Personeelsstop voor maatschappelijk werk verdwijnt 1 januari markim Slecht milieubeleid ook schadelijk voor economie Groningen gepasseerd door onderwijs" deTijd Betalen. Maak het u gemakkelijk. Met een ABN Salarisrekening. Frans H. patiënten spoot om te voeden" Minister wil verbod verkoop gewassen uit Vlaardingse polder Menten Christenen voor het socialisme „Vacaturemelding" wordt verplicht electrische treinen compleet va. 69.75 Insuline moest zieken kalmeren Bejaarde vrouw bij overval gewond Minister Vorrink wil geen pas op de plaats maken Opleiding hoger beroepsonderwijs verpleegkunde op lange baan Weekblad Inwoner van Apeldoorn bekent moord op meisje 1TETJ landen ;id van ae, dai DONDERDAG 18 NOVEMBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 hecht*. fdd°«°i!Van onze parlementsredactie DEN HAAG Staatssecretaris Meijer (CRM) wil de vacaturestop voor het maatschappelijk werk Ëênover Per 1 Januari opheffen. Daarvoor in de plaats komt dan wel een ..vacaturemelding", waardoor de igen.oi bewindsman de personeelsformatie bij het maatschappelijk werk beter in de hand kan houden. De i demo staatssecretaris schrijft dit in een brief aan de vaste Tweede Kamercommissie voor CRM. de be- u" loopt Het ls de bedoeling, dat de perso- vencea neeisformatle op deze wijze in de toekomst voor het hele land gelijk wordt- met dlen verstande dat met iet zien bijzondere problemen van sommige ^wijzen Jtreken steden of wijken rekening evoerd, gouden wordt, zoals het voorko- h- men van aanzienlijke culturele min- r min. derheidsgToepen zoals gastarbeiders en Surinamers. of het feit dat een bepaalde gemeente tot groeikern is aangewezen. Bejaarden De heer Meijer gaat ook in op de problemen bij de bejaardenzorg. Hij ontkent dat er bij de bejaarde noorden van een echte perso neelsstop sprake ls. Voor noodgeval len zijn Immers in totaal zevenhon- (ADVERTENTIEt Tin een verslaggever STRICHT De 41-jarige hoofdverpleger Frans H. heeft iteren tegenover de Maastrichtse rechtbank, waar hij terecht l enerl staat voor de moord op bejaarde patiënten, verklaard dat zijn dooj|insuline-injecties noodzakelijk waren voor het toedienen van sDraan llrinken en 6even van eten. Tot nu toe had hij steeds gezegd, dat hij de patiënten spoot wanneer ze onrustig waren of pijn leden. lingen: hoorn- in. te' ier te Steeg isthem ge- A. W. i Dei M.) W. de erland oort is e be >orpu- ormde u Pon gewor- g alge kerke •k en I.De patiënten lagen uit te drogen. Als ze onrustig waren kon Je ze geen 1 vocht toedienen", zei de hoofdver- Jpleger. die eraan toevoegde geen an- dere mogelijkheid te hebben gezien de mensen drinken te geven dan door ze suf te maken. Frans H. zei •herder, dat het voor het toedienen van het vocht nodig was bij de pa- ittnten een sonde in te brengen. De- ftkunstmatige voeding was niet mo- m. als de zieken niet rustig wa st Insuline was voor hem het aan prezen middel om ze te kalmeren. sn idafri Eugt- vist ir ld tol t eet uiting in hd de be ten hei joen het* rken Eenheden 'Ondanks verklaringen van deskun digen en collega's dat hij beter had moeten weten, hield de verdachte vol, dat de toediening van 80 eenhe den Insuline aan de veilige kant was. Mevrouw I Vijgen-Duif, arts aan de tückerheidekliniek, wees de rechtbank erop. dat het maximum dat in de k(lniek aan een patiënt was voorgeschreven 72 eenheden was. hans H. antwoordde, dat hij in het flekenhuis had meegemaakt, dat pa tiënten 60 of 80 eenheden kregen toegediend. ..soms twee keer per dag". Zijn