ou Reed maakt van ieuwe lp haastklus de plaat :it POP O» Arbiterproblemen bij VAD-Huizum 1 1 1 li h "J BP JÜ r 1 j" 'J 1 r1 J 1 BP Weekend-puzzel fllslllalll B B B 1 bF B B B B postzegels lesultaat verre van onderhoudend fl 31 33 34 34 44 44 61 64 67 72 73 Nieuwe boeken L OAG 13 NOVEMBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 25 )ver Lou Reed is in deze rubriek al meermalen gesproken. Legt men de betreffende stukjes jaast elkaar, dan ontstaat een aardig beeld van Lou's muzikale ontwikkeling sinds zijn vertrek jij Velvet Undergroudn. Een ontwikkeling, waarin we het accent zien verschuiven van een nog iauw bij de Velvet-dagen aansluitende, monotoon verklankte morbiditeit via de afdeling ^lf-destructie in vol ornaat naar een soort onderhoudendheid die de cynische registraties van ïet Leven als voornaamste karakteristiek naar de achtergrond dringt. Deze laatste fase zet in net Sally Can't Dance en verloopt over de begin dit jaar verschenen elpee Coney Island Baby jaar Lou's eerste werkstuk voor zijn nieuwe baas Clive Davis van de firma Arista: Rock And loll Heart (Arista AL 4100). Onderhoudendheid. Daarom gaat iet hier meer dan ooit. Onder het notto „I believe in good-time mu- jc" (zie het openingsnummer I Be- lieve In Love) onderneemt Reed tenminste een duidelijke poging de ulsteraar een gezellig half uurtje te lerelden. waarbij nog slechts een enkele keer de oude Reed opstaat l m Banging On My Drum. Vicious jircle). Dat zijn dan wel meteen de leste nummers van de plaat, want ondanks de bedoelingen in die rich- ing, is het resultaat toch verre van inderhoudend. Met de karakteris- ieke angels is hier meer dan bij voorbeeld op Coney Island Baby tegelijk zo'n beetje alles uit Lou's muziek gehaald, wat deze voorheen zo interessant en spanningsvol maakte. Het is een nogal zeurderig en rommelig geheel, waarin nauwe lijks een onvertogen woord klinkt en de aardigste momenten (afge zien van de beide daarnet genoem de songs) niet verder komen dan het peil van een alledaags, nietszeggend deuntje (I Believe In Love. Rock And Roll Heart, Claim To Fame). De hele elpee heeft sterk het karak ter van een haastklus. Dat geldt behalve de composities ook voor de jrrangementen. Reed heeft in de begeleiding nogal nadrukkelijk ge kozen voor de combinatie saxo- i-toetsen, maar in plaats van een zorgvuldige integratie van het luid van deze instrumenten, laat gevolgde aanpak de zaken als kizand uit elkaar vallen. Er is, met woorden, minder een bege- igróep bezig dan een verza- g individuen. Nee, maar snel wgeten dit Arista-debuut van Ome Lou. Korrelig Robert Palmer (ex-Vinegar Joe) is met Some People Can Do What They Like (Island 28 145 XOT) al- weer aan zijn derde elpee bezig en door Willem-Jan Martin daarmee kennelijk nog altijd niet uit de problemen die ook de beide voorgangers kenmerkten (Pressure Drop, Sneakin' Sally Through The Alley). Zien we even af van de wat vlakke vocalen (daar kan zo'n jon gen tenslotte ook niks aan doen), dan is het punt ook hier het al te sterke accent op ritmische vondsten. Hoewel daarbij soms best aardige dingen uit de bus ko men (Man Smart/Woman Smarter, Have Mercy), betekent het „ritmi seren" van elke noot over de hele genomen dat de (meestentijds toch al niet sterke) melodische lijnen uiteen worden getrokken tot tame lijk korrelige constructies. Dit in tegenstelling tot bijvoorbeeld het gebeuren bij een verwante groep als Little Feat (hier overigens in de begeleiding present met