Bas de Gaay Fortman ziet JPPR graag in de regering "Brouwerijen beperken reclame voor drank 1 m Etna wil weer 129 man kwijt PPR Plan tot huurverhoging van zeven procent loopt gevaar Ria Beckers lijsttrekker Andriessen In oppositie bereiken wij niets' Nog één week de tijd voor inzendingen Tegenstanders zien ,,geen nieuwe gezichtspunten" werken in een kibboets Indonesia en Afrika J. Lanser MENSWAARDIG BESTAAN Bonden weigeren over ontslagen te praten Alimentatie zeven procent omhoog aansporing tot misbruik, geen uitnodigen minderjarigen tï Niet iedereen juicht de afspraak toe VVDM wil bonnenstelsel maaltijden Bejaardentehuizen mogen geen winst meer maken" Twee geliefde Oranjeprinsessen boeiend in beeld gebracht! Marijke Meu Drielanden-Prinses rtet 'er sp? P volgei spreki Je nu :e wij n wat; lenen! erberj breide hart.j >rgeUj valt» hten. oeger manli sllepi ïr zl] largoe (TERDAG 13 NOVEMBER 1976 BINNENLAND ADVERTENTIE iPl -gekld it blij Ian onze parlementsredactie tvaart UTRECHT Dr ;odd( i van aanve Bas de Gaay Fortman, tot de verkiezingen nog fractieleider van de PPR in de reede Kamer, heeft gisteravond krachtig gepleit voor voortgezette deelneming van zijn partij de regering. Op het congres van zijn partij in Utrecht zei hij gisteravond dat een 'PR in de oppositie helemaal niets De stroom inzendingen voor de udt d J bijlage die we ln de dagen voor het kerstfeest hopen uit te ge ven, heeft vooral de laatste tijd een flinke omvang aangeno men. De redactie heeft lang bedoe n°5 niet aUes zorgvuldig kun nen bekijken, maar het is nu al wel zeker dat wij met deze bij- Heerdi B.V.) iklceri emme te Zal na's enkele malen zouden kun ne vullen. Er zijn ontzettend leuke inzen dingen binnengekomen, maar één verzoek willen we toch doen aan degenen die op de valreep nog iets willen opstu ren: maakt u de stukken niet te lang (sommige beslaan vele bladzijden). Verder kunnen wij terugzending van ingezonden bijdragen moeilijk garande ren. Dat is natuurlijk wel het geval met waardevolle foto's, afbeeldingen, knipsels en der gelijke. Zoals gemeld loopt de in- *nd termijn volgende week irijdag (19 november) af. Alles vat we na die datum bin nenkrijgen maakt geen enkele kans meer op plaatsing. Sterkte toegewenst aan allen die onze „oogst" de komende week nog willen uitbreiden. meer zou bereiken: zij zou aldus dr De Gaay Fortman „moeten gade slaan hoe het milieu wordt opgeof ferd aan de economische groei, hoe de kerncentrales weer als paddestoe len uit de grond verrijzen, hoe het welzijnsbeleid van CRM wordt afge broken en hoe alles wat lijkt op maatschappijhervorming in de ijs kast wordt gezet". Diegenen die zeg gen dat de oppositie kansen biedt om aanhang voor de progressieve politiek te werven, wees De Gaay Fortman op het lot van de PSP die ondanks permanente oppositie niet meer dan 1,5 procent van de stem men haalt. De aftredende PPR-leider drong er bij zijn partij op ook op aan trouw te blijven aan het verbond met de PvdA. Hij zei dat de PPR de PvdA niet alleen mag laten staan bij de verdediging van het kabinet tegeno ver de kiezers. De Gaay Fortman meende dat de besturen van PvdA en PPR het uiterste moeten doen om een gemeenschappelijk standpunt te bereiken over het nieuwe regeer akkoord dat de afgelopen weken zo druk in de publiciteit is besproken. „Wij zouden het CDA bij zijn eerste verkiezingsoptreden geen mooier ca deau kunnen aanbieden dan een breuk", aldus De Gaay Fortman. Ria Beckers is gekozen tot lijsttrek ker met 250 stemmen. De huidige staatssecretaris Van Huiten kreeg 80 stemmen en het Tweede- Kamerlid Leo Jansen kreeg 63 stemmen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het wetsvoorstel van staatssecretaris Van Dam om volgend jaar de huren niet met acht maar met zeven procent te verhogen loopt grote kans door de Tweede Kamer te worden afgewezen. De staatssecretaris diende gisteren formeel zijn wetsontwerp in, samen met een toelichting waarin hij probeert met tal van argumenten zijn voorstel tot huurmatiging bij de tegenstanders in de Kamer geaccepteerd te krijgen. Het uitvoerio rogramma voor 1977 is verschenen. Het omvat vele volledig verzorgde vliegreizen per KLM met één of meer maanden verblijf in een kibboets, eventueel gecombineerd met een rondreis door Israel. Reissom vanaf 7875.