mmm 8 Bangladesj moeizaam op weg naar verbetering Franco-aanhang de straat op DDR overweegt sluiting kantoor van Westduitse televisie Bijna geheel volk voor nieuw grondwet Strauss gedraagt zich als een miskend genie Geld voor stad na ramp vergokt Westduitse christen-democraten verdeeld Solidariteit met Biermann neemt toe New York nog dieper in geldzorgen PLO gaat misschien in Nederland een kantoor openen Syrische troepen bezetten Tripoli en Sidon in Libanon „Parlement" in Thailand benoemd ANDAG 22 NOVEMBER 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTET 5 MADRID (UPI, Reuter) Tienduizenden Spanjaarden heb ben zaterdag in Madrid deelgenomen aan de eerste herdenking van de dood van Franco, de vroegere Spaanse dictator, die een jaar geleden overleed. De herdenking was georganiseerd door de bond van veteranen uit de burgeroorlog, een organisatie met een half miljoen leden. De Franco- herdenking werd een duidelijke de monstratie tegen de hervormingen van de huidige Spaanse regering. De leden van de Cortes, die vorige week de instelling van een normaal parlement goedkeurden werden „verraders" genoemd „De macht aan het leger" en „Wij willen geen democratie" waren enkele leuzen die werden gehoord Bij de ambtswoning van de premier werd om het aftreden van de huidige regeringsleider Adolfo Suarez ge roepen. Bij de mars van de Franco- herdenkers door het centrum wa ren enkele kleine incidenten. Bij kiosken werden liberale kranten uit de reKKen gerukt en verbrand, van een theater werden de ruiten ingeslagen en enkele malen werden toeschouwers geslagen en ge schopt. Maar de politie die zeer nadrukkelijk aanwezig was. kon ernstige ongeregeldheden voorko men. Er werd overigens niet opge treden tegen de rechtse rel- lenschoppers. De politie trad gisteren wel op te gen een bijeenkomst van een linkse groepering in een klooster in Bas kenland Volgens niet officiële be richten zijn daarbij 150 mensen ge arresteerd. Op de foto's beelden van de Franco-herdenking van za terdag. door J. den Boef De kogel is door de kerk. Franz-Josef Strauss, voorzitter van de Christelijke Sociale Unie van Beieren, heeft eindelijk zijn zin. Want het opzeggen van de fractiegemeenschap in de Bondsdag met de grote zusterpartij CDU kan het begin zijn van een volledige breuk, van een situatie, waarin christen-democraten bij verkiezingscampagnes tegenover elkaar komen te staan en tegen elkaar uitgespeeld kunnen worden. OOST-BERLIJN (DPA) De overheid in de DDR heeft gisteren gedreigd het kantoor van de Westduitse televisie (ARD) in HS^ Oost-Berlijn te sluiten vanwege de uitzending van de ARD op r ver- lolitie en de incl- com- A. al op itsse- r, die lelijk min- mr. !c l'Ji i\ rrijdag met de componist, dichter en zanger Wolf Biermann. Oost-Berlijn werken drie ARD- orrespondenten. Biermann werd llnsdag tijdens een tournee door lest-Duitsland zijn Oostduits staatsburgerschap ontnomen. In de DDR nam de spanning in de kring van intellectuelen in het week einde toe na de maatregel tegen Biermann. Twee sympathisanten met Biermann werden aangehou den. Een van hen werd vrijgelaten, maar de familieleden van de aange houden schrijver Jürgen Fuchs (25) kregen geen levensteken van hem. Zijn vrouw kreeg slechts de medede ling dat zij bij de auditeur-militair nader bericht over haar man zou kunnen krijgen. fuchs. die nauw bevriend met Bier- *nn was. had als een van de eerste Klrijvers in de DDR de maatregel legen Biermann scherp veroordeeld, ïolgens de Oostdultse hoogleraar lobert Havemann werd ook de res- lurateur Peter Schwarzbach aange houden. Hij zou echter in vrijheid zijn gesteld nadat zijn schoonvader, de bekende beeldhouwer prof. Fritz Cremer. zijn handtekening onder een protestresolutie van Oostdultse schrijvers teruggetrokken had. Later distantieerde ook de acteur Ekke- hard Schall zich van de resolutie die aanvankelijk door 13 schrijvers was ondertekend. Het Oostduitse persbureau ADN be richtte gisteren uitvoerig over 200 kunstenaars, wetenschapsmensen en studenten die het eens waren met het ontnemen van het Oostduitse staatsburgerschap aan Biermann. De