raadsman, mr. J. Hermans, toonde de rechtbank een leerboek, dat hij van de echtgenote van de verdachte had gekregen. Hierin wordt zelfs over 150 tot 300 eenheden insuline gesproken. Tijdens de oplei ding zou dit leerboek voorgeschre ven zijn geweest. De officier van jus titie. mr. J. Booster, twijfelde daar aan omdat vijf klasgenoten van Frans H. beweren dit boek nooit gehad te hebben. De heer Hermans had één getuige, die beweerde dat dat wel zo was. De officier kon zich nauwelijks voorstellen dat het leer boek enige waarde had. omdat het uit 1949 dateert. In zijn antwoord noemde de officier van Justitie de conclusies, die de verdediger uit de door prof. E. J Ariëns van de Nijmeegse universiteit afgelegde verklaringen had getrok ken. fundamenteel onjuist. Mr. Her mans zou de hoogleraar op onjuiste wijze hebben geciteerd. De raadsman noemde de conclusies van prof. Ariëns vorige week ..mislei dend. eenzijdig schuldaanwijzend en incorrect", en hij wenst deze uit spraak niet te herzien. De zitting wordt vandaag voortgezet met een verhoor van prof. Ariëns en de zenuwarts D. Mulder Van een verslaggever VELP De politie van Velp zoekt een ongeveer twintigjarige man die in de bossen in Rheden een vrouw van 72 jaar heeft overvallen. Op een stille weg viel hij de wandelende vrouw aan en sloeg haar met een hard voorwerp. De vrouw zette het op een gillen, waama twee jongens haar te hulp schoten. De overvaller, die het vermoedelijk om het tasje van de vrouw was te doen. maakte zich daarop op een rode bromfiets uit de voeten. De bejaarde werd in een ziekenhuis opgenomen met een scheurtje in het schouderblad en een hersenschudding. derd plaatsen beschikbaar. Ook gaat hij ervan uit dat het aantal bejaar den in tehuizen in 1985 gedaald zal zijn van 140.000 naar 117.000. Bij gelijkblijvende personeelsomvang is dat een vooruitgang. Zoals bekend bestrijdt men deze opvatting vanuit het bejaardenwerk door erop te wij zen dat het aantal bejaarden van tachtig jaar en ouder een steeds gro ter percentage van het totaal in neemt en aangezien deze bejaarden doorgaans het meest hulpbehoevend zijn is een gelijkblijven van de perso neelsomvang niet voldoende, vindt men. Uit een reactie van het ministerie van CRM op de eis van ABVA- bestuurder Van Geffen, die vond dat de personeelsomvang bij de bejaar denoorden met méér dan zevenhon derd moet stijgen, blijkt, dat Meijer in 1977 de groei van de kosten met 25 miljoen gulden wil afremmen. Als de vakbonden echter andere suggesties hebben om tot dezelfde besparing te komen staat de heer Meijer daarvoor open. Harder Ten aanzien van de gezinsverzorging stelt de bewindsman zich aanzienlijk harder op. Hier kan geen sprake zijn van uitbreiding, vindt hij. Dit komt onder meer. schrijft hij. door de nieu we vergoedingsregeling, waarbij de hulpvrager geen beroep meer kan doen op de bijstand maar waarbij de hulp voor de laagstbetaalden gratis is. Dit heeft een tegenvaller van veertig miljoen opgeleverd. Met het ministerie van financiën is afgespro ken, dat de tekorten die dit Jaar in deze sector ontstaan in 1978 ingelo pen moeten zijn. In de gisteren gehouden vergadering van de commissie van CRM bleek dat de Kamerleden in grote lijnen akkoord gaan met de maatregelen op personeelsgebied van de staatsse cretaris. Wel oefenden sommige ka merleden kritiek op de wijze waarop het overleg met de ambtenarenbon den gevoerd is. ADVERTENTIEI VLAARDINGEN Landbouwgewassen uit de Broekpolder in Vlaardingen zouden niet meer verkocht mogen