Iffilll dichtbij Hoe onafhankelijk kan justitie haar eigen beleid onderzoeken? t s r (Umelo ^aimei lensenrechten Leidingbreuk oorzaak van ramp bij DSM In verkeer gedood beestenspul voor dierenvriend kleiner pijprooksters cadeau-idee verschil Mis(t) 1 RTET< DERDAG 18 NOVEMBER 1976 BINNENLAND L_ S TROUW/KWARTET 5 Commentaar kernvraa9 b'j de discussie over klassejustitie 4et kabinet staat voor de moeilijke leslissing of de splijtstoffabriek in Almelo wel of niet met medewer ing van de staat moet worden litgebreid. Moeilijk, vanwege de yele maatschappelijke pro's en rooral contra's die er aan dit ener- je-project kleven. is er allereerst de vraag, of er bij dewerking aan dit project sprake van mede-verantwoordelijkheid wereldwijde verbreiding van lenergie. Premier Den Uyl zei ige week te vinden van niet; hij id dat de uitbreiding van deze ibriek, die brandstof voor irncentrales levert, los gezien kan den van de vraag of je voor of :n grootschalige toepassing van lenergie bent. Veel lijkt er voor mening niet te zeggen: zonder :t verrijkte uranium'kunnen de imcentrales tenslotte niet draaien. jarom staat men bij beantwóor- ling van de vraag of de Almelose - iroduktiecapaciteit kan worden op- evoerd, tegelijkertijd voor de raag wat men aanmoet met de ernenergie, nu en in de nabije lekomst. Het beantwoorden van ie vraag kan niet los gezien worden an wat er elders in de wereld op iet gebied van de toepassing van lernenergie gebeurt. i dat licht gezien is er in feite chts een keuze tussen twee moge- theden. Ofwel Nederland besluit h helemaal afzijdig te houden n de ontwikkeling van kernener- waardoor Nederland zelf chone handen" houdt, maar de wikkeling in het buitenland on- minderd wordt voortgezet. Of- ;«el Nederland besluit met de ont- jikkeling mee te doen, op die wijze positief richting geven mede >ed hebbend op wat er met de lenergie gaat gebeuren. Dus, |s men ook wel zegt, Nederland idt dan mede de vinger aan de loom-trekker". roegh koor die laatste lijn heeft Neder- ini* ,erecht tot nu toe altijd geko- pn. Terecht, omdat men door xjrtdurend voorwaarden te stellen bij de verdere ontwikkeling :1 meer invloed op de gang van ken kan hebben bij de riskante en ïzekere toekomst van de kerne- rgie, dan door getuigend aan de jlijn te gaan staan. Nederland tot nu toe steeds tót gekozen voor het dragen van -verantwoordelijkheid bleek recent, toen het kabinet be- gestcund door de kamer- derheid, financieel deel te ne- in de bouw van de nieuwste reactor in Frankrijk, de super- ix. Minister Lubbers bracht als unaniem kabinetsstandpunt buiten dat Nederland aan dat jject zou moeten deelnemen. eide PPR ministers hebben zich en zi) jen niet geroerd. Dat zijn nu, twee z uanden |ater in een soortgelijk daTcva'wèL wars zijn g an liggen erwoo0mt niet^erg consequent over en n er ee vermoeden dat de soep wat dreigende aftreden betreft lang zo heet gegeten zal worden als is opg diend. lerkte r -t veel< oor het derde achtereenvolgende ar dreigt de militaire junta van hili in scherpe bewoordingen in de rderhi crcn'S^e Naties vanwege het stel- ntmee 'matig schenden van de mensen- oonlijl echten te worden veroordeeld, i. Ove oorzover, dit nog niet bekend werd de wereld er gisteren aan innerd door de bekendmaking i een Chileense generaal, dat zijn )e"rwetH de p liticke gevangenen in ijheid zou stellen, ac opt ezc truc v n de fascistische junta 111015,1 inmiddels voldoende bekend en eeft hopelijk zijn werking verlo- cn. Want telkens als Chili op het Arthi iveau van de internationale diplo- tie in het nauw wordt gedreven, men ,,de politieke