inderfonds VN wil meer fijn dan een hulp in nood oe Thailands militairen een nog rille democratie om zeep hielpen Tanziaanse moeders leren gezond voedsel te kiezen >r, MAMA .^k '60RB KUftH Q v G** AG 13 NOVEMBER 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTET 19 Nico Kussendrager larde, houten banken, ergens aan de voet de Kilimanjaro, wachten tientallen Afri- ise moeders in kleurige kleding op hun t. Rondom hen spelen zwarte kinderen, bekend beeld in ziekenhuisjes in Oost- ia. één van de onderdelen et „programma ter be- ling van het kind", op- door de regering van nla met steun van Unl et kinderfonds van de gde Naties. cial Dk le- ten- :ra- /I bestaat In 1976 dertig iaar heeft weinig reden chen. Miljarden zijn be- voor de kinderen in ont- ingslanden maar zij zijn ergelijking met 1946 eer- ichter dan beter aan toe. de afgelopen jaren het kinderfonds veel lan haar lief was moeten en aan noodhulp (bij of natuurrampen) dan tgeld kon uitgeven voor ijke verbeteringen in bij eeld de gezondheidszorg wikkelingslanden. Vorig was 220 miljoen gulden Ikbaar voor projecten op angere termijn, die deel >ken van nationale ont- l"ilingsplannen, terwijl 110 en werd besteed aan leni- w directe noden. Jnderfonds, oorspronke- lat (jfcgeri ht om de kinderen tdoor oorlog geteisterde 0 pa te helpen, vindt dat - scheve verhouding. Wil it I zichzelf op den duur Ddig maken, dan zal aan r Dij ibberde leefomstandig- in ontwikkelingslanden «ten veranderen en dat liiet door noodhulp als len van medicijnen en iin geval van rampen. van voeding en hygiëne om ziekten te voorkomen en de kindersterfte terug te druk ken. Verder is het kinderfonds nog meer naar de dorpen op het platteland getrokken, waar het merendeel van de mensen in de Derde Wereld woont. Een op Westerse leest geschoeide gezondheidszorg in de steden heeft amper zin, omdat dan het grootste deel van de bevol king van de medische voorzie ningen verstoken blijft. Ook zullen die dorpen zelf veel meer betrokken worden bij het opzetten en bemannen van de gezondheidszorg in hun gebied. Er zal dan ook meer gebruik worden gemaakt van mensen die maar een eenvoudige me dische opleiding hebben gehad en die door de dorpsge meenschap zelf zijn aangewe zen. Zij krijgen die opleiding niet ver van hun dorp en kun nen dan na terugkeer eenvou dige hulp geven en in ernstige gevallen door verwijzen naar streekziekenhuizen. Rapporten erd I inderfonds heeft in de Ier jaren een aantal din- eleerd. Zo wordt niet lleen maar aandacht be- lan de medische verzor- taar ook aan verbetering Voor Unicef zijn deze lessen uit het verleden nog voor een groot deel papier. In dikke rap porten liggen ze opgeslagen in de kantoren in Genève maar voor een deel wordt er QOk in de praktijk al mee gewefkt. Bij voorbeeld in Tanzania, één van de minst ontwikkelde en door de economische terug gang meest getroffen ontwik kelingslanden. De toestand verslechterde door de droogte in 1973 en 1974 en door de versnelde ontwikkeling naar ,,ujamaa"-(gemeenschaps) dorpen. Tanzania is een Derde Wereldland dat althans póógt AMECHUKUUA MflFUNiO YA MALEZI W CHAVCULA BORA HA AMEHITIMU VI2URI Het diploma, dat de Tanzaniaanse moeders na de voedingslessen krijgen. het platteland bij het ontwik kelen de voorrang te geven bo ven de steden en probeert daar een gespreide gezondheidszorg op te zetten. Voor Unicef wa ren dat redenen om Tanzania te helpen bij de verbetering van de voeding en de gezond heid op het platteland in het kader van het genoemde „pro gramma ter bescherming van het kind". Het is als proef opgezet in drie zeer verschillende gebieden van het land. In het kustgebied van Bagamayo waar de over wegend islamitische bevolking erg afwijzend staat tegenover verandering, in het door de droogte zwaar getroffen dis trict Dodoma (de nieuwe hoofdstad) in het midden van het land, waar gemiddeld per vierkante kilometer maar 27 