ivond-universiteit is Hogelijk en gewenst 7%% rei met't nieuw Spaar-extra-Premie boekje. Rabobank O Slachtoffers van oorlog en verzet overwegen acties na vlucht Menten Topleiding TNO werkt voorstellen reorganisatie uit Betrokkenheid ouders a schoolstrijd niet enoeg gegarandeerd" Verkleining provincies onmogelijk' trechts onderzoek onder werkstudenten: I Proefschrift: Stichting '40-'45 stelt ministerie verantwoordelijk YDERDAG 18 NOVEMBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 13 or Bert de Jong •RECHT Over een paar jaar moet er in Nederland een avonduniversiteit bestaan. De ministratie van deze nieuwe vorm van hogeschool wordt in één plaats gevestigd. Daarentegen eten de colleges op verschillende plaatsen worden gegeven. Want de werkstudenten, voor wie ze universiteit is bestemd, hebben niet de tijd om naast hun werk en studie ook nog veel te zen. systeem van blokcursucsen en deel- diploma's. René A. C. Hoksbergen, drs. Mar- i P. M. de Goede en mr. Paul J. Tr _i _j___ J finhout van de Utrechtse unlver- XVOSten ZOUUtJIl fit zijn na een wetenschappelijk v rferzoek onder duizend werkstu- 111 IIGl DGglll nten tot de conclusie gekomen. -i -i de oprichting van de landelijke ïllllll Z11I1 indunlversitelt goed mogelijk en oral gewenst ls. Opdracht een aantal universiteitssteden rdt al het nodige gedaan voor de rlcstudenten. In plaatsen als Gro- igen, Nijmegen en Wageningen ls ter alleen wat incidenteel moge voor de werkstudenten. Wanneer aldus René Hoksbergen. er een nenwerklng ontstaat tussen de versitelten kan begonnen worden een avonduniversiteit. plannen van de Utrechtse onder- kers zien er in grote lijnen als gt uit: )e landelijke avonduniversiteit akt zoveel mogelijk gebruik van bestaande universitaire gebou- laboratorla. rekencentra en ap- ratuur. Op den duur moet de mduniversltelt naast het eigen iprogram ook eigen voorzlenin- en eigen docenten krijgen. De indstudenten immers, die over- hun normale baan hebben en tlddeld ouder zijn dan de dagstu denten, hebben zo hun eigen wensen en verlangens. 2. De organisatievorm van de avond- universiteit ls het inter-unlversltair instituut. Zo'n Instituut is tot nu toe in het leven geroepen om onderzoek van verschillende universiteiten mo gelijk te maken. Maar volgens mr. KUJnhout is het wettelijk goed mo gelijk van de avonduniversiteit zo'n instituut te maken. 3. De reeds bestaande programma's voor avondstudenten kunnen op korte termijn voor landelijk gebruik geschikt worden gemaakt. BIJ het maken van de leerprogramma's moet zoveel mogelijk rekening wor den gehouden met de Inbreng van de werkstudent, die de nodige beroeps ervaring heeft. Ook moet de thuis werkende vrouw de nodige aandacht krijgen. 4. De studie dient even lang te zijn als die van de dagstudenten en even tueel worden georganiseerd via het n Kemenade: school meer aan mensen teruggeven i onze onderwijsredactie 'RECHT „De schoolstrijd werd niet voor niets gevoerd der de leuzen als „souvereiniteit in eigen kring" en „de school i de ouders". Ze heeft echter niet geresulteerd in een organisa- vorm van een besluitvormingsprocedure waardoor de betrok- ïheid van de mensen zelf voldoende gegarandeerd werd". - |iei minister Van Kemenade (on- <fi!s) gisteren op een verenigings- lergaderlng van de Protestants lelijke Onderwijsvakorganisa- CO). Hij zei dit met betrekking f tijn voorstellen omtrent de sa- :elling van de schoolbesturen ■i concept-wetsontwerp basison- uit de hoek van het protes- christelijk onderwijs is er nog- |wat rzet gerezen tegen het feit dat bewindsman verplicht wil stellen er vertegenwoordigingen van de ers en van de onderwijskrachten et atle bestuur komen. Men heeft >ezwaa^ tegen dat de overheid