gevangc- vrij. Zo was het in 1974, zo het in 1975 en zo is nu weer. iie th( Die Cl ierkte met bevi met n door mr. N. D. Jörg 'e Chileense generaal had het over vrijlating van 283 gevangenen onder de staat van beleg waren Pgepakt. Dat getal van 283 politie- c gevangenen is maar een fractie 'n het totale aantal vastgehouden sonen, dat in een onlangs door Verenigde Naties opgesteld rap- ort op vierduizend wordt becijferd door Amnesty International zelfs P zesduizend wordt getaxeerd. het noemen van deze cijfers ebben wij het nog niet eens gehad yer de ongeveer duizend personen in Chili spoorloos zijn verdwe en en voor wier leven gevreesd toet worden. Overigens ten gevol- van de bepalingen van de staat an beleg in Chili worden er dage mensen door de Chileense ge- e dienst, een organisatie die iet voor de ergste misdaden tegen mensheid terugschrikt, opgepakt weer vrijgelaten. 'et macabere spel van de Chileense Niet alleen het grote publiek, maar ook de wereld van de wetenschap zal onthutst zijn door de openlijke onenigheid, vorige week, tussen professor Jongman en dr. Buikhuizen. Vrij vertaald komt de Gro ningse universitaire crimino loog tot de conclusie dat de, in het algemeen, minder bevoor rechte klassen van de bevol king, ook in de strafrechtsple ging minder bevoorrecht wor den dan de meer bevoorrechte klassen. Daar wordt sneller een vrijheidsstraf opgelegd en worden hogere boetes uitge deeld dan aan mensen uit ho gere klassen. Dat is natuurlijk een onthullende en onthutsende uitkomst, hoewel hij in de lijn der verwachtingen lag. Want wie wel eens binnen een gevangenis rond gekeken heeft, zal niet tot de bevinding kunnen komen dat hij daar de doorsnee van de mannelijke Nederlandse bevolking aantreft, ge meten naar sociale afkomst. En dit kan ondanks de uitkomst van on derzoek dat het plegen van delicten geen „voorrecht" van mensen uit de lagere sociale klassen is. Integen deel: crimineel gedrag is verspreid over de gehele bevolking. Wèl mag met recht een onderscheid naar leef tijd en naar geslacht gehanteerd worden. Want enerzijds neemt cri mineel gedrag met de jaren af en anderzijds handelen vrouwen „tra ditioneel" minder crimineel. Al jaren is dus bekend dat „Justitie" Onderzoek wijst uit: Van een verslaggever DEN HAAG De gasontploffing in naftakraker 2 bij de DSM in het Limburgse Beek, waardoor op 7 no vember 1975 veertien mensen om het leven kwamen, is veroorzaakt door een leidingbreuk. Dit is vastgesteld door technici van het ministerie van sociale zaken, de ar beidsinspectie en de dienst voor het stoomwezen, die met assistentie van TNO een rapport hebben uitge bracht Het rapport is nu aangebo den aan de Tweede Kamer. Bij het onderzoek hebben de techni ci enige breuken in pijpen gevon den. Een daarvan moet de fatale breuk zijn, waardoor een mengsel van ongeveer 5500 kilo aan gassen (propaan, propeen, butaan en buta- dieen) kon ontsnappen. Dit gas mengsel vormde met lucht een explosieve gaswolk. Aan de brand kwam pas in de vroege nacht van 12 november een einde. In de installa tie zaten geen stoffen, die voor de bevolking gevaren zouden opleve ren. Speciale maatregelen in dit ver band hoefden dan ook niet te wor den overwogen, aldus het rapport. De deskundigen constateerden on der meer een breuk in de leiding tussen een voedingsvat en de daar op gemonteerde veiligheidsklep. Het onderzoek is erg bemoeilijkt doordat een groot deel van de infor matie van de meetinstrumenten en van de gegevens uit de computer verloren is gegaan; de naftakraker werd bijna geheel verwoest. Om het ontstaan van de breuken