mensen wonen die kilometers moeten lopen om bij een ge zondheidskliniek te komen, in het vruchtbare Moshi-district aan de voet van de Kilimanja ro (de hoctgste berg van Afrika). Bezoek Een internationaal groepje journalisten bracht onlangs een bezoek van een dag aan dat gebied en maakte als te doen gebruikelijk eerst haar opwachting bij de regionale commissaris. Semkiwa. Hij noemde het district een „proef gebied voor naoderne kinder verzorging" ea wat daarvan waar was konden de op dit terrein nauwelijks ingevoerde journalisten zieau onder leiding van dr. Shuma. de leider van het „m«oeder-en-kind- programma" in, dat deel van Tanzania. j Hij begon ondanks de nadruk op het platteland in een stadszlekehuls, i namelijk dat van Moshi. Zo'n zeventig moe ders per dag krijgen daar voor lichting over gezondheidszorg en geboortenbeperking. Eén van de meest voorkomende ziekten is nog stooeds mazelen. Eén op de vijtien kinderen sterft hieraan. Het terugdrin gen van mazelen is één van de doelstellingen \ran het pro gramma. Het woord „gefcoortenbeper- king" is wat verwarrend omdat volgens dr. Shuma het bevol kingsbeleid gerictot is op de gezondheid van de mensen en niet in de eerste plaats op be perking van het aiintal. „Over bevolking" noemt hij „een westers probleem" en hij vindt dat je het aantal ktaderen niet moet beperken om de beper king. „Er is ruimte genoeg in Tanzania." Die vetenschap hebben kennelijk ook de bij het gesprek aanweeige artsen en verpleegsters: hun eigen kindertal loopt van zes tot veertien. Dr. Bacha heeft geen idee hoeveel mensen met de voorlichting wordew bereikt, maar weet wel dat veel vrou wen vaak stiekum toornen om dat het dorp het niet mag weten. Hij stelt voor naar Machame- Kisiki te gaan, ongeveer een uur rijden van Moshi, eerst over redelijke wegen fangs si sal en bananen, maar de laatste tien kilometer glibbe rend door de roodbruine drek, af en toe tegen de bomen aan- s lippend. Het zal wel van vooringeno menheid getuigen dat het eerste wat in het oog springt de opvallende reclames van Nestlé voor melkpoeder zijn. En dat terwijl borstvoeding veel beter is en het melkpoeder vaak wordt aangemaakt met vuil water in vuile flessen, wat allerlei ziekten tot gevolg heeft. „Oude reclames," roept dr. Ngoda verontschuldigend en legt vervolgens uit dat dit centrum bestemd is voor zo'n 50 duizend mensen die welis waar ook hier kilometers moe ten lopen om er te komen. Het werk wat hier wordt gedaan is te vergelijken met een Neder lands consultatiebureau, zij het dat in Machame-Klslki ook de moeder in de gaten wordt gehouden. Duidelijk trots is dr. Mucha op het voedingscentrum Nuru, waar vrijwel geen medicijn wordt gebruikt maar voorlich ting wordt gegeven over voe ding. Moeders die van ver ko men kunnen er ook voor drie weken verblijven, eventueel met de kinderen. De leef omstandigheden in het dorp worden zoveel mogelijk nage bootst, maar die vergelijking moet met een korreltje zout worden genomen, De oogst bij het voedingscentrum staat er beter bij en de kippen zien er beter uit dan in veel dorpen het geval zal zijn. Moeders die het programma in Nuru heb ben doorlopen krijgen een di ploma mee naar huls met daar op een rund, vissen, eieren, mals en een kokospalm en de tekst: „Moeder heeft met goed gevolg lessen in voeding gehad" en daaronder „Beter voedsel voor een beter leven". (Dit is het laatste van drie stuk jes over ontwikkelingsprojecten in Oost-Afrika. Het eerste ging over een Nederlandse pater in een door hem zelf opgezet dorp en stond vorige week zaterdag in de krant, het tweede ging over Nederlandse hulp aan Ke nia bij koffieziektebestrijding en veeteelt en stond in de krant van donderdag). r Johan ten Hove 'le dagen na de coup van de Thaise militairen die een voortijdig einde ite aan het democratisch experiment van premier Séni Pramoj, ging ïven in de hoofdstad Bangkok zo te zien al weer