p Nieuwe opzet van onderwijs in het leerlingenwezen Cabaretfestival in Delft middelmatige vertoninggeworden d Maximumstraf geëist in zaak hasjsmokkel Miniaturen van zilver in Utrecht P IN NEM EE BV 19 Orthopedagogen Utrecht kampen met ruimtegebrek Statuut Eemsmond is voor ,,lirkse achterban" Ro Streekschool voor beroepsbegeleidend onderwijs in Groningen Vijf jaar cel voor moord Brits stoomcaroussel te koop Alle onderwijsactiviteiten opgeschort „Kwart over elf" werd winnaar In auto verdronken Iepen bedreigd door ziekte Mi TEL. 070/60.39.05 de Tombe gevorderd assistent accountant Melse co accountants MAANDAG 8 NOVEMBER 1976 BINNENLAND Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Minister Boersma komt maandag in Groningen een streekschool voor be roepsbegeleidend onderwijs openen. Van dit type school zijn er dertig in heel Nederland uit de grond gestampt in de laatste zeven acht jaar De wortel van deze scholen reikt echter dieper in het verleden In met name de lagere technische scholen werden in de avonduren al tijd al cursussen gegeven in het ka der van het zogenaamde leerlingen wezen In de nieuwe school gebeurt dat nu deels overdag maar ook nog wel 's avonds. De lts-en in Groningen en Noord-Drente hebben hun cursus sen inmiddels overgedragen aan de streekschool. Met de nieuwe opzet van dit onder wijs in het leerlingwezen komen er ook nieuwe mogelijkheden in het verschiet. Zo kan de streekschool inspelen op de werkloosheid, er wor den daartoe althans pogingen in het werk gesteld. Binnenkort begint een experiment met werkloze schoolver laters uit de gelederen van vwo- havo-mavo. „We gaan er direct na de officiële opening door de minister mee beginnen", zegt directeur lng. S J. van der Zee. De gewestelijke arbeidsbureaus in Groningen hebben zeshonderd van die werkloze schoolverlaters aange schreven Het aantal, dat zich heeft gemeld voor informatie, steekt bij dit aantal nogal povertjes af Het waren er vijftig Daarvan blijft er wellicht een dertigtal over. genoeg om twee groepen van elk vijftien man te vormen De werkloosheid speelt de streekschool óók overigens parten Het onderwijs rust namelijk op twee pijlers de lessen in de streekschool enerzijds en het werken in de praktijk anderzijds. Leerovereenkomst De leerlingen sluiten een zogenaam de leerovereenkomst met het bedrijf, waar ze werken In dat bedrijf volgen ze de praktijk en daarna gaan ze een dag In de week naar de streekschool om zich door middel van cursussen verder in hun vakrichting te bekwa men Iemand die werkloos is mist dus de noodzakelijke praktijk-boot van zijn opleiding Hij mag dan de cursus in de streekschool nog wel bezoeken, maar examen doen is er niet meer bij. „Dat ls natuurlijk een zwakke schakel ln het systeem Bij werkloosheid werkt het niet meer", zegt de heer Van der Zee Er wordt overigens wel gepoogd op lossingen te vinden. Zo stelt het mi nisterie van sociale zaken premies beschikbaar voor handhaving van arbeidsplaatsen in het kader van een leerovereenkomst. Ook worden er wel ..pseudo-arbeidsplaatsen' ge creëerd: er worden kunstmatig werksituaties in het leven geroepen, waar de „werknemers" drie dagen per week praktijk opdoen Daardoor wordt aan de voorwaarde voldaan die het mogelijk maakt om toch exa men te doen aan de streekschool. Het aantal werkloze cursisten aan de school in Groningen is volgens de directeur betrekkelijk gering. Zeker gezien op het totaal aantal van 2700 dat de school