ngeland kansloos in luel tegen Italië: 20 Doping: veel visies, weinig aanpak Afrikaanse landen dreigen met boycot Verrassend gelijkspel van Turkije bij DDR tdviesbureau zoekt irecteur KNVB Toch kans voor Marianne Heeren Van Doorn wil overlegorgaan in leven roepen Tijdens Gemenebest Spelen in Canada Hockeyteam: plaats in halve finale KNVB vergadering verschoven Eerste zege Korts j no j WDERDAG 18 NOVEMBER 1976 TROUW/KWARTET 17 PEN. fan onze sportredactie lOME Wat door sommigen al de „sleutelwedstrijd" van groep vee in de voorronde van het wereldkampioenschap werd ge- oemd, heeft voor Engeland een teleurstelling opgeleverd. In ome won Italië de laatste vijftien jaar in eigen land niet erslagen met 2—0. Dat laat Engeland de opdracht om olgend jaar op 16 november in eigen huis de Italianen nadruk- elijk te verslaan om nog uitzicht op het eindtoernooi te houden. et leek er in de eerste helft op alsof igeland steeds een groot overwicht Bd. maar dat was bedrog. Welis- iaar vielen de wilskrachtige Britten eelal aan. maar dat gebeurde dan «1 op nadrukkelijke uitnodiging yi de Italianen, die defensief zeer 1EIST De KNVB heeft een advies- oreau ingeschakeld voor de benoe- ling van een algemeen directeur van KNVB. Zodra deze top- ■nctionaris is aangesteld zullen, in irleg met hem, drie adjunct- lirecteuren worden aangetrokken, te «eten voor het betaalde voetbal, het imateurvoctbal, alsmede het portcentrum/technische zaken. foorts zal worden overgegaan tot de instelling van een tweede ondsarts. Een tweede fysio therapeut is al in dienst getreden. De ccountantsdienst van de bond zal verder worden uitgebreid. Teneinde ie in- en externe communicatie te nrbeteren heeft het bondsbestuur het initiatief genomen tot het uitge- van een nieuw voetbalblad. •n en ander blijkt uit een beleids- in dat het bondsbestuur heeft uit- icht na een onderzoek van het riesbureau Van de Bunt en Co. het rapport Kastermans gaat er uit dat de bezetting van het idsbureau in Zeist kwalitatief ver ing nodig heeft, getuige de ali- ta in dit rapport: „Wij moeten iststellen dat het bondsapparaat in wantitatieve zin duidelijk is ge roeid, doch dat naar onze mening de otale som van de kwaliteit nodig roor de taken die voor ons liggen Domenteel nog steeds niet aanwezig .GEMEEN De opperste sportraad van rtka zal geen sancties nemen tegen Sene- 1 en Ivoorkust, landen die aan de Olym- ehe Spelen Li Montreal hebben deelgeno- Jean-Claude Oanga, secretaris- iraal van de opperste sportraad, ver- rdc dit tn ccn Interview, gepubliceerd ln i dagblad In Zaïre. „De beslissing om de te boycotten was een InUaUef van de a tie voor Afrikaanse eenheid", zei „en deze organlsaUe moet beslissen itregelen genomen moeten worden de twee landen, die de boycot hebben 11CKET Op Sri Lanka zal cricket door regering uitgeroepen worden tot een je- Sonalr spel dat Is achtergelaten door de Me kolonisten." Andere sporten krijgen rer aandacht ln de toekomst. How Is that? ardensport Loon Melchlor heeft het rtlserse-Olympische-paard „Ooiden feutUe" gekocht. Het paard, van eigenaar rthur Schmld. zal in de toekomst nrschijnlijk rn wedstrijden door Johan aas worden bereden. zeker speelden en zoals gewoonlijk de snelle tegenaanval als be langrijkste wapen hanteerden. Hard was het wel. De Britten met hun inzet kregen te maken met een harde afweer. Daardoor ontstonden soms even moeilijkheden. Zo haalde .McFarland