eking hartelijker ;egenover Moskou Nationale eenheid in Pakistan ver te zoeken larter: zonder de ik verloren had „Russische raket in 1960 ontploft Omstreden persmotie Unesco van de baan Israël Rhodesische Mozambique troepen uitgejaagd Aardbeving treft Iran Debatten vijzelden indrukken op oge militairen E'Spanje kregen 2 geld Lockheed VERSCHIL IN DIENSTTIJD. Overstroming zeker 10doden ANDAG 8 NOVEMBER 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTETS DKIO. PEKING, MOSKOU (Reuter. UPI, AP) De Sowjet-Russische regering heeft gisteren lekend gemaakt dat van de Chinese regering een gelukstelegram is ontvangen ter gelegenheid ran de 59-ste verjaardag van de Russische revolutie. Waarnemers menen dat de Chinese jlicitaties deze keer iets hartelijker zijn dan gebruikelijk. ..•der doen in de Chinese hoofdstad ièking hardnekkige geruchten de onde dat een missie uit Taiwan (na- onalistisch China) een bezoek aan elcing heeft gebracht om een fede- |ktie tussen de Chinese Volksrepu bliek en nationalistisch China voor stellen. Kremlinologen en Sinolo- yn breken zich het hoofd over de raag of dit een wezenlijke verande- ng van de Chinese buitenlandse olitiek. nu Mao dood is en de radi- aJen aan de kant zijn gezet, zal iluiden. het Chinese gelukstelegram, sarin de tekst door het Russische rsbureau Tass werd uitgezonden, ond dat het „Chinese volk altijd een revolutionaire vriendschap met het Russische volk heeft onderhou den". Een formulering die in het ver leden ook wel werd gebruikt maar vorig jaar achterwege bleef. Zoals in voorgaande jaren stond er in het telegram dat de twee landen norma le betrekkingen op staats- en rege ringsniveau moeten onderhouden ondanks de principële geschillen tussen de Sowjet-Unie en China. Maar terwijl in 1975 elke verbetering der betrekkingen ondergeschikt ge maakt werd aan de Chinese eis dat er eerst over de grensgeschillen ge praat diende te worden, werd er deze keer met geen woord over grensgeschillen gerept. Waarnemers zagen hierin een aanwijzing dat de EW YORK (Reuter, UPI) De nieuwgekozen Amerikaanse president Jimmy Carter is ervan overtuigd dat hij zonder de drie televisiedebatten met zijn Republikeinse rivaal Gerald Ford de [verkiezingen van afgelopen dinsdag zou hebben verloren. De Idebatten hebben het Amerikaanse volk ervan moeten overtui gen dat „Jimmy Carter enig inzicht heeft in buitenlandse zaken |en defensie". Carter zei tegen journalisten in zijn H)nplaats Plains in de staat Geer- i: „Telkens wanneer ik een fout laakte was dat nieuw. Het nieuws jvan Ford was dat hij in de rozentuin [van het Witte Huis een nieuwe wet idertekende, dat hij de zaken in de ind had. gezag uitstraalde, erg ze- ii. ker was van zichzelf, geen problemen )1 en geen ruzies had en dat hij geen i fouten maakte." De in januari in functie tredende Carter kreeg zaterdag al een voor proefje van het gewin toen hij met :en presidentieel vliegtuig naar een rakantieadres werd gebracht. Carter tas zeer onder de indruk van het ijieke interieur, waar wandfoto's en lergelijke nog aan de zittende presi- lent doen denken. Gevraagd of hij luitenlandse reizen maken zou zei Jarter: „Wanneer ik een paar ge laagde en niet geslaagde ontmoe tingen met het Congres zal hebben gehad, zal ik misschien wel een over- Ei zeese reis maken om mijn aanzien te herstellen." Verscheidene belangrijke staten gin gen vanwege de zwarte steun naar Carter. Het „strategische team" van presi dent Ford zegt dat de Republikeinen de presidentsverkiezing zouden heb ben gewonnen als de campagne zich in plaats van op New York op de staten Texas en Ohio zou hebben geconcentreerd. Aan New York werd zoveel geld besteed dat men voor de andere twee staten, die gewonnen moesten worden niet genoeg meer over had. New York zou om twee redenen Fords neus voorbij zijn ge gaan zoniet dan had hij met 281 tegen 256 gewonnen namelijk het op het laatste nippertje niet mee mogen doen van Eugene McCarthy als onafhankelijke kandidaat, die vooral stemmen bij Carter zou weg halen en Fords weigering New York geld te lenen. Grote