7 Veel belangstelling voor een christelijke kunstacademie Kan. Philadelphia' wil een sterke federatie De schilder in huis. Maar uw mensen werkendoor! Met Sikkens Dagplan. Den Uyl raadpleegt deskundigen over splijtstof-fabriek Commentaar Mogelijkheid van vijfhonderd studenten Uit elkaar (1) Uit elkaar (2) Uit elkaar (3) Dood van man (69) nog een raadsel Uitstel beslissing beperkt Kopieert Olympia Sinterklazen? W DenHaag-DeWef)15-lel07°-299020 Studenten protesteren Oudervereniging zwakzinnige kinderen wil idenditeit behouden „Volwaardige plaats in kerk voor geestelijk gehandicapten ^^iAANDAG 22 NOVEMBER 1976 leloze t ?godd( BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 ADVERTENTIE rschle: ;m. rsdljk irlett Het klinkt misschien onbegrijpelijk, tnaar eigenlijk moeten we blij zijn dat er een breuk is ontstaan tussen de Westduitse Christen- Democratische Unie van cx- kanselierskandidaat Helmut Kohl en de Christelijk Sociale Unie (de Beierse zusterpartij van de CDU), van Franz Josef Strauss. Het moet wel onbegrijpelijk voor komen, als het om christen democraten gaat die naar bijbelse aansprong als broeders moeten sa menwonen. Er zou toch alles aan gedaan moeten worden om een breuk te voorkomen en als dat mogelijk mocht zijn te helpen. Openlijke verdeeldheid onder zo nen van hetzelfde huis mag toch niet voorkomen? Het is waar. De breuk voorlopig alleen nog in de Bondsdagfractie van CDU en CSU is echter niet zomaar uit de lucht komen vallen. Bovendien is zij niet veroorzaakt door de leidende figuren van de CDU, die vele jaren onder het juk van Strauss zijn doorgegaan. Zij hebben daarbij een zelfverlooche ning moeten opbrengen, die niet altijd door iedereen kon worden begrepen of gewaardeerd. Ten slotte is het Strauss zelf ge weest, die de band heeft doorgesne den. Een meerderheid in de Beierse afvaardiging in de Bondsdag meen de hem te moeten steunen. De aanleiding tot de stap van Strauss is niet zo belangrijk. Reeds geruime lijd zocht Strauss naar een stok om de hond te slaan. Als Strauss voet bij stuk houdt en iarin gesteund wordt door de par- ij-organisatie in Beieren, gaan DU en CSU gescheiden wegen,' nneer de nieuwe Bondsdag mid den december aan zijn werkzaam heden begint. Strauss zal dan van de gelegenheid gebruik maken om een „totale oppositie" té voeren en de CDU daarin mee te trekken. Dit laatste moet Helmut Kohl, die zijn post als premier van de rustige deelstaat Rijnland-Palts zal opge ven om de ongemakkelijke positie van leider van de oppositie in Bonn op zich te nemen, proberen te voor komen, Dat zal hem niet meeval len, omdat er ook in de CDU nogal wat leidende figuren rondlopen, die met de ideeën van Strauss syrapa- toeren. -»T Te hopen valt dat Kohl, die reeds beeft laten weten dat hij zich als de i foomaamste representant van de 1 Westduitse christen-democraten be- Ischouwt, die hem bijna bondskan- Iselier hadden gemaakt, in de gelc- I genheid wordt gesteld om de CDU een eigen gezicht te geven, dat in alle opzichten gunstig afsteekt bij dat van voorheen. Dat zal inhouden, dat de Westduit se christen-democraten zich niet langer moeten laten beheersen door een machtsdenken, dat zowel in 1972 als in oktober van dit jaar alleen maar tot teleurstelling en verbittering heeft geleid. Dat zal de enige manier zijn om de CDU tot een partij te maken, die ten volle uitdraagt wat in haar naam ligt opgesloten. De christen-democraten in Neder land, die altijd de nodige moeite hebben gehad met een door Strauss gedomineerde Westduitse zuster partij, mogen zich gelukkig prijzen, dat zij zo'n figuur niet in hun mid den hebben. Zij kunnen nog met een schone lei beginnen en lering trekken uit wat zij het in onver gelijkbare omstandigheden, die door de historie zijn bepaald elders is scheefgegroeid. Van een verslaggever MAASTRICHT Sectie zal van daag moeten uitwijzen of de 69- jarige oud-kantonnier