kring van intellectuelen ln de DDR die zich aansloten bij de door Oostduitse schrijvers opgestelde protestresolutie, groeide in het wee keinde. Naar in betrouwbare kring verluidde ondertekenden minstens 72 auteurs. kunstenaars. we tenschapsmensen en studenten de resolutie inmiddels. NEW YORK (Reuter) De fi nanciële crisis waarmee New- York al bijna twee jaar worstelt is ineens weer een stuk ernsti ger geworden door een uit spraak van een rechtbank. Het Hof van Beroep van de staat New York heeft het stadsbe stuur voor de taak gesteld bin nen dertig dagen een plan te hebben voor de aflossing van ruim 2,7 miljard gulden schul den. Niemand weet waar dc zeer armlastige stad dat geld vandaan moet halen. De rech ters bepaalden dat eerder geno men maatregelen, waarbij de te rugbetaling van een groot aan tal leningen voor drie jaar werd opgeschort, ongrondwettig zijn. De schuldeisers die hun geld op tijd terug willen, hebben daar ook recht op, aldus de rechtbank. Burgermeester Bea- me van New York heeft afgelo pen weekeinde zijn reis door Israël afgebroken in verband met de nieuwe geldzorgen. Hij heeft de afgelopen twee jaar al talloze bezuinigsmaatregelen getroffen, waardoor onder meer tienduizenden ontslagen zijn gevallen. Reeordopkomst bij referendum in Algerije ALGIERS (UPI, Reuter) Met een recordopkomst werd dit weekeinde een nieuwe Algerijnse grondwet goedgekeurd. Meer dan 99 procent van alle kiesgerechtigden in het land heeft zich in een referendum voor de grondwet uitgesproken. i om >pen, het n re- van rstig irace os. ibaai guur was i uit. ie ten paar ïizen ilken ge- van i van ijftig iets >r de asiet naar egen i zee if ge lag rs in Iden neer paar vlak 1. Ze ?n te Paul ■n in naar nog n. olgd DARWIN (Reuter) Veel van het geld dat bijna twee jaar geleden werd ingezameld voor Darwin, de Noordaustralische stad die kerst 1974 door een wervelstorm werd getroffen, is vergokt en aan drank besteed. Dat heeft de burgemeester van Darwin, Ella Stack gezegd tegenover een correspondent van het persbureau Reuter. „Ik weet dat het hard en akelig is voor dc mensen, die het geld gaven; maar zo zijn dc feiten." aldus de burgemeester. Na de ramp die Darwin in 1974 trof werd er ruim achttien miljoen gulden aan particuliere tiften ingezameld. Veel van dat geld is volgens de burgemeester gegaan naar mensen die het niet echt nodig hadden, of dc zaak zelfs regelrecht bedrogen. Het gebruik van het hulpfonds voor Darwin is in Australië al een politieke kwestie geworden door een boek van een hoge functionaris, die nauw met de hulpverlening betrokken was. Volgens hem zijn er daarbij op praktisch alle niveaus fouten gemaakt. AMSTERDAM Volgens welinge lichte kringen in Israël en de door Israël bezette gebieden zal de Pales tijnse Bevrijdingsbeweging (PLO) binnenkort in Nederland een offici eel verbindings- en informatiekan toor openen. Deze kringen zeggen, dat. nu onlangs in Brussel een offici eel kantoor van de PLO mocht wor den geopend, dat ook in Nederland niet meer lang op zich kan laten wachten Bovendien zouden over deze zaak reeds contacten bestaan met het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag. Hierover was niet alleen op het ministerie in Den Haag niets bekend, maar ook bij verschillende Europese vertegen woordigers van de Palestijnse Be vrijdingsbeweging. Zo meende de PLO-vertegenwoordiger Said Ham- mami gisteravond, dat er in de afge lopen tijd geen verzoek om opening van een PLO-kantoor in Nederland was ingediend. Volgens de nieuwe grondwet is Alge rije een moslems socialistisch land. waar de machtigste positie door de president wordt bekleed. Het refe rendum werd gehouden in het kader van een poging van de Algerijnse president Boumedienne omzijn volk wat meer bij de politieke ontwikke lingen in het land te betrekken. In mei van dit jaar gaf de president het startsein voor een nationale discus sie over een nationaal handvest, waarin de uitgangspunten van de Algerijnse revolutie werden vastge legd. Het nationale handvest, dat in juni in referendum eveneens door een overweldigende meerderheid werd goedgekeurd, was