uiniger rijden met dopes in olie of in benzine akistan werd onder Bhoetto geen eenheid Hoe ver bent u al met uw klassieke diskotheek? ---AUTOBIOGRAFIE Afleveringskosten sterk gestegen Manifestatie in RAI bij eerste verjaardag Angola emier leunt sterk op het leger Automotor efficiënt voor energie in huis Strakke lijn voor Mitsubishi Sigma Ford Taunus moet terug naar dealer ^TZ£DAG 12 NOVEMBER 1976 <wartH! BINNENLAND/BUITENLAND er hedM ina reuken it zijn Sicco de Jong llander-|>€VOe^n^en aan benzine Domijnnen tot een lager verbruik den. Deze conclusie is ge- >kken bij onderzoekingen in t Engelse laboratorium van iell. Eerder had reeds de merikaanse Standard Oil >mpany of California het pro- ikt Chevron F 310 uitge- acht, dat eveneens tot zuini- p maan r rijden kan bijdragen. rde kerl /orden izig te inden n i c' u rbrulk 01 ven" 1 ^gal wa ter de mate, waarin het brandstof- iruik door zulke dopes of „addi- lager wordt, komen echter wat verschillende cijfers uit de dag 13 is Shell testte 21 automodellen en f5 te Zei daarbij tot een gemiddelde grafeni andstofbesparing van drie pro nt. Maar bij twee van die modellen het verbruik juist twee procent bij één steeg het met één pro- it en bij twee maakte het geen ■schil uit. Daarentegen scheelde t bij één model zelfs acht procent. :15 [rafen jraafj Het gaat hier om ASD, een dope. die Shell reeds in de verkoop heeft. In tussen heeft BP in Engeland een motorolie met zo'n additief ontwik keld, dat nog niet in de verkoop is. maar dat bij 54 testmodellen een brandstofbesparing van ruim zes procent bleek op te leveren. Boven dien is dit BP-produkt. dat de naam VF 7 draagt, goed voor schonere uitlaatgassen, een betere motorkoe- ling en een gemakkelijker koude start. Ook ASD van Shell en F 310 van Chevron, die aan de benzine worden toegevoegd, leveren een schoner uit laatgas op. doordat deze produkten in feite schoonmaakmiddelen voor de motor zijn. Volgens een overzicht van Shell zijn in de loop der jaren zes belangrijke additieven ontwikkeld: lood om motoren storingsvrij te la ten lopen bij een grote zuigerver plaatsing in 1926, alkyl fenol tegen roest in 1930, isopropyl alcohol tegen bevriezing in 1952. tritolyl fosfaat voor een goede start in 1954 en twee schoonmaakmiddelen voor het in- laatsysteem van de motor in 1956 en 1971. Het eerste werkte alleen op de carburateur; het tweede ASD— maakt het gehele inlaatsysteem schoon. Shell verwacht overigens, dat auto's tot midden volgende eeuw nog wel vloeibare olieprodukten nodig zullen hebben. De ingenieurs van het con cern blijven er op hameren, dat de rij gewoontes tot de belangrijkste brandstof besparing of -verspilling leiden. Tests bij Shell in het Engelse laboratorium te Thornton: hier worden zowel ae uitlaatgassen als het benzineverbruik gemeten volgens de EEG-testcyclus. „Anevermgskosten zijn uit den boze", heeft het ANWB-weekblad Autokampioen geconcludeerd. De kopers van auto's worden opgescheept met kosten van transport, schoonmaken en de „gratis" nulbeurt, die niet in de autoprijzen begrepen blijken. Deze incasseringstechniek van de autobe drijven vindt steeds meer ingang. ?