n Schoonmaak Schoonebeek Water-recreatie dreigt uit de hand te lopen ii dichtbij jmmentaar :Jasse justitie? Geen kwaad woord over de NAM irnietiging ontslag lid idernemingsraad gevraagd Meijer vindt regelingen dringend nodig Nog bezwaren tegen geven van kiesrecht aan buitenlanders Scboone-keek een mens is geen machine geruchten taartje a la carte lokkertje weer St. zomer r.ru ARTE1 ipERDAG 11 NOVEMBER 1976 A\ BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 Groninger hoogleraar Jongman zijn staf hebben nu met cijfers i al eerder door Jongman gefor- leerde theorie kunnen staven, V. melijk dat in ons land de mensen de lagere sociale milieus meer en aarder worden gestraft dan men- uit de hogere sociale milieus; craard voor dezelfde misdrijven. eteen in de eerste fase van het ,ct de justitie in aanraking ko- n" zit het al fout voor de lager dasseerden. Zij kunnen een min- 7 mooie babbel houden of een ader redelijk klinkend betoog af- ken tegenover de politieman, die i aanhoudt en hogerop langs de eaucratische lijn is er dan een cier van justitie (met de be- gdheid een zaak eventueel niet der te vervolgen, te seponeren) op een andere wijze, maar toch gens dezelfde lijnen zal reage- En als de zaak dan'ten slotte bij de rechter komt, blijkt het :uw een pak van hetzelfde la- door Jan Sloothaak SCHOONEBEEK - Schoonebeek krijgt een grote schoonmaak beurt. Gistermorgen meteen al werd er druk geboend en ge schrobd in het dorp, dat twee dagen lang een olieregen te verduren kreeg uit een kapotte olieput van de NAM. Een hongerdvijftig man zijn aan het werk getogen. Eerst zullen de zwaarst getroffen delen worden schoongemaakt, daarna worden er zeker nog enkele weken lang puntjes op de i gezet. De inwoners van Schoonebeek reageren uiterst laconiek. Geen van hen zal een onvertogen woord over de NAM in zijn mond nemen. Een met olie bedekt huis in Schoonbeek wordt schoongespoten t het neme irne lijk id, gl< het rlendl toen hovèl jes ho >j: i te zijn. i triest verschijnsel, maar prof. gman waarschuwt zelf meteen al in dit verband erg voorzichtig te met het gebruik van het woord :justitie"; tenminste als men wil hanteren in die zin dat de bewust zó zouden willen :len. Jongman zal met zijn huwing wel gelijk hebben, ir in wezen maakt dat het door gesignaleerde verschijnsel nog extra verdrietig, omdat er dan niet zo één-twee-drie een op- sing valt aan te reiken. ch moeten we daar natuurlijk wel nadenken. In de eerste plaats ons dan de conclusie ge- itvaardigd, dat als er inder- loofdt d naar gelijktrekking van straf- kan' wordt gezocht de norm niet ipmp dc zware, maar bij de lichtere "isen zal worden gezocht. Deze immers nog hebben drie we- schappelijk onderzoekers ajnisterie van justitie gerappor- ihefrd. dat zwaardere straffen niet minder wetsovertreding leiden. tweede zal er op den duur hard :rkt moeten worden aan een ere, breder opgezette opleiding bijscholing) van alle bij de -|ltsplcging betrokkenen. name zal dan meer aandacht ,>7>iten worden gegeven aan de Mls"' cn gedragswetenschaPP®n, - irdoor het voor politiemensen, van justitie en rechters nakkelijker wordt in hun door de horizontale ge lid van onze maatschappij breken. Met deze opleiding Fgelukkig onlangs een begin pakt r/iderde lijkt het ons zaak, dat de i vorm f|iiers bjj de motivering van hun oor nnis minder dan nu het geval is van a van de vraag: „hoeveel haar teggen wij op?", hooi me nzeer en in samenhang daarmee moeili ct Ook de vraag gesteld worden: hLcfviaarom stra^en w'j?" en vooral nieter >.waartoe straffen wij?" gi het antwoord op die vragen in en zod gepubliceerde vonnis