S Stop hoest Geschenk bij jubileum: een eigen graf CDA-fracties tevreden met toezegging van Vredeling SO-JARIGE LEIMING - 1976 Tjalk in Lelystad Oorlogsmisdadiger, na 29 jaar in huis van vader gepakt, krijgt gratie Personalia Misschien toch bestelling anti-tank-wapens Ontvoerde vrouw ongedeerd terug, man gearresteerd Van Red Band natuurlijk. Ministerie boos om beschuldiging inzake drugbeleid Radioactiviteit vrijgekomen in Clauscentrale Treinramp lijkt veroorzaakt door menselijke fout STAAT DER NEDERLANDEN Over twee jaar in vrijheid? 's-Gravendeel vervult wens van begrafenisbedienaar ETHIOPIË DONDERDAG 11 NOVEMBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 mede. ichreel :en u- >.v. n« unnec vereld uurlijk ?r God 5. moe 'eren" bij de ?maw we ooi ?meni ischaj i brei). Ie een- al niet r Ga tot 4 leen iz 'eggei loete: ?n we ïpzlcl O doe: e ova netjes mem bijbei gehad jen*- ten, n rel» )t om aparti ;n m» of nq ïglltó voort als t. dat ai lat :en:i 1 is indi ;en' Vervolg van pagina 1 DEN HAAG De CDA-fracties in de Tweede Kamer toonden zich gisteren tevreden over de toezegging van minister Vredeling dat in de studie over de toekomstige problemen bij defensie ten behoeve van de kabinetsformatie zal worden aangegeven hoe de verouderde Neptunes vervangen jollen worden. Vredeling verklaarde zich op verzoek van mevrouw Van Leeuwen (AR) ook bereid volgend jaar zo mogelijk toch anti-tank-wapens te bestellen. In de begroting was deze bestelling uitgesteld, maar de minister hoopt dat er toch nog wel een financieel gaatje voor te vinden zal zijn. Het CDA had op deze bestelling aan gedrongen om het vertrouwen van de NAVO-partners In het Neder- lindse defensiebeleid wat op te krik ken. Dat vertrouwen is zeer belang rijk om binnen de NAVO tot taak verdeling te komen. Vredeling gaf toe dat het aanzwengelen van die taakverdeling tot nu toe weinig re sultaat heeft gehad, mede omdat Ne derland nooit heeft gezegd w'at het op defensiegebied meer wil doen in ruil voor het verlies van bepaalde taken. Concrete voorstellen op dat punt waren niet mogelijk omdat de aandacht eenzijdig was gericht op binnenlandse bezuinigingsproble men, aldus Vredeling. Hij bestreed de mening van de AR- n je e fractie dat Nederland een allround it all om ne.di im« eigen marine moet handhaven voor de verdediging van onze havens en aanvoerlijnen over zee. „Die verdedi ging is geen nationaal maar een in ternationaal belang", aldus Vrede ling. Hij sloot daarom op zichzelf de mogelijkheid niet uit dat de marine bepaalde taken zou verliezen die op een ander terrein gecompenseerd worden. Hij suggereerde wat dit be treft de mogelijkheid dat Engeland marinetaken van Nederland zou overnemen (wellicht de Neptune) in ruil voor een groter aandeel van de Nederlandse landmacht in de verde diging van centraal Europa, dit om de problemen rond het Engelse Rijn- leger op te lossen. Zoals gezegd zul- leo deze mogelijkheden worden uit- gwerkt in de studie voor de kabi netsformateur. Vredeling benadruk te dat taakverdeling nimmer geld zal opleveren dat buiten defensie ge bruikt kan worden J.C. venis- oud» its Van een onzer verslaggeefsters tis andi voa ie. di a trut jbeli e Dat bied >pm de e irijs gratia jvo« e pri: me! i me< ADVERTENTIE Vredeling in de verdediging De minister ontkende dat de defen sienota nu volstrekt geen waarde meer heeft, feitelijk niet uitgevoerd is, en dat de problemen die daardoor zijn ontstaan naar