Zware klap voor Labour Kremlin gelooft echt in verzoening met China T Dajan: Israël moet praten met Arafat Smith wil praten met „gematigde zwarten" Japans vice-premier treedt af Verkiezingen in Engeland: VS werken mee aan bestand in Libanon Habasj beschuldigt PLO van verraad Geen proces tegen Chinese radicalen Spaanse oppositie dreigt met boycot VN veroordelen wapenleveranties aan Zuid-Afrika Royal Nederland Centrum wint in Egypte Indiase Lagerhuis stemt voor uitstel van verkiezingen H 6 -^ZATERDAG 6 NOVEMBER 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 LONDEN (Reuter, UPI) De3ritse Labourregering heeft giste ren een gevoelig verlies geledrn doordat bij tussentijdse verkie zingen twee districten naar de Conservatieve oppositie zijn gegaan. Oppositieleider Majgareth Thatcher heeft aangedron gen op onmiddellijke algemme verkiezingen maar premier Cal- laghan zei, dat zijn rgeringzal doorgaan met haar werk. BEIROET, (UPI. Reuter, AP) De Verenigde Staten doen opnieuw po gingen een einde te maken aan de Libanese burgeroorlog. De Ameri kaanse zaakgelastigde in Beiroet, George Lane had gisteren een ont moeting met de rechtse leider Ca- mille Chamoen. Het was voor het eerst dat een Amerikaanse diplo maat de scheidslijn tussen moslims en christenen in Libanon overstak sedert de moord op de Amsterdam se ambassadeur Meloy in juni van dit jaar. Eerder deze week had Lane ook een onderhoud met de leider van de linkse moslims, Kamal Joemblatt. De Palestijnse Bevrijdingsorganisa tie (PLO) heeft gisteren de benoe- ming afgewezen van kolonel Al Haj tot opperbevelhebber van de Ara bische vredesmacht. Al Haj werd deze week door president Sarkis van Libanon benoemd. De Palestijnen vrezen dat de kolonel niet onpartij dig is en daarom achten ze de benoe ming in strijd met het akkoord van Cairo. Inmiddels heeft de kolonel contact opgenomen met het Syrische en Saoedi-Arablsche opperbevel om de komst van de vredesmacht te be spoedigen. De troepen zullen met zwaar materieel worden uitgerust en dat heeft enige vertraging in de komst naar Libanon veroorzaakt zo menen waarnemers. Inmiddels heeft Syrië gisteren offici eel de 22.000 Syrische soldaten ter beschikking gesteld van de Libane se president. De Syrische minister van buitenlandse zaken, Khaddam maakte bekend dat dit gebeurd was in het licht van de contacten tussen de Syrische regering met de secreta ris-generaal van de Arabische Liga. Riad en president Sarkis van Libanon. TEL AVIV, BEIROET (UPI, AP, DPA) De voormalige minister van defensie van Israël, Mosje Dajan, heeft zich gisteren een voorstander verklaard van onderhandelingen met de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie van Jasser Arafat. Anders is het onmoge lijk om een vredesregeling voor het Midden-Oosten tot stand te brengen, aldus de ex-minister. De grootste overwiining behaaden de Conservatieven bij de dondffdag gehouden tussentijdse verkiezngen In het district Walsall-noord. Dt dis trict werd tot nog toe vertegeiwoor- digd door John Stonehouse de voor zeven jaar achter de tralies is ver dwenen in verband met fraide. De conservatieven behaalded ii dit dis trict 43,3 procent van de itemmen tegen Labour 31,6. Slecht.' de helft van de kiezers kwam naar de stembus. Ook in het district Workiigton, in de noordelijke industriesreek van Groot-Brittannië wonnel de Conser vatieven. Ze behaalden lier 48,2 pro cent van de stemmen tegen Labour 45,6. Hier kwam, ev;nals bij de laatste algemene verhezingen drie kwart van het elect»raat naar de stembus. Klap Belde districten w;rden steeds als stevige bolwerken van Labour be schouwd zodat het verlies