Mentens arrestatie door tekort aan politie niet in het weekeinde Hap Nieuwe Leidse Courant Van Agt pas gisteren op de hoogte gesteld Jordaanse troepen ontzetten hotel Numansdorp niet „naar de Chinees" Hapjes uit een vorstelijk diner i jEen op zes parkeert fout in Amsterdam met Nieuwe Haaöse Courant Avond-universiteit mogelijk en wenselijk - pag.13 en met Droog en mistig Gewichtheffers moeten eremetaal weer inleveren Staat wil deel in gaswinning op de Noordzee Onduidelijkheid over inschakelen van Simon Wiesenthal Rechtstreeks op tv In deze krant Nederlander raakt bij bestorming gewond Neem maar gerust de krant die u lekker vindt Welkomstvoordeel hoort bij u. L Sen Trouw 34STE JAARGANG NR. 9987 DONDERDAG 18 NOVEMBER 1976 vandaag voor 4 uur opgegeven, wordt morgen geplaatst en kan dezelfde dag al resultaat hebben. Tel 076-913456 Tel 010-115588 Tel 070-469445 ITCAVE TROUW/KWARTET B.V. HOOFDREDACTEUR J.TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA POSTBUS 858 AMSTERDAM VOOR ONZE ADRESSEN EN TELEFOONNUMMERS ZIE PAGINA 2 B0NNEMENT 14,17 PER MAAND 42,50 PER KWARTAAL 167.80 PER JAAR - POSTGIRO 660000 BANK NED CRED. BANK REK.NO. 23.00.12.574 - GEMEENTEGIRO X 11000 LOSSE VERKOOPPRIJS 0.55 NUMANSDORP Numansdorp (7100 inwoners, in de Hoeksche Waard) wil geen Chinees restau rant binnen zijn grenzen. „We zijn uiteindelijk allemaal Hollan ders en we kunnen best alleen maar Hollands eten. We hebben niet zo'n behoefte aan een derge lijk restaurant", zei het raadslid P. Bijl van de SGP. De heer Bijl was een van de zeven raadsleden die tegen stem den toen burgemeester en we thouders de vraag aan de orde stelden of er in het bestemmings plan Buitensluis een horecabe drijf mocht komen. Dat plan heeft betrekking op een deel van de kom van het dorp en daaron der valt ook een pand waar ie mand een Chinees-Indisch res taurant wil beginnen. De twee mansfractie van de SGP kreeg steun van onder meer enige PvdA'ers die bang waren dat zo'n restaurant stank zou veroor zaken. Uiteindelijk werd met één stem verschil besloten (67) dat er geen horecazaak mag komen. Volgens gemeentesecretaris A. J. Stehouwcr moet men als ach tergrond zien het feit dat er in het centrum van Numansdorp veel overlast is van een horecabedrijf, „Sommige raadsleden waren bang dat een tweede bedrijf de toestand zou verergeren". j DEN BOSCH De Keuringsdienst van Waren voor het gebied I 's Hertogenbosch heeft vorig Jaar voor bacteriologisch onderzoek enkele monsters genomen van het diner op slot Loevesteln, dat de regering de koninklijke familie en genodigden aanbood ter gelegen- I held van het huwelijk van prinses Christina en de heer Jorge Gulllermo. Over de uitslag van dat onderzoek zwijgt het jaarver- I dag. De overige activiteiten in 1975 worden daarentegen uitgebreid besproken. Zo maakt de dienst zich bezorgd over het toenemend aantal horeca-exploltanten en winkeliers die omdat zij elders wonen de hond in hun zaak achterlaten, met alle onhygiënische gevolgen vandien. Ook hebben sommige mensen, zo wordt gezegd, de nare gewoonte hun hond mee te nemen naar winkel of restau rant, waarmee zij de exploitant in verlegenheid brengen. Werkelijk de griezels kregen de mensen van de Keuringsdienst van een kunstkoe. Deze machine voor het omzetten van melkpoeder in melk in de keuken van een instelling, was totaal vervuild en de bacteriologische toestand van „het produkt" dat eruit kwam was' bedroevend. Dat lag overigens niet aan het toestel, maar aan degenen die voor reiniging van de machine moesten zorgen. AMSTERDAM Van de 24.000 auto's die 's middags ge parkeerd staan in de binnenstad pan Amsterdam staan er vierduizend fout. Dat betekent dat één 4>p de zes par keerders (oftewel ruim vijftien pro cent) tot de .Jout- parkeerders" gere kend mag worden. Dit zei minister Westerterp gisteren in een rede voor de raad voor het groot winkelbedrijf. Westerterp had er met zijn collega Van Agt over gesproken maar die was met zodanige problemen op het gebied van de misdaad ge confronteerd, dat hij met de thans aanwezige mankracht bij de politie een niet veel hogere prioriteit aan de bestrijding van de parkeero- vertredingen in Amsterdam meent te kunnen geven", aldus de minister. 