schade hebben ook de gratie voor Nixon en de toe stand van de economie berokkend. Chinese partijvoorzitter Hoea Kwo feng tot verbetering van de relaties op staats- en regeringsniveau wil ko men en de grensgeschillen wil uitstellen tot later. Het gelukstele gram was ondertekend door het per manente comité van de Chinese volksvergadering (de Chinese vari ant op een parlement) en de staatsraad van de Chinese Volksre publiek. Geen kritiek Zoals gebruikelijk bij dit soort gele genheden werd er in Moskou op het Rode Plein een militaire parade af genomen. Deze keer door de nieuwe minister van defensie, maarschalk Dmitri Oestinow. In een korte toe spraak kritiseerde Oestinow „agres sieve imperialistische kringen" die zich hardnekkig tegen ontspanning verzetten. Kritiek op China bleef ditmaal uit, zodat ook de Chinese vertegenwoordigers de festiviteiten tot het eind toe konden uitzitten. De geruchten over de Taiwanese missie naar Peking werden door het Tokiose dagblad Asahi naar buiten gebracht. Asahi had in Peking ver nomen dat drie topfunctionarissen, met goedkeuring van de nationalis tisch Chinese premier Tsjiang Tsjing Koeo, onlangs in Peking be sprekingen hadden gevoerd. De ont moeting met officiële functionaris sen uit Peking was tot stand ge bracht „via de goede diensten van de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Henry Kissinger", aldus Asahi. Kissinger zou daartoe een geheim bezoek aan Peking heb ben gebracht. Het Amerikaanse mi nisterie heeft dit inmiddels ontkend en wenste verder geen commentaar te geven. Volgens de geruchten heeft de mis sie uit Taiwan voorgèsteld om met China tot een federatie te komen. Taiwan zou zijn eigen strijdkrach ten behouden, de huidige regerings functionarissen zouden moeten aan blijven en de regering van Taiwan zou volledige autonomie moeten be houden. Asahi liet weten dat Peking niet bereid is Taiwan eigen strijdkrach ten te laten houden, maar dat over de beide andere voorstellen gepraat kon worden. In de Taiwanese hoofd stad Taipeh heeft het ministerie van voorlichting de berichten in Asahi „ongefundeerd" genoemd. -4* Zwarten DE- Het centrum voor politieke studies in fashington dat als gezagheb bende instantie geldt als het over zwarte politiek gaat heeft verklaard dat van de 6,6 miljoen zwarten, die aan de verkiezingen deelnamen 94 procent op Carter heeft gestemd. e Po] t moeè^ADRID (UPI) Vijf Spanjaarden, eikwonder wie twee hoge officieren van »laaWde luchtmacht hebben in totaal 73 grcxfiüljoen pesetas (ruim 2,5 miljoen eBn gulden) ontvangen als commissie- s gegeid voor het vertegenwoordigen m'owvan de Amerikaanse vliegtuigfa- lan d briek Lockheed in Spanje, zo is offi- laastjcieel in Madrid bekendgemaakt, /and el. Dlln de verklaring staat dat hoewel er e ovi set betrekking tot de zaken van le Va Lockheed in Spanje onregelmatig- perci heden zijn gepleegd, er geen steek- pend penningen zijn betaald in verband zowalmet de aankoop van tien Lockheed rividHercules transportvliegtuigen voor linke de Spaanse luchtmacht, lis. Dk, Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent. Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boe- kenbon. NAIROBI (Reuter. UPI. AP) De algemene vergadering van de Unes co. de VN-organisatie voor onder wijs, wetenschap en cultuur, heeft zaterdag met grote meerderheid een zeer omstreden ontwerp- verklaring over de persvrijheid af gewezen. De verklaring, die vooral een geesteskind was van de Oostbloklanden, kreeg slechts 16 stemmen van communistische en Arabische landen. Van de afgevaar digden stemden 78 tegen de verkla ring en er waren zes onthoudingen. De vergadering verwees het ont werp naar een onderhandelings commissie voor nadere bestude ring en herziening. De verwachting is dat deze commissie de verklaring na herschrijving weer zal voorleg gen aan de volgende algemene Unesco-conferentie. die in 1978 in Parijs wordt gehouden. Het verzet kwam vooral van de Westelijke wereld, die in de ont- werp-verklaring een poging zag de massamedia onder staatscontrole te krijgen. Dit naar aanleiding