Mitterrand tracht weerstanden te overwinnen Engeland komt zwarte leiders beetje tegemoet Separatisten en regering Filippijnen gaan in Libië praten Palestijnse groepen bestrijden elkaar in hoofdstad Libanon m Rhodesië-overleg in Genève: Mooie pionnen in diplomatiek schaakspel Executies in Ethiopië sportieve Nieuwe raket VS wellicht naar Europa. Peruaanse boerenopstand Huisarrest voor acht Zuidafrikanen VS-diplomaat mag niet terug naar Sowjet-Unie Unesco veroordeelt Israëlisch beleid Franse socialisten willen voorsprong niet verspelen VRTETJ •J 1U0AG 19 NOVEMBER 1976 ingemenl op de uw lange» errukkellH •nlng ult tjd. liteitei rant INHOF SANT gd voor ckplein 1. BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 ^GENEVE (UPI, Reuter). In de moeizame onderhandelingen over de toekomst van Rhodesië in Genève heeft de Brit Ivor Richard gisteren een nieuwe zet gedaan om de zwarte leiders Nkomo en Moegabe aan de conferentietafel te krijgen. Richard Icwam met het voorstel om het einde van de conferentie vast te leggen op 20 december aanstaande. Richard is daarmee een heel klein beetje tegemoet gekomen aan de ei sen van Nkomo en Moegabe. die als n ^vertegenwoordigers van het „Vader- numisq ]an(jse Front" zich het radicaalst lopstellen bij de onderhandelingen in oen nève. Moegabe en Nkomo willen dat er in de eer§te plaats een datum voor de machtswisseling in Rhodesië wordt vastgelegd. Volgens hen mag dat hooguit een jaar duren. Als ui terste grens hebben zei nu 1 decem ber van het volgend jaar aan vaard. Om te voorkomen dat deze datum wordt „gesaboteerd" wilden ze ook dat er een datum werd vastgesteld voor het einde van de onderhandelingen in Geneive. Ri chard vindt dat er geen datum voor de machtsoverdracht kan worden bepaald omdat niet te voorzien is hoe lang de voorbereidingen zullen duren. Om Nkomo en Moegabe toch Iets te geven is hij nu dan wel met een limiet voor de onderhandelingen gekomen. Zijn voorstel was vastge legd in een stuk van één velletje dat hij gisteren persoonlijk aan Moegabe en Nkomo overhandigde. Later op de dag kregen de twee andere zwarte delegatieleiders in Genève. Moezore- wa en Sithole, hetzelfde voorstel, evenals de blanke leider Van der Byl. Moegabe en Nkomo zijn er tot giste ren in geslaagd de eenheid te bewa ren ondanks onderlinge verschillen, foor waarnemers in Genève is het tn geheim dat Nkomo als meest atigde van het tweetal de confe- itie eigenlijk niet langer wil op- iden met de eis. dat eerst een itum voor de machtsoverdracht t vast staan. Hij zou in feite net als Moezorewa en Sithole, nu eerst wel willen gaan praten over de sa menstelling van een overgangsrege ring in Rhodesië. Maar Nkomo heeft Moegabe nodig omdat deze laatste greep heeft op tenminste een deel van het guerrilla-leger. Gisteren verschenen in Genéve de ministers van buitenlandse zaken van Angola en Mozambique. Functi onarissen. die bij de conferentie zijn betrokken, zelden geen idee te heb ben waarom de belde ministers. Chissano en Dos Santos, waren ge komen. Mozambique heeft als buur land van Rhodesië de officiële status van waarnemer bij de conferentie in Genève. Van Mozambique is bekend dat het een „harde lijn" volgt in de kwestie-Rhodeslë. De radicale hou ding van Moegabe zou vooral ingege ven zijn door de steun die hij daar voor ontvangt van Mozambique. LONDEN (Reuter) Ook de ver kiezing van Miss Wereld gaat niet helemaal zonder politieke verwikke lingen gepaard. Uit protest tegen het feit dat Zuid-Afrika twee kandida ten, namelijk een blanke en een zwarte schoonheid, naar de verkie zing