al na tien minuten Grazi- ane onderuit. _De Italiaan wilde on middellijk een niet sportieve re vanche. maar arbiter Klein uit Israël sprong onmiddellijk tussen beide spelers in. Die zelfde 42-jarige Abra ham Klein was er overigens de oor zaak van dat minstens drie Ara bische landen die de beelden van de wedstrijd hadden gekocht, afzagen van uitzending. Zoals te verwachten was. namen de Italianen een voorsprong. In de 37ste minuut beging McFarland een over treding tegen Causio juist buiten het strafschopgebied. Causio tikte de bal naar Antognioni die op doel vuurde. Via het been van Kevin Kee- gan werd doelman Clemence door de bal gepasseerd. Coach Don Revle: „Dat was een gelukstreffer. Als Kee- gan de bal niet had aangeraakt zou deze waarschijnlijk ver naast zijn gegaan. Het doelpunt, zo vlak voor rust, viel ook ongelukkig voor ons". Feit was echter wel dat Engeland zijn wil nooit kon opleggen aan de Italianen en zo overgeleverd werd. Kansen waren er nauwelijks voor de Britten, ook niet na de rust, toen de ploeg van Revie even aanvallend bleef spelen. Maar de beperkingen in hun spel kwamen ook nu nadrukkelijk naar boven. Italië greep de zege toen er nog dertien minuten te spelen waren definitief. Vanaf de lin kervleugel plaatste Benetti de bal zuiver naar Bettega, die met een perfecte kopbal doelman Clemence voor de tweede keer versloeg. Revie: „Op die tweede goal kan ik niets aanmerken. Dat was een prachtige treffer". Toen Revie dat zei. stond zijn col lega Bearzot even verder heel wat vrolijker te kijken. Dat deed hij al sinds het eerste doelpunt viel. Bear zot: „Dat was een hele opluchting voor ons. Het ging daarna allemaal wat gemakkelijker. Daarvoor had den we problemen met het vinden van openingen in de Engelse verde diging". Revie meende dat de nederlaag niet beslissend hoeft te zijn voor de race naar Argentinië. „Wij zitten op dit moment niet op de plaats van de bestuurder. Die is voorlopig voor Italië, maar de rollen kunnen nog omgekeerd worden. Het is net als bij het Europees kampioenschap van twee Jaar geleden mogelijk, dat Fin land weer een punt van Italië pikt en dan zouden wij volgend jaar op Wembley voor een heel wat eenvou diger opgave staan". Roberto Bettega kopt Italië naar de 2-0 voorsprong. Mc Farland (links) kan geen actie meer ondernemen. STAND GROEP TWEE Italië 2 2 0 4 6-1 Engeland 3 2 0 1 4 6-4 Finland 3 1 0 2 2 9-1 Luxemburg 2 0 0 2 0 2-1) In een duel voor groep 3 zorgde Turkije gisteren in Dresden voor een grote verrassing. De ploeg van de DDR kwam op eigen veld niet ver der dan een gelijkspel: 1—1, een stand die al bij de rust was bereikt. De treffers kwamen beide tot stand uit strafschoppen. Eerst maakte Kotte er 1—0 van voor de DDR. De gelijkmaker kwam van Cemil. STAND GROEP DRIE Turkije 2 1 1 0 3 5-1 DDR 10 10 11-1 Oostenrijk 0 0 0 0 0 0-0 Malta 1 0 0 1 0 0-4 VRIENDSCHAPPELIJK West-Duitsland heeft in Hannover voor 60.000 toeschouwers revanche genomen voor de na strafschoppen verloren finale om het Europees lan- denkampioenschap. Tsjechoslowa- kije verloor nu met 2—0. Hoewel het een vriendschappelijke wedstrijd was. toonden beide teams toch een opmerkelijke inzet. Waar bij de Duitsers een overwicht ver kregen. Dat leverde twee treffers op. Na zeventien minuten rondde Flohe een vloeiende combinatie af en in de 33ste minuut maakte Erich Beer er 2—0 van. De Tsjechische coach Vaclav Jezek wilde zijn