ervan een gevoelige klap vcor de regering is. Het feit dat prenier Callaghan on middellijk na df uitslag reageerde met de verklarirg dat zijn regering haar werkzaamleden voor een natio naal herstel za voortzetten wordt gezien als een aanwijzing dat de klap hard is aangelomen. Labour wist ip het nippertje het district New 2astle-centrum te be houden. De populaire liberale kandi daat werd her een goede tweede. Minder dan Je helft van de kiezers kwam op. E;n juichende Margareth Thatcher, cte leider van de Britse Conservatieven, hief gisteren het glas op de overwinning en hekelde de regerinf voor haar falend beleid en riep o> tot spoedige algemene verkiezingen. Geen front Volgens politieke waarnemers zou een dotftrekken van de verkiezings uitslag betekenen dat de Labour Party iwaar zou verliezen bij alge mene 'erkiezingen. De conservatie ven z»uden een meerderheid van zo'n 2i0 zetels in het parlement krij gen. Momenteel beschikt de Conser vatieve oppositie over 278 zetels in het Lagerhuis. Ze is er tot dusver niet in geslaagd met steun van libe ralen, nationalisten en unionisten een verenigd front tegen de Labour regering te vormen. Overigens hoeft premier Callaghan niet voor 1979 nieuwe verkiezingen uit te schrijven tenzij de regering eerder een neder laag zou lijden. Het overlopen van de Britse kiezers naar de oppositie wordt vooral toe geschreven aan de nog steeds hoge inflatie en werkeloosheid in Enge land, terwijl het Britse pond op de internationale geldmarkt weinig meer waard is. Overigens trok het Britse pond gisteren weer wat aan. PEKING (Reuter, AFP) De in verschillende kranten (ook in deze) gepubliceerde berichten als zouden de vier verguisde Chinese radicalen berecht worden, zijn onjuist. Een Chinese officiële woordvoerder zei gisteren dat de Finse delegatie, die de berichten in de wereld had ge bracht, de inlichtingen die zij van Chinese functionarissen gekregen hadden verkeerd begrepen hebben. De Chinezen hebben inderdaad ge zegd dat de vier zich aan een proces moeten onderwerpen, maar daar mee werd het onderzoek bedoeld dat aan de gang is om de „contra revolutionaire activiteiten van me vrouw Tsjiang Tsjing en haar mede plichtigen" te bewijzen. MADRID (UPI) De voornaamste linkse oppositie-groeperingen in Spanje hebben gedreigd met „een campagne van actieve boycot" te gen een voorgenomen referendum over democratische hervormingen. Het dreigement zal worden uitge voerd, tenzij de regering in Madrid een reeks voorwaarden accepteert, waaronder legalisering van de com munistische partij. Dit blijkt uit een verklaring die vrijdag is uitgegeven na afloop van een bijeenkomst op de Canarische eilanden van het nieuwe „forum van democratische organi saties". Het was de eerste bijeen komst van het 20 man tellende be stuur van het centrum, een natio naal bondgenootschap van opposi tiegroeperingen dat door socialisten en communisten wordt overheerst. Het forum werd twee weken geleden in Madrid opgericht door 80 verte genwoordigers van oppositiegroe pen en de groep „democratische sa menwerking". In de verklaring vraagt de linkse oppositie tevens deelname aan de controle over het referendum en vol ledige toegang tot de onder staatsbeheer staande televisie en ra dio. De regering van premier Adolfo Suarez krijgt het verwijt dat het referendum deel uitmaakt van een beleid „dat poogt het machtsmono polie te laten berusten bij dezelfde klasse die het al 37 jaar lang heeft bezeten". Als conferentie in Genève mislukt SALISBURY, GENÈVE (Reuter, UPI, AP) Premier Ian Smith van het blanke minderheidsbewind in Rhodesië heeft gisteren in Salisbury verklaard