te verkla ren stelden zij twee hypothesen op. De breuk in de leiding onder de veiligheidsklep of die in een afblaas- systeem is mogelijk ontstaan door verstoringen in het proces bij het „opstarten" van de kraker. Volgens de tweede hypothese zou de spoel- leiding gebroken kunnen zijn door een ontploffing van peroxiden. Het ministerie heeft bedrijven met een kraakinstallatie gewezen op de ver onderstelde oorzaken. „Ook zijn voorstellen gedaan om deze situa ties in de toekomst zo veel mogelijk te vermijden". Van een verslaggever ARNHEM De 26-jarige motorrij der H. W. Claassen uit Arnhem is op het Monchyplein in Amhem-fcuid verongelukt. Hij botste tegen een mast van de trolleybusleiding. junta met de fundamentele mensen rechten is voldoende bekend. In dit spel past het ook om willekeurig mensen te arresteren om ze vervol gens als gebaar van goede wil en als propagandastunt met grote publici teit op vrije voet te stellen. Maar net als in de afgelopen jaren zal deze hernieuwde stunt van de junta weinig kunnen uithalen. Ook dit jaar zal de Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties zich er niet van laten weerhouden om de schending van de fundamentele mensenrechten in Chili, het vasthouden en martelen van men sen vanwege hun politieke overtui ging en het voeren van een schrik bewind in dat land aan de kaak te stellen. een onevenredig zware druk legt op de lagere klassen. Dat begint al met de politieagent op straat. Tot nu toe is echter nog niet stelselmatig on derzocht hoe die onevenredig zware druk in de verschillende, elkaar opeenvolgende fasen van een strafprocedure tot stand komt. Bin nen het Criminologisch Instituut te Groningen is men juist in de tijd dat Buikhuizen daar direkteur- hoogleraar was, begonnen dit wèl stelselmatig aan te pakken. Daarbij kon overigens gebruik gemaakt wor den van buitenlandse ervaringen, want het verschijnsel van ongelijke rechtsbedeling is geen typidsch Ne derlands verschijnsel. Ongemakkelijk Voor een ministerie van justitie dat een ministerie van werkelijke Justi tie wil zijn. is een situatie waarin rechtsongelijkheid heerst en waarin Vrouw Justitia een doorzichtige blinddoek draagt, zodat zij oordeel mét inplaats van zónder aanzien des persoons, ongemakkelijk. Een reac tie op de resultaten van vroeger on derzoek naar verschillende behan deling van verdachten tijdens pro cesfases die voorafgingen aan de uiteindelijke oordeelvelling door de rechter, bleef echter in het verleden van de zijde van het ministerie ach terwege. Wie weet door onvoldoende „know how", misschien ook uit een gevoel van onaantastbaarheid. Want voor ongelijke behandeling in die onderzochte fasen van het strafproces was het ministerie uit eindelijk wèl verantwoordelijk. Daarentegen, nu de rechter op de korrel wordt genoinen, voor wiens handelen het ministerie helemaal niet verantwoordelijk is, komt er binnen enkele dagen een gepeperde reactie, van dat anders toch niet zó voortvarende ministerie. Ra ra hoe kan dat? Aangezien twee criminologische kopstukken het nu met elkaar on eens zijn, hebben we weinig houvast om deze puzzel op te lossen en zullen we dus enigszins moeten speculeren over het waarom van deze voortva rendheid- Verdediger Mijns inziens is de verschillende re actie van het ministerie hieruit te verklaren dat het ministerie, door zich op te werpen als verdediger van de rechterlijke macht, omdat cue zich niet zou kunnen verdedigen, zich probeert te verzekeren van de loyaliteit van de rechterlijke macht jegens het ministerie en in het alge meen jegens de uitvoerende macht. Want