EENS HEEFT EEN VROUWGENOEG ODEUR,MAAR NOOIT GENOEG BOEKEN. Uitgesloten lerares zou politiek niet loyaal aan Duitse wetten zijn CNV wil loonsverhoging van 4,5 procent op 1 januari boeken: molen; [14] Bezwaar tegen wijziging grondwetsartikel over vrijheid van onderwijs Overheid moet vooraf informatie krijgen over nieuwe chemisch produkt Abortusontwerp maakt goede kans in senaat I Principiële kant van Berufsverbot" onderbelicht in proces fdQ) f I^S, Voor rechtbank behandeld als arbeidsconflict Omdat beleggen een kwestie van deskundigheid is... Amsterdams Belegging Depot. Een vermogen aan know-how. Industrie bereidt regeling voor Zilveren Houtzaagmolenprijs Bent u ook zo verontwaardigd over de zaak Menten? Steunt het Wiesenthalfonds, yjagw. I 1 (^/mi00 - 1'ÜiP 0 - 0 w 1 DAG 19 NOVEMBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 13 IADVERTENTIEI Als ii pui ic*s u ill witi-n welk Ixx-k ii will geu-n ól krijgen, kijk d.in iiuk* kuiste !3<>eki nmolen. Ben guls mei ca. ^'jOeaikunlips plus S oordeel.unhieilingen. Nog niet onivangen? 'vaag bij ile boekbanilel. Daar inill u nog veel meer ideeën. Van onze onderwijsredactie DEN HAAG Het bijzonder onder wijs blijft principieel bezwaar ma ken tegen de voorgestelde wijziging van het grondwetsartikel, waarin de vrijheid van onderwijs is vastgelegd. In een brief aan de Tweede Kamer hebben landelijke organisaties van protestants-christelijk. rooms- katholiek en algemeen onderwijs op bijzondere grondslag en de besturen van de katholieke universiteit, de Vrije Universiteit en de katholieke hogeschool, de verdediging van de regering op eerder geleverde kritiek van de hand gewezen. Volgens de organisaties van bijzon der onderwijs luidt het voorstel van de ministers De Gaay Fortman. Van Kemenade en Den Uyl een nieuwe staatsrechtelijke ontwikkeling in. De manier waarop de overheid taken zou kunnen overdragen aan lagere organen sluit aan bij het Franse, niet bij het Nederlandse staatsrecht. Ook kan door de voorgestelde formule- PEST-BERLIJN „Wie in overheidsdienst treedt, verplicht Ich tot politieke loyaliteit aan de grondwet. Mevrouw Schaeffer eeft gezegd dat zij ter verwezenlijking van haar socialistische lealen desnoods geweld wil gebruiken. De burgemeester van einickendorf heeft daaruit de conclusie getrokken dat zij die lyaliteit niet kan opbrengen." Met deze woorden verdedigde steren een vertegenwoordiger van het Westberlijnse district ieinickendorf het besluit de 29-jarige Nederlandse lerares An- lette Schaeffer-de Gooijer te weren uit een baan bij een centrum at kinderen na schooltijd bezighoudt. oor zover bekend, werd niet eerder mand uit Nederland, en zelfs uit to EG-land, getroffen door het zo- lieten Radikalenerlass (tot ver van de Duitse autoriteiten, die bet maar een polariserend woord en) ook wel bekend als Be- -erbot. I Osdat de burgemeester van het dis- ■ttt na de afwijzing van Annette «keffer schriftelijk liet weten «rover niet meer te willen discus- ven of corresponderen, besloot de ■derlandse in overleg met haar ad- «aat een klacht tegen de gemeen- tüjke overheid in te dienen. Het laruit voortgevloeide proces dien- gisteren voor het Arbeitsgericht i West-Berlijn. at Arbeitsgericht heeft het sinds de voering van het Berufsverbot ukker dan ooit. De Nederlandse rares is bij lange na niet de enige zich tot de rechter wendt na egens verdachte sympathieën op raat gezet of uit een begeerde nctie geweerd te zijn. Zo diende, ordat Annette Schaeffer aan de urt kwam. gisteren bij dezelfde mer van het Arbeitsgericht de ak van een wetenschappelijk me- werker aan de Freie Universitat in «fijn, die eveneens door het Be- iiliifrbot was getroffen. Bij de be urteling van de zaak van de Neder- rtse maande de president de ad- it tot spoed, omdat er die dag (meer processen zouden volgen leine zaal lit