OPHEFFINGSUITVERKOOP P&L MAGAZIJN VOOR MEUBELEN-P &L Groot verloop onder de ïestoorde vrouw vrij oor fout in vonnis ute wÏl VKER M jonge verpleegkundigen Jaar en tbr wegens doodslag Universitair protest tegen Duitsers herdacht ieuwe procedure kan kort zijn nie ndweg Schipluiden liet voor 80 klaar Predikant op manifestatie in Emmen: „Voor industrie-eiland meer aandacht dan voor Drente" „Vermeld bushalte ook in briefhoofd" Leiderdorp verhoogt belastingtarieven Brandstichter aangehouden Chauffeurs krijgen CAO-loon familie Dagelijks over de krant WEGENS ENORME TELEURSTELLING BANKSTELLEN - WANDMEUBELEN - SLAAPKAMERS ook KLEINMEUBELEN modern - klassiek, eiken - enz. enz. Verkoop van alle meubelen met echte OPHEFFINGSKORTINGEN van 20 tot 70% PARTEI ANDAG 22 NOVEMBER 1976 TROUW/KWARTET H 15 m een verslaggever ^STERDAM De 42-jarlge moeder uit Naarden, die wegens lodslag op haar twaalfjarig dochtertje Jacqueline naar een ankzinnigengesticht moest worden gezonden, blijkt een dag i de uitspraak van het Amsterdams gerechtshof op vrije voeten zijn gesteld. Getracht wordt nu haar op grond van de bruikelijke civielrechtelijke procedure via een medische ankzinnigheidsverkaring en met de door de wet vereiste mach- ing van de president van de rechtbank alsnog in een gesticht laten opnemen. -- rechtbank en het hof kwamen Ide tot de conclusie, dat de moe- r, die haar kind in haar slaap had odgestoken, schuldig was aan odslag. Op grond van psychla- sche rapporten, waarin zij voor daad niet toerekenbaar werd noemd, werd zij van rechtsvervol- jg ontslagen met bevel tot opslui- ig in een krankzinnigengesticht. t hof ontdekte echter, dat de jhtbank bij de verlenging van de orlopige hechtenis een vormfout elt gemaakt. Het voorarrest kan lens dertig dagen worden ver- igd. maar toen de zaak bij de chtbank voorkwam, bleken de psy- iatrische rapporten nog niet klaar. rechtbank hield de behandeling n tot de datum, waarop de rappor- in wél klaar zouden zijn en dat was is veertig dagen later. n proces-verbaal p zichzelf zou verlenging van zo'n triode nog mogelijk zijn; de ichtbank is daartoe gerechtigd, aar alleen als daarvoor een klem- itnde reden aanwezig is, die dan ok in het proces-verbaal dient te lorden opgenomen. )e klemmende reden was aanwe- namelijk dat op de rapporten l veertig dagen moest worden ge- eht," aldus de officier van Justitie A. F. C. J. Habermehl, „maar het ontdekte deze maand dat die mmende reden niet in het tussen- tonis was neergelegd. Het hof zag ch daarom verplicht te gelasten it de voorlopige hechtenis niet kon orden voortgezet. Wij moesten laar vrij laten," aldus mr. Haber- lehl. laar de formele fout in het echtbank-vonnis al dateert van mei ou de verdachte, formeel gerede- leerd, reeds in de afgelopen zomer lit het voorarrest moeten zijn ont- lagen. De vormfout bleef toen ech- tr voor ledereen onopgemerkt; zij erd pas deze maand door het hof ntdekt. Nb ICHl iolla 'm een onzer verslaggevers IIPLUIDEN OS van Zuid- illand hebben B en W van Schip- lalden bericht dat de provincie de losten van de omlegging van de Ujksstraatweg, ook wel noordelijke randweg genoemd, boven de nieuwe wonwijk Rozemarijn, wil betalen. overleg met provinciale wa- erstaat wordt gezocht naar het bes te tracé. Het college verwacht echter dat de aanleg niet voor 1980 zal plaatsvinden. In de toelichting op ie gemeentebegroting zegt het col lege de raad een ontwerp- structuurschets over het totale we- jenstelsel in de gemeente toe. Binnenkort, zo kondigt het college aan, zal West-Nederland dë busrou te via de Hoomseweg gaan verleg en naar de Schoolstraat. De zieken- ïutzen Bethel en St. Hyppolytus zul len dan beter bereikbaar worden. In de ontwerp-begrotlng, die met moei te sluitend is gemaakt, is