verjongde team niet als verontschuldiging aanvoeren. In de eerste helft waren zij duidelijk de mindere geweest, maar na rust her stelde de ploeg zich nog knap. Maar kans om dichterbij te komen was er nauwelijks, hoewel doelman Sepp Maier een verre van zekere indruk maakte. De nederlaag van de Tsje chen betekent de eerste nul na 24 succesvolle wedstrijden op een rij. DEN HAAG Marianne Heeren. die afgelopen zondag in Utrecht Ne derlands turnkampioene bij de da mes werd. zal toch in aanmerking kunnen komen voor de inter landwedstrijd tegen Noorwegen op 27 november in Moss. Aanvankelijk zou Marianne Heeren geen deel kun nen uitmaken van de Nederlandse ploeg omdat zij geen lid is van de nationale selectie, die bij pleegge zinnen in de omgeving van Arnhem is ondergebracht en vijf maal in de week op Papendal traint. .Bij het begin van het tweede jaar van het turninternaat (eind augus tus) is met de ouders van de turnsters de afspraak gemaakt dat alleen deelneemsters aan het inter naat in aanmerking zouden komen voor internationale wedstrijden. Na overleg met Eva Bartha heeft het bestuur van het Koninklijk Neder lands Gymnastiek Verbond (KNGV) besloten Marianne Heeren toch te laten deelnemen aan de selectiewed strijd. die morgenmiddag in ver band met de ontmoeting met Noor wegen op Papendal- wordt ge houden. Het bestuur van het KNGV heeft dat besluit om twee redenen geno men. In de eerste plaats omdat Ma rianne Heeren niet in de gelegenheid is geweest deel uit te maken van de nationale selectie die op Papendal traint en verder omdat de Bra bantse turnster zich bereid heeft verklaard in het turninternaat te gaan na haar eindexamen HAVO (komend jaar). Bovendien speelde het veroveren van het nationale kampioenschap door Marianne Hee ren een belangrijke rol bij het be sluit. Marianne Heeren zal in de toe komst regelmatig trainingen op Pa pendal gaan volgen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG - Minister van Doorn (CRM) wil een betere coördinatie van het sportbeleid in Nederland, zowel op inhou delijk als op financieel gebied. Hiertoe wil hij een Nationaal Sport Overleg (NSO) in het le ven roepen. In een brief hier over aan de vaste kamercom missie voor CRM schrijft de be windsman dat er behoefte is aan zo'n orgaan voor overleg en ad vies, temeer daar de stichting nationale sporttotalisator (SNS) naar ons gevoel niet voldoet. Het NSO zal gaan bestaan uit veertig personen. Twintig daar van worden door de Neder landse Sport Federatie aange wezen, acht door de gemeenten, twee door de provincies en tien door de minister van CRM. Van deze laatste tien zijn er zes on afhankelijk deskundige en vier ambtenaar van CRM. Een keer per jaar moet het NSO bijeen komen. „Naar mijn mening zul len enkele deskundigen perma nent met de voorbereiding hier van belast moeten zijn", aldus de minister. Hij denkt hierbij aan een CRM-ambtenaar en een medewerker van de Neder landse Sport Federatie. Ook ten aanzien van het over heidsbeleid wil de heer Van Doorn meer coördinatie. Op korte termijn gaat hij praten met vertegenwoordigers van ge meenten en provincies over een betere onderlinge afstemming van het beleid. Daartoe wil hij een permanent orgaan in het leven roepen. Ten slotte stelt de minister dat er nog voor 1 mei 1977 een landelijke discussiedag over de topsport moet komen. Het werkstuk topsport dat hij op 27 september aan de georga niseerde