In de geschiedenis kun je Gods hand niet aanwijzen dichtbij Gestolen' munten gewoon in het gemeente-archief Commentaar Avonduniversiteit Drs. H. G. Leih: het zou hoogmoed zijn, we weten het niet IK HEB DE LAATSTE TUD BEHOORLÜK LAST VANEEN BREUK, maar ze leven allemaal wel mee Gezondheid. Bintje Jansma overleden alweer een beroemd" boek opmerkelijk drugprothese stunt weer Voorlopig rustig weer 3TETJ UjfllJDAG 19 NOVEMBER 1976 BINNENLANO TROUW/KWARTET 5 In een interview met het Engelse weekblad The Times Educational Supplement heeft minister van Ke- menade gezegd dat hij de ontwikke ling van mavoscholing voor volwas senen belangrijker vindt dan de op zet van een ,,open universiteit" zo als sinds 1971 in Engeland bestaat. Want, zegt de minister, van zo'n universiteit profiteren toch voorna melijk de mensen uit de sociale middenklasse. De Utrechtse onder zoekers die deze week een pleidooi hielden voor een avonduniversiteit kunnen zich dit voor gezegd houden. Het is eigenlijk niet helemaal fair van de Nederlandse minister van onderwijs, dat hij in het gesprek met de correspondent van een En gels weekblad het argument van de dag-mavo voor volwassenen (ten onrechte vaak „moedermavo" ge noemd) in stelling brengt. Deze minister heeft de mavo voor volwas senen allerminst bevorderd en aan vankelijk zelfs tegengewerkt. Dat verzet hing samen met zijn plan om de opbouw van het onderwijs aan volwassenen van onderop, dat wil zeggen bij de mensen met niet veel meer dan de lagere school, te begin nen. Daarom begint de commissie Open School dit jaar met een expi- riment op het niveau van de laagste twee klassen van mavo en lagere beroepsonderwijs. Er is veel voor de aanpak van minister Van Kemenade te zeggen. Als je het „open" onderwijs wilt uitbreiden, begin dan bij de mensen die tot nog toe het minst van de bestaande voorzieningen geprofi teerd hebben. Maar dit betekent niet dat men de rest wel op zijn beloop kan laten. Er is nu eenmaal Ieen snel groeiende vraag naar on- lerwijs voor volwassenen en dat is een positief verschijnsel. De spon tane opbloei van de mavo voor volwassenen die in een Kiap mcci dan tienduizend mensen trok, is daarvan het beste bewijs. Maar ook het florisant bestaan van een com merciële avondopleiding als de op universitair niveau mikkende Kring van Utrechtse (maar ook elders in het land operende) Repetitoren wijst daarop. Beide voorbeelden la ten zien dat de vraag naar onderwijs voor volwassenen zich niet zonder meer laat indammen door politieke voorkeuren. Het is de verdienste van de Utrechtse onderzoekers dat zij ge probeerd hebben de vraag naar uni versitair onderwijs voor volwasse nen in kaart te brengen. Maar hun pleidooi voor een universitair insti- tuur voor avondonderwijs is toch wat voorbarig. We beginnen, zoals gezegd, dit jaar met een zeer kostbaar expiriment op het niveau van eind lagere school. De dag mavo voor volwassenen is in ont wikkeling. Er is stellig behoefte aan andere vormen van voortgezet on derwijs. Er staan nieuw part-time opleidingen voor onderwijsbe- voegdheden en voor algemeen ho ger onderwijs op stapel. De univer siteiten kennen hier en daar al part time opleidingen, die zeker voor uitbreiding vatbaar zijn. Er is een evenwichtig plan nodig dat aan al deze ontwikkelingen aan dacht schenkt. In dat plan past geen hals over kop ingerichte nieuwe instellingen voor universitair part time onderwijs. Aan de eis van