achter geslo ten deuren door onder regerings controle staande commissies opge steld. Dit weekeinde spraken de Algerij nen zich over de grondslagen van hun staat uit. De goedgekeurde grondwet werd opgesteld op basis van het nationale handvest. De grondwet geeft het juridische kader aan van het huidige politieke stelsel in Algerije waarin met name presi dent Boumedienne het voor het zeg gen heeft. Volgens de grondwet wordt de president voor een periode van zes jaar gekozen en kan hij zich daarna onbeperkt herkiesbaar stellen De nieuwe grondwet voorziet in pre sidentsverkiezingen volgende maand en de verkiezing van een na tionale vergadering in januari. Als enige kandidaat werd president Boumedienne door het Nationale Bevrijdingsfront, de enige politieke partij in Algerije, genoemd. De ver kiezingen voor de nationale vergade ring zullen de eerste zijn sinds de vorige vergadering in 1965 na de staatsgreep van Boumedienne naai huis werd gestuurd. - BEIROET (AP, UPI, Reuter) Sy rische troepen van het Arabische vredesleger hebben gisteren ln Liba non de havensteden Tripoll en Si- don bezet. Zij ondervonden daarbij geen verzet. De Syriërs hebben nu alle strategische punten ln Libanon in handen, met uitzondering van een strook ln het zuiden, aan de grens met Israel. Zij namen in Tripoll en Sidon alle openbare gebouwen over, die tot dusver waren bezet door linkse Mos lem-milities en Palestijnse comman do's. Zaterdag waren uit Syrië naar schatting twee volledig gemotori seerde brigades Libanon binnenge trokken ter versterking van de daar reeds gelegerde troepenmacht. Volgens de Israëlische minister van defensie. Sjimon Peres, zal Israël Syrische troepen niet toestaan Zuid- Libanon te bezetten. BANGKOK (reuter. UPI) In Thai land is de samenstelling bekend ge maakt van het nieuwe. 340 leden tellende parlement. Dit parlement zal slechts zeer beperkte bevoegdhe den hebben. De leden zijn benoemd door de regering in nauw overleg met de militaire junta, die 6 oktober met succes een greep naar de macht deed In het benoemde parlement zitten veel militairen en politiefunctiona rissen De burgerlijke leden zijn voornamelijk conservatieve zaken lieden en rechtse politici. De bedoe ling is dat het parlement vier jaar zal aanblijven Het zal een advise rende taak hebben, al heeft de rege ring wel de plicht om het parlement te horen over nieuw uit te vaardigen wetsvoorstellen. Wetgevende macht heeft de Nationale Vergadering niet. In de komende vier jaar zal een klein aantal leden door verkiezingen op beperkte schaal worden aangewe zen Algemene verkiezingen staan echter niet voor 1988 op het pro gramma van de militaire leiders in Thailand. De mogelijkheid bestaat, dat de breuk nog wordt geheeld, voordat de nieuwe Bondsdag over ruim drie we ken voor het eerst bijeenkomt. Dit zou het geval kunnen zijn als de leiding van de CSU in Beieren het besluit van de meerderheid van de Beierse fractie afkeurt Ook is het niet helemaal uitgesloten, dat de met de id«een van Strauss sympathi serende krachten in de CDU (zoals Alfred Dregger. de voorzitter van de CDU in de deelstaat Hessen en Hans Filbinger. de CDU-premier van de deelstaat Baden-Württembergi er alsnog in slagen hun partij te doen zwichten voor de eisen van Strauss. Gebeurt dit niet en blijft de breuk, dan kan zich een situatie' ontwik kelen. waarin de CSU van Strauss gaat proberen in geheel West- Duitsland de conservatieve krach ten achter zich te krijgen, die thans buiten Beieren nog zijn aangewezen op de CDU. Men moet zich echter wel afvragen met welk doel. omdat het zeer onwaarschijnlijk is. dat een zgn „bundeswelte" CSU een meer derheid in de Bondsdag zou kunnen behalen. Zelfs al zou Strauss een flink aantal zetels bij de CDU van daan halen, dan zou hij toch op steun van de CDU blijven aangewe zen om aan het hoofd van een meer derheid in de Bondsdag te komen Koerswijziging Die hulp zou echter niet voor hem zijn weggelegd, want een CDU die het bij verkiezingen niet alleen te gen de Sociaal-democraten partij en de Liberale partij, maar ook tegen de CSU zou moeten opnemen, zou zich