Bill Pay ne, Richie Hayward, Paul Barrere en Sam Clayton), die de eenheid van melodie en ritmiek prima weet te bewaren. Een slechte plaat is Some People enz. daarmee nog niet. Zeker voor de danslustigen valt er bij Palmers uiterst „funky" geluiden een aardig eind heen te swingen, en als dat Roberts enige bedoeling is, is dat best. Zijn er meer pretenties, dan geldt het bo venstaande. Een nieuwe groep is het Ameri kaanse Quintet Silver, dat debu teert met een gelijknamige elpee (Arista AL 4076) en waarin we on der meer aantreffen het basspelen- de broertje van Bernie Leadon (Tom Leadon dus) alsmede John Batdorf van het destijds geruisloos overleden duo Batdorf Rodney. Silver heeft meer dan goed geluis terd naar Poco, The Eagles en de Liverpool-„sound" van Searchers, Beatles enz. en dat is aan het resul taat te merken. Afwisselend denkt men de ene dan wel de andere groep te horen. Natuurlijk zijn dat niet zulke frisse praktijken, derge lijke kopieeractiviteiten (wat wil Je overigens bij een firma, die voort durend aan een artiestenbestand van „copycats" lijkt te bouwen: Outlaws, Funky Kings, in minder mate David Forman, om er een paar te noemen), maar Silver weet er toch af en toe iets heel moois van te maken Get eens op de gave sa menzang), hetgeen de zure stem ming wel wil dempen. Piepjong als de groep is. hebben de heren reeds een hit te pakken (Wham Bam) en gelet op de degelijke kwaliteit van het meeste hier gepresenteerde ma teriaal zouden dat er best eens veel meer kunnen worden. Sailor wordt saai The Third Step (Epic EPC 81637) vervolgens, de naam zegt het al, is de derde langspeler van Sailor. Voor een volgende elpee schijnt het de bedoeling te zijn dat de compo sitorische hegemonie van Georg Kajanus via bijdragen van Henry Marsh en Phil Pickett wordt doorbroken, en dat lijkt me hoe wel het resultaat natuurlijk moet worden afgewacht alleen maar prima. Kajanus, die ook hier weer als een duizendpoot door de studio is gestormd, heeft tenminste niet veel nieuws te vertellen. Drank, da mes van lichte (soms ook degelij ker) zeden, verre havens, tropische eilanden (met drank, dames enzo voorts) en dan hebben we het wel weer gehad. Lou Reed: spanning is weg In de muzikale registratie van deze gegevens zit verder ook weinig ont wikkeling, de groep leunt nog altijd zwaar op de continentale hoempa- ritmiek alsmede het nodige Zuida merikaans ritmisch eigen (Give Me „La Samba"), terwijl het overdadig gebruik van de „nickelodeon" (een vinding van Jajanus die een soort draaiorgelgeluid produceert) zich wat mij betreft zo'n beetje tegen de groep begint te keren, nu het ver rassingseffect reeds lang is uitge werkt. Niettemin worden er nu en dan aardige vondsten gedaan en geeft ook Sailor een sterk staaltje van samenzang ten beste. One Drink Too Many zal wel een hit worden. Van eigen bodem deze week Fun gus met Van De Kiel Naar Vlaring (Negram NK 211) en Pisces (Ne gram NK 212) door ex-Fungus Sido Martens. Prima platen allebei, waarbij Fungus zich wat meer inge houden, wat subtieler presenteert dan bij een vorige gelegenheid (Lief Ende Leid) en de sympathieke Mar tens vooral zijn gigantisch snaren- talent demonstreert (goed te horen in het titelnummer of het strijdba re First Of May). Compositorisch is de elpee niet altijd even interes sant, terwijl het tempo nu en dan ook best iets hoger had mogen lig gen. De prachtvolle melancholie van de meeste nummers vergoedt echter veel. Tot slot Ocotoberon (Polydor