„De mensen moeten meer tijd voor elkaar nemen" KORT Grote belangstelling voor 414 „beschutte" huizen in Zoetermeer Parkeren in Leids centrum wordt duurder Uit de wereld van de Bonneterie: Actie Praat's wordt opnieuw gestart Praat's^, met iemand die luistert. Celstraffen geëist tegen vechtersbazen Gruijters en Meijer naar Zoetermeer Overval in Chinees restaurant: 15 maanden celstraf „Zanglust" gaf driedelig concert Eerste vergadering van overlegorgaan Tandartsen dringend nodig in Westland Een tas om mee te leven. WOENSDAG 10 NOVEMBER 1976 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN TROUW/KWARTET H6 door Arie Bergwerff DEN HAAG „Als kerken maken we de fout dat we niet luisteren, maar veel te veel praten. De Boodschap moet verkondigd, vinden we. maar zo praten we wel de mensen dood. Belangrijk is dat we gaan luisteren naar elkaar. Kijk maar naar Jezus. Hij luisterde ook, Hij had oor voor de problemen om Hem heen". Aan het woord is ds. D. A. Cazemier. hervormd predikant te Den Haag. over de interkerkelijke actie „Praat's met iemand die luistert". Zijn collega ds. A. J. Wilzing vult aan: „Het gaat erom dat we het samen doen. samen elkaar helpen tot verheerlijking van Gods Naam". „Praat s met iemand die luistert" is een actie, die anderhall jaar geleden gestart is door leden van de her vormde, gereformeerde en de katho lieke kerk in de Haagse binnenstad. Over dit interkerkelijk aspect zegt ds. Cazemier: „Het gaat om de ge meenschappelijke verantwoordelijk heid. het gaan om één Heer. We moeten als kerk niet in ons eigen winkeltje blijven". De gezamenlijke kerken wilden met de actie Iets doen aan de moeilijkhe den die zijn ontstaan door het ge brek aan contact tussen de mensen onderling. De kerken meenden dat steeds meer mensen langs elkaar heen liepen, zichzelf afzonderden en opsloten. Ze besloten een acUe te starten, waarmee ze de mensen wil den bewegen naar elkaar te luiste ren. „Als men ergens mee zit", aldus ds. Cazemier. „dan zit men in een kringetje. Een begrijpend oor geeft dan een stukje bevrijding uit die benauwende kring". De dominees beseffen dat het moeilijk zal zijn om de mensen over die drempel, om aan andere vreemde mensen hun proble men te vertellen, heen te helpen. Ze gaan er echter vanuit dat er mensen zijn, die hun anonimiteit prijs willen geven. Luisterposten Voor die mensen, die met hun moei lijkheden en problemen voor de dag willen komen om er over te praten, is een aantal luisterposten opgericht. Door middel van stickers, folders en andere reclame moeten mensen in de binnenstad doordrongen worden van het feit dat ze hun hart kunnen luchten bij die luisterposten. De adressen van deze mensen staan in de folders, terwijl hun huis herken baar is aan het raambiljet. Ds. Wil zing over dit vrijwilligerswerk: „De mensen moeten het zelf. met elkaar, doen. Deskundigen worden altijd in geschakeld, maar elke deskundig heid is begrensd. Dominees zijn ook geen schapen met vijf poten, wij zfjn ook maar mensen". Het gebrek aan contact is vooral erg groot in de flatgebouwen in de binnenstad, waar alle problemen opgekropt worden. In de oude wijken staat men nog wel voor elkaar open en is men bereid elkaar te helpen. Artsen, verpleegsters, maatschappe lijk werksters/ers kunnen meevertel- len over de vele problemen die onder de mensen leven. Niet altijd is er echter tijd om naar die problemen te luisteren. Iedere dokter of maat schappelijk werkster/er zou de fol ders bij de hand moeten hebben, zodat de mensen die folders mee kunnen nemen. De mensen met moeilijkheden moeten zich realise ren. dat er mensen zijn waar ze altijd