een even Maar e aancjacht krijgt als die van de jftoemeting, wordt op hetzelfde was t 'Mk het door Jongman gesigna- gevexde verschijnsel heel wat door- tiger. eervol „Schoonebeek en de NAM zijn met elkaar vergroeid", zegt een inwoner die met een tuinslang de oprijlaan van zijn huis probeert schoon te spuiten. Zijn vrouw komt er achter aan met een bezem. Het karwei gelukt maar half. Het zand dat over de neergeregende olie is gestrooid, spoelt weg. Het vettige laagje er onder verdwijnt maar half. De inwoners rekenen er echter op dat de NAM er nog wel met een forse schoonmaakbeurt achteraan komt; dat is beloofd. Er worden in principe geen che mische schoonmaakmiddelen ge bruikt. Er kan veel weggewerkt wor den met gewoon water uit hoge drukspuiten. De weilanden komen het laatst aan de beurt. Waar de concentratie van olie niet al te hoog is, zal het waarschijnlijk vanzelf wel afbreken. Chef-putbehandeling voor geheel Nederland L. Faassen (51) is zelf in woner van Schoonebeek, maar hij heeft nog niet eens gekeken of zijn eigen tuintje vuil is geworden. „We hadden het te druk", zegt hij. Volgens hem is het nog helemaal niet zeker dat de kapotte put niet gewoon gerepareerd kan worden. „We moeten eerst onderzoeken wat er gebeurd is, en pas dan kunnen we ook zeggen of er sprake is van een menselijke of een technische fout", zegt hij. Om de hals Toen dinsdagavond laat de oliespui- ter was bedwongen vielen de man nen van de veertig man sterke ploeg elkaar lachend en opgelaten om de hals. Ook NAM-directeur. ir. J. M. H. van Engelshoven was daarbij aanwe zig. De heer Faassen was er op dat moment niet bij. Hij was, na vanaf maandagmorgen vroeg tot dinsdag middag, onafgebroken in touw te zijn geweest, gaan slapen. „Ik wist toen al wel dat de afsluiting zou gelukken", zegt hij. Gevaarlijk was het karwei volgens hem niet. Heet was het bij de stoom- en oliekolom nauwelijks. Stoomwol ken die de mannen soms omhulden, waren inmiddels al afgekoelde damp. Dat men speciale pakken aanhad, was alleen uit voorborg. Vol gens de heer Faassen en de supervi sor-putbe handeling Schoonebeek, de nog steeds schorre heer A. Bouw meester, willen geen kwaad woord horen over de put. Iedere put heeft zijn eigen karakter en je kunt merken of een put rustig is of temperamentvol. Maar", zeggen ze, „we hebben er geen moment aan getwijfeld dat we de zaak zouden klaren". onze sociaal-economische redactie P Het Informatie Centrum Ondernemingsraden in Zeist heeft ;er Boersma van sociale zaken gevraagd, het ontslag van de heer C. H. [broek als ondernemingsraadslid van Philips te vernietigen. wslag is volgens het ex-tweede Srlid voor de PPR, dr. P. van in strijd met de wet op de •nemingsraden en in strijd met algemeen belang. lybroek, die in de ondernemings- I een eenmansfractie vormde, ji enkele maanden geleden door jverige leden van de onderne- sraad van Philips voor on slag dragen, omdat hij het „functi on van de raad op ernstige wijze j herhaling heeft belemmerd." door Spuybroek getekende prent van, en enkele uitlatingen I hem over de ondernemingsraad uien de aanleiding tot deze gang I zaken. De bedrijfscommlssie de ondernemingsraden in de en electrotechnische indus- Iheeft het ontslag inmiddels be- net. .3i.nf *ns het informatiecentrum is de aak van de bedrijfscommissie Ijd met minister Boersma's uit- [spunt, dat „de leden van de irnemingsraad die vrijheid van ken en optreden dienen te heb- die in vertegenwoordigende col 's in Nederland gebruikelijk en «lelijkheid aanvaardbaar is". Als uitgangspunt door de be- commissie zou zijn gehanteerd de heer Spuybroek naar de me- van