De- luxe 2383 407) van het Engelse Barclay James Harvest. Een moei lijk geval. De meeste nummers zijn in aanzet heel mooi en sfeervol (iets te dromerig misschien), doch krij gen in de loop van het proces een aanpak mee, waarvoor de term bombast nog maar zwak gekozen is. De goede bedoelingen verzuipen in elk geval moeiteloos, en dat is op zijn minst jammer voor deze groep, die tegen alle verdrukking in toch steeds aan een integere opstelling is blijven vasthouden. lag z 3 4 6 7 9 10 11 12 u 17 Zo u 19 3o 36 17 40 B ■43 44 46 49 51 ■p9 0 m T 66 60 69 ïo 2, S 76 77 Oplossing t.m. woensdag a.s. per briefkaart zenden aan: Dagblad Trouw, Postbus 859, Amsterdam. Links boven vermelden: Week endpuzzel. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Hot.: 1. kapot. 3. karet. 9. aroom, 13. kers, 15. sol, 16. aren, 17. To., 19. rite, 21. eden, 22. kt.. 23. Ede, 25. Pala medes, 28. kee, 29. nerf, 31. mal, 32. lel, 33. beet, 34. riem, 36. nopal, 38. deel, 40. Edam, 42. man. 43. list. 45. os, 47. eker, 49. maat, 50. Ee, 51. kaar, 52. minaret, 53. eelt, 54. es. 55. abel, 57. sein, 59. Se, 60. stal, 61. rem, 63. rede, 65. teil, 66. ratel, 68. riet, 70. nare. 71. net. 72. eis, 74. gnoe, 76. Ino, 77. medaillon, 80. dor, 81. eg, 82. rage, 83. adem, 85. ma, 86. Nero, 87. Ems, 89. aria, 91. slank. 92. opera, 93. Farao. Vert.: 1. keten, 2. pk, 3. oer, 4. trip, 6. as, 7. roem, 8. el, 9. Ares, 10. ren, 11. on. 12. motet, 14. stam, 16. adel, 18. Oder, 20. elan, 21. edel. 22. keel, 24. Erie, 26. alom. 27. elan, 28. keet, 30. federatie, 33. bestendig, 35. mak, 37. pagadet, 38. dia, 39. moker, 41. me mel, 43. later. 44. meter, 46. sas, 48. ril, 49. mes, 50. els, 56. bal. 58. Ier. 60. sero, 61. rata, 62. meel, 64. eend, 65. tang, 66. rede, 67. lila, 69. toom, 70. niets. 71. nego, 73. soda, 75. Erato, 77. Mark. 78. ieme, 79. nerf, 82. ren, 84. Mia, 86. na, 87. e.p., 88. sr, 90. ar. De prijswinnaars zijn: mevrouw W. Evenhuis-Abbring, Kallenkoterallee 47, Steenwijk; mevrouw A. C. Phie- lix, Laan van Presikhaaf 20'. Arnhem; mevrouw J. M. Smil-v.d. Mijn, De Savornin Lohmanlaan 49, Amstel- De hieronder genoemde boeken zijn allemaal van uitgeverij Bruna te Utrecht: in de serie Bruna Culinair onder eindredactie van Hugh Hans: Italië, met recepten van Luisa de Ruggieri; China, met recepten van Lee Chun; Frankrijk met recepten uit „La bonne cuisine", Parijs en Duitsland met een receptleuze Arne Krüger. Per deeltje 128 blz - 7.50. Vijf deeltjes in de science ficti- onsfeer: Moeder aarde nv., door C. Simak (220 blz - 5.50); Ganymedes SF jaarboek (207 blz - 6.50); Zelfs de goden, door I. Asimov (298 blz - 7.50) en twee van de schrijver A. E. van Vogt: De volmaakte wens (192 blz - 5.50) en Rebellie in de ruimte (189 blz - 5.50). Twee romans: De Franse vluchteling, door C. Heaven (272 blz - 5.50) en Mijn broer Mi chael, door M. Stewart (259 b.z - 5.50). Een politieroman van A. Lourens-Koop: Ze vragen erom (155 blz - 4.25). De gekrompene, een fantasy en horror-verhaal van R. Matheson (188 blz - 4.25). De man uit Frankrijk, een detective verteld door Ivans (190 blz - 4.25). AO-boekje 1636: Het casino, een gok? door P. v.d. Tuin; en nr 1637: Walvissen in nood, door N. Baaijens. Prijs per deeltje van 20 pagina's 1.50. De Zuidhollandse uitgeverij te Baarn stuurde de volgende romans: Gebed voor het schip, van D. Ree man (219 blz - 19.50). Een deel in de Angélique-serie: De Samenzwering, door Anne en Serge Golon (267 blz - 25.90); Rood kleurt de