Syrische leger 1 Beiroet de amro bank in brussel iireznjews bezoek aan Belgrado zeer actueel UNITA in Angola op terugtocht Nieuw China valt uit naar radicalen \G Palestijnse ^menwerking ereldwijd" qoise Claustre tegelijk vrij Zuid-Afrika vreest strijd in Namibië Somber feest voor Hirohito Sadat beedigt Portugese communisten lonken naar socialisten nieuw kabinet Tsjang wilde premier worden Bonn praat later over generaals a Carters uitspraak over Joegoslavië PERDAG 11 NOVEMBER 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 es) ver: iaakt' ie zati deel en unner-i andig ils de jewijzi le vori ster partiji ROET (Reuter, UPI, AP) De Syrische troepen, die nu het r vanz angrijkste onderdeel vormen van de vredesmacht van de ck Boj bische Liga in Libanon, zijn gisteren opgetrokken naar de tfte^JJfdstad Beiroet. Door een snelle bezetting van Beiroet moet einde komen aan de hier ook gisteren nog voortdurende "iten. vredesmacht verklaarde, dat de strijdende partijen eerst zullen wor den omsingeld voordat de ontmante ling van hun posities plaats vindt. de Syriërs, die met groot btsvertoon optrokken, werd enkele verzet geboden, gvrouwen en winkeliers juichten Snnentrekkende Syriërs toe. Gis- yordtli^Tond strekte de bezetting zich niet uit tot de scheidslijn van genen en moslims, maar ver- n train bt wordt dat dit weldra het geval zijn. Een woordvoerder van de ag teg zal Jo: areus at bij rkeni 3 felle raëlisch rapport: an Wal iverige vedstri AVTV (UPI) De Israëlische oriteiten hebben gisteren laten en dat Palestijnse guerrillastrij- samenwerken met onder- indse groepen over de hele we- vijk ac|d. De samenwerking betreft wa- is, geld, opleiding en mankracht, man, basis voor die samenwerking is Süttc tel ideologisch als pragmatisch, procj lus een rapport van het Israë- egenj che militaire opperbevel, in elki aer J: rapport meldde dat het •chatt ksfront voor de bevrijding van eleurs lestina (PFLP) van George Ha- aiets ij de nauwste banden heeft in het ditst! Onland. Agenten van de PFLP al omi ren betrokken bij de kaping van dstrijl vliegtuig van de Franse d.zijn gvaartmaatschappij Air France te mal 27 juni en bij de verkennende sue van de Nederlandse L. J. op etef t Ben Goerion vliegveld op 24 Ddatie k in R t Palestijnen houden contacten anderi ondergrondse groepen in West- enters iltsland. Ierland, Turkije, Ethi- it de hi Iran en Zuid-Amerika, aldus aren if rapport, dat voorts een uitge- lijst geeft van activiteiten bij Palestijnen betrokken wa- Vertegenwoordigers van buiten- ondergrondse bewegingen ien ook veelvuldig deel aan poli- :e bijeenkomsten van Palestijnse nisaties. steldi Tal van barricades op te toegangs wegen werden door Syrische buldo- zers opgeruimd. De weg tussen Da mascus en Beiroet werd vrij ge maakt. Toen de Syrische troepen de zuidelijke wijken van de stad bereik ten, vond er nog een schietpartij plaats tussen christenen en moslims, waardoor twee mensen gedood en dertig gewond raakten. Ook ten noorden en ten zuiden van de Liba nese hoofdstad zijn de Syrische een heden van de Arabische vredes macht verder opgetrokken. Laatste hoop De opmars van de Syrische militai ren vormt het militaire onderdeel van het vorige maand in de Saoedi- Arabische hoofdstad Riaad opge stelde plan om een einde te maken aan de Libanese burgeroorlog. De Libanese bevolking heeft haar laatste hoop gevestigd op het optre den van de Syrische soldaten, die tot voor kort een actief aandeel in de Libanese oorlog hadden, doordat ze meevochten aan christelijke zijde. In het zuiden van Libanon werd nog steeds