Van een onzer verslaggevers ZOETERMEER In de Zoetermeerse nieuwbouwwijk Buyten- wegh de Leyens zullen in totaal 414 koophuizen in de zogenaam de „beschutte sleer" worden gebouwd. Het plan, dat ln de commissieverga dering voor ruimtelijke ordening en woningbouw op 19 november aan de orde komt is onderverdeeld in 64 gestapelde woningen en 350 laag- bouwwoningen. Van de gestapelde woningen zijn er 32 bestemd voor bejaarden, terwijl er van de laag- bouwhuizen drie zijn bestemd voor rolstoelpatiënten en elf voor mlnder- validen De woningen worden gebouwd door DEN HAAG De officier van justi tie bij de Haagse rechtbank heeft gisteren celstraf geëst tegen een 19- Jarlge timmerman J. T. uit Noord- wijk en een 20-Jarige kapper G. G. uit Sassenheim. Tegen T. eiste de officier 7 maanden gevangenisstraf en tegen 0.8 maan den. waarvan voor leder twee maan den voorwaardelijk en een proeftijd van twee Jaar. Verdachten waren betrokken geweest bij, wat de presi dent van de rechtbank noemde, „de slag in Noord wijk" op 13 juni van dit jaar op en rond de Hoofdstraat en de Boulevard. Onder het oog van een groot aantal toeschouwers vonden vechtpartijen en vernielingen plaats. De slachtof fers werden bewusteloos geslagen. De „slag" werd door G uitgelokt, doordat hij een vrouw bij het verla ten van café „De Warfbar" een op zettelijk harde duw gaf, hetgeen haar begeleider niet nam. Hierop volgde een grote vechtpartij, die zich later naar café „De Mieremar" verplaatste, waar vechtenden door een grote ruit gingen. De timmer man had hierin een belangrijk aan deel. Verdachte beheerste karate en judo. De avond tevoren was het tweetal bezig geweest in een jeugdsodermond. waar een bezoeker bewusteloos werd gesla gen. De officier zei het gedrag van verdachten schandelijk te vinden. Vonnisen op 23 november. Dura BV te Rotterdam en zijn ont worpen door het architectenbureau Groosman Partners, ook te Rotter dam. Volgens de gemeente Zoeter meer zal de netto maandlast van de gemiddelde woning in dit project circa 360,— bedragen, op basis van de nu bekende gegevens. Hierin is geen rekening gehouden met de ver zekeringspremie. de onroerend-goed belasting en bet onderhoud. In Zoetermeer is de belangstelling voor de „beschutte" huizen enorm. Op een enquête van de Stichting Woningfederatie Zoetermeer kwa men 1100 reacties binnen Ruim 550 huishoudens komen, gezien het in komen, als serieuze kandidaten voor een woning in aanmerking. B. en W. zullen de gemeenteraad verzoeken de voor de bouw benodig de leningen aan te vragen. Uit deze leningen kan de Stichting Woningfe deratie Zoetermeer aan de individu ele kopers hypothecaire leningen verstrekken. ZOETERMEER - Minister Gruijters (volkshuisvesting en ruimtelijke or dening) en staatssecretaris Meijer (CRM) zullen op donderdag 2 de cember een werkbezoek aan de ge meente Zoetermeer brengen. Het bezoek zou al in het voorjaar hebben plaatsgevonden, maar door ziekte van één van de bewindslieden moest het worden uitgesteld. Expositie „geschilderd" Leiden Van een onzer verslaggeefsters LEIDEN - „Cesc lildert tot Leyden anno 1626". Onder de ze titel worden van 18 novem ber 1976 t/m 9 januari 1977 in het Stedelijk Museum „De La kenhal" te Leiden een zestic- tal kunstwerken tentoonge steld. die in of rond het jaar 1626 in Leiden zijn ontstaan. Hoewel de titel anders doet vermoeden, behoren ook teke ningen. prenten en enkele geïl lustreerde boeken tot de geëx poseerde werken. Van Leidens beroemdste schilder Rembrandt hangen er drie ge signeerde en gedateerde wer ken en één aan hem toege schreven schilderij uit een Amerikaans museum. Na 