Frankrijk kiest deel parlement eking niet doof voor Russische avances [srael ontstemd iver steun VS Man VN-resolutie %LiK fttm Spanjaarden houden algemene staking Vredesmacht trekt Beiroet nog niet in Marokkanen gaan naar de stembus ietnam en praten Duurdere olie gaat EG miljarden kosten Hoog op de boerenwagen Griekenland en Turkije tekenen document in Bern RTErnfERpAG 13 NOVEMBER 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7- ïrzaal 4 5L AVIV, NEW YORK (AP, UPI. Reuter) - In Israël is men elhSnd jzondcr ontstemd over de resolutie van de Veiligheidsraad van e Verenigde Naties, waarin „ernstige bezorgdheid" wordt uitge broken over de Israëlische bezetting van Arabische gebieden nds 1967. Met name het feit dat ook de Verenigde Staten zich iter deze resolutie hebben geschaard, is in Jeruzalem slecht fallen. venve vani De ba .00 en rengst' van! is V! iondel oten. 0 zuil onste i geo Israëlische minister van buiten* dse igal Allon, heeft giste- i de Amerikaanse ambassadeur in Malcolm Toon, het stemge- ag van de Verenigde Staten open- It verweten. Bij de ingang tot de nferentiezaal van het Besarabie- eg tus lis in Tel Aviv zou Allon, volgens IkMsraël tegen Toon hebben ge ld: „Goede Morgen, ik zeg alleen ,ar goede morgen uit beleefdheid, ben zeer teleurgesteld over het ïerikaanse stemgedrag." De Ame- ngebrafcanse ambassade in Tel Aviv gaf >rdt onater een verklaring uit waarin ver- a van H^ard werd dat Allon en Toon de pectievelijke meningen van hun jeringen hadden uiteen gezet. et de resolutie van de Veilig- idsraad werd een punt gezet ach- het jongste Midden- vfcstendebat. Dit debat vond plaats ingstre lar aanleiding van een Egyptische de t echt over de Israëlische onder- ildersi ukking op de westelijke Jordaan- en elders, van de Arabische »lking. Directe aanleiding tot de kindel [yptische klacht vormden de re- ite onlusten rond het graf van de >sitie Irtsvaderen in Hebron, er Haijthet aannemen van de resolutie in Veiligheidsraad probeerde de merikaanse ambassadeur bij de «enigde Naties, Albert W. Scherer het effect van het Amerikaanse igedrag af te zwakken door op te iseurftrken dat „wij ons hierin meer met aansejsymptomen dan met het eigenlij- voereiMferobleem hebben beziggehouden. no) De Israëlische ambassadeur bij de VN, Chaim Herzog, veroordeelde de resolutie als „vooringenomen en een zijdig". Herzog constateerde met zorg, dat er in de Veiligheidsraad geen meerderheid was geweest om een verwijzing naar de VN-resoluties 242 (november 1967) en 338 (oktober 1973), waarin de voorwaarden voor een vrede in het Midden-Oosten wor den uitgestippeld, in de resolutie op te nemen. „Hieruit volgt", zei Her zog, „dat het gehele concept van vredesonderhandelingen op basis van wederzijdse erkenning en res pect, vrij van dreigementen of ge weld, hier geleidelijk aan taboe wordt...ja, dat zelfs het woord vrede taboe wordt". Ondertussen heeft de opperbevel hebber van de Israëlische strijdkrachten, generaal Mordechai Goer, gewaarschuwd dat binnen af zienbare tijd Arabische landen mo gelijk atoombommen zullen hebben. Goer zei in de Israëlische persclub in Tel Aviv dat de Arabieren hun olie- miljaren „in de nabije toekomst zul len gebruiken voor bewapening met atoombommen" en dat dat tot een catastrofe in het Midden-Oosten zal leiden. De buitenlandse pers heeft geschreven dat Israël al verscheide ne atoombommen bezit, die in de kernreactor van Dlmona in de Ne- geb-woestijn zouden zijn vervaar digd. De Israëlische regering heeft enkele dagen geleden een Ameri kaanse delegatie de toegang tot het instituut geweigerd. 