Synode praat verder Vertalen van de bijbel blijft een hoofdzaak i over herverkaveling" Blanke en zwarte NG kerken spreken over één synode Vandaag Conferenties Onze adressen: Ds. U. Fick (bijbelgenootschappen): Tutu mogelijk aan hoofd raad van kerken Zuid-Afrika Ds. Boonsma nieuwe leider van Youth for Christ VOORBIJGANGERS WOENSDAG 3 NOVEMBER 1976 KERK TROUW/KWARTET 2 Van een onzer verslaggevers LUNTEREN Als leden van een gereformeerde kerk zich plaatselijk niet meer „thuis" voelen, mo&n*U dan het recht krijgen, om lid te worden van een naburige kerk, ook zonder de bewilliging van ntoveigen kerkeraad? Deze vraag..komt vanmorgen op nieuw aan^e orde in de gereformeer de synode. Op 8 oktober hield de synode zich hier ook al mee bezig, maar op voorstel van ds E.J. Oomkes werd de bespreking toen geschorst voor nader beraad. Het treft wel. dat ds Oomkes de verdere bespreking niet meer kan meemaken, omdathij door een auto-ongeluk niet meer in staat Ls aan de synodewerkzaamhe den deel te nemen. Het waren de „verontruste" kerkers -den van Baambrugge. Heinenoord Nieuwdorp en Urk, die om een derge- lijke regeling hadden gevraagd waardoor verontrusten kerkelijk on derdak zouden kunnen vinden in na burige kerken van hun kleur. De zelfde kerkeraden willen trouwens ook. dat kerkeraden het recht krij gen. om nieuwkomers te weigeren. (Overigens heeft de kerkeraad van Heinenoord inmiddels aan de syno de laten weten, dat hij zich uit het ..reformatorisch convent" van deze vier kerkeraden heeft terugge trokken). De meeste synodeleden toonden bij de eerste bespreking bezwaar om aan het verzoek van Baambrugge c.s. te voldoen. Er zou een algehele geestelijke „herverkaveling" uit voort kunnen komen. „Men vraagt in feite regelingen om de ene kerk op te mogen splitsen in clubs van gelijkge zinden." aldus de synodale commis sie van rapport bij monde van ds P. Schravendeel uit Middelharnls. Voor noodgevallen kunnen noodoplossin gen worden gezocht, maar zulke inci dentele maatregelen dienen niet tot kerkordelij ke regel te worden ver heven. Dr J. Vlaardingerbroek uit Leeuwar den diende een tegenvoorstel in, om onder bepaalde voorwaarden toch aan het verzoek van Baambrugge c.s. te voeldoen, omdat nu bepaalde kerkleden „een onevenredig groot aandeel in het kerkelijk lijden" moe ten dragen. Hij kreeg daarbij de steun van onder andere prof. dr J. Firet en prof. dr G. Th. Rothuizen. Fair play De commissie-Schravendeel is nu in zoverre aan het tegenvoorstel- Vlaardingerbroek tegemoet geko men. dat zij nu aan de voorgestelde uitspraken een uitspraak vooraf doet gaan. waarin de kerkeraden worden aangespoord, fair play te spelen en alles in het werk te stellen om de eenheid van de gemeente te bewaren. De commissie stelt voor. dat de syno de uitspreekt: „Mede gezien de gees telijke nood. waarin vele leden der kerk ten gevolge van de hedendaag se verschillen in geloofsdenken en geloofsgehoorzaamheid zich bevin den, zijn de kerkelijke vergaderin gen en met name de kerkeraden gehouden in trouw aan het belijden van de kerk en in overeenstemming met de kerkordelijke afspraken hun beleid te bepalen. Zij staan daarbij blijvend voor de vraag, wat gerefor meerd katholiek belijden nil bete kent: zij staan voor de taak om van daaruit een kerkelijk leven te organi seren. waarin alles wat waarlijk christelijk is in alle variatie zijn kans krijgt; zij worden geroepen om dat zo te doen. dat de gemeente in al haar geledingen de kans krijgt om het te verstaan en mee te maken." Tussen aktiegroep en ambtenaar. Conferentie over het particulier Ini tiatief In het welzijnswerk, belegd door de landelijke gereformeerde raad voor samenlevingsaangelegen heden (GSA), bestemd voor alle ge reformeerden die betrokken zijn bij het welzijnswerk, vrijdag 12 novem ber, half elf tot vier uur. in het Jaarbeurscongrescentrum