5 ,FNV heeft veel moeite met aanvaarding van mondigheid werknemer dichtbij Beslissing over bouw ultra-centrifugefabrieken binnen enkele weken Commentaar CNV-voorzitter Lanser in nieuw boek L Ethisch reveil Vrijdag principebesluit van kabinet Zware kritiek op drugbeleid van Nederland waar is de zwoele oogopslag rijk fietsendief weer Weer eens regen weerrapporten rtetj ensdag 10 november 1976 binnenland TROUW/KWARTET 5 e bal en op Is een chalk ou als ^ellen ïeft?' le bri- ir wjl brave l vol- angsl i wij. :k te t lis be me» ri."ts ?n ti de u neisj* ;laaf- larorr. nk«: le als stem omen ir hie naar d ver I ging ïemer p he! ?zichi i ver >eelr iu he; duur ervol- lontu tl een Het is opvallend, dat er de laatste tijd veel wordt gesproken over een ethisch reveil! Nog meer opvallend is het, dat dit in de meeste gevallen gebeurt in afkeurende zin. Zij die dit doen vereenzelvigen een ethisch reveil met het weer van stal halen van oude taboes. Een ethisch reveil is dan een herstel van oude machten en oude verboden. Een pikante bijzonderheid hierbij is, dat dergelijke commentaren vaak gepaard gaan met kritiek op het optreden van de lijstaanvoerder van het CDA, de heer Van Agt. Hij is dan de belichaming van het stre ven naar een ethisch reveil. Als vanzelf gaat het ethisch reveil dan een rol spelen in de politieke strijd. Het wordt een nieuw symbool van bet onderscheid in rechts en links, van progressief en conservatief. Tegen deze. gang van zaken moet ernstig bezwaar worden gemaakt. Hier is sprake van*een verkeerd gebruik van het begrip „ethisch reveil". Reveil betekent ontwaken. In een ethisch reveil gaat het om een nieuwe bezinning op het mense lijk doen en laten vanuit laatste maatstaven omtrent goed en kwaad. Het is onjuist een dergelijke fundamentele bezinning op een op pervlakkige manier te verbinden met allerlei politieke meningsver schillen en topics uit de verkiezings strijd. Bovendien moet worden opge merkt, dat degenen die alleen ande ren verwijten een ethisch reveil te willen bewerkstelligen, zichzelf zand in de ogen strooien. Want alleen al het bekijken van verkie zingsprogramma's leidt tot de on vermijdelijke conclusie dat vrijwel iedereen bezig is met een ethische bezinning. Het is niet overdreven te spreken van een fundamentele be zinning, die vergeleken met vijf of tien jaar geleden erg nieuw is. Im mers, het streven naar verbeterin gen op welk terrein dan ook, staat duidelijk in verband met opvattin gen over goed en kwaad, recht en oorecht. Vele partijen blijken poli tiek en ethiek te verbinden, al wordt dat niet altijd nadrukkelijk gezegd. Vanuit dit besef is het aan te beve len het ethisch reveil niet te gebrui ken als etiket voor bepaalde partij en of personen. Vrijwel iedereen, die zich met het maatschappelijk gebeuren bezighoudt, bedrijft ethiek en roept op zijn manier om een ethische bezinning. Naarmate die oproep dringender wordt, komt het ethisch reveil meer in zicht. Deden de partijen, die de discussie over milieu en ontwikkelingssamen- waking op gang hebben gebracht ies anders dan vragen om een tasch reveil? Deed de Club van game iets anders? Doet Den Uyl eSe vrijdagavond op de TV iets anders? Waarom gaat het eigenlijk in een ethisch reveil? Ethiek en de daar mee verbonden begrippen als mo raal en mentaliteit hebben alles te maken met het menselijk bestaan cn voortbestaan. In allerlei opzich ten is ethiek de neerslag van het denken over de kwaliteit van ons bestaan en voortbestaan. We kun nen ook zeggen, dat in de ethiek liggen opgeslagen de ervaringen van vele generaties met goed en slecht in het menselijk leven en samen leven. Welnu, wie zou willen ontkennen dat er in onze tijd alle reden is tot een nadenken over ons bestaan en voortbestaan? Het wordt niet ont kend. Integendeel, velen zijn met dat nadenken bezig, humanisten en christenen, links of rechts georiën teerde n, werkgevers en werkne mers, jongeren en ouderen. Men kan bedroefd en verward raken over de veelheid van elkaar tegen sprekende