- per perteon. Eveneens beschikbaar een over zicht van onze jongeren-reizen 1977 naar Op verzoek zenden wij het u graag toe. Instituut voor internationale excursies Postbus 54 bergen nh tel. 02208-2600. Rita Zijn opposanten ln de Kamer zagen echter gisteren na een eerste kennis name geen enkel nieuw argument aangevoerd. „Geen nieuwe ge zichtspunten," luidt het voorlopige oordeel van de woordvoerder van de CDA-fracties in de huurkwestie, mr Scholten. Een maand geleden werd tijdens een huurdebat in de Kamer duidelijk dat een meerderheid, vooral steunend op de CDA-fracties en de WD, het nog veel te vroeg vindt om al volgend jaar de huurverhoging te matigen. Van Dam kreeg echter vorige week toch het kabinet achter zich, en diende daarom gisteren formeel zijn wetsontwerp in. Daarin herhaalt hij met nadruk dat wanneer de huren volgend jaar trendmatig met zeven procent zouden worden verhoogd, het reële stijgingspercentage aan merkelijk hoger, op 8,5 pet, zal lig gen. Hij baseert dat onder meer op ervaringen uit de laatste jaren, waar bij bleek dat de reële huurstijging altijd boven het trendmatig percen tage uitging. Zo zal bijvoorbeeld de werkelijke huurstijging dit jaar niet acht, maar 9,4 procent zijn. Dat komt onder meer omdat sommige huren met meer dan het trendmatige percentage mogen worden verhoogd. Dat geldt onder meer voor woningen waarvan de hoogte van de huur is achtergebleven bij de kwaliteit, en voor gerenoveerde woningen. De argumenten van de tegenstan ders zijn onder meer dat acht pro cent nodig is om de kosten van on derhoud te dekken. Daarbij zegt men dat rekening moet worden ge houden met het feit dat het om een trendmatig percentage gaat: het ene jaar houdt de huisexploitant er wat aan over, het andere jaar legt hij wat toe. „Als u mijn rapport bekijkt, wilt u dan bedenken, dat u me met mijn huiswerk hebt geholpen." (ADVERTENTIE) mo«9fah(to6ivwi»ocfeipacJ» beteA tubllü- j i i 111 111 iii ■I' En dl en regen Verschenen het nieuwe boek van Motief en doel van sociale actie 164 blz., 17,50 In dit boek geeft de voorzitter van het cnv zijn visie op het streven naar een maatschappij waarin ieder mens tot zijn recht kan komen. Om anderen te helpen bij het denken over en het streven naar een menswaardig bestaan. Mensen die de arbeidsverhoudingen willen verbeteren en zich daarvoor inzetten. Lanser schrijft ronduit zonder zich te laten leiden door de maatschappelijke functie die hij vervult. Zijn visie op motief en doel van sociale actie is dan ook van geheel persoonlijke aard. Een visie die ongetwijfeld velen zal boeien. Inhoud: De verantwoordelijke mens, Arbeid, Economische orde, Onderneming en zeggenschap, Inkomen, Onderwijs, Kerk en maatschappij, Vakbe weging, Vakbeweging en politiek, Strategie tot verandering. Uitgeversmaatschappij J. H. KOK KAMPEN BESTELBON Deze bestelbon kunt u aan uw boekhandelaar zenden of in open envelop (zonder postzegel) aan: Uitgeverij J. H. Kok, Antwoordnummer 18, Kampen. Telefoon 05202-3545 (toestel 13). Hierbij bestel ik via boekhandel: Tr. ex.MENSWAARDIG BESTAAN Naam: Adres: Plaats: UTRECHT Etna in Breda, onderdeel van Internatio-Müller, heeft de vakbonden opnieuw een reorganisatieplan voorgelegd. Ditmaal moeten 129 man afvloeien. Eerder dit jaar werd de ijzergieterij van Etna gesloten. Toen raakten 195 personeelsle den hun baan kwijt. Volgens een woordvoerder van de Industriebonden NW en NKV wil Etna zich, nu de ijzergieterij is afge stoten, gaan richten op de produktie van kookapparatuur. Al eerder had de directie gezegd, dat dat ook gevol gen zou hebben voor de werkgele genheid van de ongeveer 500 werkne mers, die na de sluiting van de giete rij overbleven. De directie zou in dit verband een compleet investerings- Van onze parlementsredactie DEN HAAG Met ingang van 1 januari worden