van de zinsnede dat „staten ver antwoordelijk zijn voor de activi teit in de internationale sfeer van alle massamedia onder hun Juris dictie". Staatscontrole van de me dia zou volgens Westelijke woordvoerders schending beteke nen van het handvest van de Unes co. Ook een groot aantal landen van de Derde Wereld keerden zich tegen de verklaring. In kringen van de Unesco hoopte men dit weekeinde dat het afwijzen van de verklaring het Amerikaanse Congres goed zou stemmen, waar door eindelijk weer de contributie van de VS goedgekeurd zou kun nen worden. Veel zal afhangen van de beslissing over Israëls wens op genomen te worden in de Europese groep van de Unesco. Algerije, So malië en Irak willen Israël uit alle bijeenkomsten van de Unesco ban nen totdat het stopt met opgravin gen in het Arabische deel van Jeru zalem. Volgens conferentiekringen zal Israëls verzoek worden ingewil ligd dankzij het stemgedrag van de 48 Afrikaanse staten, die deze eerste Unesco-bijeenkomst in Afri ka tot een succes willen maken. Een aantal landen heeft tijdens de conferentie bezorgdheid geuit over „de onrechtvaardige, voornamelijk één-richtings-informatie van de ontwikkelingslanden naar de geïn dustrialiseerde wereld. Deze lan den, waaronder India, Bolivia. Uru guay en Nigeria, willen een eigen persbureau oprichten om tegen wicht te bieden aan de grote Wes terse persbureaus. Voor hel tweede achtereenvolgende jaar was gisteren het militaire aandeel van de grote parade ter herdenking van de Russische revolutie, sterk teruggebracht. De grote intercontinentale raketten waren niet te zien. Ook waren er geen tanks, en grote kanonnen aanwezig. Op de foto rijdt minister van defensie Oestinow langs het aangetreden voetvolk. Regering in Mapoeto: MAPOETO, SALISBURY, GENÈVE (Reuter, UPI, AP) De laatste Rhodesische troepen, die hebben deelgenomen aan een actie tegen Rhodesische zwarte nationalistische guerrilla's op Mozambikaans grondgebied, zijn het land uitgejaagd. „De strijdkrachten van Mozambique hebben de situatie volledig onder controle", zo heeft de regering in Mapoeto gisteren meege deeld De Mozambikaanse troepen worden in de provincies Tete, Manica en Gaza nog wel in staat van paraat heid gehouden. Acht Mozambikaan se soldaten, onder wie twee vrouwen zouden bij de gevechten om het le ven zijn gekomen. Eerder op de dag had een hoge rege ringsfunctionaris in Mapoeto be kend gemaakt dat Mozambikaanse troepen een Rhodesische eenheid de pas had afgesneden en dat bij de daaropvolgende gevechten veel Rhodesiërs gedood waren. Later op de avond werden deze berichten niet herhaald en' de regering van het blanke minderheidsbewind in Salis bury heeft deze berichten van het begin af aan ontkend. In Salisbury werd gisteren bekend gemaakt dat er in de afgelopen 48 uur één blanke Rhodesische soldaat, acht zwarte nationalisten en twee zwarte burgers waren gedood. In Jo hannesburg heeft gisteren een wes terse diplomatieke bron laten weten dat de Rhodesische troepen in de afgelopen week meer dan 500 zwarte guerrilla's hebben gedood. Volgens deze bron was er bij de gevangen genomen guerrilla's ook een Cu baanse officier. Genève Ook gisteren zijn de blanke en zwar te delegaties er tijdens hun informe le besprekingen met de Britse voor zitter van de Rhodesië-conferentie in Genève, Ivor Richard, niet in ge slaagd hun impasse over de onafhan kelijkheidsdatum voor Rhodesië te doorbreken. Richard zei gisteren dat de besprekingen vandaag zullen worden voortgezet. Hij had gisteren eerst een onderhoud met de Rhode sische minister van buitenlandse za ken en waarnemend delegatie-leider Van der Byl. Later sprak Richard afzonderlijk met de zwarte leiders dominee Sithole. Nkomo, Moegabe en tenslotte bisschop Moezorewa. De zwarte leiders zeiden na afloop van het onderhoud dat „geen vooruit gang" was gemaakt en dat zij zullen blijven weigeren akkoprd te gaan met het compromisvoorstel van Ri chard, die 1 maart 1978 als streefda tum voor het overdragen van de macht aan een zwaft meerder- heidsbestuur heeft voorgesteld. Het Rhodesische bewind