meningen, verheugend is het in ieder geval dat velen bezig zijn met de condities van ons be staan. Het ethisch reveil is een maatschappelijk feit, als je goed luistert naar de indringendheid van de manier waarop we elkaar op het ogenblik aanspreken. Naar onze mening mogen er twee conclusies worden getrokken. De eerste is, dat het ondoordacht en oppervlakkig is elkaar eenzijdig in te delen en te typeren met het begrip ethisch reveil. We zullen moeten erkennen, dat velen hier mee bezig zijn. De tweede conclusie is, dat het in een ethisch reveil om zulke be langrijke zaken gaat, dat er eerder aanleiding is voor een ge meenschappelijke bezinning dan voor het bestoken van elkaar uit eigen stellingen. Als het werkelijk waar is, dat het menselijk bestaan en voortbestaan in het geding is, heeft de gemeenschappelijkheid voorrang boven de verschillen. Wij willen de verschillen in uitgangs punten over goed en kwaad niet wegpraten. In situaties van werke lijke nood mogen zij niet voorop staan. Of betekenen de zucht tot etikettering en het gemis aan begrip voor en luisteren naar elkaar, dat de nood nog niet zo hoog is? Maar ook dan is er een reden wat voorzichti ger om te springen met het ethisch reveil. Van onze sociaal—economische redactie UTRECHT „De Federatie Nederlandse Vakbeweging heeft veel moeite met het aanvaarden van de emancipatie en mondigheid van de werknemers. Dan kan worden afgeleid uit het krampachtige pogen om wat de vakbeweging in handen heeft ook in handen te houden." Tot deze conclusie komt CNV- voorzitter Jan Lanser in zijn boek „Menswaardig bestaan, dat gisteren is verschenen. Tijdens een bijeen komst in het CNV-gebouw in Utrecht werd hem het eerste exemplaar van „Menswaardig bestaan" overhan digd door de VU-hoogleraar prof. dr. B. Goudzwaard. Bij de overhandi ging merkte prof. Goudzwaard op dat Lanser met zijn boek de ver vreemding bestrijdt. Alhoewel zijn boek is geschreven voor een breed publiek wil hij in de eerste plaats de communicatie be vorderen tussen de leden en de vak bondsleiding. Het thema dat daarbij in elk hoofdstuk opduikt is de ver antwoordelijkheid, die wij voor el kaar hebben", aldus prof. Goud zwaard. Volgens Lanser heeft het FNV- slandpunt te maken met de ideo logie van het klassedenken. Vanuit dat denken wordt macht tegenover macht gesteld en wordt een beleid gevoerd op basis van aangenomen tegenstellingen in doeleinden en be langen tussen de werkgevers en de werknemers. „Aanwijzingen daar voor zijn het terugdringen en be voogden van de ondernemingsraden, Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het kabinet en de Tweede Kamer hebben nog hooguit twee tot drie weken de tijd voor het nemen van een beslissing over de vraag of de Nederlandse overheid medewer king moet verlenen aan een drastische uitbreiding van de ultra-centrifuge-fabriek in Almelo. Dat is de grens, die de Westduitse en Engelse partners gesteld hebben aan de be denktijd die Nederland heeft gevraagd voor de verdere deelname aan de fabriek, die splijtstoffen maakt voor kernenergie. Er wordt nu in hoog tempo onder handeld over de voorwaarden, die Nederland aan verdere deelname wil stellen, en waarvan goedkeuring door het kabinet en vooral door de Tweede Kamer mede afhankelijk is. Het kabinet streeft er nu naar om aanstaande vrijdag een principe beslissing te nemen, die dan volgen de week of hooguit de week daarna in de Tweede Kamer kan worden besproken. De politieke groeperin gen in de Kamer vroegen twee we ken geleden de kabinetsbeslissing voor te leggen aan de Tweede Ka mer, die er dan nog eventueel wijzi gingen in aan wil brengen. vooral ook velen met een genuan ceerde stellingname. Deze fracties zullen deze en volgende week hun standpunten bepalen. Een complicatie bij het geheel is. dat er door de fabriek al contracten zijn afgesloten met afnemers, vooral Westduitse elektriciteitsbedrijven, over levering van bewerkt uranium, brandstof voor kernreactoren, die door de vergrote fabriek geleverd moeten