verdelende rechtvaardigheid zou te gemoet gekomen kunnen worden door de eigen bijdrage van de part time student te koppelen aan het aantal jaren reeds genoten onder wijs. Zo lijkt het redelijk dat een huisvrouw die vroeger alleen lagere school heeft gehad (bijna) gratis de Open School kan volgen. Maar van een onderwijzer die voor zijn ple zier nog eens Engels gaat studeren mag best een flinke bijdrage in de (hoge) kostprijs worden verwacht. door Henri Kruithof KAMPEN „Het is onmoge lijk Gods vinger in de geschie denis aan te wijzen. De mens heeft namelijk niet de be voegdheid Gods handelen na te rekenen." De Kampense geschiedenisle raar, drs. H. G. Leih, wordt wat emotioneler als hij praat over het feit dat er nog altijd leraren en onderwijzers zijn, die in de geschiedenis Gods hand kun nen aanwijzen en zeggen: dit was nu een daad van God. „Vooral in de vrijgemaakte kerk komt dat nog veel voor." aldus Leih. In zijn boekje schrijft hij hierover: „De bijbel vertelt de geschiedenis als het verhaal van Oods handelen met Zijn volk. We noemen dat Openba ring. Welnu, een nieuwe openbaring hebben we na het afsluiten van het nieuwe testament nooit meer ont vangen." Juist daarom vindt Leih dat we niet de euvele moed mogen hebben God als eerste oorzaak van een bepaald gebeuren aan te wijzen. „Het zou hoogmoed zijn, want we weten het niet" „Toch kom je hierdoor, zeker in een plaats als Kampen, nog wel eens in de moeilijkheden. Leerlingen komen namelijk nogal eens met vragen als: is het communisme of het nationaal socialisme een straf van God? Het is meestal duidelijk dat dergelijke vra gen thuis worden ingegeven. Het UTRECHT Vandaag wordl, tij- dens een bijeenkomst van de Unie School en Evangelie, een boekje gepubliceerd over geschiedenison derwijs op de christelijke school. Drs. H. G. Leih, geschiedenisle raar in Kampen, probeert in dit boekje „Gods hand in de ge schiedenis?" aan te geven hoe het geschiedenisonderwijs er in de christelijke school uit zou moeten zien. Leih geeft, naast enkele histo rische beschouwingen over het ge schiedenisonderwijs, ook een aan tal persoonlijke punten aan, die voor hemzelf een absolute regel zijn bij het geschiedenisonderwijs. Zo zegt hij nogal spaarzaam te zijn met beoordelingen, zeker bij on derwerpen waarin hij zich niet zo goed heeft verdiept. „Ik kies overi gens wel degelijk partij in zaken waarin ik mij grondig heb verdiept. Maar steeds blijf ik bereid mijn oordeel en zelfs mijn criteria ter discussie te stellen en eventueel te herzien". Leih wijdt in zijn boekje ook een hoofdstuk aan de zin van de ge schiedenis. Leerlingen zien vaak niet zo wat de zin is van geschiede nis. Leih hierover: „Wanneer ik als onderwijzer of leraar de leerlin gen heel wat kennis en inzicht heb bijgebracht, wellicht positief heb geholpen zodat zij konden slagen voor een examen ben ik ongetwij feld nuttig bezig geweest. Maar als de jongelui na het examen alles weer zo snel mogelijk vergeten, als er niets blijft hangen van wat ik op school heb gedaan, is het uiteinde lijk alles zinloos geweest". Hij zegt dan ook zelf niet alleen te werken voor uiterlijke successen, maar te proberen perspectieven te openen niet alleen voor hun latere beroep, maar vooral voor hun late re leven. Morgen wordt er een eerste discus sie gevoerd over het door Kok in Kampen uitgegeven cahier van de Unie. Voor ons was dit aanleiding om eens met hem te gaan praten over het christelijk geschiedenis onderwijs. Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent. Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. VAN EEN LEZER- probleem hierbij is dat je de leerlin gen niet tegen thuis wilt opzetten, maar dat je toch een eerlijk antwoord moet geven. Ik vraag dan maar aan de leerling hoe ze dat dan weten, hoe ze dat na kunen gaan. of God hun dat geo penbaard heeft. Noodgedwongen ko men de leerlingen dan toch in conflict met thuis. Thuis begrijpt men vaak niet wat de school bedoelt. Ouders weten vaak niet wat er aan de hand is, maar ze komen niet pra ten met de leraren. Meer contact met de ouders is wezenlijk noodzakelijk." „Het grote bezwaar, dat ik tegen de visie van dergelijke streng christelij ke richtingen heb. is het feit dat in die visie God wordt afgebeeld als de straffende, de wrekende. Dat wijs ik af. Zo mag je God niet verklaren." Leih wil met dit alles overigens niet zeggen dat je niet dankbaar mag zijn. „Als ik genees van een heel ernstige ziekte, mag ik daarvoor ze ker wel dankbaar zijn, ook al kan en mag ik niet zeggen dat God daarin de hand gehad heeft. Dankbaarheid vind ik een gerechtvaardigde vorm van het aanwijzen van Gods hand." Grote vrijheid Binnen de huidige wettelijke regelin gen is aan de leraren een grote vrij heid overgelaten om zelf te bepalen hoe het geschiedenisonderwijs eruit zal zien. Er wordt op het ogenblik ADVERTENTIE Van een onzer verslaggevers franeker Mevrouw Bintje Pe- besma-Janmsma is in de leeftijd van 88 Jaar ln Franeker overleden. Zij wordt veelal beschouwd als de naamgeefster van het beroemde aardappelras Bintje. Aan het begin van deze eeuw zat zij in de klas van meester Komells de Vries in Sua- meer, die proeven met aardappelen nam. Het ras bintje ontstond in 1905. Een zoon van de kweker, de heer Wietze de Vries, meent dat zijn vader voor het nieuwe aardappelras zomaar een Friese meisjesnaam, in dit geval Bintje koos. De laatste tijd vreest men dat de bintjes wegens ziekte zullen verdwijnen. Met 'n Itho luchtbevochtiger. Als de verwarming aan is on do lucht le droog wordt, verdampt de Itliu luchtbevochtiger zoveel vocht als nodig is. Gezond voor u. uw planten en huisdieren. LB 20 IT. 174,-; LB.tu IT. 248,-. Itho B.V.Schiedam J echter serieus nagedacht over de in voering van een centraal landelijk schriftelijk eindexamen voor het vak geschiedenis. „Voor de vrijheid om zelf de leerstof te bepalen, zal ik tot de laatste dag vechten. Ik ben dan ook een fervent tegenstander van het centraal schrif telijk eindexamen. Dat zou ik een aantasting vinden van de vrijheid van inrichting van het onderwijs. Je bent dan met handen en voeten ge bonden aan de eisen die gesteld moe ten worden voor zo'n examen. Je moet je leerlingen dan als maar aller lei details inpompen. Daartoe ben ik niet bereid." „Ik geef toe dat het nadeel van het huidige systeem is dat de luie lera ren er tussendoor kunnen rollen. Zij kunnen met een minimum aan in spanning werken, zonder dat daar ooit een haan naar kraait. Ik vind echter niet dat de goeden de dupe moeten worden van maatregelen die tegen de slechten genomen worden. Ik ben overigens wel bereid een ge- commiteerde bij het mondeling eindexamen te aanvaarden." Tegen indoctrinatie In zijn boekje neemt Leih ook fel stelling tegen indoctrinatie in het christelijk onderwijs. „Christelijk onderwijs is niet indoctrinerend in die zin dat wij. kleine