sport toestuurde en waarin een aantal facetten met betrekking tot de amateursport aan de orde gesteld worden, sa men met de brochure topsport, wiens verantwoordelijkheid van de Nederlandse gemeenten, en een nog openbaar te maken de partementaal standpunt vor men daar belangrijke bijdragen voor. In de discussie over de topsport wil de heer VanDoorn ook het beroepsvoetbal be trekken. LONDEN (UPI) Na de boycot van de Olympische Spelen van Montreal dreigen de zwarte Afrikaanse landen ook de Gemenebest Spelen van 1978 in Edmonton, eveneens in Canada, te negeren. De landen zullen hun dreigement uitvoeren als Nieuw- Zecland zijn houding tegenover Zuid-Afrika niet veranderd. Dat heeft Abraham Ordia, de voor zitter van de hoogste Afrikaanse sportraad, woensdag in Londen mee gedeeld. Ordia zei dat de toekomst voor de Gemenebest Spelen er bij zonder slecht uitziet na een week van overleg met de leiders van het organisatiecomité. Ordia weerlegde een uitspraak van Brian Talboys. de Nieuwzeelandse minister van buitenlandse zaken, waarin werd gezinspeeld op een ge wijzigde opstelling tegenover Zuid- Afrika. „Wat hij in Nairobi zegt en wat hij in zijn eigen land zegt. dat zijn twee verschillende dingen. We moeten de verandering kunnen zien", zei Ordia. Er zijn veertien zwarte Afrikaanse landen, die in aanmerking komen.' voor deelneming aan de Gemene- best Spelen. Schwartz STRAATSBURG Elek Schwartz is aangesteld als trainer van de Franse tweede divisieclub Racing de Strasbourg. Schwartz was tus sen 1956 en 1963 trainer-coach van het Nederlands elftal. „Oom Elek". inmiddels 68 jaar. wordt een soort super-visor over de activiteiten van speler-trainer Heinz Schilcher, en kele jaren geleden nog contractspe ler bij Ajax. Kampioen KOPENHAGEN B 1903 uit Ko penhagen is voor de zevende keer in zijn bestaan Deens voetbalkam pioen geworden. B 1903 eindigde met 40 punten uit 30 wedstrijden een punt voor stadgenoten Frem en KB. Köge BK dat kampioen was. sloot het seizoen af als negen de. Uit de hoogste klasse degrade ren Fremand Amager. Naestved IF en Vanlpse. LAHORE Het Nederlands hockey team is doorgedrongen tot de laatste vier van het Quaid-e-Azam toernooi dat in Pakistan wordt gehouden. Hoewel er nog één poule-wedstrijd dient te worden gespeeld, staat de Nederlandse plaatsing vast na de 2-1 zege die gisteren op Pakistan B werd behaald. Nederland nam in dit duel een voor sprong door Paul Litjens. Uiteraard uit een strafcorner bepaalde hij de ruststand op 1-0. In de tweede helft kwamen de Pakistani gelijk via Ha- san Sardar. Maar opnieuw Paul Lit jens en opnieuw uit een strafcorner, bracht Nederland de zege: 2-1. Overi gens was Paul Litjens in treffers uit gedrukt de grote man in dit duel. Maar Tim Steens en Wouter Leefers groeiden op het veld uit tot de beste spelers die de Nederlandse ploeg naar de zege en later het vasthou den daarvan stuwden. In een wedstrijd voor groep A won Pakistani A eenvoudig van Polen: 5-0 Maleisië won hier van India, dat blijkbaar de tegenslag van Montreal nog niet volledig te boven is: 2-1. Nederland moet nu alleen nog tegen West-Duitsland spelen. De winnaar van dit duel speelt in de halve finales tegen de nummer twee van poule A, mogelijk wordt dat Maleisië. Standen: Poule A: Pakistan A 3-6, India 3-4. Maleisië 3-4, Polen 4-2, Egypte 3-0. Poule B: West-Duitsland 2-4, Neder land 2-4, Japan 3-1, Pakistan B 3-1. UTRECHT Het