gevochten. Reizigers die aan kwamen in de zuid-Libanese stad Sidon meldden dat er in het gebied vlak ten noorden van de Israëlische grens zware beschietingen plaats vonden. Volgens deze reizigers wer den de christelijke milities gesteund door Israëlische legereenheden. De Israëlische radio deelde gisteren mee dat legereenheden „preventieve acties" uitvoerden omdat de afgelo pen dagen veel Palestijnen in zuid Libanon zouden zijn aangekomen. Israël wil voorkomen dat het zuiden van Libanon een uitvalsbasis voor Palestijnen wordt voor overvallen op Israëlisch grondgebied. Israël heeft steeds verklaard dat het niet zal toestaan dat Arabische troepen gele gerd worden ten zuiden van de zoge naamde „rode lijn", waarvan men aanneemt dat deze parallel loopt met de rivier de Litani. Een militaire woordvoerder verklaarde dat het le ger aan de grens met Libanon wel in verhoogde staat van paraatheid was gebracht maar dat de grens niet was overschreden. LOEANDA/OSJAKATI (Reuter, UPI, AP) Strijders van de Angolese verzetsbeweging UNITA, die de laatste dagen in felle gevechten waren gewikkeld met troepen van de Angolese rege ring, gesteund door Cubaanse militairen, zijn op de terugtocht. Syriërs trekken Beiroet binnen TOKIO (Reuter. UPI, DPA) Op veel plaatsen in Japan zijn gisteren betogingen gehouden vóór en tegen keizer Hirohito, die zijn vijftigjarig regeringsjubileum vierde. Van een Jubeldag was in Japan wei nig te bespeuren. Met de economie gaat het na een korte opleving weer bergafwaarts, en de viering van het jubileum werd geboycot door de twee grootste oppositiegroepen, de socialisten en de communisten. Bo vendien staan er verkiezingen voor de deur die de regeringspartij zó verdeeld in gaat dat zij met twee kandidaten komt. Rond de 30.000 politiemannen wa ren paraat vanwege mogelijk ge weld van links. Gevreesd werd voor een actie van vijf leden van het Japanse Rode Leger die in Bangkok en Hong Kong zouden zijn gesigna leerd. Maar het bleef bij betogingen, waarbij uiteindelijk 11 keizersgezin- den en 13 tegenstanders werden ge arresteerd. Zij proberen zich in de wildernis te rug te trekken om zo te ontkomen aan de fellere vuurkracht van hun tegenstanders, aldus Zuidafrikaanse zegslieden in het aangrenzende Na mibië (Zuidwest-Afrika). Volgens vluchtelingen die uit Angola Nami bië zijn binnengekomen wil de Ango lese regering proberen uiterlijk van daag het verzet te breken. Op 11 november is het precies één jaar geleden dat Angola onafhankelijk werd. Overigens wordt aangenomen dat de zich terugtrekkende UNITA- strijders onder leiding van Jonas Sa- vimbi zich zullen hergroeperen in de buurt van de Namibische Caprivi- strook en bij de Zambiaanse grens en zullen proberen van daaruit uit vallen te doen. In de afgelopen dagen zijn zo'n 3000 vluchtelingen Namibië binnengeko men maar volgens Zuidafrikaanse zegslieden is er nu een einde geko men aan de stroom. De Angolese regeringstroepen proberen de grens af te grendelen om de uittocht stop te zetten. Zuidafrikanen bleven gis teren gevluchte Angolezen aanhalen volgens wie door de Angolese rege ringstroepen wreed is opgetreden te gen de bevolking en de te velde staande gewassen en vee werden ver nietigd. Gesproken werd van een verschroeide aarde tactiek. Verslag gevers zijn niet in staat deze berich ten te controleren omdat het grensgebied tot verboden terrein is verklaard. Alleen wie een speciale pas heeft van de Zuidafrikaanse re gering komt erin. Volgens Jannie de Wet, de hoogste Zuidafrikaanse functionaris in Na mibië tarten de verhalen van de vluchtelingen