onherroepelijk tot het midden en links van het midden moeten wenden om de afstand tussen haar en de CSU zo groot mogelijk te houden. Een dergelijke door de CSU opgedrongen koerswijziging zou de CDU voor het eerst ook weer aan trekkelijk maken voor mensen die sinds de verkiezingen van 1969 hun heil bij de sociale democraten en liberalen hebben gezocht De door Strauss geforceerde breuk is dan ook geen gevolg van een lo gische berekening van de mogelijk heden die nog voor hem zijn wegge legd. Strauss heeft veeleer gerea geerd als een miskend genie, dat nog een laatste kans wil wagen om de top te bereiken, voordat hij de pen sioengerechtigde leeftijd Is gepas seerd. Blijkbaar kan het hem niets schelen, welke schade hij ln het christen-democratische kamp aan richt. Strauss is niet meer in staat om redelijk te denken, als het over de mogelijkheid gaat. dat CDU en CSU gezamenlijk de meerderheid in de Bondsdag veroveren. Hij gaat er zonder meer van uit, dat het in 1972 de schuld van de toenmalige kanse lier-kandidaat van de CDU. Rainer Barzel, was dat geen meerderheid werd behaald. Ook na de verkiezin gen van 3 oktober was hij er als de kippen bij om de schuld voor het niet verslaan van de coalitie van sociaal-democraten en liberalen in de schoenen van de kanselierskan didaat (Helmut Kolh) te schuiven. Werkelijkheid De werkelijkheid is anders. Zowel in 1972 als dit jaar behaalden CDU en CSU niet de meerderheid in de Bondsdag, omdat Strauss op een hinderlijke manier voor de voeten van de kanselier-kandidaten van de CDU had gelopen. Niemand was daar meer van overtuigd dan de tegenstanders van de christen democraten waren. Bondskanselier Helmut Schmidt (SPD) wist Helmut Kohl van een meerderheid af te hou den. door de Westduitsers voor te houden, dat niet Kohl maar Strauss de lakens zou gaan uitdelen, als CDU en CSU aan de macht zouden komen Aanleiding tot de breuk was voor Strauss het feit dat de vertegen woordigers van de CDU-regeringen van de deelstaten Nedersaksen en Saarland in de Bondsraad (Eerste Kamer) aanvaarding van het „Da- tenschutzgesetz" (Wet op de be scherming van persoonsgegevens) mogelijk hadden gemaakt. Zij de den dit. omdat zij in hun deelstaten onderhandelen met de liberale FDP over samenwerking op regerings niveau. In Nedersaksen bevindt de CDU-regering zich in een minder- heidspossitie en in Saarland staken de stemmen in de Landdag omdat de CDU er net zoveel heeft als SPD en FDP samen. Ooorn Dit streven naar samenwerking met de liberalen (eerst op het niveau van de deelstaten en later op regerings niveau In Bonn) was Strauss een doorn in het oog. En het is zeker niet toevallig, dat Strauss zijn politieke bom liet ontploffen, toen de libera len op het punt stonden om hun partijcongres te houden. Blijkbaar wilde Strauss degenen onder de libe ralen. die tegen samenwerking met de CDU. zijn. een steuntje in de rug geven. Helmut Kohl, de ex kanseliers kandidaat. die nog premier van de deelstaat Rijnland-Palts is. maar over ruim drie weken in Bonn het fractievoorzitterschap van de CDU op zich zal nemen, heeft voor van ochtend een zitting van het partij bestuur uitgeschreven, waaraan ook zal worden deelgenomen door de minister-presidenten van de deelstaat, waar de CDU regeert en door de voorzitters van de CDU in de deelstaten, waar de CDU nu in de oppositie is Kohl beschouwt zich nog altijd als de voornaamste verte genwoordiger van de Westduitse christen-democraten, omdat die op 3 oktober aan hen hun vertrouwen hebben gegeven. SPD Een blijvende breuk tussen de frac ties van CDU en CSU zal betekenen dat de SPD de grootste partij in de Bondsdag blijft en ook de president van deze (Tweede) Kamer zal aan wijzen. De vroegere voorzitter van de fracties van CDU en SCU, Karl Carstens. die zijn functie aan Kohl zou moeten afstaan, was voorbe stemd om dit presidentschap op zich te nemen. Nu zal waarschijnlijk de sociaal-democrate Annemarie Renger aanblijven. De breuk heeft ook een nadelige invloed op de be zetting van de talrijke commissies, die in Bondsdag en Bondsraad moe ten worden bemand Wat Beieren betreft; als