Ruim halve eeuw denkwerk over verbetering vaarweg R „Brand" in PvdA-top is geblust ...EN 00K OP ZATERDAG ...EN00K0P Via Hollandse IJssel enige „open vaarroute Noord-Zuid" Pas in 1985 een beslissing over bochtafsnijding? Terlouw (D'66) wil maatregelen tegen hondenmishandeling Onderzoek naar abortuskliniek en haartrans- plantatie Baco aluminium tuinkassen Servieskast DONDERDAG 11 NOVEMBER 1976 TROUW/KWARTET door Hans W. Ledeboer DEN HAAG/KRIMPEN A D. IJSSEL Minister Westerterp (Verkeer en waterstaat) beloof de de Tweede Kamer dat over een jaar of twee een onderzoek wordt afgesloten naar de wen selijkheid binhenkort of la ter van een verbetering van de Hollandse IJssel ten behoe ve van de scheepvaart. Bete kent dit, dat er nu eindelijk, na bijna een eeuw praten en stu deren, een beslissing over deze vaarweg zal vallen? De heer K. Droog, hoofdbestuurslid van de Kon. Ned. Schippersvereni ging „Schuttevaer". bestuurslid van de afdeling Ouderkerk a.d. IJssel van deze organisatie en lid van de IJsselcommissie van de Goudse ka mer van koophandel, meent van niet. „Voor zover mij bekend zal er pas in 1985 een beslissing kunnen vallen over de boch taf snijding in de Hollandse IJssel Dat is meer dan zestig jaar na 1922. En in 1985 is minister Westerterp allang van het toneel verdwenen. Wie weet. wat z'n opvolgers beslissen. Tegen die tijd hebben we al zoveel beleefd." Ir. J. C. Teekens. adjunct-directeur en chef afdeling vaarwegen van Pro vinciale Waterstaat Zuid-Holland, zet de betekenis van 1922 uiteen. In dat jaar werd na tientallen jaren studeren en praten een overeen komst gesloten tussen het rijk. de provincie Noord- en Zuid-Holland en de gemeente Amsterdam. Onder werp was de Schinkel-Gouwe- IJsselvaarweg van Amsterdam naar Rotterdam, waarvan de Hollandse IJssel tussen Gouda en Rotter dam een onderdeel is. Volgens deze overeenkomst zouden de partners deze route geschikt maken voor de vaart met schepen van 2000 ton. tachtig meter lengte en tien meter breedte. Tussen Amsterdam en Rotterdam zijn drie vaarwegen. De voornaamste is die via Amsterdam-Rijnkanaal en Lekkanaal. ruim 121 kilometer lang. Een tweede loopt via Leiden. Den Haag en Delft, de derde de Schinkel- Qouwe-IJsselroute. verwerkt per jaar. tien miljoen ton lading, in het topjaar 1970 zelfs vijftien miljoen. Deze vaarweg is slechts ruim 75 kilo meter lang. Belangrijk is dat hij de enige open verbinding is tussen Noord- en Zuid-Nederland. Schip pers en waterstaatmensen noemen een vaarwater „open" als hoogge- tuigde schepen alle erin opgenomen kunstwerken kunnen passeren Dat is zelfs niet het geval met Waal en Rijn: daar zijn de schepen gebonden aan de ..Rijnvaarthoogte" van vaste bruggen. Ringvaart De af te snijden bochten in de Hol landse IJssel tussen Moordrecht en Ouderkerk zijn niet eens het grootste obstakel. „De moeilijkheid van 1922 was." vertelt ir Teekens. „dat men bij de overeenkomst de Haarlemmermeer over het hoofd zag. Want in de vaarweg zit een stuk Ringvaart en dat is van het polder bestuur. waarvan men niet zonder meer kan vergen dat het zich met een scheepvaartweg bezig houdt Dat is zijn taak niet. Het gevolg is dat nu nog de grootste schepen die de Ringvaart kunnen passeren, zes honderd ton meten. En dan niet eens volbeladen." De heer Droog, die vroeger jarenlang en daarna binnen- vaartreder, weg- en waterbouwmate- nalenhandelaar en cementfabrikant werd. sputtert hiertegen „Kijk", zegt hij. „een diep geladen schip veroorzaakt door de geringe vaart veel minder zuiging dan een sneller varend gedeeltelijk geladen schip Zuiging geeft schade aan walkanten en kanaalbodem Er is