Ziekenhuis Den Bosch wil ook hartchirurgie 11 OESO niet optimistisch over economische vooruitzichten voor '77 Brand eist drie levens Raad middelbaar/hoger personeel wil voor 1977 twee procent bruto méér 5te Dn< )la Cardiologen denken aan 6500 operaties (landelijk) in 1980 Echtpaar in Jeruzalem gehuldigd Drankgebruik in Groningse staten geen wangedrag Veehouderij boert slecht Advertentie Peter Stuyvesant volgens minister misleidend Burns: „Engeland krijgt IMF-lening" FAMILIEBERICHTEN aai Ook u laat uw vakantie verzorgen Tel. 020-913456 ZATERDAG 13 NOVEMBER 1976 TROUW/KWAI Van een onzer verslaggevers 's-HERTOGENBOSCH Het Groot Ziekengasthuis (700 bedden) In Den Bosch heeft zich bij staatssecretaris Hendriks aangediend als kandidaat voor de vestiging van een hartchiururgisch centrum. Het acht zich in staat zo'n afdeling te huisvesten en te bemannen en haar binnen vijf jaar een capaciteit van 1000 operaties per jaar te geven. De Nederlandse Hartpatiënten Ver eniging heeft zich enthousiast'achter deze mogelijkheid gesteld. De voor zitter van het ziekenhuis, de heer F.H.J.M. van den Eerenbeemt. heeft meegedeeld dat het door de me dische staf onvoorwaardelijk ge steunde principebesluit begin okto ber al aan de staatssecretaris is voor gelegd. Tot op heden heeft de be windsman er nog niet op gereageerd. Zwaar opde maag Met name de heer Fievet, voorzitter van de NVH en bekend geworden door de ..luchtbrug" naar Houston, ligt dit zwaar op de maag. Fievet en prof. dr P.J. Kuijpers, voorzitter vanhet Medisch Advies College van de NHV, hebben indirect bijgedra gen tot de omlijning van het plan dat in eerste instantie uit de koker is gekomen van de vijf aan het zieken huis verbonden cardiologen. De overwegingen van bestuur en me- Van een onzer verslaggevers JERUZALEM - Het Nederlands echtpaar Van der Griendt-Van de Berg uit Sliedrecht is gisteren met een korte plechtigheid gehuldigd in Yad Vashem, het documentatie centrum in Jeruzalem dat de herin nering levend houdt aan de Joden moord in de Tweede Wereldoorlog. De heer W. van der Griendt en me vrouw C. van der Griendt-Van de Berg aanvaardden in 1944 in het diepste geheim een Joods pleegkind van het ondergedoken echtpaar A. J. U. Cohen. Vier dagen voor de bevalling had mevrouw Cohen nog geen adres gevonden»om de toe komstige baby onder te brengen. Het echtpaar Van der Griendt gaf haar toen in Rotterdam onderdak en liet het kind bij de burgerlijke stand ook inschrijven als Willem van der Griendt. Na de bevrijding kreeg Willem weer de familienaam Cohen. Willem, die nu de Israëlische nationaliteit heeft en als opticien in Jeruzalem werkt, vergezelde giste ren zijn vroegere pleegouders die op vakantie zijn in Israël. BREDA Een 39-jarige hartpatiënte uit het Gelderse Bemmel is don derdag tijdens een hartoperatie in Houston in de Amerikaanse staat Texas overleden. De vrouw maakte deel uit van een groep hartpatiënten die met de luchtbrug" van de Neder landse Hartpatiënten Vereniging in Houston worden geopereerd. De voorzitter van de Hartpatiënten Ver eniging, de heer Fievet, heeft dit gis teren meegedeeld. De vrouw is de eerste patiënt die op deze luchtbrug overlijdt. Volgens de heer Fievet was het risico van de operatie niet buitengewoon groot, maar de vrouw was al twee maal eerder aan haar hart geopereerd. dische staf zijn dat het ziekenhuis een uitstekend team cardiologen heeft, dat al twee hartchirurgen be reid zijn gevonden zich aan het centrum te verbinden en dat