bezoekt (in de leef tijdsgroep van 16 tot 27 jaar). Daar onder zijn dan nog een 250 gedeeltijk leerplichtigen, cursisten dus die ver plicht twee dagen per week een cur sus volgen De leerplicht wordt hier dus gecombineerd met een leerove reenkomst tussen werknemer en werkgever, althans voor zover het een dag in de week betreft. ARNHEM De 57-jarige chef monteur Jan B. uit Spankeren bij Dieren is gistermorgen door het hof te Arnhem veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf met aftrek. B heeft op 5 december vorig jaar de vrouw met wie hij zestien jaar samenleef de. Eugenie de Lange-Marcus. met schoten uit een karabijn om het leven gebracht. Het hof achtte de moord bewezen. De rechtbank Pe Arnhem veroor deelde de man tot drie jaar gevange nisstraf na een eis van acht jaar door de officier. De procureur- generaal kwam veertien dagen gele den in hoger beroep met een eis van zes jaar gevangenisstraf met aftrek. De daad zou volgens B. te wijten zijn geweest aan zijn overspannen toestand. De vrouw had hem het leven heet erg moeilijk gemaakt door de manier waarop ze gehecht was aan geld en dure kieren. Voorts verweet de verdachte haar. dat zij zijn zoon Richard zou hebben ver waarloosd en hem met opzet de dood van zijn dochter zou hebben verzwegen De tweede dag mogen de leerplichti gen ook in de streekschool doorbren gen. maar ze mogen ook een van de vormingsinstituten bezoeken. De meesten (tweehonderd) kiezen voor de streekschool. Volgens ing. Van der Zee blijkt bij deze categorie sterk de behoefte te leven om ook die tweede dag te wijden aan het zich bekwamen in hun vakrichting, in plaats van de algemene vorming die de wet verplicht stelt. Volgens de heer Van der £ee is de allengs op gang gekomen medewer king voor de bedrijven de laatste tijd weer een beetje ingezakt als gevolg van de invoering van de jeugdlonen, die het sluiten van een leerovereen komst voor die bedrijven ljnancieel gezien minder aantrekkelijk maken. Vijftig richtingen Het aantal vakrichtingen waarin men zich aan de Groninger streekschool kan bekwamen be draagt meer dan vijftig. Het zijn merendeel beroepen voor jongens (metselen, banketbakken, monteur en dergelijke). Er zijn er echter ook enkele voor meisjes, zoals kapster, serveerster en modinette. !}r zal nu ook worden begonnen aan een cur sus voedingsassistente voof zieken huizen. Wat het cursuspatroon betreft moet de streekschool openstaan voor nieuwe ontwikkelingen in de eigen omgeving. Het creëeren van functies gebeurt in het bedrijfsleven! „Als er zich nieuwe industrieën vestigen, bijvoorbeeld bij de Eemshaven. zal dat onmiddellijk effect hebban op de opleidingen in onze streekschool", zegt de heer Van der Zee. Wie die streekschool bezoekt krijgt etrsteen opleiding van twee of drie l^ar en doet dan examen. In het Lips Autotron te Dninen staat tot en met morgen (zondag) deze Britse stoomcaroussel uit 1920 te koop voor de somma van 15.000 gulden. Er wordt momenteel voor de derde keer een markt gehouden van oude antieke voertuigen. Deze draaimolen is een „voertüig" in zeer beperkte zin, maar hij hoort nu eenmaal bij de collectie. Men moet bij een eventuele koop een paar dingên bedenken. Behalve een royale beurs moet men beschikken over een aanzienlijke ruimte en tenslotte zal het vervoer ook niet voor niks geschieden. BERGEN OP ZOOM In het fcie- ROERMOND De officier van justitie bij de rechtbank te Roermond heeft ..gezien de ernst van de zaak" de