te Utrecht. InL bureau GSA, teL 03343244. De christen en het communisme. Studiedag, zaterdag 13 november van elf tot vier uur in „De Aker" te Putten (Old.) o.l.v. ir J. van der Graaf. Inleidingen door drs H. G. Leih, drs H. G. Geertsema, J. A. E. UIT Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet. Postbus 859. Amsterdam. Bij publlkatte wordt de naam van de schrijver vermeld. VAN LEZERS Therapie In Trouw van zaterdag 30 oktober las ik Signalement, een hele pagina over mensen die de levensblijheid missen. Maar wat zo Jammer ls: de oplossing wordt gezocht in midde len die maar tijdelijk helpen. En niet bij de Enige die ons de ware rust en levensblijheid kan geven: onze Here Jezus Christus. HIJ ls het die tot ons zegt: Komt tot MIJ, allen die ver moeid en belast zljt en Ik zal u rust geven. Na veel leed. moeite en strijd ben ik die Weg gegaan en de Here heeft mij verlost van angst en ook van medicijnen en mij rust gegeven. Prijst zijn Naam! Aalsmeer Mevrouw Filius Saamhorig (3) Dat drs W. Zeldenrust de beschou wingen van de heer Klei over uitla tingen gedaan bij de naamgeving „Saamhorig" (een nieuw blad van vrijgemaakte zijde binnen en buiten verband) niet kan waarderen is na tuurlijk zijn zaak. Bij mij als ge woon gereformeerde (zonder toe voegsels) kwam dat van Kiel Juist als zeer goed en terecht over. Wie en wat zijn we wel om maar even uit te maken dat waarheid en leugen bij anderen gelijke rechten hebben? Ten Boer K. W. Groenewold Oproep Ik ben zeer dankbaar met de oproep van de zes gereformeerde predikan ten. Met grote zorg heb ik het proces in de gereformeerde kerken meege maakt en daarbij dikwijls gedacht, als de grote verdrukking, vervolgin gen. dwalingen en verval komen, wie zal dan de Oemeente van Christus leiden, want er zijn zo weinig her ders en leraars die spreken. Tot troost en bemoediging las ik In het woord dat God. door Zijn profeet Jesaja liet opschrijven (Jesaja 30). dat God Zich zal verheffen om ons weer genadig te zijn. zodat Zijn volk niet zal blijven wenen, want de Here heeft ons wel brood der benauwd heid en water der verdrukking gege- AMSTERDAM: Postbus 859. Wibautstraat 131 Te! 020-913456 Telen 13006 ROTTERDAM/DORDRECHT: Postbus 948. Westbfaak 9. Rotterdam Tel. 010-115568 OEN MAAG/LEIDEN: Postbus 101. Parkstraat 22. Den Haag Tel 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN: Postbus 3. Meift/narkt 56. Zwolle Tel 05200-17030 ven, maar uw leeraars zullen zich niet meer verbergen, doch uw ogen zullen uw leeraars zien; en wanneer gij rechts of wanneer gij links zoudt willen gaan. zullen uw oren achter u het woord horen: Dit is de weg. wandelt daarop. Daarom ben ik zo blij met de oproep van deze zes predikanten en hoop ik dat de synode en met hen vele predikanten de gemeente weer de enige Juiste weg zal wijzen. Hoogvliet P. B rob bel Kasbah Vandaag werd lk zeer onaangenaam getroffen door uw artikel over de Kasbah in Hengelo, waar lk sinds 27. jaar met veel plezier woon. Ik vind het niet leuk in uw blad te moeten lezen, dat de buurt die mij dierbaar is zogenaamd asociaal dreigt te wor den. Ik begrijp er niets van dat uw blad dit sensationele stukje dat be rust op klachten 7 van de 184 bewo ners zo klakkeloos hebt opgenomen. Hengelo mevrouw Diet Dijkman Chemisch begraven De Nederlandse taal ls sinds kort „verrijkt" met het nieuwe begrip „chemische begraafplaats". Voorlo pig zet men deze vondst nog tussen aanhalingstekens, maar we mogen vrezen dat deze achterwege worden gelaten zodra dit begrip gemeen goed ls geworden. We kunnen hier spreken van een ergerlijke verru wing in het spraakgebruik. Men kan een stort- of bewaarplaats van che misch afval geen begraafplaats noe men. Begraafplaats en crematorium zijn voor ons begrippen die in onlos makelijk verband staan met het beëindigen van het menselijke aardse bestaan. Daarbij is meer eer bied gebruikelijk, dan bij de vraag hoe we ons afval kwijtraken! Goudriaan J. de Vos Glastuinbouw Het is verheugend dat Kamerleden unaniem gepleit hebben tegen de voorgestelde aardgastarieven voor de glastuinbouw. Helaas misten de pleidooien fantasie. Immers, wat heeft het voor onze samenleving op langere termijn voorzin de aardgas- prijzen kunstmatig laag te houden? Waarom kwam niemand met het volgende voorstel? 