0DeüJSHINGTON/PARWS (AP' UPI> 10 Gisteren zijn in Parijs besprekin- 12 00 n beg°nnen tussen de Verenigde ïten en Vietnam over verbetering n de betrekkingen. Tevens ving Veiligheidsraad een debat aan 2Stin ir toelating van Vietnam tot de verenig enigde Naties. ;rkingfl Filmh Verenigde Staten hebben laten nden sS en dat zij een lidmaatschap van 20 001 inam van de volkerenorganisatie dit pf#en tegenhouden, tenzij dit land erna Je IsMtsel geeft over de 2500 Ameri- die sinds de oorlog in Viet- •g steeds worden vermist, laanden geleden werd een •ver toelating van Vietnam :ld op voorstel van Frankrijk de Verenigde Staten ook ;igden met een veto. verwacht zal de Veilig- ad pas in de loop van de inde week het debat beëindi- n,o: mogelijk nog later, afhanke- k vin het verloop van de bespre- Ingen tussen Vietnam en de Veren- nd ifi ie Staten in Parijs. Het is het urs,".%sfc gesprek tussen de twee lan- ?en are n sinds 1973, waar behalve over de onomie rmiste Amerikanen ook zal wor- die d n gepraat over Amerikaanse un bij de wederopbouw van 't -tken od. de O boek -ische een veth iltéJ lor ugd tie Jai 40.01 Natiói steun de medische behandeling van Libanese '5 patiënten in Israëlische burger ziekenhuizen ierrrtee nde pl 9«ro: 14844 amsterdam torgai (ADVERTENTIE) tichting medische erkgroep 'srael-libanon Chileense ambassade afgeluisterd door Amerikaanse FBI WASHINGTON (AP) In etn nieuw te verschijnen boek over activiteiten van de Amerikaan se inlichtingendiensten wordt gezegd dat de Amerikaanse fe derale recherche (FBI) op aan drang van de Centrale Inlichtin gendienst (CIA) afluisterappa ratuur heeft aangebracht in de Chileense ambassade in Wash ington in de tijd dat Salvador Allendc in Chili aan de macht was. De opdracht hiertoe zou zijn uitgevaardigd door de \roe- gere minister van justitie John Mitchell. In zijn boek „De Amerikaanse Politiestaat" schrijft David Wise dat de ex-FBI-directeur J. Edgar Hoover, die inmiddels is overleden, zich had uitgespro ken tegen het afluisteren van de Chileense ambassade maar dat hij gedwongen was akkoord te gaan nadat de vroegere CIA- directeur Richard Helms Mitchell had overtuigd over het hoofd van Hoover heen te gaan. Wise zegt dat de afluisterappa ratuur acht maanden later werd verwijderd of uitgeschakeld na dat Hoover had gedreigd het congres in te lichten over de rol, die de CIA bij deze affaire had gespeeld. Hoover overleed op 2 mei 1972 en in december van dat jaar werden, volgens Wise, op nieuw verborgen microfoons geïnstalleerd. Wise merkt te vens op dat binnen twee weken na de dood van Hoover in de Chileense ambassade is inge broken. Deze inbraak is nooit opgelost. In deze periode stond Chili onder het presidentschap van Salvador Allendc. die bij een militaire machtsovername in september 1973 om het leven kwam. De CIA is beschuldigd van pogingen het regime van Allendc te ondermijnen. - - on'Aaiia Overal in China, zoals hier in Kan ton, blijven posters verschijnen tegen Tsjiang Tsjing, weduwe van Mao Tse- toeng en drie andere radicalen. Op één van de aanplakbiljetten (rechts) werd zij afgebeeld hoog op de boeren wagen, met trekdieren waarop haar drie medestanders, maar op weg naar de ondergang. Andere posters (bo ven) tonen de vrouw van de overleden partijleider in de meest onbetrouwba re gedaantes. Tsjiang Tsjing zou heb- uen geprobeerd met een vervalst tes tament van Mao een greep naar de macht te doen. ANKARA (Reuter) Turkije en 'Griekenland hebben gisteren be kendgemaakt dat zij een document ondertekend hebben over de proce dure van komende besprekingen over het continentale plat bij de Aegeïsche Zee. Aan de onderteke ning zijn negen dagen van onder handelen in de Zwitserse hoofdstad Bern voorafgegaan. De inhoud van het document zal volgende week worden bekendgemaakt, aldus een woordvoerder van het Turkse minis terie van buitenlandse zaken. In een gezamenlijk communiqué wordt ge zegd dat de bijeenkomst in Bern in een hartelijke en opbouwende sfeer is verlopen. Het geschil over de Aegeïsche Zee heeft de betrekkingen tussen Grie kenland en Turkije, beide lid van de NAVO, verkoeld. MADRID (AP, UPI, Reuter) Honderdduizenden