Arbeitsgericht houdt zitting in p betrekkelijk kleine zaal van een roefgeestig stemmend en met alle etten van architectuur spottend duwwerk dat na de oorlog is verre- n op een plaats die Berlijn ook al et van zijn vrolijkste kant laat De als president optredende Hist wordt terzijde gestaan door lekenrechters, van wie er een representant van de werknemers de ander als vertegenwoordiger i de werkgevers optreedt. et Berufsverbot wordt door deze chtbank beschouwd en behandeld een arbeidsconflict. Daarbij valt loeilijk aan de indruk te ontkomen U het Radikalenerlass. waarover in buiten de Bondsrepubliek toch het een en ander te doen is. tlandt op een niveau waarop het it kleine proporties wordt teruege- racht. Wie ontslagen is vanwege het dmaatschap van een politieke par- 1 die de werkgever minder welge- illig is. verkeert toch niet in een- lfde positie als iemand die op lou- r zakelijke gronden in een inflictsituatie raakt. Cl ündercentrum nnette Schaeffer, die sinds 1970 in 'est-Berlijn woont, meteen Duitser getrouwd, maar de Nederlandse ationaliteit heeft behouden, solllci- eerde in februari naar de betrek ing bij wat in West-Berlijn een kindercentrum" heet. Ze deed dat P uitnodiging van de directeur van at centrum. Twintig uur per week on ze les gaan geven in pottenbak een vak waarin ze zich vijf jaar met succes heeft bekwaamd de Hochschule für bildende lünste in West-Berlijn. mei uitgenodigd voor een sollici- atiegesprek, bleek ze in werkelijk- eid aan een verhoor te worden on- erworpen Twee vertegenwoordi- fs van het district, waaronder het mtrum bestuurlijk valt. stelden aar vragen die niets met haar vak. 'aar alles met haar politieke ge- Indheid te maken bleken te heb- *n Het was de bestuurders ter ore ekomen. zo lieten zij weten, dat de "llicitante lid was van de SEW, de ommunistische partij in West- lerlijn, en daarin ook een actieve M speelde luistheid betwist n het uitvoerige klaagschrift dat dvocaat Hans-George Odenthal an het Arbeitsgericht heeft overge- (?d. valt te lezen dat Annette khaeffer meer dan eens niet wist 'at ze hoorde tijdens de ondervra ag. Een van de twee vertegenwoor- "gers kwam onmiddellijk met het Hitler-bewind aandragen, toen de handel en wandel van de DDR ter sprake kwam; de ander liet zich ont vallen dat hij tijdens de oorlog ook soldaat was geweest, maar dat hij van „die verschrikkelijke dingen" pas na de oorlog had gehoord. Hoezeer het hier om een verhoor ging, bleek gisteren, toen de namens het district optredende bestuurder Begrick de rechtbank liet weten dat het gesprek op de band was opgeno men, dat de Inhoud ervan was uitge typt, dat de tekst aan de sollicitante was voorgelezen en dat zij gelegen heid had gekregen daarin verande ringen aan te brengen Overigens betwist Annette Schaeffer de juist heid van de weergave van het ge sprek; met name ontkent zij be- weerd te hebben dat naar haar me ning het socialisme desnoods met geweld verbreid moet worden. Zij wijst geweld principieel af. Onderberlicht De principiële aspecten van het Be rufsverbot kregen gisteren niet het volle pond. Ze bleven tijdens de an derhalf uur durende zitting wat on derbelicht. Dat was geenszins te wij ten aan Begrich, maar veeleer aan de advocaat van de klagende partij, die op strikt juridische gronden be toogde dat de Bondsrepbulikeinse wetten geen rechtskracht hebben in West-Berlijn, omdat de geallieerden zich daartegen indertijd verzet hebben. Daarbij wees hij er ook op dat de SEW in West-Berlijn niet tot de ver boden politieke partijen behoort. De aangeklaagde partij wierp hij voor de voeten een „blinde veroordeling" te verlangen van alles wat zij als vijandig beschouwt. Die tegenpartij wilde zich niet in juridische haarklo verijen verdiepen. Begrich stelde dat er niet aan getwijfeld kan wor den dat de wetten uit Bonn ook voor