dat hij, als de conferentie in Genève mis lukt, de „gematigde Afrikanen" zal raadplegen over uitvoering van de Brits-Amerikaanse voorstellen voor een regeling in Rho desië. Dayan deed deze uitspraak in een interview voor de Israëlische televi sie over zijn onlangs verschenen me moires. Deze werden op 23 oktober in deze krant besproken. In zijn boek schrijft Dajan dat hij geprobeerd heeft met de Palestijnen in contact te komen. In het televisieinterview verklaarde de ex-minister: „Wanneer men een vergelijk wil bereiken moet men uit eindelijk rechtstreeks onderhan delen met de vijand. Dat zijn de Arabische staten, maar ook Arafat. Overigens zei Dajan van oordeel te zijn dat de meeste Arabieren ook nu nog de vernietiging van de staat Is raël willen. Gesprek De regering van Israël heeft zich steeds verzet tegen een gesprek met de PLO. Ze wil niet dat deze organi satie deelneemt aan de in Genève te houden vredesbesprekingen. Een groep prominente linkse zionisten is inmiddels al wel een gesprek aange gaan met de Palestijnen. De afgelo pen weken hebben er tweemaal be sprekingen in de Franse hoofdstad Parijs tussen Israëli en Palestijnen plaats gevonden. Van de kant van Israëli namen ex-generaal Matti Peled, de journalist Uri Avneri en Jaöcov Arnon aan de besprekingen deel. Van de kant van de PLO was Kaddoemi afgevaardigd. Kaddoemi wordt beschouwd als de minister van buitenlandse zaken van de Pa lestijnse Bevrijdingsorganisatie. De Israei zouden graag een compromis tot stand willen brengen dat voorziet in de erkenning van het bestaan van Israël door de Palestijnen in ruil voor de vestiging van een Palestijnse staat op de westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook. Woordvoerders van de PLO hebben tot dusver steeds geweigerd hun eis te laten vallen dat een Palestijnse staat het hele door Israël bezette gebied zou moeten omvatten. Wel hebben ze verklaard dat deelna me van de PLO aan het overleg in Ge-nève in feite de erkenning van Israël zou betekenen. Ook de vroegere minister van bui tenlandse zaken van Israël. Abba Eban is voorstander van toenadering tot de Palestijnen. Hij vindt dat Is raël met de gematigde Palestijnen moet praten als deze bereid zijn het bestaan van Israël te erkennen. Eban, die na de parlementsverkie zingen van volgend jaar de huidige premier Rabin graag zou opvolgen, heeft gezegd dat Israël nieuwe vre desvoorstellen zou moeten ontwik kelen. In het televisieinterview verklaarde ex-minister Dajan geen politieke ambities meer te hebben. Voor veel politieke waarnemers was de recente oprichting van een nieuw dagblad door de ex-minister aanleiding voor het uitspreken van het vermoeden dat Dajan weer graag in de politiek zou willen gaan. De leider van het Volksfront voor de bevrijding van Palestina Georges Habasj heeft de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie ervan beschuldigd bereid te zijn met Israël te onderhan delen en een Palestijnse ministaat te accepteren. Habasj verklaarde dat zijn organisatie Israël nooit zal er kennen en zal voortgaan met het uitvoeren van aanvallen op Israël, wat anderen ook met Israël overeen komen. „Het is duidelijk dat we onze strijd moeten voortzetten zolang er iets met de naam Israël op Palestijn se bodem bestaat", aldus de Pale stijnse leider in een interview dat gisteren gepubliceerd werd in het pro-Palestijnse dagblad Al Mohar- rer, dat in Beiroet verschijnt. Margareth Thatcher Daarbij sloot hij de vier zwarte nati onalistische leiders, die momenteel in Genève verblijven uit. Wel zei Smith dat er nog een kans is dat de conferentie in Genève over de toe komst van Rhodesië