peppil Chansonnier Miel Cools is het vakjeswerk Uw probleem ook het onze Christiaan introduceert Uni Perm ,Wij kunnen als mens veel meer voor elkaar betekenen li a k MAANDAG 8 NOVEMBER 1976 BINNENLAND/MODE TROUW/KWART In de huiskamer van de Coolsen, waar ik de komst van Miel afwacht, staat het gezellig vol. Bij het raam een grote rechthoekige tafel met zes stoelen voor elk gezinslid één er bijna bovenop een kleiner tafeltje met een bank en twee gemakkelijke stoelen, die de sporen van intensief gebruik dragen. Verder een grote vo lière. een aquarium, enkele kastjes en tegen een van de wanden een clavecimbel. Eronder een rieten tas met een half voltooid breiwerk, daar kennelijk in de haast neergezet. Aan de muur een pijpenrek, zoals je in Nederland twintig jaar geleden nog algemeen zag, en een doedelzak. Een plastic gordijn scheidt de kamer van de woonkeuken, waar een van de dochters van Miel in de weer is met een ■aaimachine. Na een kwartier tje. ik neem juist mijn eerste slok van de gloeiend hete koffie, stapt Miel binnen: een briendelijke be baarde man met een bonte Noorse trui aan. Net 41 is hij nu en al zeven tien jaar in het vak, althans officieel, als chansonnier, troubadour of lied jeszanger, net zoals je het wilt noe men. ..Mij maakt dat niets uit. Het beestje moet een naam hebben. Als het erop aankomt is chansonnier taalkundig de meest juiste bena ming. want een troubadour schreef zijn liedjes zelf en dat doe ik niet, hoewel ik nauw bij de totstandko mlng ben betrokken. Een paar goede brienden schrijven ze. Tijdens uren lange gesprekken die wij met elkaar hebben en waarbij we van alles over hoop halen ontstaan de ideeën. Ik vind het een voorwaarde dat dege nen die voor Je schrijven precies we ten hoe je denkt en voelt." Operazanger Dat principe volgde Miel al toen hij nog op het conservatorium in Has selt zat, waar hij studeerde voor ope razanger. „Dat ik zanger zou warden stond voor mij al vroeg vast, eigen lijk al toen ik hier in het plaatselijk kerkkoor zong. Hoe mijn vader het me ook ontried door me voor te houden dat een kantoorbaan zoals hij had een veel safer basis was voor het bestaan, ik heb toch doorgezet. Zes jaar heb ik op kantoor gezeten, terwijl ik in de avonduren naar het conservatorium ging. Mijn hele le ven op een kantoor zou niets voor me zijn geweest. Het is wel zo dat als je MIEL COOLS - praten met onszelf met het zingen van liedjes je brood wilt verdienen, je dat in de eerste plaats moet doen vanwege het ple zier dat je er in hebt. Ik kan er nu behoorlijk, zelfs goed. van leven, maar als je denkt met zingen rijk te worden, ben je op het verkeerde pad. Het is een leven waarin je veel moet kunnen incasseren. Vandaag gaat het goed, morgen gaat het misschien weer slecht. Toch moet je blijven glimlachen," zegt Miel. Tijdens zijn cbnservatoriumjaren zong hij al regelmatig voor de aardig heid. zichzelf evenals nu begeleidend op een gitaar, volksliedjes. Daar ver diende Miel een aardig zakcentje mee. hetgeen heel welkom was, daar vader cn moeder Cools voor die zangstudie van hun zoon niets wil den afschuiven. De tijd dat zij „ape trots" waren op hun zoon was toen nog ver verwijderd. Waarom Miel niet bij de opera te recht kwam? „Vlak voordat ik ein dexamen zou doen heb ik het roer helemaal omgegooid. Ik wil contact met de mensen hebben. Je hebt prachtige opera's zoals Don Giovan ni. maar over het algemeen staat er veel onzin in. Vooral die libretto's vind ik onzinnig. Als operazanger sta je een beetje over de mensen heen te zingen. Het is als het erop aankomt een wereldvreemd gedoe. Zo zie ik het tenminste. Als ik nu zing ont moet ik echt mensen. Na een optre den zit ik soms urenlang na te pra ten, met mensen die naar me zijn komen luisteren. Een goed gesprek voeren is erg be langrijk. Dat begint dicht bij huis in Je eigen gezin. Een van mijn nieuwste liedjes gaat daarover. Ik zing daarin over een moeder die haar dochter als die naar de middel bare school gaat de pil in handen