onderwijzers en kleine leraren, onze eigen reli gieuze, politieke, sociale opvattin gen met min of meer geestelijke dwang of suggestie aan de leerlin gen gaan opleggen als de enig zalig makende waarheid. Het is ons ver wijt aan totalitaire machtssyste men. als die van het communisme en het nationaal socialisme, dat daar de zneenaamde waarheid dwin gend aan de mensen wordt opge legd." „Deze geestelijke dwang hoort op de christelijke school niet thuis. Wat naar onze overtuiging christelijk on derwijs wel wil. Is appelleren, de leerlingen Is het ware uitnodigen zich met de zaken bezig te houden. Zij moeten zelf vrij kunnen beslis sen: de christelijke school kweekt geen napraters. maar hoopt zelfstandige mensen mee te kunnen helpen vormen." ..De leerlingen leven in een moeilij ke tijd. Zij hunkeren naar wat vas tigheid. Thuis krijgen ze die vaak niet meer en in de kerk ook niet. Wij moeten dus proberen hun die vastig heid te geven. Ik ben daarom in bepaalde gevallen bereid mijn stof keuze aan te passen aan de behoefte van een klas Het gaat tenslotte om de kinderen." onder redactie van loessmit Behalve in land- en waterdieren, gewervelden en ongewervelden, tamme en wilde dieren, trekkers en blijvers, bouwers en brekers, vleeseters en planteneters. kun je dieren in nog andere categorieën indelen: de dieren die op vriendschappelijke voet met de mens leven, de soorten die vij andig staan tegenover het intelli gentste zoogdier dat mens heet, en de dieren die niets met mensen te schaften willenhebben, om dat ze het goed genoeg, zo niet beter, onder elkaar hebben. Daar zitten natuurlijk aardige, collegiale, domme, eerzuchtige, valse en uitgekookte types onder, maar in Elseviers „50 beroemde dierenverhalen" (f24 50over treft het aantal sympathieke die ren de onsympathieke ruimschoots. In dit dikke boek het derde in de 'beroemdheden'- serie, waarin eerder „50 beroem de griezelverhalen" en „50 be roemde liefdesverhalen" versche nen heeft samensteller Loek Polders verhalen van evenzoveel auteurs uit vijftien landen sa mengebracht. Heel oude soms. uit het oude Egypte en het antieke Rome al. en ook heel bekende: van Edgar Allan Poe „de zwarte kat", van Tsjechow „vissenlief- de", van de gebroeders Grimm „de wolf en de zeven geitjes" en van Jacobus van Looy „de dood van mijn poes" om er maar een paar te noemen. Denk daarom niet dat u dan ook de rest van de vijftig verhalen wel zult kennen. Wel eens gehoord van „de joden- vogel" van Bernard Malamud? Die „zwartachtige, langsnavelige vogelsoort", die wel wat op een verstrooide kraai lijkt en dan ook beweert „onze diaspora" be leefd te hebben en door „antise mieten" achtervolgd te worden9 Deze sprekende jodenvogel vraagt en krijgt voedsel en on derdak bij een joods gezin, maar wordt door de vader gehaat en uiteindelijk vermoord. „Door an tisemieten". zal de moeder haar ontroostbare zoontje later ver tellen. Een ander tamelijk onbekend verhaal (van Aldo Palazzeschi) is „Khan". De geschiedenis van de oude circusleeuw Khan, die hele maal niet zo graag huiveringwek kende vertoningen weggeeft met hoofden of benen in zijn muil. omdat hij vegetariër is en veel liever groenten heeft („Ik ben niet wild, liever dan de geur van vlees ruik ik die van uien Of het ontroerende verhaal van Mary O'Hara. mijn vriendin Flicka", over het jongetje Ken en zijn veu len Flicka, dat zich maar niet wil laten temmen. Spanning zit er ook in de vijftig