Den Uyl ziet resolutie nog geen gevaar lopen markim Schuld röntgenologen aangevochten Onvoldoende voor rekenmachientjes Regeling belemmert overgang specialist naar ziekenhuis Hogere opleidingen snel anders worden moeten opgezet Wiegel boos, Steenkamp enigszins gerustgesteld Staatsraad A. H. Korthals overleden electrische treinen compleet va. 6975 Prijsstijging Verbazing in Rotterdam over stortplaats Pessimisme bij artsenorganisaties Zitting verdaagd na pleidooi verdedigers Dodenspoorweg door het oerwoud ZATERDAG 6 NOVEMBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 Van onze parlementsredactie DEN HAAG Premier Den Uyl, lijsttrekker voor de PvdA bij de komende verkiezingen, meent dat de overeenstemming tussen PvdA en PPR over het ontwerp-regeerakkoord op geen enkele manier op de tocht is komen te staan. De premier zei gisteravond dat hem uit overleg tussen PvdA en PPR is gebleken dat het regeerakkoord geen gevaar loopt. Den Uyl reageerde hiermee op de uitspraak van PPR-lijsttrekker Ria Beckers, dat de 8-8 verhouding van progressieven en CDA-ministers in een nieuw kabinet voor de PPR niet past in het overeengekomen ak koord. Den Uyl verzachtte afgelopen donderdag het omstreden akkoord in een verklaring waarin hij de nieu we verhouding als gereduceerde mi nimum-voorwaarde noemde. Den Uyl gisteravond: „Het vobrafgaande overleg met de PPR gaf mij vertrou wen te veronderstellen dat de PPR mijn gedachte zeer ernstig wil over wegen'. „Dwingelandij" De uitleg die den Uyl gaf aan de omstreden ontwerp-resolutie van PvdA en PPR is geen matiging van de eisen, maar opnieuw een poging tot dwingelandij. Dat is de reactie van WD-fractieleider Wiegel op de verklaring van Den UyL In de oorspronkelijke resolutie, zo zegt Wiegel, stelden de socialisten zich tenminste zelf nog de eis dat ze bij de verkiezingen als grootste com binatie uit de bus moesten komen. Nu zeggen ze dat als het CDA de grootste partij wordt, links toch een gelijk aantal ministerszetels opeist als het CDA. en ook de post van minister-president met zijn doorslaggevende stem in het kabi net, aldus Wiegel. Dat zijn eisen, zegt Wiegel, waaraan het CDA als het zelfrespect heeft en respect voor de democratie toont, nooit en te nimmer zou mogen toe geven. Het bestuur tfan het gewest Zuid- Holland, dat de afgelopen weken een actie binnen de PvdA begon om de resolutie op een vervroegd congres te bespreken, is gerustgesteld na de uitleg die Den Uyl aan de resolutie geeft. In een verklaring stelde het gewestbestuur geen behoefte meer te hebben aan vervroeging van het congres. dat eind januari plaatsvindt. Schriftgeleerden CDA-vooraitter prof. Steenkamp vindt dat de verklaring van premier Den Uyl de burger weer moed geeft. Hij zei gisteren voor de KRO-radio van mening te zijn dat de resolutie nu wel degelijk gewijzigd is, en meer dan alleen de verpakking, maar de harde kern ervan is wel gebleven. Steenkamp signaleert dat de PvdA- doelstelling blijft het krijgen van een overheersende positie in een nieuw kabinet, en hij vindt dat het tevoren stellen wie er premier moet worden een aantasting is van het recht van de Kroon om de minister-president aan te wijzen. Prof Steenkamp zei dat het CDA nu schriftgeleerden in dienst moet nemen om te begrijpen wat er steeds precies door de PvdA bedoeld wordt. Uylologen zou ik die schriftgeleerden willen noemen, al dus Steenkamp. Van een verslaggever DEN HAAG Op 65-jarige leeftijd is in de Verenigde Staten overleden drs. H. A. Korthals, lid van de Raad van State, en oud minister van ver keer en waterstaat en vice-premier (in het kabinet De Quay, 