zal slagen. De premier maakte verder duidelijk dat hij onder een meerderheidsbe wind nog niet een bewind verstond dat via verkiezingen op basis van één man, één stem. tot stand was geko men. Smith zei aan een „verantwoor delijke meerderheid" vast te hou den, waarbij het stemrecht gegeven diende te worden op basis van kwali ficaties. Hij haalde vijf punten uit het Kissinger-voorstel aan en zei dat daarin niets stond over een Afri kaanse (dus zwarte) meerderheid. Toch wilde Smith wel praten over een Afrikaanse meerderheid, maar dan in dier voege dat ook hij, net als alle blanken in Afrika, Afrikaan was. Bij het falen van de conferentie in Genève zei Smith de „gematigde en verantwoordelijke Afrikanen" te zul len consulteren, zonder nader in te gaan op wie dat dan wel waren. „Als wij de steun van de gematigde zwar ten kunnen krijgen zullen wij ons weer tot de Amerikanen en de Brit ten wenden en hun vragen of zij bereid zijn met ons mee te doen en met hen de hele vrije wereld". Op de conferentie in Genève konden de afgevaardigden het gisteren op nieuw niet eens worden over een datum voor de formele onafhanke lijkheid van de opstandige Britse kolonie. Eén van de zwarte leiders, dominee Sithole zei dat de onder handelingsposities van blank en zwart zover uiteen liggen als maar mogelijk is. Hij beschuldigde de blanke delegatie ervan de zaak te vertragen. Ook de leider van de blan ke delegatie Van der Byl zei dat de standpunten onveranderd waren en dat er geen enkele vooruitgang ge boekt was. De afgetreden vice-premier Ta- keo Foekoeda NEW YORK (Reuter) De Algeme ne Vergadering van de Verenigde Naties heeft gisteren de westerse landen opgeroepen te stoppen met het sturen van wapens en nucleaire kennis naar Zuid-Afrika. In de ver gadering werd een resolutie aange nomen waarin landen die dat wel deden veroordeeld werden. De reso lutie richtte zich met name tegen de Verenigde Staten. Engeland, Frank rijk, Israël en West-Duitsland. Machtsstrijd binnen LDP verhevigd TOKIO (Reuter, UPI, AP) De Japanse vice-premier, Takeo Foekoeda, heeft gisteren zijn ontslag genomen. Verwacht wordt dat de bittere machtsstrijd binnen de regerende liberaal democratische partij (LDP) hierdoor nog zal verhevigen. Foekoeda zei op een persconferentie dat hij zijn ontslag heeft genomen omdat hij kritiek heeft op de leiding van premier Takeo Miki en omdat hij voorstander is van een hervor ming van de liberaal-democratische partij. Maar boze tongen beweren dat Foekoeda is afgetreden om zijn handen vrij te hebben voor de ko mende parlementsverkiezingen die op 5 december zullen worden gehou den. Foekoeda leidt een van de ADVERTENTIE Praat daarom tijdig met uw verzekeringsadviseur Bijvoorbeeld over een motornjtuigverzekering van verzekering maatschappij nv uw schild tegen schade grootste fracties in de LDP. die poogt de premier tot aftreden te dwingen vanwege de manier waarop hij het Lockheed-schandaal in Ja pan aanpakt. Verder wordt Miki be schuldigd van een zwak leiderschap. De 71-jarige Foekoeda zal nu voor de derde keer binnen vier en een half jaar proberen Japans premier te worden. En deze keer waarschijnlijk met succes, omdat tweederde van de LDP al heeft laten weten hem op de komende partijconventie tot partij leider te zullen kiezen. En in de Ja panse situatie wordt de partijleider van de LDP vrijwel zeker de nieuwe premier. Boter Tot nu toe heeft de 69-jarige Miki zich tegen de aanvallen van Foekoe da c.s. weten te handhaven. Hij kon daarbij rekenen op grote steun van het Japanse volk en de pers, die achter zijn beleid in de zaak- Lockheed stonden. Miki heeft altijd volgehouden