part centrum voor latiebemiddeling Nieuw. i rente. -Extra-Rekening 2, Bezoek Breznjew aan Belgrado zeer actueel Personalia ewerking gereformeerden aan nieuwe SSelling naast huwelijksbureau? en Hazenkamp: niet doen of er niets aan de hand is rip: aai ;rei it a od 11 Algemene Bank Nederland Na uitspraak van Carter: Eerste F-16 midden 1979 in gebruik i 12 NOVEMBER 1976 BINNENLAND/BUITENLAND TROUW/KWARTET 15 loen. h ezeerc iges i 5 gar r m tale jgeven jteRDAM Het ziet er naar uit, dat de gereformeerden zich in de nabije toekomst zullen W vat lijke b ebeuren door een aparte instelling, die naast het grote levensbeschouwelijke huwelijksbureau ian de gereformeerden ook meewerken) het Landelijk Centrum voor Huwelijkscontacten zal werken. Behalve de gereformeerden zullen waarschijnlijk ook de hervormden, de is-katholieken en de humanisten aan dit nieuwe relatiebemiddelingsbureau meewerken. an 577 5.315, •msten bereilu e ton :erve U deg •sten ondert Diaci )theek Wijfc V! IE vangit i, 9- aad. elijk. 1 de ira vei Cisca Dresselhuys bezighouden met het bemiddelen bij het tot stand komen van buitenhuwelijkse relaties. Dit de uitkomst van diepgaand binnen de vier deelnemers in »g slulÉH, die zes jaar geleden samen n is selijksbureau oprichtten. De- i. Hi« r zijn de gereformeerden (sa- luizing iet de christelijk gereformeer- dlokak dé hervormden, de rooms- e DorrÉeken en de humanisten, i het ve leentel en tot dit besluit zal komen (in het co ber zullen de officiële ing ojfcunten van de vier deélnemers worden gemaakt, maar de dat men tot relatiebemid- wil komen lijkt wel ge- digd) is het gevolg van een herprcfc van het LCH. Bij dit huwe- ïn goei^reau werd toen de laatste tijd vaker geconfronteerd met de an mensen, die hulp wilden bij het zoeken van een vaste Tot nu toe weigerde het LCH it het tenslotte een huwe- lireau en geen relatiecentrum iar omdat men wel voelde, dat en probleem ligt, dat Je niet afdoen met de mensen zomaar Jturen, heeft het LCH om een enhag piële uitspraak van de vier traers gevraagd, ltlopend op wat deze zouden heeft het LCH-bestuur in- Js al het standpimt ingeno- dat het zelf deze vorm van verlening niet ter hand wil ne- Het LCH wil alleen maar een ljksbureau blijven. Vandaar gedachten nu lijken uit te naar een instelling naast het die zich dan speciaal met rela beling zal bezighouden. J missie 1 ond Rtormeerden hebben voor de leen speciale commissie bui- lelijkse relaties ingesteld. Se van de commissie is drs. G. zenkamp, directeur van de Ing landelijke gereformeerde voor samenlevings- egenheden (het GSA). Hij is bestuurslid van het LCH. ebben als gereformeerden nog ifficleel standpunt; dat hopen lecember wel te hebben, maar wel al zeggen, dat er bij ons it wordt in de richting van 1 »f bemiddeling voor mensen, een relatie, maar geen huwe- lleti. We zien hier een ver- ootdelijkheid, die wij beslist vnlkn ontlopen. We worden de Ud immers steeds meer ge- 1 rd met het verschijnsel en „ongetrouwd samenwonen", ook in gereformeerde kring. Ik denk, dat bijna iedereen in zijn naaste omge ving wel met deze zaak te maken krijgt. Daarom zou het struisvogel politiek zijn om net te doen alsof er op dit punt bij ons niets aan de hand is." Eerlijkheidshalve moet ik wel zeg gen, dat een dergelijke zaak bij ons, gereformeerden, moeilijker en ge voeliger ligt dan bijvoorbeeld bij een n onze parners: de humanisten. Maar wanneer iets moeilijk ligt, mag dat niet betekenen, dat je er maar niet aan begint. Wanneer je het zou tiebe- middelingsbureau nalaten zou je im mers mensen overlaten aan voorzie ningen, waarmee je hetzelf niet eens bent. Want het gevaar dreigt dat, wanneer er op dit gebied geen bona fide instelling komt, je hier net zulke toestanden krijgt als vroeger op het gebied van de huwelijksbemidde ling. En dat was een erg ongewenste toestand." aldus de heer Hazen- kamp. Particulieren „Op het ogenblik zijn er eigenlijk geen echte voorzieningen voor be