men beschikt over alle specialismen en faciliteiten die voor een goed functi oneren van de hartchirurgie noodza kelijk zijn. Met spanning wordt nu het antwoord van staatssecretaris Hendriks afgewacht. Dat hij het Ca- tharina-ziekenhuis in Eindhoven on langs heeft toegestaan weer met hartchirurgie te beginnen kan vol gens directeur-geneesheer dr A.F.M. van der Reep geen beletsel zijn. Een hartcentrum moet niet worden ge zien als Êen regionale zaak. Het plan is geboren uit de grote nood in de steeds wijder wordende kring van patiënten waarmee de cardiologen dagelijks worden geconfronteerd. In dit verband worden bepaalde facet ten van de behoefteraming die de staatssecretaris in september het parlement heeft aangeboden aange vochten. Meer operaties Onjuist vindt men het alleen aan de academische ziekenhuizen hartcen- tra te willen verbinden, omdat die er gezien hun aard in feite niet zo voor geschikt zijn als een perifeer zieken huis. Volgens de heer Fievet en prof. Kuijpers zijn vooral ook de cijfers in twijfel te trekken. Als de staatsse cretaris rond 1980 4500 operaties per jaar nodig ziet, dan zit hij er volgens de unanieme mening van de cardio logen 2.000 naast. De NHV heeft er inmiddels bij de bewindsman op aangedrongen posi tief op het plan van het Groot Zie kengasthuis te beslissen. De heer Fievet acht anders het ne men van maatregelen nodig om 1000 openhartoperaties per jaar in het buitenland met name in Amerika te laten verrichten. Er is verder nog altijd de reële mogelijkheid een eigen kliniek te stichten. Met opzet zijn de mededelingen over het stre ven van het Groot Ziekengasthuis deze week nog gedaan. Dinsdag na- melij k begint de Tweede Kamer met de behandeling van de begroting van volksgezondheid en milieuhy giëne. GRONINGEN Gedeputeerde Staten van Groningen zullen niet aan de schandpaal genageld worden wegens de beschuldigingen van wangedrag en drankgelagen aan hun adres. In een commissieverga dering van provinciale staten vond CDA-fractieleider J. van der Ploeg wel dat er overwogen kon worden regels in te stellen. Van der Ploeg kon de zon best zien schijnen in het water en zelfs wel in de jenever van gedeputeerden, maar hij vond het wat te ver gaan dat het provinciale personeel tot diep in de nacht klaar moet staan als gedepu teerden of statenleden nog wat na praten en borrelen. Zoals bekend werden de beschuldi gingen geuit in een financieel rap port van de provinciale accountant. Gedeputeerde dr H. Heering verde digde het college gisteren door te zeggen dat al sinds jaar en dag drank wordt gebruikt op kosten van de provincie, maar zo voegde hij er onder hilariteit aan toe ik doe dat sinds kort niet meer. „We kun nen onze borrel als het moet zelf ook nog wel betalen". Een voorstel van de WD-er Baljé om de zaak te laten onderzoeken door de fractievoorzit ters, haalde geen meerderheid. Wel krijgt de PvdA-fractie haar zin met een eis om genoegdoening. DEN HAAG - De bedrijfsresultaten voor de veehouderij zullen dit jaar zeer ongunstig zijn. Voor de akker bouw. met name in de kleigebieden in het midden en noorden van ons land. zullen de bedrijfsuitkomsten daarentegen buitengewoon goed zijn. Dit zijn verwachtingen voor het bedrijfsjaar 1976/'77 van het Landbouw-Economisch Instituut in Den Haag. De slechte uitkomsten voor de vee houderij zijn te wijten aan de scha delijke invloed, die de langdurige droogte op de grasgroei en de opbrengsten van voedergewassen heeft gehad. In de akkerbouw op klei