Bondsoefenmeesters tegenstanders van Jterugkeer van ex-coach George Knobel Jan Verheyen voorop schema «a FEYENOORD-AJAX TOPDUEL „We staan erbij, we doen mee" Gemser: 'sprinters zijn op goede weg' Nieuwe poging tot duel Fischer- Karpov Groenewoud: „Hij heeft voortdurend op zijn tenen gelopen bij de KNVB" Steeds meer oogletsel door balsporten Weer vrede rond Honkbalweek TERDAG 13 NOVEMBER 1976 SPORT TROUW/KWARTET 27 artet door Matty Verkam man ZEIST KNVB-bondsoefenmeester Arie de Vroet was woensdag in Luik bij de interland België-Noord Ierland een ge2nteresseerd kijker. Met het oog op de komende WK- interland tegen de Belgen (26 maart 1977 in Antwerpen) maakte hij een rapport over zijn ervaringen. Dat rapport ligt sinds eergisteren op de burelen van het sportcentrum in Zeist. Het wacht daar als hulpmiddel voor de komende interim- coach van het Nederlands elftal, wie dat dan ook mag worden. Nu de laatste weken de naam van George Knobel als eventuele interim-coach weer is opgedoken, heeft zich overigens een lichtelijk gevoel van onbehagen van de andere KNVB-coaches meester gemaakt. 1 De huidige technische staf ziet een terugkeer van Knobel absoluut niet zitten. In gesprekken met en kele coaches wordt duidelijk dat men ongelukkig zal zijn met een rentree van de Brabander. Arie de Vroet (op dit moment overigens door een kaak-abces aan het bed gekluisterd) maakte er nog tijdens het bewind van Knobel geen ge heim van, dat hij in een onprettige sfeer werkte. Zonder veel ophef van woorden werd De Vroet indertijd de leiding over het UEFA-jeugd- team ontnomen. De Vroet spuide vlak voor de UEFA-jeugdinterland tegen Frankrijk te Noordwijk (0-0) in deze krant zijn felle kritiek. De Vroet: „Nou, reken maar dat ik dat op mijn brood heb gekregen." Ook de andere KNVB-trainers (Siem Plooyer, Ger Blok. en Ron Groenewoud) zagen - en zien - het niet zitten met Knobel. Ron Groenewoud zegt: „Ik kan na tuurlijk alleen maar voor mij zelf spreken. Maar ik zou zeker niet gelukkig zijn met een terugkeer van Knobel. Toen enkele weken geleden die berichten over Knobel in de pers verschenen, heb ik con tact opgenomen met Toon Martens (naast directeur van het sportcen trum. momenteel ook het tijdelijk hoofd van de afdeling opleiding, red.). Martens heeft me toen gezegd dat ik mijn grieven maar eens op papier moest zetten. Maar ik vond het beter om ze mondeling eens over te brengen. In hoeverre dat invloed heeft moeten we maar af wachten." Martens desgevraagd: „De oefen- meesters hebben onder Knobel ge werkt, er zullen wel enkele proble men zijn geweest. Maar van die grieven weet ik verder niet. Ik kan u hier verder ook niets over zeggen". Groenewoud evenwel: „Van die be- RON GROENEWOUD: ,,Er waren voortdurend controverses". richten in de pers zal best iets waar zijn geweest. Ik voel weinig behoef te om na te trappen, maar Knobel hoeft voor mij niet meer. Eerst vond ik hem wel een gemoedelijke Brabander, maar later bleek dat hij bijvoorbeeld regelmatig mensen te gen elkaar uitspeelde. Hij heeft constant op zijn tenen gelopen bij de KNVB en was gewoon niet eer lijk. Er waren voortdurend contro verses en er heerste een slechte sfeer. Knobel kon ook absoluut niet delegeren". Overigens lijkt de vrees voor een terugkeer van Knobel in de Zeister dreven, vooralsnog niet reëel. Al leen een aantal Oranje internationals - maar ook niet alle maal - heeft voor een tijdelijk be wind van Knobel gepleit. Het sec- tiebestuur betaald voetbal heeft van een bondsbestuur de opdracht gekregen om uit te zien naar een nieuwe interim bondscoach. In die opdracht is evenwel