van de mooiste vrouw ter we reld heeft gestuurd, hebben inmid dels negen landen hun kandidatuur ingetrokken. Deze negen landen waaronder verschillende zwart- Afrikaanse staten, de Filippijnen en Joegoslavië willen met hun actie de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek aan de kaak stellen. De organisato ren van de verkiezingen vrezen dat er nog meer landen hun kandidaten naar huis zullen roepen. De organi satoren hebben wel al ge waarschuwd, dat terugtrekking contractbreuk betekent, en dat de schoonheden weieens hun eigen ho telrekening en andere verblijfkosten in Londen zouden moeten betalen. Voor Miss Filippijnen, die in het officiële handboek als haar ambitie heeft opgegeven „het trouwen met een rijke man of een bankier" zal dat vermoedelijk geen probleem zijn. Op de foto zitten vier van dc negen deelneemsters van links naar rechts: Miss Maleisië, Miss Mauriti us, Miss Swaziland en Miss Sechel- len die zich uit de verkiezingen hebben teruggetrokken. ADDIS ABEBA (AP) De Ethio pische regering die wordt gevoerd door de „militaire raad" heeft don derdag bekendgemaakt dat er 27 personen zijn terechtgesteld wegens „moorden en andere tegen de rege ring gerichte misdrijven". Zij hadden „oprechte revolutionai ren" van het leven beroofd, bommen geplaatst en in de hoofdstad en in de buurt daarvan „privé-eigendommen verbrand of geroofd". Tenslotte hadden de gestraften „sa mengewerkt met vijanden der socia listische revolutie met als bedoeling daden van terreur en anarchie te bedrijven". Hoe de terechtstellingen zijn uitge voerd is niet meegedeeld. Eerder deze maand waren er 23 le den van een linkse ondergrondse beweging, de Ethiopische Revoluti onaire Volkspartij, terechtgesteld. Zij waren schuldig bevonden aan moord en plundering. MANILLA (AP, Reuter) De regering van de Filippijnen gaat volgende maand in de Libische hoofdstad Tripoli praten met de moslemse afscheidingsbeweging uit het zuiden van de Filippij nen. Dit werd tegelijkertijd in Manilla en Tripoli bekend gemaakt. 10) 8758 Voorbereidingen voor de onderhan delingen werden getroffen tijdens een vierdaags bezoek van Imelda Marcos, de echtgenote van de Filip pijnse president, aan Libië dat deze week plaatsvond. In een vijftien mi nuten durend telefoongesprek wer den de Libische leider kolonel Kadaffi en president Marcos het gis teren eens. Tijdens haar bezoek aan Libië heeft mevrouw Marcos de steun van Libië gezocht bij het zoe ken naar een vreedzame oplossing ADVERTENTIE Voorhoi len Haa 0-46334 0-46251 0-4692 0-4613 jur Een sportieve man' die goed gekleed wil gaan Jet op het Sturka-etiket. Hij vindt het in blazers, jacks en vlotte kos tuums. Inderdaad: sportieve mannen mode met allure. Informeer: tel. 020 176540 iïl'liïïfit) mode van de al vier jaar oude opstand van de drie tot vier miljoen mensen tel lende moslemse minderheid van de overwegend christelijke Filippijnen. Overeen werd gekomen tot onder handelingen tussen de leider van het Moro Nationale Bevrijdingsfront (MNLF), Noer Misoeari van wie wordt aangenomen dat hij in Tripoli woonachtig is, en vertegenwoordi gers van de Filippijnse regering. Het vaststellen van een tijdstip voor de onderhandelingen maakt onderdeel uit van een Filippijnse poging om de moslemse wereld te bewijzen dat het naar een vreedzame oplossing van het conflict streeft. De regering van president Marcos probeert verder aan te tonen dat het de levens omstandigheden van de moslemse bevolking, die voornamelijk in Min danao en .op de eilandengroepen Soeloe en Tawi Tawi woonachtig is, wil verbeteren. Opstand