zonder de hulp van de rechter lijke macht is de „criminele poli tiek" en ander beleid van de over heid op velerlei punten gedoemr4 mislukken. Zo zijn veel gedragingen van men sen naar de letter van de wet niet strafbaar, maar worden zij toch door de rechter strafbaar geoordeeld („hinderlijk vóórgaan is hinderlijk volgen"). Zo stelt de wet precies vast wie er, buiten de feitelijke dader, nog meer kunnen worden gestraft, terwijl de rechter dat veranderd heeft in: wie aansprakelijk mag wor den gesteld; dat is veel ruimer. Zo is nauwkeurig in de wet neergelegd waaraan bewijs moet voldoen; de rechter heeft zich daar echter hele maal los van gemaakt. De rechter is historisch gezien heel soepel geweest in de uitleg van wetsbepalingen ten gunste van de overheid, maar in het algemeen heel beperkend ten nadele van de ver dachte. Het ministerie van justitie heeft er dus alle belang bij dat dit zo blijft. En hoewel de rechter formeel onafhankelijk is, kan er toch in het algemeen onofficiële druk op hem worden uitgeoefend. Te denken valt aan carrière-overwegingen. Mij lijkt nu, dat het in verdediging nemen van. en zich sterk maken voor de rechterlijke macht óók zo'n vorm van druk is. Drie manieren Op welke manieren kan nu een on gunstig beeld van de strafrechtsple ging worden verbeterd? De eenvou digste manier is om gewoon ge heel in Amerikaanse stijl te ont kennen dat er onderscheid in straf- bedeling wordt gemaakt. Overtui gender is de tweede manier, om on derzoek op te zetten of te stimuleren waaruit het tegendeel zou kunnen blijken. Dat is wel hachelijk, want het nieuwe onderzoek zou de oude ongewenste conclusies kunnen onderschrijven. Dan werkt het als een boemerang. Maar dit gevaar voor de opdrachtge ver wordt kleiner naarmate de loya liteit van de onderzoeker jegens zijn opdrachtgever groter wordt. Niet voor niets is de fundamentele kwes tie bij allé discussies over onder zoek. de vraag naar de onafhanke lijkheid van de onderzoeker, en dan niet alleen zijn formele onafhanke lijkheid, gelegen in zijn rechtsposi tie, maar vooral ook zijn informele onafhankelijkheid: aan welke ande re druk dan bijv. zijn promotie staat de onderzoeker nog meer bloot. Wat dit betreft is hier van een en igszins vergelijkbare problematiek sprake als bij de rechterlijke onaf hankelijkheid. Voorzover er onder zoek vait te noemen dat op details de Groningse bevindingen tegen spreekt, betreft dat onderzoek waar bij loyaliteit naar justitie toe een rol speelt. Het nog te publiceren onder zoek van Buikhuizen kan, als onder zoek binnen een apparaat, niets an ders dan beleidondersteunend en adviserend zijn. Dat is een gegeven. De derde manier van beeldverbete ring zou kunnen zijn: bestrijding van het verschijnsel van ongelijke rechtsbedeling zelf. In het commen taar van Trouw van 11 november zijn daar al suggesties voor gedaan: opleiding en (bij)scholing van ieder die bij de rechtspleging betrokken is en zich meer rekenschap afleggen van het: „waarom en waartoe straf fen wij". Zal het lukken? Maar of dit zou kunnen lukken is hoe dan ook de vraag. Want histo risch gezien is de functie van het strafrecht geweest: enerzijds om het „gajes" onder de duim te houden (zoals de Franse filosoof Foucoult in zijn vorig jaar verschenen studie „Surveiller et punir" heeft aange toond); anderzijds om de nieuwe klasse der burgerij van na 1800 vrij heid, zekerheid en berekenbaarheid te verschaffen. Wanneer Jongman's conclusie dat mensen uit de lagere klassen zwaar der worden gestraft, juist is (hetgeen ongetwijfeld uitvoerige discussies in het Nederlands Tijdschrift voor Cri minologie zal geven), dan past daar op eigenlijk maar één eerlijk antwoord van de zijde van het mi nisterie van justitie: „dat klopt, en dat is ook de bedoeling van het systeem", hoe integer de individuele politiefunctionarissen, officieren van justitie en rechters ook zijn. Maar aangezien regeren vandaag de dag voornamelijk „verkopen" bete kent, is dat bijna ondenkbaar. DE- VAN EEN LEZER- Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent. Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. onder redoctie van bes smit In Frankrijk is een harde maat regel afgekondigd: alle zwerfdie ren zullen daar zonder pardon worden doodgeschoten. De asiels zitten tjokvol en er zijn handen tekort om zich nog te bekomme ren om de tienduizenden zwerfdieren, die de kans op uitbreiding van hondsdolheid sterk vergroten. Vandaar die maatregel. En in Engeland, waar vijf miljoen honden rondlopen, hebben dierenartsen op een congres het plan geopperd de hondenstand in de hand tc hou den door de eigenaars te ver plichten hun dier de pil te geven. De Britse dierenarts James Evans vertelde daar hoe hard honden zich kunnen vermeerde ren: we moeten er van uitgaan, zei hij, dat een teefje en haar puppies samen in zes jaar in staat zijn een hondenfamilie van 67.000 stuks op de wereld te zetten. Sombere berichten die je niet in een gezellig huisdierenblad ver wacht te vinden. Nu is ..Bees tenspul" ook niet zo'n blad. waar in alleen maar lieve verhaaltjes over de hondjes van die en die en de katjes van die andere bekende ster staan. Ze zijn er wel in dit nieuwe maandblad van Uitgeve rij Beestenspul in Zoetermeer (een over de dieren van Willem en Truus van Hanegem en een over de poezen van Thérèse Stein- metz), maar de hoofdschotel vor men ze allerminst. Het blad noemt zichzelf „het enige in ons land verschijnende maandblad voor dierenvrienden, met erg veel hond en kat er in, maar ook wordt elke maand opnieuw veel plaats ingeruimd voor al die andere die ren die Nederlanders houden muizen, ratten, hamsters, mar motten, cavia's, slangen, konij nen. parkieten, vissen en niet te vergeten duiven". Muizen en kuikens komen in dit blad ook voor, in een ogenschijn lijk wreed verhaal over de ma nier waarop ze levend en wel slangen in dierentuinen tot voed sel dienen. Directeur Louwman van Dierenpark Wassenaar legt uit. waarom dat nodig en puur natuurlijk is. Verder zijn er ver halen over onder meer het steeds populairdere huisdier, de ezel; over mensen die een fobie, een ongewoon panische angst voor katten en honden hebben; over de Ierse wolfshond, de grootste hond ter wereld: over een hobbykelder vol krokodillen en wurgslangen; over het opzetten van roofvogels, een zee-aquarium thuis, over de keeshond dje nog uit het stenen tijdperk stamt en over de raad sels rond de duif. Natuurlijk ook hier een spreekuur van de dieren arts. informatie over verenigin gen en tentoonstellingen en alles over katten, een artikel van de internationale Britse keurmees ters Grace Pond. Een gevarieer de inhoud dus, 64 pagina's lang, waarvan alleen af en toe een paar regels slecht leesbaar zijn, doordat ze in geel afgedrukt zijn. Hoofdredacteur is Kees Haak. en onder de vaste medewerkers vind je behalve de al genoemde Grace Pond en een stuk of vijftien ande ren ook de Nederlandse kynologe Fenna Buter die zowel schrijft als tekent. Losse nummers kosten drie gulden, een abonnement (te bestellen via antwoordnummer 18. Zoetermeer) f 33 per jaar of f 17 per halfjaar. Wie contact met de redactie van Beestenspul wil. moet zijn op het adres Oranje laan 78 