„Hulp en geld altijd welkom in Mato. Grosso" Kort Leiden wil nu openheid over nieuwbouw AZL Vernieuwd Weigeliaplein als vanouds K Verhoging voor drinkwaterbedrijven B en W weten niets van vierde variant Residentie Orkest: snel repeteerruimte in Den Haag Pyromaan in Voorburg gepakt ROND DE KERK Schaefer goochelt met de sleutel Maasland steunt Braziliaans dorp KORPEL Delftse raad beslist nu snel over beschermd stadsgezicht V?' ZATERDAG 6 NOVEMBER 1976 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN TROUW/KWARTET H 6 Van onze correspondent LEIDEN - In een boze brief aan minister-president Den Uyl spreekt het college van B en W van Leiden zijn verbazing uit over het boven tafel komen van een vierde variant voor de nieuwbouw van het Academisch Ziekenhuis Leiden. - ,r Dit alternatief, dat betrekking heeft op de gedeeltelijke nieuwbouw op de terreinen rond het Piet Paaltjenpad en de renovatie van de rest van het bestaande ziekenhuiscomplex, speelt een belangrijke rol. bij de be sluitvorming in de ministerraad. Het college is er tevens boos over dat de overheid onvoldoende besluitvor ming heeft betracht ten aanzien van die besluitvorming. B en W betreu ren het dat deze variant, waarvan minister Qruyters van volkshuisves ting en ruimtelijke ordening voor stander is. niet is gepresenteerd toen op 27 september 1976 de secretaris van de commissie „Heroverweging overheidstaken" hun vroeg hun standpunt kenbaar te maken ta.v. de bouwplannen. Behalve over het feit dat zij uit de Leidse pers moesten vernemen, dat er nog een vierde variant is. zijn B en W verbolgen over het feit dat op het Leidse verzoek om voor de nieuw bouw van het AZL te komen tot oprichting van een werkgroep, de staatssecretaris van onderwijs en wetenschappen desUJds negatief re ageerde. In deze werkgroep moeten volgens B en W niet alleen delegaties van de betrokken ministerie zitting hebben, maar ook vertegenwoordi gers van de Rijksuniversiteit, het AZL en de gemeente Leiden. B en W herinneren de minister president aan een brief van 10 augus tus jL aan de staatssecretaris van onderwijs en wetenschappen waarin Zij hem meedeelden het beslist on Juist te zullen vinden, wanneer zij. wat betreft de nieuwbouw van het AZL. voor een voldongen feit zouden Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG Voor het Residentie Orkest is de maat voL In een brief aan de gemeente Den Haag laat het orkest weten dat het van de gemeen te op zo kort mogelijke termijn uit zicht moet krijgen op repeteerruim- ten in Den Haag. Momenteel moet het orkest voor repetities naar om liggende plaatsen als Poeldijk en nog onlangs naar Zoetermeer Wet houder P. Vink van kunstzaken zei dat de Nieuwe Kerk wellicht in de nood van het Residentie Orkest zou kunnen voorzien. De restauratie van het orgel ln de kerk is echter nog niet klaar en vormt daarom een obstakel voor het orkest. De wet houder beloofde de problemen op nieuw aan de orde te stellen in een gesprek met de directie van het orkest VOORBURG De bewoners van de torenflat op de hoek van de Prins Bernhardlaan en de Rodelaan in Es- sesteijn in Voorburg kunnen weer rustig slapen Een dertigjarige be woonster van één van de flatwonin gen werd in de nacht van donderdag op vrijdag door een rechercheur aangehouden Met een pakje kran ten onder haar arm en een flesje spiritus in de hand verliet zij haar woning Moejrn d« Irum *»n de WiiMnur- m Dorptkrrk »m open vaar ée Open deur dtrntl dia iamiddal. ia Wauraaa, lal ra* uur I radii If U f*ward* a