^De Shell-verbruikstest Shell heeft 21 gebruikte auto's getest volgens de EG-testmethode om het schadelijke gehalte in uitlaatgassen te bepalen met en zonder ASD in de benzine. Hoewel de gemiddelde besparing 3 procent was, gold dit niet voor elk automodel. Men kan met ASD zelfs een hoger verbruik hebben, zodat Shell met de geadverteerde conclusies (hoewel in de letter juist) wel iets vollediger en voorzichter had mogen zijn. Daarom geven wij hier de testresultaten uit de brochure „De invloed van ASD op het benzineverbruik" weer (tussen haakjes de verschillenper- centages;. A. auto's met een lager verbruik L Fiat 128 SL (7,8%) 2. Peugeot 504 (6,8%) Toyota Corona 2000 (6,6%) U. Audi 100 GL (6,3%) Atri 5 Datsun 1200 (5,8%) Citroën Ami 8 (5,5%) Fiat 126 (5,2%) Mini Estate (4,5%) Renault 12 TL (4,1%) II, Opel Kadett (3,6%) Fiat 127 (2.6%) Alleen de Datsum 1200 komt twee keer voor in de test: één keer met een ht vanl'l0*er en ^eer met een 'a8er verbruik, waaruit duidelijk blijkt hoezeer de uitkomst van geval tot geval kan verschillen. Ook al is er ontegenzcgge- lijk sprake van een gemiddelde besparing, die de moeite waard is. er 12. Opel Rekord 1.7 C (2,4%) 13. Vauxhall Viva (1,9%) 14. Renault 16 TL (1,4%) 15. Peugeot 304 (0,9%) 16. VW Passat TS (0,6%) 17. VW 1300 (0,2%) 18. Citroën GS Break (0,2%) B. auto's met een hoger verbruik 1. Renault 4 (1,9%) 2. Simca 1100 LS (1,8%) 3. Datsun 1200 (0,7%) Het blad noemt al bedragen van 150 tot 500 gulden, maar de praktijk is, dat maar één merk met zijn prijs exclusief benzine juist onder de tweehonderd gulden blijft en dat er zelfs merken zijn, die aan rond zes honderd gulden komen. De enige min of meer reële post in deze bedra gen is het bedrag van 17.50 voor de kentekenplaten en leges. Autokampioen stelt, dat nog niet zo lang geleden de klant bij aanschaf van een auto alleen een bedrag voor kentekenbewijs en nummerplaten op zijn factuur zag. Nu loopt dit steeds meer uit de hand en worden zelfs via de afleveringskosten anti- roest-behandelingen aan de klanten opgedrongen, „waarvan onvoldoen de vaststaat of die goed zijn uitge voerd". Bovendien „gaan de transportkosten in feite de klant he lemaal niets aan. De dealer biedt zijn waar in zijn bedrijf te koop aan. Dat hij die waar van elders moet betrek ken is een zaak die de dealer aan gaat, maar niet de klant". Een voordeel wordt het feit ge noemd, dat over de afleveringskos ten geen bijzondere verbruiksbelas ting verschuldigd is. Daardoor derft het Rijk rond negentig gulden aan inkomsten per verkochte nieuwe au to. In dat opzicht valt voor de consu ment te verkiezen, dat de overheid de bijzondere verbruiksbelasting voortaan ook over de afleveringskos ten berekent op één uniform tarief van 16.5 procent: in plaats van de huidige tarieven van 16 procent tot een prijs van tienduizend gulden en 17.5 procent daarboven. Dit verschil in belasting heeft er zelfs aanleiding toe gegeven, dat prijzen juist onder tien mille gehouden wer den. terwijl afleveringskosten ver hoogd zijn. De belastingheffing heeft daarmee zelfs het ondoorzichtige en concurrentievervalsende systeem van forse afleveringskosten bereke nen in de hand gewerkt. Wat niet wegneemt, dat de autohandel met dit verder in geen enkele bedrijfstak toegepaste systeem van verkapte prijsverhogingen een zeer incorrecte gedragslijn volgt tegenover zijn klanten. De Mitsubishi Sigma 2000 met een motor, die voorzien is van balansassen om trillingen te beperken. Bet politieke functioneren van Pakistan weerspiegelt de sociale structuur. Het bestuurssysteem is toneel georganiseerd naar Europees model. We zien echter op veel punten de stammenverhoudingen dOOT Jddp Walg vvoren komen. In feite gaan de Westerse vormen niet verder dan de oppervlakte. Dit alles wordt fttfal duidelijk in de