1959-1963). Na zijn studie aan de economische hpgeschool in Rotterdam werkte de heer Korthals van 1936 tot 1940 als redacteur van de NRC. In de oorlog werkte hij op het ministerie van handel, nijverheid en scheepvaart, in 1945 werd hij Tweede Kamerlid voor de liberalen. In 1964 werd hij lid van de Raad van State, waar hij vele jaren de dienstplicht-kamers heeft gepresideerd. Daarnaast was hij voorzitter van de afdeling algemene zaken en had hij als oud-minister van verkeer en waterstaat veel be moeienis met zaken waarbij verkeer en waterstaat betrokken waren. Naast lid van de Raad van State was Drs. H. A. Korthals hij onder meer voorzitter «u> uc persraad. plaatsvervangend voorzit ter van de Stichting Radio Neder land Wereldomroep en Algemeen adviseur van de NOVIB. In het ver leden was hij lid van het Europese parlement, vice-voorzitter van de parlementaire enquêtecommissie, voorzitter van de Vereniging Veilig Verkeer en voorzitter van de NOVIB. Na de bevrijding maakte hij als lid van de commissie-Van Poll een reis naar Indonesië. Hij was rid der in de orde van de Nederlandse Leeuw en commandeur in de orde van Oranje Nassau. Hem waren ook buitenlandse onderscheidingen toe gekend. ADVERTENTIE Vervolg van pagina 1 De Federatie Nederlandse Vakbe weging stelt vast dat van de beoog de drastische ombuiging in de infla tie dit jaar niets terecht blijkt te komen. Het jaar 1977 begint met Rita ,,Ik heb twee kwartjes uit mijn spaarpot nodig. Wilt u hem voor me ka potslaan?" ongeveer dezelfde inflatiehoogte als 1976 is begonnen. De tegenvallende prijzen betekenen dat de prijscom pensaties in de cao-lonen over 1 ja nuari 2,5 procent zullen moeten zijn in plaats van de 2,2 procent die het centraal planbureau nog had bere kend in september. Daarbij gaat ook de FNV ervan uit dat de BTW- verhoging buiten de prijscompensa tie blijft. Het beleid om ook volgend jaar de kosten voor de bedrijven te drukken, staat dus nu al onder druk, aldus de FNV. Het NCW (christelijke werkgevers) vindt dat de oktoberstijging van de prijzen niet tegenvalt. Naast de BTW zijn vooral duurdere importen en oogst- en seizoeninvloeden de oorzaken volgens het NCW. Het KNOV (algemene middenstand) vindt dat het cijfer erg meevalt on danks de BTW-verhoging. Naast het effect van de BTW waren er in oktober prijsstijgingen voor koffie, horeca, vlees en vis, zui- velprodukten. ziekenhuizen, weekbladen, aardappelen en groen ten. Prijsdalingen waren er voor fruit en varkensvlees. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Waarom gaan de ministers Vorrink, Gruyters en Lub bers in principe akkoord met de inrichting van een stortplaats voor chemisch afval, zoals het bedrijfsle ven zich dit voorstelt?, zo ver zuchtten de Rijnmondraadsleden mevrouw H. A Edzes- Van Loon en mevrouw L. van Rijn-Vellekoop (beiden PvdA) in vragen aan het dagelijks bestuur van Rijnmond. De ministers, zo zeggen zij, zijn toch op de hoogte van de enorme aan loopverliezen en exploitatietekorten van de chemische afdeling van de afvalverwerking Rijnmond AVR), welke vuilverwerkingsindustrie im mers juist met het oog op deze moei lijk verwerkbare industrie-afvallen indertijd door de regionale en lokale overheden in het rijnmond gebied is opgericht. Over deze enorme verliezen is nu tussen Rijnmond en het Rijk overleg gaande om te komen tot een behoorlijke exploitatie-opzet van de chemische afdeling van de AVR. Het bedrijfsleven heeft nu een stich ting Verwerking Industriële af valstoffen „Induval" opgericht en deze stichting heeft gedeputeerden van Noord-Brabant een plan voorge legd voor een stortplaats voor che