bracht de droogte veel minder schade toe dan in de weide- en voe- derbouw; veel gewasopbrengsten zijn ronduit hoog te noemen, aldus het LEI. De schade voor de veeboeren door de droogte ligt per koe tussen de 250 en 400 gulden. Het Landbouw- Economisch Instituut heeft berekend dat de strop zo'n 250 per melkkoe in de noordelijke en westelijke weidege bieden bedraagt en 350 tot 400 gulden per melkkoe in de zandgebieden. In het zuidelijk zandgebied is de schade zelfs nog groter. PARIJS De Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) ziet de ontwikkeling van de economie in de voornaamste industrielanden voor het volgende jaar niet optimistisch in. Zelfs als de OPEC-landen er vol gende maand niet toe overgaan de Van een onzer verslaggevers RUINEN In het Drentse Ruinen zijn gistermiddag een bejaarde man. de 71-Jarige A. Wever, en een twee ling van anderhalf jaar bij een brand om het leven gekomen. De heer We ver bewoonde het huis samen met zijn dochter, schoonzoon en vier kin deren. Gisterenmiddag was hij al leen thuis met de tweeling, toen de brand door nog onbekende oorzaak uitbrak. De bejaarde man is het huis nog ingerend omzijn belde kleinkin deren te redden. Hijzelf noch de kinderen zijn levend weer naar bui ten gekomen. DEN HAAG Minister Vorrink (volksgezondheid en milieuhygiëne) vindt een recente advertentie voor het sigarettenmerk Peter Stuyve sant misleidend. In die advertentie werd beweerd „Het ministerie van volksgezondheid heeftt.gepubli ceerd. dat Peter Stuyvesant extra mild de allerlaagste in teergehalte is van 152 onderzochte sigarettenmer ken". Niet vermeld wordt bijvoor beeld. aldus mevrouw Vorrink. dat de sigaret voor wat het nicotinege halte betreft pas op een derde plaats komt. samen met een sigaret van een ander merk. Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT De raad van overleg middelbaar en hoger perso neel vraagt voor volgend jaar een loonsverhoging van twee procent bruto. De wijze van besteding van die koopkrachtverbe tering moet volgens de raad worden overgelaten aan het overleg in de bedrijfstakken en de ondernemingen. prijs van ruwe olie te verhogen, dan nog zal de economische ontwikke ling bij de verwachtingen ten achter blijven. De OESO heeft haar voor spellingen voor de economische groei in de 24 leden-landen in de eerste helft van 1977 al terugge draaid van 5,25 tot 4,3 procent. Voor het nadien volgende halfjaar verwachten de OESO-deskundigen nog slechts een groei van het bruto nationale produkt (totale produktie van goederen en diensten) van 3.8 procent. Indien de OPEC-landen (zij komen op 15 december a s. in Qatar bijeen) zouden besluiten de prijs van ruwe olie met meer dan 10 procent te verhogen, zullen zo wordt aange nomen de te verwachten groeiper centages van de OESO drastisch moeten worden herzien. Verhoging Olieprijs Momenteel variëren de schattingen omtrent de verhoging van de olie prijs van 10-25 procent. De shah van Iran heeft al verklaard een verho ging van 15 procent te willen. Hij wordt daarin gesteund door Venezu ela en enkele andere OPEC-landen. Saoedi-Arabië, de grootste oliepro ducent in de OPEC zou echter een bescheidener verhoging wensen. Een ander probleem, dat eerdere ver wachtingen van de OESO omtrent de economische ontwikkeling in de aangesloten landen dreigt te versto ren is het feit dat economisch sterke landen als West-Duitsland en Japan zich meer en meer gaan verwijderen van zwakke landen als Engeland en Italië. De Verenigde