de breuk volledig wordt en de CSU ln de gehe le Bondsrepubliek gaat optreden, moet zij er mee rekenen, dat zij in 1978 bij de deelstaatverkiezingen haar meerderheid in de Landdag van Beieren zal verliezen. De CDU zal dan ongetwijfeld in Beieren met een eigen lijst uitkomen en de CSU heel wat stemmen ontnemen Het is echter de vraag of Strauss zich daar door zal laten weerhouden. door Jaap Walg Bangladesj komt voornamelijk in het nieuws als oord van ramspoed. Afgelopen week stond er een ogenschijnlijk goed bericht in de kranten. Ruim tweeduizend politieke gevangenen zouden worden vrijgelaten. Dit ter gelegenheid van het eenjarig jubi leum van het huidige regime. Gezwegen werd over de twintigduizend die achterblij ven in de gevangenissen. De onderdrukte islamieten van het Brits-Indische gebied kregen in 1947 hun eigen staat. Men meende dat de fodsdienstverbondenheid vol doende sterk was om volko men verschillende stammen aan elkaar te plakken. Daarom ook werd het Islamietische Oost-Bengalen aan de nieuw te stichten staat toegevoegd Een en ander bleek een dwaling. Bengalen werd snel tot winge west van de West-Pakistani s. Miljarden dollars werden op de oostprovincie verdiend Er ont stond al spoedig een klimaat van verzet. Het Bengaalse na tionalisme organiseerde zich in een politieke partij, de Awami Liga. In november 1970 sloeg de stormramp toe. Meer dan 300.000 mensen van de Awami- partij kwamen om. Direct hier na werden er nationale verkie zingen gehouden De charis matische leider Moejiboer Rachman won met overweldi gende meerderheid De militai- hndustriéle Westpakistaanse elite traineerde echter diens installatie als regeringsleider, he hieruit voortvloeiende Ben gaalse ontevredenheid werd aangegrepen om het bloedbad van maart '71 te plegen. Hier bij werden ruim een miljoen mensen omgebracht. Drie mil joen mensen vluchtten naar India en drukten daar zwaar op de nationale economie Der halve forceerde men in decem ber een oorlog met Pakistan. Dit had de stichting van een onafhankelijk Bangladesj tot gevolg. Stormloop Men kon nu aan de slag Doch Moejib en zijn staf bleken niet bij machte de noodzakelijke maatregelen te treffen. Het land werd weliswaar tot „volksrepubliek" gedoopt, doch Moejib was en bleef een kleine bourgeois tot aan zijn dood. Nimmer zijn hervor mingsplannen effectief gewor den. Integendeel, direct begon naar oude plaatselijke ge woonte. een ware stormloop op baantjes door iedereen die maar iets met de nu regerende Awami-partij te maken had De nieuwe bureaucratie was van meet af aan corrupt en onbekwaam Opgemerkt zij dat Bengali's nimmer opgeleid werden tot bestuurders gedu rende de periode van Poenjabi- overheersing. of anderszins be trokken werden bij hun eigen bestuur. Bovendien was alles wat maar naar intellect rook. tijdens de grote slachting ver moord. Ontreddering Men deed echter niets ter be strijding van de corruptie. Vee leer werd dit een soort manier van bestaan. Dit was slechts één aspect van het wanbeleid Op de puinhopen van terreur van 1971 groeide een toestand van algehele ontreddering De bevolking nam toe. terwijl de hoeveelheid voedsel vermin derde. De helft van de bevolking was op een gegeven tijdstip zwer vende en op zoek naar voedsel. Openbare diensten functio neerden niet meer Bruggen en wegen vervielen. Omkoperij, vriendjespolitiek, terreur van de Rakhi Bahini. de para militaire waakhonden van het regime, gewapende bendes die plunderend door het land trok ken. duizenden politieke ge vangenen. moorden, sabotage en brandstichting tekenden de onvoorstelbare anarchie van de latere Moejlb-jaren. De glo rie van voorheen was vergaan. Het einde kon niet lang op zich laten wachten. In augustus 75 greep een groep muitende mili tairen in Moejib en diens hele gezin werden vermoord Zijn ministers gevangen gezet De eerste paleisrevolutie was een feit De nieuwe machthebbers wil den zich in eerste instantie niet al te nadrukkelijk als een militaire junta opwerpen De burger Khandahar Moestaque Ahmed werd tot staatshoofd benoemd Hij trof enkele maatregelen die hem de steun van het volk