dierenverhalen. In „Leiningen tegen de mieren" bij voorbeeld, een nogal science fictionachtig verhaal van Carl Stephenson, waarin een Europese planter in Brazilië het tegen legers van mil joenen mieren moet opnemen, die een heel hert in niet meer dan zes minuten tot op het bot kaal vreten en bomen, struiken, en mensen dezelfde behandeling doen on dergaan. Kortom: alles vind je in deze bundel, behalve dan illus traties. Maar het gaat hier dan ook zuiver om de verhalen en het boek is niet voor niets „50 be roemde dierenverhalen" ge noemd. Zonder illustraties is het met z'n 336 pagina's trouwens al dik en zwaar genoeg uitgevallen. Moet je per se licht en lenig zijn om je te kunnen overgeven aan de sport die ze waterskiën noemen? Als Je het Sunja vraagt, zal ze beslist ontkennend antwoorden. Sunja is een 1350 kilo zware olifant die in Aurora, in de Amerikaanse staat Ohio, woont. En waterski's bezit, waarop ze dagelijks de plas opgaat en daarme zonder twijfel 's werelds enige waterskiënde olifant is Sunja doet dat voor haar beroep Elke dag komen er massa's nieuwsgierigen naar haar kijken als ze. getrok ken door een speedboot met extra zware motor, op haar zes meter lange en behoorlijk brede latten het water opgaat. Een enkele keer gaat de sportieve olifant daarbij kopje onder, maar volgens haar trainer vindt ze dat alleen maar lekker. len is bekend, maar in Zuid- Amerika kunnen ze er ook wat van. Binnenkort worden in Brazi lië gemeenteraadsverkiezingen gehouden en de burgemeesters kandidaten (ook burgemeesters worden daar rechtstreeks geko zen) sloven zich tot in het bela chelijke toe uit. Ailton Gomes doet een gooi naar het burge meesterschap van het kleine plaatsje Juazeiro in het noorden van Brazilië, waar hij persoonlijk 2500 kunstgebitten aan de te hoop gelopen burgers ter hand stelde om stemmen op zich te verzamelen, ongeacht of de ont vanger nog in het bezit van eigen tanden was of niet. In het zuide lijk gelegen plaatsje Vere heeft de zittende meerderheid een bijeen komst van de tegenpartij ver stoord: ze lieten bijenzwermen los, zodat spreker en drieduizend toehoorders pijlsnel de benen moesten nemen. En dan is er ook nog de kandidaat voor Campinas bij Sao Paulo, die om aanhangers te winnen dertigduizend kaartjes opkocht voor een plaatselijke voetbalwedstrijd Voetbalfans konden gratis een kaartje bij hem krijgen, en daar zal dus wel iets tegenover gestaan hebben Opmerkelijk detail in de raadsels rondom de gevlogen, van oor logsmisdaden verdachte Blaricu- mer Menten: hij woonde aan de Vliegweg. Een lang van tevoren zorgvuldig uitgekozen adres? Een 29-jarige oud-Vietnam- strijder heeft zijn kunstbeen ge bruikt om een kilo zuivere heroï ne uit Hongkong Amerika binnen te smokkelen. De man kwam niet ver: al op het vliegveld van San Francisco hadden ze er lucht van gekregen en al gauw was de heroï ne in het been gevonden. Hoewel de prothese bewijsstuk nummer één zal zijn in de rechtszaal, heeft de rechter-commissaris bepaald dat de verdachte zijn kunstbeen zolang bij zich in de cel mag houden. Dat ze in de Verenigde Staten bij verkiezingscampagnes alle moge lijke en onmogelijke stunts uitha- door hans de Jong rvolgc ;zel Des-et ont' Ee-en cerri Del-ei i. rem ir-ode Van een onzer verslaggevers KAMPEN Burgemeester en wet houders van Kampen hebben de jus titie en de verzekeringsmaatschap pij laten weten dat een achttal mun ten, waarvan aangenomen