de alimentatie uitkeringen automatisch met zeven procent verhoogd. Dit percentage, nodig om de uitkeringen aan te pas sen aan de loon- en prijsindex, geldt zowel voor uitkeringen die door de rechter vastgesteld zijn als voor die welke door beide partijen zelf zijn afgesproken. Als men de verhoging onbillijk vindt kunnen de partijen zelf een andere regeling treffen. Als de partijen daarbij niet tot overeenstemming kunnen komen kunnen ze naar de rechter gaan en hem vragen een andere regeling te treffen. fan een onzer verslaggevers AMSTERDAM De gezamenlijke Nederlandse brouwerijen, verenigd in het Centraal Brouwerijkantoor in Amsterdam, gaan minder reclame maken voor alcoholhoudende dranken. Ze hebben staatssecretaris Hendriks een code van M ccragsregels gestuurd, waaraan zij zich in de toekomst zeggen te zullen 1—1 louden. De Reclameraad zal er op gaan letten of de gedragsregels die de irouwerijen zich vrijwillig hebben opgelegd, strikt worden nageleefd. ichrei de beperkende maatrege- door de brouwerijen om- "even als een systeem zelfregulering van onze eclame staat met name dat ie niet mag aansporen overmatig gebruik of •ruik van alcoholhouden- dranken. Verder zal voort in reclameteksten niet t worden verwezen naar laag alcoholpercentage bepaalde dranken, waar- Of de indruk wordt gewekt, gebruikers weinig risico *">n misbruikers te worden, •rjarigen mogen in re- v-~vteksten niet meer tot gebruik van sterke drank en bier worden uitgenodigd door stoerdoende jongeren of sportidolen. Directeur P.Tiesema van de Volksbond tegen Drankmisbruik in Den Haag zei gisteren in een eerste re actie op de plannen van de brouwerijen dit een gewel dig initiatief te vinden. „Onze bond spant zich al meer dan een eeuw in om het drankmisbruik tegen te gaan. De laatste tijd voeren wij een ontmoedigingsbeleid, maar de nu aangekondigde maatregelen pakken de pro blemen bij de basis aan en daar zijn we erg gelukkig mee", aldus de heer Tiesema. Bij de Algemene Neder landse Drankbestrijders Or ganisatie in Utrecht denkt men er heel anders over. Al gemeen ANDO-secretaris M.J.Maas vindt dat de maat regelen lang niet ver genoeg gaan". Dat er iets moest ge beuren, stond volgens de heer Maas reeds enige tijd vast. „Wij hebben tijdens ons congres in mei een resolutie aangenomen en ter kennis van de regering gebracht, waarin staat dat het noodza kelijk is reclame voor alcoho lische dranken op televisie, radio en in de pers tegen te gaan. De raadgevende verga dering van de Raad van Eu ropa heeft er een paar jaar geleden bij de regeringen van de aangesloten landen al op aangedrongen beperkingen op te leggen aan reclame voor tabak en alcohol. De ambtelijke commissie Meultylok, die in een niet openbaar gemaakt rapport pleit voor beperking van het tabaksverbruik, heeft tevens duidelijk gezegd dat er voor soortgelijke consumptiearti kelen als tabak (zoals alco hol) eveneens vergaande be perkende maatregelen nood zakelijk zijn. De regering moet dus wel iets doen en ik heb aanwijzingen dat er iets gaat gebeuren", aldus de heer Maas. Hij voegt er aan toe door dit alles de indruk te hebben dat de brouwerijen met hun initiatief „proberen de regering de wind uit de zeilen te nemen." STER In de praktijk verwacht hij weinig resultaat van de nu aangekondigde maatregelen. „De Reclameraad houdt ook toezicht op de STER- uitzendingen maar als je ziet hoe dat gebeurt, wat er de sondanks allemaal wordt uit gezonden...." De ANDO zal daarom vol gens de heer Maas niet rusten voordat er een algeheel ver bod komt op alcoholreclame via televisie en radio en zo vergaand mogelijke beper kingen voor advertenties komen. „We hebben deze week weer gehoord van de staatssecre taris hoe het alcoholgebruik toeneemt. Dat schrijve» we voor een belangrijk deel aan de reclame toe", zegt de heer Maas. Bij het ministerie van Volksgezondheid kon men niet zeggen of de regering al werkt aan beperkende maat regelen. „We zullen afwach ten hoe de resultaten zijn van de initiatieven die de brouwe rijen nu hebben genomen. Dat zal mede van