West-Berlijn gelden en dat het op grond van die wetten gerechtvaar digd is iemand die de beginselen van het marxisme-leninisme aanhangt, van overheidsdienst uit te sluiten „De autoriteiten", zei hij. „zijn ge bonden aan wet en recht." Toen Odenthal onder aanroeping van Bismarck stelde dat trouw aan de grondwet niet een eenduidig be grip is. riep Begrich uit dat hij de onderhavige problematiek nog nooit zo duidelijk had horen formu leren. „Uit wat u zegt", liet hij de advocaat weten, „blijkt dat het vroeg of laat tot een conflict met een marxist-leninist moet komen, om dat u er kennelijk een andere opvat ting over grondwetstrouw op na houdt." Protesten Alle proceskosten die Annette Schaeffer heeft gemaakt, worden betaald door haar vakorganisatie. Haar uitsluiting van een over- heidsbetrekking heeft in West- Duitsland vele pennen in beweging gezet. Met name is tegen dit Be rufsverbot geprotesteerd door de kunstenaarsvereniging BBK. waar van de Nederlandse lid is. De Westberlijnse kunstacademie waar aan zij heeft gestudeerd, heeft begin deze maand in een motie eveneens het optreden tegen Annette Schaef fer veroordeeld. Bij een benoeming in overheidsdienst, heet het in deze motie, dienen politieke overwegin gen niet bij een beslissing betrokken te worden. Bestuurder Begrich merkte gisteren op. overigens zonder naar die motie te verwijzen, dat Annette Schaeffer niet alleen werkzaam zou zijn als pottenbakster. maar ook belast zou worden met de opvoeding van de kinderen die aan haar zorgen zou den worden' toevertrouwd Mede op grond daarvan meende hij dat de lerares niet voor de vervulling van de vacature in aanmerking kwam. Het CNV komt tot deze slotsom na de bespreking van de discussienota arbeidsvoorwaardenbeleid 1977 in de aangesloten bonden. Uit die be sprekingen is gebleken dat een grote meerderheid van de leden van het CNV bereid is vervroegde pensione ring te aanvaarden als middel om arbeidsplaatsen vrij te maken voor werklozen. De vakcentrale merkt bij het una niem vastgestelde arbeidsvoorwaar denbeleid op, dat het CNV bereid is tot loonmatiging terwille van de werkgelegenheid en de collectieve voorzieningen. Volgens de bereke ningen van het CNV. zal er per 1 januari een prijscompensatie van 2,5 procent moeten worden gegeven. Het gaat hierbij om een zogenaamde geschoonde prijscompensatie, dat wil zeggen dat prijsverhogingen die voortvloeien uit BTW- en accijnsver- Reformatorische federatie wil iijstverbinding DEN HAAG De Reformatorische Politieke Federatie (RPF) meent dat er mogelijkheden zijn te komen tot Iijstverbinding met SGP en GPV bij de komende verkiezingen. De besprekingen met het SGP zijn „in een vergevorderd stadium" van GPV-zijde werd „een niet geheel ne gatieve reactie" op de voorstellen tot Iijstverbinding ontvangen. Dit is meegedeeld op een in Den Haag gehouden persbijeenkomst, waar het RPF-basisprogramma werd uit gereikt. In dit programma zegt de RPF re den tot bezorgdheid te hebben over de vrijheid van Inrichting van het onderwijs. Te vrezen valt, aldus dit basis-programma, dat de vrijheid en zelfstandigheid van de individuele scholen in het gedrang komt Wat betreft de moraal en zedelijkheid stelt de federatie zich op het standpunt dat kunstmatige insemi natie moet worden afgewezen als zijnde „verduistering van staat". Ook stelt de RPF zich op het standpunt, dat krachtig stelling moet worden genomen tegen elke maatregel, die de invloed van de overheid op de informatie- en com municatiekanalen kan versterken. In het hoofdstuk over justitie en rechtsbedeling zegt het basispro gram dat straf ook als vergelding voor gedaan onrecht moet worden opgelegd en niet alleen ter verbete ring van de overtreder In het ui terste geval is de doodstraf „accep tabel". aldus het RPF- basisprogramma. „Prijsbeleid moet verscherpt worden" hogingen