Dri* diriil draaft ren tojiaadae karakter omdol vaar kei errrl ia la'a dien»! eea paar Uadrrrw «orden fr- Vaarf anper U di dr. Th C. rrdrr.k.r Mat bal Rotterdam. >1*1 Wlm Laad.man Toe- l« M «ar. I wrtl- Niet la de Wulit kerk raai» (vbruikelijk. maar la bei Caltareal reatraai cr rtrhl *c»- Mier aardt aetftn la Delfl weer eea later- kerkelijk* dleael frhoudrn. Aanvaar 12.09 aar De dimtl Maat ia kat trkea «aa Hertor. minf.dnf ra WilUbrordroadac- Daaraan tal Nieaw Oaet ladle ia Den Haaf. Aaavaag: 19.3d aar. Voer fang er dr. C. GUhi.it De aid. Drilt van do eer. „rreteaUnti Nederland brieft eea openbar* trerfaderinf «k C J rW» tawaf SN aar Toegang er») Zondag am ll.W aar houdt Time ..Kerk ia» - - - - ra dor nu lore kroot al I» d». S. Laadabeer. .ia de „Taar Sound»" eo orgaat.l Sietee A. Straling la »e taadaf in ..Bi|nttraaat~. de a Bila. era lag. De dieaal r. J. WM aM Den Haag la De Ure ia aanlag ia de Gerei. Krr* eea Da Urr. Voor fa agar is da. T t. eaa Utaeaa. la gobaaw .1 Centraal" Haald.traal De Lift, ai|a die dag allerlei akiieiiotioa. dto bafiaaea om lO.tf aar ca oaa II 3d aar betlolen «arden. Tijden* het koffie-a art)* spreekt de heeldrrdaktetsT eaa de Trau» Kwwrteibladea. de keer J Ttat- mmga ave* da Ckrtatabjbr reen Da dag worden geplaatst. Tot slot wijzen zij er op. dat van het bestuur van Lei den verwacht wordt, dat het zijn medewerking dient te verlenen aan welk alternatief dan ook dat door de ministerraad zal worden uitgekozen. „In verband hiermee stellen wij het zeer op prijs op korte termijn op de hoogte te worden gesteld van het bedoelde, ons nog onbekende, alter natief." aldus B en W van Leiden. Bijna waren twee Sinten naar Den Haag gekomen Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAQ Reeds nu is de strijd om de Mijter losge brand. Dit jaar zouden name lijk op dezelfde dag (20 novem ber) twee Sinterklazen, na een lange reis uit Spanje, hun in trede doen in Den Haag. Hoe is deze vergissing nu ontstaan? Het is in Den Haag al jarenlang (27 jaar) de ge woonte dat het Algemeen Haags Comité de officiële rondrit i<an de Sint door de residentie organiseert. Maar nu heeft de gemeente dit jaar ook haar toestemming gege ven voor het inhalen van teen andere?) Sint in Schevenin- gen. Deze gebeurtenis wordt georganiseerd door het Evene menten Comité Scheveningen. die bij de NOS gedaan heeft gekregen dat de intocht direct door de televisie zal worden uitgezonden. Om nu een ont moeting tussen de beide Goed- heilxgmannen te vermijden, heeft men een compromis ge sloten. De Sint van het Evene menten Comité komt aan in Scheveningen en maakt een kleine rijtoer door de badplaats. Daarna toert de zelfde Sint door de Haagse binnenstad en dat deel wordt dan door het AHC georgani seerd. Hierdoor wordt in ieder geval vermeden, dat de kinde ren. die alweer hoopvol uitkij ken naar het Grote Feest ge confronteerd worden met twee Sinterklazen. Maar alle par tijen betreuren wel dat het zo gelopen is Staatssecretaris Schaefer moest giste ren een hele goochel toer uithalen, voor dat hij de sleutel aan de bewoner van het laatste gerenoveerde huis aan het Weigeli aplein kon overhan digen. Hij hoefde dit gelukkig niet alleen te doen. maar kreeg hulp van de gooche laar Stefanie. Op de foto staat Schaefer nog met de goo- chelstok in zijn han den, terwijl Stefanie een witte duif met lint (daaraan de sleu tel) tevoorschijn haalt. De heer Van der Helm (rechts) kijkt lachend toe. want tenslotte was het de sleutel van zijn huis. Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG Staatssecreta ris Schaefer van volkshuisves ting en ruimtelijke ordening heeft gistermiddag de sleutel van de laatste woning van het renovatieproject Weigeliaplein in Den Haag aan de bewoner overhandigd Met de oplevering van deze laatste woning is een punt gezet achter dit grootst opgezette renovatieproject. Naar een ontwerp van het architec tenbureau H. W. Meyran zijn voor de „Woningbouwvereniging 's- Gravenhage" van 464 verouderde woningen aan het Weigeliaplein en omliggende straten. 396 moderne wooneenheden gemaakt. Het hui- zenbezit van de woningbouwvereni ging 's-Gravenhage in deze buurt dateert uit 1924—1925. In de loop van de zestiger jaren werd steeds duidelijker, dat deze woningen aan een grondige opknapbeurt toe wa ren. Bij de verhuur van leeggekomen woningen bleek de conditie van het huis vaak een probleem, evenals het ontbreken van een douche. Reeds in 1968 werd over deze zaak een advies ingewonnen bij de Natio nale Woningraad. Op grond daarvan werd een begin gemaakt met wat men toen al met een groot woord „renovatieplannen" noemde. Nu bij na na tien jaar is het project van dit z.g. ..portiekplan" afgerond. Dit plan hield in dat het aantal woningen door samenvoegingen drastisch be perkt zou worden. De uiteindelijke verdeling van 2-, 3-, 4-, 5-, en 6- kamerwoningen werd vastgesteld aan de hand van de wensen van de buurtbewoners en op grond van de gegevens van de gemeentelijke dienst voor de volkshuisvesting. Daarbij is duidelijk mét één aspect van het „moderne" renoveren reke ning gehouden. In zijn toespraak ging de staatsse cretaris o m. in op het rumoer, dat ontstaan is rond het wetsontwerp tot wijziging van de Woningwet (aan schrijving tot verbetering van wo ningen». In dit wetsontwerp, dat klaar ligt om door de Tweede Kamer te worden behandeld, wordt aan de gemeenten de mogelijkheid gegeven eigenaren van woningen te verplich ten noodzakelijke verbeteringen aan hun woningen aan te brengen. De heer Schaefer stelde, dat deze stok achter de deur onmisbaar is geble ken. omdat eigenaren niet altijd be reid zijn die verbeteringen vrijwillig aan te brengen. Erg belangrijk vindt hij het. dat de bewoners een grote rol spelen in de procedure en dat de hele gang van zaken rond de aanschrij ving onderworpen is aan de gemeen telijke democratie. Huurders kun nen. als het wetsontwerp wordt aan genomen, zelf het initiatief nemen. Zij kunnen het gemeentebestuur vragen hun huiseigenaar aan te schrijven. In alle gevallen zal er ruimschoots overleg met zowel de bewoners als de eigenaren plaatsvin den. In het wetsontwerp is ook een gedoogplichtvoor huurders opgeno men. waarmee wordt bedoeld, dat als aan alle voorwaarden is voldaan, de huurder de verbeteringen ook moet toestaan. De heer de Jong. voorzitter van de buurt- en wijkvereniging zei erg blij te zijn met de vernieuwde woningen, maar „haal nu eindelijk de bouwke ten maar van het plein. Dan hebben wij ons oude pleintje weer terug". Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De gemeenten, die hun drinkwater bij Haagse Duinwaterleiding betrekken, moeten daar in de komende jaren belangrijk meer voor gaan betalen. kubieke meter water 71,4 cent per kub. Dat is een extra toeslag van 40,6 cent. Volgend jaar zal de extra toe slag op het tarief 4 cent bedragen. Het bedrijf „De Tien Gemeenten" betaalt volgend jaar 3.4 cent meer dan was voorzien. In 1980 is de prijs voor dat bedrijf geen 35.9 cent per kub. water maar 70,5 cent. Uit de prijstabellen