stopt en dan haar plicht denkt te hebben gedaan. Ze vergeet dat Je. juist over zo'n onderwerp, met el kaar moet praten. Als je niet heel vroeg begint met je kinderen te pra ten. worden het vreemden voor je. Ik heb drie dochters van 17.16 en 15 en een zoon van elf. Ik weet dus waaro ver ik het heb en ik kan wat ons gezin betreft zeggen dat wij geen geheimen voor elkaar hebben, om dat we eerlijk met elkaar omgaan. Met alle fouten die we ongetwijfeld hebben gemaakt bij de opvoeding van onze kinderen zijn mijn vrouw en ik er altijd van uitgegaan dat je je kinderen moet vertrouwen. Je moet hen leren zien als andere mensen. Elk kind is in naam je kind. maar het is tevens een heel nieuw mens, een uniek schepsel met eigen ver antwoordelijkheden. Dat verklaart dat je kind er best andere opvattin gen op na kan houden dan jezelf hebt. Dat moet je accepteren." Miel Cools zingt over alledaagse on derwerpen." Het zijn zaken die me zelf bezig houden, mij beroeren en waarvan ik vind dat anderen, als zij zich er nog niet druk over zouden maken, best eens over mogen gaan nadenken. Ik wil problemen op tafel gooien zonder belerend te worden." Miel laat erop velgen: „Ik wil in mijn liedjes eerlijk zijn. De mensen die naar mij luisteren mogen weten in welke hoek ik zit." Niet hoogdravend Als Je dat gaat invullen komt boven aan te staan dat Miel in mensen is geïnteresseerd. „Het klinkt hoogdravend en dat wil ik juist niet, maar ik vind het belangrijk dat de mensen zich bewust worden van hun eigen mogelijkheden, hun eigen geestelijke waarde. Daarbij wil ik niet in de eerste plaats aan religie denken, hoewel dat er alles mee heeft te maken. Elk mens vecht da gelijks tegen zijn eigen beperktheid, zijn eigen remmingen. Wij zijn ons in het algemeen veel te weinig be wust van onze eigen kracht de kracht van een vriendelijk woord bijvoorbeeld gebruiken die ook te weinig. We kunnen als mens veel meer voor elkaar betekenen. We moeten beginnen de ander te aan vaarden zoals die is. leren respect te hebben voor de persoonlijkheid van de ander. Het komt er dan niet op aan of die ander hindoe is of chris ten. socialist of rooms-katholiek. Het vakjeswerk ben ik beu. Laten wij als mensen onder elkaar probe ren het leven mooi voor elkaar te maken. Soms denk ik dat we vooruit gaan. Wij praten tegenwoordig veel meer dan vroeger over persoonlijke vrijheid. Maar of we zoveel vrijer zijn geworden? Al die debatten die je regelmatig op de t.v. ziet, wat worden daarin veel goede dingen gezegd. Als je mooi praat moet je het ook in praktijk brengen. De in houd van het Evangelie bijvoor beeld. Als je daarachter staat kun je niet doen alsof Je neus bloedt. Weet je: ik geloof dat we het tegenwoor dig te veel over anderen hebben en daardoor vergeten met onszelf te praten." Heldendom Om mensen te raken schrikt Miel Cools er niet voor terug onder werpen die gevoelig liggen bij de kop te nemen. Het heldendom bij voorbeeld." Ik begrijp niet goed dat tijdens de geschiedenislessen die onze kinderen krijgen zo sterk de nadruk valt op grote figuren uit het verleden, die meestal hun naam hebben te danken aan het geweld dat ze hebben gebruikt, op welke manier en voor welk doel dan ook. Er wordt trouwens veel te veel na druk gelegd op het sensationele. Als een man zichzelf vergeet en de hand slaat aan zijn vrouw wordt dat in de regel breed uitgesponnen in de kran ten. Als er een man is overleden die ruim vijftig jaar echt van zijn vrouw heeft gehouden wordt daarover met geen woord gerept. De nadruk valt op het geweld. Je kunt tegenwoor dig geen film bekijken of er moet bloed in stromen en liefst nog close up. Daarover maak ik me zorgen. Ik vergelijk de tijd waarin wij leven wel eens met die van het oude Rome. Toen ging men kijken hoe mensen door wilde dieren werden ver scheurd, nu wordt aan die behoefte aan geweld op andere manieren vol daan. Moreel verval was er toen ook. evenals al die structuren. Onze maatschappij is overgestructureerd. Overal is een regeling