voor on voorziene uitgaven twee ton minder «schikbaar dan voor 1976. Alle ge meentelijke belastingen gaan om toog, de rioolrechten zelfs met 50 procent. Cassatie Op de vraag waarom het niet moge lijk was de vrouw daags na de uit spraak van het hof meteen in een inrichting te laten opnemen, deelde de officier mee, dat de verdachte in cassatie wil gaan bij de Hoge Raad. Zij kant zich fel tegen opneming in een gesticht. Het vonnis van de rechtbank, in hoger beroep beves tigd door het hof kan pas ingevoerd worden als de Hoge Raad inspraak gedaan heeft. De vrijlating van de moeder heeft in het Gooi enig stof doen opwaaien. De vrouw diende bij de sociale dienst een aanvraag voor bijstand in. De dienst wendde zich verbaasd tot de plaatselijke politie, die voor een raadxel stond en op haar beurt in formatie ging inwinnen bij het openbaar ministerie. Niet verantwoord Volgens de officier vinden de psy chiaters het niet verantwoord de vrouw Intussen vrij te laten rondlo pen. Het motief voor haar daad was volgens haar, dat ze het kind de ellendige gevolgen van de scheiding tussen vader en moeder wilde be sparen. De vader had vorig jaar reeds de raad voor de kinderbe scherming voor de gevaren, die hij zag aankomen, gewaarschuwd. De moeder was toen echter niet uit haar voogdijschap ontzet. De officier verwacht, dat de civiel rechtelijke procedure, zoals die kan worden toegepast op een krankzin nige die helemaal geen misdrijf heeft begaan, slechts kort zal duren. Er is reeds een medisch verklaring en nu moet alleen nog de machti ging van de president van de rechtbank worden verkregen. Dan zal de vrouw dus opzuiver medische gronden in een inrichting kunnen worden opgenomen, bulten het von nis van de rechtbank om. Van een verslaggever EMMEN ..Het is onbegrijpelijk dat er voor een uiterst discutabel project als het toekomstige indus trie-eiland in de Noordzee wel een commissie wordt opgericht, terwijl er nog nooit, zeker binnen de een of andere commissie niet, serieus aandacht is geschonken aan de ja ren durende werkloosheid in Zuid- oost-Drente". Dit zei industriepre dikant ds. Alkema tijdens een ma nifestatie in Emmen tegen het ho ge werkloosheidspeil in Zuidoost- D rente. Sprekers van de PPR en de CPN. alsmede van vele maatschappelijke groeperingen pleitten er onder het motto „En Drente wil werken en verdienen" voor behoud en uitbrei ding van de werkgelegenheid. Tij dens de vergadering werd een reso lutie aangenomen, waarin de be volking van deze streek zegt dat zij de huidige toestand niet langer wil accepteren. Het organiserende comité kreeg ongeveer 7500 handtekeningen ter ondersteuning van de actie aange boden, die naar de ministers Lub bers en Boersma zullen gaan. De manifestatie in Emmen was niet de enige die zaterdag in het Noorden van het land gehouden werd. In Stadskanaal demonstreer den ruim 150 mensen met span doeken waarop leuzen stonden ge richt tegen de plannen van het storten van radio-actief afval. In een toespraak na afloop van de demonstratie zei PvdA-wethouder Bloemsma van Stadskanaal dal Noordoost-Groningen meer op een vuilnisbelt dan op een stimule ringsgebied zou gaan lijken als alle plannen zouden doorgaan. Van een verslaggever ASSEN De rechtbank in Assen heeft gisteren de 29-jarige kok Wouter F. R. wegens doodslag veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en terbeschikkingstelling van de regering. De officier van justitie, mr. J. Muntendam had wegens moord drie jaar gevangenis straf en terbeschikkingstelling van de regering geëist. De rechtbank wees na raadkamer dadelijk vonnis. DEN BOSCH Tijdens een debat over het openbaar vervoer in de pro vinciale Staten van Noord-Brabant heeft de fractievoorzitter van de Boerenpartij J. de Kok, de suggestie