blijkt verder dat de ge meente Den Haag momenteel onge veer drie dubbeltjes op iedere kubie ke meter geleverd water verliest. De prijs, die de drinkwaterbedrijven ..De Vlietstreek" (Leidschendam. Rijswijk en Voorburg) en „De Tien Gemeenten" (onder meer Zoeter- meer. Nootdorp en Pijnackeri nu voor het Haagse water betalen is namelijk lager dan de kosten, die met de waterlevering gemoeid zijn. De kosten zijn gestegen, omdat Den Haag het water sinds enige tijd uit de Andelse Maas haalt. De Vlietstreek en De Tien Gemeen ten hebben een contract met de ge meente Den Haag afgesloten dat tot 1999 loopt. Na langdurige onderhan delingen zijn de drinkwaterbedrij ven er mee akkoord gegaan, dat de in het contract afgesproken tarieven gewijzigd worden. De gebruikelijke jaarlijkse tariefstijging wordt scher per gesteld dooreen extra toeslag. In 1985 zijn de tarieven gelijk aan de kostprijs. In 1980 betaalt het water leidingbedrijf „De Vlietstreek" in plaats van de in het oude contract afgesproken prijs van 30.8 cent per door Arie Bergwerf) MAASLAND „Ik zou graag terug willen, maar nu de acties hier zo lekker lopen, worden ze in Mato Grosso veel meer geholpen als ik hier blijf". Aan het woord is Maaslander Jaap van der Giessen over z'n hulpverlenende acties aan het Braziliaanse dorpje Mato Grosso. Mato Grosso is een dorpje in het oerwoud van Brazilië. Het ligt ongeveer tegen de grens van Bolivia, aan de Quaporé, een bovenarm van de Amazone. Er wonen 1500-2000 mensen in het dorp. dat in de slaventijd de hoofdstad van de toenmalige grote staat Mato Grosso was. Jaap van der Giessen is er acht maanden geweest en is sinds zijn terugkomst bezig de achtergebleven bewoners door allerlei acties te blij ven helpen. Hoe komt hij tot deze opmerkelijke vorm van hulpverlening? Jaap was in 1973 jdens de oorlog naar Israël gegaan om in de kibboetsj te gaan helpen. Hij ontmoette daar een vrouw die hem van een kindertehuis in Brazilië 73 vertelde, waar ze nog best wat mannenhulp konden ge bruiken. Jaap vertrok daarna op ei gen kosten naar Brazilië, waar hij in het kindertehuis Sao José ging wer ken. Na acht maanden was zijn hulp niet meer zo hard nodig. Om nu de terugreis al weer te aanvaarden sprak hem ook met aan. Dus besloot hij de zendeling Ouus Bringsken op te gaan zoeken. Na een reis van 2300 kilometer per bus en zendingsvlieg tuig. streek hij neer in het dorpje Mato Orosso Hij vroeg Guus en Jan- nie Bringsken. die daar financieel gesteund door de Stichting Christen Zending, het evangelie verkondigen, of hij twee weken mocht blijven. Een bewoner van Mato Grosse aan het werk bij de bouw van z'n lemen hutje. Broodjes Jaap van der Giessen met een indiaan uit de omgeving van het dorp. Die twee weken liepen uit tot acht maanden Jaap zegt hierover: „Ik sprak hun taal. die ik geleerd had in het kindertehuis, en werd onmiddel lijk overal bijgesleept". Hij leidde er o.a. kerkdiensten en gaf les op de school, toen de vrouw van de onder wijzer moest bevallen. Overdag werkte hij in de groentetuin en leer de de bevolking wat over grondbe werking. Zo leerde hij grond met bosgrond ophogen, zodat de produk- ten in de regentijd niet onder water kwamen te staan. „Twee broodma gere jongetjes uit het dorp kwamen een keer vragen of ze mij konden helpen. Ik liet ze toen met de werd al eerdkruiwagen bosgrond halen, maar zei hun de wagen maar half vol te doen", aldus Jaap. die ze aanvan kelijk veel te zwak voor dat werk vond. „Aan het nd van de dag gaf ik hun geld als dank