de zaak-Lockheed tot op de bodem uit te zullen zoeken, zonder aanzien des persoons. Dat is hem nooit in dank afgenomen door velen binnen de LDP, die ladingen door Victor Zorza Het Kremlin gebruikt elk middel van dreigementen tot en met vleierijen om Peking ertoe te bewegen een onmiddellijke verzoening met de Sowjet-Unie te zoeken. Volgens de Sowjet-Unie wordt een dergelijke verzoening door de Verenigde Staten gedwarsboomd. Sommige Russische leiders lijken in de veronderstelling te leven, dat wanneer men de gelegenheid die is ontstaan door de dood van Mao niet snel en werkelijk aangrijpt, er lange tijd niet weer zo'n kans zal zijn. De 1 massale propaganda die Moskou nu over China laat heen gaan en waarin grootscheepse steun en onverbrekelijke vriendschap wordt beloofd, wordt vermoedelijk aangevuld door meer realistische toenaderingen langs geheime diplomatieke kanalen. Ln kringen van westerse inlichtin gendiensten heeft men geen bewij zen voor dergelijke rechtstreekse toenaderingen en twijfelt men er daarom aan of ze werkelijk plaatsvinden. Regeringsfunctiona rissen die de inlichtingendiensten om hun visie op de situatie vroegen kregen te horen dat zelfs wanneer Moskou dergelijke toenaderingen zou ondernemen, deze dan toch door Peking zouden worden teruggewe zen. In deze kringen houdt men vol dat de openbare afwijzing door Pe king van de condoleantie- en geluk- wensboodschappen uit Moskou tot de conclusie moet leiden dat diplo matieke avances op dezelfde reactie zouden stoten. Propaganda dt 'O- Maar tendensen in de propaganda geven soms een betere indicatie van wat er zich onder de oppervlakte afspeelt dan geheime inlichtingen of, zoals in dit geval, het gebrek aan Inlichtingen. De Russische propa ganda wordt goed gecoördineerd met de diplomatieke activiteit van het Kremlin. Er zijn vele voorbeel den uit het verleden die aantonen dat een nieuwe koers, die voor het aerst in radiouitzendingen naar bui ten komt, begeleid wordt door gehei me Sowjet-activiteiten die pas veel later bekend worden. De Russische radio-uitzendingen naar China hebben de polemiek van voor de dood van Mao vervangen door herinneringen aan de vroegere vriendschap en „vertrouwelijkhe den" over toekomstige samenwer king. In een uitzending werd er ge zegd dat de Sowjet-Unie elfduizend Chinese specialisten had opgeleid in de tien jaren die aan de breuk tussen Moskou en Peking in 1960 vooraf gingen. Er wordt op een dergelijke samenwerking „zelfs vandaag" aan gedrongen zodat beiden landen er van zouden kunnen profiteren. In een andere radio-uitzending werd aan de aan China gegeven steun op het gebied van de nucleaire industrie herinnerd en werd aangeduid dat dergelijke hulp in de toekomst op nieuw gegeven zou kunnen worden. „Klassenbelangen" De radio-uitzendingen zijn samenge steld uit een aantal lagen die van elkaar moeten worden gescheiden om de werkelijke boodschap op te vangen. Op het politieke vlak doet Moskou alle moeite om de „imperia listische" bewering te weerleggen dat de belangen op lange termijn van China en de Sowjet-Unie funda menteel tegenstrijdig zijn en dat daarom elke werkelijke verzoening onmogelijk is. Het gaat zelfs zo ver dat gesteld wordt dat China en de Sowjet-Unie identieke „klassenbe langen" hebben, dat deze communis tische belangen „fundamenteel" zijn en dat de vriendschap en samenwer king uit het verleden hersteld zou den kunnen worden om de beide partijen terug te brengen naar de „gemeenschappelijke strijd tegen de gemeenschappelijke vijand". Moskou verbloemt het niet. Het ver langt naar de „herleving van de machtige anti-imperialistische bondgenootschap