figuur van het modieus geklede staatshoofd Bhoetto. MISS r de heeft Pakistan zich na de Ben- le crisis ontwikkelt? Anders dan aanvankelijk geneigd was te 'en in het westen, blijkt Bhoetto it de socialist te zijn waar hij zich destijds uitgaf. In feite hij een feodaal grootgrondbezitter, evenals zijn voorgangers van ge- ities her, met intrige en verraad de macht is gekomen. Met list en ;ld heeft hij het voormalige itshoofd Jugja en diens formele ilger Moejib, de inmiddels ver- oorde eerste leider van het later pescheiden Bangla-desj. bui- 1 gemanoeuvreerd. Doch een- in het zadel was zijn positie lenninst zeker. In de beginjaren gljjkgjuhtte Bhoetto inderdaad een aan- JI hervormingen door te voeren. Dit Sennqet ln de laatste plaats als zetten in n eigen machtsspel. Doch de on- tlmatigheid, de corruptie in de ïaucratie en zijn afhankelijkheid bepaalde groepen werkten effec- het doorvoeren van veranderin- tegen en blokkeerden praktische poeringen. Bhoetto heeft het er beetje bij laten zitten. /angeli ppOSitie Ie gees senhei i de indelingen evenwel die gezien co innen worden als directe bedrei- iarvan ïlijk ei Een ijd. rijk t vol pi iswijsh ruk kf 16. iar in andel Trollö gingen voor zijn machtspositie wor den straf aangepakt. Zo wordt het verzet van studenten meestal in de kiem gesmoord met behulp van leger en politie. Vorig Jaar zijn er honder den opgepakt na grootscheepse raz zia's. Leiders zijn gearresteerd en vermoord. De persvrijheid is gaande weg opgeheven. Journalisten worden geterroriseerd en gearresteerd. Ook de politieke oppositie is zo langza merhand buitenspel gezet. De voor naamste oppositie partij, de Natio nal Awami Party, werd in 1974 ver boden. Haar leider, Abdoel Wali Khan, moest naar Afghanistan vluchten. Honderden andere leden en leiders draaiden de gevangenis in. ^.shgar Khan, oud-luchtmaarschalk en leider van een kleine oppositie partij, wordt zo nu en dan ontvoerd als hij op weg is naar toespraken of vergaderingen. Hij is weliswaar nog Steeds op vrije voeten, doch dit al leen vanwege zijn populariteit bij he;, leger. In Bhoetto's eigen partij, de „Pakis tan People's Party" kraakt het ook Ministers en politieke vrienden van ja/en her worden ontslagen of ver dwijnen uit eigen beweging. De „volk£-staat-van-beleg" werd weer eens verlengd en het parlement, net in functie wederom ontbonden. De ze verschijnselen komen voort uit de kernproblemen van Pakistan zelf. Bhoetto is een Sindhi, uit het zuiden. Zijn partij, de P.P.P. is echter het sterkst in de Poenjab, het „hart van Pakistan." Nu streeft Bhoetto naar stabilisering van zijn macht middels een politiek van ..checks and balan ces" (verdeel en heers). Hij wenst derhalve versterking van andere pro vincies als tegenwicht tegen de Poenjab. En dit is nu precies wat de in de P.P.P. georganiseerde Poenja- bi's niet wensen. Zij begeren hun dominante positie in het land te b». houden. Op de muren in de steden van de Poenjab verschenen dan ook vorig jaar leuzen als „Redt de Poenjab" en „We willen een Pakistani ais pre mier, en geen Sindhi." Hiermee werd gésuggereerd dat Bhoetto zijn eigen stam zou bevoorrechten. Vaak wor den deze ruzies tussen Bhoetto en zijn partij voorgesteld als een strijd tussen links en rechts. Maar in plaats daarvan is er hier sprake van stammentwist. Zo speelt oppositie leider Ghoelam Moestafa Khar, voormalig vriend van Bhoetto, en voormalig gouverneur van de Poen jab, sterk in op stamloyaliteiten ter herwinning