Spaanse arbeiders hebben gisteren ten gevolge van een oproep van de verboden socialistische en communistische vakbewegingen een algemene staking van één dag gehoude, de eerste in veertig jaar. De socialisten en communisten had den tot de staking opgeroepen om kracht achter hun eis te zetten van een algemene loonsverhoging van zesduizend pesetas 240) en om tegen de economische bezuinigings maatregelen van de regering te pro testeren, die verleden maand werden afgekondigd. Volgens een woordvoerder van de Spaanse rege ring volgden tweehonderdduizend arbeiders de oproep tot de staking. In kringen van de vakbeweging meende men echter dat dit cijfer veel te laag was. De regering mobili seerde alle politie-eenheden, in to- BRUSSEL, WASHINGTON (AP, ANP) Als de olieprijs in december verhoogd wordt met 10 procent, dan gaat dat de Europese Gemeenschap volgend jaar 12,5 miljard gulden kosten. Dat is uitgerekend door de Europese Commissie, het „dagelijks bestuur" van de gemeenschap. In december komen de olie (OPEC-)landen in Quatar bijeen om over een mogelijke olicprijsver- hoging te praten. Amerikaanse diplomaten hebben in Washington gewaarschuwd dat hogere olieprijzen meer geldontwaarding betekenen en de economische groei zullen belemmeren. In de Verenigde Staten zelf zou de inflatie van 6 op 7 procent komen en de economische groei afnemen van 4 procent per jaar tot ruim 3. PARIJS In Frankrijk vinden dit weekeinde gedeeltelijke parlementsverkiezingen plaats die in Parijs van groot poli tiek belang worden geacht. Zes oud-ministers, die dienden onder president Giscard d'Es- taing, pogen via deze verkiezin gen terug te keren in het parle ment. Onder hen is oud-premier Jacques Chirac. De uitslag wordt gezien als een belangrijke aanwij zing voor het verloop van de alge mene verkiezingen die over 16 maanden worden gehouden. De verkiezing van morgen is met name van belang voor Chirac, die een triomfantelijke terugkeer naar de Franse nationale verga dering nastreeft als stimulans voor zijn gewaagde onderneming een nieuwe politieke beweging te vormen uit wat van de Gaullis tische partij is overgebleven. De 43-jarige kampioen van het Gaul- lisme en de vijf kabinetsleden die hem bijstonden in zijn eerste tweejarige termijn als premier maken allen een goede kans te worden gekozen-J)e vraag is. zo zegt men in Frankrijk, met welke marge. De politieke aandacht richt zich verder op de omvang van de stem menwinst van de socialistische partij. Deze zou een vingerwijzing kunnen zijn voor de algemene verkiezingen van 1978 waarin het socialistisch-communistische blok ter linkerzijde nu al als favo riet geldt tegenover de regerings coalitie. De oud-ministers nog steeds voorstanders van de gematigd- conservatieve regering ondanks het feit dat zij hun functie verlo- Jacques Chirac ren moesten hun parlementsze tels af staan aan plaatsvervan gers op het moment dat zij tot het kabinet toetraden. Zij kunnen de ze zetel niet herwinnen zonder een nieuwe verkiezing. De veerkrachtige Chirac, afgelo pen zomer als premier verwijderd na een fel politiek meningsver schil met Giscard, over met name de macht van de president, voor spelt dat hij een behoorlijke over winning zal behalen op zijn socia listische en communistische te genstanders in zijn geboortedis trict Correze. Succes betekent een grote stimulans voor zijn ini tiatief de Gaullistische partij te veranderen in een op brede basis geschoeide politieke beweging op een speciaal partijcongres op 5 december. BEIROET (AP, UPI, Reuter) De Arabische vredesmacht in Libanon heeft gisteren haar plannen om Beiroet binnen te trekken opnieuw uitgesteld. Ondertussen vielen er tientallen gewonden en doden bij hevige vijandelijkheden in de Libanese hoofdstad. Twee zwaar bewapende Syrische Dn- gades die deel uitmaken van de Ara bische vredesmacht hebben gisteren hun