zijn normale gang. Wel en we op weg van het vliegveld naar de stad aangehouden door liren die langs de weg met zandzakken en mitrailleurs versterkte in hadden ingericht. Maar het was dan ook midden in de nacht en de te machthebbers hadden ten slotte een avondklok ingesteld. kok, waar de meest recente Mercedessen, Volvo's Datsuns en Toyota's i dagelijks het leven zuur maken, vertoonde overdag dezelfde waan- !e verkeerschaos als voorheen. Weliswaar verschenen er de eerste i geen kranten en waren de universiteiten gesloten maar toch herin- vrijwel niets er aan dat hier enkele dagen geleden, om precies te zijn Jensdag 6 oktober, bloedige gevechten tussen leger, politie en studen- idden gewoed. Hierbij werden meer dan honderd linkse studenten op achtige wijze afgeslacht. meer dan de dertig studenten waren d, waarvan de officiële mededelin- iwag maakten werd ons al spoedig Ijk gemaakt door een regerings jaar, die ons verder niet zonder lig plezier zei dat de coup reeds lang voren op poten was gezet. De stu- ïonlusten, begonnen na de terugkeer e oude militaire dictator Thanom atsjorn. en uitmondend in de ge il bij de Thammasat-universiteit in :ok waren niets meer dan de directe ding. leken zich al weer te hebben l bij de nieuwe situatie. Niet zo lerlijk misschien in een land dat |[de tweede wereldoorlog van de ene aire dictatuur in de andere rolde, dat er wezenlijk iets veranderde 'e grote massa van het volk. Het was i jaar geleden dat Thailand het llhefc eerst langs parlementair demo- u? weg probeerde. '73 gingen Thaise studenten de straat op om te demonstreren het gehate bewind van maarschalk Kittekatsjom en generaal Prap- ithien. Deels vanuit een oprecht en deels vanuit een modieus, uit «ten overgewaaid radicalisme, kwa- le zonen en dochters van Thailands aristocratie in verzet tegen de corrup- i het machtsmisbruik onder het mili- bewind en eisten verregaande hervor- tn van de feodale Thaise samenle- Maar het was pas nadat belangrijke •nderdelen en koning Phoemibol zich r de demonstraties stelden, dat Tha- an de zijnen het veld moesten ruimen ar het buitenland verdwenen. *arop volgende paar jaren maakten ogere sociale lagen in de Thaise sa ving een versneld politiek be- "ordingsproces door wat resulteerde oprichting van een groot aantal poli tieke partijen, die elkaar te vuur en te zwaard bestreden. Mao en Che De idealisten onder de studenten togen met Che Guevara en Mao Tse-toeng in het achterhoofd naar het platteland om de traditioneel denkende boerenmassa te ac tiveren en tot protest aan te zetten tegen het in Thailand overheersende groot grondbezit. Velen bleven met dezelfde fi guren op hun spandoeken maar in hun achterhoofd het uitzicht op de geriefelijke baantjes die passen bij de afgestudeerde Thaise aristocratie, op de universiteiten achter en hielden ellenlange discussies over Thailands toekomst. Hoe dan ook, Thailand werd een democra tie met een gekozen parlement en Seni Pramoj werd premier van een coalitie, die zeer moeizaam tot stand kwam en on werkbaar bleek. Hij'hield het een week uit en werd opgevolgd door zijn jongere broer Koekrit Pramoj. Ook hij stond aan het hoofd van een al even ongemakkelijke coalitie van partijen die elkaar het licht in de ogen niet gunden. Zijn eigen sociale gerechtigheidspartij had bij lange na niet de meerderheid in het parlement. Beide premiers verloren zoveel tijd met het poli tieke gekrakeel dat er van een wezenlijke aanpak van de problemen in het land nauwelijks sprake was. Daarbij kwam nog dat de militairen weinig anders deden dan op een gelegenheid wachten om opnieuw de macht aan zich te trekken. Hetgeen waarschijnlijk alleen niet gebeurd is omdat ook binnen het militaire apparaat de verdeeldheid bijzon der groot was. Koekrit Pramoj gaf het in januari van dit Jaar op. Hij ontbond het parlement en schreef vervroegde verkiezingen uit, die in april gehouden werden