van zijn machtspositie. Bhoetto is zich overigens zeer be wust van zijn afhankelijke positie ten opzichte van de Poenjab, poli tiek en materieel. Om toch weer een balans te vinden met een ander machtsblok, leunt hij vandaag-de- dag sterk op het leger, een partij in zichzelf. Hij verlaat zich hierbij op de hem toegewijde Pathaan Tikka Khan. Tikka heeft momenteel de supervisie over de gehele binnen landse en buitenlandse veiligheid. Jongere officieren worden op sleutel functies gezet om zeker te zijn van de loyaliteit van het leger en de dankbaarheid van de betreffende militaire leiders. Hiertoe werden ou dere officieren gepasseerd. Daarnaast mikt Bhoetto nu op de medewerking van de andere provin cies tegen de Poenjab, door overal traditionele feodale stamhoofden te benoemen als goeverneur. Het is de ironie van het lot dat hij in zekere zin zijn politieke spel terug moet draai en. Voordien namelijk had hij overal juist P.P.P. bestuurders neergezet, daarbij veronderstellend zijn eigen machtsbasis te verstevigen. Doch deze P.P.P.-ers blijken meer trouw aan de dag te leggen aan hun provin cie op de Poenjab. dan aan de „natio nale" president. Aldus grijpt hij nu ZOELFIKAR ALI BHOETTO weer terug op hen die voordien zijn tegenstanders waren Bhoetto is nu vier jaar aan het be wind. Als wij deze regeringsperiode overzien, merken we op dat hij een vliegende startf maakte als charisma tisch leider. Zijn programma be helsde hervormingen die het volk ten goede moesten komen. Hij gaf vóór de wijze van bestuur van zijn voorgangers te verfoeien. Toch is ook hij zelf in feite steeds meer in hun vaarwater terecht gekomen, dat is repressie, terreur, en praktische dictatuur. Zijn macht was geworteld in de rijkste bourgeoisie en zo is dat gebleven. Wat sterker dan ooit naar voren is gekomen, na de Bengaalse crisis, is de stammenstrijd. In de praktijk betekent dit dat de basis onder de Pakistaanse staat steeds meer verbrokkelt. De enige macht die dit proces van binnenuit kan tegengaan, is het leger. Daarom is het Pakistaanse defensiebudget de laatste jaren verviervoudigd. Daar om blijft de politiek tegenover India tweeslachtig, ondanks de normalisa tie der betrekkingen dit jaar. En daarom ook wil Bhoetto een kernbom maken. Hierdoor zal zijn positie ten opzichte van het leger versterkt worden en ook zijn popula riteit bij het volk stijgen. Daarom kwam Bhoetto onlangs met een plan tot wijziging van zijn bui tenlandse politiek. Als hij Pakistan tot een nieuwe nuclaire machtsfac tor in het gebied van de Indische oceaan zou kunnen maken, zou hij populair genoeg zijn om voorlopig staatshoofd te blijven van de ver brokkelde staat, die Pakistan heet Dit is het laatste van twee verhalen over Pakistan; het eerste plaatsten wij maandag 8 november. ADVERTENTIE park tie inN e Enge» eb. f 23i :k 117.5 :khjn£tr U bent ooit begonnen aan een verzameling klassieke platen. Hoe zit het daar nu mee? Bent u werke lijk toegekomen aan uw ideaal: een echte diskotheek met een serie waardevolle lp's? Gerenommeerde platenmaat schappijen brachten de mooiste op namen uit het klassieke repertoire samen tot een indrukwekkende serie van 44 lp's: DE KLASSIEKEN. 