het centrum nooit als lid de ondernemingsraad zijn ont- lkker,i®n- r>e uitspraak vormt een on- venti 'aa«"dbaar precedent en zij is in edel, d met riet algemeen belang van '|democratische rechtpleging," al- het informatiecentrum, dat er Van onze parlementsredactie DEN HAAG Staatssecretaris Meijer (CRM) is bezorgd dat het met de recreatie op en om het water uit de hand gaat lopen. Als de toevloed van recreanten in deze sector ongeremd toeneemt kan men niet meer van echt recreëren spreken, aldus de bewindsman gisteren in Utrecht op de recreatiestudiedag van de ANWB. Het waterrecreatiebeleid in ons land zal zich daarom moeten richten op selectieve groei en in veel situaties op stabilisatie of sanering, vond hij. Nu wordt het aantal grote boten alleen al op 135.000 geraamd, en als het groeitempo zich doorzet, zal in het jaar 2000 het aantal zeil- en motorboten op ruim 800.000 ko men. Daartegenover staan dan 300.000 hectare bevaardbaar water staan, een oppervlakte die volgens de staatssecretaris niet aanzienlijk uitgebreid zal worden. Ook bij het huidige aantal boten zijn trouwens de rust en de vrijheid op het water al ver te zoeken. „Veel oevers fungeren als parkeerplaats voor boten", aldus de heer Meijer. Hierdoor gaan de toegankelijkheid en de kwaliteit van die oevers ach teruit. Gebieden die nu reeds teke nen van verzadiging vertonen zijn het Utrechts-Hollands plassenge- bied en het Friese merengebied. Hier is een regeling van de waterre creatie dringend noodzakelijk, vond de heer Meijer. Ook voor de Biesbosch, Noord-west Overijssel en de Wadden zou zo'n regeling moeten komen. Tweede woning Ook een andere ontwikkeling ver vulde de staatssecretaris met zorg. namelijk dat steeds meer grote vaartuigen dienst gaan doen als tweede woning. Meer dan een derde van alle ligplaatsen in Nederland is nu al te vinden bij campings en andere complexen van verblijfsre- creatie. De boot neemt dan de plaats van de stacaravan in. Hier door raken de oevers steeds voller, met alle gevolgen voor het milieu van dien. Bij de vraag hoe de ongeremde groei aangepakt moet worden stonct de staatssecretaris echter voor een paar moeilijkheden. Een daarvan is, dat de verscheidenheid van recreatie op en om het water niet aangetast mag worden. Dit zou op te lossen zijn, door via zonering duidelijk aan te geven waar men kan waterskieën. waar er oeverre- creatie Is toegestaan en waar strik te rust geboden is. Belasting Ook vaartuigenbelasting, gekop peld aan een registratieplicht zou nutUg kunnen zijn, en de op brengst daarvan zou kunnen bij dragen in de hoge kosten die ten behoeve van de waterrecreatie no dig zijn. Het dilemma hierbij is echter dat hierdoor de minst draagkrachtigen het ernstigst zou den worden getroffen. ÖE- VAN EEN LEZER- Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent, Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. ook op wijst dat de bedrijfscommis sie de heer Spuybroek in strijd met de wet niet heeft eehoord. Dat het optreden van Spuybroek voor de andere leden niet toelaat baar is geweest, kan volgens het in formatiecentrum geen reden tot ont slag opleveren. Daarvoor zijn in de wet geen aanwijzigingen te vinden. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Kamercommissie van grond- en kieswet heeft nogal wat moeite met het voorstel van de regering om op gemeentelijk vlak kiesrecht te geven aan buitenlan ders. Ook zij. die wel voorstander zijn van dit kiesrecht, willen met de invoering daarvan liever wachten tot daarvoor op Europees niveau een regeling tot stand gekomen is. Aan de regering is dan ook ge vraagd, zo'n regeling voor alle lidstaten van de Europese Ge meenschap te bevorderen. Als Ne derland eenzijdig het actief en pas sief kiesrecht voor buitenlanders in voert, ontstaat de eigenaardige situ atie. dat bijvoorbeeld de duizenden in Zuid-Limburg wonende Duitsers wel het plaatselijke beleid kunnen gaan bepalen, terwijl Nederlanders dat in Duitsland niet kunnen. Een aantal leden van de commissie vindt dat een ongewenste ontwikkeling. onder redactie van bes smil Waar gaat een mens naar toe. als iets of iemand hem op zijn werk dwars zit? Eerst spuugt hij waarschijnlijk z'n gal tegen col lega's. Dat zal misschien opluch ten. maar echt helpen doet het niet. Voor veranderingen fn je situatie moet je het hogerop zoe ken en dus verzamelt hij al zijn moed en stapt naar de onderne mingsraad of zijn chef. Of als hij over meer lef beschikt, naar de bedrijfsleider, of misschien wel meteen naar de directeur (we la ten de vakbonden dus maar even buiten beschouwing en gaan er van uit dat zo'n zaak niet ge schikt is om aan een bond voor te leggen). En als dan zelfs een ge sprek met de hoogste baas niet helpt, lelpt er niks meer den ken de meeste mensen. Daarbij vergeten ze helemaal, dat er ook nog zoiets als een ar beidsinspectie bestaat. En die dienst van het ministerie van so ciale zaken wil zelf best weten dat werknemers ook daar met hun problemen terecht kunnen. Maar als die werknemers dat niet we ten? Dan moet je dus wat van je laten horen en daar is de arbeid sinspectie juist deze week mee begonnen. In de kranten is de eerste advertentie al verschenen, er komen affiches, brochures en t.v.-spotjes, die allemaal het zelfde zeggen: kom met je proble men gerust naar ons toe. Hoe meer problemen uit de wereld, hoe beter. „Een mens is geen machine. Iede reen heeft recht op een beetje plezier in zijn werk". Zo begint die advertentie, waarin verder onder meer wordt uitgelegd wan neer en waarmee je bij de arbeid sinspectie kunt aankloppen: „Niemand is ermee gediend als mensen met tegenzin werken. Door slechte werkomstandighe den bijvoorbeeld. Daarover is ie dereen het wel eens. Daarom let de arbeidsinspectie van oudsher op veiligheid, gezondheid en werktijden. Zeker, er is in de loop der jaren nogal wat veranderd. Toch zijn er nog steeds toestan den die de arbeidsvreugde ver minderen. Zoals een smerige wer komgeving, stank, lawaai, tocht, kou. slecht licht, schadelijke slof fen. Maar ook het ontbreken van overleg kan het plezier in het werk bederven. Of wanneer te weinig rekening wordt gehouden met iemands capaciteiten." Wie met zulke problemen zit. moet ze eerst binnen het bedrijf proberen uit te praten, aldus de advertentie. En lukt dat niet, dan óp naar de arbeidsinspectie. Vet gedrukt en in de gebiedende wijs enkelvoud staat er dan nog bij dat je een briefkaart naar Socia- le Zaken, postbus SI in Den Haag moet sturen, waarna een folder met nuttige informatie in de bus rolt. Móeten we dan allemaal? Nee, dat moeten we niet. Zelfs liever niet allemaal nemen we aan want zoveel klachten geven een hoop rompslomp. En een gesprek met de arbeidsinspectie geeft ook niet de garantie, dat iedere voor heen ontevredene nu ineens zin gend aan de arbeid kan. Maar voor ons eenvoudige werknemers is het wel een prettig idee. dat we die arbeidsinspectie altijd nog achter de hand hebben voor het geval ddt. Zin in een stukje taart? Op de internationale voedselbcurs Culi- naria, die in West-Berlijn aan de gang is, hebben ze er genoeg van. Daar staat deze supertaart tentoon gesteld, ruim zeven meter hoog, fraai opgemaakt en zo zwaar dat er wel een klein legertje dragers mag