en waaraan 58 par- De staatsgreep in Thailand ging gepaard met bloedige gevechten tussen leger en studenten en studenten onderling. Een aantal van hen zoekt hier dekking tegen de kogels uit de automatische geweren, waarmee politiemannen het vuren uit de universiteitsgebouwen beantwoorden. tijen deelnamen. Thailand maakte zich op voor deze verkiezingen in een sfeer van geweld en intimidatie waarbij alles wat maar enigszins naar „links" zweemde werd afgedaan als „communistisch". En dat is in een land waarvan de buren het jaar daarvoor in communistische handen over gingen en een grote stroom vluchtelingen naar Thailand veroorzaakten, een zeer ef fectief scheldwoord. Roversbenden In Thailand heet tegenwoordig alles wat niet deugt „communist". Zo heten de platvloerse roversbenden die er in de afge legen gebieden 's nachts een paar centen bijverdienen door auto's aan te houden en reizigers uit te schudden „communisten". Deze panische angst voor het communis me is voor een deel te verklaren als reactie op de door de grote massa van het Thaise volk geziene ondermijning van het gezag van de koning, de staat en het boeddhis me. Met name de nogal luidruchtig met revolutionaire ideeën koketterende stu denten hebben bij de Thaise bevolking kwaad bloed gezet. De conservatieve en rechtse partijen hebben van deze gevoe lens dankbaar gebruik gemaakt en een ware hetze ontketend tegen alles wat Jinks" was. De verkiezingen leverden een overwinning op voor de conservatieven en rechts. Seni Pramojs rechts van het midden staande democratische partij kreeg 115 van de 279 zetels en ging een opnieuw ongemakkelij ke coalitie aan met de zeer conservatieve Cart Thai (vrije natie) partij en twee kleine rechtse partijen die sterke banden met het leger onderhielden. Seni hoopte dat deze militaire rela,tie van zijn coalitiepartners Thailand zou behoeden voor de zoveelste milita're coup. De linker-vleugel van zijn eigen partij echter verafschuwde de partners omdat deze naar hun mening alles behalve een democratie voorstonden. Toen kwam in september oud-maarschalk en oud-dictator Thanom Kittekatsjom te rug uit Singapore. Kaal geschoren en in het oranje-kleurige gewaad van een boeddhistische monnik. Hij kwam om zijn zieke 91-jarige vader te bezoeken en diens dood af te wachten, althans dat zei hij zelf. Enige maanden daarvoor had Praphas Charusathien. de andere dictator, al gepro beerd Thailand binnen te komen. Maar het verzet onder brede lagen van de bevolking tegen zijn komst was zo groot dat hij naar Taiwan terugkeerde. Gevoelige snaar Met de nieuwbakken monnik Thanom was het anders. Alleen links, en dan met name de linkse studenten vonden dat hij weg moest. Bij grote delen van het volk raakte Thanom een gevoelige snaar door als boeddhistische monnik het land binnen te komen. Of de komst van Thanom deel uitmaakte van een weloverwogen komplot is niet bewezen, maar kan ook niet uitge sloten worden. Premier Seni Pramoj zat in een lastig parket. Als democraat en in Oxford opge leide jurist voelde hij er weinig voor een man in het boeddhistische boetekleed over de grens te zetten. Hij aarzelde en de demonstraties van links werden feller. In zijn eigen partij kreeg Seni de wind van voren en hij besloot af te treden. De koning accepteerde zijn ontslag niet (wie zou er in vredesnaam Thais premier moeten wor den) en na enig heen en weer bleef Seni Pramoj aan onder voorwaarde dat hij zijn kabinet zou wijzigen. De spanning en het geweld uit de dagen voor de verkiezingen waren teruggekeerd. Militaire radiostations waren constant in de lucht en beschuldigden links ervan Thailand te willen uitleveren aan het com munisme, en het koningsschap te willen vernietigen. Als antwoord op de demon straties werd de Thammasat-universiteit gesloten en daarop werd deze door linkse studenten bezet. Twee studenten kwamen in het geweld op gruwelijke manier om het léven