worden, vindt het ministerie van volksgezondheid. Er zitten te veel giftige metaalverbindingen in. Maar het ministerie is niet bevoegd om maatregelen te nemen. Dat kan alleen het ministerie van landbouw. luidde dat de ..licnt verhoogde" metaalgehalten bij een normale distributie via de handel geen ge vaar opleverden. De kans dat mensen zich langere tijd groten deels met produkten uit de polder voeden, is dan namelijk erg klein. Het ministerie van volksgezond heid is tot zijn standpunt geko men op basis van het rapport van de keuringsdienst. De metaalver bindingen in gewassen uit de Broekpolder zijn afkomstig uit slib dat de afgelopen vijftien jaar uit de Rotterdamse havens is ge baggerd. Met dat slib is de polder opgehoogd. Het terrein heeft op middellange termijn een bestem ming als Woongebied De inspecteur van de volksge zondheid in Zuid-Holland heeft er bij het ministerie van landbouw op aangedrongen, zo snel moge lijk de verkoop van de bedenkelij ke produkten te verbieden. De reactie op het verzoek was aarze lend. Op het ministerie van landbouw kon men nog niet zeg gen of een dergelijk ..zeer onge bruikelijk" besluit wordt over wogen. De gezondheidsautoriteiten stel len zich in deze zaak scherper op dan de Keuringsdienst van waren in Rotterdam. Deze dienst bracht dinsdag een rapport uit over me taalgehalten In produkten uit de Broekpolder. De conclusie daarin DEN HAAG Milieubeleid mag niet gezien worden als een luxe. waar alleen in tijden van economische groei goede aandacht aan besteed kan worden. Met die woorden ging minister Vorrink (milieuhygiëne) gisteren in de Tweede Kamer in tegen de laatste tijd veel gehoorde suggesties dat het milieubeleid pas op de plaats moet maken, omdat de bedrijven voorzieningen voor „milieu-vriendelijkere" bedrijfsvoering niet zouden kunnen opbrengen. iADVtHTENTIEl Minister Vorrink zei dat er een een zijdig beeld gegeven wordt van de kosten en baten van het milieu hygiënisch beleid. Dat komt. zei ze. omdat de kosten van het beleid in harde cijfers aan te tonen zijn. ter wijl de baten „een schimmige zaak blijven". Ze zei dat een slecht milieu de gezondheid beïnvloedt, en in elk geval het welbevinden. „Dat zou in geld moeten kunnen worden uitge drukt". aldus de minister, die daar bij wees op een onderzoek van en werkgroep van de Vrije Universiteit waaruit naar voren kwam dat de schade door de luchtverontreiniging in Nederland jaarlijks 2.5 miljard gulden bedraagt. Ernstig geschaad Minister Vorrink wees er nadrukke lijk op dat bij een slecht milieubeleid ook het economisch proces ernstig kan worden geschaad. Daardoor is een goed milieubeheer in het belang van de economie. Ze noemde als voorbeelden onder meer toenemend ziekteverzuim bij slechter milieu en het steeds duurder worden van drinkwater bij steeds viezer op pervlaktewater. De milieu-effect-rapportage moet niet ai te gehaast worden benaderd, hielden de Kamerleden voor. die eergisteren zeer enthousiast op dit plan van de voorlopige raad voor milieuhygiëne reageerden. Minister Vorrink noemde het nog te vroeg voor een standpuntbepaling. Vol gend jaar wil de minister met het systeem, waarbij bij iedere be drijfsvestiging een rapport moet worden gemaakt van de te verwach ten nadelige milieu-effecten, gaan experimenteren. KVP-woordvoerder Hutschemae- Met een ABN Salansrekening wordt het betalen een eenvoudige :aak. U laat er uw inkomsten op storten en kunt thuis rustig uw betalingsopdrachten invullen. Nóg makkelijker is her om periodieke