op die manier bemoeit met iets tot nu toe altijd was voorbehou- aan de schoolbesturen zelf. betrokkenheid ven de mensen I bij de besluitvormingsprocedure s na de schoolstrijd niet voldoen- gegarandeerd, onder andere om- t „vaak gekozen is voor be- ursvormen, die voor een werkelij- JInvloed van ouders of personeel inlg of geen mogelijkheden bie- We zouden, denk ik. de zenlijke ^stellingen van de schoolstrijd loochenen, als we de school niet aan de mensen zelf zouden uggeven", aldus Van Kemenade. auw samenspel Igens de bewindsman ls een zeer. iw samenspel tussen school en In van groot belang voor de ont- tkellng en de schoolloopbaan van kinderen. „Directe betrokkenheid de ouders bij de school is essen- lel voor de kwaliteit van het onder- s en het rendement dat het onder- Is voor kinderen heeft", zei hij. verder: „Ons onderwijs is sterk in andering. Niet omdat ik minister l maar omdat de wereld om de »ol verandert en omdat onze ken- over „het onderwijzen" veran- t. Die veranderingen noodzaken een grote betrokkenheid van ou- maar ook tot een grotere in- ing van de onderwijsgevenden bij besluitvorming over de school, tot I hecht teamverband tussen die nen die het onderwijs verzorgen." elijk verenigingsraad van de PCO ak zich uit vóór een schoolbe- ur waarin ouders (ofwel de leerlin- op latere leeftijd), personeel en gemeenschap waar de school van gaat. gelijk vertegenwoordigd i Het wettelijk voorschrijven van i dergelijke samenstelling wees de Wilgingsraad echter af. voorstel van het hoofdbestuur i ook uit te spreken dat de wette re maatregelen wel nodig zouden als de besturenorganisaties niet 'den willen meewerken, werd ver- rpen Men vond dat een dergelijke «praak te veel polariserend zou nnen werken ten opzichte van de iturenorganisaties. Als het aan de Utrechtse onderzoe kers ligt geeft de minister van on derwijs in overleg met de Acade mische Raad een werkgroep de opdracht „een uitgewerkt voorstel te doen voor de oprichting van de avond-universiteit." Deze werkgroep kan dan tevens de bege leidingscommissie zijn bij de oprich ting van de universiteit. De op te richten avonduniversiteit zou bestemd zijn voor naar schat ting een tienduizend werkstuden ten. Daarnaast zouden er nog een 15.000 part-timers bestaan, die voor de universitaire avondstudie in aan merking komen. Martijn de Goede en René Hoksber gen durven op de verwezenlijking van de plannen aan te dringen na een onderzoek onder duizend in Utrecht studerende werkstudenten. Er werd dus geen landelijk onder zoek verricht. Bovendien reageerde slechts 45 procent van de 2.400 bena derde studenten. Toch pleiten Hoksbergen en De Goede in hun boekje „Op weg naar de avond-universiteit van Neder land", waarin over het onderzoek wordt gerapporteerd, voor de op richting. De Goede: „Het onderzoek is niet representatief, dat is waar. Het gaat ons echter niet om het opstellen van een wetenschappelij ke theorie, maar om het aangeven van een beleid. De noodzaak wordt aangetoond". Bovendien ls uit cijfers gebleken, dat het aantal werkstudenten sterk is gestegen. Van de duizend stu denten, die antwoordden, zou 79 procent gebruik maken van de avonduniversiteit, wanneer deze be stond. De resterende 21 procent ls tegen de avonduniversiteit, omdat ze als part-timer voldoende moge lijkheden hebben om het onderwijs overdag te volgen. „Geen kosten" Martijn de Goede en René Hoksber gen hebben geen onderzoek inge steld naar de kosten van de avond- universiteit. Zij stellen echter sim pel, dat de avond-universiteit in het begin eigenlijk niets behoeft te kos ten, omdat gebruik kan worden ge maakt van de bestaande universitei ten, zoals dat reeds het geval ls bij de bestaande avondopleldlngen. Wel