en bij de universiteit werden uit protest twee poppen opgehangen, waar van de een sterk op de kroonprins leek. De maat voor de koningsgezinde Thais was vol. De militaire radio verkondigde dat er Vietnamese communisten op de universiteit zaten en dat de studenten zwaar bewapend waren. Rechtse knokploegen, leger en politie bestormden de universiteit en richtten een waar bloed bad aan. Enkele uren later kondige het opperbevel van de Thaise strijdkrachten aan dat ad miraal Sa-Nga Tsjarloryoe, minister van defensie in Seni's kabinet, aan het hoofd van een militaire raad de macht had over genomen. Het parlement werd opzij gezet, de staat van beleg afgekondigd, een avondklok ingesteld, kranten verboden en er werd een grootscheepse klopjacht ge houden op alles wat „links" dus commu nistisch was. „Een reeds lang voorbereide coup", zoals de regeringsambtenaar vergenoegd op merkte. Maar dan wel één die tenslotte op naam kwam te staan van de man die hem niet voorbereidde. De Thaise strijdkrach ten waren zeer verdeeld, hoewel ze het over enkele zaken wel eens waren. Ten eerste dat je het besturen van een land als Thai land eigenlijk nooit helemaal moet overla ten aan burgers en ten tweede dat Thai land zeer snel afdreef naar het door hen verafschuwde communisme. Maar over de te volgen ontwikkelingsstrategie beston den grote verschillen. Van de verschillende groepen militairen die iets in de zin hadden was die onder leiding van generaal Yos het verst met de voorbereidingen gevorderd. Generaal Yos had begin dit jaar al eens eerder een summiere poging gedaan de macht aan zich te trekken. HIJ onderhield relaties met de oude Thaise machthebbers en schijnt ook de hand te hebben gehad in de terug komst van Thanom. De generaal voerde het bevel over het eerste leger dat strate gisch gelegerd ligt' rond de hoofdstad Bangkok. Zonder de steun van deze troe pen is een militaire staatsgreep in Thai land vrijwel ondenkbaar. Ook de linker vleugel van Seni's democratische partij was dit wel bekend en zij heeft dan ook geprobeerd generaal Yos het bevel over deze troepen te ontnemen. Hij en enkele andere officieren zouden overgeplaatst worden naar bureaubaantjes, waar ze wei nig directe Invloed zouden kunnen uitoefe nen op de troepencommandanten. Generaal Yos vroeg en kreeg echter een „overgangsperiode" van enkele dagen om het bevel over te geven. Binnen deze enke le dagen verschaften de gevechten op de Thammasat-universiteit hem de gelegen heid in te grijpen. Admiraal Sa-Ngad, de dag tevoren door Seni Pramoj benoemd tot minister van defensie koos de zijde van de komplotteurs nadat men hem ervan veraekerd had dat de koning zijn goedkeu ring aan de staatsgreep gegeven had. Seni Pramoj werd daarop benaderd om aan te blijven als premier. Maar hij weigerde aan het hoofd te staan van een regering die niet via democratische verkiezingen tot stand gekomen was. Zestien jaar Daar had de nieuwe premier Thanin Krai- vlchien, een professionele anti-communist minder moeite mee. In zijn eerste rede voor de Thaise radio maakte hij bekend dat Thailand vier fasen van vier Jaar zai moeten doormaken om weer tot een demo cratisch bewind te kunnen komen. Zestien Jaar is in de Thaise verhoudingen echter een bijzonder lange tijd. Drie Jaar van democratisch experimenteren, hoe ver ward en hoe gebrekkig ook. heeft bij zeer vele Thais toch de smaak van de vrijheid achtergelaten. Bovendien zullen de opstandige commu nistische bewegingen in het noorden van het land versterkt worden met een groot aantal teleurgestelde en verbitterde men sen die nu wel degelijk van „links" naar communistisch zullen overhellen. En ver der zijn bij een militaire coup. waaraan slechts enkele legeronderdelen meededen, nooit alie generaals tevredengesteld... (Dit is het eerste van twee artikelen over de ontwikkelingen in Thailand.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 19