stellingen aan de rand van de buitenwijken van Beiroet versterkt. Het is nog niet bekend wanneer de Arabische vredesmacht die onder het bevel staat van de Libanese pre sident Elias Sarkis, Beiroet zal bin nentrekken. Volgens een woordvoer der van de vredesmacht zal de vre desmacht mogelijkerwijs vandaag of Beiroet of het gebied rond de ha venstad Sidon bezetten. Volgens sommige waarnemers wacht de vre desmacht op de komst van vier tot vijfduizend Arabische soldaten uit andere Arabische landen, zodat niet alleen Syrische eenheden bij de ope raties betrokken zullen zijn. taal meer dan honderdduizend man om bij eventuele ongeregeldheden te kunnen ingrijpen. Grote industrieën, zoals de Seat- autofabriek in Barcelona de Astano en Bazanscheepswerven in Noord west Galicië en de staalfabriek Altos Homos de Sagunto bij Valencia la gen volledig stil. Ook werd gestaakt bij de Chrysler fabrieken en de ITT- Standardfabriek voor elektrische in strumenten in Madrid. Uit verschil lende steden werden er incidenten gemeld. In de „rode gordel" van Ma drid trad de politie op tegen vierdui zend stakers die de straat op liepen. In de dagen die aan de staking van gisteren vooraf gingen werd onge veer honderd actieve arbeiders aan gehouden. Twee van hen zijn door schoten gewond toen zij zich tegen de arrestatie verzetten. De Algeme ne Arbeidersbond, een verboden so cialistische vakbond, heeft ver klaard dat 47 mensen van haar kader gearresteerd zijn. Dat zou ook met eenzelfde aantal communisten zijn gebeurd. De aartsbisschop van Ma drid, kardinaal Enrique Vicente y Tarancon, de communistische vak bondsleider Marcelino Camacho en anderen hebben politiebescherming gekregen omdat enkele van hen door rechtse extremisten de laatste dagen met de dood zijn bedreigd. RABAT (UPI) - Voor het eerst in zes jaar werden gisteren in Marokko gemeente- en regionale verkiezingen gehouden. Deze verkiezingen werden door koning Hassan aangekondigd als de eerste stap naar een constitutionele monarchie. Volgens regeringskringen in Rabat hebben 91 procent van alle stemge rechtigden in Marokko zich als kie zers laten inschrijven. Zij moesten 43.362 gemeente- en regionale be stuurders in 830 districten kiezen. De twee grootste partijen, de conserva tieve Istiqlal partij en de Unie van Socialistische Krachten hebben kandidaten in alle districten opge steld. Vele van de onafhankelijke kandidaten in de verkiezingen wer den door deze beide partijen als ver tegenwoordigers van de „feudalisten die nu aan de macht zijn" omschre ven. Ook in de door Marokko gean nexeerde voormalige Spaanse Saha ra werden de verkiezingen ge houden. De verkiezingen vonden plaats op een ogenblik waarop de populariteit van koning Hassan al weer aan het afnemen is. De oorspronkelijke vreugde over de annexatie van de Sahara is omgeslagen in frustratie vanwege de voortdurende en vaak succesvolle aanvallen van het Fren- te Polisario. de bevrijdingsbeweging van de Spaanse Sahara. Binnen de strijdkrachten zijn de eerste tekenen van onrust merkbaar. Soldaten kla gen erover dat het vaak drie maan den duurt voordat post bij hun fami lie besteld wordt en officieren zijn ontevreden omdat er geen belangrij ke promoties sinds 1971 hebben plaatsgevonden. In kringen van de Marokkaanse op positie vraagt men zich af hoe veel macht het Marokkaanse parlement in werkelijkheid zal hebben. Volgens de constitutie blijft het aan koning Hassan voorbehouden om de rege ring te benoemen. Hassan blijft ook het recht voorbehouden om het par lement te ontbinden, de noodtoe stand uit te roepen en per decreet te gaan regeren. idal okt( aandi iratieij de ia Wil 25 G. ior Victor Zorza ie» J AB 11 tekenen uit Peking mogen dan verward lijken, toch hebben de Chinakenners in het Kremlin len om optimistisch te zijn. Zij hebben het Kremlin aangeraden om de traditionele anti-Mao iJmerkingen te laten schieten, die gedurende vele jaren deel van de jaarlijkse bijeenkomst in >skou ter viering van de verjaardag van de revolutie uitmaakten. Deze keer bleven de Chinese ilomaten, die in het verleden altijd de zaal verlieten, zitten. 