6 de cember komen hier nog drie schilderijen bij. Ook Rembrandts bekende Leidse ateliergenoot Lievens is verte genwoordigd met schilderijen, tekeningen en een zeldzame ets. Landschappen van Jan van Coyen worden omringd met werk van minder bekende landschapsschilders als Por- cellis. De Neyn, Liefrinck en Elsevier. Het typisch Leidse vanitasstilleven is vertegen woordigd door werken van de Heem en Bailly. Van deze laatste zijn er ook portretten, zowel geschilderd als gete kend. De opzet van deze tentoonstel ling - om een dwarsdoorsnede van de kunst uit één stad te bieden - is nieuw. Het experi ment om een reconstructie te maken van wat de Leidenaar van 1626 onder ogen kreeg lijkt alleszins gerechtvaar digd. zowel door de kwaliteit als door de variatie in onder werpen. Ds. Wilzing (links) en ds. Cazemier (rechts): „Mensen moeten elkaar aanvaarden kunnen lopen voor een binnen praatje. Tijd „De mensen moeten meer tijd voor elkaar nemen. Dominees zijn aange steld om tijd te hebben", aldus ds. Wilzing, „maar ook kruideniers en kappers kunnen door tijd te nemen voor hun klanten een hoop goed werk doen". Vaak denken de mensen dat ze zelf niet goed genoeg zijn om te kunnen helpen: „We praten veel over wat we niet kunnen, maar we vergeten hoeveel mogelijkheden God ons wél gegeven heeft", meent ds. Wilzing. Over het luisteren naar elkaar: „We moeten niet proberen de anderen hetzelfde te laten denken. Het gaat er om dat we ons eigen bastion opge ven en ons niet achter onze muren verschuilen. Dat lef/geloof om die muur weg te breken, moet je hebben. We moeten naar de ander luisteren, hem niet onze oplossing geven". „Liefde is de methode daartoe", 20 besluit ds. Wilzing, „geef anderen gastvrijheid, wees open, aanvaard el kaar zoals je bent zonder vooroor delen". De actie heeft na anderhalf jaar wel be *ezen broodnodig te zijn en van daar dat er deze maand opnieuw gestart wordt. Met behulp van ad vertenties zal geprobeerd worden de mensen die nog niet van de actie gehoord hebben, te informeren. Van onze correspondent LEIDEN De Leidse gemeenteraad heeft besloten om de parkeertarieven in het centrum van Leiden vanaf 1 januari 1977 flink te verhogen. De parkeermetertarieven stijgen van een dubbeltje naar een kwartje per half uur, terwijl men in een par keerautomaat op de grote parkeer terreinen voortaan ln plaats van een kwartje, twee kwartjes per half uur moet werpen. De parkeertarieven op het Stadhuisplein en de Vismarkt stijgen van een dubbeltje naar 50 DEN HAAG De Haagse rechtbank veroordeelde dinsdag een 19-jarige Chinese kok K. W. tot één jaar en drie maanden gevangenis straf met aftrek van het voorarrest. De officier had 15 maanden celstraf geëist. Verdachte drong op 17 maart dit jaar, in het bijzijn van een ande re Chinees, de keuken binnen van een Chinees restaurant aan de Lui- felbaan in Wassenaar. De zoon van de eigenaar en een kok werden on der bedreiging met pistool en mes, gedwongen tegen de muur te gaan staan, waarna zij werden gebonden. Vervolgens begaf het tweetal zich naar boven, waar de restauranthou der en diens dochter eenzelfde be handeling ondergingen. Het huis werd doorzocht en voor ca. 6.000 werd geroofd. Verdachte was drie weken in het restaurant werkzaam geweest en zei nog geld te vorderen van zijn ex-werkgever. Hij zou niet van plan zijn geweest een overval uit te voeren. Zijn vriend zou tijdens de rit van Amsterdam naar Wasse naar op dat idee zijn gekomen. De vriend is nog niet gevonden. Ver dachte kon nog net voor hij naar China wilde vertrekken worden aan gehouden. Recreatie Met ingang van morgen gaan in de gymnastiekzaal