in Rijswijk. Ene Young, meldt het tijdschrift De Bejaarden, zegt dé oplossing voor voedsel- en milieuproblemen gevonden te hebben. We moeten, zegt deze denker, eenvoudig een kleiner mensenras kweken, dat kan best. Over vijftig jaar kunnen we dan zo'n 35 centimeter groot zijn. en als we de koeien en andere nutsdieren hun normale omvang laten behouden, zullen we per hoofd van de verkleinde bevol king ruimschoots voldoende vlees hebben. En denk je eens in hoe weinig materiaal er nog maar no dig is om huisjes en meubeltjes voor mensjes van 35 centimeter te bouwen, en hoeveel kleiner de vervuiling zal zijn: blijkes. kran ten, sigaretten, w.c.'s, alles wordt zo klein, dat de vervuiling gemak kelijk in het handje te houden zal zijn. Pijprookwedstrijden kennen we in ons land allang, maar daar doen uitsluitend mannen aan mee. In Rome is er nu. tussen de stakingen en politieke strubbelin gen door, eentje gehouden voor alleen maar vrouwen, waaraan twaalf niet al te jonge dames heb- ben deelgenomen. Piepjonge pijpsters zaten er op het eerste gezicht tenminste niet tussen. Winnares werd Wilma Musico uit Rome, die al een half leven pijp rook-ervaring heeft en slechts twee grammetjes tabak dan ook zesenveertig minuten lang in haar forse pijp brandende wist te houden. Een Amerikaanse zakenman heeft een apart geschenk bedacht voor degene die een muntenverzame- laar in de decembermaand een bij zonder cadeau wil geven: een gou den munt met een hoofd naar wens er op. Dat kan dus bijvoorbeeld de kop van een door de ontvanger zeer vereerd staatshoofd, een filmster, het uiterlijk van de gever of het hoofd van de ontvanger zelf zijn. Kortom, de muntenfirma In het Amerikaanse Franklin Center wil er alles op zetten, zolang de opdrachtgever er maar een serie van honderd van bestelt, want voor minder doet ie het niet. Goedkoop is zo'n origineel geschenk ook niet: voor honderd munten moet onge veer honderdduizend gulden neer geteld worden. Sinterklaas mag dan overal de zelfde, de enig echte zijn, hier en daar treedt hij wel heel verschil lend op. Meldden we al dat de kinderen die de oude man in Amsterdam zullen toejuichen, als vanouds weer snoep in plaats van tandschone appels in het handje gedrukt krijgen, in Eindhoven houden Sinterklaas en zijn gevolg het op frikadellen. Snoep" kan er niet af. omdat de stad Eindhoven de gebruikelijke bijdrage aan het comité dit jaar heeft onthouden. Gelukkig vond de VW een plaat selijk bedrijf bereid zijn appara tuur aan studenten van de technische hogeschool beschik baar te stellen, die op hun beurt hun technisch vernuft beschik baar stellen om er duizenden fri kadellen op te bakken voor wie zoet is geweest en dus lekkers wil hebben In het Groningse Zuid- broek is het helemaal droef ge steld: Sinterklaas komt daar in het geheel niet officieel binnen. Vorige jaren viel de intocht door het slechte weer daar zo in het water, dat de organiserende han delsvereniging heeft besloten niet nog eens het risico te nemen. Niettemin verschijnt de bejaarde goeierd wel plotseling op een woensdagmiddag op een kinder feest in Zuidbroek, intocht of niet En zo hoort het hoor, want het is een bijzonder man en dat is ie. weerrapporten De snelheid waarmee een nieuwe Atlantische hoge- drukcel het „koufrontgat" boven de Britse eilanden ge dicht heeft, is typerend voor een geblokkeerde situatie Ook eind juni-begin juli zag men dat gebeuren met één tot drie vier maal herhaalde toevoer van oceanische hoge- drukcellen naar Schotland. Nu er ook in deze herfst dus nog steeds andere wetten gel den dan normaal, kan men rustig