1 is juist dat de Chinezen geen leiding hadden de zaal te verta len. omdat de gebruikelijke provoca- persl ontbrak. Het feit ligt er dat een vonde 'oonte, gebaseerd op jaren van nl tere vijandschap, doorbroken is. heeft beide partijen ontstaan er nieu- patronen van terughoudendheid, patronen aan beide kanten zijn "ter niet hetzelfde. De pogingen het Kremlin om een vriend- ipsgebaar in de richting van Pe ls te maken beginnen nu al een WS cde te ontlokken. De Chinese re- ie is echter moeilijker te beschrij- 1 omdat ze minder expliciet is. en Moskou in het verleden derge- te avances maakte werd het mees- op z'n vingers getikt. Terwijl deze tr waarnemers overal ter wereld i oren spitsen om Pekings reactie horen, bewaart China een plechtig twijgen. Bij het proberen om uwe ontwikkelingen in de com- :"itische politiek te ontdekken i zwijgzaamheid waarnemers we- ,erk ns meer °p weg helpen dan expli- verklaringen In het verhaal Sherlock Holmes was het de hond die niet blafte die de speurder de sleutel tot de oplossing verschaf te. Ook in ons verhaal is het feit dat Peking niet blaft de belangrijkste aanwijzing. Onzeker Dit is ook niet de enige stilte die van belang is. De belangrijke verkla ringen die in Peking sinds de dood van Mao afgelegd werden, bevatten van tijd tot tijd anti-Russische op merkingen. Toch waren deze opmer kingen bij lange na niet zo boos. expliciet of uitgebreid als de opmer kingen in het verleden. Aanvallen op de Sowjet-Unie worden nu voorna melijk beperkt tot de gewone artike len in de pers die duidelijk minder gewicht hebben dan beleidsverkla ringen of hoofdartikelen. De werke lijke houding van Peking is vermoe delijk slechts bekend aan enkele tientallen mensen in de leiding want aan hen is het voorbehouden om beleidsverklaringen af te leggen en hoofdartikelen goed te keuren. An dere functionarissen in Peking, on der wie zij die direct onder de toplei ding zitten, moeten net zoals wij. gissen en er zijn aanwijzingen dat zelfs zij zich onzeker voelen. Het officiële Chinese persbureau seinde per radio een artikel aan de Chinese kranten waarin een normaal- lijkende anti-Russische opmerking was vervat. Vlak daarop werd de kranten gevraagd om de opmerking te schrappen. In de beledigende zin stond dat het Chinese volk niet zou toestaan dat de tragedie die de Sow jet-Unie tot een ..revisionistisch" land heeft gemaakt zich in China zou herhalen. De opmerking op zich zelf is niet zo belangrijk. Belangrijk is dat het eerst werd doorgeseind en daarna werd ingetrokken, vermoede lijk omdat de functionarissen niet precies wisten wat de politieke lijn was. Algemene tendens Maar de opeenhoping van tekenen, hoe klein en onbelangrijk ze misschien ook zijn, doet he't bestaan van een algemene tendens vermoe den. Een groot aantal boodschappen van loyaliteit aan de nieuwe leiding kwamen uit de provincies, waar de plaatselijke leiders hun eigen be- leidstoespraken hielden, naar Pe king. Maar men moet honderden van deze lange boodschappen doorne men om één anti-Russische opmer king te vinden. En dan blijkt het een gewone verzekering te zijn van één van de provincies grenzend aan de Sowjet-Unie, dat haar troepen China tegen een buitenlandse indringer zullen verdedigen. Ook hier is het patroon van de terughoudendheid onmiskenbaar. Anti-Russische op merkingen staan alleen in die boodschappen waarin het vanwege politieke overwegingen nodig is. Zij worden niet zoals in het verleden zo vaak het geval was zonder uitzonde ring in de immense stroom van Chi nese propaganda gestrooid. Het nieuwe beleid kan terug getra ceerd worden tot aan de toespraak van de