Wijze van benadering van de patiënt krijgt steeds meer aandacht Gebrekkige uitrusting verontrust officieren Ich en tóch.., blijft de leukste kindermode bij OA tóch voordeliger! \Ht ku/nnm tdh mtan/tm! Defensie Ontwikkelingshulp Cuba verdeelt CDA-fracties Congres over ,,goed beter worden" „Doel defensienota '74 is niet bereikt" CHU: hulp moet stopgezet worden WOENSDAG 10 NOVEMBER 1976 Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM „Er is in alle inrichtingen, bij besturen, en directies en werkers, een toenemende bereidheid om eigen werk ter discussie te stellen en te zoeken naar mogelijkheden tot voortgaande verbetering van de zorg voor patiënt en pupil. Een verbetering die niet slechts gezocht wordt In medisch-technisch opzicht, maar eveneens in de directe patiëntenzorg, waarbij vooral de wijze van benadering van de patiënt steeds meer aandacht dient te krijgen". Dit zei de heer J.L. van Hasselt, waarnemend voorzitter van de Nationale Ziekenhuisraad (NZR), gisteren bij de opening van het tweedaags congres „Goed beter worden" in de Doelen in Rotterdam Hij merkte op dat het erom gaat dat mensen goed beter worden en om wat wij ln de inrichtingen zeil daar aan kunnen doen. Dit goed beter worden mag niet alleen worden uit gelegd ln de zin van het lichamelijk er weer bovenop komen, maar is met name meer recht doen aan het mens zijn van de patiënt en de pupil, aldus de heer van Hasselt. Meer dan vijftienhonderd mensen uit ziekenhuizen, verpleeghuizen, psychiatrische Instituten en inrich tingen voor zwakzinnigen van wie het merendeel verpleegkundigen waren naar Rotterdam gekomen om daar te praten over thema's als „Mens worden ln zwakzinnigenzorg". „Tussen huis en ziekenhuis". „Haalt therapie wat uit?" en „Problematiek rond opname en ontslag in de psy chiatrie" Deze thema's werden inge leid door in totaal zo n honderd des kundigen. die tevens ais ge sprekspartner fungeerden op de aan het eind van de dag gehouden „dls- ciiwlemarkt" Het eerste thema was „Mens worden in zwakzinnigenzorg", met als inlei ders onder meer orthopedagoog Joop Fennls uit Nijmegen en dr. P. Sporken. hoogleraar in de medische ethiek ln Maastricht. Fennis zei dat men in het kader van de „menswor ding van de zwakzinnige" uiterst voorzichtig zou moeten zijn met conditioneren, maar dat in plaats daarvan ln veel zwakzinnigeninsti tuten deze technieken uitbundig worden beoefend. In zijn eenvoudigste vorm is conditi oneren. aldus Fennis. een techniek om mensen een bepaald gedrag aan te leren en/of een ander gedrag af te leren. Niet dit conditioneren moet centraal staan, maar het ontwikke len van de eigen specifieke moge lijkheden van het zwakzinnige kind. Dr. P. Sporken sloot hierop aan door te zeggen dat de eigenlijke opdracht van de hulpverlener zal moeten be staan uit het begeleiden van de an der in diens zelfontplooiing, waartoe deze overeenkomstig zijn beperkte mogelijkheden is geroepen. „Haalt therapie wat uit?", was één van de thema's die 's middags aan de orde kwamen en waarbij psychia ter Jan van de Lande van de psychi atrische kliniek Amstelland de knuppel in het hoenderhok gooide met de enigszins provocerende uit spraak dat therapie niets uithaalt. „Zolang er grote, ongedifferentieer de monsterinstituten blijven be staan met een gebrek aan goed op geleid personeel, waar patiënten zonder nader overleg heen gestuurd kunnen worden en zonder een gron dige voorbereiding weer uit kunnen worden ontslagen, en dit alles voor een grijpstuiver want gek zijn moet goedkoop blijven zolang zal therapie niets uithalen. De weg van een psychiatrische patiënt is gepla veid met goede bedoelingen naast valse voorwendsels, voetangels en klemmen. Iemand die deze weg tot een goed eind kan afleggen verdient in hoge mate onze bewondering. De ze moet niet gezien worden als het zwarte schaap ln onze samenleving, maar veeleer als een witte raaf", aldus Van de Lande. Dynia Breur van de Cliëntenbond haakte hier onmiddellijk op ln met de opmerking dat zij waarschijnlijk in de zaal de enige witte raaf was. „Er moet een tweede congres ko men", zei ze, „want er zijn te veel hulpverleners hier en te weinig pa tiënten." Zij hield daarbij een plei dooi voor een dialoog tussen deze groepen aangezien de kloof steeds groter wordt. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het voortdurend naar de toekomst verschuiven van de aanschaf van nieuwe uitrusting en de bezuiniging op reserve-onderdelen bij defensie heeft een demoraliserend effect op het militair personeel. Dit is te lezen in een informatie-bulletin van de Federatie van Verenigingen van Nederlandse Officieren (FVNO). waarbij alle officiersverenigingen zijn aangesloten. Het kabinet wordt verweten dat de „kwaliteit" van de krijgsmacht, waarop in de defensienota van 1974 de nadruk werd gelegd, niet wordt verwezenlijkt. Volgens het FVNO-bulletin is een groeiend gedeelte van de uitrusting niet Inzetbaar. „Tevens worden de Investeringen zodanig getempori seerd (uitgesteld, red.) dat er steeds eenheden met in feite onaan vaardbaar verouderd materiaal moe ten werken." De federatie meent dat dit alles de bereidheid om zich in te zetten ontneemt aan het militair per soneel, „dat wordt geconfronteerd met deze situaties en dat ook de consequenUes daarvan bij het uitbreken van een gewapend conflict kan en wil overzien." „Zij zijn het die de verantwoordelijkheid voor de uit voering van de deeltaken hebben gekregen, maar aan wie de benodig de middelen ln toenemende mate worden onthouden", aldus het bul- leUn. Een andere oorzaak van ontevreden- Vervolg van pagina 1 Het ar- Kamerlid wees erop dat in de defen siebegroting veel oneigenlijke de fensieuitgaven. zoals pensioenen en wachtgelden, zijn opgenomen. De PvdA-defensiespeclallst Dan- kert had tevoren gezegd dat Neder land, wat zijn defensieuitgaven be treft. internationaal gezien er hele maal niet ongunstig afkomt. „Meer geld leidt niet tot een bater defensie beleid. Een verhoging van de defen siebegroting met 150 miljoen biedt geen oplossing voor de grote finan ciële problemenaldus Dankert. HIJ wees erop dat er van de financië le lange termijnplanning van Vrede- llng niets terecht is gekomen „De keus is nu eenvoudig, veel meer geld of taakwijzlging op korte termijn en wij kiezen voor het laatste." aldus het PvdA-Kamerlid. Taakwijzlgin- gen voor de Nederlandse defensie, moet op korte termijn worden afge dwongen. gebeurt dat niet dan zal Nederland over twee drie jaar tot eenzijdige taak-afstoting moeten overgaan", zei Dankert. Het PPR Kamerlid Waltmans zei dat de PPR een volstrekt ander de fensiebeleid voorstaat, niet om fi nanciële. maar om principiële rede nen. Hij wees erop dat de regering nu wel kan zeggen niet tot eenzijdi ge taakafstoting te willen overgaan, „maar", zo zei hij. „de tijd komt dat de huidige taak niet meer te betalen is We zullen dan wel moeten inper ken. de financiële wal zal het Neder landse oorlogsschip keren" Zowel de fracties van PvdA als CDA hadden overigens de indruk dat mi nister Vredelmg voor de financiële problemen enig soelaas had kunnen vinden indien hij een kostenbespa rende reorganisatie van de defensie- structuur en samenbundeling van een aantal voorzieningen die nu door de krijgsmachtdelen geschei den worden gehandhaafd, had door gevoerd heid is het hanteren van de ge- lljkstelllngs- en vermaatschappellj- klngsgedachte. indien daaruit bezui nigingen kunnen voortvloeien. „Het gaat niet aan om personeel dat voor de ambtenarenstatus heeft gekozen in een tijd dat de financiële voor waarden ln het bedrijfsleven gunsti ger waren, thans te korten op voor waarden die