onderkennen zij, dat als de avond-universiteit er is het aantal werkstudenten weer sterk zal toe- Onderzoekbeleid vanuit de basis opbouwen Van onze redacteur wetenschappen. DEN HAAG Met een dikke „verduidelijkingsnota" heeft de topleiding van de Organisatie voor toegepast natuurwe tenschappelijk onderzoek (TNO) een nadere uitwerking gegeven van haar voorstellen voor reorganisatie. Een maand geleden hadden voorzitter dr.L.B.J.Stuyt en ondervoorzitter J.VAN DER Velden, niet gesteund door de rest van het bestuur, intern een discussienota rondgestuurd met voorstellen voor een nieuwe structuur. Dat stuk veroorzaakte binnen en bulten de organisatie nogal wat ver bijstering. De beleidsvorming, die nu verbrokkeld of helemaal niet tot stand komt, zou zich volgens het voorstel gaan afspelen in een klein topbestuur. gesteund door op te De ex-boswachter van de familie Pistyner, Pavel Nicolailwitsj Klepatsj, herkende Pieter Menten direct van deze foto, waarop Menten volgens het voormalig verzet Nederland zou staan afgebeeld. De nu 85-jarige voormalige boswachter vertelde, dat Menten op of omstreeks de 7e juli 1941, gekleed in een nazi-uniform aan het hoofd van een Duitse kolonne het dorp Podhorodce binnenreed en bevel gaf een groot aantal joden en Polen dood te schieten. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het centraal overlegorgaan van vereets- en oorlogsslachtoffers het overkoepe lend orgaan van verzetsorganisaties overweegt acties naar aanleiding van de vlucht van de Blaricumse kunsthandelaar P.N. Menten. Onder leiding van de voormalige verzetsstrijder Hans Teengs Gerritsen zal daarover vandaag worden gesproken in Centrum '45 in Oegstgeest. Niet doorslaggevend Van een verslaggever UTRECHT Een vermeerdering van het aantal provincies, zoals wordt voorgesteld in een voorlopig wetsontwerp, is niet te aanvaarden. Dit schrijft mr. A. H. A. Lutters in een proefschrift, waarop hij gister middag promoveerde aan de rijks universiteit in Utrecht. Mr. Lutters wijst erop dat sinds het begin van deze eeuw het aantal ta ken van de provincies sterk uitge breid is. Bij de aanpak van nieuwe taken is vooral de nadruk komen te liggen op de uitvoerende activitei ten. Deze „doe"-taken liggen onder meer op het gebied van de ruimtelij ke ordening, milieu-hygiëne. ge zondheidszorg en sociaal- economische aangelegenheden. Voor het uitvoeren van deze taken zijn bestuurlijke eenheden nodig die zo groot zijn als de huidige provin cies. Mr. Lutters, die zelf werkt op de provinciale griffie van Limburg en mét zijn proefschrift een basis wil leggen onder het bestaansrecht van de provincies, noemt als alternatief voor uitbreiding van het aantal pro vincies schaalvergroting op gemeen telijk niveau. Hij pleit ervoor het minimum-aantal inwoners van plat telandsgemeenten te houden op tienduizend. Stedelijke gemeenten moeten minstens dertigduizend in woners tellen. Wanneer het gebied van kleine gemeentes niet opnieuw wordt verdeeld, dreigt volgens Lut ters het gevaar dat steeds meer van die kleine gemeenten „vluchten" in een gemeenschappelijke regeling met buurgemeenten om zo het hoofd te bieden aan bestuurlijke problemen op streekniveau. Tegen deze ontwikkeling maakt de jurist bezwaar, vanwege het ondemocra tische en ondoorzichtige karakter van gemeenschappelijke regelingen. Te klein Volgens mr. Lutters is Nederland te klein voor het ontwerpen van ca vierde bestuurslaag in de vorm van gewesten. Hij vindt, dat gewestelij ke bestuurseenheden. die al zijn op gericht, moeten worden afgebroken. Een uitzondering moet daarbij misschien worden gemaakt voor speciale streken zoals de Rijnmond, aldus mr. Lutters. „Op weg naar de avond-universiteit" is