bondsbestuur van de KNVB heeft op verzoek van het sectiebestuur betaald voetbal besloten de bondsvergadering uit te stellen van zaterdag 11 tot zaterdag 18 december. Volgens de reglemen ten moeten de sectiebesturen name lijk vier weken voor de bondsverga dering gekozen zijn. Aangezien het sectiebestuur be taald voetbal eerst op vrijdag 19 november wordt gekozen, zou het reglementaire problemen kunnen opleveren, als de bondsvergadering, zoals aanvankelijk vastgesteld, op 11 december zou worden gehouden. LEEUWARDEN De derde partij van de match Kortsjnoj—Timman is na 40 zetten gewonnen door Kortsjnoj. die hierdoor nu met 2—1 voor staat. Het was een Franse par tij en dat betekende een principieel theoretisch gevecht. Frans is de lie- velings opening van Kortsjnoj. de opening waar hij ook in zijn match J tegen Karpov volledig op steunde. Dat Timman Kortsjnoj opzocht op zijn favoriete terrein, is een teken van zelfvertrouwen, waar hij deze keer echter niet voor werd beloond. Kortsjnoj bracht op de tiende zet met zwart een belangrijk openings nieuwtje dat hem na een paar zetten - een volkomen bevredigende stelling opleverde. Timman zag dit echter- niet in. Hij dacht aanzienlijk voor deel te hebben en zijn onjuiste be oordeling van deze stelling bracht hem tot een inconsequente manier van spelen. In een eindspel met veel stukken ging hij een remise-afwikkeling uit* de weg. Dit was nog niet zo erg - geweest als hij op de gevolgde weg was doorgegaan en actief verder was blijven spelen. Een set later wikkel de hij echter wel af. En nu op een moment dat dit tot een overweldi gende stelling van Kortsjnoj leidde. Alle stukken van Kortsjnoj kwamen tot maximale ontplooiing en Tim- man, die geen enkele kans meer had!, om tot actief tegenspel te komen,- kon niet verhinderen dat een vrij-i pion van Kortsjnoj promoveerde. WIT J. H. TIMMAN ZWART V KORTSJNOJ 1 e2-e4 e7-e6 2 d2<H d7 d5 3 Pb!-c3 Lf8-b4 4. e4-*S c7-c5 5 a2-a3 Lb4xc3' 6. b2xc3 Pg8-e7 7._ a3a4 Pb8-c6 8 Pgi-D Dd8 a5 8. LcHU Lc8-d7-- 10 Lfl-e2 17-16 II c3-c4 DaS-c7 12. c4xd5 Po7xd5 13. C2-C4 Pd5-e7 14 eSx!6 g7x!« IS." d4xc5 0-0-0 16 Ld2-c3 e6-e5 17 Ddl-dÖ Pe7-I5 18 Ddflxc7t Kc8xc7 19 0-0 P(5-d4 20. PI3xd4 Pc6xd4 21. Le2-dl Kc7-c6 22. Lc3xd4 eSxd4 23 Ldl f3t KcSxcS 24 LI3xb7 Ld7-(5 25 Lb7 (3 ThB-e8 26 Tal-a2 TdB-b8 27 Ta2-d2 Tb8-bl 28 g2-g4 Te8 el 29 Tflxel Tblxelt 30. Kgl g2" L(5-e4 31 Lf3xe4 Telxe4 32 Kg2 13 Tc4 eS 33.* h2-h4 Kc5xc4 34 Td2 c2t Kc4-b3 35. tc2 c7* d4-ri3 76 Tc7xh7 Tc5-d5 37 Th7-b7t Kb3-c2 38... Tb7-c7t Kc2-bl 39 Tc7-b7t Kbl-al 40. Tb7-bS TdS-dS, Wil geelt het op. MSTERDAM Het probleem doping in de sport is de afgelo- •en weken op vele fronten opnieuw aan de orde gekomen. In lederland gebeurde dat via AZ'67-clubarts Jimmy van Rompu, n West-Duitsland door sportartsen, in Frankrijk door de vereni- jng van wielrenprofs en nog eens in Nederland via ir. Ad Paulen, 'ooraitter van de IAAF. Eén zaak werd daarbij opnieuw duide- ijk: er bestaat geen overeenstemming over het dopingprobleem, fiet bij de bestuurders onderling en niet bij de beoefenaren van opsport. >e discussies even op een rij gezet: immy van Rompu stelde - wat on gelukkig weliswaar - de doping in de oetbalsport aan de orde De KNVB leeft daarop geantwoord door een ommissie samen te stellen die dit. de grootste Nederlandse portbond nog vrijwel onontgonnen errein, dient te onderzoeken. Vestduitse sportartsen vergaderden