Staten zijn inmiddels bezig andere industrielanden te raadplegen over de vraag hoe een verhoging van de olieprijs kan wor den voorkomen. Als de OPEC haar prijs met vijf procent verhoogt, dan zullen de olie-importerende landen zes miljard dollar per jaar meer moe ten uitgeven om aan de benodigde olie te komen. De VS vinden dat onaanvaardbaar. In de gisteren gepubliceerde discus sienota arbeidsvoorwaardenbeleid doet de raad van overleg (130.000 leden) de aanbeveling om behalve de mogelijkheid een deel van de loon ruimte te bestemmen voor werktijd verkorting ook de mogelijkheid van vrijwillige vervroegde pensionering in de overwegingen te betrekken. De raad is sterk voorstander van een centraal akkoord voor volgend jaar als aanknopgingspunt voor een geza menlijke oplossing van de centrale problemen zoals inflatie en werk loosheid. „Als zo'n centraal akkoord er niet komt dan resten er volgt-nsde raad twee mogelijkheden. Of de re gering grijpt in. iets wat noch de raad noch de andere sociale partners willen, of er volgen direct onderhan delingen in de bedrijfstakken. Dat laatste roept het gevaar op van scherpe confrontatie en het op drift raken van de looneisen. De inflatie zal daardoor toenemen en de werknemers zullen uiteindelijk zelf weer het slachtoffer worden", aldus de raad van overleg. De raad MHP wil dat er een zoge naamde „geschoonde" prijscompen satie wordt gegeven. Dat betekent dat kosten van de gezondheidszorg. BTW-effecten en alle overige uitga ven, die een bijdrage zijn in de kos ten van gemeenschapsvoorzienin gen. buiten de prijscompensatie moeten blijven. Ook merkt de raad op dat het beslag van de collectieve voorzieningen op het nationaal idko- men zijn grens heeft bereikt of zélfs al heeft overschreden. In de discus sienota wordt niet gepleit voor het terugdraaien van bestaande voorzie ningen. maar er wordt wel stelling genomen tegen uitbreiding van over heidstaken. WASHINGTON Arthur Burns, voorzitter van de Federal Reserve Board (het bestuur van het stelsel van Amerikaanse centrale banken), heeft er alle vertrouwen in dat Enge land de lening van 3.9 miljard dollar van het Internationale Monetaire Fonds (IMF) zal krijgen waar het om heeft gevraagd. Hij zei dit in een verklaring tegenover de bankcom- missie van de Amerikaanse Senaat. Volgens Bums zal het IMF voor waarden aan de lening verbinden. Het zullen naar zijn mening „opbou wende en nuttige" voorwaarden zijn. „Ik denk dat het niet zo lang meer zal duren, of Engeland slaat de weg naar een volledig economisch herstel in. waarbij de inflatie zal worden bedwongen, het pond ster ling in koers zal stijgen en het ver trouwen in het Britse geld en in de Britse economie zal worden her steld". aldus Burns. kunnen van maandag tot en met vrijdag telefonisch van 9.00-19.30 uur opgegeven worden op nummer 020-9134S6. Op zondagavond Is dit alleen mogelijk van 18.00-20.00 uur. Geboren: Rosa Suzanne Agnes Rob Jansen Mimi Jansen-van Zijl Mariken Pijnacker, 11 november 1976 Acacialaan 30. Verloofd Thijs Weerstra en Herma Visser 't Harde, Bovendwarsweg 2B Nunspeet, Oosterlaan 119 12 november 1976. Jan van Smeden en Gerda Vermaas delen u, ook namens hun ouders, mee dat ze D.V. 18 november a.s. om 14.30 uur in het Stadhuis te Groningen gaan trouwen. De kerkelijke bevestiging zal plaatsvinden tijdens een dienst die om 15.30 uur begint in de Maranathakerk, v. Lenneplaan 97, Groningen. Deze dienst zal geleid wor den door de Weleerwaarde Heer Ds. B. van Smeden. Chr. Geref. predikant te Amersfoort. U kunt hen feliciteren in Restaurant „Boschhuis", Here- weg 95, Groningen van 17.30-19.30 uur. Toekomstig adres: Lodewijk Napoleonplein 18, Assen. Groningen, november 1976 Van Schendelstraat 76 Steenbokstraat 36. 