gedaan om in briefhoofden van overheden, bedrijven en dergelijke ook op te nemen waar de dichtsbij- öjnde bushalte is en welke lijn daar komt. „In een briefhoofd staat wel het adres en het telefoonnummer, maar niet hoe men daar met het openbaar vervoer kan komen, dat vind ik een ernstig gemis", aldus het statenlid. De verdachte bekende dat hij op 2 juni van dit jaar de 44-jarige Jan- tinus Boer in zijn woning in Assen met een bakkersmes in de rug had gestoken. Zwaar onder invloed was R. die dag naar het huis van Jantl- nus Boer gegaan. „Hij was een van mijn beste vrienden en was er net zo verschrikkelijk aan toe als ik zelf." aldus R De heer Boer bleek tijdens het bezoek eveneens onder invloed te zijn. R. was volgens 2ijn raadsman teleurgesteld, omdat hij van zijn vroegere vriend hulp had verwacht. Hij ging naar boven waar een drietal koksmessen van hem werden bewaard. Hij pakte een mes en beneden gekomen zat het slach toffer voorovergebogen aan tafel. R. stak Jantinus Boer in de rug. waarbij een long werd geraakt. Het slachtoffer overleed aan bloedver- Van een onzer verslaggevers LEIDERDORP B. en W. van Lei derdorp hebben gisteren de gemeen teraad de ontwerp-begroting voor volgend Jaar aangeboden. Uit stuk ken blijkt dat Leiderdorp een nade lig saldo heeft van 785.000,—. Evenwicht tussen inkomsten en uit gaven is bereikt door dit tekort te dekken uit de saldi-reserve, die per 1 januari a.s. op 1.260.000,— wordt geraamd. Alle plaatselijke belastin gen en rechten zullen, aldus het Lei- derdorpse college, met gemiddeld zeven procent worden verhoogd. Leiderdorp verwacht volgend jaar in totaal ruim 50 miljoen uit te ge ven. Het merendeel van het tekort komt uit de post onderwijs. lies. De verdachte bleef tot de heer Boer was overleden en plakte daarna een briefje op het raam, „Ik ben tot zaterdag weg". R. bleef daarna van woensdag 2 tot zaterdag 5 juni weg en meldde zich op de laatste dag bij de politie in Assen. Verpleging Volgens de officier van justitie had de verdachte het plan te doden wel overwogen. Hij wist dat er een mes in het huis van het slachtoffer zou zijn en heeft het mes in de rug van het slachtoffer laten zitten tot deze over leden was. Moord is dus volgens de officier van justitie bewezen. Aan de andere kant stelde de officier op grond van de uitgebrachte uitvoeri ge rapporten vast. dat de verdachte tijdens de daad verminderd toereke ningsvatbaar is geweest. Volgens mr. Muntendam moet bij de straf de nadruk liggen op verpleging en ver wijdering uit de maatschappij. De raadsman, mr H. J. de Ruyter uit Assen, achtte noch moord noch sub sidiair ten laste gelegde doodslag bewezen. Zijn cliënt zou zo onder invloed van medicijnen en drank zijn geweest dat opzet onmogelijk is. Wel vond mr De Ruyter het meer subsidiair ten laste gelegde toebren gen van zwaar lichamelijk letstel. de Van een verslaggever LICHTENVOORDE De rijkspoltie van de oost-Gelderse plaats Lichtenvoorde heeft de ne gentien-jarige B.P. uit het nabijgele gen dorpje Lievelde aangehouden op verdenking van brandstichting. De laatste weken brandden daar drie landbouwschuren en een mane ge af. Schade: bijna vier ton. Direct UTRECHT „De leerling arriveert in het ziekenhuis met een idealistisch beroepsbeeld, waarin zorgzaamheid voor de patiënt centraal staat. Dit sluit niet geheel en al aan bij de praktijk". De deelnemers aan het ziekenhuis-research-project van de afdeling bedrijfskunde van de technische hogeschool in Eindhoven hebben dit vastgesteld bij een onderzoek naar „de opleiding en werksituatie van verplegenden". door wel goede contacten en relaties met patiënten mogelijk. Bovendien hebben ze geen arbeidscontract, wel een zesurige werkdag en blijven te ook gedurende de stageperiode al