een uitgave van de afdeling algeme ne wetenschaps- en onderwijszaken, Achter de Dom 20, Utrecht. Verscheidene van die organisaties hebben gisteren protesttelegram men gestuurd naar regering en Tweede Kamer om hun verontwaar diging uit te spreken over de gebeur tenissen rond Menten. De landelijke contactgroep verzetsgepensloneer- den '40-'45 zegt „ernstig verontwaar digd en diep geschokt te zijn over het geven van gelegenheid tot de vlucht van Menten en dringt aan op volledige opening van zaken". De Stichting '40-'45 stelt in haar tele gram het ministerie van Justitie ver antwoordelijk voor de ontsnapping, terwijl het comité van oud gevangenen van het concentratie kamp Sachsenhausen vindt, dat het optreden van Justitie en politie in de zaak-Menten niet meer serieus ls te In een fel commentaar noemt het Nieuw Israëlitisch Weekblad (NIW) de mogelijkheid, dat Menten zich aan aanhouding heeft kunnen ont trekken een schandaal, dat door de regering en in het bijzonder de direct politiek verantwoordelijke be windsman niet hoog genoeg kan wor den opgenomen. Het blad meent, dat het negeren van de in 1949 uit Israël naar Nederland gezonden documen ten een smet werpt op het Neder landse rechtsbestel. Het NIW vindt het verder schandalig, dat het justi tiële onderzoek dit jaar naar Men- tens oorlogsverleden eerst tot stand kon komen na speurtochten van Journalisten en vragen van Kamerle den. „Onder verantwoordelijkheid! van Van Agt heeft Justitie om min der belangrijke aangelegenheden zich aanzienlijk actiever moeten be tonen." „Minister Van Agt. die de ethiek zo mint," aldus het blad, .zou wel een zeer ethisch verhaal moeten opdis sen, wil hij geloofwaardig maken, dat het schandaal, waardoor Men ten zo lang vrij man kon blijven, de Justitie zijn arrestatie uitstelde en de miljonair kort voor zijn aanhou den kon verdwijnen, toeval is in plaats van een schandaal." Intussen lijken de nieuwe getuigen verklaringen tegen Menten zich op te stapelen. In Accent, het blad dat de zaak aan het rollen bracht laat hoofdredacteur Hans Knoop vier ge tuigen uit Sopot-Podhorodce aan het woord, die allen bezweren dat het Menten was, die in 1941 het bevel gaf voor de massa-executies. Uit vier voorgelegde foto's waarvan er maar één Menten voorstelde, werd hij steeds feilloos herkend. Tot nu toe zijn bij opgravingen, waartoe de Russische procureur-generaal Rodenko opdracht had gegeven, de stoffelijke resten van 180 slachtof fers gevonden. Knoop heeft het ook op de band vastgelegde materiaal twee weken geleden voorgelegd aan de politie. Deze verzocht hem toen met publikatle te wachten, aldus Knoop, omdat de rijksrecherche zelf nog naar Rusland wilde gaan. „Wij hebben Justitie twee weken uitstel gegeven, maar die termijn is nu ver streken." richten centrale staforganen. De structuur leek in grote lijnen neer te komen op een volstrekte omkering van de huidige situatie Daarin rege len vier deelorganisaties naast el kaar - en vaak langs elkaar heen - hun eigen zaakjes. De discussienota maakte een des te merkwaardiger indruk omdat van de huidige leden van het centrale be stuur alleen voor de heren Stuyt en Van der Velden een plaats In het nieuwe topbestuur leek te zijn inge ruimd. Verder leek het waarnemers ondoenlijk om een onderzoekorgani satie met vijfduizend medewerkers in zeer uiteenlopende instituten strak vanuit één centraal punt te lelden. In hun nieuwe nota schrijven de TNO-bestuurders dat hun vorige stuk, gezien de reacties, „op een aan tal essentiële punten verduidelijking behoeft". Zij wijzen er nadrukkelijk op dat hun voorstel nog ruimte voor een wezenlijke Inbreng vanuit de or ganisatie open liet. Zij wilden com mentaren en alternatieve