middeling bij dit soort relatievor ming. Er zijn wel twee instellingen, die zich met iets dergelijks bezig houden, maar die doen dat op een manier, die wij toch niet ideaal vin den. Deze instellingen zijn niet ge baseerd op een levensbeschouwelij ke grondslag; ze zijn opgezet door particulieren, die geen verantwoor delijkheid aanvaarden voor dege nen, die de bemiddeling vragen. Dat betekent, dat iedereen zich hier kan melden (bijvoorbeeld ook getrouw de mensen, die aan partnerruil wil len doen). Dat vinden wij niet juist. Vandaar dat wij liever een eigen instelling naast deze bestaande heb ben, waar wij wel degelijk ver antwoording zouden willen dragen voor de ingeschrevenen, net zoals wij dat doen bij ons huwelijksbu reau. Iedereen weet dan dat hij bij ons niet het slachtoffer van een avonturier of een al getrouwd per soon kan worden." „Wij zien het, van gereformeerde zijde, ook niet als onze taak om straks te bemiddelen tussen homo fielen, die een partner zoeken. Die willen wij liever naar het COC blij ven verwijzen, zoals nu ook al ge beurt. Verder moeten naar ons idee uitdrukkelijk van inschrijving bij zo'n relatiebureau woeden uitgeslo ten echtparen, waarvan een van de partners een relatie met een ander wil en mensen, die bijvoorbeeld een vakantiepartner zoeken", aldus de heer Hazenkamp. Voor wie zal het eventuele nieuwe bureau, volgens de gereformeerden, straks open moeten staan? „Ik zie het voornamelijk als een hul pinstelling voor een categorie jonge-, ren, die andere opvattingen hebben over het huwelijk of voor mensen, die principieel tegen het huwelijk zijn. Misschien ook voor mensen, die liever eerst een proefhuwelijk willen aangaan, alvorens officieel te trou wen envoor oudere mensen, die na een eerder huwelijk, (bijvoorbeeld na een scheiding) niet nog eens wil len trouwen. Maar het zullen voor namelijk wel jongeren zijn, voor wie deze vorm van relatiebemiddeling uitkomst zal bieden", aldus de heer Hazenkamp. Weerstanden? Hij verwacht dat er binnen de gere formeerde wereld wel wat weerstan den zullen bestaan tegen deze nieu we vorm van hulpverlening, maar die mogen volgens hem toch geen reden zijn om het niet te doen. „Kijk, het is natuurlijk heel wat anders om je actief met iets derge lijks als relatiebemiddeling te gaan bezighouden, dan het oogluikend toe te staan. Maar wij vinden, dat we hier, hoe gevoelig de zaak ook ligt, toch echt een taak hebben", meent hij. Tenslotte denkt de heer Hazen kamp, dat er in het standpunt van de gereformeerden, dat hopenlijk unaniem zal zijn, wel een plaatsje zal worden ingeruimd voor een ver klaring, waarin zoiets zal staan als; „het huwelijk heeft om een aantal redenen wel onze voorkeur, maar wij willen als gereformeerden toch de verantwoording op ons nemen voor mensen, die een relatie zonder een huwelijk willen". „Persoonlijk denk ik wel eens, dat er BEMIDD£LIN6SBUR0... samenwonenden zijn, wier relatie een hoger ethisch gehalte heeft dan veel huwelijken, maar goed, dat zul je andersom ook wel kunnen zeggen. Punt is, dat wij als kerk deze men sen niet in de kou mogen laten staan, wanneer zij om onze hulp vragen", aldus de heer Hazenkamp. Hervormden Namens de hervormden heeft onder meer radiopastor ds. A. Klamer te maken met deze zaak. Hij vermoedt, dat het officiële hervormde standpunt ongeveer hetzelfde zal zijn als dat van de gereformeerden. Persoonlijk gaat hem dat niet ver genoeg. „Ik vind het erg jammer, dat er nu weer een apart bureau moet komen voor relatiebemidde ling. Ik zou dat allemaal samen veel liever willen onderbrengen bij één grote instelling, die zowel op het gebied van huwelijk als van relatie zou bemiddelen. Verder vind ik dat je de homofielen beslist niet mag uitsluiten van deze vorm van bemiddeling, maar ik ge loof dat ik op dit punt een minder heidsstandpunt inneem. Vanuit mijn eigen pastoraat zie ik hoe no dig het is, dat er een dergelijke vorm van bemiddeling komt, maar dan ook voor