de restrictie opgenomen, dat Knobel onmoge lijk een kandidaat kan zijn. Inmiddels is ook de naam van PSV- trainer Kees Rijvers weer als kan didaat voor de vacante functie in Zeist naar voren gekomen. Rijvers zei in een interview met het weekblad Vrij Nederland nog altijd in die baan geïnteresseerd te zijn. Rijvers: „Ik wil er best voor uitko men. dat ik een functie als bondscoach nog altijd ambieer. Maar", zo voegde Rijvers eraan toe, „of ik het word hangt niet zozeer van mij af, als wel van de KNVB. De organisatie zal eerst grondig moeten veranderen, ik heb in het huidige sectiebestuur geen enkel vertrouwen." Omdat ook een aantal betaalde clubs intussen het vertrouwen in het zittende sectiebestuur heeft op gezegd - middels het naar voren brengen van Henk Timman, Ben Hoppenbrouwer en Jack van Zan ten als tegenkandidaten voor de reglementair aftredende maar her kiesbare leden Ton Zwikstra, Wil lem Kernkamp en Henk Zon - lijkt het niet onmogelijk, dat de bondscoach-kwestie eerst na 27 no vember zijn beslag zal krijgen. Op die dag vergadert immers de sectie betaald voetbal en het is niet hele maal onmogelijk dat op die datum het doek valt voor het bewind- Hogewoning. Zeker nu het huidige sectiebestuur heeft gedreigd, dat het en-bloc zal aftreden wanneer één van de herkiesbare leden wordt weggestemd. Een eventueel nieuw sectiebestuur zal mogelijk ook Joop Brand voor de positie van (interim)coach polsen. De voormalige trainer van AZ "67. die momenteel met Leo Steegman de eerste divisie-club Volendam leidt, lijkt kandidaat. Met name. omdat hij zich vrij ge makkelijk (tijdelijk) van zijn huidi ge werkgever kan losmaken. Brand reageerde deze week: „Bij Volen dam geeft dat inderdaad weinig problemen. Ik ben daar coördina tor en die kan daar best even wor den gemist. Wanneer in een moeilij ke periode op mij een beroep zal worden gedaan voor het Neder lands elftal, dan zal ik niet aarzelen om ja te zeggen." k Van onze sportcorrespondent IERDAM Johannes Verheyen, deze week 22 geworden, heeft in het nrkorps van Feyenoord nog inig gelegenheid gekregen Ach te onderscheiden. Trainer 'ujadin Boskov, die door de bezigheid van de geschorste ico Jansen voor de topper te ren Ajax noodgedwongen de Voormalige speler van PEC iwolle in de basisformatie eft opgenomen, is tot op he len bijzonder zuinig geweest p zijn reservekracht. koestert hoge verwachtin gen \an de gespierde atleet, maar heelt zich voorgenomen Verheyen m aanpassingsproces te gunnen, i Ea gang van zaken waarmee de etfEC'er weinig moeite heeft. Nog «ds staat er in zijn ogen wat ver eng te lezen dat hij de sprong Mt kunnen maken van een be scheiden eerste divisieclub naar het topbedrijf Feyenoord. „Als men mij acht maanden geleden had voor speld dat ik nu in de Kuip zou spe len, had ik iedereen uitgelachen," bekent hij eerlijk. „Soms kah ik het log nauwelijks geloven. Het is alle- naal ook zo snel gegaan. £e gaat lenken. Heb ik nu echt zovéél kwali teiten dat ik bij een topclub thuis- loor. Ze moeten toch iets in me lebben gezien, want anders zouden e nooit zoveel geld op tafel hebben gelegd." ïoewel Jan Verheyen bij PEC nooit tot de meest bescheiden groep hoor de, is hij zich pas goed gaan realise ren inderdaad specifieke mogelijk heden in huis te hebben, toen eerst Training bij Feyenoord voor het duel tegen Ajax. Vlnr: Willi Kreuz, Jan Verheijen en Nico Jansen. PSV Zich in Zwolle meldde om hem via een aantrekkelijk bedrag in te lijven en later Feyenoord met een bliksem-actie en een handvol bankbiljetten meer de Eindhovena- ren de pas afsneed. Een actie, die de woede bij het