werd dat deze in het voorjaar van 1976 waren gestolen, zich in het gemeente archief bevinden. Het kostbaarste exemplaar (waarde ongeveer tien duizend gulden) is een „noodmunt" uit 1S78, afkomstig uit de verzame ling van wijlen koning Faroek van Egypte. Het is het gemeentebestuur van Kampen een raadsel dat de munten, die aanvankelijk als vermist werden opjïgfven later in het archief ble ken te zijn. Een sluitende verklaring voor deze situatie heeft het althans niet kunnen vinden. De acht munten werden op een lijst vermeld samen met honderden an dere munten, die destijds uit het Kamper gemeentelijk museum De Broederpoort werden ontvreemd. Met die muntendiefstal was naar (chatting zo'n veertigduizend gul den gemoeid. Bij het politie-ondcrzock werd vastgesteld dat de munten gestolen waren door een suppoost, die hier voor inmiddels terechtstond en is veroordeeld. Overigens heeft hij slechts de ontvreemding van enkele tientallen munten toegegeven. In de tenlastelegging werd om de zaak niet onnodig ingewikkeld te maken slechts een klein deel van de verdwenen munten vermeld. Zij be vatte niet dc genoemde acht mun ten, waaronder ook een herinne ringspenning aan het beleg van Kampen in 1672 (waarde vierdui zend gulden) en een halve Phi- lip&daalder uit 1566 (waarde achthonderd gulden). Behalve honderden munten, waar van het museum er een aantal in bruikleen had, zijn er ook antieke voorwerpen uit gemeentebezit ont vreemd, die door de suppoost, als was hij „Het goede heertje van Kampen" werden weggegeven. Of de acht munten nooit zijn wegge weest of later zijn teruggebracht, lijkt moeilijk te achterhalen. Niet uitgesloten wordt dat de weliswaar in historisch opzicht stijlvolle maar uit een oogpunt van doelmatigheid nogal gebrekkige huisvesting van het gemeentelijk apparaat in de IJs- selstad er iets mcc te maken heelt. Van onze weerkundige mede- op de route Ierse zee Wales, werker De verrassingen zijn de we- J'1"",darZ*™ .J 1 - oat net schotse maximum S 2Ï? zich boven Wales, al toene- nu op gerek dat de de mend zaj verenigingen met d V, firi.ndgT.;EH a"dCT- i'komstig uit het Slnr ïXJ Ïïrvni Meebied ten westeS van de deur klopte. vervolgens Biscale Het woensdag naar de Hebriden Jf °"f Z rotcHo Hoor «r. 9U.1 enkvnrinn centrum komt daar dan met reisde, daar op zijn schreden terugkeerde en met een rot gang over de Ierse zee en zuid-west Engeland naar Bre- 1040 m te liggen. Dit heeft een noordwestelijke tot noor delijke circulatie tot gevolg, die trouwens al dubbel en uie wuuwciis ui uuuuei en tagne zou worden terugge- MuLiars aanwezie is in de hoce- stuurd Vrijwel elke meteoro- aanwezig u> in de noge loog dacht, dat hij wel verder de richting van zuid- re niveaus, tot 12.000 meter hoogte en nog wel daarbo ven. Met die noordelijke stro- Noorwgger, zou trekken. m, kunnen tüitlopws kersvers van de MlantlsohS van ee" zt'" d'aP" kersvers, van de Atlantische pressie op w0g van de zuld. Oceaan naar Schotland op- Britse eilanden en de Noord zee komen en hier minder be weer te weeg stuurde het een heel andere kant uit. Gistermiddag om Usland 1966 mban naar de één uur konden wij het centrum van het maximum al met 1035 milibar boven de Schotse hooglanden inteke- DrcnGen nen. De sterkste barome- vooruitzichten voor ons terstijgingen, te weten drie wijzen dan ook in de loop van tot drie-en-een-halve milibar het weekend, vermoedelijk in drie uur tijd, deden zich n'e^ voor