iedere beschrijving en zouden de Angolese regeringstroe pen moordend rondtrekken. Vooral jongens en mannen die tegen hen de wapens zouden kunnen opne.nen zouden het slachtoffer worden. Zuidafrikaanse zegslieden herhaal den gisteren dat ook troepen van de Zuidwestafrikaanse volksbeweging (SWAPO) aan de kant van de Ango lese regeringstroepen meevechten. CAIRO (UPI, AP, Reuter) De Egyptische president Sadat heeft gisteren een nieuw kabinet beëdigd. De belangrijkste verandering in het kabinet is dat het een krachtige kern heeft van economisch deskun digen, die van de president een vol macht hebben gekregen om de open-deur-politlek van Sadat op gang te brengen. Vice-premier en minister van economische zaken is geworden Abdel-Moneim Kaissoeni, die zich onder Sadat ontpopt heeft tot een voorvechter van de vrije onderneming. De ministers van fi nanciën en economische zaken uit het vorige kabinet keren niet in de nieuwe regering, die weer onder lei ding staat van premier Mamdoel Salem, terug. Men neemt aan dat zij op die manier boeten voor de slechte economische situatie, waarin Egyp te verkeert. Bij de installatie van het nieuwe kabinet verklaarde Sadat dat hij bereid is met de Sowjet-Unie nieuwe besprekingen te beginnen, als dat land. zoals de Verenigde Staten, be- reid is zich niet te mengen in zaken die het niet aangaan. LISSABON (Reuter) De koers van de communistische partij van Portugal zal een wijziging ondergaan. De koerswijziging zal vandaag op het partijcongres bekend worden gemaakt. De partijleiding zal worden verjongd. De nadruk die in publicaties wordt gelegd op de verandering van de politieke koers van de Portugese communisten, die wordt beschouwd als de meest orthodoxe van Vest-' Europa, zou kunnen betekenen dat minder aandacht zal worden besteed aan revolutionaire acties, zoals de landbezettingen die vorig jaar door boerenarbeiders werd uitgevoerd. In een reeds gepubliceerd uittreksel van de rede die partijleider Alvaro Cunhal zal houden tijdens het congres heet het, dat de communis tische partij niet langer een politiek van verzet of systematische opposi tie zal voeren. Cunhal zelf heeft al eerder gezegd dat er geen illegale landbezettingen meer zullen plaats vinden, al is hij van oordeel dat nog zeker 700.000 hectare land voor ont eigening in aanmerking komt. In zijn toespraak zal hij de militante aan hangers van zijn partij voorhouden, dat ze niet alleen moeten optreden via demonstraties en stakingen, maar ook door hard te werken bij het bouwen van cuilturele centra, het aanleggen van wegen en irrigatiesys temen. Hieraan is toegevoegd dat de 40 communistische parlementariërs elke positieve maatregel van de soci alistische minderheidsregering zul len steunen. Cunhal, wiens gezag in de partij on aangetast lijkt, zal echter ook duide lijk maken dat zijn partij niet het onafhankelijke Eurocommunisme zal aannemen, zoals de Italiaanse en Franse communistische partijen. Die koers komt neer op de bescher ming van de kapitalistische bourge oisie, zo meent Cunhal. Hij noemt de wijzigingen in de koers van zijn par tij een onderdeel van de wereldrevo lutie en bevestigt daarmee zijn trouw aan het Kremlin. ADVERTENTIE /ar jefer '28 e oetba een trafsc aakt Hans Harry s met ;se at fJBJS (Reuter, UPI) De in 7::.d ontvoerde Frangaise Fran- (os Claustre wordt mogelijk vrij- fflilen. 