of verzekering voor. Dat wordt veel te ver doorge voerd. Op die manier kom je niet meer toe aan het avontuur van het leven. Een mens heeft ook eigen verantwoordelijkheid. Ik heb vaak het gevoel dat wij deze wel vaartsmaatschappij niet aankun nen. Ik vrees zelfs dat wij er aan ten onder zullen gaan." door Mink van Rijsdijk Ter gelegenheid van haar vijftigste verjaar dag zouden alle kinderen met hun aanhang thuiskomen. Wat had ze zich erop verheugd. Ondanks een migraine-aanval was ze erin geslaagd alles goed voor te bereiden. Dat moest ook welzeven personen meer over de vloer vereiste een stevige organisatie. Maar ondanks het vlotte voorwerk, begon het weekend stroef en moeizaam. Daar was aller eerst de nasleep van de migraine, het druk kende gevoel achter haar ogen wilde niet echt verdwijnen. Het huis, dat ze met zoveel zorg gezellig had gemaakt leek zaterdagmorgen al een puinhoop. Overal slingerde wel iets, boe ken, kranten, breiwerk, pakjes shag. Onder de tafel ontdekte ze de laarzen van haar dochter - een mooie plaats en waarom poetste dat kind die dingen niet op tijd? Ze wilde er een kribbige opmerking over ma ken, toen ze merkte hoe slecht haar dochter er uitzag. Onnatuurlijk groot leken de ogen door de donkere kringen eronder en haar gezicht was vaal-wit. Bezorgd vroeg ze: „Ga jij wel op tijd naar bed?" Geïrriteerd kwam het antwoord: „De troepen worden geïnspecteerd. Slapen jullie voldoen de? Eet je wel iedere dag warm? Vervuil je niet?" Ze ruimde de kapstok op. Was er dan niemand met een ordentelijk lusje aan de jas? Moest zij nou echt overal achteraan om de spullen een beetje bij te houden? Wat was er eigenlijk blijven hangen van de opvoeding die de kinderen hadden gekregen? Hadden zij en haar man dan zo gefaald? Dat moest wel, sinds de kinderen zelfstandig werden rom melden ze er maar wat op los. Ze probeerde zich te ontspannen, maar ze hoorde hoe geforceerd opgewekt haar stem klonk, bovendien glimlachte ze te vaak, wist ze. Veel te vaak, want veel reden tot glimla chen was er helemaal niet Ze voelde zich bespied door de vriendin van haar oudste zoon. Koele ogen had dat meisje en wat verbeeldde ze zich eigenlijk? Tweede jaars studente psychologie, poe het mocht wat. Ze moest haar studie-objecten maar el ders zoeken. Eens even de handen uit de mouwen steken, was er niet bij, ze had het kennelijk te druk met observeren, zeg maar rustig spioneren. De badkamervloer was drijfnat, water droop i van de spiegel. Het douchegordijn hing er toch niet voor de show? Waarom sloot men dai niet? De chaos in de bijkeuken sloeg helemaal alles. Iedereen had kennelijk de vuile wai opgespaard voor dit weekend. Hoe presteel men het in vredesnaam normaal textiel zo! goor te krijgen? Ze was redderend bezig,j droeg koffie en thee aan, zorgde voor de maaltijden, vulde keer op keer de wasmachi»} ne. En dat is dan mijn verjaardag, mokte ze. Haar dochter merkte op: „Het zit je niet zo mee vandaag hè? Tob er maar niet over, 't is gewoon je leeftijd.' „Toen jij zeventien was praatte je drie dagen niet tegen me als ik zo'n opmerking lanceer de." Tot haar verbazing hoorde ze de dochter antwoorden: „Tja, wat ben ik een krengetje geweest en toch ben ik nog aardig terecht ge komen." 's Avonds vertelde een dokter op de televisie dat hij een actie tegen doping bij voetballers wilde beginnen. Ze luisterde niet verder naar de motieven van de arts, deinde verder op de stroom van haar eigen gedachten. Een peppil, dat ze daar nooit aan gedacht had. Vrouwen zoals zij zouden hun energie best een beetje kunnen stimuleren tijdens zo'n overbelast weekend. Even later vouwde ze in de keuken de schone was op. Nou ja, schoon? Zuchtend sorteerde ze de spullen. De peppil liet haar niet meer los. Voordat ze ging slapen begon ze er met haar man over, hopende op begrip. Het pakte an ders uit. Haar man had weliswaar geen psy chologie gestudeerd maar wist niettemin precies waar de schoen wrong. Hij bracht haar fijntjes aan het verstand dat ze