worden. Om aan het Neder landse deel van die verplichtingen te voldoen zouden volgens de te genstanders de splijtstoffen ook op de internationale markt gekocht en doorgeleverd kunnen worden. in plaats van de o.r. te erkennen als een zelfstandige en eigen ver antwoordelijkheid dragend orgaan van de onderneming. Collectivistisch Dit is niet de enige kritiek die Lanser op de FNV heeft. „Een ander punt is de collectlvistiche benadering van een vraagstuk als de vermogensaan- wasdeling, welke benadering voor bijgaat aan de eigen bijdrage en ver antwoordelijkheid van de werkne mers in de verschillende onderne mingen. De collectivistische benadering blijkt volgens Lanser ook uit de ma nier waarop de FNV bedrijvenwerk doet. Dat heeft primair ten doel de vakbeweging een plaats in de onder neming te geven. „Door zich zo op te stellen en zo te handelen is dat deel van de vakbeweging in feite bezig eigen bestaan en positie te bevesti gen in plaats van ruim baan te ma ken voor de mondige werknemer. Het is een beleid dat in strijd is met het streven naar spreiding van macht en zeggenschap. Lanser's boek dat de ondertitel mee kreeg „Motief en doel van sociale actie" bestaat uit tien hoofdstuk ken, waarin de CNV-voorzitter filo sofeert over allerlei sociaal- economische problemen, zoals de economische orde, onderneming en zeggenschap en inkomen. Naast de sociaal-economische moeilijkheden laat Lanser ook zijn gedachten gaan over onderwijs, kerk en maatschap pij. Of zoals hij het formuleert: „Ik heb in hoofdlijnen beschreven wie de mens is en wat zijn bestemming is". Over aandeelhouders In het hoofdstuk „Onderneming en zeggenschap" schrijft hij over de aandeelhouders: „Aandeelhouders, speculanten en beleggers, die de on derneming alléén maar zien als een mogelijkheid om hun geld te beleg gen en daarvan te profiteren komt geen zeggenschap toe, omdat zij en naar doelstelling en feitelijk geen bijdrage leveren aan het bestaan en functioneren van de onderneming". Lanser wil daarentegen mensen die CNV-voorzitter Lanser: FNV- standpunt heeft te maken met de ideologie van het klasse- denken. een aanzienlijk financieel aandeel in de onderneming hebben of nemen wel een bepaalde zeggenschap toe kennen omdat zij „een onderneming mede mogelijk maken en daarin deelnemen". Over meer macht voor de overheid zegt de CNV-voorzitter dat zij eraan heeft bijgedragen, door het nemen van maatregelen en andere activi teiten, dat de Nederlandse samenle ving een redelijk welvaartsniveau en sociale zekerheid kent. „Dat is allemaal mogelijk gebleken bij een systeem, waarin de vrije onderne mingsgewijze produktie een be langrijke rol speelde. Als we daar rekening mee houden is er thans geen aanleiding om de beslissings macht zoals die nu is verdeeld tus sen particulier initiaief en overheid fundamenteel te veranderen." Achterban Bij de presentatie van zijn boek merkte de CNV-voorzitter op dat bij het CNV niets is te merken van een meningsverschil over het ar beidsvoorwaardenbeleid voor 1977 tussen de top van het CNV en de achterban. Over de „problemen bin nen de FNV met haar achterban" zei hij „dat het niet zo verwonderlijk is dat er nu moeilijkheden zijn. De FNV-top heeft jarenlang de leden koeien met gouden horens beloofd en nu hoort men hen zeggen dat er gematigd moet worden en dat er keuzes moeten worden gemaakt tus sen werk voor meer mensen of een grotere werkloosheid. Dit nemen de leden de top niet in dank af. Zij vragen zich nu af wat er gaat gebeu ren. Ze zijn zo niet opgegroeid," al dus Lanser. Hij begreep best, zo zei hij, dat de FNV moeite heeft met „bepaalde communistische elementen" in haar organisatie, die in eerste instantie niet het welzijn van de werknemers en de federatie op het oog hebben maar andere belangen". Menswaardig bestaan, motief en doel van sociale actie, door J. Lanser. Uitg. Kok te Kampen. 