1 ifeens een woordvoerder van de kwaï ffijdingsbeweging Frolinat komt defei mogelijk nog voor de kerst op mmen je voeten, na 2 jaar gevan- e op nschap. Frolinat zou de leider van jk(NS afgescheiden guerrillabeweging mderk mevrouw Claustre ontvoerde, oek k< ssen Habre, hebben verjaagd. Hij olden j ongeveer zes miljoen gulden die Franse regering voor de vrijlating mevrouw Claustre heeft be- ild, hebben meegenomen. Een lordvoerder van de Franse rege- ig zei dat deze nog steeds alles in istan^t werk stelt de ontvoerde vrouw te krijgen en dat het op dit iment niet verstandig was verdere dedelingen te doen. Klopt. Dank zij onze belangen in de BEC (Banque Européenne de Crédit SA.). Adres: 15,Rue de la Loi, B-1040. Nadere informatie: Amro kantoren of telefoon: 020-283684. TOKIO (AP, UPI) De Chinese radicalen, die worden beschul digd van het beramen van een machtsovername, hebben na de dood van premier Tsjoe En-lai in januari van dit jaar geprobeerd Tsjang Tsjoen-tsjiao tot premier te benoemen, aldus heeft het persagentschap Nieuw China woensdag bekend gemaakt. Tsjang was tot hij vorige maand samen met Tsjiang Tsjing. de wedu we van Mao Tse-toeng. partij vice- voorzitter f/ang Hoeng-wen en polit- buro lid Jao Wen-joean werd gearres teerd. vice-premier en lid van het uitvoerend comité van het politburo van de Chinese communistische partij. In een uitzending van Nieuw China, die in Tokio is opgevangen, wordt gezegd dat de „viermans bende zich moedwillig heeft gekeerd tegen de gerespecteerde en geliefde premier Tsjoe En-lai". ..Nadat de premier was overleden hebben zij hun pogin gen kracht bijgezet om een contra revolutionaire publieke opinie te doen ontstaan en druk uit te oefenen op het centraal comité van de partij onder leiding van voorzitter Mao en de samenzweerder en carrièrejager Tsjang Tsjoen-tsjiao tot premier be vorderd te krijgen," aldus Nieu* China. Mao wees echter Hoea Koeo-feng aan als premier. De officiële Chinese pers meldt nu ook dat Mao Hoea heeft uitgekozen als zijn opvolger als voorzitter van de communistische partij. Mao overleed op 9 september en Hoea kwam al snel tevoorschijn als de nieuwe Chinese leider. Beschermeling Teng Hsiao-ping, een beschermeling van Tsjoe en voor velen zijn ver wachte opvolger, werd ontslagen als vice-premier en vice-voorzitter van de partij en beschuldigd van een poging het kapitalisme in China in ere te herstellen. Nieuw China meldt dat de campagne tegen Teng is geleid door Mao maar dat de vier radicalen „de gelegen heid hebben aangewend om in Sjanghai materiaal te verspreiden waarin leidinggevende kaders op centraal en provinciaal niveau wer den aangevallen". „Hun bedoeling was een groot aantal vooraanstaande partijleden, rege ringsfunctionarissen en legerkaders, die voorzitter Mao's revolutionaire lijn volgen, uit hun ambt te zetten en zo de weg vrij te maken voor hun wederrechtelijke toeëigening van de partij- en staatsmacht." aldus het Chinese persagentschap. Nieuw China zegt dat de vier radica len de „onder hun beheer staande massamedia" hebben gebruikt om Mao, Tsjoe en het centraal comité te weerstreven en om eer voor zichzelf te oogsten". „Hun omverwerping heeft iedereen verheugd. Het revolu tionaire enthousiasme, dat Jarenlang door de vier radicalen is onderdrukt, is als een vulkaan tot uitbarsting gekomen." aldus Nieuw China. 