betalingen zoals gas, huur en licht automatisch te laten verrichten. Bovendien kunt u als ABN Salaris- rekeninghouder van Eurocheques gebruik maken en van nog talnjke andere gemakken zoals lenen, sparen, verzekeren en vakanties. Inderdaad,een klant vandc ABN wordt het zo makkelijk mogelijk gemaakt. Coupon voor meer informatie Ik wil graag rr Dhr./Mcvr./Mc| Adres t weten over ■n rekening bij de ABN. j Zo ja. ABN-kantoor in In ongelrankcerdc. gesloten envelop renden aan Algemene Bank Nederland. Anrwoordnr 1555, Amsterdam Algemene Bank Nederland Vervolg van pagina I door Jan Sloothaak GRONINGEN In Groningen heerst grote verontwaardiging over het opnieuw op de lange baan schuiven van een opleiding hoger beroepsonderwijs verpleeg kunde. Deze opleiding is essentieel voor de voorgenomen stichting van een zelfstandige protestants-christelijke academie voor gezondheidszorg in Gronin gen. Het ministerie van onderwijs wordt ervan verdacht Zuid-Nederland te willen bevoordelen, want daar mogen volgend jaar tegelijk twee nieuwe oplei dingen HBO Verpleegkunde beginnen. Een woordvoerder van het ministerie van onderwijs liet ons gisteren desgevraagd we ien dat onduidelijkheid over de christelijke signatuur oor zaak is dat er nog geen geld beschikbaar is gesteld om de Groningse school in 1977 te laten beginnen. Als die dui delijkheid er wel is. dan is het niet uitgesloten dat de oplei ding in Groningen volgend jaar toch nog kan beginnen, word gezegd Ge verontwaardiging in het Noorden beperkt zich overt- Sens niet alleen tot onder wijskringen. Ook bij de zie kenhuizen is men ontsteld over het uitblijven van deop- Jeiding. Gebrek aan verpleeg kundig personeel heeft er al toe geleid dat een vleugel van de interne afdeling van het Academische ziekenhuis in Groningen is gesloten. Nog langer uitstel wordt onver antwoord geacht Ook de zie- kei.nuizen zullen daarom het ministerie van onderwijs be naderen. Naar Zuiden In feite worden de middelba re scholieren, die de oplei ding HBO verpleegkunde willen volgen vanuit het Noorden naar het Zuiden ge zogen. aldus mevrouw B Huizenga, coördinatrice van een kader- en docentenoplei ding aan de Groninger acade mie voor sociale en culturele arbeid (ASCAi Die leerlingen gaan daar ook stage lopen en na hun studie is de kans groot dat ze er blijven hangen. De Gronin gers willen nu een gesprek met staatssecretaris drs De Jong. nog vóórdat halverwe ge december de onderwijsde batten in de Tweede Kamer worden gehouden. Ook wor den er gesprekken gevoerd met Kamerleden van de com missies voor onderwijs en volksgezondheid. In een al op 9 november ver zonden brief heeft het be stuur van de academie ASCA nadrukkelijk laten weten dat de nieuwe academie protes tants-christelijk zal zijn Me vrouw Huizenga vindt het ar gument van het ministerie erg gezocht „De vraag is in gediend door de ASCA en omdat dit een protestants- christelijke academie is. was vanaf het begin duidelijk dat de nieuwe academie dat ook zou zijn. Er is wel eens ge sproken over een nog bredere opzet, maar dat is niet uit de verf gekomen. We hebben het idee dat een vraag over de „signatuut" aan het ministe rie, is aangegrepen om de in voering van de opleiding in Groningen te vertragen." Voorrang Volgens mevrouw Huizenga- wilde het ministerie om wel ke reden dan ook kennelijk voorrang geven aan twee de zelfde opleidingen in zuid- Nederland. Bij de ASCA- docenten bestaat het ver moeden dat er „vriendjes po litiek" is bedreven ten gerie ve van Sittard en