1. het vastrecht wordt tot een symbolisch bedrag teruggebracht; 2 een (nader vast te stellen) laag aardgasverbruik wordt beloond; 3. een (te) hoog aardgasver bruik wordt met een extra heffing gestraft; 4. glastuinbouwers met een laag gasverbruik die het slachtoffer worden van ongunstige weers- of marktomstandigheden, wordt een minimuminkomen gegarandeerd. Het voordeel van een dergelijke re geling is: De glastuinders worden er gemiddeld niet slechter van. De „gasbel" krimpt iets minder snel in. De Euro-consument zal in de winter dag zijn Nederlandse kropsla moe ten missen. In plaats daarvan kan hij veldsla van de koude grond eten. Komkommer kan hij van de warme grond uit het Middellandsezeege- bied betrekken. Ook het bloemetje met de ..Kerst" kan wel van elders komen Het zou toch te dol zijn als onze naar warmte hunkerende kin deren er achter kwamen dat een krop sla tn 1976 eigenlijk 2 gulden had moeten kosten terwijl de prijs maar een kwartje was (Inflatie bui ten beschouwing gelaten). HURWENEN A.Hollander Industrie-eiland (2) Het kunstmatig eiland zal in hoge mate bijdragen tot vergiftiging van de zeeën. Maar hebben de ontwer pers ook gedacht aan de mogelijk heid van oorlog? Een concentratie van de machtigste en vitaalste in dustrieën een heel eind buitengaats en zonder vrouwen en kinderen, een ideaal doelwit voor het plaatsen van een atoombom. Het zou ons in een seconde uitschakelen. Kwetsbare plekken hebben wij al genoeg. Amerongen P. Verburg. Tubbergen (6) Met ds. Van der Kooij moet ik het helaas oneens zijn. Er ls geen sprake van. dat prinses Margriet bij de uit vaartdienst van wijlen dr. Houben hier in Maastricht bevoorrecht is boven de hervormde predikant uit Tubbergen. Van deze dominee was bekend, dat hij zou willen communi ceren. Dit is hem (tot mijn grote spijt overigens) niet toegestaan. Van prinses Margriet was dit voornemen niet bekend, misschien is het mee doen met de communie wel spon taan bij haar opgekomen tijdens de uitvaartdienst, wie zal dat zeggen? De toch al grote St. Servaaskerk was bij de begrafenis van de heer Houben volledig bezet. Door de grote drukte was het de dienstdoen de geestelijkheid van de kerk niet eens opgevallen, dat de prinses zich onder de communicanten bevond, dat kan ik verzekeren. Overigens als het wél opgevallen was, dan ben ik er nog van overtuigd, dat men zo hoffelijk zou zijn geweest de prinses niet oinverrichter zake naar haar plaats terug te sturen. Er is geen enkele overeenkomst noch te genstelling tussen Tubbergen en Maastricht en daarom is het niet Juist te spreken over het meten met twee maten. Vermaat, prof. C. Veenhof en prof. dr A. Troost InL teL 02150 52641. toest 116. Solidaridad. Landelijke werkdag over Latijns-Amerika, zaterdag 13 november van tien tot vier uur in De Open Hof. te Amersfoort Inl. en opg. teL 070— 655207. Reveildag, zaterdagmiddag 13 no vember van een tot vijf uur in de doopsgezinde kerk te Utrecht Oude Gracht 270. Sprekers mevr. drs J. van Essen („Mevrouw Groen van Prinsterer") en drs H. H. van dei Laan („Heldring als pedagoog") Opg. bij dr P. L. Schram. Piet var Wijngaerdtlaan 42. Abcoude. In Hamburg is een oecumenische dienst gehouden, waaraan werd deelgenomen door Betty Williams, leidster van de Noordierse vrouwen-vredesbeweging. Hand in hand belijden hier hun verbondenheid rond het kruis, van links naar rechts, de