energie, genoeg bezat om gastvrouw te zijn voor een grotere meute, mits de asbakken maar leeg bleven en de stoelen op hun plaats. Verder moest de gootsteen glimmend, de badkamer onberispelijk en de kapstok opgeruimd blij ven. Een peppil, hoe verzon ze het, alsof die iets uitrichtte om haar heilige koe - een schoon huis - in stand te houden. Dat was een bittere pil, die hard aankwam en ze verzette zich er daarom ook fel tegen. Maar omdat hij tot de doorzetters behoorde gaf hij het niet op. Wat ze verder bespraken is hun geheim. Wonderlijk was wel dat de volgende dag zelfs haar migraine echt verdwenen bleek te zijn. do RC Eu coi ble (Mi en zo tot. dee een alle zeel zat-; of h rati in deri alle geit tior Ral jare mu: gaa Got van plai Bel en Var wee Eer velt z'n sen iect kof Om uit2 akc dc AN sie me vri, door Annemarie Lücker Sommige kappers geven vrouwen het gevoel dat ze niets in te brengen hebben, dat ze zich maar gewillig moeten overgeven aan de grote handen van de meester. Het gevolg is soms dat deze vrouwen doodongelukkig de salon verlaten, met een pony of een ultrakort kapsel, terwijl ze gedroomd hadden van lang krullend haar. Natuurlijk bedoelt de kapper het goed. maar de momentopname van een bezoek geeft hem weinig informatie over de persoonlijkheid en de wensen van een klant. Christiaan, de Hollandse kapper die in Amerika beroemd werd. was vorige maand een week in Amsterdam in zijn salon aan het Singel om voor Helen Curtis een nieuw permanent systeem te introduceren. Een permanent is meestal een risico, denk maar aan de sterkte van permanent vloeistoffen voor ieder haar anders), aan tocht, aan lichaamstemperatuur, aan een te slappe of een te sterke krul. Uni Perm van Helen Curtis kent geen risico en is te gebruiken voor normaal, slap. geverfd en gebleekt haar. Eerst draait men speciale wikkels in en brengt de zachte Uni Perm vloeistof op. Dan plaatst men een verwarmde klem op elke wikkel en schakelt de ingebouwde tijdklok in. De vloeistof werkt pas als de klemmen warmte afgeven en houdt na zes minuten automatisch op. Het haar kan makkelijk gewatergolfd en ook geföhnd worden. zeli cnnstiaan geiooit aat we terug a 1 naar langer en natuurlijker haarf werkt zo min mogelijk met rollen £1 krul tangen. Het liefst borstelt en j, föhnt hij het haar droog en geeft l fco] eenvoudige haarspeldjes binnene h kwartier een natuurlijke valling at het haar. Hij houdt rekening met wat het haar doet en hoe het valt! houdt rekening met de 1 persoonlijkheid van de vrouw, pr» en praat over haar wensen en stelt zeer gerichte vragen. Hij vindt dat het bezoek aan een kapper een gei prettig gebeuren moetzijn, waaraf wa iedereen tevreden de deur uit gaal) eer kes Vraag: Graag een boekje over Hin- delooper schilderkunst-techniek en kleuren. Antwoord: We hebben verleden jaar een dergelijke vraag uitvoerig be handeld. We volstaan dus met een korte herhaling: een heel handig boekje over Volksschilderkunst (Hindelooper en Staphorster stip- werk) te koop bij elke hobbywinke- Uer. Vraag: Leuk dat er over kolibrivlin- ders werd geschreven. Ik heb her baalde keren die vlinder met z'n lange tong in de tuin gehad en nog andere heel mooie vlinders, een pijlstaart en een wit vlindertje met zwarte rondjes. Wat heeft dat vlin dertje bewogen, om juist mijn tuin tje in te gaan? Zag zij soms blijde mensenogen en dacht ja. dat staat mij wel aan? Antwoord: Da', witte vlindertje was kennelijk een koolwitje, al zijn er ook nog wel andere, die wit zijn en zwarte puntjes of vlekjes tonen. Wat het versje betreft: als u. en terecht. heel verrukt naar uw aardige stadstuintje, vol prachtige bloemen kijkt, dan zijn er meer die genieten van uw mooie planten. Indirect haalt u de vlinders töch in uw tuin tje. Wat zal u genieten van het prachtige album van Jac. P. Thysse: De bloemen eh haar vrienden! Vraag: Ik zend u hierbij de potlood- afdrukjes van een paar munten. Ze zien er „oud en goud" uit en ik ben wel nieuwsgierig. Antwoord: Wel oud, echter beslist niét