niet worden meegerekend Daarnaast vraagt het CNV een koopkracht verbetering van twee procent, zodat het totaal op 4.5 pro cent komt. Het CNV wil meewerken aan centra le afspraken, waarin dit percentage voor het gehele bedrijfsleven wordt overeengekomen. De centen- procenten kwestie zal evenwel per bedrijfstak moeten worden geregeld. Eveneens per bedrijfstak moet wor den vastgesteld of de reële koopkrachtverbetering van twee procent uitsluitend zal worden ge bruikt voor loonsverhoging dan wel gedeeltelijk voor de verbetering van andere arbeidsvoorwaarden, die geld kosten. Als voorbeeld wordt een al dan niet verplichte verlaging van de pensioengerechtigde leeftijd genoemd De overheid zal volgens het CNV dit loonbeleid. dat opnieuw een sterke matiging inhoudt, moeten steunen door een verscherpt prijsbeleid en met de uiterste terughoudendheid bij de verhoging van tarieven voor overheidsdiensten. Pensionering Uit de discussies in de bonden is gebleken, dat de leden een zo groot mogelijke zekerheid willen hebben over de vraag of bij een eventuele vroegtijdige pensionering de vrijko mende plaatsen inderdaad door an deren zullen worden bezet en dat dus geen arbeidsplaatsen verloren zullen gaan. In verband met de grot« verschillen in pensioenvoorzienin gen per bedrijf of per bedrijfstak concludeert het CNV dat een centra le regeling niet gewenst is. Maatre gelen tot vervroegde pensionering zullen daarom per CAO moeten wor den genomen. Hetzelfde geldt volgens het CNV voor de vraag of de loonsverhoging en de prijscompensaties in 1977 moeten worden gebruikt voor verde re verkleining van inkomensver schillen. „In de ene bedrijfstak zijn de verschillen veel groter dan in de andere Ook hierover moet dus per bedrijf of bedrijfstak worden be slist". aldus het CNV. ADVERTENTIE Daarom :ir u goed als u participeerr in het Amsterdams Belegging Depot. Her ABD beschikt immers over een inter nationaal gespreide aandelenportcfeuille, die vakkundig wordt beheerd met vermogensgroei op middellange termijn als oogmerk. Plus een redelijk rendement natuurlijk. Participaties ABD zijn officieel ter •beurze genoteerd, dus elke dag verhandel baar. Beslist de moeite waard om daar meer van te weten. En die informatie geven we graag. Bel of schnjf dus even naar ABD, Keizersgracht 573 - 575, Amsterdam. Telefoon (020) 29 29 76/29 24 88 ring verwarring ontstaan over het begrip „overheid", met name over de vraag hoe de bevoegdheden verdeeld zijn tussen de wetgever, de minister, het provinciaal bestuur en het ge meentebestuur. Het bijzonder on derwijs vreest dat hierdoor de controlerende bevoegdheden van het parlement worden ingeperkt. Een andere moeilijkheid in de nieu we tekst is dat de vrijheid van onder wijs wordt ondergebracht in een arti kel over de sociale grondrechten. Daardoor wordt de vrijheid van on derwijs uit zijn verband (de ge lijkstelling van openbaar en bijzon der onderwijs) gehaald. Bovendien ontstaat zo misverstand over de vraag wie de dragers van de vrijheid van onderwijs zijn. In het huidige grondwetsartikel is dat het bijzon der onderwijs. Als men de vrijheid van onderwijs als sociaal grondrecht beschouwt, zijn de gebruikers van het bijzonder onderwijs de dragers van de vrijheid. Van onze redacteur wetenschappen ROTTERDAM De chemische industrie is zich aan het voorbe reiden op een nieuwe wettelijke regeling die het toezicht op de veiligheid van haar produkten verscherpt. Over elke nieuwe stof die zij op de markt wil brengen zal eerst een pakket informatie moeten worden verzameld en bij de overheid gedeponeerd. De commissaris van de koningin in Noord-Holland, drs. R. J. de Wit heeft op de Houtdag '76 in de RAI in Amsterdam aan ir. W. M. Gerretsen (links op de foto) de zilveren Houtzaagmolenprijs uitgereikt. Ir. Gerretsen (37) is werkzaam bij de rijksdienst voor