gunstiger zijn dan in het bedrijfsleven (pensioenvoorziening), zo meent de FVNO. In rook opgaan In het bulletin wordt met enige na druk gesteld dat het doel dat de minister van defensie ln 1974 voor ogen stond in de toen verschenen defensienota, een krijgsmacht met een minimale organisatie maar mei een zeer goede uitrusting, ln rook dreigt op te gaan. De omvang wordt nu beperkt, maar ook de kwali teitsverbetering blijft achter. De federatie is het eens met het streven naar ontspanning in de ver houding tussen oost en west, maar meent dat onderhandelen nog niet betekent dat er ontspanning is! „De Sowjet-Unie streeft nog steeds on verminderd naar verbreiding van het communisme en zal op elk daarvoor geschikt moment de ontspannlngs- politlek beëndigen en een militair conflict aangaan. Indien zij van me ning is dat het daarvoor benodigde overwicht in militair potentieel zal zijn bereikt. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De CDA-fracties in de Tweede Kamer zijn er gisteren niet in geslaagd een gemeenschappelijk standpunt in te nemen over de ontwikkelingshulp aan Cuba. De AR en de meerderheid van de KVP zijn, ondanks alle problemen, voor voortzetting van die hulp De CHU-fractie en enkele KVP- Kamerleden menen dat de hulp „be ter vandaag dan morgen" stopgezet moet worden. De CHU was overigens niet van plan op dit punt een motie in te dienen in het debat over ont wikkelingssamenwerking dat gister avond in de Kamer begon. Het AR-Kamerlid Van Dam bena drukte dat de hulp aan Cuba niet zijn keuze zou zijn geweest. Hij zag echter onvoldoende redenen de ont wikkelingsrelatie met Cuba nu te verbreken ln verband met de Cu baanse troepen ln Angola. „Als wij geen hulp meer willen geven aan alle landen die zich aan agressief optre den schuldig hebben gemaakt, hou den we weinig ontwikkelingslanden over." aldus Van Dam. Hij meende dat het ook van willekeur zou getui gen de ontwikkelingshulp stop te zetten maar de handelsbetrekkingen onverlet te laten. Van Dam vond wel dat de hulp aan Cuba opnieuw over wogen moet worden indien het Cu baanse optreden in Angola geen inci dent zou blijken te zijn. Namens de tegenstanders zei het CHU-Kamerlid Van der Mei dat Cu ba niet voldoet aan de criteria voor ontwikkelingshulp. „Deze fout zou zo spoedig mogelijk hersteld moeten worden," aldua Van der Mei. Van der Hek (PvdA) noemde de aan vallen op Cuba grotendeels ongemo tiveerd, Coppes (PPR) waarschuwde tegen selectieve verontwaardiging. Van der Hek benadrukte wel dat voortzetting van de hulp aan Cuba kritisch moet worden getoetst met name op het punt van de politieke gevangenen in Cuba. De PvdA heeft ar grote zorgen over. Bedrijfsleven Van Dam (AR) constateerde tevreu- ba. De PvdA heeft den dat minister Pronk meer dan voorheen oog heeft gekregen voor de functie van het Nederlandese bedrijfsleven in de ontwikkelingssamenwerking. Mede werking van het bedrijfsleven is niet alleen belangrijk voor het nationale beleid, maar ook voor het tot stand brengen van een nieuwe internatio nale economische orde. Nu gebleken is dat het bij die nieuwe orde niet gaat om afschaffing van het marktmechanisme maar slechts om correcties daarop meende Van Dam dat van het bedrijfsleven ook een meer positieve instelling verwacht mag worden Het CHU-Kamerlid Van der Mei benadrukte dat bij ont wikkelingshulp niet in de eerste plaats naar de belangen van de Ne derlandse economie gekeken be hoeft te worden, maar dat als zich mogelijkheden voor het bedrijfsle ven voordoen die dan ook met beide handen moeten worden aange grepen. Als de gewoonste dingen van 't leven steeds duurder worden, hoeven de kinderen daar nog niet onder te lijden. Juist nü blijft 1LIGAT STAATSL NEDEF 104.5 102.5 Th 103.5 101.2 100.C 100.0 99,9

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 12