heeft Richard gisteren gewaarschuwd,dat aanvaar ding van de zwarte $is (meerder- heidsbestuur binnen een jaar) pa niek en een massale uittocht van blankén uit Rhodesië tfot gevolg zou kunnen hebben. Dit weekeinde kwamen in de Tanza- niaanse hoofdstad Dar Es Salaam de presidenten van de „frontlijn- staten" rond Rhodesië bijeen. In een verklaring na een korte conferentie lieten de vijf leiders van Tanzania. Zambia. Angola. Mozambique en Botswana weten dat zij de gewapen de strijd voor de bevrijding van Zim babwe (Rhodesië) volledig zouden steunen. Zij zien dit als enige middel waarmee de onafhankelijkheid van het gebied bereikt kan worden. Ook de zwarte, in Genève aanwezige lei der Moegabe. zei gisteren dat niet de Geneefse conferentie, maar alleen de wapens over de toekomst van Rho desië zullen beslissen. Het Amerikaanse Congreslid Char les Diggs zei het afgelopen week einde in Genève dat Jimmy Carter en zijn toekomstige regering zich volledig zullen scharen achter een nieuw initiatief van Henry Kissinger om de besprekingen in Genève uit het slop te halen. TEHERAN. (AP) Het noordoos ten van Iran is gisterochtend door een zware aardbeving getroffen. Er zouden tenminste zestien doden en 23 gewonden zijn. Functionarissen van het Iraanse Rode Kruis, hebben gemeld dat in ieder geval drie dor pen schade hebben opgelopen en dat er hulp wordt geboden. Het in Teheran verschijnende dagblad Kayhan meldde dat er in de getrof fen dorpen Vandik en KalaLalam lijken uit de puinhopen worden gehaald. Het geofysisch instituut van de uni versiteit van Teheran heeft meege deeld dat de aardbeving zich om 07.31 uur plaatselijke tijd heeft voorgedaan en een kracht had van meer dan zes graden op de schaal van Richter. Het getroffen gebied ligt op 700 750 kilometer ten noordoosten van Teheran. Vervolg van pagina 1 Sar- kis zei dat de Arabische vredes macht tot taak heeft een eind te maken aan de gevechten, toezicht houden op de uitvoering van de over eenkomsten. bescherming te verle nen in geheel Libanon en de rust en stabiliteit te doen terugkeren. „Bij de handhaving van de veiligheid zullen zij geleidelijk geholpen wor den door de binnenlandse strijd krachten naarmate deze weer wor den gevormd. Wij hebben het recht deze troepen te aanvaarden, te vra gen om te blijven of te vertrekken volgens het besluit dat de Arabische koningen en staatshoofden hebben genomen." Sarkis zei dat de komst van de Arabische vredesmacht was besloten om de Libanese soevereini teit te bewaren. Hij vroeg die strijdkrachten hartelijk en broeder lijk te verwelkomen. Strijdende partijen hebben het afge lopen weekeinde In Beiroet en de buitenwijken zware gevechten gele verd en gebruikten daarbij tanks, artillerie, machinegeweren en mor tieren. De gevechten vormden een ernstige bedreiging van het broz«. 8 dagen oude bestand. ROME (DPA) Bij een zwaar on weer op het Italiaanse eiland Sicilië is de havenstad Trapani voor 80 procent overstroomd. Tien mensen kwamen hierbij om het leven, ter wijl enkele bewoners vermist wor den. Tientallen mensen hebben ver wondingen opgelopen. De burgemeester van Trapani zei dat het ziekenhuis van de havenstad ernstig beschadigd is. Muren stortten in. terwijl het licht uitvieL Bulldozers maken de wegen naar het ziekenhuis vrij. Zeer zware re genval was er in vier uur de oorzaak van dat grondmassa's. van de ber gen naar beneden spoelden, zodat binnen de kortste keren de verou derde riolen van Trapani verstopt raakten. 