een bepaling dat er in de Ringvaart niet mag worden gevaren met schepen die die per liggen dan 2,10 meter Maar er is vaart mogelijk met 2.50 diepte, tot Aalsmeer zelfs met 2.80 meter diep gang." Een ander ernstig knelpunt ls de binnenstad van Amsterdam. Hier is de Kostverloren Vaart de toegang tot de Schlnkel-Oouwe-IJsaelroute „Het kost me nu ongeveer vijf uur om met een leeg schip van vijfhon derd tot duizend ton door Amster dam te varen", zegt de heer Droog. Kanaal om de West In ons gesprek valt het „Kanaal om de West", waarnaar de heer Droog verlangend uitziet. Er zijn plannen voor een verbinding ten westen van Amsterdam tussen het IJ en de Schinkel-vaarweg. „Dat wordt dan wel geen open vaarwater, maar niet- hooggetuigde schepen kunnen er heel goed gebruik van maken en zo Amsterdam omzeilen. De hoge een heden kunnen Amsterdam dan 's nachts bevaren. Met de obstakels, die ook een open vaarwater kent. zitten we meteen in een aantal zaken die de schippers als grievend ervaren. „Zo zie ik de absolute voorrang van de spoor wegen op Iedere andere vorm van vervoer voor wat betreft de infra structuur als een vorm van oneerlij ke overheidsconcurrentie." zegt de heer Droog. „In de tariefstelling zijn hier heel merkwaardige zaken ge beurd en bovendien moeten wij alle maal. omdat de spoorwegen een overheidsbedrijf zijn. meebetalen aan de exploitatieverliezen." De heer Droog denkt aan de vaste slui tingstijden van de spoorbruggen. Hij ziet nog meer hinderlijke din gen: „De bruggen in Amsterdam hebben vaste sluitingstijden. De Al- gerasluis bij Capelle gaat 's nachts niet open. Dat heeft kort geleden een coaster, die zijn lading woestijn zand plotseling in Rotterdam niet kon overslaan in binnenschepen en die naar Krimpen werd gedirigeerd, duizenden guldens schade aan wachttijd opgeleverd. Zo zijn er meer zaken." De Gouwe Ir Teekens ziet nog een punt in de vaarweg dat voor verbetering vat baar is: „Benoorden de hefbrug in Boskoop is de Gouwe maar achttien meter breed. Grote schepen kunnen hier elkaar niet passeren, kleine kunnen dat met veel moeite. Dit stuk vaarweg is in beheer bij de provincie. Voor het industriegebied van de Oude Rijn. dus rond Alphen en Woubrugge. ten oosten van Lei den en ten westen van Bodegraven is deze vaarweg de grote toegangs poort te water. Waarbij komt dat de vaarweg van het zuiden uit via Delft tot Leiden nog open is. maar binnen kort wordt gesloten door een vaste brug in rijksweg 12." Het „Kanaal om de west", waar de heer Droog zo naar verlangt, staat in de ontwerp-vaarwegennota. „Daar wordt het even aangeduid." zegt de heer Teekens. „maar er wordt niets over gezegd." Al maanden is de ont werp-vaarwegennota onderwerp van discussie in kringen van schip pers en van allen die iets met water en vaarwegen hebben te maken. De ze nota heeft de Kamer na maanden discussies en bestudering nog steeds niet bereikt. Met de vaarwegennota zijn we terug bij de studie over de voorgenomen verbeteringen van de Hollandse IJs sel. „Volgens de ontwerp- vaarwegennota behoort de Hol landse IJssel niet tot het hoofdvaar- wegennet," constateert ir Teekens „Het is de bedoeling dat de niet tot het hoofdvaarwegennet behorende en bij het rijk in beheer zijnde vaar wegen op den duur worden afgesto ten naar lagere organen. Dan zit straks de provincie met een princi pe-beslissing van een minister dat de zaak wordt verbeterd. Maar het rijk doet dat zelf niet. Dan mag de provincie ervoor opdraaien." Ir N. Schoemakers van de directie benedenrivieren van Rijkswa terstaat is min of meer teleurgesteld in de tijd vóór 1922. HIJ zegt: „In de jaren dertig is de