27 november hopen onze ouders en grootouders te herdenken dat zij 40 jaar getrouwd zijn. Ter gelegenheid hiervan houden zij receptie in Hotel „Groenendijk", Rijndijk te Hazerswoude van 17.00-18.30 uur. J. van Hooidonk M. van Hooidonk- Servatiusstraat 11, Zoeter- woude. Op Zijn tijd heeft de Here tot Zich genomen onze lieve Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader Jacobus Philippus Schroder Sr. weduwnaar van Geertje Werkman in de ouderdom van bijna 100 jaar. Amsterdam, J. Ph. Schroder Jr. E. Schröder-De Zoeten Cambridge (Galt), N. Schröder-Vogel klein- en achterkleinkinderen Ouderkerk a/d Amstel, 10 november 1976* Hoogereinde Noord 48 Correspondentie-adres: Olympiaweg 122, Amsterdam Geen bloemen. Geen bezoek aan huis. Gelegenheid tot condoleantie-bezoek zaterdag 13 november van 1920 uur in het gebouw van de Protestantse Coöperatieve Begrafenisvereniging P.C.B. u.a., Vondelstraat 101 te Amsterdam. De begrafenis zal plaatsvinden maandag 15 no vember om 13.30 uur op de begraafplaats „Karssenhof" te Ouderkerk a/d Amstel. Na afloop van de begrafenis gelegenheid tot con doleren in het gebouw „Rehoboth", Kerkstraat 12 te Ouderkerk a/d Amstel. Geborgen in Zijn hand. bracht de Heer Zijn kind, onze lieve Zuster Diacones Helene van Dijk, Besturend zuster van herstellingsoord Huize „Oranjestein" naar Zijn woning en tot de God van haar jubelende vreugde (Psalm 43: 3 en 4) Zij bereikte de leeftijd van 64 jaar Namens bestuur en zusters van het zen- dingsdiaconessenhuis Joh. Bock, besturend zuster G. Kaastra, predikant Amerongen, 11 november 1976 Zendings-diaconessenhuis Jan van Zutphenweg 4 Gelegenheid tot condoleren maandag 15 novem ber a.s. van 15.00-16.00 uur en van 19.00-20.00 uur in het Zendings-diaconessenhuis. De begrafenis zal plaatshebben te Amerongen op de Nieuwe Algemene Begraafplaats, dinsdag 16 november a.s. om 15.30 uur. Hieraan voorafgaan de zal om 14.00 uur een rouwdienst gehouden worden in de kerkzaal van het zendings- diaconessenhuis. „Wie in Mij gelooft, zal leven, ook al is hij gestorven." Joh. 11 vers 25b Na een langdurig geduldig gedragen lijden nam de HEERE tot Zich, onze lieve Zuster, Schoonzus ter en Tante Catharina Jacoba Pietertje Prud'homme van Reine op de leeftijd van 64 jaar. W. A. Prud'homme van Reine M. Prud'homme van Reine-van Eijsden Voorschoten: A. Prud'homme van Reine W. Prud'homme van Reine-van Berkel E. M. Prud'homme van Reine-Kunst D. Prud'homme van Reine A. Prud'homme van Reine-Rijksen C. J. H. Prud'homme van Reine neven en nichten ROTTERDAM, 11 november 1976 Statensingel 25b Geen bloemen. Onze zuster is opgebaard in de rouwkamer aan dc Mathenesserlaan 470. Gelegenheid tot bezoek al daar: maandagavond van 7-7.30 uur. De teraardebestelling zal plaatsvinden dinsdag 16 november om 2.30 uur op de algemene be graafplaats „Crooswijk". Vertrek vanaf het woonhuis om 2 uur. een Heden nam de Here tot Zich mijn lieve Ma Thewis Hettinga op de leeftijd van 80 jaar emeritus Hervormd predikant Romeinen 8:38 en 39 Joure, 10 november 1976 Huize „De Flecke" B. Hettinga-Kooistra De rouwdienst zal worden gehouden maandag november a.s. om 14.00 uur in de grote zaal v „De Flecke" (hoofdingang), waarna de teraa bestelling op de begraafplaats