n Freiburg en kwamen tot de in deze tringen opzienbarende conclusie dat t niet zoveel tegen goed begeleid lopinggebruik is aan te voeren. De Franse wielrenprofs lieten na hun aarvergadering weten niet meer nee te zullen werken bij dopingcon troles en hun handtekening niet te lullen zetten onder de licenties voor iet seizoen 1977. De voorzitter van de Internationale Amateur Atletiek Tederatie. de Ne- lerlander Paulen. verklaarde dat de AAF het tegen het dopinggebruik [erichte beleid niet zal wijzigen. Verschillen Iet is een merkwaardige zaak dat er 'og steeds zoveel verschillende ge ulden binnen de sportbonden vallen beluisteren over dopinggebruik. Des te merkwaardiger omdat tijdens le afgelopen Olympische Spelen. »et grootste en belangrijkste sport- venement, in alle sporten do pingcontroles werden uitgevoerd. zaak die met die sportbonden evoren steeds geheel was doorge broken. Met die basis, de medische lommissie van het Internationaal Olympische Comité onder voorzit- «rschap van de Belgische prins De Herode. zou men voor de sportbon den toch een vast uitgangspunt ver moeden. Dat blijkt echter niet het geval te zijn. De wielersport is zeer ver ge raakt met een dopingreglement en de daarbij horende controle, andere grote sporten blijken het er zeer moeilijk mee te hebben. In de voet balsport bijvoorbeeld is de discussie van de start af aan wat vertroebeld door uitspraken van artsen, dat do ping in die sport niet zou helpen. Doping zou. zo werd gesteld, de pres taties vrijwel steeds nadelig beïnvloeden, omdat voetbal niet al leen een duurprestatie vergt maar ook technisch vermogen. Dat laatste zou door l\et dopinggebruik worden aangetast. Anderzijds zijn er mensen die menen dat het begrip doping wel iets ruimer mag worden geïnterpreteerd. Zo zou den bijvoorbeeld ook injecties die aan sportbeoefenaren worden toege diend om tijdelijk geen last te heb ben van een blessure, ook onder de onnatuurlijke hulpmiddelen ge rangschikt mogen worden. In de voetbalsport echter wordt do ping al een tijd een punt van studie genoemd, zonder dat er uiteindelijk concrete gegevens uit zijn gekomen, waar men veel mee zou kunnen doe- nen. Buiten België dan. waar het gebruik van stimulerende middelen bij de wet verboden is. Daar worden ook na voetbalwedstrijden do pingcontroles uitgevoerd door de BOB, de Bijzondere Opsporings Brigade. Reglement In de wielersport - waar men overi gens met name aan de top op harde wijze werd geconfronteerd met het gebruik van stimulantia - is die reg lementering er wel gekomen. Jaar lijks verstrekken nationale organisa ties en de internationale wielren unie (UCI), lijsten waarop de verboder drugs staan vermeld. In Frankrijk is daar vorige week onder de wielerprofs openlijk verzet tegen gerezen. De wielrenners voe len zich door hun regels gediscrimi neerd. De aankondiging niet meer mee te zullen werken bij do pingcontrole komt voort uit de frus tratie dat het bij andere sportorga nisaties niet of slecht geregeld is. Dat heeft tot gevolg dat wielrenners in het openbaar aan de schandpaal worden genageld, dankzij een goed reglement. Terwijl sportcollega's dikwijls zonder enige ophef naar sti mulantia kunnen grijpen, omdat er gewoon onvoldoende of geen contro le is. Die frustratie heeft al tot een schan daal geleid, waarbij een arts werd aangevallen toen hij urinemonsters naar het laboratorium bracht. Daar naast is ook