onderdrukt President Marcos heeft echter duide lijk laten weten dat hij de eis van de MNLF van autonomie voor de mos lemse bevolking niet zal inwilligen. De regering van de Filippijnen zegt de opstand grotendeels reeds te heb ben onderdrukt en het aantal actie ve guerrillastrijders tot duizend te hebben beperkt. De moslemse bevol king voelt zich echter in het zuiden van de Filippijnen achtergesteld en ook zijn er conflicten over traditio nele aanspraken op het land. Enkele uren voor de bekendmaking van het resultaat van het bezoek van mevrouw Marcos aan Libië stelden de militaire autoriteiten in het zui den van de Filippijnen de MNLF verantwoordelijk voor een overval op een wegenbouwproject waarbij zes mensen om het leven kwamen en negen anderen gewond raakten LONDEN (Reuter) Er is een kans dat de Verenigde Staten hun nieuwe wapen, de zoge naamde ..luchtkruiser" in Euro pa zullen plaatsen. De secreta ris-generaal van de NAVO Jo seph Luns, zei dat gisteren in Londen. Volgens Luns zouden de Ameri kanen dc „luchtkruiser" willen gebruiken als tegenwicht voor de uitbreiding van het arsenaal aan kernwapens in de Sowjct- Unie. De Amerikaanse luchtkruisers in Europa zouden dan ook met atoomkoppen wor den uitgerust. Luns vertelde gisteren op een persconferentie in Londen dat bestudeerd zat worden hoe het nieuwe Ameri kaanse wapen in Europa kan worden gebruikt. De „luchtkruiser" (cruise mis sile) is een kleine raket die gro te afstanden kan afleggen. Het bijzondere is dat dc raket met grote nauwkeurigheid kan wor den bestuurd. Bovendien vliegt het w apen zo laag dat het uiterst moeilijk met radar is op te spo ren. De „luchtkruiser" kan een kernlading vervoeren. De conferentie waar Luns giste ren sprak, werd gehouden aan het eind van de conferentie van ministers van defensie uit acht NAVO-landen. Zoals gebruike lijk bij dergelijke conferenties werd er na afloop een verklaring uitgegeven waarin de ministers hun bezorgdheid uitspreken over de groei van de kernbewa pening in de Sowjet- Unie. BEIROET (AP, UPI, Reuter) Na een zes uur durend gevecht hebben strijders van de pro-Syrische Palestijnse guerilla- organisatie Al Saika hun voormalig hoofdkantoor in de Libanese hoofdstad Beiroet heroverd op eenheden van het Democratische Volksfront voor de Bevrijding van Palestina. LIMA AFP) Twee politiemannen en vijf boeren zijn dinsdag in het noorden van Peru om het leven ge komen toen driehonderd boeren een detachement politiemannen aanvie len die een onderzoek kwamen in stellen naar de aanval op een politie post de dag tevoren, zo is gisteren van officiële zijde ln Lima verno men. Er vielen talrijke gewonden. Het was het eerste wezenlijke ge vecht sinds Syrische troepen in het kader van de Arabische vredes macht drie dagen geleden Beiroet binnentrokken De Palestijnse Be vrijdingsbeweging (PLO) heeft Al Saika in een verklaring, veroordeeld vanwege het toepassen van geweld bij de herovering van het kantoor dat in het Palestijnse vluchtelingen kamp Sabra gelegen is. Al Saika werd afgelopen zomer na dat Syrië zich aan de kant van de rechtse krachten in Libanon had geschaard uit het kantoor verdre ven. Volgens waarnemers had de PLO in de terugkeer van Al Saika naar Beiroet toegestemd toen het het Arabische vredesplan voor Liba non aanvaardde. De Palestijnse lei der. Jasser Arafat is naar Damascus gereisd om de jongste vijandelijkhe den tussen de Palestijnen onderling met de Syrische autoriteiten te be spreken Rustig Terwijl het in het grootste deel van Libanon ook gisteren rustig bleef, was de spanning bijzonder