t iGOÏSME IN BEZET PARIJS Klein monster duikt onder Beleggings- bewijzen Spaar- depositos annibalisme uit winstbejag olanski huurt ookhuis ^^^^^^FILMPREIVIIËRES VAN DEZE WEEK 2 zekere vormen van beleggen bij de RPS: r,n Rijkspostspaarbank gjgg j Prolongaties en reprises Beleggen bij de RPS? Zeker! 12 NOVEMBER 1976 BINNENLAND/FILM TROUW/KWARTET 13 rW. WIELEK-BERG scènes uit „Monsieur zijn onvergetelijk. De lerste: in een kale spreek- er staat een vrouw van elbare leeftijd, naakt. Een controleert een van haar trekt haar lippen weg om gebit te bekijken alsof hij paard voor zich heeft, ic dan nog een taxerende op haar hele lichaam en ert dan met geroutineerde zijn secretaresse het re- at van zijn onderzoek: ze zeer wel joods kunnen zijn het staat niet geheel vast. n van de laatste. In de vroege in de motregen, rijden bus joden door Parijs naar het tion. Het licht is koel en even onverschil- de Parijzenaars, die hun werk ks onderbreken om een blik de bussen te werpen. Die beel- ien kunnen dienen als illus- van de hoofdstukken in Pres- .Ondergang" waarin hij over de distantie die het deel van de bevolking der gebieden in acht tegenover lgde joden. Franse trauma al om deze twee scènes ver- „Monsieur Klein" van Joseph (een Amerikaanse regiseur die I in Engeland filmt, iemand die geen bezetting heeft meege- een beter lot dan hem door in Cannes werd beschoren: k er overheen. Maar Losey's in Parijs gemaakt met Frans en Franse acteurs legt dan ook ie plek bloot van Frankrijk's Uitgangspunt is de massa ge van ongeveer vijfduizend 'a de nacht van 16 op 17 juni door de Franse politie in -tadion werden samenge- i overgeleverd aan de Duit- die ze naar Auschwitz transpor- Een blijkbaar hebben de ~n nog steeds niet de moed Alain Delon in „Monsieur Klein kunnen opbrengen om hun collectie ve trauma onder ogen te zien. Persoonsverwisseling Monsieur Klein, een welvarende Pa- rijse kunsthandelaar (met louche gladheid perfect gespeeld door Alain Delon) doet tijdens de bezetting goe de zaken, want vele joden verkopen hun kunstbezit tegen spotprijzen in de hoop te kunnen emigreren. Maar op een ochtend vindt Klein bij zijn post een joods krantje, dat vermoe delijk voor een gelijknamige abon nee was bedoeld en per abuis bij hem is terechtgekomen. Klein gaat naar de politie om het misverstand op te helderen, maar maakt zich juist daardoor verdacht. Hij laat zijn stamboom napluizen om te bewijzen dat hij geen joodse grootouders heeft en doet koortsachtige pogin gen om zijn dubbelganger op te spo ren. Overal komt hij net te laat en het helpt zelfs niet dat hij in diens huis trekt. Hij voorziet zich voor alle zekerheid van een valse pas, waar mee hij naar het onbezette deel van Frankrijk kan reizen. Maar hij is door de speurtocht naar zijn andere ik al zo bezeten, dat hij terugkeert naar Parijs en het lot van de joden deelt. Dat einde, waarin hij in het stadion weigert de papieren aan te nemen die hem van de ondergang kunnen redden is zwak en er zijn meer zwak ke plekken in „Monsieur Klein". De geheimzinnigdoenerij over het spoor van de dubbelganger bijvoorbeeld die de film soms dreigt te verlagen tot een doodgewone thriller en hel misplaatste gebruik van een van Mahler's „Kindertotenlieder" op zichzelf natuurlijk uitnemend ge schikt voor dit onderwerp) als onder werp van een antisemitische caba- retschets. Maar ze kunnen de fil m niet breken, daarvoor is hij te sterk van sfeer. De sfeer van een aquaruim vol ten dode gedoemde exotische vissen, die door de omstanders met geen blik worden bekeken. Utrecht-Studio, 18 jr. Family Plot De nieuwste ironische thriller van Alfred Hitchcock. De gehele week ln Luxor, Zutphen en Modern Drachten. I'lnnocente. De laatste film van Luchino Visconti, vol sombere grandezza. De gehele week ln Tuschinski 3. Amsterdam. lm Laaf der Zeit. Sympathieke twee mannen-film van de Westduitser Wlm Wen- ders. De gehele week In The Movies, Amsterdam 1900. Imposant epos over het Italiaanse landleven van 1900 tot 1945. gemaakt door Bernardo Bertoluccl. De gehele week ln Tuschinski I, Amsterdam: Palace- Groningen; Rembrandt-Utrecht; Carolus- Nljmegen; Corso-Rotterdam. Roma Fellini's visie op de stad van zijn liefde. De gehele week in Ceintuur. Amsterdam. Barry Lyndon. Meesterlijke film van Stan ley Kubrick over de mooie, koude, verre wereld van het verleden. De gehele week ln Krlterion. Amsterdam; Ultkijk-Den Haag; Kriterton-Rotterdam; Select-Eindhoven; Beyerd-Breda. India Song. Indringende, poëtische film van Marguerite Duras. Van 15 t.e.m. 17 nov. Filmhuis Den Bosch. De Komedianten. Meesterlijk Grieks epos van Theo Angelopoulos over een bewogen tijdvak van de geschiedenis, dat zich weerspiegelt in de ervaringen van een rei zend toneelgezelschap. 