horizon, door M. Söderholm (317 blz - 28.90) en Het oog van de tijger, door W. Smith (299 blz - 25.90). Bij uitgeverij Unieboek, te Bussum verschenen: Gevaarlijke lading en Sabotage in Kopenhagen, maritieme thrillers van R. MacLeod. Resp. 152 en 148 blz. 14.50 per deel. Als koppige wijn, door C. Cookson. Uitg. Boekerij, Baarn, 219 blz 23.90. De weg naar het recht, een rechtsso- ciologisch onderzoek naar de sa menhang tussen maatschappelijke ongelijkheid en Juridische hulpver lening. door Kees Schuyt, Kees Groenendijk en Ben Sloot. Uitg. Kluwer, Deventer. 387 blz. - 32.50. De thuiskomst, roman van H. Car- tens. Uitg. Fontein. Baarn. 149 blz - 17.50. In de serie Fontein-folio (uitg. Fontein): Echo's van de toe komst, door D. J. Wicherlink (120 blz - 13.50), Droom van de mensheid (geleerden op het spoor van de on sterfelijkheid) door J. von Buttlar. (173 blz 19.50), Het grote fiasco, (gaat de mens ten onder aan zijn hersenen?) door T. Löbsack (207 blz - 24.50. Uren borduren. Veel vooi Deelden en uitgewerkte patronen van uitgeverij Omniboek te Den Haag. 136 blz - 19.90. Recht, macht en manipulatie, heden daagse opvattingen over de functies van het (straf)recht voor individu en maatschappij, onder redactie van C. Kei, M. Moenings, N. Jörg en P. Moudiko. Uitg. Spectrum, Utrecht. 510 blz. - 9.90. Kind op komst, door A. Schillemans. Uitg. Contact. Amsterdam. 144 blz - 17.50. Van dezelfde uitgeverij zijn Guerrilla, door V. S. Naipaul (213 blz - 28.50) en Tromgeroffel in Rancas, M. Scorza (203 blz - 23.50). De wereld van Anton Pieck, door Hans Vogelesang. De onderwerpen van de tekeningen zijn in het ene deel „Ontmoetingen met Hildebrand (47 blz); het andere deel is „Langs de waterkant" (47 blz). Prijs per deel 14.90. Van Evro Holland b.v. te Den Haag verscheen Beroepenboek 76/77 en in en om de gezondheidszorg dat is sa mengesteld door A. W. F. Gauw. De opleiding, de duur daarvan de exa mens, de mogelijkheden enz., van een beroep „in en om de ge zondheidszorg" is dit boek te vin den. Het boek is bij Evro Medlca in Den Haag üe bestellen voor de prijs van 42.50. De He.ttieten, door Johannes Leh- mann. Uitgave H. Mculenhoff, Baarn, 289 blz. 34,50. Weinigen zullen ooit van Suppiluliu- mas hebben gehoord, of van Mursi- lis daarvoor moet je wel erg veel belangstelling hebben voor de ge schiedenis van het Midden-Oosten. Het waren Hettietische vorsten, en het is nog niet lang geleden dat er over de Hettieten weinig meer be kend was dan een enkele vermel ding in het oude testament. Daar is verandering in gekomen, dankzij verrassende opgravingen in Turkije, en daarvan doet Lchmann verslag in een dik boek, dat ik graag en van harte aanbeveel. Niet omdat de Hettietische geschie denis zoveel bijdraagt tot de kennis van de algemene geschiedenis, maar wel omdat de Hettieten een heel bijzonder volk zijn geweest. Driedui zend jaar geleden verdwenen ze uit de historie. Daarvóór onderhielden ze uitgebreide contacten met Egyp te en andere bakermatten van de mensheid. Feitelijk blijkt hun stad even oud te zijn als Jericho. Veel van hun levenswijze, hun humane rechtsregels, hun duizend goden hun prachtige mythen, beschrijft Lehmann, maar ook van de opgra vingen zelf doet hij boeiend verslag. Hij schrijft met grote eruditie en een mime kennis van de algemene ge schiedenis. en een en ander is ook nog zeer verzorgd vertaald. De vele treffende illustraties completeren Tot onze spijt hebben we deze week geen schaakrubriek van Ludek