maximumstraf van twee jaar cel geëist tegen de 30-jarige Marokkaan Ahmed A. wegens hasjhandel waarvoor in totaal zes verdachten terecht moesten staan. kenhuis Lievensberg in Bergen i op Zaam is gistermorgen de 40-ja«ge Bergenaar A. Buik bezweken aan de brandwonden die hij in de nacht 4an donderdag op vrijdag opliep bij éen brand in zijn bovenwoning aan de Wouwseweg in Beegen op Zodm. De 72-jarige houthakker Sigge Skoglund, die acht jaar gele den bijna geheel verlamd raak te doordat hij getroffen werd door een vallende boom. heeft een boek over zijn leven ge schreven. Dat is voor hem een omslachtig en tijdrovend kar wei geweest. Met behulp van een rubber bal. waaraan een stokje bevestigd is, kan hij door de bal tussen duim en middelvinger van de linker hand te klemmen, letter voor letter op de schrijfmachine aanslaan. Op deze manier heeft hij ruim zes jaar aan zijn boek gewerkt. Van een verslaggever UTRECHT Leden van de vakgroep orthopedagogiek (leer van de opvoeding van het onvolwaardige of in groei vertraagde kind) van de Rijksuniversiteit in Utrecht hebben besloten, alle onder- zoeks- en onderwijsactiviteiten voorlopig op te schorten. Reden van dit besluit is het gebrek aan werkruimte voor de vakgroep. Na dit „primair leerlingstelsel" kan men nog twee jaar een „vodrtgezet leerlingstelsel" volgen. Daartia zijn nog vervolgopleidingen en cuisussen voor specialisatie mogelijk, al,of niet aan de streekschool. Om tot deze school te worden toegelaten heeft men een diploma nodig van een school voor voortgezet onderwijs, zo als lts. ihno. leao. mavo enz. door Teun Lagas DELFT Het cabaretfestival „Cameretten" in Delft, dat een springplank naar het beroepscabaret heet te zijn. is dit jaar een middelmatige vertoning geworden. Pas op de laatste avond van het drie dagen durende festival kwam het tot een acceptabel schouwspel. Uitgerekend de laatste twee groepen kregen een voldoende van de jury en konden de prijzen mee naar huis nemen. Volkomen verdiend werd het Haagse cabaret „Kwart over elf" winnaar van Cameretten '77. Het elfde Camerettenfestival werd vooral gekenmerkt door het wegklappen van groepen. Zodra de zaal zich maar enigszins verveelde, of wanneer een cabaretgroep een on derwerp op een wel zeer oubollige manier naar voren bracht, werd de voorstelling van het podium ge applaudisseerd of gesist. Het was alleen jammer dat een deel van het publiek ook op verkeerde momenten dit middel hanteerde. Volkomen ten onrechte werd daardoor zaterdaga vond het gastoptreden van het Na tionaal Hekelballet in de war ge stuurd. De jury bestond dit jaar uit de voor zitster Ansje van Brandenburg. Har ry Bannink. Bart de Groot. Piet Kos ter en Jan Geysen. Ansje van Bran denburg tijdens de prijsuitreiking: „De jury heeft zich drie avonden kostelijk geamuseerd. Alleen ver maakten we ons vaak anders dan verscheidene groepen wilden". Geen twijfel was er zaterdag over het vermaak dat ..Kwart over elf" de volgepakte Aula van de TH schonk Kees Bos. René van Zanten en Wally Soesman vormen een komisch ge zelschap dat een goed stuk cabaret kan weggeven. Vooral Kees Bos be speelde het lastige Cameretten- publiek op een bijzonder ontspan nen. droge manier Een voordeel aan dit cabaret was ook dat zij niet. zoals zo velen voor hen. in clichéonderwer- pen als abortus. STER-reclame en de dood vervielen. „Kwart over elf" kreeg overigens ook de publieksprijs toegewezen. De persoonlijkheidsprijs ging naar