Eindhoven. Hoewel de aanvraag van Gro ningen al van veel vroegere datum is. krijgen die beide andere steden meteen in 1977 al de beschikkingover de no dige gelden De ASCA diende de aanvraag al enkele jaren geleden in en in 1974 werd deze op het scholenplan go zet. Tot op de dag van van daag is er echter geen geld in het vooruitzicht gesteld. „We denken dat er vanuit net zuiden met veel lawaai een geweldige kruiwagen naar Den Haag is gereden, zei gis teren een staflid Men vermoedt onder meer dat er druk is uitgeoefend vanuit de nieuwe Limburgse universiteit. Door Sittard en Eindhoven wel en Groningen nog niet m 1977 te laten be ginnen worden de verhoudin gen volgens de Groningers nog schever getrokken dan ze al zijn Er waren al opleidin gen m Nijmegen. Leusden. Voorburg en Amsterdam Met Sittard en Eindhoven er bij komt er een zeer sterke concentratie in zuid- Nederland. „Alles is geconcentreerd be neden de lijn Amsterdam- Apeldoorn Daarboven is er niets", aldus mevrouw Hui zenga. Volgens haar is Gro ningen ook wat de le vensbeschouwelijke richting betreft aan de beurt De ver houding is nu drie katholieke en twee algemene opleidin gen tegenover éCn protes tantse (Amsterdam). In de knoei Door het uitstel is men m Groningen met de voorberei dingen in de knoei gekomen. Contacten met toekomstige nieuwe docenten kunnen voorlopig niet worden voort gezet. Er kan ook niet verder worden onderhandeld over huur van lesruimte en de leerlingen die zich hebben aangemeld kunnen niet wor den ingeschreven. Aan de ASCA is op het ogenblik een dependance verbonden met twee oplei dingen. een voor maatschap pelijke gezondheidszorg en een kader- en docentenoplei ding. Het is de bedoeling deze beide opleidingen los te ma ken van de ASCA en te kop pelen met de nieuwe oplei ding HBO Verpleegkunde Hieruit moet dan een nieuwe stichting academie ge zondheidszorg Groningen groeien met in de toekomst zeshonderd leerlingen De beide bestaande opleidingen tellen thans driehonderd leerlingen Volgens Knoop was de gift bedoeld als dank voor de in spanningen van de KVP-minister Van Maarseveen om Menten vrij te krijgen. Op het KVP-partijbureau in Den Haag zijn gisteren de financiële stukken uit de jaren 1946 tot en met 1952 gelicht. „Wij zijn verontwaar digd over dergelijke insinuaties, wij willen deze mythe zo snel mogelijk uit de wereld hebben", zei directeur Kolster van het partijbureau ons gistermiddag. Op dat moment had het onderzoek, volgens Kolster. nog geen enkele aanwijzing opgeleverd. „Uit het to taal van giften in die jaren blijkt, dat het wel zeer onwaarschijnlijk is. dat wij een gift van tweehonderdui- zend gulden zouden hebben ontvan gen. aldus Kolster. De KVP heeft ook contact opgenomen met de pen ningmeester van de partij uit die jaren, de heer P.B.M Albers, oud burgemeester van Rucphen Deze heeft, volgens de KVP. verklaard, zich niets van een dergelijke gift te kunnen herinneren. De heer Alberts was gisteravond niet voor commen taar bereikbaar. „Ernstig gefaald" „Justitie heeft in de zaak-Menten ernstig gefaald", aldus prof. dr. Lou de Jong gisteravond in een vraagge sprek voor het NOS-journaal. De directeur van het rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie had gezegd, dat Menten moest worden vervolgd. Dit gesprek vond plaats op 5 okto ber bij de aanbieding van het Wem reb-rapport. „Daarom is het des te meer te betreuren en laakbaar, dat niet de nodige voorzorgsmaatrege len zijn genomen om te voorkomen, dat Menten het land kon uitglip