r.k. bisschop Hubertus Brandenburg, Winnie Nelson, Fiona Molloy, Betty Williams en dominee Kart Malsch. Maastricht E. Maessen (Van een onzer medewerkers) AMSTERDAM Het vertalen van de bijbel is nog altijd een van de hoofdzaken van de We reldbond van bijbelge nootschappen. Op dit moment wordt de bijbel vertaald in 568 talen. Voor meer dan de helft zijn dit talen waarin tót nu toe niets of bijna niets van de bij bel is verschenen. Dit deelde ds. Ulrich Fick mee, de secreta ris-generaal van de wereldbond van bijbelgenootschappen. Hij bezocht dezer dagen ons land om de algemene vergadering van het Nederlands bijbelge nootschap bij te wonen. Ds. Fick was verheugd over het feit dat steeds meer kerken bereid zijn om samen aan het vertalen te gaan. In meer dan 100 vertaalprojecten participeren bijvoorbeeld rooms- katholieke bijbelvertalers, in een flink aantal projecten ook oosters- orthodoxe theologen. Op de vraag of dit geen theologische moeilijkheden oproept, antwoordde ds. Flcke dat vertalers nergens ter wereld op theologische moeilijkhe den waren gestuit. Wel zijn soms culturele verschillen, waarvoor steeds een oplossing kan worden ge vonden. Wel gaf hij toe dat rooms- katholleke bisschoppen soms bezwa ren maken, omdat hun eigen theolo gische uitleg soms in bepaalde verta lingen gemist wordt Eenheid Volgens ds. Fick streeft de we reldbond van bijbelgenootschappen ernaar dat in iedere belangrijke taal op den duur één bijbelvertaling ver schijnt voor alle kerken samen. „De tijd van een „kerkgenootschappelij- ke" vertaling, gekleurd door de voor onderstellingen en geliefkoosde ideeën van iedere kerk afzonderlijk is voorbij", meende hij. Het werk van de bijbelgenootschap pen heeft zich de laatste 25 Jaar sterk uitgebreid. In 1950 werden door de bijbelgenootschappen samen nog geen 20 miljoen bijbels en bijbelge deelten verspreid. In 1975 waren het er al meer dan 300 miljoen. Ook in 1976 zal dat aantal zeker gehaald worden en waarschijnlijk zelfs over troffen. De vraag naar de bijbel is zo groot geworden dat de bijbelge nootschappen prioriteiten moeten stellen, omdat zij niet alle vragers tegelijkertijd kunnen helpen. Daar voor ontbreken de noodzakelijke fondsen. Vrijwilligers De algemene vergadering van het Nederlands bijbelgenootschap, die te Doorn werd gehouden, besloot in de komende jaren de bijdragen voor het internationale werk sterk te ver hogen. Het eigen werk zal in de toe komst minder door stafleden en meer door vrijwilligers moeten ge beuren. Er zullen echter geen ge dwongen ontslagen mogen vallen. De vergadering sprak zich ook uit voor intensievere contacten met de kerken, zowel ten aanzien van de bijdragen uit die kerken als ten aan zien van de bijdragen uit die kerken via collecten in de plaatselijke ge meenten. Ten aanzien van het inschakelen van de vrijwilligers drong de algemene vergadering er bij de staf op aan meer aandacht te schenken aan trai ning en instructie De vergadering vroeg ten slotte de staf om meer hulpmiddelen in en bij de bijbel. In het bijzonder werd ge vraagd om in de bijbeluitgaven van de toekomst meer tekstverwijzingen op te nemen. JOHANNESBURG In kringen van de Zuidafrikaanse raad van ker ken houdt men het er op dat de Anglicaanse bisschop Desmond Tu tu va»- Lesotho de opvolger zal wor den van de aftredende secretaris van de raad, John Rees. Rees heeft be kendgemaakt, dat de bisschop, die tot voor kort deken van Johannes burg was, zijn kandidatuur in over weging heeft genomen. Deze be kendmaking heeft reeds groot en thousiasme verwekt onder de zwarte bevolking van de woonbuurten rond om Johannesburg. Ook het uitvoe rend comité van de raad van kerken meent dat Tutu de bijzondere kwali teiten bezit, die nodig zijn in deze crisistijd. Tutu zal, naar verwacht wordt, niet voor half december bekendmaken of hij