14 nov. Inpoet. Heerlen. Te gek om los te lopen. Schokkende film over nieuwe wegen om krankzinnigen ln te pas sen ln de maatschappij, gemaakt door een Italiaans collecUef. 17 nov. De Zwaan. Souburg. Milestones. Lange documentaire van Ro bert Kramer over jonge Amerikanen die hebben gevochten voor burgerrechten te gen de Vietnam-oorlog en nu proberen nog iets van hun leven te maken. 12 nov. Filmhuis De Rijp. Scène met Lee Remick uit „Het Omen De bovennatuurlijke griezelwolk, waaruit „Rosemary's Baby" en „The Exorcist" neerdaalden (deze koppe ling houdt geen gelijkstelling van niveau in) heeft weer een banblik sem geslingerd naar het bioscoop volk: „Het Omen" van Richard Don- ner. De film gaat over een knaapje van duivelse origine, dat wordt on dergeschoven in het keurige gezin van de Amerikaanse ambassadeur in Londen, gevormd door Lee Remick -ber 1972 stortte midden in en sneeuw van het Andes- een vliegtuig neer, dat op Montevideo naar Santi- 45 passagiers aan boord, r een rugby-ploeg. Drie we- 't ongeluk werden de zoek- pgezet. maar na 73 dagen nog zestien. Die werden "!jk gered. Het ongeval zelf was al spectaculair genoeg, maar het werd voor velen nog interessanter toen bleek dat de overlevenden zich genoodzaakt had den gezien de lijken van hun vrien den op te eten teneinde het naakte leven te aanschouwen. De Mexicaan se regisseur René Cardona maakte van dit barre voorval een speelfilm met een duur van twee uur en tien minuten. De Amerikaanse manager en producer Allan Carr kocht hem op, verkortte hem tot een hapklare lengte, verving bepaalde scènes door andere, lastte ook wat nieuwe in (zo werd de lawine geleverd door de Walt Disneystudio's) en zorgde voor de na-synchronisatie. Maar de gru welijke scènes over het neerstorten van het vliegtuig en het eten van mensenvlees (de Mexicanen hadden daarvoor echte cadavers beschik baar gesteld, ze zijn daar blijkbaar nogal scheutig met die dingen) be hield hij, speculerend op dezelfde onfrisse verlangens die de adverten tie poogt op te wekken met de kreet „Een ongelooflijk relaas van kaniba- lisme!" en schijnheilige waarschu wing: „De reconstructie van de vlieg ramp en het grijpen van de kans op overleving zouden u kunnen choqu eren." Polanski, de Poolse regisseur vele Westerse landen filmt, zijn werk vaak een voorkeur dag voor mensen die leven in "-licht van een obsessie („Re- „Rosemary's Baby") waar- min of meer in het midden of ze werkelijk achtervolgd dan wel hallucineren. „De r" („Le Locataire"), een in opgenomen film, gebaseerd op ste boek van de bekende schrijver en illustrator To uwt op dit thema voort. Het is die in vervolgingswaan, maar wordt geheel en al duidelijk of ook sprake is van een complot buitenwereld tegen de hoofd- "fdpersoon Trelkovsky (ge- door Polanski zelf) is een tot genaturaliseerde Pool, Parijs een kamer zoekt. Hij die ook en neeiht de lugubere 'hiedenis op de koop toe: de vroegere bewoonster heeft zich uit het raam gestort en is gestorven. Trelkovsky is schuw en bangelijk van aard: wanneer de buren klagen over het lawaai bij een feestje schuift hij zijn vrienden overhaast de deur uit. Geleidelijk nemen zijn angsten ziekelijke vormen aan: hij durft nie mand meer uit te nodigen, hij loopt alleen nog maar op zijn sokken, hij kijkt naar de televisie zonder geluid. Vreemde dingen Er gebeuren vreemde dingen: in het café aan de overkant krijgt hij onver anderlijk een kop chocola toe geschoven en een pakje sigaretten van een bepaald merk, lievelings- kost van zijn voorgangster. Hij vindt kleren van haar en make-up en hij voelt dat de bewoners van het huis hem dwingen haar identiteit aan te nemen. Hij kan zich tegen die (ver meende?) dwang niet verzetten, als hij in opperste wanhoop vlucht