29,50 per maand. Normaal bent u een heel kapi taal kwijt voor zo'n klassieke verza meling, maar deze diskotheek bouwt u op voor maar 29,50 per maand. Daarvoor ontvangt u steeds twee hoogwaardige lp's kompleet met Nederlandse toelichting. U spreekt alleen met uw platenhandelaar af dat u elke maand de twee nieuwste „Klassieken" bij hem ophaalt. De eerste vier platen* liggen al klaar. U kunt al meteen de eerste vier platen bij uw platenzaak ophalen. U krijgt dan meteen de gratis opberg - cassette en de speciale folder waarin u veel meer gegevens over „De Klassieken" vindt. De mooiste klassieken. Elke maand twee lp's voor maar f 29,50. Archiv PRODUKTION Deze diskotheek is ook op 44 musicassettes verkrijgbaar. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De eerste verjaardag van de Volksrepubliek Angola zal zaterdagavond in het Amsterdamse RAI Congres centrum worden gevierd met een nationale manifestatie, als onderdeel van de landelijke actie „Angola bevrijd, vrijheid voor zuidelijk Afrika", die deze maand zal worden gehouden. De actie heeft tot doel financiële steun te verlenen aan de bevrijdings bewegingen in Zuid-Afrika, Namibië en Rhodesië, aan de Volksrepubliek Angola en aan de ondergrondse vak beweging in Zuid-Afrika. de SACTU. Het initiatief hiertoe is uitgegaan van het Medisch Komitee Angola en de Anti-Apartheidsbeweging Neder land. De actie, die gesteund wordt door tal van jongerenorganisaties en een breed comité van aanbeveling, be oogt onder meer door collecten, geld in te zamelen voor hoofdzakelijk me dische projecten. 2oals (voor Angola) de continuering van een medisch team van vijf artsen, twee verpleeg kundigen en een vroedvrouw, die door het MKA zijn uitgezonden, en het opzetten van twee mobiele me dische units van elk 80.000 gulden Volgens de initiatiefnemers is er ook veel medische hulp nodig voor de bevrijdingsbewegingen van Zuid- Afrika (African National Congress), Namibië (SWAPO) en Rhodesië (African national Council). Een deel van de ingezamelde gelden zal wor den overgedragen aan het steun fonds voor de ondergrondse vakbe weging ln Zuid-Afrika. Op de manifestatie, die zaterdag avond om 19 uur begint, zullen verte genwoordigers van de Volksrepu bliek Angola, de SWAPO en het Afri can National Council spreken. Muzi kale medewerking wordt verleend door Oscar Harris and the Twinkle Stars, het cabaret Honoloeloe. Theo Loevendie. Herman de Wit en the Octopedians, Marius Monkau en de Kaapverdlsche zang-*en dansgroep Caboverdiano Solidaridad. Het giro nummer van de actie is 2383300 TROUW/KWARTET 17 Fiat komt met nieuw systeem: Fiat wil automotoren voor huisbrand en opwekking van elekri- citeit gaan toepassen. Hierdoor kan volgens het Italiaanse concern een belangrijke energiebesparing be reikt worden. Fiat heeft proeven ge nomen met een generator van 15 kilowatt, die wordt aangedreven door de 900 cc-motor van de Fiat 127. De motor loopt op aardgas. Deze winter volgt de eerste praktijktest in woningen. De besparing van het nieuwe sys teem. dat Fiat de naam Totem (To tale Energie Module) gaf, ontstaat door negen tiende van alle vrijko mende energie te benutten. Eén een heid inschakelen voor verlichting, verwarming en andere energie functies in woonhuizen levert ten opzichte van de huidige elektrici teitsvoorziening en huisbrand een besparing op van vijf ton olie per jaar. Zou drie procent van de Itali aanse huizen een Totem-voorziening krijgen, dan scheelt dit een half mil joen ton olie per jaar, evenveel als wanneer de auto's vijf procent min der zouden verbruiken, zo heeft Fiat berekend. Zoals nu aardgas verstookt wordt om woningen warm te krijgen, is volgens Fiat pure verspilling. Met het Totem-projekt kan het energie- potentieel van aardgas, dat nu