duo Van Gelder- Rijvers hoog deed oplaaien en be schuldigingen loswoelde in de rich ting van de Rotterdamse club. Jan Verheyen meent echter dat Fey enoord wel degelijk binnen de gren zen van het betamelijke is gebleven. Verheyen: „Van Gelder had me een zeer aantrekkelijk aanbod gedaan, maar ik had toch enkele dagen be denktijd gevraagd. Op de training bij PEC hoorde ik 's middags dat er ook nog andere clubs interesse zou den hebben, 's Avonds werd ik opge beld door Sacha Hristic, die Joegos lavische makelaar uit Schiedam. Hij adviseerde me nog even met tekenen te wachten bij PSV. Het werd steeds ingewikkelder. Toen heb ik Karei Jansen van de VVCS ingeseind. Brox heeft toen met hem contact gezocht. Feyenoord wilde duidelijk meer be talen. Dat heb ik ook aan Van Gelder gezegd. Als u ook zover wilt gaan, •kom ik toch naar PSV heb ik toen laten weten. Maar er moest eerst nog met PEC over de vergoeding worden gepraat. Bij Feyenoord kon ik direct tekenen en dat heb ik toen gedaan. Heel eerlijk, ik heb ook uit sportief oogpunt voor Feyenoord gekozen. Bij PSV had ik de eerste jaren toch geen kans gehad tegen René van de Kerkhof. Natuurlijk, bij Feyenoord is de concurrentie ook groot. Het gaat tussen Martien Vreijsen en mij om de rechterspitsplaats. Niet dat ik me beter voel dan Martien. Hij heeft veel meer ervaring en ik moet me op dit niveau nog helemaal waar ma ken. Elke wedstrijd die ik dit jaar mee mag doen is puur meegenomen. Als ik volgend jaar de eerste tien wedstrijden zou meespelen en dan op de bank terecht zou komen zou dat heel anders zijn. De realiteit is nu dat Martien een enorme voor sprong heeft. Ik ben alleen lichame lijk een stuk sterker. Maar Martien heeft veel meer techniek dan ik." Van die tekortkoming is Jan Verhey en zich zeer duidelijk bewust." Technisch ben ik niet zo begaafd, maar ik ben wel verschrikkelijk snel. Natuurlijk kan ik ook een bal stop pen en dat soort elementaire dingen, maar er gaat wel eens iets mis. In Zwolle werd ik dan door het publiek uitgelachen, maar diezelfde mensen juichten zich de keel schor al je weer langs die back schoof." Voorlopig heeft Jan Verheyen zich ruim een jaar gegeven om bij Feye noord een leerproces door te maken. „Kessler heeft me destijds bij PEC op mijn mogelijkheden gewezen. Die wakkerde steeds mijn motivatie aan. Ik heb toen een toekomstplan opge steld. Eigelijk volgend jaar pas had ik zelf de sprong naar een andere club ingecalculeerd. Nu zit ik plotse ling al bij Feyenoord. Stellig ruim op het schema voor." Theo Reitsma STERDAM „Het is toch deze week al een paar keer eurd dat ik 's nachts wakker werd en met mijn gedachten bij öe wedstrijd zat". Zo ook uitte zich het belang van Feyenoord- Ajax bij René Notten, één van de spelers die onder trainer Ivic iet elftal van Ajax draagt. Met Schrijvers. Krol (die gisteren de kort training miste in verband met een blessurebehandeling). Hulshoff (na een antigriep spuitje twee weken absent maar nu »eer een week voluit in training). Geels (een week belaagd over |o het maken van goals) en Suurbier hoort Notten bij de ervaren spelers. Het zijn de mensen die zich ook in het veld dienen te gedragen en van hen zijn Krol en Notten pleitbezorgers voor de speelwijze van Ivic. Zij verfoeien niet, maar verdedigen slechts. <ope' Ook morgen tegen Feyenoord wordt **1) Ajax-speelwijze verwacht waar- Kpfl fulnite zal zijn voor twee vleu- j a flitsen voorin (Ling op rechts en Jer<xGeels op links), met vrij veel dernl mankracht op het middenveld en achterin een defensie met Krol en Hulshoff als extra sluitposten. Zo Iets oogt niet