van de Sowjet- Unie. China en alle andere socialis tische landen", een ontwikkeling dat door bepaalde kringen in de Verenigde Staten, zo wordt gezegd, verhinderd wordt. Om het adres te ontcijferen waar aan deze boodschap gericht is moet men duiken in interne Chinese pole mieken van de jaren vijftig toen sommige Chinese militaire leiders ervan beschuldigd werden tegen de uitdrukkelijke wens van Mao aan de instandhouding van het Russisch- Chinese bondgenootschap te wer ken. Het is dezelfde beschuldigingen die door de radicalen geuit werd tegen sommige militairen in Peking op het hoogtepunt van de machts strijd die aan de dood van Mao vooraf ging. De beschuldiging werd echter in een bedektere vorm geuit door historische vergelijkingen van Mao te gebruiken en door ogenschijnlijk Lin Piao aan te val len, die minister van defensie was en die in 1971 probeerde om naar de Sowjet-Unie te vluchten. Wapens Maar het werkelijke doel van de aanval was de militaire leiding die het bevel voerde verleden jaar over de strijdkrachten, toen Teng Hsiao- ping aan het bewind was in Peking. De zelfde militaire leiders blijven nu onder de nieuwe partijvoorzitter Hoea Kwo-feng aan het bewind. Sommige Chinese militairen zijn al tijd minder vijandig jegens de Sow jet-Unie geweest omdat zij wisten dat China het risico van een cata strofale nederlaag liep bij gevechten die misschien zouden uitbreken. An deren die zich de Russische militaire steun uit het verleden kunnen herin neren, bleven Moskou zien als de enige mogelijke bron van moderne wapens voor hun legers. Dat de boodschap van Moskou aan hen is gericht blijkt ook uit een artikel in de westerse pers van Vic tor Louis, de spreekbuis van het Kremlin, die door de KGB voor opdrachten op het gebied van de psychologische oorlogsvoering wordt gebruikt. Louis schreef dat zijn bronnen in Moskou „geloven" dat de Sowjet-Unie tot een over eenstemming zou kunnen komen met de Chinese militaire leiders van de oude generatie. Velen van hen, aldus Louis, werden in de Sowjet- Unie opgeleid en zij wisten wat de Russische „militaire en econo mische steun" voor China betekend had. „Daarom gelooft men in Mos kou" zegt hij „dat zij nog steeds beseffen dat het nodig is om een gemeenschappelijke taal met hun Russische buren te vinden." Nieuwe leiders De uitnodigende boodschap aan Pe king werd echter begeleid door een dreigement. De oudere generatie van Russische leiders, zo werd ge zegd, hadden de Chinese militairen die zij persoonlijk kenden, ver trouwd „maar de nieuwe generatie van Russische leiders was veel min der sentimenteel." In de afgelopen jaren, zo werd in de boodschap uit gelegd. terwijl Moskou op de dood van Mao en op een verandering van het beleid in Peking wachtte, waren de Russische „ouderen", zoals Louis ze beschrijft, in staat om een „on herroepelijke beslissing" in het Kremlin tegen te houden Maar. voegde hij hieraan toe. het zou „on juist" zijn om op Hoea die veel jon ger is, te wachten. Die Russische leiders die een afwachtende houding hebben ingenomen .zullen dat niet veel langer kunnen volhouden." Louis zegt dat het nieuwe Chinese beleid „in de komende maanden" zal moeten blijken. Dit zou zo concludeerde hij weieens „China's laatste kans" kunnen zijn om te bewijzen dat degenen die zich keer den tegen Moskou s onherroepelijke beslissing „gelijk hadden." Men moet naar het einde van de jaren zestig gaan om dergelijke Rus sische dreigementen jegens China te vinden, die nu door Victor Louis werden geuit. Toendertijd waren de dreigementen nuttig om de Chinese vijandigheid jegens de Sowjet-Unie te temperen en het Kremlin