van de Wille- brord Mavo aan de Rozenboom- straat in Den Haag (van 19.30- 20.30 uur) de activiteiten sportie ve recreatie van start. cent. Dit gebeurt door het aannemen van het amendement van de heer Van Zijp (CDA), die pleitte voor het ontlasten van deze centrale par keerplaatsen, zodat het stadhuis makkelijker bereikbaar zal worden. Hiermee werd het advies van wet houder van Dam (financiën) om pas differentiatie in de parkeertarieven aan te brengen, als het verkeerscir culatieplan af is (volgend Jaar), in de wind geslagen. Behalve over de stijging van de par keertarieven nam de raad ook een besluit om andere gemeentelijke be lastingen te verhogen. De Leidse be volking zal volgend jaar in het geheel 1,2 miljoen gulden lastenverzwaring hebben op te brengen. Gedeeltelijk handelt het hier om de zogenaamde „trendmatige" verhoging, maar en kele tarieven, o.a. die van de reini gingsdienst, stijgen extra ln verband met de wens van de centrale over heid om deze tarieven voor 60 pro cent de kosten te laten dekken. De heer Vink (CDA) was het er mee eens dat de hondenbelasting met zeven procent verhoogd zal worden, maar drong tevens aan op een strenger beleid t.a.v. de nlet-betalende hon denbezitters. Dit beloofde wethou der van Dam. De heer Houtman (SGP) had de behandeling van de tarieven liever uitgesteld gezien tot de begrotingsbehandeling in de cember, omdat naar zijn mening dan duidelijk zou zijn waaraan het geld ten goede komt. Zijn voorstel werd met een kleine meerderheid afge stemd. door Adr. Hager LEIDSCHENDAM De Christelij ke gemengde zang- en oratoriumver eniging „Zanglust" is hard op weg naar het zeventigjarig bestaan. Het koor werd namelijk op 22 oktober 1908 opgericht. Reeds vele jaren is Herman de Wolff dirigent van dit ensemble, dat in Leidschendam te recht een uitstekende naam bezit. Geen wonder dan ook, dat bij het jaarlijks concert de Andreaskerk ge heel bezet was. Dirigent De Wolff zocht het ditmaal in een driedelig programma én dat bleek een voortreffekijke gedachte. Verschillende tijdperken vond men terug in deze keuze: Vivaldi met zijn spontane en levendige Gloria, Mo zart met de melodieus wonderscho ne Krönungsmesse en het roman tisch getinte Lobgesang van Men delssohn. Een dergelijk programma vraagt van dirigent en koorleden flexibili teit en stijlbesef, doch De Wolff heeft dat zijn mensen in de loop der jaren wel weten bij te brengen. Doch er was op dit concert meer dan dat! Er was sprake van intens en met overgave musiceren, van attent en exact reageren, van het streven naar boeiende expressie en kleurrijkheid. Technisch zwakkere momenten deed men door tekstbeleving en de aandacht waarmee men zong, ver geten. Het Haags Begeleidingsorkest speelde met wisselend succes, doch Herman de Wolff wist ontsporingen te voorkomen. Jammer dat de jeug dige en talentvolle bas John Janssen door ziekte verstek moest laten gaan. Zijn plaats werd be kwaam ingenomen door Henk Smit. Van onze correspondent NAALDWIJK Het Westland blijft wat betreft het tandartsenbestand een probleemgebied. Anderhall jaar geleden was er een tekort van vijf tandartsen. Niemand wilde naar het Westland komen. Er heeft zich nu één tandarts gevestigd ln 's-Gravenzande en er komt er nog één in Naaldwijk. Maar er is nog een tekort van twee drie tandartsen. Monster heeft wat dit betreft de meeste urgentie". nabezorging van de krant Uw krant onverhoopt niet ont vangen? Als u voor 12 uur belt wordt de krant zo vlug mogelijk, maar in ieder geval dezelfde dag nog. bij u nabezorgd. In DEN HAAG. VOORBURG en RIJSWIJK kunt u bellen nummer 010-469445. la DELFT