Benno Boy. lid van het cabaret 220 Volt dat op de tweede plaats ein digde Benno Boy zette een uitste kend typetje op het toneel en werkte op een zodanige wijze dat het leek of hij soms maar wat stond „aan te rotzooien". Zijn show zat m werke lijkheid op een gedegen wijze in el kaar. Ook de tweemansformatie 220 Volt maakte niet de fout uitgekauw de onderwerpen naar voren te brengen Ondanks het matige niveau van Ca meretten '77 ziet het ernaar uit dat het cabaretfestival van de studen tenvereniging SSR de eerstkomende jaren nog wel in de belangstelling blijft staan. Te meer omdat de orga nisatoren er wel trek in hebben om ook anderen van (klein-)kunst in het jaarlijkse festival te betrekken. De eerste aanzet werd dit jaar gegeven met een culturele manifestatie in de Korenbeurs in Delft. Zaterdagmld-% dag was daar behalve een pantomi-* mevoorstelling. „open podium" en exposeerden er enkele schilders. De springplank Cameretten houdt wel stand. Al was het alleen maar om het vermaak dat de Delftse studen ten in het wegklappen van caba retgroepen scheppen. Hoe lang de amateurgroepen zich voor de leeu wen laten werpen om de kans te fnaken op de felbegeerde be- roepsstatus is een andere vraag. De vakgroep orthopedagogiek be hoort tot de sub-faculteit pedago gische en andragogische we tenschappen. De problemen met be trekking tot de huisvesting, die ove rigens niet alleen gelden voor de vakgroep orthopedagogiek, staan al enkele maanden in de belangstelling van de Utrechtse universitaire wereld. De voorzitter van de vakgroep, prof. dr. J. F. W. Kok, voerde enkele we ken geleden een demonstratieve be zetting uit in de kamer van het hoofd van de afdeling huisvesting en bouw zaken van de universiteit. Prof. Kok meent dat de problemen van de vakgroep zo urgent zijn, dat niet gewacht kan worden op een to taalplan over huisvestingmogelijk heden voor de diverse vakgroepen binnen de sociale faculteit dat in de maak is. Het is de btedoeling dat de sociale faculteit op den duur ver huist naar een nieuw gebouw in het universiteitscentrum „de Uithof". De vakgroep orthopedagogiek zit momenteel nog in het gebouw van het instituut voor pedagogische en andragogische wetenschappen in „de Uithof". Prof. Kok en zijn mede werkers willen nu op korte termijn verhuizen naar een pand aan de Bijl houwerstraat in de stad. Het college van bestuur van de uni versiteit heeft over dit onderwerp echter nog geen uitspraak gedaan. De verwachting is, dat dat volgende week dinsdag als het college weer vergadert wel gebeurt. GRONINGEN De 19-jarige Mar ten de Jong uit Hoogkerk (Gr.) is donderdagavond verdronken, toen de auto die hij bestuurde door onbe kende oorzaak te water raakte. Het ongeval had plaats op de weg tussen Ezinge en Feerwerd langs het Olde- hoofsche kanaal. TROUW/KWARTET H 8 UTRECHT In de hal van het Centraal Museum, Utrecht; een miniatuurtentoonstelling van zilveren miniatuurtjes die afkomstig zijn uit het bezit van mevrouw A. M. E. B. Wtte- waal von Mansbach. Deze col lectie werd in 1964 door haar aan het museum in bruikleen afgestaan; na haar overlijden op 5 november werd de verza meling permanent opgenomen in het museum als legaat. De meeste miniatuurvoorwerpjes werden in de 18e en het begin van de 19e eeuw gemaakt en waren als speelgoed bedoeld. De stukken, die hier in Utrecht in een speciale vitri ne staan opgesteld waren van Sara Cornelia van der Meulen, die in 1803 in Rotterdam werd geboren. Eigenlijk