hoog in het zuiden van het door burgeroor log geteisterde land. Volgens oogge tuigen hebben linkse en rechtse Li banese krachten elk vierduizend man bij de Zuidlibanese stad Mara- joen samengetrokken Israëlische eenheden en tanks zouden ook aan de Israëlische kant van de grens zijn samengetrokken. De spanning in het zuiden van Libanon werd groter door de verovering door de rechtse krach ten eerder deze week van het dorp Kfar Kala. dat tot dan toe door linkse strijdkrachten werd bPheerst. Ondertussen heeft deze week de offi cieuze Palestijnse minister van bui tenlandse zaken. Faroek Kaddoemi in de Verenigde Naties verklaard dat de PLO een Palestijnse staat op de westelijke Jordaanoever en in de Ga- zastrook zou aanvaarden. Ofschoon Kaddoemi meende dat dit PLO- standpunt stilzwijgend in het Natio nale Handvest van de PLO was aan genomen, was Kaddoemi's toe spraak in de VN een van de weinige gelegenheden waarop de PLO der mate duidelijk over haar wensen is geweest. Officieel streeft de PLO nog steeds naar een seculaire democra tische staat die de staat Israël moet vervangen. Ten aanzien van de mo gelijkheid van erkenning van de staat Israël door de PLO zei Kaddoe mi. dat dit pas kon worden bekeken als er een Palestijnse staat was ge sticht. JOHANNESBURG (UPI) De Zuidafrikaanse regering heeft giste ren zes blanken en twee zwarten onder huisarrest geplaatst. Dat be tekent dat zij ernstig in hun bewe gingsvrijheid zijn beperkt en vrijwel geen enkel contact met andere men sen kunnen onderhouden. Het achttal dat gisteren door zo'n maatregel werd getroffen, wordt er van beschuldigd contacten te heb ben gehad met verboden vakorgani saties. In totaal zijn er deze week al dertien mensen in Zuid-Afrika on der huisarrest geplaatst. MOSKOU (UPI) De derde in rang op de Amerikaanse ambassade in Moskou. Marshall Brement. mag van de Sowjet-autoriteiten niet op zijn post terugkeren. Volgens een woordvoerder van de ambassade trokken de Russen het inreisvisum van de diplomaat in. toen hij met vakantie in de Verenig de Staten verbleef. De maatregel tegen Brement. een deskundige op het gebied van de Russische en de Chinese taal. wordt een repressallle genoemd voor een soortgelijk be sluit van de Amerikaanse regering tegen eventueel 'n Sowjet- dlplomaat in Washington. NAIROBI (AFP.UPI.Reuter) Op de Algemene vergadering van de Unes co in Nairobi is gisteren een resolu tie goedgekeurd waarin de cultuur- en onderwijspolitiek van Israël in de sinds 1967 bezette Arabische gebie den wordt veroordeeld De resolutie was ingediend door 29 Afrikaanse en Arabische landen. Zij was door amendementen wel afge zwakt en bevatte niet meer de be schuldiging dat Israël het betrokken gebied op onderwijs- en cultureel gebied „stelselmatig verjoodst" Over het geheel van de tekst spra ken zich 73 lid-staten voor en 6 tegen uit. Dertig landen onthielden zich van stemming In de resolutie wordt de secretaris generaal uitgenodigd een commissie naar de door Israël bezette gebieden te sturen om er haar licht op te steken en aan de Unesco te rappor teren De resolutie werd goedge keurd in de programcommissie van de Unesco en moet nog worden goedgekeurd door de algemene ver gadering. wat echter een formaliteit is De Verenigde Staten stemden tegen de resolutie en een lid van hun dele gatie. congreslid Albert Qule. zei dat het nu veel moeilijker zou zijn het Amerikaanse congres over te halen de contributie voor 1975-76 aan de Unesco goed te keuren. Veel zal vol gens hem nog afhangen van het eindresultaat van de conferentie die vijf weken duurt. I