bij centrale verwarmingen verloren gaat, in de vorm van elektriciteit teruggewonnen worden. De verspil ling. waarop Fiat duidt, ligt in het warmteverlies tijdens transport. Met de huidige systemen wordt volgens Flat slechts 54 procent van de vrijko mende energie omgezet in verwar ming of elektriciteit. Het systeem met de generatoren zal in eerste instantie zeker grote moge lijkheden bieden voor ver van ener giecentrales gevestigde woonge bieden Mitsubishi Jidosha Kogyo heeft een nieuw model uitgebracht, dat iets breder en langer is dan de Galant. Deze nieuwe wagen, de Sigma, heeft opnieuw de 1.6 liter motor van 85 DIN-pk of de tweeliter „fluistermo- tor" van 98 DIN-pk. Deze motor met balansassen wordt alleen geleverd in combinatie met een vijfversnel lingsbak. De lijn van de Mitsubishi Sigma is iets strakker dan die van de model len Lancer en Galant, welke tot nu toe samen met de coupé Celeste in Nederland geleverd worden. De komst van de Sigma duurt hier ech ter nog wel enkele maanden, omdat tot nu toe slechts wagens met rechts stuur gebouwd worden. Daarom is het nieuwe model in Europa alleen nog voor Engeland leverbaar: de Ja panners houden evenals de Britten links. Importeur Hart Nibbrig êt Greeve te Sassenheim hoopt het model, dat ook gekenmerkt wordt door een nieuwe, comfortabeler wielophan ging, in februari tijdens de RAI- tentoonstelilng te kunnen introdu ceren. VW Passat nu als LX, begin 1977 als Diesel Terwijl de VW Golf ln de produktie het miljoen heeft overschreden, gaat Volkswagen extra aandacht schenken aan het model Passat. Als speciale actie voor de laatste maan den van dit jaar is een LX- uitvoering verschenen en begin vol gend jaar wordt de Passat Diesel verwacht. De komst van de Golf Diesel is over igens ruim een maand vertraagd, doordat de fabriek nog wijzigingen aan het uitlaatsysteem heeft aange bracht. De eerste paar honderd wa gens van dit model komen nu in december naar Nederland. De VW Passat Diesel gaat hoogstwaarschijnlijk zijn première beleven tijdens de RAI- tentoonstelling in februari. De Passat LX is een eenmalige serie, waarvan er achthonderd naar Ne derland komen. Voor een extra prijs, die ruim beneden de duizend gulden ligt, krijgt deze LX een aantal extra's, die normaal bij elkaar ver boven de duizend gulden zouden kosten. Het gaat hierbij om de grote derde deur. grotere banden, rubber stootranden, dubbele halogeen kop lampen. een van binnenuit verstel bare buitenspiegel en metallic lak. Het interieur is verder voorzien van vele extra's en een fraaie bekleding. De goedkoopste Passat LX de driedeurs met 60 DIN-pk motor kost 16.856,- incl. BTW. De president-directeur van het VW- concern heeft verder verklaard, dat gewerkt wordt aan een nieuwe auto matische transmissie, die aanzien lijk minder zou kosten dan de toch 91 concurrerende prijzen van de hui dige VW-automaten. Van een verslaggever AMSTERDAM Alle bezitters in Nederland van een Ford Taunus. geproduceerd tussen 2 april en 15 Juni, zullen binnenkort met hun wa gen naar de dealer moeten om de stuur koppeling (gratis) te laten controleren. Volgens Ford Neder land in Amsterdam gaat het om ongeveer 4800 auto's. Het gaat om de beugel van het stuurhuis, die ln sommige gevallen los kan zitten. Van mogelijk onbe stuurbaarheid ls echter volgens Ford geen sprake De Taunussen waar het om gaat, worden geas sembleerd ln de Fordfabriek ln het Belgische Genk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 17