pen". aldus dr De Jong „Het justitiële apparaat had in ieder geval minimale maatregelen moe ten nemen, toen in juni bekend werd. dat een onderzoek zou worden ingesteld naar het oorlogsverleden van deze man. Daaronder versta ik bewaking van zijn huis en in een later stadium het innemen van zijn pas." Ten aanzien van de zaak van de oorlogsmisdadiger van L. uit Lim burg, die na het bekend worden van zijn daden direct door de politie werd aangehouden, merkte dr De Jong op. dat de politie in deze zaak juist was opgetreden Op dezelfde wijze had ook tegen Menten moeten worden opgetreden, zo zei hij Hij beaamde, dat heel veel mensen zich afvragen, waarom in het ene geval (de landarbeider) wel en in het ande re een schatrijke kunsthandelaan niet direct tot arrestatie wordt over gegaan kers diende namens de CDA-fracties een motie in. waarin erop werd aan gedrongen alle chemische bedrijven van enige omvang onder de werking van de wet op de luchtverontreini ging te brengen. Dan zou door gede puteerde staten mede een vesti gingsvergunning moeten worden verleend. Nu gebeurt dat bij che mische bedrijven veelal alleen door gemeenten op basis van de hinder wet. Hutschemaekers zei dat alle chemische bedrijven potentiële luchtvervuilers zijn. Minister Vor rink ontraadde de motie. Ze zei dat juist wordt bestudeerd hoe de hin derwet beter kan functioneren. Een motie als die van het CDA zou die studie doorkruisen zijn anti-anti-commums- tisch maar zeker niet anti revolutionair Zij kiezen voor Christus èn Marx Een reportage over het eerste congres van deze nieuwe Nederlandse beweging Interview met wolven man Jan Frijlink 'De wolf is een dier met een onver diend slechte reputatie' Minister Werner Mai- hofer van binnenlandse zaken over Berufsverbote 'West-Duitsland een poli tiestaat? Je reinste flauwe kulMr J.J. Abspoel Geen bewijzen voor klasse- justitie TV-maker Henk Mochel'Ik ben een twijfelaar, altijd geweest' Wam de Moor over Louis Paul Boon en diens anar chisme van een cent Jan Mulder en het haar van Eddy Treytel Bon voor proefabonnement I 5 weken de Tijd voor 5 gulden. Zonder postregel renden aan de Tijd. Antwoordnummer 6. Amsterdam Betaling na ontvangst van acceptgiro. Overal te koop: I 2.- ^^Abonnementen tel. 020 - 23 39 APELDOORN De dertigjarige H L. uit Apeldoorn heeft gisteravond bekend vorige week vrijdagavond de twintigjarige Anneke Gerritsen, eve neens uit Apeldoorn, te hebben ver moord. Het stoffelijk overschot van het meisje werd dinsdagavond nabij een viaduct over rijksweg 50 op de grens van Hattem en Heerde gevon den na een tip Deze tip werd gegeven door een vriend van L.. de 21-jarige B van H die zich in de macht van zondag op maandag bij de Apeldoornse politie meldde. Zijn verhaal was aanleiding tot de verdere aanhouding van de vrouw van Van H en van het echtpaar L. L. verklaarde gisteren tegenover de politie, dat hij Anneke Gerritsen vrijdag naar de woning van Van H had gelokt met de vraag of zij op wilde passen De twee echtparen en het slachtoffer kenden elkaar Anne ke Gerritsen heeft enige jaren met L samengewoond In het huis ontstond een felle woordenwisseling tussen het meisje en L Deze stak het slach toffer daarbij met een schroeve- draaier ëën maal in de hals en vier maal in de borst Sectie op het li chaam van Anneke Gerritsen heeft uitgewezen, dat .zij is overleden aan het daarbij geleden bloedverlies „Slaat er in de npelregeK. dal je geen bokshandschoenen mag dragen?"

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3