164 blz. Prijs voor CNV-leden 15,-, voor niet-leden i 17.50. Verdrag In het begin van de zeventiger jaren werd in Almelo een splijtstoffenfa- briek gebouwd op basis van een tien jaar lopend verdrag tussen Neder land, West-Duitsland en Groot- Brittannië. De twee laatste landen hebben nu reeds besloten medewer king te verlenen aan uitbreiding van het project. Die uitbreiding zou Twente op den duur 2500 extra ar beidsplaatsen opleveren, maar ook een bedrag van 700 miljoen gulden aan de Nederlandse kapitaalmarkt onttrekken. Voor dat bedrag zou de Nederlandse overheid garant moe ten staan. Afgelopen vrijdag sprak het kabinet voor het eerst over deze materie, maar door tijdnood het ar beidsvoorwaardenbeleid slokte veel tijd op kwam men nog lang niet aan een standpuntbepaling toe. Dui delijk is wel dat de meningen in het kabinet verdeeld zijn, al lijkt een meerderheid niet tegen uitbreiding. Ook in de Tweede Kamer zijn de meningen verdeeld. De WD heeft zich al uitgesproken voor de uitbrei ding, de PPR is er in principe tegen. Daartussen liggen de belangrijke stemmen van de CDA-fracties en de PvdA, die nog geen standpunt heb ben ingenomen. In beide fracties zijn er voor- en tegenstanders, maar DE- Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent. Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. VAN EEN LEZER- Van een verslaggever GENEVE Door de toege vende houding van Nederland wordt de handel in hard drugs in bepaald opzicht vergemakke lijkt. Nederland is een centraal punt geworden in de handel van gevaarlijke verdovende midde len, zoals heroïne. Deze beschuldiging is gisteren op een persconferentie in Gene ve geuit door twee leden van het comité van het Amerikaans congres inzake drugmisbruik. Volgens de heren Wolff en Scheuer zijn de financiële bij dragen van sommige westerse en rijke Arabische landen aan het fonds van de Verenigde Na ties voor de bestrijding van drugmisbruik beneden alle peil. Andere landen, zoals Neder land, storten zelfs helemaal niets en werken daarmee de drughandel duidelijk in de hand. onder redactie van loessmit Naar zitten ze toe,i die vrouwen met de zwoele oogopslag, de pete moeien van de schone kunst der verleiding en verfraaiing? Waar zien we nog zwoegende boezems, kwijnende blikken en geknakte gelieven, sinds men voor een ge broken hart simpel bij de ziele knijper op de divan plaats kan nemen voor een snel helings- proces?" Een indringende vraag van Re- nate Dorrestein, die daar samen met Marjan Pennings in het aar dige boekje „Wie mooi wil zijn" het antwoord op geeft: dat is alle maal verdwenen sinds ice de ro mantiek overboord gezet hebben. „Laat ons terugkeren nu het nog kan. Sleur die mannelijke onge wassen typetjes van het vrouwe lijk geslacht weg van hun stencil machientjes, waar ze opruiende pamfletten en vlugschriften ver vaardigen om de wereld kond te doen van het feit dat zij óók mee tellen. Zij dwalen. Van meetellen kan geen sprake zijn. Decoratief wezen en verder geen gezanik. Zo hebben de invloedrijke minnaars en miljonairs hef nu eenmaal het liefst." Terug naar het beschei den hoekje dus, waar de mannen de vrouw tot voor kort gexxingen hebben weten te houden, het af hankelijke vrouwtje spelen, maar intussen. Dat is trouwens in deze alternatieve wereld ook weer alternatief. Kortom: een speels werkje met „wenken voor een superieure beheersing van de delicate kunst der misleiding", waarin Renate Dorrestein die nog maar kort geleden haar fan tasie botvierde op het „voorlees boek voor planten" ook wat echte schoonheidstips van vroe ger geeft Een paar citaten. Een echte dame' laat zich niet bruin bakken in de zon, maar doet alles om haar albasten teint te behouden: „Ko ningin Elizabeth de Eerste van Engeland had een bekla genswaardige bediende, die zich drie keer per week een lamme hand moest kloppen aan een mengesel van eitwit aluinbo rax, fijngestampte papaverzaden en water, net zo lang tot er een dik schuim was ontstaan, dat haar hooggeplaatste huid prach tig maakte. Geen slaafje voorhanden? Ge lukkig maar dat er nog een dood gewone verdunde arsenicum is. waarvan oma al zo leuk wit om haar neus