L. Landerloo uit het Zuidlimburgse dorp Banholt in de nacht van vrijdag op zaterdag is vermoord of dat hij verongelukt is. Zaterdagmorgen vroeg werd hij bewusteloos in een greppel in de buurt van zijn woning door een melkventer gevonden. Hij vertoon de ernstige wonden aan het hoofd en had veel bloed verloren. Drie uur later overleed hij in het ziekenhuis. De rijkspolitie sluit misdrijf niet uit, maar acht het ook mogelijk, dat hij •gevallen is en in de greppel is te rechtgekomen. De man had vrijdagavond een café bezocht en ging na een uur 's nachts uaar huls. Een andere cafébezoeker liep een eind met hem mee. Volgens cafébezoekers zou er tussen beide mannen al in het café een woorden wisseling zijn ontstaan over de Plaatselijke harmonie. Van onze onderwijsredactie UTRECHT Voor een christelijke academie voor beeldende vorming (te vestigen in Kampen) zal in 1978 een .potentieel" bestaan van een vijfhonderd studenten. Dit staat in een pro fielschets voor een dergelijke academie, welke schets in opdracht van de Stichting Christelijk Cultuur Studiecentrum is geschreven. De schets is voorgelegd aan de mi nister van onderwijs met een ver zoek om een startsubsidie voor de academie. Het werkstuk over de christelijke academie is gepubli ceerd in het tweede nummer van het blad „Kunstzinnig", dat in het leven is geroepen met het oog op de op richting van de academie voor beel dende vorming en een academie voor vrije expressie in woord en gebaar. De Stichting Christelijk Cultureel Studiecentrum, opgericht en finan cieel en moreel ondersteund door de Unie „School en Evangelie" heeft zich de Stichting van de Christelijke Academies als belangrijk doel gesteld. Tijdens de werkvergadering van de Unie „School en Evangelie" zaterdag in Utrecht werd het tweede nummer van „Kunstzinnig" gepresenteerd, evenals een cahier, geschreven door dr. C. Rijnsdorp met als titel „Chris tendom en Cultuur in bloei en Voorzitter drs. T. M. Gilhuis legde er in zijn openingswoord van de druk bezochte vergadering de nadruk op dat de verschijning van de twee ge schriften alles heeft te maken met de plannen voor de christelijke acade mie. Hij sprak, in dit verband over een ambitieus idee dat de laatste tijd meer vorm gaat aannemen. Keuze In het tweede nummer van Kunstzinnig wordt de discussie over de christelijke academie en over christelijke kunst voortgezet. Zo legt G. P. F. Buddingh in zijn bijdrage uit, dat het niet gaat om een keuze tussen christelijke en niet- christelijke kunst, maar om een keu ze tussen verschijnselen, die perspectieven openen en verschijn selen, die verdoezelend, versluierend werken, ook in de kunst. De eerste stroom zal vaak kritisch, ontmaske rend, maar ook bevrijdend werken. De tweede stroom past volledig in het patroon van onze consumptie maatschappij. Dr. C. Rijnsdorp Dr. Okke Jager merkt op dat de christen de vrijheid mag hebben niet elke kunstvorm te onderschrijven. Hij waarschuwt, dat de christen zo bescheiden moet zijn om niet te stre ven naar een christelijke kunst als het eiland van gelukzaligheid in de zee van de moderne cultuur. In deze zin bestaat volgens dr. Jager christe lijke kunst niet. (Het adres van „Kunstzinnig" is: Van Vreden- burghweg 162a Rijswijk. Abonne mentsprijs 10 per Jaar). Dr. Rijnsdorp schrijft in zijn boek. dat het christelijk cultureel centrum met de oprichting van de christelij ke academie goed wil maken wat de Vrije Universiteit heeft verzuimd. Hij dringt eveneens op bescheiden heid aan en geeft het advies het „klein te houden". De presentatie mag nimmer triomfantelijk zijn. In het eerste deel van zijn cahier geeft Rijnsdorp in vogelvlucht een overzicht van de Westeuropese cul tuur. Over dit onderwerp sprak Rijnsdorp regelmatig voor de NCRV-radio. In het tweede deel geeft hij zijn eigen beschouwingen weer zoals hij deze de afgelopen jaren naar buiten bracht in lezingen en