misch afval. Beide vragenstelsters menen dat, als de ministers op deze manier gaan werken, men de che mische afdeling van de AVR maar liever moet sluiten. Intussen heeft minister Vorrink de Tweede Kamer meegedeeld dat toestemming voor een „begraafplaats" voor sommige soorten chemisch afval in Noord Brabant nog niet aan de orde is. De minister zegt trouwens dat het in beginsel ook een tijdelijke zaak zal moeten zijn. De zaak wordt echter eerst nader bestudeerd. AüvEnrr\Tii Van een verslaggever DEN HAAG Die kleine, gestroomlijnde zakrekenma- chientjes, die de laatste jaren zo sterk in opkomst zijn, beloven veel. maar doen het niet altijd. Een on derzoek van de Rijks kantoorma chine centrale heeft aangetoond dat de kwaliteit van de apparaatjes dikwijls beneden de maat is. In totaal werden vijftig typen getest, steeds grote aantallen van het zelfde type. om het toeval uit te sluiten. Het resultaat is dat slechts een kwart van de onderzochte appara ten voldeed aan de normen die de centrale stelt voor eventueel ge bruik door overheidsinstanties Gebreken Bij het onderzoek kwamen veel ge breken aan het licht Tien types werden afgekeurd wegens slechte constructie en soldering, acht ty pes sneuvelden omdat ze een toet senbord hadden dat ondeugdelijk kan worden genoemd. Zeven types vertoonden rekenfouten als de bat terij wat zwakker werd. Vijf types kwamen voor advisering helemaal niet in aanmerking omdat de ver houding tussen geleverde presta ties en prijs eigenlijk zoek was. Het onderzoek is gepubliceerd in het technisch blad voor PTT- personeel (PTT-studieblad). Schudden De onderzoekers zijn ervan uitge gaan dat de machientjes onder ui teenlopende omstandigheden moe ten worden gebruikt. Maar bewe gen. of schudden, had in enkele gevallen tot gevolg dat er cijfers op het scherm verschenen. Het is dub. delijk dat de geringste fout een berekening al volstrekt waardeloos maakt. Ook het energiegebruik van de on derzochte typen liep erg sterk ui teen, van 2.4 cent per rekenuur tot 1.50 per rekenuur. Voor zakreken- machientjes wordt dan ook aange: raden batterijen van betere kwali teit te gebruiken. De ANWB. de RAI en Veilig Verkeer Neder land starten 15 november met een grote actie waarbij automo bilisten in heel Nederland gratis hun autogordel kunnen laten controleren. Daarbij zal wor den gelet op bruikbaarheid en conditie. De Stichting We tenschappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid heeft nagegaan dat er dit jaar 215 personen minder zouden zijn omgekomen in het verkeer als ze een deugdelij ke autogordel zouden hebben gedragen. Binnen de be bouwde kom ge bruikt de helft van alle automo bilisten hun au togordel niet. Buiten de be bouwde kom is dat percentage dertig procent. van een onzer verslaggevers UTRECHT De betrokken artsenorganisaties staan op het ogenblik niet positief tegenover de overgang van zelfstandige specialisten naar een dienstverband met het ziekenhuis waar zij werken of gaan werken. De financiële regeling daarvoor werkt in feite belemmerend en in veel gevallen onredelijk. Tot deze conclusie komt een geza menlijke commissie van de Landelij ke specialistenvereniging (LSV) en de Landelijke vereniging van artsen in dienstverband (LAD). Het hete hangijzer is de afkoopregeling voor de „goodwill". Dat is de bedrijfseco nomische waarde van de zelfstandi ge specialistenpraktijk als onderne ming. In het traditionele systeem betaalt een specialist die een prak tijk overneemt die „goodwill" (met geleend geld) aan zijn voorganger. Voor die voorganger is dat een essen tieel onderdeel van zijn oude dagsvoorziening. Sedert de