moesten geven. Duizenden politieke gevange nen werden vrijgelaten Her stel van de parlementaire de mocratie werd toegezegd, in clusief algemene verkiezingen De pers kreeg een aantal vrij heden terug en de gehate Rak hi Bahini werden per decreet naar huis gestuurd Verschei dene corrupte hoge functiona rissen uit het Moedjib-tijdperk werden opgepakt. Ondanks deze maatregelen kropen uiteindelijk toch weer de majoors op de stoelen der machthebbers. Hierdoor ont stond ontevredenheid bij de oudere militairen die zich ge passeerd voelden. Ook waren er andere officieren die vonden dat zij zich verdienstelijk had den gemaakt bij de omverwer ping van het Moejib-bewind. doch niet daarvoor beloond werden. Een aantal van hen beraam den een nieuwe staatsgreep Brigade-generaal Moesharaf stelde zich aan het hoofd van hen. Op 3 november 1975 sloeg men toe Opmerkelijk genoeg plaatste Moesharaf zijn baas en superieur, generaal Zia-oer- Rahman. onder huisarrest. Hij bevorderde zichzelf tot de rang van zijn afgezette chef Staatshoofd werd de kleurloze opperrechter Aboe Sadat Mo hammed Sayem. Driemanschap Vier dagen later werd Moesha raf zelf onttroond en vermoord door aanhangers van zijn voor malige baas Deze werd weer in ere hersteld De reden die op gegeven werd. was „dat Moe sharaf te zeer pro-India was geweest". Men handhaafde Sayem als president. De feitelijke macht beruste echter bij de leiders der drie legeronderdelen Zia van de landmacht. Tawab van de luchtmacht en Moesharaf Hoessein Khan van de marine Maar nog lang bleven verschil lende legeronderdelen die trouw zijn gebleven aan hun vroegere idolen elkaar fel be strijden. Verscheidene kopstukken wer den gevangen genomen, weer vrijgelaten en opnieuw gear resteerd op beschuldiging van samenzwering Zo zou kolonel Taher. in feite de leider van de muiterij die de junta van Zia aan dc macht bracht, door de zelfde junta een paar maanden later worden opgehangen Zijn socialistische aanhang won te veel aanhang in het leger Binnen het regerende (irie- manschap was tot voor kort de strijd om de macht evenmin beslecht Begin mei werd luchtmachtchef Tawab ontsla gen Hij gold als zeer eerzuch tig en rechts-religieus Hij stond op goede voet met Kha daffl van Libië, bij wie hij steun vond voor zijn pan- islamietische denkbeelden Ook stond hij een hernieuwde confederatie met Pakistan voor. En hoewel momenteel de betrekkingen met dit land niet slecht zijn. vonden de andere militaire leiders dat waarschijnlijk te ver gaan Verbetering De laatste maanden is de situ atie in Bangladesj iets verbe terd De oogsten zijn goed ge weest. waardoor er op het mo ment geen directe hon gersnood bestaat De smokke larij is teruggedrongen Voor dien verloor het land hierdoor een kwart van de Inkomsten aan deviezen In dit klimaat van aarzelend herstel heeft de leider van het regerende drie manschap. generaal Zia tame lijk vrije verkiezingen aange kondigd. die volgend jaar fe bruari worden gehouden. Meer dan 16 partijen hebben zich al gemeld Waarschijnlijk zullen er tien aan de verkiezingen mo gen deelnemen De religieuze partijen hebben zich verenigd in de Bangladesj Moslem Liga onder Khan Aa Saboer Ook de oude nationale Awami-partij is weer tot leven gekomen. Ver der Is de maoïst Mahammed Toaha vanuit de ondergrondse beweging nu ln de openbaar heid gekomen. De generaals zullen echter een gematigde koers blijven handhaven en geen radicale hervormingen toestaan Wat ook de uitslag van de verkiezingen mag zijn Nog steeds zijn er ongeveer 20000 politieke gevangenen, die ln schertsprocessen voor jaren achter de tralies worden gezet De vrijlating van de tweeduizend van vorige week is niet meer dan een gebaar Het gaat iets beter in Bangla desj Maar de huidige machthebbers zullen hun posi tie alleen kunnen handhaven zolang er zich geen misoogsten en grote rampen voordoen. Zo lang zal het volk wel genoegen met hen nemen Als echter de toestand verslechtert, zonder dat de militairen daar een ge past antwoord op hebben, zal hen vroeg of laat het lot van Moejib treffen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5