voorstel len stimuleren, „waarmee te zijner tijd een definitief plan kan worden ontwikkeld, dat door alle geledingen van de TNO wordt gedragen". Vorige maand schreven de heren Stuyt en Van der Velden dat zij begin volgend Jaar een definitieve nota zouden pu bliceren, waarin binnengekomen commentaren „voor zover mogelijk" zouden worden verwerkt. Overigens heeft de rijksrecherche gisteren verklaard, dat het door Knoop aangevoerde materiaal niet doorslaggevend belastend ls. Als be wijsmateriaal kan het niet worden gebruikt, omdat alleen door de poli tie opgenomen verklaringen als zo danig gelden, aldus een woordvoer der. Ook de door Wiesenthal gepu bliceerde documenten, waaruit zou blijken dat Menten een aandeel heeft gehad in de moord op 39 hoog leraren in het Poolse Lemberg, spe len volgens de rijksrecherche nau welijks een rol. Intussen kan nog steeds slechts ge gist worden naar het antwoord op de vraag hoe Menten zo kort voor zijn arrestatie wist te ontvluchten. Als hij is getipt moet dit door een inge wijde zijn gedaan, want Menten had sedert twee weken een geheim tele foonnummer. dat alleen bij politie en justitie bekend zou zijn. Een an dere mogelijkheid ls, dat de activi teiten van Accent zelf onbedoeld de oorzaak werden van zijn vlucht. In het laatste nummer publiceert het blad namelijk een nog het afgelopen weekeinde bij Mentens woning ge nomen foto. Volgens de Blaricumse politie heeft Menten zaterdag nog gebeld om te vragen wat die foto graaf daar moest doen. Dat zou kun nen betekenen, dat hij argwaar kreeg en door deze fotografische ac tivlteiten een arrestatie voelde aan komen. In hun verduidelijking leggen de no taschrijvers er de nadruk op dat in de structuur die hun voor ogen staat, het onderzoekbeleid wel degelijk vanuit de basis - de onderzoekers zelf - wordt opgebouwd. Onderzoeksbe leid en werkprogramma worden in de deelorganisaties vastgesteld. Al leen als men er daar niet uit komt, kunnen in de nieuwe topstructuur knopen worden doorgehakt. De dee lorganisatie kan dan nog bij de centrale raad van toezicht tegen zo'n beslissing in beroep gaan. Organisatorisch Alleen het organisatorische beleid en beheer zou wel degelijk vanuit de top worden geregeld en gecontro leerd. Bij de voorbereiding daarvan zouden de centrale staforganen wel nauw overleg moeten plegen met de betrokken mensen en instanties op lagere niveaus. Daardoor zal het be leid „een reflectie moeten zijn van datgene wat uit de organisatie naar voren komt". Opmerkelijk is verder dat op centraal niveau het voorzitterschap van raad van bestuur en raad van toezicht, volgens de verduidelij kingsnota moeten worden losgekop peld. In de huidige structuur vervult de heer Stuyt. bijgestaan door de heer Van der Velden, belde functies. Voordelig Voor de konstante spaarder, die zijn spaartegoed niet vaak aanspreekt. Het Spaar extra-Premieboekje van de Rabobank is dan een prachtige manier om extra rente te maken. Uw spaartegoed blijft onmiddellijk opeisbaar. U betaalt wel 2% over elk opge nomen bedrag. Als vuistregel kan gelden dat net Spaar extra Premieboekje voordelig is. alsu het spaartegoed langer dan een jaar laat staan. Niét voordelig Bent u een spaarder, die geregeld wat van z'n spaartegoed opneemt, dan is het Spaar- extra Premieboekje niet voordelig voor u. U kunt dan beter een andere spaarvorm kiezen. De Rabobank helpt u daarbij graag. Over sparen gesproken Sparen is een zaak van meer dan rente alléén. Wip daarom even bij ons binnen als u meer wilt weten over de verschillende mo gelijkheden Met 3100 vestigingen is er altijd een Rabobank in de buurt. En goede raad kost niets. geld en goede raad

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 13