99 LONDEN (Reuter) Volgens de in Londen werkende Russische geleer de Zjores Medwcdew zou de ontplof fing van een Russische maanraket in 1960 het leven hebben gekost aan „dc knapste koppen van de Sowjet- ruimtetechnologie". Tijdens een in spectie na een mislukte start zou de raket alsnog zijn ontbrand, waarbij vele tientallen mensen om het leven kwamen. Het tijdstip van de lancering was propagandistisch gekozen op het moment dat de toenmalige partijlei der Chroestsjow in New York zou arriveren om de algemene vergade ring van de Verenigde Naties bij te wonen. Toen men op de knop drukte en er niets gebeurde, was er dus haast bij om te ontdekken hoe dat kwam. Men begon het onderzoek zonder eerst de brandstoftanks leeg te maken. De raket startte toen ter wijl hij door inspectieladders werd vastgehouden, aldus Medwedew. Zijn verhaal bevestigt een medede ling van de dubbelspion Penkowski uit 1961, dat destijds niet erg serieus werd genomen. In 1958, aldus nog steeds Medwedew. is in de Oeral een grote hoeveelheid radioactief afval ontploft dat daar niet erg diep was begraven. Het door de wind verspreide radioactieve ma teriaal zou honderden mensen heb ben gedood en duizenden gevallen van stralingsziekte hebben veroor zaakt. Het gebied zou nog steeds zijn afgesloten. Volgens de voorzitter van de Britse commissie voor atoomenergie, sir John Hill, kan dit verhaal alleen ver zonnen zijn. Zelfs als de Russen hoo- g actief afval zouden hebben begra ven. wat sir John niet gelooft, is er geen manier denkbaar waarop dat zomaar geëxplodeerd zou zijn. e vief Ï5a loor Jaap Walg ')Ol[ Begin vorige week verschenen *r berichten over een onlangs Neergeslagen opstand in de Pa- istaanse noordwest- grensprovincie. De aldaar wo- lende Pathanen waren open- ijk in verzet gegaan tegen de lationalisatie van hun bossen. Straaljagers, tanks en tiendui zend soldaten werden ingezet 'oor het centrale gouverne ment. Met stokken, stenen en aarden hebben de Pathanen ch tien dagen lang verweerd. Meer dan honderd regerings soldaten zouden zijn gesneu- eld. Honderdtachtig Patha nen kwamen om. Dit althans volgens de officiële bekendma- 1king. Aan het eind van de Indiase onaf hankelijkheidsstrijd tegen de Britse koloniale overheersers werd Pakis tan een zelfstandig land om als vluchthaven te dienen voor de tot dan toe geknechte moslims in India, he reeds in het toegewezen gebied Bevestigde stammen waren: de alles overheersende Poenjabi's in het oos ten. de onderworpen Sindhi's in het zuiden, de rebelse Baloechi's in het westen en de trotse Pathanen en Kashimiri's in het noorden. De mee gaande Bengali's aan de andere zijde van het Indiase subcontinent wer den tevens aan Pakistan toege voegd. Al deze groepen hebben een eigen taal en cultuur, en voorname lijk loyaliteit tegenover zichzelf en de eigen groep. De groepen zijn niet op elkaar betrokken.integendeel, men probeert elkander vliegen af te vangen. De ontwortelde Bihari's, de vluchtelingen van 1947 die uit India wegtrokken naar het nieuwe Pakis tan. moesten in dit mengelmoes van volkeren hun plaats zien te vinden. Bestaansrecht Aldus werd een staat gevormd die haar bestaansrecht ontleende aan het feit dat men in Brits-Indië een onderdrukte minderheid had ge vormd. De banier waaronder de ver schillen overbrugd zouden worden, was die van de godsdienst, de Islam. Eén en ander bleek een misvatting. Na de feitelijke oprichting van een staat dienen namelijk de inwoners te gaan geloven in het bestaansrecht van hun land. Men spreekt dan van „nation-building". Dit betekent dat de staatsburgers zich opstellen als loyale onderdanen van het staatkun dig geheel en zich identificeren met hun land in zijn totaliteit. Het natio naal saamhorigheidsbesef neemt na tuurlijk de interne verschillen niet weg. doch er moet in leder geval een bereidheid zijn het land als zodanig in tact te laten. Maar in Pakistan hoort men menigmaal de burgers hun land vervloeken. En ook in an dere opzichten ziet men nauwelijks aanwijzingen die op nationaal saam horigheidsbesef wijzen. Nee. men kan gerust stellen dat, na dertig jaar. Pakistan er niet in is geslaagd de Moslim-identiteit om te smeden tot een Pakistaans natio naal bewustzijn. Sterker dan ooit leeft de stammenstrijd. Dit ondanks het feit dat men officieel vasthoudt aan de godsdienst-ideologie. Zo was destijds in Bengalen „de Islam in gevaar", als er relletjes zijn is „de Islam in gevaar", als de leiders zichzelf niet meer geloofwaardig kunnen maken is „de Islam ln ge vaar". Het is een feit dat Pakistan India nodig heeft, omdat dit land de enige basis van legitimiteit van een onafhankelijk Pakistan is. Maar veel verder