artikelen. Geschiedenis Tijdens de werkvergadering van de Unie werd ook een cahier gepresen teerd „Gods hand in de geschiede nis?" van drs. H. G. Leih. Hierover werd vorige week reeds in deze krant geschreven. Leih gaf een korte toelichting op zijn boek. Ook voerde nog het woord de heer L. Kalsbeek uit Katwijk („Een man met singulie re gave", zei Gilhuis) die zijn boek „Theologische en wijsgerige ach tergronden van de verhouding kerk, staat en school in Nederland" aan kondigde. De cahiers voor het christelijk on derwijs worden uitgegeven door Kok in Kampen. In de middagver gadering werd onder leiding van de heer C. M. H. Bosch te Bloemendaal een forumdiscussie gehouden over het geschiedenisonderwijs. Sikkens heeft een speciaal schildersysteem, waardoor het dikwijls mogelijk is om een bepaalde ruimte in één enkele dag helemaal af te werken, inklusief behangen indien nodig. Een vertrek, dat u 's morgens ontruimt, kan 's avonds alweer bezet zijn. Dat geldt ook voor kamers en zalen in een ziekenhuis of hoteL Voor een kantoor- of bedrijfs ruimte. Voor een winkel. Alle bijdetijdse schildersbedrij ven kunnen dit doelmatige systeem toepassen. Deze praktische manier van werken is mogelijk dank zij een sene sneldrogende produkten van Sikkens. Praat er eens over met uw schilder als u opknapplannen heeft. Het kan u rompslomp en geld besparen. Bovendien profiteert u nu van de Premieregeling op schilderwerk van maar liefst f 30.- per man per dag! (ADVERTENTIE) Er gaan geruchten dat Sinterklaas in veelvoud rondrijdt. Er zijn al 1862 Sinten gesignaleerd die als twee pepernoten op elkaar lijken, 't Werk van de Olympia Kopieer-automaat? Waarschijnlijk van de Omega 203! Jfc OLYMPIA KANTOORMACHINE IMPORT BV. Ongeveer tweeduizend studen ten hebben zaterdag daartoe op geroepen door het landelijk overleg van studentenvakbon den en de ASVA in Amsterdam, deelgenomen aan een pro testdemonstratie tegen de be zuinigingsmaatregelen, die het ministerie van onderwijs wil doorvoeren. Onde de leuze ,,stop de afbraak van het we tenschappelijk onderwijs", trok de stoet van het Museumplein naar bet Amstelveld, waar spre kers de demonstranten opwek ten tot verzet tegen de voorge nomen bezuiningen. Vervolg van pagina 1 Vervolgens willen ze een plan voor de verdere toekomst. Hun uiteindelijke wens is een maximum aantal leerlingen van 24 in de lagere klassen en van dertig in de hogere klassen. Ook stellen zij andere maatregelen voor, zoals ver vroegde pensionering en het te rugdringen van overwerk in het voortgezet onderwijs. Vrije toelating Een teer punt is nog steeds de toela ting tot pedagogische akademies en tot opleidingsscholen voor kleuter leidsters. De meeste organisaties voelen nog niet voor een studen tenstop. Wel wordt aangedrongen op spoed bij het opzetten van insti tuten voor algemeen hoger onder wijs. Verwacht wordt dat deze nieu we instituten de druk op de oplei dingsscholen kunnen verlichten. Een deel van de studenten zou deze opleiding namelijk kiezen, omdat het één van de weinige vormen van tamelijk algemeen hoger onderwijs is, die je met een HAVO-diploma kunt volgen. In het radioprogramma „In de rooie haan" heeft minister Van Kemena- de ook enkele punten genoemd, die hij wil wijzigen in zijn tweede versie van de contourennota, die volgend voorjaar verschijnt. Zo wil hij de overgang van de middenschool naar de bovenschool versoepelen. Hij er kent het bezwaar van veel critici, dat de valbijl van de selectie anders al tijdens de middenschool slachtof fers zal maken. Ook overweegt de minister scholengemeenschappen mogelijk te maken, waarin basis- en middenschool samengaan. De mi nister houdt voorlopig wel vast aan een leerplicht tot het achttiende jaar, ook al komt daarop de laatste tijd steeds meer kritiek. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Premier Den Uyl gaat deskundigen raadplegen over naar zijn mening nog onvoldoende bestudeerde aspecten van de omstreden uitbreiding van de splijtstof-fabriek in Almelo. Verwacht wordt dat hij daar meerdere weken voor zal nemen, zodat de moeilijke kabinetsbeslissing over overheidsdeelname in het ultra-centrifuge-project voor beperkte tijd is uitgesteld. Dat is het resultaat van het lang durige en diepgaande beraad in het kabinet afgelopen vrijdag, dat tot diep in de nacht voortduurde. Het uitstel van de omstreden be slissing is vooral een gevolg van een harde opstelling van de PPR- bewindslieden van wie de partij top vorige week uitsprak dat de PPR moet ophouden regeringsver antwoordelijkheid te dragen als het kabinet positief beslist over de grote uitbreiding van de fabriek, die verrijkt uranium als brandstof voor kernenergiecentrales moet leveren. Het was de derde achtereenvol gende maal dat het kabinet over het ultra-centrifuge-project sprak zonder eruit te komen. Veronder steld wordt dat het nieuwe uitstel van de beslissing een poging is van premier Den Uyl om zijn ministers bij elkaar te houden. Het raadplegen van deskundigen over het project doet premier Den Uyl ln de eerste plaats ten behoe ve van zichzelf, maar ook ten be- hoeve van andere ministers niet alleen van de PPR die meenden nog te weinig kennis van zaken te hebben om een verantwoorde be slissing te kunnen nemen. Wie de deskundigen zullen zijn is nog niet afgesproken. Gedacht wordt aan mensen uit de industrie en aan hoogleraren. Andere aspecten Het gaat hierbij niet zozeer om het financieringsaspect met bet project is ruim zevenhonderd mil joen gulden gemoeid maar om andere aspecten, die vooral de PPR-ministers te berde hebben gebracht. Dat zijn mede zaken van milieu, strategie en verrlj- kingsprocedé. Wat dat laatste be treft zijn er momenteel twee ma nieren voor het verrijken van ura nium: het gas diffusieproject waarmee men in Frankrijk gaat werken, en het ultracentrlfuge- project waarmee Nederland, En geland en West-Dultsland ln Al melo op grote schaal willen gaan werken. Om te weten of de grote Investeringen verantwoord zijn moet vaststaan dat de ultra centrifuge het systeem is dat de meeste toekomst heeft. Termijn Van een onzer verslaggevers NIJKERK „Philadelphia" blijft van mening dat er landelijk een krachtige federatieve samenwerking tot stand moet worden gebracht tussen de verschil lende verenigingen van ouders met zwakzinnige kinderen. „Ze staan tegenwoor dig min of meer concurrerend tegenover elkaar". Dat zei de heer G. Vereijde, hoofdbestuurslid van de Protestants Christelijke Vereniging Philadelphia zater dag in Nijkerk, toen de vereniging daar in algemene vergadering bijeen was. Helaas geven „Helpt Elkan der" (algemeen) en „Voor het Zorgenkind" (rooms- katholiek) in dit opzicht niet thuis. Ze zijn gefuseerd en willen dat Philadelphia ook gaat meedoen. Deze vereni ging wil echter haar Identi teit behouden. Zij voelt, zei de heer Vereijde, meer voor een sterke federatie met een bureau, waar men ln staat is de overheid te volgen: op het punt van de uitgebreide, moeilijke wetgeving enz. De vereniging zelf kan dan meer tijd besteden aan de eigenlij ke taken: het terzijde staan van de ouders en het verster ken van de band met de afde lingen. De heer Vereijde merkte op het jammer te vinden dat Helpt Elkander/Voor het Zor- genkind eigenlijk vinden dat zij dé oudervereniging zijn. Hij voegde daaraan toe: „Ons past wel een stuk zelfverwijt, want de exclusiviteit, die we nu bij hen aantreffen, is vroe ger jarenlang ons uitgangs punt geweest". Intussen heeft de oudervereniging „Dit Koningskind" van de Gereformeerde Kerken (arti kel 31) toelating tot de fede ratie gevraagd. Met de ouder vereniging van de Gerefor meerde Gemeenten bestaan ook contacten. Van die zijde wil men aan de grondslag van de Bijbel als het Woord van God en als richtsnoer voor het handelen, gaarne de drie Formulieren van Enigheid