goud. maar wel interessant: Drie van de munten zijn fiches, die bij het kaartspel werden gebruikt. Ze werden meestal in Neurenberg gemaakt, in dit geval bij Johann Weidinger en bij Albrecht Hoger. Dat ze wel eens oud kunnen zijn. blijkt uit het derde fiche, dat even eens te Neurenberg werd gemaakt door Lazarus Gottlieb Lauffer in 1689. Deze penninkjes werden mooi gemaakt met afbeeldingen van bui tenlandse vorsten, in de eerste ge vallen van William Mary en van de Lodewijk XVI. Het vierde muntje is een 19e- of 20e-eeuwse imitatie van een zgn. spade guinea. Deze imitaties komen meestal uit Bir mingham. Deze penningen werden gebruikt als geld in toneelstukken, in imitatie van goudstukken. De jaartallen 1768 en 1788 betekenen niet dat de munten uit die tijd stammen. Vraag: In onze vakantie zagen wij in de zgn. Duivelskloof bij Anderraatt. kanton Uri (Zwitserland), een merkwaardig gedenkteken met een Russisch opschrift. Weet u wat dat betekent? Antwoord: Op ons verzoek ont vingen wij ven de federale commis sie van de historische monumenten uit Bem een heel mooie foto, waarop de Russische woorden heel goed te lezen zijn. Men schreef ons dat er plannen waren om in de buurt van dat gedenkteken een bordje met de vertaling in het Frans, Duits en Ita liaans te plaatsen: Gewijd aan de nagedachtenis van de heldhaftige medestrijders van veldmaarschalk, generaal Soeworow Rimnikski. vorst van Italië, die bij het doortrek ken van de Alpen in het jaar 1799 zijn gesneuveld. In het museum te Luzern kan men behalve nog zeer veel interessante en mooie zaken een maquette zien van dat deel van Zwitserland, waar deze verschrikkelijke slachting heeft plaatsgehad. Wie ter plaatse de steile rotsen en diepe afgronden ziet. kan het zich niet inderken dat daar mensen, gewapend .og wel, overheengekomen zijn. Vraag: Naar aanleiding van Brass rubbing: kan dat in Nederland ook? Antwoord: Wij hebben contact ge zocht met de koster van de St. Janskerk te Goude, de heer N. Met selaar. Achter de Kerk 15. De Engel se hobby van het maken van facsi miles van koperen gedenkplaten vind t in ons land tot zij n en ook onze grote verbazing nog niet zoveel na volging. Er is een groepje Ameri kaanse dames, dat constant met lo gés een middag komt werken aan een unieke plaat, om als souvenir mee naar huis te nemen. Als onze vragensteller eens op een zaterdag naar Gouda gaat (wel even telefo nisch een afspraak maken), heeft hij nu nog wel de ruimte. De heer Met selaar heeft nog grote plannen om zijn verzameling koperen platen uit te breiden. Een goed idee voor een sinterklaascadeau. (Tel. 01820- 12684.) Aanvulling: Naar aanleiding van een vraag en antwoord in de krant van 27 september: toen in 1648 de Bre dase Begijnhofkerk definitief aan de protestanten werd overgedragen, hielden de rectores van het Begijn hof het recht als katholieke geeste lijken begraven te worden in de Waalsche Kerk. Tot heden was er slechts één rector, voor wie van dit recht gebruik werd gemaakt Zijn graf is in de kerk te vinden. Meer bijzonderheden zal men ongetwij feld bij de Waalse gemeente in Bre da te weten kunnen komen (ik ver-- moed. dat er nog wel meer katholie ke geestelijken in protestantse ker ken zijn begravenj). Vraag Verleden jaar heeft in de krant een stuk gestaan over een dokter, die migraine genas, door de ingewanden te behandelen. Antwoord: Dat was dr. van der Up- wich (Bussum). op 23 augustus '75, geschreven door Huib Goudriaan en de titel was: De dokter, de schone darm en migraine. Dr. Van der Up- wich heeft zich niet beperkt tot het genezen van migraine. Ook astma, en allergische ziekten (zoals hooi koorts en huidziektenTeczeem) be handelt hij met behulp van een di eet. Het artikel gaat niet nader in op dit dieet, want de dokter maakt dat uit en de patiënt moet liever niet experimenteren. Velen van onze le zers hebben dit artikel nog eens op gevraagd. Wij hebben niet meer de beschikking over de krant, waarin het voorkwam, maar moeten onze fotokopie