werd. .Jjxten we de slagroompunt nu We kunnen steen en been klagen over de hoge prijzen, een feit ls dat Nederland nog steeds tot de tien rijkste landen ter wereld be hoort. alleen al gemeten naar de goudstaven die ln de kluizen van de nationale banken liggen opge slagen. Die voorraden zijn te groot om ln grammetjes uitge drukt te worden en daarom wordt er ln tonnen gerekend. De tien landen die er de meeste tonnen van bezitten, zijn achtereenvol gens de Verenigde 8taten (8600 ton), West-Duitsland (3650), Frankrijk (3150), Rusland (2700), Zwitserland (2600), Italië (2250), Nederland (1700), België (1300), Portugal (850) en Canada (700). De kleine landen lijken dus ln het algemeen nogal op een achteraf- plaatsje te staan, maar de volgor de verandert totaal als de goud voorraden per hoofd van de bevol king omgerekend worden (al krijgt natuurlijk geen hoofd van de bevolking ooit zijn deel in han den). In dat geval komt ineens Zwitserland op de eerste plaats, België wordt tweede en Neder land komt als nummer drie uit de bus. En zo omgerekend, blijkt Amerika niet eens meer onder de eerste tien op de wereldranglijst voor te komen. Dit alles volgens D ongel mans Be heer b.v. ln Den Haag, die deze cijfers aan de lezers van zijn voor lichtingskrant voorschotelt. Een van de vele tekeningen van Marjan Pennings in „Wie mooi wil zijn." eens krachtig terzijde schuiven en lering trekken uit de wijze, waarop de oude Romeinse courtl- sanen. die immers nog niet over halvarine beschikten, hun volge vreten vormen in toom wisten te houden. Zij deden dit door 's nachts natte windsels strak om hun lichaam te binden. De resul taten moeten verbijsterend zijn geweest, vooral het ochtendhu- meur.f...) Toch heeft dit middel door de tijden heen stand gehou den, want zelfs in deze eeuw wer den strakke zeemleren lappen nog gebruikt door doortastende dames die inzagen dat een maa tje 48 toch echt niet flatteus was.C..) Inmiddels is overigens wetenschappelijk bewezen dat we ons vet het meest doeltreffend kunnen kwijt raken door minder te eten. In hetzelfde kleine formaat, op dezelfde voortreffelijke manier gebonden, op dezelfde tijd en bij dezelfde uitgever (Ploegsma, Amsterdamis nog zo'n leuk boekje versc ienen: „De alchemie der liefde", geschreven en gete kend door iemand die zich Anne- lyn Vedelaer noemt. Ondertitel: „wijze woorden voor ontevrede nen", tot Annelyn gesproken door de alchemist Blazer. Deze Blazer beheerst de alchemie der begeer te, van de macht, der ledigheid en der liefde, aan elk waarvan een duister hoofdstukje is gewijd. Zo doet Blaker uit de doeken, hoe hij goud en zilver in een op ingewik kelde manier verkregen sap drie maal zo zwaar maakt, hoe hij de formule vond om zelf de Steen der Wijzen te vervaardigen, hoe hij zichzelf heeft nagemaakt en het origineel kwijtraakte en nog veel meer. Allebei de boekjes zijn volop geïl lustreerd en allebei kosten ze een tientje. Nog maar net had een inwoner van Livingstone in Zambia zijn nieuwe fiets in huis, of het rijwiel werd gestolen. Hij stapte dus naar het politiebureau en vroeg wat daaraan kon worden. „Het beste wat Je kunt doen," raadde de wachtcommandant hem aan, Ja weg te gaan en zelf een fiets terug te stelen. Maar zorg er voor dat Je niet gesnapt wordt, want ais poli tieman ben ik dan verplicht Je te arresteren." De bestolene ging naar bulten en meteen al viel zijn oog op een uitstekende flets, we liswaar niet zo splinternieuw meer als de zijne, maar toch keu rig onderhouden. Hij reed er di rect op weg. niet beseffend dat het de fiets van de wachtcom mandant was. die hem de goede raad had gegeven. Ook het twee de deel van het advies vergat hij niet, want ondanks ijverig speu ren heeft de politie van Livingsto ne tot nog toe man noch fiets teruggevonden. door hans de Jong Het wisselende weerbeeld zal deze week wel verder uit du ren. Vandaag komt een re genstoring uit de Golf van Biskaje Nederland binnen. Als die voorbij is, volgen er voornamelijk donderdag opklaringen door een