homofielen. De nadruk ligt nu eenmaal niet meer alleen op de huwelijksrelatie. Er zijn veel meer vormen van goede relaties, waaro ver wij als kerken alleen maar blij kunnen zijn". Humanisten Bij de humanisten is men zonder meer voorstander van bemiddeling bij het tot stand komen van relaties, vertelt drs. R. Tielman, hoofdbe stuurslid van het Humanistisch Ver bond. „De beunhazerij heeft zich verplaatst van de huwelijksbemid deling naar de relatiebemiddeling. Vandaar dat wij vinden dat er zo snel mogelijk een bonafide relatie- centrum moet komen. Er bestaat al een COC-relatiebureau (voor homo fielen). Wij zijn er voorstander van dat het LCH samen met het COC en een bestaande relatiecentrale in Zeist komt tot een bonafide relatie bemiddelingsbureau. Het meest ide ale zou, volgens ons, zijn geweest, dat het LCH zelf dit werk erbij was gaan doen, zodat je alles in één hand hebt, maar we hebben er wel begrip voor dat men zich hier uitsluitend met huwelijksbemiddeling wil blij ven bezighouden. Wij zouden er evenwel zeer grote bezwaren tegen hebben, dat een nieuw op te richten relatiebemiddelingsbureau homo fielen van deelneming zou uitslui ten. Het COC heeft inderdaad een bemiddelingsbureau voor homofie len, maar men is dit zes jaar geleden uit armoe begonnen, omdat het LCH de relatiebemiddeling niet tot zijn werkterrein wilde rekenen. Het COC zou dan ook niets liever doen dan dit aparte bureau nu opheffen, wanneer het zou kunnen opgaan in een algemeen centrum voor relatie bemiddeling. Verder is ons standpunt, dat de mensen er op ba sis van eigen vrijheid en ver- ar.twoordelijkheid die relaties moe ten kunnen zoeken, die zij willen. Dat houdt in, dat wij in principe niemand zouden willen uitsluiten van deelneming en dat wij er niet gaan zedemeesteren over de aanvra gen", aldus Rob Tielman. Rooms-katholieken Tenslotte de rooms-katholieke zij de: hier is men nog niet tot een standpuntbepaling gekomen, om dat men graag eerst nog wat meer gegevens zou willen hebben. Wel heeft men al gesteld, aldus de r.k. theoloog dr. C. A. J. van Ouwerkerk, dat het LCH zich niet met dit werk moet gaan bezighouden, omdat geen verwarring te scheppen. Verder meent men, dat grenzen gesteld zou den moeten worden aan de vormen van relatiebemiddeling (geen wee kend- en vakantiepartners en de ho mofielen liever overlaten aan het COC). Wel vindt !men, dat ook de rooms-katholieken een stuk ver antwoordelijkheid hebben op het punt van relatie-bemiddeling. URirl Vi Misschien kende u de ABN Spaar-Extra- Rekening al. Daarmee kunt u twee procent méér rente maken dan op een gewone spaarrekening. De ABN heeft daar nu de Spaar-Extra-Rekening 2 aan toegevoegd. Daarop kunt u maar liefst 7'A% rente op jaarbasis maken. Daar staat tegenover dat 2% opnamekosten berekend wordt over het opgenomen spaargeld. Daarom is de nieuwe Spaar-Extra-Rekening 2 alléén aantrekkelijk wanneer u uw spaargeld langer dan een jaar aan de ABN kunt toevertrouwen. Kunt u dat niet, dan bent u beter uit met de gewone Spaar-Extra-Rekening (6'/4% rente tegen 1% opnamekosten) of met één van de vele andere spaarvormen waarover de ABN u graag nader informeert. door J. den Boef Het bezoek dat partijleider Le onid Breznjew volgende week aan Joegoslavië zal brengen, heeft bijzondere actualiteit ge kregen door de verklaring van de inmiddels als president ge kozen Amerikaanse Demo craat Jimmy Carter, „geen wer kelijke actie door eigen troe pen te zullen gelasten", als de Sowjet-Unie Joegoslavië zou binnentrekken. Breznjew was al enkele jaren van plan, een bezoek aan Joegoslavië te brengen. Hij stelde zijn voornemen echter telkens uit. De samenwerking tussen Moskou en Belgrado wilde niet verlopen, zoals de partijleider zich had voorgesteld, sinds hij in 1971 in de Joegoslavische hoofdstad de „constructieve dialoog" opnam, die moest leiden tot samenwerking op economisch, militair en ander ge bied. Zo worden in Joegoslavië nog processen