0 Meer over de rede van minister Wes terterp op onze pa gina economie. Overwegend droog met op veel >laatsen mist of laaghangende >ewolking. Enkele opklaringen voornamelijk in het westen van het land. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtin gen. Maximum-temperaturen ongeveer zeven graden. MORGEN EN OVER- MORGEN: Geen verandering van bete kenis. Morgen zon op: 8.07 zon onder: 16.43 maan op: 4.58 maan onder: 15.30 HEERLEN De Nederlandse Staat is bereid ruim 400 miljoen gulden te betalen aan de Amerikaanse maat schappij Placid International om te mogen deelnemen in de winning van aardgas uit de Noordzee. In de on derhandelingen met Placid, op ver zoek van minister Lubbers gevoerd door de Staatsmijnen (DSM), is over eenstemming bereikt over een staatsbelang van 40 procent. Placid International, gevestigd in Dallas (Texas), heeft op het Neder landse deel van het continentale plat hoeveelheden aardgas opgespoord. Dit gebeurde kort nadat haar een opsporingsvergunning voor olie of aardgas was uitgereikt. Aanvanke lijk nam de regering het besluit geen gebruik te maken van haar recht op deelname in de winningsvergunning van Placid, omdat de daaraan ver bonden hoge kosten geen hoge ren dementen deden verwachten. Maar nadat de aardgasprijs de laatste tijd flink was gestegen, besloot mlnisi°r Lubbers alsnog te proberen met Pla cid in zee te gaan. (ADVERTENTIE) ht is toch niet te dragen Van onze Haagse redactie DEN HAAG De arrestatie van Menten zou pas afgelopen maandag plaatsvinden, omdat er in het weekeinde te weinig politiepersoneel beschikbaar zou zijn. De secretaris-generaal van justitie, mr. A. Mulder, heeft dit gisteren meegedeeld aan een delegatie van het Centrum '45 voor oorlogsslachtoffers te Oegstgeest. Een woordvoerder van justitie bevestigde dit giste ravond en voegde eraan toe, dat donderdag in beginsel al besloten werd de arrestatie op maandag uit te voeren. Minister Van Agt was toen nog wel in Nederland, maar niet op de hoogte van de te volgen procedure. Volgens een lid van de delegatie heeft mr Mulder ook meegedeeld dat constante bewaking van Mentens villa in het weekend niet mogelijk was wegens personeelsgebrek. Daar om zou zijn gekozen voor een surveil lance om het halve uur. Justitie ont kende dit echter. Volgens de justltle- woordvoerder is van constante be waking afgezien omdat er geen aan leiding was te veronderstellen dat Menten zou vertrekken. Tevens wees hij erop dat de villa moeilijk te bewa ken zou zijn geweest, gezien de om vang van het geheeL Constante be waking zou ook moeilijk ongemerkt hebben kunnen plaatsvinden, aldus de woordvoerder. De NOS zendt vanmiddag om kwart over twee rechtstreeks via de tv het beantwoorden van Kamervragen door minister Van Agt uit. Dit gebeurt via Ned. 2. Op ditzelfde net wordt om 18.00 uur een samenvatting gegeven. Minister Van Agt kwam gisteravond op Schiphol aan uit Roemenië. Van een onzer verslaggevers SCHIPHOL „Ik schrok me rot". Dat zei gisteravond minister Van Agt van justitie in een reactie op de verdwijning van de heer P. N. Menten bij zijn aankomst op Schiphol, waar hij uit Roemenië arriveerde. De minister vertelde, dat hij pas gistermiddag om een uur in Boekarest via de Nederlandse am bassade van de zaak-Menten op de hoogte was gesteld. Via de ambassa de nam hij contact op met zijn de partement en daar werd hem gezegd, dat er Kamervragen over de kwestie waren gesteld. „Ik wilde die vragen zelf beantwoorden en daarom heb ik mijn rondreis door Roemenië voortijdig afgebroken en het eerste vliegtuig naar Nederland genomen", aldus de bewindsman. Minister Van Agt beschreef zijn situ atie als „hulpeloos", omdat hij naar zijn zeggen bij de hele besluitvor ming rond Mentens