is „speelgoed" geen juiste benaming voor deze gebruiksvoor werpen en figuren in miniatuur. De kinderen mochten er nauwelijks mee spelen, alleen maar naar kijken Net als de poppenhuizen toen, die waren vaak niet gemaakt als speel goed voor de kinderen, maar hoor den bij de kunstverzameling. Ze wa ren volgestopt met kostbare zaken, tot „echte" schilderijtjes van grote meesters toe. Zo moet dit zilveren speelgoed ook gezien worden, als verzamelobject De eerste bezitster van het zilver, Sara van der Meulen, was dï echtgenote van de bekende verza melaar dr. Gerard Munniks van Cleeff (1769-1860). Zijn verzameling boeken en historieprenten is geveild en zijn collectie topografische teke ningen kwam vla de boekverkoper Beyers in 1870 in het bezit van de broer van. koning Willem in, Prins Hendrik. Nu is die verzameling op genomen in het Koninklijk Huisarchief. and. Van een verslaggever AMSTERDAM De iepen in Ne derland worden door een agressieve vorm van iepenziekte aangetast. De omvang van de reeds aangerichte schade is aanzienlijk en heeft met name in de landschappelijk zo be langrijke oude iepenbeplantingen zeer ernstige vormen aangenomen Het afgelopen jaar zijn reeds een paar duizend door de iepenziekte aangetaste bomen opgeruimd. Daarna breidde de ziekte zich op grote schaal uit. omdat door de lan ge. warme zomer zich verscheidene! generaties iepespintkevers, die def ziekte verspreiden, konden ontwik kelen. Er bestaat grote zorg. zo heel minister Van der Stee van landboi gezegd in antwoord op vragen uit Tweede Kamer, om de ongeveer e miljoen lepebomen. die sinds de v\ rige ziektegolf van 1933 tot 1940 zij aangeplant. Er worden op tal van manier» maatregelen genomen de ziekte u bestrijden. Daar verwacht wordt dal de ziekte zich nog zal uitbreiden beraadt minister Van der Stee zich op eventuele verdergaande maatre gelen. De burgerij kan meehelpen in de bestrijding door zieke iepen te sig naleren en te melden bij de plaatse lijke plantsoenendienst of het staatsbosbeheer. k doo HIL wac zoal uit kun ingr zal clut Mini radi< weel CRN kum sant nadi min< sam< een nog Mini een radii Van kom afko Mini zoal: plan te vi kort' en a van met geng WO talis advi duid nem oplo peril aller ten bede noer ji nu bij een routinecontrole op 28 juli van dit jaar kwam de Heidense politie de hasjsmokkel op het spoor *Op de bodem van een Volkswagenbusje met Frans kenteken vond zij 238 kilo hasj. De bestuurder, de 30-Jarige Ma rokkaan. had 112.000 gulden op zak Ahmed A.. zou de hasj samen met de 32-jartge Italiaan Dante C in Marok ko gekocht hebben voor 294.000 gul den. Ze zouden het spul samen per boot naar Frankrijk gebracht heb ben en vandaar uit per auto naar Venlo In Venlo kwam Ahmed met enkele Venlonaren in aanraking, die zich bereid verklaarden de hasj voor 1800 gulden per kilo te kopen De zaak tegen de twee hoofdverdach ten. de 32-jarige Italiaan, werd op verzoek van verdediger mr D Moszkowiez terugverwezen naar de rechtercommissaris De officier van justitie, mr M. Bruigom, vorderde tegen de 30-jari- ge P v d K uit Venlo één Jaar en drie maanden, tegen de 25-jarige J L uit Venlo één jaar. tegen de 29-jarige G. B. uit Helden tien maan den en tegen de 34-jarige in Venlo wonende Marokkaan L Z. zes maan den Laatstgenoemde L Z zou de handelaren met de andere Venlona ren in contact gebracht hebben De raadslieden van de verdachten brachten de oude en de meuwe opi umwet ter sprake en zeiden, dat