tijd één dat per week naar school gaan. Kortom, „ze blijven leerlin gen", om met de projectgroep te spreken. Aanleiding tot het onderzoek is een onderzoek van de nationale zieken huisraad. waaruit eind vorig jaar bleek, dat er in de algemene zieken huizen een tekort aan verpleegkun digen bestaat van gemiddeld tien procent en in de academische zie kenhuizen van ongeveer negentien procent. Er is sprake van een groot verloop, vooral bij de jongeren. De projectgroep heeft bij een deelon derzoek onder 87 leerlingen in twee ziekenhuizen vastgesteld, dat bij het ene ziekenhuis 38 en bij het andere 58 procent van de leerlingen hun opleiding voortijdig afbrak De oor zaken liggen vooral in de organisatie. De leerlingen zelf gaven vaak „de slechte werksfeer op de afdeling" als reden op. De contacten met de afde lingshoofden zijn over het algemeen niet zo best. Door het rouleren over afdelingen en door de verschillende diensten, is het ook moeilijk een relatie op te bouwen waarin de leer ling zich echt gesteund voelt. Verder maken de combinatie van studie en werk en de steeds wisselen de diensten het de leerlingen moei lijk, hun conlacten buiten het zie kenhuis te blijven onderhouden. De situatie ligt wat anders bij ver pleegkundigen die niet ln het zieken huis worden opgeleid maar op school. Dat blijkt uit een onderzoek van de projectgroep onder de leerlin gen van de (eerste) middelbare be roepsopleiding in Eindhoven. Van de 97 hebben er maar twaalf de studie voortijdig gestaakt. Wel hebben ze aan het eind van hun studie nog een vrij onduidelijk beeld van het be roep. Ze zijn weliswaar tevreden over de „participatiéperiode" waarin ze stages lopen, maar volgens de pro jectgroep komt dat ook doordat ze dan „boventallig" niet als werkkracht aan een afdeling wor den toegevoegd en werk kunnen doen wat ze ook graag willen doen. Voor de „schoolleerlingen" zijn daar- Van onze correspondent LEIDEN Op en omstreeks vrijdag 26 november houdt het Leids Universi teitsfonds in 22 plaatsen in Nederland en in het buitenland bijeenkomsten voor afgestudeerden van de Leidse Universiteit ter gelegenheid van het feit, dat prof. mr R. P. Cleveringa zesendertig jaar geleden zijn protestredc hield tegen het ontslag van twee joodse hoogleraren door de bezetter. Deze rede leidde tot de arrestatie van prof. Cleveringa en de sluiting van de Leidse Universiteit. De bijeenkomsten, waarop leden van het wetenschappelijke personeel en studenten inleidingen zullen houden, vinden plaats in Amsterdam, Arnhem, Betsterzwaag, Breda, Brussel, Delden, Eindhoven, Gorinchem, Gouda, Den Haag. Haarlem, Laren, Leiden, Londen, Luxemburg, Maastricht, Middelburg, Parijs, Rotterdam, Utrecht en Zwolle. De bijeenkomsten in Luxemburg en Parijs worden gehouden op donderdag 25 november, die in Den Haag op zaterdag 27 november, de overige op vrijdag 26 november. Een gedetailleerd programma is verkrijgbaar bij het Leids Universiteitsfonds, Rapenburg 61 te Leiden (tel.: 071-130503). Op vrijdag 26 november zal ook prof. M. H. Gans, die thans de Cleveringa- leerstoel in Leiden bezet, het ambt van buitengewoon hoogleraar in de geschiedenis der joden, vooral in Nederland na 1000, aanvaarden door hel uitspreken van zijn oratie in het Academiegebouw van de Leidse Universiteit. Rapenburg 73 te Leiden. Deze toespraak begint om twee uur 's middags. Selectiesysteem Daarentegen fungeert een opleiding in het ziekenhuis als een soort selec tiesysteem voor verpleegkundig per soneel. De leerling moet zich tijdens de opleiding aanpassen aan de orga nisatie van de instelling. Als hij dat niet wil of kan, volgt onvermijdelijk het vertrek uit de gezondheidszorg. Het grote verloop duidt op inpas singsmoeilijkheden tijdens de oplei ding van de leerling, die