invoe ring van een verplichte pensioenre geling wordt deze betekenis geleide lijk kleiner. Van onze onderwijsredactie DEN HAAG Minister Van Kemenade en staatssecretaris Klein (onderwijs) willen snel wettelijke maatregelen nemen om zogeheten algemeen hogere opleidingen mogelijk te ma ken. De bewindslieden hebben dergelijke opleidingen aange kondigd in hun nota „hoger onderwijs in de toekomst". In die nota. die vorig jaar werd uitge bracht, wordt een reeks van voorstel len gedaan om hoger onderwijs (we- tenschappe'ijk en hoger beroepson derwijs) anders op te zetten. De be windslieden willen hier nu een aan tal voorstellen uithalen en trachten die op korte termijn te verwezen lijken Het belangrijkste voorstel is de vor ming van algemene opleidingen op het niveau van het hoger beroepson derwijs (HBO). De HBO-opleidingen zijn nu erg beroepsgericht en de be windslieden menen dat er grote be hoefte is aan meer algemeen gerich te opleidingen. Een kwart van degenen die HAVO- eindexamen hebben gedaan in 1973 ging naar de pedagogische acade mie. „Nu al is zeker dat een belang rijk deel van deze studenten geen plaats als leerkracht in het basison derwijs zal kunnen krijgen." aldus de bewindslieden in een brief aan de Tweede Kamer. Zij hebben ge constateerd dat een belangrijk deel van de studenten aan de pedago gische academie meer vrijheid wil hebben bij het samenstellen van het studieprogramma. „Het zou dus een groot voordeel bieden als een deel van deze studenten passender on derwijs zou kunnen krijgen door de mogelijkheden van een algemene hogere opleiding." Een ander belangrijk argument tot het nemen van maatregelen op korte termijn is volgens de bewindslieden het feit dat er in het onderwijs op het ogenblik grote belangstelling be staat voor nieuwe onderwijspro gramma's. Veel scholen zouden be reid zijn nieuwe programma's te ont wikkelen. „Vertraging zou tot gevolg kunnen hebben dat deze interesse verslapt", aldus Van Kemenade en Klein. De cursusduur van de nieuwe oplei- dingen zal op drie jaar worden ge steld, terwijl de studenten één keer mogen doubleren. Aan het eind van het eerste jaar is er een examen, op grond waarvan bekeken wordt, wie wel en wie niet mag doorgaan. Een tweede voorstel dat de be windslieden op korte termijn willen verwezenlijken is de invoering van part-time hogere opleidingen. Zij willen in 1978 met vier van dergelijke opleidingen beginnen, namelijk Ne derlands. Engels, wiskunde en eco nomie^ Wanneer een specialist nu bij een ziekenhuis tegen een vast salaris in dienst treedt, moet de goodwill door het ziekenhuis worden betaald en dus in de verpleegprijs doorbere kend. Het geld kan nergens anders vandaan komen. Maar voor die door berekening in de verpleegprijs is toestemming nodig van het Centraal orgaan ziekenhuistarieven (COZ>. Het COZ hanteert hiervoor richtlij nen die door de artsen als onredelijk en onbillijk worden ervaren. Een verdere moeilijkheid is dat de wettelijke regeling zo in elkaar zit dat tegen de soms wat mistige beslissingen van het COZ bij geen enkele instantie beroep mogelijk ls. Volgens directeur drs C. J Wagner van het COZ zijn de richtlijnen on der andere bedoeld om een „oneigen lijk" gebruik van het dienstverband te voorkomen, bijvoorbeeld door specialisten die tot de ontdekking komen dat hun praktijk onverkoop baar is. Het COZ stelt zich ten op zichte van een dienstverband neu traal op. „Het tariefbeleid mag niet worden gebruikt om bepaalde struc turen te bereiken De heer Wagner deelde mee dat er onlangs na overleg tussen alle be trokken partijen (COZ. ziekenhui zen. ziekenfondsen, artsenorganisa