zondag, op minder niet ten oosten van dit gebied standvastig weer, en meer voor. maar ten zuiden ervan wind, uit richtingen tussen zuid en west, later noord west, zoals al aangeduid in de termijnverwachting van het KNMI. gisteravond uitgege ven. (Uiteraard niet de rich ting van de wind). Met een toenemend hoge- druksysteem boven de Britse eilanden en een uitlopen naar een in betekenis afnemend maximum over zuid-Zweden (gistermiddag nog 1034 mbar) over onze omgeving betekent dit voor vandaag en morgen aanhouden van het sombere en overwegend rus tige weer met kans op mist. maar ook wel een toenemen de kans op nachtvorst met name in noord-oost- Nederland. En dit houdt dan ook verband met de aanvoer van wat drogere lucht uit oostelijke richtingen naar noord-west-Duitsland, waar door daar in een eerdere fase al vnesverschijnselen zullen voorkomen. Ook de koudere fase daar zal echter tijdelijk zijn. De kou in Scandinavië is de laatste dagen sterk vermin derd. Om één uur gistermid dag werd in midden-Zweden nog minus zeven graden ge meten. Stockholm-1. Göte- borg gaf 5 graden door. en ook in Noors en Zweeds Lap land is het een stuk zachter geworden: Kvikkjokk zelfs 5 graden bij zuid westen wind Een groot lagedrukgebied bij Spitsbergen voert daar mo menteel zachtere atlantische lucht aan bij flink dalende barometerstand. En zo gaat het spel van koudere en zach tere luchtgolvingen in noord Europa voorlopig nog wel door. Koning Winter kan daardoor echt nog niet uit zijn kwartieren te voorschijn komen. Het zal zo zoetjes aan wel bekend zijn dat voor een wer kelijk doorzettende invasie van koude winterlucht uit noord-Rusland een lagedruk- systeem boven de Middel landse zee. de Alpen en Frankrijk vereist is. Met zo n knullige depressie van 1027 mbar. als gisteren van Enge land naar zuid-west Frank rijk trok (Brest drie mm re gen, Toulouse vijf mm) is met de beste wil van de wereld weerrapporten geen ijsvloer op poten te zetten In Roosendaal is vanaf 1 de cember 1975 tot op dit mo ment niet meer dan 440 mm regen gevallen, tegen 740 mm normaal Het is in zuid-west Nederland nog steeds lekker zacht met soms negen gra den. Den Helder woensdag elf graden. Zal er een noorde lijke koude stroom komen in de wintermaanden dan kan dit flink wat sneeuwbuien voor Zeeland en west- Brabant betekenen, aldus onze correspondent daar. die zich wat dat betreft de winter van 1969-'70 nog wel herin nert. Weerrapporten mumtempera' tol 19 uur Amsterdam De Bilt Eelde Eindhoven Den Helder Luchth Rld Twente Vllssingen Zd Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Oeneve Helsinki Innsbruck Kopenhagen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm i van gisteravond 19 uur. maxi- uren van gisteren er i neerslag 7 geh bew 0 9 geh bew 0 9 geh bew 0 9 geh bew 0 S motregen 0 8 zw bew 0 zw bew 0 9 geh bew 8 zw bew 9 geh bew. 0 9 zw bew 8 zw bew. 19 onbew 0 15 motregen 0.1 6 zw bew 03 12 zw bew 0 9 geh bew 0 9 geh bew 0 geh bew 0 -0 zw bew 0 5 zw bew 0 7 onbew 17 onbew 0 9 geh bew 0 12 geh bew 0 a onbew 0 14 onbew 0 17 licht bew 0 15 zw bew 0 5 onbew 0 16 geh bew. 1 -2 zw bew 0 10 zw bew 0 17 zw bew 0 14 geh bew 0 •I Hoogwater zaterdag 20 november Vlissingen 0 20 12 39 HarlngvlieUlidzen 0 17 12 44 Rotter dam 2 19 14 28. Sehevenlngen I 17 13 40. Umul- den 1 54-14 15. Den Helders 19-1901 Harllngen (2121 II: Deltxljl 10 15-22 57

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5