vaak meer werker dan leerling is. „Mede door deze situatie kan er in de instellin gen een systeem blijven bestaan van regels en codes, waaraan iedereen zich dient te houden en waarop geen inbreuk wordt geduld". De projectgroep verwacht, dat de praktijk ook de gediplomeerde leer lingen van de middelbare beroepsop leiding tegen zal vallen. Als zij als „gewone" werkkracht worden inge schakeld hebben ze minder moge lijkheden om de taken uit te voeren die ze graag willen doen Om verloop onder deze verpleegkundigen tegen te gaan, zal er volgens de pro jectgroep dan ook voor moeten wor den gezorgd, dat ze bij de start een goede begeleiding en een ruime In- werkperiode krijgen. Aanpassing Een andere voorwaarde om het ver loop uit de gezondheidszorg tegen te gaan is volgens de projectgroep „dat de organisatie zich ontdoet van kas- te-achtige kenmerken en zich meer aanpast aan de veranderende maat schappelijke omgeving". De Instel lingen, menen de onderzoekers, zul len hun functioneren als gesloten systeem moeten gaan opgeven. „Ze dienen te gaan functioneren als een open systeem dat zich aanpast aan de ontwikkelingen die zich ln de maatschappij. waarop de ge zondheidszorg is gericht, voordoen". dood tot gevolg hebbend, bewezen Volgens de raadsman is verpleging het meest noodzakelijk en daarom bepleitte hij naast de terbeschik kingstelling van de regering, een ge vangenisstraf gelijk aan het voorar rest In het vonnis achtte de rechtbank de verdachte sterk ver minderd toerekeningsvatbaar tij dens zijn daad. DEN HAAG Het transportbedrijf Ten Kate in Berg Ambacht bij Rot terdam heeft er in toegestemd de CAO weer te gaan toepassen. De betrokken chauffeurs, die eerderde- ze week met actie6 hadden gedreigd, krijgen met terugwerkende kracht tot 20 september een aanvulling op hun loon overeenkomstig de CAO. Daarnaast krijgen zij een uitkering van rond 900,- bruto, wat bij bena dering het bedrag is dat zij tekort zijn gekomen tussen juni. toen de vakbonden bij het bedrijf op toepas sing van de CAO ging aandringen, en september Het bedrijf heeft 18 chauffeurs in dienst. rees het vermoeden dat de branden het werk moesten zijn van een brandstichter. De jongeman nad gisteren drie brandstichtingen bekend. Een dui delijk motief voor het aansteken van de schuren kon hij niet opgeven. Aan de hand van tips en een uitge breid buurtonderzoek kon de politie tot de aanhouding overgaan. Gereedschapsmachines Machinegereedschappen Verpakkingsmachines Intern-transportinstallaties Bakkerijmachines Wij vragen in verband met uitbreiding van de produktiecapaciteit: a. een MACHINEBANKWERKER voor de afdeling gereedschapsmachines b een ERVAREN LAKSPUITER/PLAMUURDER c enige ERVAREN K0NSTRUKTIE- BANKWERKERS/LASSERS voor de afdeling bankwerkerij bakkerijmachines d. een ERVAREN ELEKTR0M0NTEUR (sterkstroom) e. een goede MAGAZIJNBEDIENDE voor ons technisch magazijn. Voor energieke mensen, die graag in een vooruitstrevend modern en dynamisch bedrijf werkzaam willen zijn, liggen hier goede mogelijkheden om vooruit te komen. Goede salariëring; goede sociale voorzieningen Wijt u nadere inlichtingen of een afspraak maken, belt u dan onze afd. personeelszaken, tel. 01748-3911toestel 112. Ona adres is: Einsteinstraat 1,'s-Gravenzande. Vestigingsplaats meubelmagazijn: Mgr. V. Steelaan 456, voorburg bereikbaar met bus HTM 23 bus NZH 44 - 47 - 48-49 De service blijft en wordt na de opruiming verzorgd door ona bestaande uak te Scheveningen De verkoop geschiedt met toestemming van de Kamer van Koophandel. Aanvang woensdag 3 november 1 uur tot en met 31 maart 1977 DAGELIJKS GEOPEND VAN 9 TOT HALF 6, ZATERDAG 9-5. DONOERDAG KOOPAVOND - 'S MAANDAGS NA 1 UUR GEOPEND

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 15