aanvallend. Gotten: „Maar twee spitsen wil niet fcggen dat je minder aanvallend jPeelt dan via een ander systeem. NiJk nou eens wie er bij ons allemaal opkomen Erkens en Schoenaker «in mensen met enorme longen die toch echt wel op uit gaan. 8uur- komt toch ook en Dusbaba gaat °ok veel meer dan het vorig seizoen. bij ons duidelijk vrijheid om te vallen, meer dan onder me- ***1 Michels. Je mag je veel minder bekommeren om je directe man. om dat er van wordt uitgegaan dat de dekking wordt overgenomen. Dat moet groeien, maar het gaat al veel beter dan in het begin." Notten heeft dit seizoen, evenals aanvoerder Krol. steeds de mening uitgedragen dat de speelwijze zoals Ivic die dicteerde juist was gezien de omstandigheden. „Misschien heb ben we in het begin wel negatief gespeeld. Maar als ik nu kijk naar bet resultaat dan sta ik er volledig achter. Als men mij aan het begin van het seizoen had gevraagd hoe het zou worden dan had ik zeker niet zo"n positie voorspeld als waarin we nu verkeren. We staan erbij, we doen mee." René Notten ontkent niet dat Ajax' RENE NOTTEN: „Er is bij ons duidelijk vrijheid om aan te vallen, meer dan onder Michels." speelwijze in uitwedstrijden wat al te zeer is afgestemd op tegenstan ders zoals Feyenoord er zondag éeén is. „Maar. Ivic had de tijd nodig om uit te vinden wat er in de groep zat. Thuis zijn we nu toch al tot een speelwijze gekomen waarin we ei genlijk met vier man voorin lopen. Heden: Go Ahead-NAC (19.0#) Morgen: FC Utrecht-FC Twente Telstar-FC VVV Feyenoord-Ajax FC Amsterdam-Sparta Roda JC-Den Haag NEC-PSV De Graafschap-Haarlem Eindhovcn-AZ'67 Morgen: Fortuna-Sc-Volendam FC Den Bosch-Vcendam SC Amersfoort-SC Cambuur Helmond Sport-PEC Wageningen-Vitesse Willem II-SVV Hcerenveen-Excclsior FC Groningen-FC Dordrecht Heracles-FC Vlaardingen AMSTERDAM Henk Gemser. de trainer van de kern- sprintploeg, was niet verrast geweest door de opzienbarende 39,4 seconden van Jos Valentijn afgelopen zondag over de 500 meter op de baan van Heerenveen. „We hebben afgelopen zomer bijzonder goed gewerkt en vooral veel aan krachttraining ge daan. Gespecialiseerde krachttraining wel te verstaan". Dat werd in het voorgaande seizoen ook gedaan, maar we Pfrommer en ik hadden niet de formule kun nen vinden om de gewonnen kracht op de juiste wijze te kunnen overhe velen op het schaatsen. De jongens kwamen na een wedstrijd wel eens met de opmerking: we barsten van de kracht, maar we weten er geen weg mee. Dat heb ik geprobeerd op te heffen. In de zomermaanden moesten we natuurlijk op de norma le manier trainen, maar ik heb nu ook een z.g. schaatstafel ontworpen, waardoor niet altijd de wervelkolom zwaar wordt belast. Nu we weer ijs- training kunnen doen ga ik direct na de krachttraining het ijs op om op deze wijze de coördinatie te krijgen. Ik heb de indruk dat dit werkt. Er- hard Keller deed Iets dergelijks in Inzeil reeds en heeft daar schitteren de resultaten mee geboekt." Gem ser, die vorig seizoen met de gedach te had gespeeld, zijn part-time job bij de KNSB op te geven („Ik vond dat ik niet voldoende aan mijn trek ken kwam"), greep echter de kans, die hem door de schaatsleiders werd geboden toen eindelijk een aparte sprinttraining werd inge voerd. Hij heeft daar tot nu toe geen moment spijt van gehad. Gemser betreurt het echter in hevige mate dat de wedstrijdgelegenheid voor de sprinters zo gering is. „Ik heb een voorstel bij de KNSB ingediend in de hoop dat onze schaatsleiders dit willen voorleggen aan de ISU. Ik voel veel voor een zogenaamde grand Op rechts één en Geels en ik in het midden. Als we uit