Stap in een nieuw autotijdper De Veluwe, mooi én kwetsbaar SiT fSMEl I 1 sSC I 1 I I- lil» «NMW 'Een doorn in het oog van den econoom, een paradijs voor den armen Hollander' Er is nu een werkelijk nieuwe auto in het land. De nieuwe, zéér comfortabele Audi 100. Met een exclusieve styling volgens de wetten van de aërodynamica. Een groep architecten ontwierp het royale interieur met de anatomisch gevormde stoelen. Het nieuw ontwikkelde verwarmings- en ventilatiesysteem zorgt voor een constant behaaglijke tempera tuur. En wat een vering! Iedere oneffenheid wordt geruisloos gestreken. Luxe en comfort kennen werkelijk hun weerga i Tenslotteook wat betreft de veiligheid is hij zijn tijd ver vof De voorwielaandrijving en zelfcorrigerende stuurinrichting zi ervoor dat de Audi 100 altijd in de juiste koers blijft Het stuursfc remsysteem maakt van een „noodstop" een veilige stop. En oq kheei een 1 et rid lemso ivadi ervol ikoni hult en va k Tij lingin niet van telied mat 'Tinc 'en ei wel klein* zijn was over opei chudi paai •d. Ti t de iden »t ws n. in i loemt üster dse V vene die ook opmerkte dat de Veluwe eenmaal bedekt was met een ontzag lijk woud, dat grotendeels door de mensen werd uitgeroeid, komt ter sprake in het kader van de vraag of de Veluwe een natuurlijk landschap is. Een vraag die d tor de schrijvers, Hein Schimmel en Sietzo Dijkhui zen, ontkennend wordt beantwoord. Overal draagt de Veluwe het stempel van menselijk ingrijpen, trouwens de echte oerwouden bestaan hier al sinds tientallen eeuwen niet meer. Ruim 95 procent van onze bossen is door de mens aangeplant. De invloed van de mens op de natuur moet echter niet uitsluitend als af brekend worden gezien. „Het door de mens beïnvloede landschap uit het midden van de vorige eeuw was, bio logisch gezien, rijker dan het .na tuurlijke' landschap van 5000 jaar geleden. Dat was een gevolg van het feit dat de neveneffecten van de menselijke invloeden in vroegere tij den .verrijkend' hebben gewerkt ter wijl thans de menselijke invloed na genoeg uitsluitend negatief werkt op het biologisch potentiaal van ons land". De mens heeft bijgedragen tot de vorming van het prachtige Veluw- se landschap, met een rijke variatie aan planten en dieren, dat Frederik van Eeden beschreef in zijn boek „Onkruid" en dat onze grootouders nog hebben gekend en dat ook Hei mans en Thijsse nog in volle glorie meemaakten, hoewel zij ook reeds de eerste symptomen van ontluiste ring hebben geconstateerd. Niet in gal Het boek „Ontdek de Veluwe" laat de schoonheid van de Veluwe zien èn haar kwetsbaarheid. De schrijvers hebben hun pen, dachten we, niet in gal gedoopt. Zij wijzen er op hoe mooi de Veluwe nog is, en vanuit die positie doen zij een ernstig beroep op de lezers om behoedzaam met die Veluwe om te gaan. In allerlei op zicht is er veel verknoeid, en dat wordt met voorbeelden gestaafd. Maar er zijn tekenen van hoop, het getij is langzaam aan het keren. Eén minuut voor twaalf is het er van gekomen. Nadat het „slopingspro- ces" zijn verwoestend werk had ge daan: stadsuitbreiding, gemotori seerd verkeer, toename van de recre atiedruk, ontwatering, intensieve veeteelt, toepassing van chemische bestrijdingsmiddelen enz. (vermoe delijk voelt men van agrarische zij de wel enige aandrang hier wat kantte keningen te plaatsen). Niet alleen de Veluwe holde achteruit, het is eigen lijk een algemeen probleem. Van de 1350 soorten hogere planten, die de Nederlandse flora telt, bedroeg het aantal verdwenen, bedreigde, ver moedelijk bedreigde en sterk achter uit gegane soorten in 1956 volgens prof. V. Westhoff 434, dat is 32 pro cent Momenteel bdraagt het al 54 procent, dus meer dan de helft. Voor de dierenwereld is het beeld niet veel rooskleuriger. Uilen en roofvogels zijn sterk in aantal afgenomen. Het zelfde geldt voor weidevogels en voor de bewoners van moerassen en veen gebieden. De boommarter is zeldzaam geworden, met de nachtzwaluw gaat het ook lang niet goed. „Zo zijn er," aldus de schrij vers, „nog veel meer dieren te noe men, waarvan het beslist niet zeker is of onze kinderen ze ooit nog in wilde staat zullen aantreffen". Plaatwerk Schimmel en Dijkhuizen hebben een fijn en informatief boek, zoals ze zeggen willen maken over de Veluwe, met 90.000 ha ons grootste aaneenge sloten natuurgebied. Ze zijn daar goed in geslaagd. Een compleet na slagwerk hoefde het niet te worden. Toch heeft het een grote mate van volledigheid gekregen, mede dank zij de deskundige medewerking van vele personen en instanties. Zo lezen we over de prehistorie, de geschiede nis van het bos, de vegetatie, de ontwikkeling van de landbouw, de landgoederen, de hessen-, hanze-, ko- nings- en autowegen, de planologie enz. Onderhoudend en begrijpelijk, helemaal niet zo vanzelfsprekend, is er over geschreven. En tóch wil het in de eerste plaats een plaatwerk zijn. Meestal weet de recensent beter de weg met het verbale gedeelte van een boek dan met het visuele, en dat is in dit geval ook het geval Al wijden we er slechts enkele regels 'aan, toch willen we er met nadruk op wijzen dat we het illustratieve ge deelte ronduit schitterend vinden. Het boek staat vol met duidelijke, ■heldere tekeningen en fraaie, kunstzinnige foto's, bijna allemaal in kleur. Drie Westra's werkten er aan mee. Rein Westra, de vader, tekende de planten, zijn zoon Taco tekende de insecten, zijn zoon Chiel leverde, samen met Will H. van Schieveen, de foto's. „Ontdek de Veluwe" telt 288 pagina's en kost 75,-. Leden van het Instituut voor Natuurbeschermings educatie, van de VARA en van enke le aan deze uitgave meewerkende organisaties kunnen het voor 59,50 krijgen. Bert Garthoff schreef er een woordje „Vooraf" in. 2. en 3. Breed Longkruid en Kleine Nachtpauwoog, illustra ties in Ontdek de Veluwe". door Jac. Lelsz In 1880 beschreef Frederik van Eeden de Veluwe als een uitge strekte hoogvlakte met heide, bossen, heuvels en bouwlanden, schraal bevolkt, stil, oud en rustig, waar natuur en mens nog gezellig samenleefden, „nog niet gestoord door koortsachtige jagt naar verandering, een doorn in het oog van den econoom, een paradijs voor den armen Hollander, wiens geest nog niet geheel in polders, kanalen en grachten is opgegaan." Frederik van Eeden wordt geciteerd schermingseducatie samen met de op een van de eerste bladzijden van VARA is uitgegeven als eerste deel het boek „Ontdek de Veluwe", dat in een serie met de titel „Neder- door het Instituut voor Natuurbe- landse Landschappen". Van Eeden, Het boek Ontdek de Veluwe".

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 8