nummer 015-132519. b.g.g. 010-469445. Voor LEIDEN nummer 070- 469445. Buiten deze plaatsen kunt u zich in verbinding stellen met de agent. Dit zei de heer M. Paats. burgemees ter van De Lier. als voorzitter van de commissie voor milieubeheer en ge zondheidszorg van de regeling het overlegorgaan Samenwerking West land. Eén van de leden van de com missie merkte op dat er in Poeldijk zesduizend inwoners ook geen tandarts is. Hij vroeg de voorzitter of het niet verstandig zou zijn tan dartsen vanuit het buitenland naar het Westland te halen. De heer Paats antwoordde dat dit niet nodig zal zijn. omdat het tekort binnen enkele Jaren vermoedelijk verdwenen zal zijn. De commissie kwam maandagavond voor het eerst bijeen. Het samenwer kingsorgaan werd in maart van dit jaar ingesteld, voortwerkend op het eerdere overlegorgaan Westland. Het orgaan beeft op bet gebied van de ruimtelijke ordening een besluit vormende functie. Op andere gebie den een adviserende taak. De heer Paats vertelde ook dat de ambulan cedienst van de regio Delft op 1 Januari 1978 in werking zal treden. Het overleg hierover is inmiddels al afgerond, maar er moet gewacht worden op een centrale meldtafeL Deze kan pas over een jaar worden afgeleverd. Deze regionale dienst strekt zich uit over het hele West- land met als centraal punt Delft, waar ook de meldkamer komt Deze wordt gecombineerd met de regiona le brandmelding Minder positief was de heer Paats over de ontwikkeling van een centra le stortplaats van tuin vuil in het Westland. Knelpunt hierbij is het vinden van een geschikt terrein. Tot die tijd zal de afvoer van tuin vuil nog met containers moeten gebeuren. Over de regionale milieudienst Centrum Randstad merkte bij op dat de onderhandelingen tussen alle betrokken gemeenten in een impas se zijn geraakt. Een aantal gemeen ten in het Gewest, waaronder de gemeente Den Haag, heeft deze rege ling niet aanvaard, omdat zij het met een aantal onderdelen niet eens zijn. Eén van de punten waarover van mening wordt verschild, is het feit of alle hinderwetvergunningen via deze dienst moeten lopen. Andere, min der belangrijke, punten zijn de kos tenverdeling en de vertegenwoordi ging van het Gewest en het over legorgaan Westland in deze dienst. „Er wordt momenteel aan een aantal wijzigingen gewerkt, zodat het voor alle gemeenten aanvaardbaar is," al dus de beer Paats. Een heerlijke, ruime tas waarvan alles in kan. Van sterk, soepel rundleer met een modieus gevlochten hengsel. Afneembaar èn verstelbaar. De ideale hand- of schoudertas bij wót u maar doet winkelen of wandelen, reizen ofKortom, een tas om mee te leven.Verkrijgbaar in zwart bruin, bordeaux, cognac en donkergrijs Bovendien in zwart lakleer. Voor f 145,-, een uitstekend cadeau-idee voor de komende decembermaand. Te vinden op het Haagse Buitenhof. Bij de Bonneterie TBC-onderzoek De inwoners van Zoetermeer va: 30 jaar en ouder kunnen zich vau af dinsdag 16 november óp eve& tuele besmetting door tbc laten onderzoeken. Het onderzoek wordt gehouden in Huize Pa- lenstein, de ontvangstruimte de Morgensterkerk en in het wijt centrum Meerzicht. Voor deelna me aan de doorlichting krijgt ie dere inwoner boven 30 jaar eec uitnodiging. Om de kosten 11 kunnen dekkeri wordt per per soon een bijdrage gevraagd van vier gulden. Op de oproepkaarten staan de tijdstippen aangegeven waarop men zich kan laten onder zoeken. Werkende Jeugd De Christelijke Werkende Jonge ren Organisatie Verkend! Jeugd"-CNV heeft een afdeling ln Delft opgericht. Deze groep zal zich de eerste tijd bezig houden met de schoolverlaters. Zij zal o.m. bekijken hoe bij de