voor de hulp. De volgende dag informeerde ik wat ze met het geld gedaan hadden, waarop de Jongetjes n het vertelden dat ze feest gevierd hadden". Het bleek dat ze voor hun geld broodjes gekocht hadden: voor alle zeven kinderen één en voor de alleenstaande moeder twee. In juli 75 kwam Jaap weer naar Holland en Maasland terug. Iede reen informeerde nieuwsgierig naar z'n belevenissen en zo kreeg het dorpje Ma to Grosso in Maasland de nodige bekendheid. In oktober van dat jaar kwam de eerste actie: huis aan huis werden kleren en schoeisel opgehaald en naar Brazilië gestuurd. „De inwoners van Maas land reageerden zeer sympathiek en dat gaf mij de moed om door te gaan", aldus Jaap. die in januari voor de tweede maal een beroep op de Maaslandse bevolking deed. Dit maal werd elke inwoner van Maas land gevraagd om per maand één liter melk voor een kind in Mato Grosso te betalen. „Aan melk is daar een groot gebrek", aldus Jaap. die na de geslaagde actie 95% van Maas land werkte mee iedere maand 700 gulden „melkgeld" naar Mato Gros so kon sturen. De afgelopen maand werd weer kleding opgehaald en een geslaagde bazaar/rommelmarkt ge houden. De opbrengst van de bazaar js bestemd voor de studie van Ernes to Francisco da Silva. een jongen uit Mato Grosso. die verpleger wil worden. Al met al zijn er nu 106 kledingpak- ketten naar Mato Grosso verstuurd, terwijl Jaap met nog enkele acties waarbij de nodige hulp hem overi gens niet ontbreekt— bezig is. „Had den we maar meer geld. dan konden we veel meer voor ze doen", verzucht „Zanglust" De Chr. Gem. Zang- en Oratori umvereniging „Zanglust" te I Leidschendam voert dinsdaga- I vond om 20.00 uur in de Andreas- kerk een aantal werken op. Te <1 horen zijn „Gloria" van Vivaldi, I „Kronungsmesse" van Mozart en „Lobgesang" van Bartholdy. Me dewerking verlenen het Haags 1 Begeleidingsorkest, Germaine Stordiau (sopraan), Molly Michel (alt/mezzo), Gerard van Dolder (tenor) en John Jansen (bas). De leiding is in handen van Herman de Wolff. Muziekbibliotheek Vosr degene die wat meer thuis wilhn raken in de Muziekbiblio theek van het Haags Gemeente museum is er dit weekend gele genheid om zich onder leiding van Drs. Van der Hul en de heer Verveen te oriënteren. Dat kan zaterdag van 10.00-16.00 uur en zondag van 13.00-16.00 uur in het Haags Gemeentemuseum. Ruchama Koffiebar Ruchama, ge- spreksceatrum uitgaande van de gereformeerde jongeren (vrijge maakt), houdt vanavond een dia- /discussieavond met als onder werp „Milieu." Dé avond begint om 20.00 uur in de koffiebar in de Louise de Oolignystraat 125, Den Haag. Militarisme Vertegenwoordigers van de Bond voor Dienstplichtigen komen maandag om 20.00 uur in de We- reldwinkel-Rijswijk, Schoolstraat 56, praten over de funktie van het leger. Ook zullen zij ingaan op de ontwikkelingen rond een eventu eel vrijwilligers/beroepsleger. CDA Woensdag a.s. om 20.00 uur is er in zaal D van Hotel Bel Air, Johan de Wittlaan, Den Haag. een open bare vergadering vtn het Chris ten Democratisch Appel. Deze ge- spreksavond wordt gehouden om de leden nog vóór de behandeling van de begroting door de Ge meenteraad in staat te stellen om met de CDA-fractle van gedach ten te wisselen. Bomen de Haagse Plantsoenendienst gaat binnenkort op het Konings plein een aantal bomen verplaat sen vanwege de aanleg van de demonstratie-fietsroute die al daar verschijnen moet. De twintig bomen zullen een andere plaats op het Koningsplein krijgen. Lesbrief De Dienst School- en Kindertui nen in Den Haag