te Uitwellingi zal plaatsvinden. Gelegenheid tot condoleren vanaf een half u vóór de rouwdienst in voornoemde zaal. bov Kers per toge: Dit Just pilei le rs rdo) r dol jek i VOO Geen bloemen pc: rep! en ge Het Bestuur van de Vereniging voor Wetensch pelijk Onderwijs op Gereformeerde Grondslag het College van Bestuur der Vrije Universi geven met leedwezen kennis van het overlij< van de heer Prof. Mr. H.D. van Wijk emeritus hoogleraar in de Faculteit der Rechtsgeleerdheid op de leeftijd van 61 jaar. Van 1955 tot 1974 was hij aan de Vrije Universil 0r verbonden, laatstelijk als gewoon hoogleraai het Nederlands administratief recht. Met dankbaarheid gedenken wij zijn verdienst end voor onze universiteit. Amsterdam, 12 november 1976 De Boelelaan 1105 Namens het Bestuur der Vereniging D. Schut, voorzitter J.W'. Ubbink, secretaris Namens het College van Bestuur, K.van Nes, voorzitter H. Hoogenkamp, secretaris arin rmai iet ls ihtte de m pmai vat clusii Tot onze grote ontsteltenis en droefheid v« men wij het bericht dat onze collega en pet neelslid de heer Blei omi zorg A. van der Hoest onderwijzer aan de Koningin Wilhelminaschool, Uderc een werl ipl; wee het Koninginneweg 2 te Rotterdam in de nacht van woensdag op donderdag is leden. ■miru Inog Zijn collegae hebben hem leren kennen als i hij mand die getracht heeft het moeilijke werk ns H, leerkracht naar beste weten te vervullen. Hij he laste gewerkt in opdracht van onze Heiland: „Verki ]eg r dig het Evangelie" en „Laat de kinderen tot 1 ,an a komen". steu da: Moge zijn arbeid in die evangelische opdracht n vergeefs geweest zijn. Wij missen een collega, i j vrouw en kind een man en vader. Moge ons allen dit tot troost zijn. „Wij hebben i hemelse vriend en vader. Gods woord en liefdej tot hulp en steun voor vrouw en kind in het z« weten dat zij elkaar eens zullen weerzien". Namens het personeel: P. Zeelenberg Namens het bestuur Vereniging C.N.S J. van Heemst, voorzitter J. van Ee, secretaris. |rdat de m: s\der te waar Wij zijn geschokt door het overlijden van i Broeder G. M. Verheij Gedurende vele jaren heeft hij met grote tc ding en trouw onze gemeente als ouderling-sd mogen dienen. Zijn warme vriendschap heeft veel voor ons 1 kend. Moge de Here God zijn vrouw en kinde troosten. Rhoon, 12 november 1976. Namens de kerkeraad van de Ned. Gemeente, wijk Oost. Ds. H. J. van der Steeg, praeses! J. H. Huygen, assessor. Ieder die met ons meeleefde na het heengaan onze Suzan willen we daarvoor hartelijk dank zeggen. W. Wattèl C. Wattèl-Geschiere Peter Maddy Gilles Dronten, november 1976 Colijnweg 15 C De blijken van deelneming en medeleven, die wij mochten ontvangen tijdens de ziekte en na het heen gaan van mijn lieve man, onze zorgzame vader en grootvader David van der Pol hebben ons zeer vertroost en gesterkt Wij betuigen u daarvoor langs deze weg onze harte lijke en welgemeende dank. Uit aller naam: G.D. van der Pol- Sparreboom Haarlem, november 1976 Wagenweg 142 rd. Uw blijk van medi zowel schriftelijk soonlijk, na het oi van mijn lieve man vader en opa Menko Ubbe heeft ons goed geda: jj voor ons zo droeve Wij willen U langs dt hiervoor hartelij) danken. Namens de familie: P. H. Ubbens-Boers Middelstum novembf Gela Manningalaanf or :ri id v lek mi :hti he iteng disc ïdpui v ie (5i d rzltte Kdbes ld va isde ukkc thikb tóen. iholl: ioudi ttorsp tnidd den er gr en hi wel Is he door Perscombinatie reizen

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 8