rug van hogere druk die zich van het midden van de oceaan naar West-Europa verplaatst. Ook dit hoge-drukgebied zal ver moedelijk geen doorgaande stabilisering tot stand bren gen. maar toch wel kunnen zorgen voor een overwegend droog weertype. En dit speelt zich allemaal af bij winden die in hoofdzaak uit richtin gen tussen zuidoost en zuid west waaien. Dat de onstabiliteit de laatste tijd is toegenomen is wel logisch. Ligt een depres sie van formaat geruime tijd op ongeveer dezelfde plaats stil, dan bereikt de koude poollucht, die in eerste aan leg met noordelijke winden ten westen van het systeem is aangevoerd en vervolgens ten zuiden van de kem langs oostwaarts stroomde, met zuidelijke tot zuidwestelijke winden ook de gebieden ten oosten van de depressie. (De circulatie rondom een lage drukgebied is in een richting tegen de wijzers van de klok). De koude lucht arriveert door de hogere windsnelhe den in de bovenlucht eerder dan aan de grond, waar de lucht immers veel minder snel stroomt en soms stag neert en dus wanner blijft. Om nu uit te gaan van Neder land is het verloop als volgt: Afkoeling in de bovenlucht bij ongeveer gelijkblijvende temperatuur aan de grond betekent verbreking van het verticale evenwicht van de luchtlaag en de vorming van buien met name boven de Noordzee, waar de tempera tuur (13 graden), hoger ls dan boven land (maxima circa 11 grèden). Er is nog iets. Door warmteverlies van de middel bare bewolking als gevolg van nachtelijke uitstraling (naar het heelal) ook wel „vochtige uitstraling" ge noemd. is de bovenlucht 's nachts en ln de vroege och tend kouder dan overdag. Het verticale temperatuur- verscnll boven zee (13 gra den) ls groter dan boven het afgekoelde land (5 tot 6 gra den). Vandaar de voorkeur van het onweer om geduren de de nachtelijke uren actief te ziin boven het zeewater. *£en luchtdrukverdeling als de huidige over Europa met hogedrukgebleden van 1040 mb boven Rusland en een lagedrukgebied van 986 mb ten noordwesten van Schot land. is er ook vaak vóór kou de of strenge winters tijdens geblokkeerde situaties. Er- win Dinies tekende een kaar tje van de gemiddelde luchtdrukverdeling in no vember vóór 15 zeer koude winters namelijk die van 1881. 1886, 1888, 1891.1895. Amsterdam half bew. De BUt zwaar bew P**}*0 half bewolkt xwaar bew. Eindhoven zwaar bew. Den Helder onbewolkt UichU». Rtd hau bewolkt Twente hall bewolkt V]J«ln«en zwaar bew. Zd. Limburg zwaar bew Aberdeen ücht bew. Athene onbewolkt Barcelona zwaar bew. onbewolkt Berlijn Bordeaux Brussel zwaar bew Frankfort half bewolkt Orntvf „Hn HelsinkJ geheel t innsbrtck on bew Kopenhagen Ucht l 1901, 1917, 1924, 1929, 1940, 1941, 1942, 1947, 1954 en 1963 en toen kwam er ongeveer net zo'n patroon uit de bus als we nu al geruime tijd mee maken in de huidige maand. Nu mag daaruit niet de conclusie worden getrokken: en dus volgt er ook nu een strenge winter. Ook vóór zachte winters is de luchtdrukverdeiing namelijk wel eens zo en bovendien is er meer voor nodig. In decem ber moeten de bordjes wor den verhangen. Andersge zegd het maximum komt dan bij Ierland te liggen en een lagedruk-ultbochting vanaf de Middellandse Zee breidt zich over Oost-Europa uit Soms vindt die omkering al in de eerste decade van de cember plaats. En daarom ook wacht elke serieuze me teoroloog zich er wel voor tot die „gevoelige periode" ln de cember iets los te laten over het mogelijke karakter van het komende winterseizoen. 1 blijft hij weL Londen halfbew. Luxemburg regen Madrid geheel bew. geheel bew. Ucht bew onbewolkt regen onbewolkt Mallorca MQnchen Nice Oslo Parijs Rome 8plit Stockholm Wenen ZOrteh onbewolkt Casa Blanca ---- - - ls tan boel Las Palm as Tel-Arlv onbewolkt >4 0 T*"*1» Ucht bew 71 0 Hoogwater donderdag 11 nor ember Vliasineen 4 11—18X7. HarlngvlieUlulaen 4.70—lg 10, Rot terdam «0J-UX3. Schevenlngen S17-17M. Umuiden ».SS_lg07. Den Helder ÏOOI-SLM. Harllngrn 17 7%-. Deiagjl ÏAT-IOI

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5