'BONN IDPA) Het debat In de Westduitee Bondsdag over het ont slag van de luchtmachtgeneraals Walter Krupinskl en Karl-Heinz. Franke is uitgesteld. De man die hen ontsloeg, minister van defensie Georg Leber is ziek geworden. Hij heeft een buikaandoening en moest naar het ziekenhuis. De twee had den de aanwezigheid van oud kolonel Hans-Ulrich Rudel. de meest onderschelden Duitse jachtvlieger uit de tweede wereld oorlog. op een bijeenkomst van de Bundeswehr verdedigd met het ar gument dat hij mogelijk zijn uiterst rechtse opvattingen had opgegeven. van ?n 01 lag statiel anden metei den Boef >er No |ftr I -ond °r J- istrijf voien (t bezoek dat partijleider Le- weds id Breznjew volgende week 1 n Joegoslavië zal brengen, eft bijzondere actualiteit ge- ;gen door de verklaring van inmiddels als president ge- n Amerikaanse Demo- aat Jimmy Carter, „geen wer- lijke actie door eigen troe- n te zullen gelasten", als de ,en-"' iwjet-Unie Joegoslavië zou nnentrekken. s-Rci sacv Bnjew was al enkele jaren van üoVS- an, een bezoek aan Joegoslavië te )sü(V<! enBen Hij stelde zijn voornemen ede—0 hter telkens uit. De samenwerking te oe i; uen Moskou en Belgrado wilde verlopen, zoals de partijleider ■h-siüo t had voorgesteld, sinds hij in 'J5| '1 in de Joegoslavische hoofdstad „constructieve dialoog" opnam, moest leiden tot samenwerking ro-sc «conomisch. militair en ander ge- uidund- «j. Zo worden in Joegoslavië nog DSV ocessen gevoerd tegen pro-Sowjet- k-ys a Udenten, blijft het land van !s«mpl Schalk Tito zich verzetten te- n het door Moskou nagestreefde 'M hïletansche internationalisme" en 'iiom. ?Unt het de pogingen van Roeme- zich onafhankelijk tegenover de ^jet-Unie op te stellen. out»* to bracht in 1972 een tegenbezoek Randsu zes dagen aan de Sowjet-Unie. en [zoa I] ontving daar voor zijn naar het ette strijd tegen het fascisme. en zijn strijd voor de vrede de Lenin- orde. Dit is de hoogste onderschei ding van de Sowjet-Unie, die slechts zelden aan buitenlanders werd ver leend. Tito nodigde Breznjew uit voor een nieuw bezoek aan Joegosla vië, maar daarvan was tot nog toe niets gekomen. Samenwerking In 1973 ging Tito zelf weer naar de Sowjet-Unie, waar hij in Kiew be sprekingen voerde met de Sowjet- leider. Daar werd besloten, dat niet alleen op regerings-, maar ook op partijniveau zou worden samenge werkt. Behalve premier Aleksj Kosy- gin en minister van defensie Andrej Gretsjko (inmiddels overleden) brachten daarna talrijke politici be zoeken aan Belgrado, onder wie Ka- toesjew, de secretaris van het centra le comité van de communistische partij van de Sowjet-Unie. Er is in de Jaren die sinds Tito's laatste bezoek aan de Sowjet-Unie verstreken zijn veel gespeculeerd over de plannen, die in Moskou ge maakt zouden zijn om Joegoslavië opnieuw bij het Sowjet-blok te voe gen. Deze beweerde plannen zouden afgestemd zijn geweest op de ver warring. die in Joegoslavië zou kun nen ontstaan na het overlijden van president Tito (die zich overigens op 84-jarige leeftijd nog in een redelijke gezondheid mag verheugen). Uit het feit dat Breznjew thans vier jaar na uitgenodigd te zijn langer van plan is, een eind te maken aan de onafhankelijke positie, die Joegoslavië sinds 1948 ten aanzien van de Sowjet-Unie inneemt. Wel kan er uit worden afgeleid dat hij mogelijkheden ziet om met Tito tot afspraken te komen, die het begin kunnen zijn van een hernieuwde in tegratie van Joegoslavië in het Sow- jetblok. Het is niet uitgesloten dat Tito, die ondanks zijn breuk met Stalin het communisme trouw bleef, zich zor gen maakt over de ontwikkelingen die na zijn dood in Joegoslavië zullen plaatsvinden. Hij denkt dan niet al leen aan de mogelijkheid, dat de Sowjet-Unie een eind zou kunnnen maken aan de onafhankelijkheid van zijn land. Tito zal zich dan ook realiseren dat de greep van de com munistische partij op de bevolking zodanig kan verslappen, dat Joego slavië zou ophouden een „socialis tisch land" te zijn. Om beide ontwikkelingen te voorko men zal Tito