aanrukken om het gevaarte in een doos naar huis te transporteren. Algerijnse vrouwen mogen geen lange broeken meer dragen. Een mohammedaans geestelijk leider zou dat bevel hebben uitgevaar digd als onderdeel van een cam pagne om de verwaterde ortho dox-godsdienstige gebruiken weer op peil te brengen. Onzin, roept de regeringskrant El Moeja- hid. Die geruchten worden in de wereld gebracht door „een kleine kliek van schijnheiligen die de moderne ontwikkelingen willen tegenhouden". Dat zou mogelijk zijn. ware het niet dat het gevolg van dat fabeltje is. dat de vrou wen in Algiers naar de winkels rennen om gauw rokken aan te schaffen. Voor hetzelfde geld zou den de Algerijnse confectionairs er dus achter kunnen zitten. Het regeringsblad doet nu in elk geval zijn uiterste best om de geruchten tegen te spreken Het heeft zelf zo'n sprookje bedacht om zijn le zers er het belachelijke van in te laren zien: de Algerijnse mannen moeten voortaan grote snorren dragen en oorringen in de vorm van een halve maan en een ster. „Geloof zulke flauwekul toch niet", schrijft de krant. „Ook zon der dit soort broekengeruchten heeft de regering al genoeg zorgen". Volgens het Eindhovense Catha- rina-ziekenhuis volgen andere Ne derlandse ziekenhuizen het Ca- tharina-eet-experiment terecht met warme belangstelling. Het gaat om het systeem la carte, waarbij patiënten van een aantal afdelingen (en waarschijnlijk bin nenkort alle andere patiënten van dit Eindhovense ziekenhuis ook) zelf hun warme maaltijd mogen samenstellen. Die bevoorrechten kiezen uit een groot aantal voor-, hoofd- en nagerechten wat hun het lekkerst lijkt en krijgen dat de volgende dag op bed be- zorgd.Vooral dieetpatiënten eten sindsdien met veel meer smaak, en op wat oudere patiënten na die zo'n uitgebreide keus niet makke lijk vinden, is ook de rest van de kies-het-zelvers bijzonder te spre ken over deze methode. Het eten a la carte kost het ziekenhuis niet meer geld dan normaal. Zelfs blij ken er nogal wat patiënten te zijn die geen zin hebben in soep of een toetje, dus dat scheelt alweer. Je zou denken dat er personeel te veel is en huizen te kort zijn. maar die vlieger gaat niet altid op. In Rotterdam biedt een zaak In ra dio- en tv-apparatuur per adver tentie 250 aan voor degene die er voor zorgt dat deze zaak, Radio Correct, er een goede monteur voor kleuren-tv bij krijgt. Dat kan dus ook de monteur zelf zijn, maar meer dan een halve dag nadat de krant overal in de bus was gegooid, waren de aanbiedin gen bepaald nog niet binnenge stroomd. Dat komt, zeggen ze in die zaak, doordat er niet zoveel goede monterurs zijn en wie wél goed is, heeft meestal al een pri ma baan. En het Nieuwsblad van het Noorden weet te melden, dat er in de wijk Bornholm in Delfzijl al zo lang huizen leeg staan, dat men die nu probeert te slijten door de aanstaande huurders een draagbaar t.v.-toestel aan te bie den. Wie er een half Jaar blijft wonen, mag het toestel houden. Volgens de krant kwam er geen reactie op. Iedereen heeft al zo n ding, dus daar vliegen ze tegen woordig niet meer op af. door hans de jong weerrapporten Pressie uit Frankrijk. Vooral ivlddl LCllo in de ochtend was er nattig heid, op de ene plaats meer dan de andere. Den Haag ving 4 mm. 