arrestatie niet betrokken is geweest. „Niet over het tijdstip van de arrestatie en ook niet over de arrestatie als zodanig". Ten aanzien van een intrekken van het paspoort van Menten merkte de minister op, dat hoofdredacteur Hans Knoop van „Accent" hem een maal een bezoek had gebracht en erop had gewezen, dat Menten we ieens de benen zou kunnen nemen. De heer Knoop adviseerde zijn pas poort in te nemen. Daarover heb ik advies Ingewonnen, aldus Van Agt. maar de paspoortinstructie, zoals die in Nederland geldt, leek daartoe te weinig mogelijkheden te bieden. Arrestatie is de enige mogelijkheid in ons recht om een plotselinge vlucht te voorkomen, zo zei hij. maar een reden tot arrestatie was er nog niet, omdat het onderzoek van de rijksrecherche nog in volle gang was. Er moesten nog naspeuringen worden gedaan in de Sowjet-Unle. Minister Van Agt: „We wilden niet eerder tot arrestatie overgaan om niet het risico te lopen, dat een voor lopige hechtenis van de heer Menten door de rechter zou worden opgehe ven wegens gebrek aan bewijs." De bewindsman zei niets te weten van een mogelijke bewaking van het huis van Menten in Blaricum. „Het openbaar ministerie is geen buiten dienst van het departement van jus titie en de minister geen schaker die zetten voorschrijft. Het OM is een afzonderlijk rechtsorgaan en de mi nister heeft geen bemoeienis met de wijze, waarop de voorbereiding van een strafzaak zich-afspeelt. Van be waking weet ik niets," aldus Van Agt, die verder de roep om zijn aftre den zag als een aantijging van zijn persoonlijke integriteit. „Dat doet mij erg veel pijn", zo zei hij. Wiesenthal Ook over een ander vraagstuk, de inschakeling van de Nazi-Jager Wie senthal is gisteren in Den Haag on duidelijkheid ontstaan. Volgens het CPN-kamerlid Wolff heeft premier Den Uyl hem in een persoonlijk ge sprek gisterochtend toegezegd dat de JustiUe voor de opsporing van Menten gebruik zal maken van de diensten van Wiesenthal. Den Uyl heeft deze uitlating via de Rijksvoorlichtingsdienst gister avond echter laten ontkennen. „De premier heeft gezegd dat de regering al het mogelijke zal doen om Men ten op te sporen. Inschakeling van Wiesenthal ls daarbij op zichzelf niet uitgesloten, maar de premier heeft daarover niet gesproken. Dat is een zaak die het openbaar minis terie moet uitmaken", aldus de Rij ksvoorlichtingsdienst. In een reactie hield Wolff echter nadrukkelijk staande dat premier Den Uyl zelf over Inschakeling van Wiesenthal gesproken heeft. „Den Uyl heeft mij zelfs toestemming ge geven dit door te geven aan de men sen die momenteel zeer verontrust zijn over de zaak-Menten", aldus Wolff. Het Kamerlid was speciaal bij Den Uyl om hem te informeren over de verontrusting bi] oud- concentratiekampslachtoffers en le den van het voormalig verzet over de affalre-Menten. Den Uyl heeft geantwoord dat „alles op scherp is gezet" om Menten te vinden en de toedracht van de mislukte arresta tie uit te zoeken. Wolff zei ons giste ren de hele nacht door oud- concentratiekampslachtoffers ge beld te zijn, die over de affaire wij den praten." Er heerst weer een zelfde sfeer onder hen als tijdens de discussies over de vrijlating van de Duitse oorlogsmisdadigers," aldus Wolff. Over de gang van zaken rond de mislukte arrestatie zal minister Van Agt vanmiddag in de Tweede Ka mer een verklaring afleggen. Hij heeft gisteren zijn bezoek aan Roe menië afgebroken. De beslissing dat hij zou terugkomen ls overigens door Den Uyl alleen genomen. Mi nister Van Agt was tot gistermorgen in Roemenië niet te bereiken. Zoals gemeld stelt de procureur- generaal te Amsterdam momenteel een onderzoek naar de hele gang van zaken rond de arrestatie in. Het ls daarom niet zeker, of minister Van Agt vandaag ook ai de vragen die door verschillende Kamerleden (Oeurtsen-WD, Koste en Mollema- PvdA en Wolff-CPN) zijn gesteld, zal beantwoorden. Blijkens zijn gisteren Ingediende en door minister Van Agt mondeling te beantwoorden