ties) een brief ls gestuurd naar staatssecretaris Hendriks van volksgezondheid over de problemen rond het dienstverband van specia listen. „Wij wachten de reactie van de staatssecretaris met belangstel ling af", aldus drs Wagner. ADVFR i CNTlE Van een onzer verslaggevers 's HERTOGENBOSCH De verdedigers van de Eindhoven- se radiologen P. N. K. (55) en F. C. W. A. van Z. (60), die voor de rechtbank in Den Bosch te rechtstaan omdat zij vijf zie kenfondsen met valse declara ties zouden hebben benadeeld, hebben alle morele en zeker de juridisch aantoonbare schuld van hun cliënten van de hand gewezen. Vooral het pleidooi van mr. R. J. Polak was voor de officier van justi tie mr. J. Peijnenburg kennelijk zo zwaar dat hij verdaging van de zit ting vroeg om zijn antwoord te kun nen voorbereiden. Dat wordt volgen de week vrijdag dan een juridisch steekspel. Over de vraag of beide artsen het mede-plegen van valsheid in geschrifte, subsidiair oplichting in de schoenen kan worden geschoven of dat zij, zoals mr. Polak en mr. W. ten Bergen betoogden, het slachtof fer zijn geworden van fouten en mis verstanden. in de hand gewerkt door een zowel bij de administratie van het St Jozefziekenhuis als bij de ziekenfondsen totaal ontbroken heb bende controle. „Als de rijksaccountant G. Kleijnen verklaart dat het automatisme waar mee onjuiste coderingen werden ge hanteerd hem bij zijn onderzoek na een kwartier al opviel, had dan een eenvoudig controlesysteem alle na righeid niet kunnen voorkomen?" Aldus vroeg mr. Polak zich af. „In aansluiting daarop kan de vraag ge steld worden of de verdachten met hun razenddrukke praktijk er lust, tijd en aandacht voor hadden om zich voor het merendeel toch ten gunste van de belasting over hun topinkomen te gaan begeven in even armzalige als onhandige mal versaties met codenummers?" De raadsman vond dat ze dan wel andere methodes hadden kunnen bedenken zoals het opzettelijk vaag- houden van hun diagnoses teneinde verder onderzoek te stimuleren. Ze drongen er echter juist op aan het aantal röntgenologen uit te breiden, omdat ze het op hen afkomende werk niet meer aankonden. Mr Po lak wees erop dat bij de administra tieve verwerking van de onder zoeken tientallen mensen betrokken zijn geweest met alle mogelijkheden van fouten en misverstanden. Geen boze opzet Die mogelijkheden ontstonden voor al nadat het nieuwe coderingssys teem was ingevoerd, dat in het begin telkens aangepast moest worden. Mag daaruit enige bemoeienis van de artsen met de coderingen worden afgeleid, van boze opzet is niets ge bleken. Ze hebben ook nooit bepaal de instructies gegeven Het accepte ren van foutieve coderingen door de ziekenfondsen vestigde bij alle be trokkenen de indruk dat hun toepas sing van het nieuwe coderingssys teem juist werd bevonden. Op dit onderwerp hamerde mr. Ten Bergen in zijn pleidooi ook. Hij zei: „Men kon en mocht van deze overbe laste medische specialisten niet ver wachten dat zij ook nog oog zouden hebben voor de administratieve moeilijkheden. Helaas heeft de ad ministratie gefaald en deed.iedereen volkomen te goeder trouw wat hij. meende dat goed was". Beide raadslieden, van wie mr. Polak nog meedeelde dat het ten onrechte ont vangen bedrag (volgens de officier voor 188 gevallen 117.664 gulden, maar dit slechts te zien als „uit gangspunt") negen procent had uit gemaakt van de brutohonoraria en nog geen drie procent van de netto- praktijkopbrengst. verwierpen de bewijsconstructie van de officier. Deze had huns inziens in deze zaak boze opzet „als onderscheid tussen civiel-rechterlijke onzorgvuldigheid en het