de IJsselmeerpolders, projectgroep Almere- haven. UTRECHT Het CNV vraagt per 1 januari een loonsverhoging van 4.5 procent. Per bedrijfstak zal moeten worden geregeld of deze loonsverhoging moet worden gegeven in procenten, in een gelijk bedrag voor iedereen of in een combinatie van beide. Het gaat om gegevens over de giftig heid van het nieuwe produkt. het effect op het milieu en de omvang en aard van de voorgenomen toepas sing. Op grond van die gegevens heeft de overheid dan het recht om in te grijpen wanneer blijkt dat een toepassing van een nieuw chemisch produkt onaanvaardbare gevolgen heeft voor mens of milieu. De Vereniging van de Nederlandse chemische industrie (VNCI) zette haar leden gisteren op een goed be zochte voorlichtingsmiddag uiteen wat er aan staat te komen. In princi pe weinig nieuws, aldus directeur drs. G. J. Bergen van het VNCI- bureau. Voor bepaalde groepen pro dukten is het allang zo dat de over heid eerst toestemming moet verle nen voor het op de markt brengen. Dat geldt bij voorbeeld voor genees middelen en landbouwbestrijdings- mlddelen. Nevenwerking Maar nieuw is dat er toezicht komt op alle nieuwe produkten. De rede nen zijn niet ver te zoeken. Steeds vaker blijken schadelijke nevenwer kingen op te treden van produkten waarbij men daar niet zo direct aan had gedacht. Lood in benzine, fos faat in wasmiddelen, en dergelijke. Door systematisch van te voren te bekijken wat er mis kan gaan. kun nen onaangename ontdekkingen achteraf worden voorkomen. De Europese Commissie heeft een ontwerp richtlijn voor een dergelijk toezicht twee maanden geleden bij de ministerraad van de Europese Gemeenschappen ingediend. De ge dachten van de overheid in Neder land lopen in grote lijnen evenwijdig met de hoofdelementen van dat ont werp. Dat is gebleken bij contacten tussen het ministerie van volksge zondheid en milieuhygiëne en de werkgroep produktveiligheid van de VNCI. vertelde de voorzitter van die werkgroep, dr A. L. de Jong. De overheid is van plan, op vrijwillige basis materiaal te verzamelen en er varing op te doen ten behoeve van een doelmatige en trefzekere aan pak. De VNCI-werkgroep heeft zich bereid verklaard tot overleg over de ze plannen. ADVERTENTIE Simon Wiesenthal bewijst opnieuw de noodzaak van zijn activiteiten. Postgiro 2900 t.n.v. Amrobank, Nobelstraat. Utrecht, rek. 45.68.22.976. DEN HAAG Het wetsontwerp op de abortus van PvdA en WD maakt goede kans om ook door de Eerste Kamer aanvaard te worden. Uit het eindverslag van de vaste se naatscommissie van volksgezond heid en Justitie blijkt, dat drie van de vier leden van de senaatsfractie van de PPR vóór dit wetsontwerp gaan stemmen. Aangezien de PPR bij stemming over het wetsontwerp de doorslag geeft tussen CDA, SGP en BP enerzijds en PvdA. WD en D'66 anderzijds lijkt het erop dat de zaak beslist Is. De kans dat fracties niet unaniem stemmen blijft echter aan wezig. wei vittdgk ut rrn ami óe muwuvu hoe ze de resultaten beoordelen van enkele opinie-onderzoeken, die ge houden werden kort nadat de Twee de Kamer het PvdA-VVD wetsontwerp aannam. Zoals bekend bleek uit een onderzoek van het bu reau Lagendijk dat slechts elf pro cent van de Nederlanders zich In het voorstel van liberalen en socialisten vinden kan. terwijl 79 procent een standpunt over abortus heeft, dat overeenkomt met dat van het CDA. Ook vraagt de radicale fractie de indieners of ze al contact met minis ter Van Agt hebben gehad over de vraag of die een minimale waarborg voor de bescherming van het onge boren leven in hun wetsontwerp aan wezig acht. Zoals bekend zal minis ter Van Agt een wetsontwerp, dat aan het ongeboren leven die minima le rechtsbescherming niet biedt, wel licht niet ondertekenen. Simpkins „Noem one niol kwalijk. agent." 'M66.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 13