kandidaat wil zijn voor de benoe ming. De bisschop zegt dat hij nog in gebed is over deze zaak. Bisschop Tutu was tot voor vier maanden deken van Johannesburg. De zwarte kranten in Soweto en in andere zwarte randgemeenten heb ben de kans dat Tutu zal terugkeren groot gebracht. Tutu staat bekend om zijn openhartigheid. Indien hij ja zegt, zal hij een van de zwaarste posten te bekleden krijgen, die in kerkelijk Zuid-Afrika bestaan. De secretaris van de raad van kerken dient kerken met een totaal van 15'/» miljoen leden. Hij zou de eerste zwarte zijn, die deze post bezet. PRETORIA De zwarte en blanke Nederduits gereformeerde kerken in Zuid-Afrika, bespreken deze week een wijze van samengaan, die meer inhoudt dan de huidige federale raad, waarin de kerken elkaar ontmoeten. Aanleiding tot het gesprek is de oproep van de (zwarte) NG-kerk in Afrika, te komen tot een volledige samensmelting van de kerken van de Nederduits gereformeerde familie. De bijeenkomst bespreekt een voor stel te komen tot een multuraciale koepelsynode, dat is opgesteld door prof. C.W. Boshoff, die in het alge meen wordt beschouwd als een aartsconservatief. Boshoff is hoofd van de afdeling zending van de theo logische faculteit van de universiteit in Pretoria. Hij ls de schoonzoon van de vermoorde premier van Zuid- Afrika dr Hendrik Verwoerd. Hij is ook voorzitter van het „Bureau voor rassenkwesties", een belangrijke steunpilaar van de apartheid. De acht leden-kerken van de neder- duits gereformeerde familie ln Zuid- Afrika en ln de omringende landen vormen afzonderlijke zelfstandige li chamen. Hun enige band ls de fede rale raad. die niet meer dan advise rende macht heeft. Scheiding In de laatste jaren hebben de zwarte „dochterkerken" nadrukkelijk aan gedrongen op het opruimen van de schelding tussen de kerken, die al leen op rassenverschil is gebaseerd. Het streven van de zwarte gerefor meerden wordt nu ondersteund door het voorstel-Boshoff. dat een geza menlijke synode met uitvoerende macht over de deelnemende kerken omvat. Het voorstel-Boshoff zal ongetwij feld sterke weerstand ondervinden van dr Koot Vorster. de broer van de premier, die voorzitter is van de Kaapse synode van de blanke kerk. Volgens Vorster is het streven naar eenheid verweven met vrijzinnigheid en communisme. In een vergadering van het door Boshoff geleide bureau voor rassenkwesties zei Vorster in het begin van dit Jaar: „Elke kerk heeft het van God gegeven recht op haar eigen manier de Heer te dienen. Vrijzinnigen en communisten heb ben dit aangevochten en hebben het onderwerp van de samenvoeging van kerken zomaar ln onze schoot gewor pen. maar het is niet meer dan een kunstmatige zandstorm. „Vorster zei bij die gelegenheid dat een gezamen lijke synode voor alle gereformeer den in Zuid-Afrika wel eens tot de conclusie zou kunnen komen dat rassenscheiding onbijbels is. het geen „mijn beginselen geweld zou aandoen". Een van de pleitbezorgers van het samengaan van de NGkerken is de scriba van de zwarte NGkerk in Afri ka, ds Sam Buti. Hij daagde ln dit voorjaar Vorster uit aan te tonen dat het samengaan van kerken van ge lijke belijdenis strijdig zou zijn met Gods woord. De rassenscheiding tussen de kerken gaat zeer ver. Zo kunnen blanke the ologen, die voorganger zijn van een zwarte of kleurlingen kerk niet als lid van zo'n kerk toetreden. De (zwarte) synode die vorig jaar In Wor cester bijeenkwam, deed een oproep dat blanke predikanten werkzaam in de zwarte kerk hun lidmaatschap van de blanke kerk behoren op te geven en moeten toetreden tot de zwarte gemeente die zij dienen. Dit jaar besloot de synode, die bij eenkwam in Alberton, dat de zwarte kerken ook de salarissen van deze blanke dominees voor hun rekening moeten nemen. In de praktijk zou dit betekenen, dat de salarissen van de blanke dominees op