zou best kunnen denken dat ze nu zelfs effec tiever zouden zijn voor het verkrij gen van de nu gewenste resultaten. Kissinger Voor Henry Kissinger waren de Rus sische dreigementen, waarvan het artikel van Louis volgens hem er „één relatief minder belangrijk vormde" voldoende aanleiding om de Sowjet-unie publiekelijk en explicieter dan ooit tegen een aan val van China te waarschuwen. Mos kou koos er echter voor om Kissin gers waarschuwing als een „vuile poging om de verzoening, tussen China en de Sowjet-Unie, waarin het Kremlin nu echt gelooft, aan de kaak te stellen. Volgens Radio Mos kou probeerde hij de indruk te wek ken dat China door de Sowjet-Unie werd bedreigd omdat hij geloofde dat zij hun betrekkingen misschien zouden normaliseren. Wanneer Kissinger dat werkelijk ge looft en zijn goedkeuring aan de verkoop van computers aan China onlangs, waartegen hij zich enige tijd lang had gekeerd is een aanwij zing hiervoor dan heeft hij in het afgelopen jaar veel geleerd. Vroeger stelde hij dat de traditionele vij andschap tussen de twee landen zo sterk was en dat hun nationale be langen dermate tegenstrijdig waren dat er geen reden voor bezorgdheid bestond over een mogelijke verzoe ning in de voorspelbare toekomst. Daar is hij nu niet meer zo zeker van. Het is beter laat dan nooit. boter op hun hoofd hadden en ge tracht hebben het schandaal in de doofpot te stoppen. Miki heeft het ontslag inmiddels aanvaard en gezegd dat hij de post van vice-premier voorlopig onbezet houdt. In Tokio hebben demonstranten brandbommen gegooid naar het hoofdkwartier van de LDP en het keizerlijk paleis. De actie wordt ge zien als een protest tegen de komen de viering van het 50-jarig regerings jubileum van keizer Hirohito. Er werd geen schade aangericht. Twee personen, die „geen viering van de troonsbestijging" riepen zijn door de politie gearresteerd. Volgende week wordt in het militair museum bij het paleis een plichtigheid gehouden ter gelegenheid van de 50-jarige troonsbestijging van de keizer. CAIRO (UPI) De centrumgroep van de Arabische socialistische par tij. de enig toegelaten partij van Egypte, heeft in de tweede ronde van de verkiezingen, die donderdag werden gehouden, een ruime meer derheid behaald. De regering van president Sadat steunt op het centrum van de partij Verwacht wordt dat de president op korte ter mijn premier Salem zal ontvangen en hem zal verzoeken een nieuwe regering te vormen. Salem is de lei der van het centrum van de Ara bische socialistische Unie. Toen gisteren tachtig procent van de stemmen geteld was bleek dat de centrumgroep 200 zetels zou win nen. de rechtervleugel 15 en de lin kervleugel 2. Niet minder dan 71 onafhankelijke kandidaten slaag den erin een zetel te bemachtigen. Deze staan voor het merendeel dicht bij de centrumgroep van de Ara bische socialistische Unie. NEW DELHI (Reuter, AP) - Het La gerhuis van het Indiase parlement heeft gisteren voor de tweede maal sinds premier Indira Gandhi 16 maanden geleden de noodtoestand afgekondigde, het houden van alge mene verkiezingen uitgesteld. Met 180 stemmen voor en 34 tegen heeft het Lagerhuis een wet aangenomen die de termijn van het huidige parle ment met een Jaar verlengt. Het Hogerhuis zal volgende week onge twijfeld zijn goedkeuring aan het wetsvoorstel hechten Oppositielei der Indrajlt Goepta zei gisteren in de vrijwel lege kamer dat het besluit van de regering om de verkiezingen met nog een Jaar uit te stellen, het begin vormt van het einde van het meest gekoesterde recht van het In diase volk: het recht om te stemmen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7