spelen is het mijn werk om de centrale verdedigers van de andere partij te dwingen om breed te spelen. Onderschep ik, dan ontstaat er onmiddellijk gevaar. Dat systeem is bij ons ontstaan zo'n maand voor de Europa Cup wedstrijd tegen Manchester United. Zoals we dat toen uitspeelden. Inder daad. het gebaseerd op een ploeg die komt. Zoals Manchester, zoals Twen te uit, zoals PSV uit waarschijnlijk en zoals Feyenoord zondag wel zal moeten." De nieuwe taak van Notten is hem door Ivic ook verteld als een ontlas ting van andere werkzaamheden. „Erkens en Schoenaker zijn op het middenveld veel meer de mensen voor de mandekking geworden. Als ze uit die taak overschakelen op de aanval kan ik dat altijd nog overne men maar in eerste instantie ligt mijn werk bij de centrale verdedi gers van de tegenpartij." Vanmiddag trekken voor de wed strijd tegen Feyenoord. In de bagage zit tevredenheid over de absentie van Nico Jansen. Notten: „Dat hij niet meespeelt wordt over het alge meen wel als een voordeel be schouwd. want hij was de laatste weken erg gevaarlijk. Maar. als Kreuz in de spits loopt en aan het eind van de wedstrijd blijkt dat hij twee goals heeft gemaakt, praten we anders. Dat is nu eenmaal allemaal erg betrekkelijk UTRECHT Door de toene mende populariteit van alle baisporten is het aantal ooglet sels in alle landen toegenomen. Vooral sporten die met kleine, harde ballen of schijven worden gespeeld tennis, golf, hockey, ijshockey zijn wat dit betreft riskant. Het tijdschrift voor Geneeskun de citeert deze week het blad van de Amerikaanse artsenor ganisatie, waarin twee onder zoekers, Seelenfreund en Frei- lich, pleiten voor het dragen van een bescherming. Ze denken daarbij vooral aan een niet ver vormbaar brilmontuur met on breekbare glazen of aan een eenvoudig hardrubber masker dat aansluit op de rand van de oogkas, zoals handbalspelers in de VS wel gebruiken. De schade die kan worden aan gericht hangt af van de kracht waarmee en de richting waarin de bal het oog treft. Hard gesla gen tennisballen bereiken, bo ven het net, snelheden van 80 tot bijna 140 kilometer per uur. Vooral spelers aan het net of spelers die er tijdens de wed strijd naar toe lopen, riskeren volgens Seelenfreund en Frei- lich ernstige beschadigingen van de oogbol Door de hervorming van het oog die ontstaat als een tennisbal met hoge snelheid het hoornvlies treft, kan het netvlies loslaten. De „schok golf" kan scheuren in de oogrok (het buitenste omhulsel van de oogbol) tot gevolg hebben en daardoor ook in het vaatvlies en/of het netvlies. prix-idee. Ik weet dat het niet nieuw ia, maar er is nooit echt op aange drongen. Neem nu eens de Amerika nen en Canadezen. Die jongens zit ten al sinds oktober in Inzeil om een of twee wedstrijden te kunnen rij den. Dat is toch een onmogelijke zaak. afgezien van de absurd hoge kosten. Wanneer we nu in een drietal weekeinden wedstrijden organise ren. waarbij we het slechtste resul taat dan mogen aftrekken, dan ko men de jongens beter aan hun trek ken. Nu kan een valse start of een val een jongen volstrekt kansloos ma ken. Daarvoor zijn de Investeringen toch veel te hoog." aldus een enthou siaste Gemser. „Ik weet wel dat aan de organisatie van dergelijke evene menten hoge kosten verbonden zijn, maar als we het dan zo spelen dat de organisatiekosten komen voor het land waar de wedstrijden gereden worden, maar de deelnemende bond zelf reis- en verblijfkosten betalen, dan dacht ik wel dat er mogelijkhe den waren. Want zoals het nu gere geld is, blijft de sprintsport bij het schaatsen in een verdomhoekje zit ten. Ik ben er echter van overtuigd dat er in Europa, maar ook in Ameri ka en Canada voor deze tak van de hardrijderij, steeds meer belangstel ling ontstaat. Het is ook bijzonder spectaculair", aldus Henk Gemser. De wedstrijdkalender voor de sprintploeg ziet er als volgt uit: 11 en 12 december: West-Berlijn. Interna tionale wedstrijden. 