duidelijk geworden dat men juist in de wielersport en weer door het strakke reglement het verst gevorderd is met de ont wikkeling van trucs, waarbij de controlerende arts om de tuin geleid kan worden. Het duidelijke protest van de wiel renners heeft wel al tot gevolg ge had, dat voorzitter Dussaix van de Franse Wielren Federatie, heeft aan gekondigd dat er met spoed via de overheid op een discussie dient te worden aangestuurd om voor alle sporten een dopingreglement en controle vast te stellen. Inmiddels wijst hij het protest van de wielren ners af. omdat het nu eenmaal tegen de regels ingaat. Ook al zegt Dus saix dat de renners „ongetwijfeld gelijk hebben". Controle In de atletiekwereld bestaat een do pingcontrole met name bij de grote internationale wedstrijden. Na de IAAF-vergadering van afgelopen weekeinde in Amsterdam zei Pau len: „Wij hebben als IAAF altijd een belangrijke rol gespeeld in de be strijding van doping. Op ons ver zoek ook heeft het IOC in Montreal streng gecontroleerd. Wij hebben op ons congres nieuwe dopingregels be sproken. Er wordt een procedure ontwikkeld om vergissingen te voor komen. Wij blijven streng controle ren. vooral op het gebruik van spier- versterkende middelen". Paulen roerde op die manier twee onderwerpen aan. Het gebruik en de controle op het gebruik van stimule rende middelen. Met name de wiel renners zijn ervan overtuigd dat de controle zeker niet waterdicht is. Urinemonsters zouden verwisseld kunnen worden, met opzet of per ongeluk. Daarnaast beschikt de me dische wetenschap aantoonbaar niet over de middelen om alle en vooral nieuwe stimulerende midde len, ook op te sporen. Een ander probleem vormen de artsen. Er zijn nadrukkelijk stro mingen die het gebruik van spier- versterkende middelep niet afwij zen. Mits er steeds sprake is van een goede medische begeleiding. In Duitsland vergaderden twee weken geleden de sportartsen die op vele terreinen nauw bij het beoefenen van topsport zijn betrokken. Gelijkheid Een opmerkelijk gegeven van die samenkomst was, dat men het on eens was met het verbod op spier- versterkende middelen (anabole ste- roïden). Niet eens zo zeer op me dische gronden, als wel op sportieve. Gesteld werd namelijk dat door de ongelijke inzichten binnen nationa le sportbonden, er geen gelijkheid van kans meer zou bestaan, als het verbod van de middelen ge handhaafd zou worden. In een aan tal landen, met name werd gewezen op Oost-Europa, is het gebruik van spierversterkende middelen bij de trainingsopbouw heel normaal. An dere landen verbieden het echter altijd en daar wordt het dan ook niet openlijk gebruikt. De artsen een deel van hen advi seert bijvoorbeeld het Duits Olym pisch Comité meenden ook dat het gebruik van anabole steroïden niet gevaarlijk is. mits het proces .begeleid wordt door een deskundige arts. Die moet dan wel weten dat hij het gebruik ervan alleen kan toe staan aan lichamelijk volgroeide at leten. Op dat punt denkt de me dische wereld in bijvoorbeeld de DDR er weer heel anders over. De Duitse artsen gaven blijk van hun zeer nauwe betrokkenheid bij het leveren van sportprestaties. Op het congres werd namelijk ook met nauwelijks verholen gramschap vastgesteld dat versterkende mid delen op de verboden lijsten zijn geplaatst. omdat er „hoog- emotionele argumenten door sport- ethici" werden gebruikt. De arts Wildor Hollmann vatte het zo samen: „Wij hebben