samenstellen uit vier on derdelen. Wij willen graag u een afdruk toezenden, (adres zie boven de rubriek, maar moeten hiervoor 1.50 vragen. Reactie over bespreking van een plaat van C. F. Balkema. Van de directeur van de Stichting culturele Raad voor de provincie Groningen ontvingen we een fotokopie van een plaat, zoals die voorkomt in het maandblad Groningen no 4. juni 1921 4de jaargang. Deze plaat staat ook in „Historie van Gronin gen. bladzij 562. red. dr. W. J. Formsma. Ook deze prent heeft volgens het bijbehorende artikel vele muren ge sierd en is net als de vroeger bespro kene samengesteld uit spreuken en wijsheden in krullen en slingers. Echter komen op deze plaat ook gotische letters voor, die gevormd worden door portretten althans ge deelten van soms herkenbare ge zichten van geleerden en brave lie den. Bovenaan staat een fraai ge krulde spreuk: Blijf voor deze spie gel staan en denk hoe 't met u af zal gaan. Dit moet men echter niet op vatten als een vrome vermaning, want de rest van alle aansporingen hebben betrekking op ledigheid, traagheid en verkwisting, terwijl toch Nijverheid en Vlijt, gepaard met Wijze Spaarzaamheid. Wel vaart, Rust en Geluk schenken. Het centrum is het portret van Benja min Franklin, als uitvinder van de bliksemafleider, omgeven door veel krullerig onleesbaar geschrijf en daaronder in een ovaaltje tegen een achtergrond van dikke boeken twee schoolopzieners, met belangstellen de gelaatsuitdrukking en een dik hoofd, toebehorend aan maar waarschijnlijk niet gelijkend op ds. J. Nieuwenhuize, doopsgezind predi kant en stichter van het „Nut". Ik vermoed dat in de buurt van O. Pekela nog wel meer van dergelijke afbeeldingen te vinden zijn. We kun nen natuurlijk niet van al deze pren ten een volle beschrijving geven in deze rubriek, maar het zou natuur lijk wel aardig zijn, als een van onze lezers .hier eens achter aan ging" en ons iets meer zou kunnen vertellen over het merkwaardige oeuvre van een man. die kennelijk anderhalve eeuw geleden een zeer grote bekend heid genoot. Vraag: Ons hemdje (teef) heeft tot voor een paar weken steeds in de schuur geslapen. De laatste tijd wij ze niet meer en moet naar binnen gebracht worden. Ze probeert ook al gravende via de vloer er uit te ko men. Het hondje is acht jaar oud. Waarom wil de hond niet meer de schuur in? Antwoord: Waarschijnlijk vindt the hondje de schuur kil en ongezef gn Eén keer binnenslapen was al de doende om in een bepaalde rou dei verandering te brengen. Uw hoi orf is niet zo erg Jong meer en verli warmte en rust boven de opwiro van het slapen tussen andere dieJ mmm waar altijd wel de mogelijkheid muizen of ratten aanwezig is. Als nu niet al te bezwaarlijk is. zo het maar zo laten, maar dan n het dier ook wel slapen op een ei plekje In huis. Vraag: Van de zolder kwam een t kant houten biljart (ongeveer I met rode en groene schijfjes, een keu moeten deze schijfjes li hoekgaten worden geschoven behulp van een grotere schijf, niet in die gaten komt. Is dit Russisch biljart en wat zijn dei regels? ..Je Antwoord: De spelregels van ken „Ringbiljart" zijn bij elke goede gin jartzaak of fabriek (zie Gov nas Gids) te koop. vol door FRED LAMMERS HASSELT „Vraag maar naar het meisjesinternaat. Daar woon ik vlak bij," had de Belgische chansonnier Miel Cools mij door de telefoon ge zegd, tóen ik een afspraak met hem maakte. In de praktijk le verde dat de nodige problemen op. want in Hasselt blijken er diverse van die internaten te zijn. De Vlamingen die ik aan klamp weten er dan ook niet goed raad mee en wijzen mij van hot naar her, zodat ik tenslotte een half uur later dan de bedoeling is in de Stokerij- straat voor de deur van de fa milie Cools sta. Het is een rommelig uitziende straat, zoals er in België veel zijn te vinden. „Miel is even een boodschap doen", zegt zijn vrouw Jenny, wuift mijn verontschuldigingen over dat late komen weg en komt meteen in actie om koffie te zetten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 6