gedachten over moge lijk stormweer vlak bij huis, zoals op de Noordzee door depressievrijbuiters uit zuid- west-europa laten varen. Het wil gewoon niet stormen, misten zoveel te meer, met name gisteren in noord- en noordoost-Nederland. Het zicht nam daar in de loop van de middag af tot vijftig a zeventig meter. Van de no vemberzon is op het punt van opruiming van de mistlagen niets meer te verwachten. Dat het later op de dag in het westen opklaarde, hield ver band met een wat toenemen de wind opgewekt door een storing bij Schotland, die aanvankelijk uitdiepte, maar gisteravond opvullend verder naar het noordoosten trok. Een bijbehorend front kan vandaag onze kustgebieden naderen en mogelijk plaatse lijk wat nattigheid loslaten, maar veel zal dat niet zijn. Over het geheel genomen blijft het weer in de tweede helft van deze week overwe gend droog met betrekkelijk weinig wind en nog steeds de neiging tot mist met name in de nacht en ochtend. Wan neer het al tot opklaringen komt, zit er in het binnenland nachtvorst in. Gisteren werd iets gezegd over de invloed van te koud en te warm zeewater op de blokkeringen van atmosfe rische luchtdruksystemen. Dit is maar één factor, die mogelijk invloed heeft op het uithoudingsvermogen van weertypen. Vergeten we voor al ons aller warmte- en lichtbron, de zon. niet. Van Russische zijde gelooft men in een sterkere wisseling in de zonnestraling dan men over het algemeen elders op de wereld aannam In een ar tikel in de pas verschenen aflevering van „Zenith" wijst C. J. E. Schuurmans (KNMI) onder meer op de onderzoe kingen van Kondratyen en Nikolsky. Om de hoeveelheid naar de aarde uitgestraalde zonne-energie zo nauwkeurig mogelijk te kunnen bepalen, lieten zij. tussen 1962 en 1967 ballonnen op tot een hoogte van ruim dertig kilometer. (In die tussentijd was er in 1964 een zonnevlekkenmini- mum en in 1969 een maximum). Zij vonden, dat de hoeveel heid stralingsenergie bij toe neming van het aantal zonne vlekken van nul tot tachtig gaandeweg groter werd. om bij nog meer zonnevlekken: 100-250. langzaam weer af te nemen. De verandering was bij zeer lage en zeer hoge vlekken aantallen zelfs enkele procenten Het zijn cijfers echter die door de ge ringe lengte van de reeks wel met enige voorzichtigheid ge hanteerd moeten worden. De Russische klimatoloog Budyko vond, dat bij een ver andering van één procent in de stralingsenergie van de zon de temperatuur aan het aardoppervlak. de zoge naamde wereldgemiddelde temperatuur: 1,64 graad Cel sius verandert Zo een tempe- ratuurwijziging blijft niet zonder uitwerking. Door een toeneming van slechts een halve graad Celsi us van de wereldterqperatuur tussen 1880 en 1940 zouden bijvoorbeeld in de warme ja ren '30 de oogsten in grote delen van de wereld beter zijn geweest dan ervoor en erna (daling na "40 circa 0 3 graad Celslus). Betrekkelijk kleine stijgingen van de we reldgemiddelde temperatuur Wecrrapporten v Anmtcrdam Or Bill Drelen Eclde Twente Vim ineen Zd Limburg Aberdeen zouden ook de havens in de Poolgebieden langer open hebben gehouden. (In het stuk van gisteren werd enkele malen vermeld de term hogedrukuitstoting. dit moest zijn: hogedru- kuitstulping. een stolpvormi- ge uitwas.) HOOGWATER vrijdag 19 november. Vilein gen ll.50:Harl»Rvliel*lulzen 1153, Rotterdam 1 28-13 35; Schcvenlngen 0 23 12 50, IJmuiden 1 02-1327; Dm Helder 504-1801. Harllngcn 7 10-20.18. Delfzijl 9 13 22 04 Londen Luxemburg Madrid MuUcn Mallorca Zurirh Cj-.j Blanca l-.lunbocl La> l'almaa New Vork Ti-I-Aviv

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5