gaat in haar lesbrief bestemd voor het lager en kleuteronderwijs, nader in op het recente massale optreden van dr tropische plant watersla in de wa teren van Den Haag en het West- land. De watersla heeft zich zo sterk kunnen uitbreiden door een overvloed aan voedsel, een groot aantal nakomelingen en weinig vijanden, aldus de lesbrief, die enige „import-plagen" noemt en de bestrijding ervan onder de loep neemt. LO* ren zing geg gen lagl De deC gehc in hi trict digd zeve dwei cons trict tege van sten Ook noox Oroi vatii cent 45,6. laat: kwa sten KI; Beic stev schc geve Het mid' met haai naai gezi' hare Lab dist: hOUi daal Min kwa Tha Con Ge Volf een uits Par mei ven zo'x gen voor al uw bloemwerk telefoon 46.92.21. hij. Dat geld wil hij nu bij elkaar krijgen met behulp van de verkoop van T-shirts, met als opschrift „Mato Grosso". Ook probeert hij mensen te vinden die bereid zijn om per maand 10 te betalen, waarmee de schoolspullen voor een kind betaald kunnen worden. Giften en geld zijn altijd welkom (gironr. 3649483 tnv. penningmeester Mato Grosso-actie te Maasland). Dat het geld goed aankomt is een zekerheid: Jaap correspondeert nog steeds met de kinderen uit het dorp. Ook schrijft Jannie, de vrouw van de zendeling Guus Bringsken, elke keer om te melden dat de zendingen goed aangekomen zijn. Haar man en André Muller zorgen er voor dat alles eerlijk verdeeld wordt. „Er blijft ln de toekomst nog genoeg te doen", weet Jaap. „Zo zijn ze nu bezig om de gammele lemen hutjes te vervangen door stenen huisjes, gebouwd met stenen van de door Guus opgerichte steenfabriek" Hulp en geld kunnen altijd gebruikt worden: voor de wa- terfilterpotten om het water te zuive ren, voor stenen huisjes, voor de stu die van Ernesto, voor schoolgeld voor de kinderen Van onze correspondent DELFT De Delftse gemeente- raadscommmissie van stadsontwik keling, openbare werken en verkeer staat achter het voorstel van B en W om de oude binnenstad als be schermd stadsgezicht aan te wijzen. In 1974 deed de raad hierover al een principebesluit, maar nu vindt de gemeente de tijd gekomen het minis terie van CRM hier daadwerkelijk om te verzoeken. Dit naar aanleiding van het feit dat het „komplan" een bestemmingsplan voor de bin nenstad in een vergevorderd sta dium is. Het voorontwerp van dit bestemmingsplan zal binnenkort ter discussie gesteld worden. Een jaar, nadat de aanwijzing tot beschermd stadsgezicht door de mi nisteries van CRM en Volkshuisves ting en ruimtelijke ordening is ge schied, moet het „komplan" vastges teld of gewijzigd worden. Van de zijde van CRM werd al eerder op een definitieve uitspraak aangedrongen. Dit was ook gewenst in verband met subsidiemogelijkheden voor wonin gen, die weliswaar geen monumen ten zijn, maar wel belangrijk het beeld bepalen van dit stadsdeel. Enkele commissieleden hadden moeite met het vasthouden avan dr 17e eeuwse grenzen door Monumen tenzorg. Het gebied wordt in het oosten en zuiden (zonder het In de Vestegebled» begrensd door de 8c hie. In het westen door de Phoe- nixstraat en Westvest en in hel noorden door de Nieuwe Plantage. Zij pleit voor een uitbreiding in het zuiden tot over de Schie. Ook werd het idee geopperd de bomen in de oude stad in het plan op te nemen. -a doi Het bev. wor leid de mas onv toei In k gend zen toen daar plaa risse om I kregi Mosl ZOU C Peki zen dat king wen: de c mati zoud Pre Maai geve wat afsp< zoal: inlic! ganc met het den dat eerst

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 6