het volgende ka binet worden doorgeschoven. Hij on derstreepte dat de plannen uit de nota voor een belangrijk deel wel zijn doorgevoerd. De studie over pud S0EST De 34-jarige mevrouw A. C. tRj uit Baarn, die gisterochtend in Soest door haar ex-vriend in een auto werd ontvoerd, is gistermiddag ongedeerd weer teruggekomen in Soest. Haar ontvoerder, de 28-jarige tAïfokkaan M. E. N. H. is ingesloten inliet politiebureau van Soest. Hem wedt wederrechtelijke vrij- ttdsberoving ten laste gelegd. tor de ogen van enkele omwonen- to werd mevrouw C., die vroeger en verhouding met de man had phad, in een auto gesleurd, toen zij at een naaischool wilde bin nenstappen. Zij verzette zich hevig en schreeuwde om hulp. Enkele toe geschoten buurtbewoners kwamen echter te laat bij de auto. Wel wisten zij het auto-nummer op te nemen. Gistermiddag om één uur belde de vrouw vanuit Leiden naar haar werkgever. Zij vertelde toen, kenne lijk onder dwang, dat zij „misschien weer terugkwam naar Soest". Om streeks half drie werd de auto door de rijkspolitie van De Bilt gesigna leerd. Even later werd hij aangehou den en werd de man gearresteerd. Deze had een mes bij zich. Dat de man met voorbedachte rade te werk was gegaan bij de ontvoe ring, bleek wel uit het feit, dat hij aan de binnenkant van de auto alle ksterl Portierhandels had weggehaald. Hij kaler heeft eens eerder een proces verbaal gekregen wegens bedreiging van de vrouw. Hij kan zich er klaarblijkelijk niet bij neerleggen, dat de verhouding door de vrouw uitgemaakt was, meent de politie. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het Nederlandse mi nisterie van Volksgezondheid en mi lieuhygiëne heeft verontwaardigd gereageerd op de beschuldiging van de Amerikaanse congrescommissie voor drugzaken, dat Nederland nog nooit geld heeft gestort in het speci ale drugbestrijdingsfonds van de VN. Een woordvoerder van het mi nisterie zei dat Nederland sinds 1972 in totaal ruim een half miljoen gul den in het fonds heeft gestort. Een deel van dat geld bestaat uit betaling van abonnementen van het blad Drug-abuse, dat daardoor in verschillende landen gratis ver spreid kan worden. Vooral in '72 en '73 stortte Nederland grote bedra gen om de exploitatie van dit voor lichtingsblad van de grond te krijgen. Van een verslaggever MAASBRACHT Bij de controle van laswerk in een elektriciteitscen trale is dinsdag een bron van radio actieve straling enige tijd buiten zijn zware loden afscherming ge raakt. Drie personeelsleden van montage-firma's liepen een beden kelijke dosis straling op. Eén van hen is ter observatie in een zieken huis opgenomen. Volgens een woordvoerder van de Provinciale Limburgse Elektrici teitsmaatschappij PLEM is zijn toe stand „redelijk goed". De beide an deren konden na medisch onder zoek gewoon doorwerken. Het ongeluk gebeurde in de Claus centrale, die de PLEM in Maasbracht in aanbouw heeft. De controle op de kwaliteit van uitge voerd laswerk wordt verricht door de Röntgen-technische dienst uit Rotterdam. Met een radioactief pre paraat als bron van doordringende gammastraling worden van de las sen een soort röntgenfoto's ge maakt. Naar de oorzaak, van het incident stelt de PLEM een uitge breid onderzoek in. taakverdeling, zonder welke defen sie in de toekomst onbetaalbaar wordt, geldt pas voor de plannen in de jaren tachtig. Deze stelling was lijnrecht in te genstelling met de opvatting van de VVD-fractie dat er