gaat die legitimiteit niet. Gaandeweg is ook bij de leiders doorgedrongen dat hun eieen bur gers de staatkundige integriteit van hun land in feite zelf nooit erkend hebben. Nee, het enige dat voor de Pakistani's een realiteit is. zijn de verschillen van regio en cultuur. Re ligie blijkt hen even weinig te kun nen verenigen als hun zwarte haren. De Bengaalse crisis van 1971 was eens te meer een blijk van de farce van de Islamitische eenheid. Men trachtte hier onder het mom van de handhaving van de Islamitische een heid een volstrekt verklaarbare emancipatiestrijd te onderdrukken met een gruwelijk bloedbad. Doch dit patroon kennen we van zoveel jonge staten die geen natie zijn en die slecht stamverbondenheid en - rivaliteiten kennen. Ook de politieke structuur past in het bakende beeld. In westerse landeq dienen politieke partijen als lichamen die groepsbelangen behar tigen op bestuursnivo. Als zodanig funktloneren de politieke partijen in Pakistan niet. Het is de regeringsbu- rokratie. de „Civil Service of Pakis tan". de „C.S.P." die deze taak waar neemt. In een dergelijke situatie ont staat licht een klimaat waarin cor ruptie kan bloeien. Als men lenin gen. vergunningen of toewijzingen wil hebben, als men iets gedaan wil krijgen, is omkoping de enige moge lijkheid. Een gericht beleid voert de ze burokratie nauwelijks. Formele gedragscodes worden genegeerd. De contacten van staatsburgers met de C.S.P. hebben een persoonlijk ka rakter. en ook de banden van de bovenlaag met de ambtenarij zijn van familiaire aard. Onder de vorige staatshoofden Ay- oeb en Yahya werd het regeringsap paraat door-en-door verziekt van hoog naar laag door omkoperij en vriendjespolitiek Men kan zich nau welijks voorstelling maken van de mate waarin de overheidsburocratie ook nu corrupt en inefficiënt is met betrekking tot uit te voeren be leidsmaatregelen, hoe onmachtig ze is de eigenlijke bestuursfuncties te vervullen. En Bhoetto, de huidige president, kan hier weinig aan doen zonder zijn eigen plaats in gevaar te brengen Burgeroorlogen Hoezeer stambindingen eigenlijk de enige verbondenheid is die door de inwoners van Pakistan ervaren wordt, blijkt wel uit de burgeroorlo gen van na de Bengaalse crisis. Zo woedt in Baloechistan, in het wes ten. tegen de Iraanse grens, al sinds 1973 een oorlog van de Marri- en Mengalstammen tegen de centrale regering. Honderdduizend soldaten zijn hier ingezet, duizenden doden zijn reeds aan beide zijden gevallen. Vliegtuigen bestoken de rebellen, die autonomie voor hun gebied wensen, dagelijks met napalm en splinter bommen. Door Frankrijk geleverde Mirages werden op verzoek van spe ciale inrichtingen voorzien die han dig zijn bij guerrilla-bestrijding. Per- zië steunt ook met mensen en mate rieel. De sjah wenst geen Baloechi- nationalisme in zijn eigen land. Gesteund wordt de Baloechi- vrijheidsbeweging door Afghanis tan. Ook de opstandelingen van de Noord-West grensprovincie, waar de Pathanen wonen, worden door Af ghanistan gesteund. Dit volkje voelt zich evenmin verbonden met de staat Pakistan en zoekt aansluiting bij de Pathanen van Afghanistan. Bomaanslagen, politieke moorden, sabotage, arrestaties van politici en studenten zijn hier aan de orde van de dag. Gemakshalve heeft Bhoetto de onafhankelijkheidsbewegingen van Baloechistan en de Pathanen aan de onwettig verklaarde National Awami oppositie-partij gekoppeld (die overigens inderdaad in deze pro vincies de politieke meerderheid had). Aldus werd de grootste opposi tiepartij uitgeschakeld. Dan zijn er de Kashmiri's. Zij willen al Jaren autonomie Hun tribale lei ders zitten dan ook al jaren in de gevangenis. En tenslotte werd in 1974 melding gemaakt van een onaf hankelijkheidsbeweging in Sind. Jaap Walg zat tijden* de Bengaalse crisis in Pakistan en heeft land en volk van «eer nabij leren kennen. Hij bekijkt de recente gebeurtenissen met als achtergrond zijn in Pakistan opge dane ervaringen. Dit is het eerste verhaal van een serie van twee over I Pakistan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5