gevoerd tegen pro-Sowjet- dissidenten, blijft het land van maarschalk Tito zich verzetten te gen het door Moskou nagestreefde „proletarische internationalisme" en steunt het de pogingen van Roeme nië, zich onafhankelijk tegenover de Sowjet-Unie op te stellen. Tito bracht in 1972 een tegenbezoek van zes dagen aan de Sowjet-Unie. Hij ontving daar voor zijn naar het heette strijd tegen het fascisme, zijn bijdrage tot de vriendschappe lijke betrekkingen met het Kremlin en zijn strijd voor de vrede de Lenin- orde. Dit is de hoogste onderschei ding van de Sowjet-Unie, die slechts zelden aan buitenlanders werd ver leend. Tito nodigde Breznjew uit voor een nieuw bezoek aan Joegosla vië, maar daarvan was tot nog toe niets gekomen. Samenwerking In 1973 ging Tito zelf weer naar de SowjetrUnie, waar hij in Kiew be sprekingen voerde met de Sowjet- leider. Daar werd besloten, dat niet alleen op regerings-, maar ook op partijniveau zou worden samenge werkt. Behalve premier Aleksj Kosy- gin en minister van defensie Andrej Gretsjko (inmiddels overleden) brachten daarna talrijke politici be zoeken aan Belgrado, onder wie Ka- toesjew, de secretaris van het centra le comité van de communistische partij van de Sowjet-Unie. Er is in de Jaren die sinds Tito's laatste bezoek aan de Sowjet-Unie verstreken zijn veel gespeculeerd over de plannen, die in Moskou ge maakt zouden zijn om Joegoslavië opnieuw bij het Sowjet-blok te voe gen. Deze beweerde plannen zouden afgestemd zijn geweest op de ver warring, die in Joegoslavië zou kun nen ontstaan na het overlijden van president Tito (die zich overigens op 84-jarige leeftijd nog in een redelijke gezondheid mag verheugen). Uit het feit dat Breznjew thans vier jaar na uitgenodigd te zijn naar de bejaarde Tito toe gaat, kan moeilijk de gevolgtrekking worden gemaakt dat de Sowjetleider niet langer van plan is, een eind te maken aan de onafhankelijke positie, die Joegoslavië sinds 1948 ten aanzien van de Sowjet-Unie inneemt. Wel kan er uit worden afgeleid dat hij mogelijkheden ziet om met Tito tot afspraken te komen, die het begin kunnen zijn van een hernieuwde in tegratie van Joegoslavië in het Sow- jetblok. Het is niet uitgesloten dat Tito, die Jongste statenlid De 25-jarige me juffrouw Dineke Uildriks uit Ty- naarloo (gem. Vries) is gisteren geïnstalleerd als lid van de provinci ale staten van Drente. Zij ls het jongste statenlid in Nederland. Zij volgt voor de WD de heer J. van der Worp uit Zuidlaren op, die op 1 oktober bedankte wegens zijn ver trek uit de provincie. Mej. Uildriks heeft gewerkt bij het kleuteronder wijs in Groningen. Zij is nu stewar dess bij de KLM. In de staten zal zij lid worden van de commissie voor culturele zaken, jeugd, sport en on derwijs. Benoeming Dr. H. J. Molenaar is benoemd tot directeur bijzondere projecten en overdracht van kennis van het Nederlands Maritiem Insti tuut in Rotterdam. Op dit terrein heeft hij grote ervaring opgedaan, o.a. tijdens vroegere werkzaamhe den voor UNCTAD in Genève. Voorzitter VNO Het dagelijks be stuur van het Verbond van Neder landse Ondernemingen heeft beslo ten mr. C. van Veen opnieuw te benoemen tot voorzitter van het Verbond. Deze tweede zittingsperio de duurt tot eind 1979. Adjudant voor Prins Met ingang van 10 december is benoemd tot adjudant van prins Bernhard de lui tenant ter zee der eerste klasse R. A. Wolff (40 jaar). Hij volgt kapitein luitenant ter zee J. J. Leeflang op, die met ingang van gelijke datum benoemd is tot adjudant in bijzon dere dienst van koningin Juliana. ondanks zijn breuk met Stalin het communisme trouw bleef, zich zor- 'gen maakt over de ontwikkelingen die na zijn dood in Joegoslavië zullen plaatsvinden. Hij denkt dan niet al leen aan de mogelijkheid, dat de Sowjet-Unie een eind zou kunnnen maken aan de onafhankelijkheid van zijn land. Tito zal zich dan ook realiseren dat de greep van de com munistische partij op de bevolking zodanig kan