de nieuwe een geest van tolerantie ademt. De eisen waren volgens hen uitgaande van de nieuwe wet aan de hoge kant Uitspraak 18 november Van een onzer verslaggevers GRONINGEN - De Groningse PvdA-gedeputeerde en voorzitter van het havenschap Delfzijl, dr H.]C. Heering. wil alleen een vestigingssfa- tuut voor de Eemsmond. omdat het uitblijven hiervan slecht te verkopën zou zijn aan zijn linkse achterban De gedeputeerde heeft dit gezegd Dit althans wordt gesteld in een arti kel ln ..De Werkgever" van het Né derlands Christelijk Werkgeversver bond In het artikel wordt ge waarschuwd om van de Eemsmond geen „sociaal reservaat" te maken Zoals bekend hebben enkele bedrij ven gedreigd hun voorgenomen in vesteringen opnieuw in overweging te nemen, als het sociaal statuut er zou komen Voor het algemeen be sluit over dit statuut uit te stellen tot de volgende vergadering (waarschijnlijk december). Het bezwaar van werkgeverszijde is dat het statuut niet algemeen is maar slechts voor een beperkt ge bied zou gelden, in afwachting van een definitieve landelijke regeling. De linkse bestuurders wordt aange wreven dat ze op die manier het vestigingsklimaat in de Eemsmond nog meer zouden verslechteren. Het NCW zegt graag opnieuw tot overleg te komen De vakbonden hebben in middels verzet aangekondigd tegen de actie van werkgeverszijde. Vol gens de vakbonden zijn de werkge vers in feite teruggekomen op het feit dat ze zich aanvankelijk al bij een statuut hadden neergelegd. BEGRAFENIS-EN CREMATIEVERZORGING - alle formaliteiten verz. advertenties eigen rouwkamers - eigen rouwdrukkerij - eigen rouw volgauto's dag en nacht HOOI KADE 43-46 DEN HAAG DAT SUN dealer i AUTOBEDRIJF BROERTJES SASSENHEIM 02522-12921 TELEFOON- BEANTWOORDERS Bel Bumifoon tel. 070-633789 o» 070-633006 de Tombe IMelse co. registeraccountants, hebben 20 kantoren in Nederland. De sfeer op onze kantoren kan als bijzonder prettig worden omschreven. Men is geen nummer in onze organisatie. De werkzaamheden zijn zo georganiseerd, dat er in kleine teams gewerkt wordt, waar binnen men een eigen verant woordelijkheid heeft. Oe variatie In Ie behandelen onderwerpen, resp. Ie adviseren kliënlen is groot. Onze arbeidsvoorwaarden zijn zonder meer up-to-date. Vestigingen te: Alkmaar, Amsterdam. Apeldoorn, Arnhem, Baarn, Bergen op Zoom, Dordrecht, Ede. Eindhoven. Enschede. 's-Gravenhage. Haarlem. Leeuwarden. Leiden. Middelburg, Nijmegen. Rotterdam. Utrecht. Winterswijk en Zierikzee. Voor ons kantoor te Leiden zoeken wij een gevorderd assistent accountant, die in het bezit is van het Praktijkdiploma Boekhouden en studerend voor M B A - S P D. of NIvRA Deze opleiding is bijzonder geschikt voor een goede carrière op ons accountantskantoor, waarvoor wij u alle kansen willen geven. Wij bieden uiteraard een afwisselende werkkring, een goed salaris alsmede een aantrekkelijke studie- en auto/reiskosten regeling. Uw sollicitatie dient u te richten aan ons kantoor te Leiden. Zoeterwoudsesingel 50 U kunt ons ook eventueel bellen voor een onenterend gesprek vraagt u dan naar dhr. R. Dorrepaal Telefoon: 071-144451 Dat med pen. eige lotte een voet kelij voor ben: het NO£ VOOI schr Dat aan hou< te h bedi kuni geg( dl ge Min is m ook ..Ik goec ook door eine Direc toem comp Werd lijk verlic het p Op h« dat r koest* van di naar tie. w« resolu daar I Niet c lende traine *cheid tig ui achter Rod a °P hei

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 8