er wellicht naar streven, een politiek van goede nabuurschap met de Sowjet-Unie uit te werken, die Moskou geen aanleiding kan ge ven om in Joegoslavië in te grijpen en tegelijkertijd de bevolking van dit land er van weerhoudt, zich niet alleen tegen het stalinisme, maar ook tegen het marxisme-leninisme af te zetten. Een politiek van toena dering tot het Sowjetblok is i"n deze zijn bijdrage tot de vriendschappe lijke betrekkingen met het Kremlin JoegosJavië zich tot voor kort nog heeft vereet moet worden afge wacht. En welke vorm een nauwere samenwerking tussen Joegoslavië en het Sowjetblok eventueel zal krij gen, valt niet te zeggen. Wel is be kend, dat Sowjet-generaals weer in het land rondkijken en dat oor logsschepen uit de Sowjet-Unie ha venfaciliteiten hebben gekregen aan de Adriatische Zee. Van belang is het te vermelden dat de reis van Breznjew naar Joegosla vië al vaststond, voordat Jimmy Car ter als kandidaat voor het presi dentschap van de Verenigde Staten zijn omstreden verklaring met be trekking tot Joegoslavië aflegde. Als Tito al ooit op militaire steun van de Verenigde Staten heeft gerekend, dan zal hij nu de hoop wel helemaal hebben opgegeven. Carters verkla ring kan voor Tito een reden temeer zijn om naar een vergelijk met de Sowjet-Unie te streven. De verklaring Carters uitspraak over Joegoslavië werd gedaan naar aanleiding van diens opvatting, dat .Amerika niet militair betrokken mag raken in de binnenlandse aangelegenheden van een ander land. zolang zijn eigen veiligheid niet direct in gevaar is Carter zei letterlijk. „En ik geloof niet dat onze veiligheid direct be dreigd zou zijn als de Sowjet-Unie naar de bejaarde Tito toe gaat. kan 'moeilijk de gevolgtrekking worden gemaakt dat de Sowjetleider niet geen werkelijke actie door onze ei gen troepen gelasten". Minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger heeft nog getracht de indruk weg te nemen, dat de Verenigde Staten hun politiek ten opzichte van de Oosteuropese lan den hebben gewijzigd of zullen wijzi gen. Hij verklaarde dat „elke bedrei ging van de onafhankelijkheid van Joegoslavië of China de krachtsver houdingen in de wereld zou verande ren en daardoor de Amerikaanse vei ligheidsbelangen zou beïnvloeden". Maar sinds Carter de presidentsver kiezingen won, had Kissingers cor rectie geen zin meer. Intussen zal het Tito ook niet zijn ontgaan dat in de „Izwestia", het blad van de Sowjetregering, opnieuw is herinnerd aan wat in het Westen bekend is geworden als de Breznjew- doctrine (betreffende de beperkte soevereiniteit van socialistische lan den). Het blad schrijft: „Fundament van de internationale activiteiten van de socialistische landen is het principe van het socia listische internationalisme. Dit prin cipe wint in onze dagen aan beteke nis voor de ontwikkeling van de alzij- 'dige samenwerking tussen de socia listische landen, ook in de internati onale arena. De inhoud van dit prin cipe is: hechte vrienschap, weder zijdse hulp. samenwerking en ge- opzet onvermijdelijk. Of volgende week al tot het onderte kenen van een vriendschapsverdrag zal worden besloten waartegen Maarschalk Tito tijdens één van zijn bezoeken aan Breznjew. Joegoslavië zou binnentrekken Ik geloof ook niet dat dit zal gebeuren. En zeker hoop ik dat dit niet het geval zal zijn Ik zou zo krachtig mogelijke maatregelen nemen, maar meenschappelijke bescherming van de verworvenheden van het socialis me en op elkaar afgestemde acties in de belangrijkste internationale kwesties".

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7