school verlaters het minimum jeugdloon functioneert. Ook wil de afdelinj de a.s. schoolverlaters informe- ren. over wat hen te wachten staat in de al dan niet werkende maatschappij. Meer inlichtingen districtskantoor Werkende Jeugd-NCV, postbus 9633, Huy- gensstraat 5, Den Haag, tel. 070 883503. Hortuskalender Dezer dagen is de kalender voor 197-7 van Herman Kleibrink over de Leidse Hortus Botanicus ver schenen. De kalender bevat een twaalftal kleurenfoto's van bloe men, planten en bomen uit deze eeuwenoude tuin. De uitgave is het initiatief van de technische en administratieve staf van de Rijk suniversiteit Leiden. Volgas Kleibrink kan de kalender, waar voor hij voor 't eerst met kleuren heeft gewerkt, worden gezien als een voorproefje van een in 1978 li verschijnen boek over de Hortus De tekst van dit boek, dat enkek honderden kleurenfoto's zal b vatten, wordt geschreven d<x prof. dr. W. K. H. Karstens, eraen tus hoogleraar in de algemea plantkunde en oud-directeur vas de Hortus. Hij schreef ook di tekst op de kalender. De TA.8- Hortuskalender kan men bestel len door storting van 12,50 op girorekening 31.975 t.n.v. T.A.S.-Hortuskalender te Leider dorp. Toonkunstkoor Het 25 Jaar bestaande Tood- kunstkoor Leiden geeft donder dagavond 11 november om 20.15 uur een uitvoering van J. S Bach's Hohe Messe in de Hoog landse Kerk, die momenteel in grijpend gerestaureerd wordt Di rigent is Gerard Akkerhuis. Het Gewestelijk Orkest voor Zuid Holland heeft de begeleiding b handen. Solisten zijn Sylv Schlüter, alt; Christine Harw sopraan, Hein Meens, tenor# Bernard Kruysen bariton. Kt ten zijn verkrijgbaar bij Serm Koomburgsteeg 5, Leiden of t) de avond van de uitvoering Intt kerk. Dankuur In de Mebo-Kerk aan de Rhijwis Feithlaan 114 in Den Haag worti vanavond om acht uur een dan) uur voor gewas en arbeid gehou den. De dienst gaat uit van de chi geref. kerk van 's-Gravenhagr Zuid. Voorganger is ds. B. var Smeden te Amersfoort. Orgel Katwijk Binnen afzienbare tijd wordt de Ichthuskerk te Katwijk (hervJ een nieuw orgel geïnstalleerd. Ei wordt hiervoor een fonds vormd dat tot op heden over ruim ƒ30.000 beschikt Tot op heden wordt de gemeentezang begeleid door een orgeltje met een beschei den volume. Pauzedienst In de hervormde Kloosterkerl aan het Lange Voorhout wordi donderdag van vijf voor tot tien over één weer een pauzebijeefr komst gehouden. Medewerkirt verlenen R. J. Roos, internist vai het Rode Kruis Ziekenhuis, een korte toespraak houdt en 6 organist Gerard Akkerhuis. Vrije tijd ouderen De gemeente Den Haag heeft te herdruk laten verschijnen van 4 folder „Vrijetijdsbesteding voo Ouderen." In de brochure staai gegevens van instellingen die t* trokken zijn bij het organisera van bejaardensociëteiten en acti viteiten op het gebied van ,jn« bewegen voor ouderen" In D? Haag. Bovendien zijn in deze vet sle ook de gegevens opgenome van de Stichting Voorzlenlnge voor Ouderen. De folder word onder oudere Hagenaars spreid van met behulp van 4 Stichting Voorzieningen voor Oo deren, de Stichting B Dienstverlening, overlegorganfl en het Gemeentelijk Informatie centrum aan de Groenmarkt Mavo Katwijk Het bestuur van een verenlgü tot oprichting van een reformat» rische mavo voor Katwijk en 00 geving heeft van het minister van onderwijs bericht gelere# dat een dergelijke school niet H worden gesticht Het bestw meent dat het reformatorisch 0 derwijs door dit kabinet volsttd wordt afgewezen. In Katwijk Ik men het er echter niet bij zitte Sanen met andere Instanties men een landelijk protest late horen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 6