invloed zijn op eventuele stappen, die de overheid in de toekomst gaat nemen", was de reactie bij het ministerie. TROUW/KWARTET 3 Vervolg van pagina 1 Een volgend kabinet zal het eens moeten worden over een programma op hoofdpunten. Het ontbreken daarvan deed schade aan de daadkracht en efficiency van het ka binet Den Uyl. „Een kabinet zonder een programma op hoofdpunten kan volstrekt onvoldoende uit de verf komen in de politiek gepolariseerde verhoudingen in Nederland", aldus Andriessen. Hij wees er tenslotte op dat het CDA niet van plan is de afhandeling van door de PvdA zo belangrijk ge vonden wetsontwerpen over de ver- mogensaanwasdeling enzovoort te saboteren, maar dat anderzijds dit soort ingrijpende wetsontwerpen goed voorbereid moeten worden Mr Glastra van Loon wordt hoogleraar Van een onzer verslaggeefsters AMSTERDAM - Mr J. F. Glastra van Loon, voorzitter van D'66 en oud-staatssecretaris van justitie, wordt begin volgend jaar hoogleraar in de rechtsfilosofie aan de universi teit van Amsterdam. Hij volgt daar prof. mr L. Kisch op, die met emeri taat is. Hoewel de benoeming van de heer Glastra van Loon nog niet offi cieel is, is de procedure, die hiertoe moet leiden, al bijna rond. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Volgens de vereni ging van dienstplichtige militairen (WDM) besteden dienstplichtigen jaarlijks samen 27 miljoen gulden aan maaltijden, die ze niet gebrui ken. Dat gebeurt via het inhouden van een bedrag voor voedsel op de wedde. Daaraan moet volgens de WDM eèn einde komen door de invoering van een bonnenstelsel. Al leen geconsumeerde maaltijden zouden dan betaald worden. Een aantal WDM-ers zal volgende week de resultaten van een grote enquête aanbieden aan staatssecretaris Van Lent (defensie). Daaruit blijkt ook het bezwaar van dienstplichtigen te gen het in mindering brengen van huisvestingskosten op de wedde. (ADVERTENTIE) OMDATHETOM MENSEN GAAT IN DE POLITIEK Wordt lid-postbus 10-lelystad Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG Staatssecretaris Meijer van CRM wil. eventueel door npddel van een wetswijziging, berei ken dat er in ons land geen winst meer gemaakt kan worden door be jaardentehuizen. Op het ogenblik wordt een kwart van alle bejaarden tehuizen in ons land gevormd door particulier-geleide tehuizen, die de mogelijkheid hebben om winst te maken. (Deze tehuizen kennen geen bestuur, maar alleen een directeur of directrice, die als particulier per soon een dergelijk huis opgezet hebben). De heer Meyer is van oordeel dat „winst maken niet thuishoort in het welzijnswerk". Vandaar dat hij een einde aan deze „commerciële" te huizen wil maken. Hij deed deze uitspraken gisteren toen hij in Enkhuizen een bejaar dentehuis opende. (ADVERTENTIE) plan voor de toekomst op tafel leg gen. De bonden zijn boos, omdat dat plan er niet is gekomen, terwijl nu al bij voorbaat wordt uitgegaan van ontslagen. Ook de Unie BLHP is niet bereid nu al met de Etna te praten over ontslagen. Een woordvoerder van de Unie BLHP zei nog verbaasd te zijn over het nieuwe reorganisatieplan. Een in juni uitgebracht rapport van een or ganisatiebureau toonde volgens herti aan, dat Etna is verziekt. Er moet daarom worden gepraat over het be leid en niet over ontslagen. De bonden willen niet praten over ontslagen. Wel willen zij met de di rectie om de tafel gaan zitten om een aantal verlangens ingewilligd te krij gen. Ondermeer willen de bonden, dat complete investeringsplannen op korte termijn worden bekendge maakt. Daarbij moet Internatio- Müller zich garant stellen voor de bedragen en de uitvoering van de plannen. Wat betreft het commercieel beleid van Etna, menen de bonden, dat er een actief koopbeleid moet worden gevoerd met de daarbij behorende marktverkenningen. Voor de markt van inbouwovens zal in samenwer king met andere bedrijven van Inter natio-Müller een totaal keukenassor timent ontwikkeld moeten worden. Deze maand verschijnt Roman over Prinses Maria Louise van Hessen Kassei, gemalin van Johan Willem Frlso. moeder van