's Middags kwa- Vandaag isrietll november, men er opklaringen en de St. Maarten, Hier enkele ou- wind stak toen in het westen de spreukjes die betrekking en noorden op tot krachtig °P ?HZe ^udMzeer zuid tot zuidwest. De de- bekende lotdag. „Is het don- pressie was toen al een flink ker op Sinte-Maartijn het stuk ln noordelijke richting zou een zachte winter zijn". over de Noordzee gevorderd. En: „Is om St. Maarten nog loof aan de bomen, dan kan SELS? ff.nKSlraffe wlr!tier sen 4 en 5 uur 's middags hf erg z alweer gaan liggen. Dat wees 7.n^lC nil nlarht mon uan oon op nieuwe storingslijntjes uit van een trograndje. Vastge steld kan worden dat on danks opvullen van de hoog bejaarde grootmoeder depressie tussen de Faroër en Schotland de komst van kin deren en klein-kinderen (randstoringen) toch maar voortduurt. Dat komt, omdat grootmama in de hogere ni veaus nog imponerende vita liteit bezit, tot uiting komend Blijkens een telefoontje uit in vrij sterke zuidelijke tot Oostkapelle was de wind tus- zuidwestelijke blaaswinden Z«^n"UPJaCh' men ,van een U.. at. Maartens-zomer te spre- het 2uldwesten en wij kun- KPn en in I.imhnro 701 mon- nen dan ook rustig vaststel ken en in Limburg zei men: „Al moet Sinte Merten nu een mantelken dragen, hij moet toch nog wandelen in zomerse dagen". In Wallonië spreekt men bij weerzoals nu van „Zomer van St. Marti- nus". In Vlaanderen is dit veel minder bekend. In Duitsland meende men dat „zoals St. Maartensdag is. zo zal de winter zijn". Zoek het allemaal maar uit Gisteren stond het weer eerst in het teken van een Tegende len, boven onze hoofden. Aan de oostzijde van het sturende la- gedruksysteem met, uitzak king tot zuid-Frankrijk, blijft de aanvoer van zachte lucht dat de situatie met de aanhouden, maar in de twee wisselvalligheid nog niet ten de helft van deze week zal de einde is. Bij deze najaarstoe- temperatuur toch wel een stand valt er over het alge- ietsje teruggaan, nu de wind de neiging heeft wat meer naar het westen te ruimen. meen meer regen in het wes ten en noordwesten dan in het oosten. Wellicht door de invloed van het warme Noordzee-water krijgen stre ken in zuidoost-Engeland soms ook nogal wat neerslag en wat bijvoorbeeld te zeg gen van de 17 mm dinsdag middag in drie uur tijd op Vlieland tijdens de passage Op Marken wordt dezer da gen 's morgens op 10 cm diep te in de grond 7'/. graad Celsi us afgelezen, op 30 cm 9'/. graad, op 50 cm 10'/, graad, ook nu weer hoe dieper, hoe warmer. Dat is trouwens nor maal voor het najaar. Zo werd op 12 november 1975 in De Bilt op 10,20,50 en 100 cm onder het maaiveld ook res pectievelijk 67a. 77a, 9 en 10'/a graden Celsius waargeno men. In het voorjaar zijn de verhoudingen omgekeerd. Dan wintert de bodem nog na: op 26 april 1975 in De Bilt respectievelijk: 10, 9, 8 gra den op de bovengenoemde niveaus. En op 26 mei na de strenge winter van 1963 res pectievelijk 157., 13'/,. li'/» en 10 graden. Koning Winter is zwaar ln de verdediging gedrongen. Zelfs in noord-Scandinavië, waar het tot voor kort 20 graden vroor, dooit het nu zowel overdag als 's nachts. Steeds meer berichten komen nu binnen over de opmerkelijk late bloei. In mijn eigen om geving blijken de chry santhen hier en daar prachtig te bloeien, terwijl ook de gla diolen volop in knop staan. Wellicht is het ook in andere streken van ons land zo gesteld. Twente «waar bew. Vluiingen regenbui Zd Limburg zwaar bew. Aberdeen onbewolkt Athene zwaar bew. Barcelona licht bew. Berlijn l.chl bew Bordeaux zwaar bew. Brunei rc<rn Frankfort geh—I bew. Geneve regen Hekmaki geheel bew Inntbruck licht bew Kopenhagen zwaar bew. licht bew geheel bew. hall bew licht bew /waar bew regen regen Half bew geheel bew. half bew zwaar bew. half bew. Üchl bew. Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Munchen Nice Oilo Parijt Rome Split Stockholm Zurich Caiablanca litanbocl Lai Palmaa New York Tel Avlv Tunu

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5