verslappen, dat Joego slavië zou ophouden een „socialis tisch land" te zijn. Om beide ontwikkelingen te voorko men zal Tito er wellicht naar streven, een politiek van goede nabuurschap met de Sowjet-Unie uit te werken, die Moskou geen aanleiding kan ge ven om in Joegoslavië in te grijpen en tegelijkertijd de bevolking van dit land er van weerhoudt, zich niet alleen tegen het stalinisme, maar ook tegen het marxisme-leninisme af te zetten. Een politiek van toena dering tot het Sowjetblok is in deze opzet onvermijdelijk. Of volgende week al tot het onderte kenen van een vriendschapsverdrag zal worden besloten waartegen Joegoslavië zich tot voor kort nog heeft verzet moet worden afge wacht. En welke vorm een nauwere samenwerking tussen Joegoslavië en het Sowjetblok eventueel zal krij gen, valt niet te zeggen. Wel ls be kend, dat Sowjet-generaals weer in het land rondkijken en dat oor logsschepen uit de Sowjet-Unie ha venfaciliteiten hebben gekregen aan de Adriatische Zee. Van belang is het te vermelden dat de reis van Breznjew naar Joegosla vië al vaststond, voordat Jimmy Car ter als kandidaat voor het presi dentschap van de Verenigde Staten zijn omstreden verklaring met be trekking tot Joegoslavië aflegde. Als Tito al ooit op militaire steun van de Verenigde Staten heeft gerekend, dan zal hij nu de hoop wel helemaal hebben opgegeven. Carters verkla ring kan voor Tito een reden temeer zijn om naar een vergelijk met de Sowjet-Unie te streven. De verklaring Carters uitspraak over Joegoslavië werd gedaan naar aanleiding van diens opvatting, dat „Amerika niet militair betrokken mag raken in de binnenlandse aangelegenheden van een ander land, zolang zijn eigen veiligheid niet direct in gevaar is.'. Carter zei letterlijk: „En ik geloof niet dat onze veiligheid direct be dreigd zou zijn als de Sowjet-Unie Joegoslavië zou binnentrekken. Ik geloof ook niet dat dit zal gebeuren. En,zeker hoop ik dat dit niet het geval zal zijn. Ik zou zo krachtig mokelijke maatregelen nemen, maar geen werkelijke actie door onze ei gen troepen gelasten". Mifüster van buitenlandse zaken Henry Kissinger heeft nog getracht de'indruk weg te nemen, dat de Verenigde Staten hun politiek ten opzichte van de Oosteuropese lan- dep hebben gewijzigd of zullen wijzi gen. Hij verklaarde dat „elke bedrei ging van de onafhankelijkheid van Joegoslavië of China de krachtsver houdingen in de wereld zou verande ren en daardoor de Amerikaanse vei ligheidsbelangen zou beïnvloeden". Maar sinds Carter de presidentsver kiezingen won, had Kissingers cor rectie geen zin meer. Intussen zal het Tito ook niet zijn ontgaan dat in de „Izwestia", het blad van de Sowjetregering, opnieuw is herinnerd aan wat in het Westen bekend is geworden als de Breznjew- doctrine (betreffende de beperkte soevereiniteit van socialistische lan den). Het blad schrijft: „Fundament van de internationale activiteiten van de socialistische landen is het principe van het socia listische internationalisme. Dit prin cipe wint in onze dagen aan beteke nis voor de ontwikkeling van de alzij dige samenwerking tussen de socia listische landen, ook in de internati onale arena. De inhoud van dit prin cipe is: hechte vrienschap, weder zijdse hulp. samenwerking en ge meenschappelijke bescherming van de verworvenheden van het socialis me en op elkaar afgestemde acties in de belangrijkste internationale kwesties". (Herplaatsing wegens misstelling) Van een verslaggever DEN HAAG De eerste van de 84 Amerikaanse F-16-straalJagers voor de Koninklijke Luchtmacht zal midden 1979 op de vliegbasis Leeu warden in gebruik worden genomen. De squadrons 322 en 323 die daar zijn gestationeerd, zullen als eerste squadrons van de luchtmacht met dit nieuwe type vliegtuig worden uitgerust. Midden 1981 zal, naar op grond van het Nederlandse produktieschema wordt verwacht, de F-16 ook op de vliegbasis Volkel in dienst komen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 15