van de plannen niets terecht is gekomen door de voortgaande bezuinigingen. De VVD vond dat het CDA voor deze situatie mede schuld draagt. De VVD- defensiespecialist Ploeg kwam daar mee in botsing met mevrouw Van Leeuwen. Zij wees er nogal giftig op dat onder voorgaande VVD- defensieministers een veel slechter beleid is gevoerd. „Vredeling heeft er blijk van gegeven zich van zijn ver antwoordelijkheid voor deze moeilij ke job bewust te zijn. Er waren tus sen ons grote meningsverschillen, de minister heeft gestaan voor zijn zaak en daarvoor zijn we hem dankbaar", aldus mevrouw Van Leeuwen. Kostwinnersvergoeding Verschillende Kamerfracties (PvdA, PPR, D'66, VVD en DS'70) uitten kritiek op het besluit van staatsse cretaris Van Lent, dienstplichtigen die nog net voor hun opkomst in militaire dienst trouwen, verder van dienst vrij te stellen. De maatregel is uit bezuinigingsoverwegingen geno men, er hoeft aan die dienstplichti gen dan geen kostwinnersvergoe ding te worden betaald. De te genstanders van dit besluit menen dat de vrijstelling de ongelijkheid tussen dienstplichtigen die wel en niet in dienst moeten (slechts drie op de tien gaan in dienst) vergroot en op onverantwoorde wijze jonge huwelij ken uitlokt. Het PPR Kamerlid Van Winkel diende een motie in om dit 'besluit op te schorten totdat in de Kamer een principiële discussie over het hele dienstplichtbeleid heeft plaatsgevonden. De staatssecretaris verzette zich te gen deze motie, die vandaag evenals de andere moties en amendementen op de defensiebegroting in stem ming zal komen. Van een verslaggever GOES Het treinongeluk van veer tien dagen geleden bij Eindewege onder Goes is, zoals uit het onder zoek is gebleken, waarschijnlijk ver oorzaakt door een menselijke fout. De treinmachinist, die met zes ande ren bij dit ongeluk om het leven is gekomen, heeft volgens rechercheur A L. Aerts van de Goese gemeente politie, het gele waarschuwingslicht op 1500 meter en ook het rode stop licht op 300 meter afstand van de plaats waar het ongeluTc gebeurde, waarschijnlijk niet gezien. De lichten, althans het rode, werkten wel, want dat heeft een getuige ge zien, die met zijn auto op de parallel weg naast de spoorbaan reed. Ook uit controle door do Nederlandse ADVERTENTIE. open bedrag de koers wordt na de inschrijving vastgesteld aan de hand van de koersen en bedragen waarvoor is ingeschreven (tendersysteem) bedrag koers rente jaarlijks op 15 december aflossing in 20 jaarlijkse termijnen van 15 december 1977 af vervroegde aflossing is van 15 december 1986 af mogelijk tot 15 december 1991 tegen de koers van 103%, daarna tegen 102% schuldbewijzen nominaal f 1.000 (CF of K) schuldregisterinschrijvingen van ten minste f 100.000 inschrijving 16 november 1976 van 9 tot 15 uur door tussenkomst van bank of commissionair in effecten, onder opgave van het bedrag en van de koers waartegen men wil deelnemen storting op 15 december 1976 toewijzing uitsluitend aan inschrijvers die hebben ingeschreven tegen de vastgestelde koers (gereduceerde toewijzing mogelijk) of tegen een hogere koers (toewijzing ten volle) afrekening vindt plaats tegen de vastgestelde koers prospectus kosteloos bij banken en commissionairs Bij grondwerk in het centrum van Lelystad is men op een achttiende- ceuws scheepswrak gestoten, dat veel weg heeft van een tjalk. Uit deze periode rijn daarvan maar weinig exemplaren bewaard. Op de folo hiernaast de negentien