Pachman ontvangen. het geheel. Meulenhoff voegt op deze manier een waardevol deel toe aan de reeks over de Kelten, de Feni- ciërs, de Azteken en de Vikingen, die ik al eerder aankondigde. W.F.S. Gulden sporen, met illustraties van J. H. Isinga, deel 4 en 5. Uitgave de vuurbaak, Groningen elk 160 blz., S 54,50 per deel. Het wordt wel een prachtige serie, deze royaal uitgevoerde boeken met werk van de illustrator Isinga. Dit- mamaal platen met verhalen (de platen weer in vele details apart gereproduceerd) van de Muiderk- ring, Nova Zembla. Bantam, slag bij Nieuwpoort, Rembrandt, Bui tenplaatsen aan de Vecht, De brand in Moskou en vele andere vermaar de historische wandplaten. Niet alle maal orlginaal: De plaat van de gro te vergadering van 1651 doet sterk denken aan een schilderij van Van Deelen dat in het rijksmuseum hangt. Onverminderd mooi is de druk, en ook de uitvoerige toelich tingen blijven de moeite waard. W. F.. S. De wereld is nog steeds rijk, een optimistische inventarisatie; Anton Zischka. 240 blz, Keesing, 49,50. De 73-jarige Oostenrijker Anton Zisdhka wil in dit boek aantonen dat de wereld rijk is en rijk blijft. Er zal voor ledereen overal genoeg zijn, is het uitgangspunt waarmee hij zich afzet tegen de opvattingen dat de grondstoffen uitgeput raken, het voedselprobleem groter wordt en de grenzen aan de groei in zicht zijn. Hij heeft geen goed woord over voor wat hij noemt „de onheilsprofeten die geheime politieke bedoelingen zouden hebben, namelijk het invoe ren van het communisme op we reldschaal. De ondergangsprogno ses vinden weerklank bij christenen en socialisten, zo meent Zischka, en zij lopen daarmee in het straatje van de communisten. Hij is tegen een „groei-stop" en vindt dat degenen die daar voor zijn het communisme bevorderen en „de plannen van Was hington dienen, dat immers reeds in de jaren 1942-1945 bereid was de wereldheerschappij met Moskou te delen". Want net als toen willen bei de grootmachten ook nu Europa verzwakken. En Europa moet, aldus Zischka, groot en sterk worden: in de „nieuwe" wereld van Zischka heeft Europa kansen als nooit tevo ren. Een bekend verhaal van deze Oostenrijker, die echter in het mid den laat of dat nieuwe Europa op nieuw. zoals in de jaren dertig en veertig, onder leiding van een landgenoot van hem moet komen te staan. Gelukkig heeft Keesing het boek zo duur gemaakt, dat niemand het koopt En wie iets wil weten over recycling, voedselproduktie en al ternatieve energievoorziening kan elders terecht. Goedkoper en zonder bedenkelijke filosofieën. H.S. In het clubkampioenschap van Ne derland zijn er nog drie serieuze kan didaten voor de titel over, te weten het Groningse Roxy Dual, het Amsterdamse VAD en het debute rende Lent, afkomstig uit Gelderse kringen. Mijn eigen club, het al jaren in de ereklasse uitkomende Hulzum, heeft geheel onnodig het lootje moe ten leggen tegen VAD. Na een rom melig begin, waaraan zowel wijzelf (doordat een van mijn teamgenoten de trein had gemist, werd onze opstelling drie minuten te laat inge leverd) als in meerdere mate de arbi ter schuldig was. Deze drukte om 1 uur de klokken van alle Huizumspe- lers in, zowel die aan de borden waar mijn makker met wit speelden als waar zij de zwarte schijven zouden moeten hanteren. Het reglement zegt. dat aan het begin van een wedstrijd de klokken van de witspelers in werking worden gesteld, waarna dezen hun eerste zet mogen afgeven. Nu de arbiter, zijn naam is mij helaas