strafrecht rakende manipula ties" niet aangetoond Wat de feitelijke tenlastelegging be trof stelde mr. Polak dat geen der artsen ooit zelf declaraties heeft op gemaakt. Het medeplegen van vals heid in geschrifte moet echter in betrekking staan met het mede daderschap van anderen. Aangezien daarnaar ter terechtzitting geen on derzoek is geschied kan het mede- plegen door de verdachten ook nooit als bewezen worden aangenomen. Omdat zij ook geen instructies voor het opmaken van declaraties hebben gegeven is van het doen plegen even min sprake Na het coderingsmecha nisme trad het declaratiemechanis me in werking zonder enige recht streekse bemoeienis hunnerzijds. Dezelfde overwegingen ontkrachten volgens mr. Polak de subsidair ten laste gelegde oplichting. Deze maand verschijnt: Het drama van de Pakan Baroe - spoorweg op Sumatra door Henk Hovinga Omvang 160 pagina's. Geïllustreerd met tientallen foto's en tekeningen. In fraaie gebonden uitvoering op royaal formaat (16 x 24 cm.), met een geplastificeerd stofomslag in vier-kleurendruk (zie afbeelding) Prijs bij voorintekening f 19.90; na 31 december a.s. f 24.90. De aanleg van de PAKAN BAROE-spoorweg op Sumatra in de tijd van de Japanse bezetting geschiedde door krijgsgevangenen en dwangarbeiders onder dramatische omstandigheden. Deze geschiedenis - vrijwel onbekend tot dusver - is in menig opzicht de pendant van wat zich in diezelfde tijd en onder vergelijkbare omstandigheden heeft afgespeeld bij de aanleg van de beruchte BIRMA-spoorweg, een drama dat vooral door toedoen van de film "Bridge over the River Kwai" tot in de verste uithoeken van de wereld is bekend geworden. Tijdens een reis door Indonesië ontdekte de journalist Henk Hovinga toevalligerwijs midden in het Sumatraanse oerwoud de restanten van deze (letterlijk en figuurlijk) doodlopende spoorweg en, bijna onvindbaar, de graven van de vele naamlozen die aan de contructie daarvan ten offer zijn gevallen. Getroffen door de deze "stille getuigen" van een vergeten hoofdstuk uit de Pacific-oorlog zag Hovinga het als zijn opdracht alle beschikbare gegevens, tekeningen en foto's te verzamelen, uiteraard met medewerking van de weinigen die de verschrikkingen van PAKAN BAROE hebben overleefd. In deze uitgave is dit materiaal tot een even sobere als beklemmende reportage gerangschikt. Behalve aan de aangrijpende verklaringen van overlevenden ontleent dit boek zijn dokumentaire waarde vooral aan de unieke foto's en tekeningen, waardoor het drama van de PAKAN BAROE-spoorweg aan de vergetelheid is ontrukt en oe aandacht krijgt die het, zowel uit historisch als uit algemeen menselijk oogpunt, zonder twijfel verdient. Band- en stofomslag zijn geïllustreerd met een originele aquarel van C B. Snijders, die zelf bij het gebeurde betrokken is geweest. Dit boek is van gezamenlijke uitgave van Buiten Schipperhijn/Repro Holland. Amsterdam en Uitgeverij T-Wever B.V., Franeker. Wie nü intekent bespaart f 5.-! Profiteer van de lage voorintekenprijs door gebruik te maken van onderstaande bon. Zend deze vandaag nog aan uw boekhandel of (in open envelop, zonder postzegel) aan: UITGEVERIJ T. WEVER B.V. - ANTWOORDNUMMER 5 - FRANEKER Henk Hovinga Dodenspoorweg door het oerwoud Zend mij bij verschijning INTEKENBILJET tegen voorintekenprijs rechtstreeks/via boekhandel: ex Henk Hovinga. DODENSPOORWEG DOOR HET OERWOUD. Gebonden 19.90. Plaats Doorhalen wat u met wenst CP. Deze lokomotief, letterlijk "op dood spoor", is één der stille getuigen in het Sumatraanse oerwoud die nog herinnert aan wat hier gebeurde

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3