naar een goedwillende vriendin (gespeeld door Isabelle Adjani, de Franse actrice die vooral beroemd werd door haar spel in de titelrol van Truffaut's „l'Histoire d'Adèle H.") ziet hij ook in haar een vijandin. Tenslotte imiteert hij het lot van de vroegere huurster: het raam, eerst vermomd in vrouwenkleren, dan als zichzelf, Trelkovsky. Vergeleken met andere films van Po lanski lijkt het allemaal wat bleekjes en oppervlakkig: Trelkovsky is en blijft een „geval", veel te zelden wordt doorgestoten tot de psy chische basis, waaruit ook onze angsten en neuroses (zouden kun nen) groeien. En onderga je het al leen als een griezelverhaal, dan kom je al gauw tot de conclusie dat het thema (het gedwongen overnemen van de identiteit van een ander) al lerminst origineel is en door anderen soms spannender uitgewerkt. Wel indringend is de sfeer van Parijs buiten de spookkamer, uitnemend vastgelegd door cameraman Sven Nykvist. Die maakt dat vooral het eerste gedeelte van de film waard is om gezien te worden. AmsterdamCalypso; Den Bosch- Casiqo Cinema, 18 jr. Op meer dan misselijkheid behoeft u niet te rekenen. Er is geen poging gedaan tot karaktertekening (ieder een blijkt bezeten te van dezelfde bleke padvindersmentaliteit) en wat zinvol zou kunnen zijn (laten zien hoe mensen reageren in extreme omstandigheden) wordt achterwege gelaten. Doden en levenden worden op een minne wijze geëxploiteerd uit winstbejag. Alkmaar-Harmonie; Almelo-Palace; Amersfoort-Grand; Amsterdam- Cineac Damrak I; Apeldoorn- Minerva; Arnhem-Luxor; Breda- Casino I; Delft-Delfia; Eindhoven- Parisien; Enschede-Metropole, Den Haag-Apollo I; Groningen-City I; Haarlem-Lido; Heerlen-Hl; Den Bosch-Euro 2; Hilversum-City 2; Maastricht-Mabi; Nijmegen- Centrum; Rotterdam-Calypso I; Til- burg-Chicago;, 18 jr. OScène uit „Survive!" met de fonkelende ogen en Gregory Peck met de houten kop. Zijn uitein delijke doel is de vernietiging van de wereld, maar voor het zover is richt hij enig klein onheil aan. Nu Ja. klein zijn gouvernante hangt zich op, zijn pleegmoeder stort uit een raam. een slecht nieuws brengende priester wordt gespietst, een speu rende fotograaf onthoofd door neer stortend glas en ten slotte wordt zijn pleegvader neergeschoten wanneer hij poogt het gruweljong te liquide ren. Een hele kudde helhonden waart rond op het macabere kerk hof, waar het geboortegeheim van het monsterkind begraven ligt. Een van het valse stel hadden we al vaker ontmoet als bewaker van de wieg. doch helaas werd zijn angstaan jagendheid emstig verzwakt door de aanwezigheid van vele witte ouder- domsharen rond de bek. Waarschijn lijk was hij de enige Rottweiler die goed was gedresseerd, zodat hij geen gevaar opleverde voor de acteurs, maar men denkt dan al gauw dat hij wel een wrak gebit zal hebben. Niemand moet zich door „Het Omen" iets laten wijsmaken: on danks gegoochel met apocriefe bij belboeken is het een doodgewone, ouderwetse griezelfilm, compleet met zeer levensechte zware stormen bij alle climaxen. Overigens niet zo bloederig als de opsomming van moord en doodslag zou doen ver moeden. Amsterdam-City I en Saskia; Den Haag-Calypso en Odeon I; Leiden- Lido, 18 jr. (ADVERTENTIE) "88 In coupures van f 1.000,- en f5.000,-. 3 jaar vast 73A%4 jaar vast 814%, 5 jaar vast 81/2% Elke coupure kunt u tegen een andere looptijd vastzetten. U krijgt rente op rente. De rente komt samen met het gestorte bedrag aan het einde van de looptijd vrij.Tusscntijdsc opneming voor aankoop eigen huis mogelijk. Wilt u meer informatie over deze RPS beleggingsvormen. Vraag dan d.m.v. de coupon de gratis folders aan of bel 020 - 5893137. 0017 bellen kan ook. m9% Minimum storting f 1.000,-. 2 jaar vast 7%3 jaar vast 8% ,4 jaar vast 81/2% 5 jaar vast 8%% ,6 jaar vast 9% Elke deposito kunt u tegen een andere looptijd vastzetten. Na de looptijd komt uw deposito automatisch vrij Rente jaarlijks beschikbaar. Tussentijdse opneming voor aankoop eigen huis mogelijk. I Zend mij de folders plus rentetarieven Naam Straat Woonplaats Stuur deze coupon in een oiagcfrankccrdc envelop naar i de Rijkspostspaarbank. Afd. Marketing, Amsterdam. uw nationale spaar-en hypotheekbank S3IPÈ3 i MÉ

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 13