ontschoten, alle klokken van de Huizumspelers in werking stelde, drukte hij dus aan vijf borden de klok in voor de zwartspelers, met als logisch gevolg, dat ej een soort PATSTELLING ont staat. Immers, de klok van zwart loopt, maar hij mag geen zet doen, omdat wit nog geen openingszet heeft afgegeven. En wit mag, wan neer hij sportief zou willen zijn, zijn openingszet ook niet doen, want het reglement zegt, dat die speler aan zet is wiens klok loopt. Gevolg, grote consternatie en grote hilariteit. Op mijn bescheiden vraag, of hij zijn actie ook kon verenigen met de re glementen, antwoordde hij, dat ik na de wedstrijd maar eens langs moest komen om deze problemen door te praten. De arme man wilde het na tuurlijk eerst nog eens opzoeken in al zijn paperassen, maar had niet in de gaten dat Huizum dan automa tisch op een achterstand van 10-0 zou zijn gezet door tijdsoverschrij ding aan vijf van de tien borden. Gelukkig waren zeven van onze te genstanders zo sportief om het met deze arbiter en zijn wonderlijke in terpretatie van het reglement niet al te nauw te nemen, en namen zij hem in de maling door de klokken terug te draaien. Aan drie borden is dit niet gebeurd, nl. het bord van Sjoerd Visser (tijdnood kostte hem dan ook een zekere overwinning), Johan Ca- pelle en bij mijn eigen bord, hoewel mijn tegenstander dit ook wel wilde toestaan. Ik heb echter zelf gezegd dat dit niet nodig was, met in mijn achterhoofd de gedachte aan een protest, maar bij nader inzien moet men alles maar relatief bekijken en er eens hartelijk om lachen. Toch blijft het voor mij een vreemde zaak, dat men voor een dergelijke be langrijke wedstrijd tussen twee titel kandidaten een arbiter aanstelt, die van het reglement geen kaas gegeten heeft en in een enigszins moeilijke situatie direct begint te dreigen met allerlei eigenaardige acties en deze nog ongestraft kan uitvoeren ook. Wie vindt dat ik nogal wat ophef maak over dit incidentje, heeft vol komen gelijk, maar wanneer u nog eens mocht denken dat alleen op de voetbalvelden de arbiter met de spe lers in de clinch ligt, herinner u dan dit voorval. Dammen is zo saai nog niet! Uit bovenstaand duel nu nog enige flitsen. Het duel tussen mijn clubge noot (de verlate Dirk Slnnema) en de VAD'er Henk Twijnstra had de vol gende curieuze opening op het bord: 1. 32-28 17-22 2. 28x17 11x22 3. 37-32 12-17 4 41-37 8-11 5. 46-41 8-12 6. 34-29 19-23 7. 40-34 14-19 8. 32-28 23x32 9. 37x28 16-21 10. 45-40 20-24 11. 29x20 15x24 12. 41-37 21-27?? Tot zover alles normaal, maar met zijn laatste zet maakte Twijnstra een fout die op dit niveau niet mag voorkomen, want na 13. 37-32 moest hij tot de ontdekking komen altijd een schijf te verliezen. In de diagramstand is te zien, dat ook ik erg eenvoudig aan mijn pun ten kwam. ja 9 Qi 0 01 ©l 0 9. Partijverloop na een onregelmatige opening: 18.20-24 19. 29x2015x24 20. 42-37. Natuurlijk was 46-41 verboden door 24-29 met na het slaan 13-19 met dam voor zwart! 20 18-23!? Waarschijnlijk is de opbouw van 2-7- 12 en 4-10 gevolgd door een meer behoudender opbouw beter. Na de tekstzet komen er enige problemen voor zwart. 21 48-42! Zwarts enige zet is nu 24-30 22. 35x24 19x30, maar na 23. 45-40 krijgt zwart het erg moei lijk, omdat een goede opbouw ver hinderd wordt met 27-22, maar zie daarvoor ook de volgende opmerkin gen. Na 48-42 is 8-12 verhinderd we gens 27-22 met schijfwinst voor wit 14-20 wegens 22. 27-22 17x28 23. 26x17 11x22 24. 