vragen wil Wolff dui delijk weten, waarom er tegen ont vluchting van Menten geen maatre gelen zijn genomen, gezien het feit dat de „Accenf-Journallst Knoop al enkele malen op het hoogste niveau bij justitie op dat soort maatregelen had aangedrongen. Ook vraagt Wolff of Interpol wel voor de opspo ring van Menten kan worden inge schakeld. Interpol houdt zich ge woonlijk niet met opsporing van oorlogsmisdadigers bezig, omdat de organisatie buiten de „politiek" wil blijven. Gift aan KVP? De KVP is inmiddels een onderzoek begonnen naar aanleiding van be schuldigingen dat de partij rond 1949 een gift van Menten ten bedra- Dr Simon Wiesenthal ge van tweehonderdduizend gulden zou hebben ontvangen. De beschul diging is afkomstig van „Accent"- hoofdredacteur Hans Knoop, de man die het onderzoek naar Men tens oorlogsverleden heeft aange zwengeld. Vervolg op pagina 3, kolom ea meer reacties op de zaak-Menten op pagina 13. Pagina 2: Nieuwe opperrabbijn wil samenwerken Hervormde synode bespreekt Nairobi O Pagina 7: Eerzuchtige Chirac bedreigt president O Pagina 8: Holiday on Ice weer in Nederland O Pagina 21: Valutaverliezen drukken winst Unilever AMMAN (AFP, UPI, Reuter) - Met de dood van de vier aanvallers van de „Zwarte Juni" is gisteren een einde gekomen aan de bezetting van het Intercontinental Hotel In de Jordaanse hoofd stad Amman. Troepen van het Jordaanse leger hadden het luxueuze hotel gisteren bestormd nadat tevoren enkele ge wapende mannen, onder wie ver moedelijk een Japanner, het gebouw hadden bezet. In de eerste instantie slaagden de troepen erin om de over vallers naar de bovenste verdieping van het hotel te jagen. Wel slaagden de bezetters erin ruim 150 hotelgas ten te gijzelen. Bij de aanvankelijke bestorming van het hotel raakten twee gasten, onder wie een Neder landse zakenman, gewond. Eerder was de receptionist van het hotel met een handgranaat gedood. Bij het vuurgevecht tussen de Jor daanse troepen en de overvallers kwamen drie bezetters om en werd de vierde ernstig gewond. Ook sneu velden twee Jordaanse soldaten en twee personeelsleden van het hotel. Direct na de bezetting van het hotel werden grote aantallen militairen met vrachtwagens naar het gebouw vervoerd, dat inmiddels volledig om singeld was. Met heucopters werden soldaten ook op het dak van het hotel afgezet Uit ondervragingen van de hotelgas ten kwamen de Jordaanse autoritei ten tot de conclusie dat zij te maken hadden met leden van de palestiJnse Zwarte Juni Deze beweging ont leent haar naam aan de gebeurtenis sen ln Juni ln Libanon toen de Sy rische troepen de Libanese krachten tegen de palestljnen gingen steunen. De Zwarte Juni bezette zes weken geleden het Semlramis Hotel in Da mascus. De toenmalige daders wer den ln de Syrische hoofdstad opge hangen. Volgens een Amerikaanse Journalist die tot de gijzelaars ln Damascus behoorde hadden de be trokken Palestljnen verklaard ln eerste Instantie het Intercontinental Hotel te hebben willen aanvallen. „Wij zijn echter van gedachten ver anderd", zelden ze toen. „Wij zullen het hotel ln Amman later wel aan vallen." Eten In Namansdorp Is iets waar de gemeenteraad ernstig over kan debatteren. Hoe ruikt een restau rant? Verdraagt een loempia zich met de Neder landse volksaard? Onderdeel van het veelzijdige menu in Trouw van vanmorgen. Nieuwe abonnee: Straat: Plaats:Giro- Betaalt per kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang graag naar keuie: 0 4 fraaie iwart-kunstlrdrrrn onderzetters mei «llver bedrukte ouder wetse locomottefmodellrn. Werkelijk een sieraad op mijn tafel. f~] Tekening van het vroegere IJ te Amsterdam. Dc nieuwe abonnee krijgt een wclkomstvoordecl Hij be taalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) 6.25 minder voor de eerste termijn. Schrijf op de open envelop: Trouw Kwartet, antwoord nummer 2792. Amsterdam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. X

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 1