nieuwe partijleider Hoea Kwo-feng op de begrafenis van Mao. In deze toespraak werden de gema tigde anti-Russische opmerkingen in evenwicht gehouden door de gema tigde anti-Amerikaanse opmerkin gen. De tekenen die Washington uit Peking heeft ontvangen maken dui delijk dat de nieuwe leiding het anti- Amerikaanse beleid dat de radikalen die nu zijn verslagen eisten, wil mati gen. Maar de radikalen wilden dat Peking ook een fel anti-Russisch be leid voerde. De tekenen uit Peking doen vermoeden dat niet alleen de anti-Amerikaanse, maar ook de anti- Russische uitwassen van het radika- le beleid uit de gratie zijn. Ontwikkeling Maar omdat de radikalen er toch al niet in geslaagd waren het anti- Amerikaanse beleid dat zij in de afgelopen jaren voorstonden aan Pe king op te dringen betekent dit dat er geen grote veranderingen in de betrekkingen tussen China en de Verenigde Staten hoeven plaats te vinden. Het enige waarin de radika len geslaagd zijn was het vertragen van de ontwikkeling in de relaties die op gang kwam na de reis van Nixon naar China. Wanneer de ge matigden hun overwinning consoli deren zou deze ontwikkeling hervat en bespoedigd kunnen worden In de Chinees-Russische betrekkin gen is het anti-Russische beleid dat door de radikalen werd voorgestaan echter het officiële beleid van Pe king geworden. Wanneer dit beleid wordt afgezwakt zouden de kleine aanzetten die nu in Peking en Mos kou zichtbaar zijn uiteindelijk tot' een belangrijke herwaardering in het machtsevenwicht in de wereld kun nen leiden. Dit wil nog niet zeggen dat Peking zich ooit in een onderge schikte rol in het Russisch kamp zou voegen. Maar door eerst de vij andschap tussen de twee landen te verminderen en dan te beeindigen zou Peking een situatie creëren, waa rin zowel Washington als Moskou Peking het hof zouden moeten ma ken. China zou in een positie verke ren waarin het Washington en Mos kou tegen elkaar zou kunnen uitspe len en van beiden materiele en poli tieke concessies zou kunnen loskrijgen. Historische tendens Zoals de zaken er nu voorstaan kan Peking van Moskou niets krijgen omdat ze niet eens met elkaar pra ten. Het kan weinig van de Veren igde Staten krijgen zo lang de be leidsmakers in Amerika geloven dat China aan z'n anti-Russisch beleid zit vastgebakken, zich dus niet tot Moskou kan wenden, waardoor er voor de VS geen redenen zijn om Peking om te kopen. Het was Mao ■ie het anti-Russische beleid over nam en er voor zorgde dat het Chi na's officiële beleid bleef Het was ook Mao die de meer extreme bin nenlandse politiek van de radikalen inspireerde. Maar nu Mao vertrok ken is. komt men zichtbaar terug van het radikale beleid op het bin nenlandse front. Op het gebied van de buitenlandse politiek gebeurt dit nog onder de oppervlakte, maar het kan niet lang meer duren voor dit ook zichtbaar zal worden De ten dens die begon toen Tsjoe En-lai nog op het hoogtepunt van zijn macht als premier stond, wordt geleidelijk aan duidelijker. Historische tenden sen zijn niet gemakkelijk waar te nemen. Slechts weinigen in het wes ten waren voorbereid Tsjoe's bedoe lingen te doorzien, maar de radika len in Peking wisten wat er ging gebeuren. Zij lanceerden felle aan vallen op Chinese functionarissen die tweeduizend jaar geleden bereid waren concessies aan China's noor delijke buurland te doen. Begin dit jaar deed China met Tsjoe's vice- premier Teng Hsiao ping als be stuurder in Peking een belangrijke concessie aan de Sowjet-Unie door een Russische helicopter- bemanning die bijna twee jaar eer der gevangen werd genomen naar huis te sturen. Maar het proces dat toen moest beginnen werd onderbro ken door de dood van Tsjoe. de val van Teng en de aanval van de radi kalen die pas nu door Hoea Kwo- feng is afgeslagen Nu is de geschie denis weer in het gareel gekomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7