33-29. Deze actie vindt ook plaats na 2-7 en op 4-10 speelt wit dezelfde actie maar i.p.v. 24. 33-29 speel ik dan 32-27 en zwart moet altijd verliezen. Partijverloop 21. 13-18 22. 27-22 17x28 23. 33x13 9x18 24. 26x17 11x22 25. 39-33 (dreigt 33-28) 4-9 26. 46-41 2-7 27. 32-28 23x32 28. 37x17 19-23 29. 38-32 9-13 30. 45-40 23-29 31. 33-28 14-19 (de schijf op 17 is niet meer terug te winnen) 32. 41-37 18-23 33. 28-22 7-11 34. 42-38 8-12 35.17x8 3x12 en met nog een half uur bedenktijd, tegen mijn te genstander nog slechts drie minuten leverde het afspel geen problemen meer op. 36. 44-39 16-21 37. 31-27 21-26 38. 39-33 11-16, 39. 43-39. 6-11 40. 36-31 11-17 41. 22x11 16x7 42. 27-22 7-11 43. 31-27 11-16 44. 39-44 12-17 45. 22x11 16x7 46 33-28 7-11 47. 28-22 13-18 48. 22x13 19x8 met de bedoeling op 34-30 te vervolgen met 26-31, vandaar 49. 27-21 26x17 50. 34-30 opgegeven. Erg sober allemaal. Zoals leder Jaar maak ik ook nu weer de verzamelaars van het thema „Kerstmis op postzegels" attent op de bekende bijzondere afstempelingen, die de Oostenrijkse postdienst met het oog op Kerstmis elk Jaar in het dorpje Christkindl beschikbaar stelt. Het is dit jaar de 27e keer dat zulks plaatsvindt. Er komen zoals steeds twee stempels: een van 26 november tot 26 december en een van 27 december tot 6 januari. De speciale kerstzegel van Oostenrijk verschijnt dit Jaar op 26 november. Genoemde afstempelingen kunt u als volgt voor uw verzameling verkrijgen. Adresseer twee of meer enveloppen aan uw of andermans adres, sluit per enveloppe een internatio nale antwoordcoupon (op elk postkantoor te koop) tegelijk met uw envelop pen in een grotere omslag (te frankeren natuurlijk) en stuur die hele zaak aan POSTAMT A 4411. Christkindl. Oostenrijk. Een eenvoudig verzoek „Bitte Weihnachtbriefmarken kleben und abstempeln mit Christkindlstem- pel I und II 1976" is voldoende. Veel succes! De verzamelaars van Japanse zegels meld ik nog drie vorige maand verschenen uitgiften. Ter gelegenheid van de Jaarlijkse „Internationale Briefschrijfweek" kwam een zegel van 100 yen in omloop met de afbeelding van een schilderij van Busson Yosa (1716-1783). genaamd „Wouw en Kraai en". Voorts een zegel van 20 yen gewijd aan het 31e nationale aUetiekcon- cours, dat vorige maand in Saga werd gehouden. De derde zegel (50 yen) is uitgebracht wegens de indiensttreding van de onderzeekabel voor telecom- municatieverbindingen tussen China en Japan op 25 oktober JL Ter herinnering aan de in 1975 overleden president van de republiek China, Tsjang Kai-sjek, die 31 oktober 90 jaar zou zijn geworden, verschenen drie zegels met afbeeldingen van de generaal, zijn moeder en dr Sun Yat-Sen. Aan het safaripark in het Oost-Boheemse Dvor Kralóvé (vroeger Königinhof aan de Elbe) wijdt de post van Tsjechoslowakije zes fraaie zegels met afbeeldingen van een steppenzebra. een Afrikaanse olifant, een jachtluipaard, een giraf, een neushoorn en een antiloop. In België verscheen 8 november een zegel met toeslag ten behoeve van de Nationale Vereniging voor hulp aan geestelijk gehandicapten, die in 1959 werd opgericht. Op de zegel een toepasselijk schilderij van Velasquez, dat in het Pradomuseum van Madrid wordt bewaard. Ten slotte een rueuwe zegel van Finland, die 4 november uitgekomen is. Deze toont het portret van de zeer invloedrijke Finse architect Hugo. Alva, Hendrik Aalto (1898-1976) en het Finlandia-huis dat hij ontworpen heeft. J. J. M. Kiften

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 25