Hollandse IJssel op een aantal punten verbeterd. In het verleden zijn er ook plannen opgesteld die voorzien in bocht afsnijdingen bij Nieuwerkerk aan den IJssel. Maar die plannen moe ten we helemaal opnieuw bekijken en zelfs moeten wij zien hoe de hele situatie ligt, of verbetering nu inder daad nodig of zelfs wenselijk is. De bestaande plannen worden natuur lijk niet weggegooid. Maar zolang de Hollandse LJssel niet het grootste knelpunt ls in de Schinkel-Gouwe- IJsselroute is het natuurlijk niet no dig om die Hollandse IJssel aan te pakken en de rest te laten liggen. Wij kunnen aan die rest, met name de Ringvaart van de Haarlemmer- meerpolder, niets doen, omdat die niet onder ons beheer valt. Kijk, er moet eerst een beginsel-uitspraak komen: doen we wat of doen we niets. Dan is er ook nog een progno se van het Nederlands vervoerswe- tenschappelijk instituut, waarin de verwachting staat dat het goederen vervoer door de Hollandse IJssel zal teruglopen en in 1985 tachtig pro cent zal zijn van wat het nu is. De minister verwacht wel een be perkte duwvaa-t met éénbaks duwstellen." Maar de heer Schoen makers gaf ook toe, dat de vraag of verbetering van de vaarweg een heel ander vervoersbceld voor de Hol landse IJssel zal opleveren dan de prognose van het NVI, een heel moeilijke is. Immers: een goede weg trekt vervoer aan, een slechte wijst het ai. Op uc^e van de door rijkswaterstaat verschafte w«**. kaart van Nederland overgenomen schets zijn in zwart aangege ven de open vaarwegen. Hier kunnen hooggetuigde schepen alle kunstwerken passeren. Op alle andere vaarwegen beperken kunstwerken als vaste bruggen de hoogte van de scheepstui- gage. Kombrink blijft in bestuur Van onze parlementsredactie DEN HAAG - De „brand" in het partijbestuur van de Partij van de Arbeid over het ontwerp- regeerakkoord met de PPR en de afkijkende uitleg die premier Den Uyl daaraan vorige week gaf is ge blust. Dat gebeurde op het Amster damse partijbureau, waar het alge meen bestuur een geslaagde poging 'ideed om de wat wrange nasmaak 'weg te werken van de nachtelijke vergaderingen van vorige week. waarin Den Uyl met zijn gematigde uitleg van het ontwerp-akkoord ze gevierde. Een minderheid in het bestuur, waa ronder het Kamerlid Kombrink, stemden in de nacht tegen Den Uyls uitleg, en in de dagen daarna zei Kombrink dat hij overwoog even tueel uit het bestuur te treden. Dat plan heeft hij nu laten varen. „De gedachtengang van Den Uyl is niet onaanvaardbaar." zegt hij nu achte raf. wijzend op enkele punten in de verklaring van Den Uyl die in zijn •ogen toch erg overeenkomen met de ontwerpresolutie. Een van die punten ls de stelling van Den Uyl dat de PvdA in een komend kabinet niet het merendeel van de ministersposten wil hebber), maar dat een gelijke verdeling van acht PvdA (PPR) - en acht CDA- iziinisters ook voldoende is wanneer de post van minister-president daar bij de PvdA toevalt. Kombrink daarover: „Dat gold eigenlijk voor veel leden van het partijbestuur al tijd al: alleen hadden we dat niet zo vroeg naar buiten willen brengen." Kombrink, die afgelopen maandag in het partijbestuur on eeen enkele manier meer gezinspeeld heeft op evenuteel aftreden, heeft daar wel de vrijheid voor zich opgeëist en gekregen om eventueel op het janu- ari-congres een van de be- stuursmeerderheid afwijkend standpunt te verdedigen. Of dat no dig zal zijn. weet Kombrink nog niet. „Het is gebleken dat de zaak nog voldoende open is om elkaar alsnog te kunnen vinden.". Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het Tweede Kamer lid Terlouw (D'66) heeft minister Van der Stoel van buitenlandse za ken gevraagd er bij de Deense rege ring op aan te dringen maatregelen te nemen tegen de mishandeling van honden in Groenland. In schrif telijke vragen attendeert het Ka merlid de minister op de gruwelijke wijze waarop in Groenland honden worden opgehangen terwille van de commercie, volgens een publikatie in de Nieuwe Revu doden de Groen- Idnders hun honden zodanig, dat de haren overeind gaan staan, met als gevolg dat de daardoor dik gewor den vacht de eigenaar meer geld oplevert. DEN HAAG Naar aanleidii „ongunstige berichten" is de naai inspecteur voor de vi zondheid L. C. Buysert een zoek begonnen naar de gan zaken in het Haags instituu haartransplantatie Holland Research B V. en in de abor niek van de Haagse sti Grasep. De Inspecteur wil nagaan of< dische handelingen in de tw nieken, beide zakelijk geleid mevrouw Frank, verricht t door bevoegde artsen en of hu delingen binnen het medisd vaardbare liggen. Hij is in dt tuskliniek, aan de Seinpostdu polshoogte wezen nemen om gaan of de geboden begeleidii 't doende ls en of er niet te veel lukken gebeuren. Ook in het p pende haartransplantatie-lns in de Helmstraat, gaat hij b kort een kijkje nemen. )0NC KRIMPEN AAN DEN IJSSEI gemeente Krimpen aan den heeft van het ministerie van V en Waterstaat subsidie gekrej bijdrage in de aanlegkostei vrijliggende fietspaden lan Nieuwe Tiendweg. Krimpen hi toezegging gekregen dat he 418.000 op tafel zal leggen. gemeenten Delft en Dokkun ben subsidie gekregen voor d leg van fietspaden. Met de is een totaalbedrag van zevi gemoeid. AMS' nieu\ de woen lever Phili; maar 39, en t ƒ113 l.K verdi cultu ƒ103 de sc Van beur; onvei ƒ107 derla /81.E 278 rukte staat BE WOE Bettoweg 17, „Spaanse Poli de grootste en fraaiste showroom in de gi randstad, kom vrijblijvend kennis nemen vai 6| enorme sortering en grandioze openingsaanbiei Geopend van dinsdag t/m zaterdag: koopavond de» dag gemahkenik te bereiken RET bus 41 ol trein r Schiodam en geen parkeerproblemen Op maat geleverd met 3 mm dik glas, waterafvoergoten, pijpen, RVS glasklemmen en al naar gelang het type met 12 of 4 ventilatieramen Nokhoogte 205 cm. goothoogte 135 cm Type BA 86.247 *195 cm' van 1095 - voor 975.- Type BA 88. 247 *257 cm van 1395 - voor 1250 .1 j Type BA 812. ->ii 247*382 cm van 1695 - voor 1525.- Muurkas type LT 612 van 1495.- voor 1345 - Jjm'r vrijdag voordcel Voetenzak Gemaakt van stevig en soepel skai Royaal formaat. Oe teddyvoering zorgt ervoor dat u altijd warme voeten heeft. In bruin, rood of 90en 27.50 vrijdag voordcel Norma veren hoofdkussen Stevig gevuld met prima vogelveren Afgewerkt met koord In wit. Formaat: 60 x 70 cm. 12.50 vrijdagvoordeel vrijdagvoordcel vrijdagvoordeel vrijdagvoordccl Herenslipper Mooie vinyl kwaliteit met ingelegd voetbed Fraai beslikt voorblad. Goed aan de voet sluitend model Kleur: zwart. Maten 40-46 Passpiegel Bijzonder charmant model. 120 *20 cm. Uitvoering in antiek finish notenkleur. 13.50 105.- I "Vendc 3 nelbreigaren *00% Acryl l|n verschillende 14 leuren gestreept of «ijfen. Dik garen, dus Je kker snel breien. P er grote bol van ca 2 00 gram. 3.25 Schlemmertopf De originele Zonder toevoeging van vet en met behoud van aroma een smakelijke maaltijd bereiden. Een degelijke kast met een zee aan bergruimte (afm. 193*45x41 cm). Fronten afgewerkt met polyester lak. Met chromen greepjes Links- of rechtsdraaiende deuren. Kleur: wit. Nu twee dagen lang: van127.15 voor VROOM DREESMANN 8.95 ook geldig op de pUatselijke koopavond UI-H-II e •Ol-ll 85 COIII-IV-V «MI-III-! «IV-93 «19? 4 «I II in «-77 4'

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 14