17/18 december: Eindhoven. Nederland-Noorwegen. 8/9 Januari: Assen. Nederlandse kam pioenschappen. 16/17 januari: plaats nog niet bekend. Nederland-Zweden. 29/30 januari: Davos. Internationale wedstrijden. 12/13 februari: Inzeil: om de gouden schaats. 19/20 februa ri: Innsbruck. Nederland- Noorwegen. Deze ontmoeting staat nog niet vast. 26/27 februari: Alkmaar. Wereldkampi oenschappen. HAARLEM Het bestuur van de Stichting Sportinltiatieven Haar lem heeft zich uitvoerig beraden over de geschilpunten, die onlangs zijn ontstaan rond de financiële af wikkeling van de Honkbalweek "76 tussen de heren Voogd en De Zwaan, respectievelijk voorzitter en penningmeester van zowel het stich tingsbestuur als de organisatiecom missie van de Haarlemse Honkbal week. Tijdens de bijeenkomst heeft men een gezamenlijke formule gevonden met betrekking tot de financiële ver antwoording van aangelegenheden waarbij de stichting en de organisa tiecommissie zijn betrokken. De he ren Voogd en De Zwaan hebben voor elkaar en de overige be stuursleden duidelijkheid gebracht in de zaken waaromtrent praktische geschilpunten bestonden. Beide he ren hebben zich bereid verklaard wederom in het stichtingsbestuur samen te werken. VOETBAL De manager van Oo Ahead Eagles Stephen ts bezig de laatste hand te leggen in Denemarken aan de transfer van de 22-Jartge splUspeler van Vanlöaen. Tom my Krlstlansen. Met de club en de speler la de zaak geheel rond. de laatste besprekin gen vinden nu plaata met de Deense voet balbond. Stephan verwacht dat Krlstlansen vandaag In het competlUctreUen tegen NAC van de parti) zal zijn. USHOCKLY - Jong Oranje heeft In Deur- ne een vriendschappelijke wedstrijd ge speeld tegen de nationale ploeg van België. De Belgen wonnen met 5-4 <1-2.2-1.2-1», De Nederlandse doelpunten werden door Van Kuljk. Van Heutnen. r Broek HAIFA (AP) De Sowjel-Unie is in principe bereid een particuliere, niet-officiële wedstrijd goed te keuren tussen de oud-wereldkampioen schaken Bobby Fischer en de huidige Anatoly Karpov. aldus is gezegd door Florencio Campomanes. vice-voorzitter van de FIDE, de internationale schaakbond. „Ik heb van verantwoordelijke personen in de Sowjet-Unie vernomen dat zij willen dat die tweekamp doorgaat", aldus Campomanes die ook de vertegen woordiger is van de FIDE in zijn land. de Filippijnen. Hij is al geruime tijd bezig te trachten een wedstrijd tussen de twee giganten te organiseren. „Er beslaan tussen Fiseher en Karpov nog enige geschillen van meningen maar die worden sluk voor stuk opgelost", aldus Campomanes. De wedstrijd zal door particulieren worden gesteund en is dus geen aangelegenheid van de FIDE, zei de Filippijn die nog opmerkte dat FIDE-voorzitter dr. Max Euwe zijn pogingen steunde. ..Wat het prijzengeld betreft, dal zal veel hoger moeten zijn dan bij de strijd om de wereldtitel die op IJsland door Fischer is gewonnen van SpasskL" Dat heeft toen 250.000 dollar bedragen. Hoeveel er nu op tafel moest komen, was iets waarop Compamanes niet verder inging. Twee jaar geleden zouden Fiseher en Karpov in Manila spelen en dat zoo S miljoen dollar kosten. De tweekamp ging niet door omdat de spelers het over bepaalde regelingen niet eens konden worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 27