meter lange en vier meter brede romp van het schip, zoals dat in dc grond aangetroffen is. Foto onder: in het schip werd een vrijwel onbescha digde hoeveelheid huisraad, zoals aardewerk en koper, aangetroffen en zelfs oou schoeisel. Een paar meter buiten het schip werd een gouden munt met het jaartal 1707 gevonden. Spoorwegen achteraf is niets van een defect aan het seinenstelsel ge bleken. Het onderzoek naar de ramp is door een rechercheteam, bestaande uit mensen van de NS en van de ge meentepolitie Goes, uitgevoerd. Re chercheur Aerts houdt wel een slag om de arm: „Het is natuurlijk on danks alle technische onderzoekin gen en getuigeverklaringen altijd nog mogelijk, dat de seinen niet ge werkt hebben". Ten tijde van het ongeluk was de mist ter plaatse zeer dicht. Daardoor heeft de machinist ook de goederentrein die met de laatste wagon nog op de wissel stond en dus op het spoor van de perso nentrein, niet opgemerkt. Van een onze verslaggeefsters DEN HAAO De 59-jarige oorlogsmisdadiger J. Ph., die in april 1974 na een tip werd opgepakt in het huis van zijn vader in Den Haag, waar hij sedert het einde van de oorlog verborgen had gezeten, heeft gratie gekregen. Dit heeft het ministerie van justitie gisteren meegedeeld. Ph. werd in 1950 bij verstek ter dood veroordeeld door de bijzondere straf kamer van de rechtbank In Assen. Omdat het vonnis na vijf Jaar nog niet voltrokken was (Ph. werd nooit gevonden) werd iet van rechtswege omgezet in levenslange gevangenis straf. Deze straf is bij koninklijk besluit nu omgezet in een gevangenisstraf van vier jaar. Deze vier Jaar zijn gaan lopen bij de arrestatie in april 1974. zodat Ph. in april 1978 in vrijheid zal komen. Eventueel kan hij nog eerder op vrije voeten zijn, wanneer hij voorwaardelijk in vrijheid gesteld zou worden, wanneer tweederde van zijn straf uitgezeten is. Dit zou kunnen gebeuren als een beloning voor goed gedrag in de ge vangenis Ph. zit op het ogenblik in de strafgevangenis te Scheveningen. Omdat hij in 1974 bij zijn arresta tie verklaarde, dat hij al die tijd op de hoogte is geweest van het vonnis, dat tegen hem was uitgesproken, kon hij niet met r in beroep gaan. De enige mogelijkheid was toen nog een verzoek om gratie. In de 29 Jaar, dat de oorlogsmisdadi ger bij zijn vader heeft gezeten, was hij de deur praktisch nooit uitge weest. Voor de oorlog zat Ph. op de Koninklijke Militaire Academie in Den Haag. Bloedgroep van Norg In 1943 trad Ph. toe tot de beruchte „bloedgroep van Norg", een afdeling van de Landwacht, die zich tijdens de oorlog vooral bezighield met het opjagen een aanbrengen van Neder landers, met name illegalen, joden en onderduikers. Deze bloedgroep-Norg voerde in het noorden van het land een waar schrikbewind uit: men maakte zich veelvuldig schuldig aan ernsUge mishandelingen, onder meer aan de zogenaamde badkuipkuur: het on der water houden van gevangenen tot ze bekenden. Ph. was in 1942 al in dienst getreden van de Waffen-SS. Vlak na de arrestatie van Ph. heeft de heer H. J. Teengs Gerritsen, voor zitter van het Centraal Orgaan van het Verzet in Nederland verklaard dat „vrijlating van deze oorlogsmis dadiger volstrekt onaanvaardbaar was en dat hij erop vertrouwde dat minister van Agt recht zou doen en Ph. levenslang zou geven". Burgemeester Met ingang van 1 december is benoemd tot burge meester van Schoonhoven A. P. Schouwenaar. met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burge