VIS MOS 1. VOO JLOTEI door Bert van Panhuis De Franse socialistische leider FrancBois Mitterrand viel on langs op door zijn gematigd optreden bij de behandeling in het parlement van premier Raymond Barre's versoberingsplan. Mit terrand bezigde gebruikelijke oppositionele leuzen als „deze regering is geen haar beter dan de vorige" en „deze voorstellen leveren geen enkele bijdrage tot het wegwerpen van de grote verschillen in de Franse samenleving", maar waarnemers stel den vast dat Mitterrand nauwelijks vuurwerk liet horen en zien. De leider van de grootste oppositie partij van Frankrijk houdt zich mo menteel met opzet rustig want dit najaar is in feite de verkiezingsstrijd voor de parlementsverkiezingen van 1978 begonnen en een al te agressie ve aanpak zo'n 18 maanden voor de linale lijkt niet verstandig. Vandaar dat FrancOois Mitterrand onlangs af wezig was bij de grootscheepse beto ging tegen de Franse regeringsplan nen. George Séguy, de leider van de communistisch georiënteerde vak bond CGT liep voorop in de stoet evenals de leider van de communis tische partij George Marchais. maar de socialisten waren slechts verte genwoordigd door een minder be langrijke delegatie. Eerder had Mit terrand zich al afzijdig gehouden bij de stromen van kritiek op de rege ring-Barre. Mitterrand en zijn belangrijke eco nomische medewerkers Michel Ro- card (getipt als minister van finan cien in een linkse regering) en Pierre Mauroy zijn van mening dat een te fors van leer trekken en een tegen werkende houding wel eens ave rechts kunnen werken en hen bij de verkiezingen net als zo vaak tevoren weer net aan de voor hen verkeerde kant van de vijftig procent grens kunnen houden. En omdat de voor spellingen en de indrukken op grond van regionale verkiezingen begin dit jaar veelbelovend zijn de verwach tingen lopen uiteen van 52 tot 54 procent voor de socialistisch- communistisch linksradlkale combi natie dus liever geen onrust ver oorzakende massabetogingen en sta kingen. Bovendien willen de socialis ten niet zo'n economische chaos hel pen veroorzaken dat ze de eerste jaren na 1978 nodig zouden hebben voor de wederopbouw van de Franse samenleving. Ondernemers Deze strategie is voor Mitterrand, wiens populariteit evenals die van zijn grote tegenvoeter president VA- lery Giscard d'Estaing terugloopt, zij het minder dan bij het staatshoofd, niet het enige probleem. Van groot belang is de vraag hoe het Franse bedrijfsleven en de kapitaalver schaffers staan tegenover een even tuele regering van het linkse blok. De sfeer kon vorige maand worden geproefd toen Mitterrand en zijn me dewerkers de gast waren van het blad Expansion voor een discussie met het puikje van de Franse onder nemers. Die ondernemers hébben zich er zo goed als bij neergelegd dat links in Francois Mitterrand (midden) samen met zijn linkse partners George Marchais (links) en Robert Fabre (rechts). 1978 een meerderheid in het Franse parlement zal behalen. Geloofde een half jaar geleden nog 58 procent in een overwinning van het drietal Mit- terrand-Marchais-Fabre nu is dat percentage zelfs 73 geworden. Ech ter. tweederde van de ondervraagde ondernemers is ervan overtuigd dat links de economische problemen niet aan zal kunnen en een zeer grote meerderheid meent dat het linkse blok onder de spanningen uit elkaar zal gaan vallen. In een dergelijke situatie zou het de communisten als meest hechte groepering lukken de touwtjes in handen te nemen, aldus 67 procent. Mitterrand en Rocard deden alles om dde ondernemers ervan te over tuigen dat het linkse