Stadhouder Willem IV door DIEUWEKE WINSEMIUS Derde, uitgebreide druk. Omvang 212 pagina's. Geïllustreerd met een aantal prenten en facsl- milé's. In fraaie gebonden uitvoering met ge plastificeerd stofomslag in vier-kleurendruk. Prijs 18,50. Hoofdfiguur in deze bekende en veelgelezen roman is de van oorsprong Duitse Prinses Mana Louise van Hessen Kassei, die zó geliefd was bij de ingezetenen van het Gewest Fnesland. waarover zij na de dood van haar jonggestorven echtgenoot Johan Willem Friso. vele jaren hel regentschap voerde, dat zi| als ..Marijke Meu'' (letter lijk: Tante Marie) de qeschiedems is inqeqaan. Belangrijke nevenfiguur is haar kamenierster Annabelle. die evenals Mari|ko Meu zelf het nodige, steeds louterende verdriet moet doormaken. Op ontroerende wi|ze wordt het hel en leed van beide vrouwen beschreven. Het boek geeft tevens een evocatieve beschaving van hel leven der Friese hogere kringen en van gewone volksmensen uit die tijd, de eersten stri|dend voor de eenwording van Nederland, de anderen voor hun eenvoudig, soms armoedig bestaan De levensmoed en hel plichtsbesef van Marijke Meu tekenen haar als een sympathieke iiguur. die zich in haar residentie te Leeuwarden voortdurend zorgen maakt over de oligarchie van de regentenklasse en de harde belastingmaatregelen die oorzaak waren van onrust en oproer onder de bevolking. Qok tegen de achtergrond van deze verschijnselen weet Dieuwke Winsemius de mei grote genegenheid omringde prinses goed te profileren. Daardoor is haar boek niet alleen historisch verantwoord, maar ook menselijk en levensecht. Kortom, een voortretteli|ke biografie, die terecht hoog genoteerd staat bi| de vele liefhebbers van goede historische romans. Tegelijkertijd verschijnt: Roman over Prinses Anna van Hannover, gemalin van Stadhouder Willem IV door FROUCK VAN DER HOONING Tweede druk. Omvang 182 pagina's. In fraaie gebonden uitvoering met geplastificeerd stof. omslag In vier-kleurendruk. Prijs 17,50. Hoofdfiguur in deze boeiende roman is Pnnses Anna van Hannover, gemalin van stadhouder Willem IV en dus de schoondochter van Marijke Meu. wier persoon en leven m de eerdervermelde gelijknamige roman is beschreven. Opgevoed aan hel hol van haar grootvader, de Duitse keurvorst Goorg Ludwig van Hannover, verhuisl Prinses Anna op jeugdige leeftijd naar Londen, waar haar grootvader tol koning (George I) van Engeland wordt gekroond Pas na diens overlijden komt de vervulling van haar diepste wens. waartegen de sluwe en onberekenbare Koning George ziqh altijd had verzei oen huwoli|k uit liefde (grote zeldzaamheid in de hofkringen van die tijd!) met erfprins Friso, zoon van do icnggestorvcn Friese stadhouder Johan Willem Fr.so en diens echtgenote Prinses Maria Louise (Man|ko Meu) Deze Friso. de lalere stadhouder Willem IV, is tevens de stamhouder waaruit ons regerende vorstenhuis is voortgekomen Op hef stramien van histonsch vaststaande gegevens borduurt de schrijfster hel kleurri|k patroon van een vorstelijk vrouwenleven, dat niet alleen lel afsteekt c»i de zelfgenoegzame sfeer die zo kenmerkend was voor hel toenmalige Europese holleven maar dal bovendien, zij het na veel stri|d en intriges, aan de koele berekondheid van een verstandshuwelijk wist lo ontkomen. Evenals „Mari|ke Meu bedt ook deze traai verzorgde biografie van ..Dricianden- Punses" Anna van Hannover voortrelfeli|ke ontspannmgslektuur voor ieder dio van geschiedenis houdt Band- en stofomslagen zi|n geïllustreerd mei (uil color-reprodukties van originele schildeken waarop de beschreven romanfiguren door contemporaine schilders zijn geporiretteord U kunt deze boeken bestellen door gebruik te maken van onderstaande BON. Zend die vandaag nog aan uw boekhandel of (In open envelop, zonder postzegel) aan: UITGEVERIJ T. WEVER B.V. - ANTWOORDNUMMER 5 - FRANEKER BESTELBON ex Dieuwke Winsemius. MARIJKE MEU. Gebonden 18.50 ex Frouck van der Hooning. DRIELANDEN-PRINSES Gebonden 17.50 Straat Plaats Gironummer Doorhalen wat u niet wenst.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3