meester van Brouwershaven. Schouwenaar (53) Ls hervormd en lid van de PvdA. ADVERTENTIE door Barend Mensen 'S-GRAVENDEEL „Ik kan mij wel voorstellen dat het op een buitenstaander een beetje vreemd overkomt. Voor mij gehecht aan traditie als ik nu eenmaal ben is het echter een ernstige zaak." Aldus de 's-Gravendeelse begrafenisbe dienaar heeft hij een dezer dagen van het gemeentebestuur niet alleen de erepenning van 's-Gravendeel maar ook een eigen graf aangeboden gekregen. voorlichtingsavond met dia's en film toegelicht door de heren A. M. Heldt (cultureel antropoloog) en F. Noltee (natuurbeschermer) 18 NOVEMBER 1976 20.00 UUR Carlton Hotel. Vijzelstraat 218. Amsterdam p ETHIOPIAN Daarmee werd de vervulling van zijn wens mogelijk ge maakt dat hij te zijner tijd zal worden begraven naast zijn ouders, grootouders en overgrootouders. Het ge meentebestuur moet daar voor dan een uitzondering maken want op de oude be graafplaats van het dorp aan de Dordtse Kil worden al sinds geruime tijd geen do den meer ter aarde besteld. „U hebt dus zelf om dit wel zeer bijzondere geschenk ge vraagd?" „Inderdaad. Van mijn over grootvader af tot aan mij toe is de zorg voor begrafenissen in 's-Gravendeel altijd aan ons toevertrouwd geweest. Als blijk van waardering is mijn familie een eigen plaatsje op het kerkhof toe bedeeld. Dat blijkt uit oude stukken. Welnu, hoewel op de oude begraafplaats niet meer wordt begraven heb ik ver zocht toch nog van datzelfde privilege gebruik te mogen maken. Het is natuurlijk sen timenteel. dat geef ik onmid dellijk toe. Maar ieder moet zoiets, ten slotte voor zichzelf weten." De heer Van der Wulp is offi cieel door het gemeentebe stuur gehuldigd omdat hij behalve zelfstandig bedie naar van begrafenissen tot aan 1961 toe ook 23 Jaar in dienst van de gemeente is geweest voor het verrichten van alle werkzaamheden, die aan begrafenissen en aan het kerkhof zelf verbonden zijn. Tot zijn taak behoorden on der meer het onderhoud van de begraafplaats, het delven van graven en het luiden van de klok. Hij ls een ernstig man met een zeer hoge op vatting van zijn taak. „Vandaar dat ik niet wilde dat mijn jubileum een feeste lijke geschiedenis zou wor den. De burgemeester de heer D. Lodder heeft dat zeer wel begrepen. Hij ver stond ook de zin van mijn verzoek. Gezien mijn le venslange confrontatie met de realiteit van sterven en begraven worden zei hij het zeer begrijpelijk te vinden dat ik in die richting een wens had." Publiciteit Niet zo erg te spreken is de heer Van der Wulp over de wijze waarop hij nu plotse ling in de publiciteit ls geko men. Hij zegt: „Het is eigen aardig dat er zo'n belang stelling voor bestaat. Maar is het nu wel zo bijzonder? Er zijn zoveel mensen die tij dens hun leven een eigen graf huren of kopen, al naar ge lang de mogelijkheden die daarvoor bestaan. Ik vind een krantekop aLs .eigen graf als geschenk' dan ook sensa tioneel. Daar proberen ze de lachers mee op hun hand te krijgen. Maar het is niet om te lachen. Ik sta bij de uitoe fening van mijn beroep tel kens weer voor het indruk wekkende feit dat aan het aard leven voor ieder sch' i een einde komt M itzag daarvoor en m -»el voor traditie heb- bt ertoe gebracht dat ve 'e doen. Het gemeen te. ,r heeft er begrip vo> ad. Dat is alles Rita „Ik heb twee kwartjes uil spaarpot nodig. Wilt u hem voe ka pot.slaan?"

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3