blok zeer wel in staat is de economie in de hand te houden De socialistische leider ver zekerde zijn gehoor dat ook onder zijn leiding Frankrijk een vrije markteconomie zou behouden en dat onderlinge concurrentie, het maken van winst en particuliere ini tiatieven niet zullen worden inge perkt Mitterrand noemde het onzin Frankrijk een collectief systeem aan te bevelen zoals China of de Sowjet- Unie dat kennen. „Waar wij voor willen waken is een opeenhoping van het kapitaal; een socialistisch Frankrijk wil de meest belovende industriële ontwikkelingen een sti mulans kunnen geven Een belangrijke steen des aanstoots in het gemeenschappelijke pro gramma van de drie linkse partijen is het voorstel tot de nationalisatie van negen belangrijke industrieën en de Franse banken Bovendien zou de staat een meerderheidsaan deel moeten krijgen in de staal- en olie-industrie Tijdens de bijeen komst met de ondernemers trachtte Mitterrand wat olie op de golven te gooien door te stellen dat alleen die ondernemingen genaast zullen wor den. die een monopoliepositie inne men op de binnenlandse markt en alleen die banken, die zich bezig houden met de kredietverlening aan bedrijven. De socialistische voorman kon de ondernemers nauwelijks ge ruststellen en het vertrouwen zal zeker niet zijn toegenomen door de opmerkingen, die vlak na zijn sus sende woorden van de lippen van vakbondsleider Seguy kwamen. De ze machtigste man onder de Franse werknemers en een zeer invloedrijke figuur binnen de communistische partij zei dat de vergaande voorstel len in het gemeenschappelijk pro gram hem nog niet ver genoeg gaan Hij meende dat een linkse regering ook de ijzerverwerking en de auto mobielindustrie zal moeten naasten, een opmerking die meteen heftige reacties ontlokte in regeringskamp en bedrijfsleven en enigszins bedek te kritiek in socialistische kringen. Het is daarom met name de commu nistische partner van de socialisten, die met veel wantrouwen wordt ga degeslagen. Een riskante poging meer sympathie te kweken zoals het protpst van een belangrijke commu nistische partijbestuurder tegen het vasthouden van politieke gevange nen in de Sowjet-Unie met een daaropvolgend fel protest van Mos kou tegen deze inmenging door een zusterpartij helpt Marchais daar om weinig waar het om het binnen landse beleid in Frankrijk gaat Daar heeft men te maken met de machtige en radicale vakbeweging en met een communistische partij, waarbinnen de dogmatische en de praktische vleugel nog steeds niet in evenwicht zijn gebracht President Dit leidt er dan toe dat Mitterrand herhaaldejijk prikacties ondervindt van vertegenwoordigers van de communistische beweging in Frank rijk Uitspraken over een goede on derlinge verstandhouding tussen Mitterrand en Marchais zeggen wei nig over de betrekkingen tussen Mitterrand en Marchais zeggen wei nig over de betrekkingen tussen de beide groeperingen Een verslechte ring van de relatie, bijvoorbeeld na de gemeenteraadsverkiezingen van het komend voorjaar is hetgene waar president Giscard d'Estaing op zit te wachten. Dan zou hij meer kans hebben de socialisten los te weken uit het pact met de commu nisten. Voorlopig is daarvan geen sprake: Giscard en Mitterrand heb ben op het officiële vlak nog geen woord gewisseld sinds zij in de strijd om de presidentsverkiezingen aan één discussietafel zaten En niets wijst erop dat de twee elkaar bin nenkort zullen ontmoeten. (Dil is hel laatste van twee artikelen over Frankrijk. Het eerste publiceer den wij gisteren).

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7