toevoegen. „Philadelphia" acht als een algemeen- christelijke vereniging een toevoeging van kerkelijke ge schriften aan de grondslag van Gods Woord niet nodig. „Voorwerpen" Het is thans ongeveer hon derd jaar geleden dat ds C. E. van Koetsveld, een van de pioniers op het gebied van de zwakzinnigenzorg, een onder zoek instelde met betrekking tot de „imbecillen" in zijn Haagse gemeente. Van de kerkeraad kreeg hij toen te horen: „dat dezulke voorwer pen in Den Haag niet voor kwamen". De heer Vereijde bracht dat in herinnering er met dankbaarheid op wij zend dat er heel veel ten goe de is veranderd (met als laatste belangrijke vooruit gang de invoering van de AAW). Voorzitter M. Paats was het daarmee zeker eens, maar stelde overigens dat zelfs het terugbrengen van de kosten van de gezondheidszorg met procent, gezien het vele werk dat nog wacht, al heel moeilijk is. De algemene vergadering ging akkoord met overdracht per 1 januari 1977 van de acht tehuizen van de vereniging Philadelphia aan haar „doch ter". de Stichting Phila delphia Tehuizen tegen boek waarde. Formeel had het be stuur deze toestemming niet nodig, maar het vond het prettiger de zaak op deze ma nier aan de orde te stellen. De stichting huurt de acht tehui zen tot nog toe van de vereni ging Ze moeten ingrijpend verbouwd worden om aan de eisen van de overheid te vol doen. De stichting beschikt thans reeds over een 25-tal gezinsvervangende tehuizen en dergelijke, waar er nu nog weer acht bijkomen. In kerk In de middagvergadering sprak dr. C. P. van Andel over „De gehandicapten en de kerken." Hij wees erop dat er in dit verband veel is verbe terd. maar men is er nog niet. Het kind-van-God-zijn hangt niet af van het Intelligentie quotiënt. In de bijbel gaat het zwakke dikwijls vóór het sterke. Gehandicapten mo gen niet tot een randver schijnsel gedegradeerd wor den. Zo nu en dan een aange paste dienst een vanzelf- sprekenheid ls niet vol doende. Als volwaardige le den van het lichaam van Christus moeten zij een plaats hebben in de eredienst en bij het Heilig Avondmaal. Wat het toelaten van geeste lijk gehandicapten tot het avondmaal betreft, wordt met een verwijzing naar Pauius nogal eens gesteld dat zij de kans lopen een oor deel over zich te halen omdat zij het lichaam des Heren niet zouden kunnen onder scheiden. Ten onrechte, vond dr. Van Andel, want uit de samenhang van bedoeld bij belgedeelte moet geconclu deerd worden dat de apostel hier het oog heeft op onwaar dige avondmaalspraktijken in de gemeente van Corinthe.' De geestelijk gehandicapten horen er wezenlijk bij. „Dit heeft grote consequenties voor onze kerkopvatting." al dus dr. Van Andel. „Van links tot rechts zijn we erg intellec tualistisch: dat ls het waarin we ln de oecumene nog het meest één zijn." Volgens dr. Van Andel moet er over deze dingen verdere bezinning ko men; hij zag hierin een taak voor Philadelphia. (Een com missie onder voorzitterschap van ds. C. Langbroek houdt zich overigens reeds bezig met de verdere behandeling van een rapport-pastorale be geleiding. dat een inventari satie bevat van wat er op het terrein van de geestelijke zorg voor zwakzinnigen in Nederland zoal gebeurt). Onduidelijk ls momenteel hoereel tijd Nederland van de partners Engeland en West-Dultsland heeft gekregen voor het nemen van de beslissing over verdere deelname. Minister Lubbers van econo mische zaken zei enkele weken geleden dat er weinig tijd was en er ruim voor de jaarwisseling een beslissing moet zijn. Premier Den Uyl zei vorige week niet op de hoogte te zijn van een termijn. Volgens Lubbers heeft West- Dultsland onder meer gedreigd om eventueel de fabrleksulthrel- ding, die op den duur 2500 ar beidsplaatsen oplevert, op eigen bodem te gaan realiseren. „Als Ik toch in bad moet, dan kan ik het maar beter de moeite waard Éhiri, i,\k

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3