drie moge lijkheden. Ten eerste kunnen wij formeel aankondigen dat wij de ste roïden niet meer zullen voorschrij ven en daarmee alle opvattingen over de sport verder overlaten aan het oostblok. Ten tweede zou het Internationaal Olympisch Comité alle achttien sporten, waarbij men de spierpil gebruikt, kunnen verbie den. Ten derde kunnen wij als artsen beslissen welke maatregelen te steunen die tot de prestaties van de atleten bijdragen, zonder hun ge zondheid nadelig te beïnvloeden. Ik ben voor het laatste." Gezondheid In Freiburg sprak ook de arts Alois Mader. die voor 1974 (de Spelen van Munchen). de Oostduitse zwemsters heeft bijgestaan. Mader woont te genwoordig in West-Duitsland en is verbonden aan de sport-universiteit van Keulen. Hij stelde dat het ge bruik van anabole steroïden. „geen effecten kent die de gezondheid na delig beïnvloeden." Volgens Mader ook hebben vrouwen spierversterkende middelen minder nodig dan mannen. De spieren van de vrouw profiteren er sneller van. Bij zijn waarnemingen in de DDR. gingen de prestaties van de zwemsters met het gebruik van de spierversterkende middelen al na vier tot zes weken sterk vooruit. Volgens Mader zijn het ook geen wondermiddelen. Ze tonen slechts hun nut in samengang met spierver sterkende oefeningen. Professor Herbert Reindell gooide het weer over een andere boeg. Hij waarschuwde tegen het gebruik van spierversterkende middelen door vrouwen. Volgens hem zijn deze pil len schadelijk voor het vrouwelijk voorkomen. Waarbij hij dan het ge bruik van de middelen gaat koppe len aan de opvattingen van mannen over vrouwen. Toch brengt Reindell wel een be langrijk aspect naar voren. Name lijk dat achter het gebruik van spier versterkende middelen een misschien wat simpele, maar toch filosofie schuil gaat. De wil van sportbeoefenaren namelijk om op wat voor wijze dan ook de top te willen bereiken. Zij zijn bereid daar voor lichamelijke risico's te lopen, zoals ze ook maatschappelijk risi co's lopen (opleiding, werk. gezin, sociaal leven. Eisen In die opvatting worden ze gesteund en ook gedwongen, door de ook door Paulen aangestipte bonden, die na drukkelijk prestatieverbeteringen eisen. Zoals ook de toeschouwers die eisen stellen, niet te vergeten het bedrijfsleven, dat de meeste takken van sporten sterke greep heeft ge kregen en ook niet te vergeten de IR. Adriaan Paulen .doorgaan met controle overheid in veel landen die de sport een (te) belangrijke plaats heeft ge geven in het maatschappelijk bestel en het fraaiste visitekaartje voor het land via de beoefenaren van topsport eist. Artsen, bestuurders, publiek, over heid en niet te vergeten de sportmensen zelf. zouden gezamen lijk tot een code over het gebruik van stimulerende middelen moeten komen. Dat lijkt een te zware opga ve. Een sportman die door zijn over heid wordt gestimuleerd, maar door de internationale bond wordt be straft. noemt dat een onbillijke zaak. Een sportman die in zijn disci pline wordt gestraft raakt gefrus- J treerd. als hij ziet dat collega's in andere sporten vrijelijk kunnen handelen. Alleen een twee fasenplan, eerst een landelijk algemeen dopingbeleid, gevolgd door een internationale overeenkomst, zou. zo lijkt het. een oplossing kunnen bieden die ook voor de sportbeoefenaren accepta bel is. Van die oplossing is men echter nog zeer ver verwijderd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 17