een zelfde niveau komen als de zwarte trakte menten. een zeer aanzienlijke loonsverlaging. HIER BENEDEN Wanneer twee mensen naar een preek of een toespraak luisteren, wil dat nog niet zeggen, dat ze hetzelfde horen. Niet zelden horen mensen datgene wat ze willen horen. Of ze onthouden dat alleen. Een vriend van mij preekte eens over een tekst die in de buurt lag van het eeuwige leven. Daarbij stak hij niet onder stoelen en banken dat hij het versje „Boven de starren, daar zal het eens lichten", niet zo geslaagd vond. Hij was van mening dat het hier bene den moet beginnen te lichten. Na afloop komt er iemand naar hem toe om hem speciaal te bedanken voor het feit dat hij nog eens dat mooie versje „Boven de starren" heeft aan gehaald. Een voorbeeld van twee verschillende hoorders deed zich maandagmorgen voor toen twee kranten een verslag deden van de preek van minister Van Agt, die hij zondag JL hield in de St. Nicolaas- kerk te Amsterdam. Het ene blad vermeldde: „Het gaat niet goed met de kerken in Nederland. We hebben het zo druk gekregen met het bered deren van zaken rondom ons heen, dat we nauwelijks meer naar boven kijken en aan de thuishaven den ken". Blijkbaar was dat de teneur van Van Agts preek, volgens het ochtendblad. Onze eigen verslagge ver gaf heel andere gedachten door. Niets van die naar-boven-kijkerij, maar „dat wij er geen genoegen mee kunnen nemen dat een overgroot deel van de mensheid nog in armoe de leeft." Woorden van gelijke strek king omringden in het verslag dit kernzinnetje. Waarschijnlijk heeft de heer Van Agt belde dingen ge zegd. (Waarbij opgemerkt dient te worden dat er kranten zijn, waar men van zulke dingen allerminst zeker is). Maar goed, waarschijnlijk geeft men dan ook datgene weer waar men zelf mee instemt. Bewust of onbewust. Het kan best zijn dat de eerste krant ook liever ziet dat christenen naar boven kijken. Dan kunnen anderen intussen beneden beter hun gang gaan. De man van de tweede krant is dan blijkbaar van mening dat het voor christenen impliciet is dat ze voor Gods aange zicht leven, maar dat er aan hun betrokkenheid bij onrecht op aarde nog wel eens wat ontbreekt. Missieraad houdt vast aan ontwikkelin gsbeleid UTRECHT De Nederlandse Mis sieraad (voorzitter: kardinaal Wille- brands) wil dat het Nederlandse ont wikkelingsbeleid in de komende ja ren op de huidige voet doorgaat, ook al zou er een andere regeringssa menstelling komen. De raad heeft hier op aangedrongen in een brief aan het parlement en de vaste kamercommissie voor ontwik kelingssamenwerking. De raad onderschrijft de manier waarop het beleid op het terrein van de ontwikkelingssamenwerking de afgelopen jaren door de Nederlandse regering is geformuleerd als richtsnoer voor de hulpprogram ma's. De raad zegt daarin een politie ke vertaling te herkennen van chris telijke uitgangspunten ten aanzien van de Derde Wereld, omdat de na druk wordt gelegd op menselijke zelfontplooiing, gelijkwaardigheid en gerechtigheid. De Nederlandse Missieraad betreurt dan ook dat onder druk van de eco nomische teruggang de kwaliteit en de kwantiteit der ontwikkelingssa menwerking dreigt te worden aange tast. Met name wordt gedacht aan de tendens om vanwege eigen econo mische moeilijkheden de ontkoppe ling van de bilaterale hulpverlening (hulpverlening van het ene land aan het andere) terug te draaien. Ook al kent Nederland grote proble men in verband met de werkloosheid en met het scheppen van nieuwe arbeidsplaatsen, toch mag volgens de Missieraad niet worden getornd aan de anderhalf procentsnorm voor ontwikkelingssamenwerking. Se rieuze ontwikkelingssamenwerking zo schrijft de raad snijdt in eigen vlees. Herverdeling en her structurering op wereldniveau vraagt offers. Hiervoor moet men ook in de eigen samenleving een rechtvaardige verdeling vinden. Van een onzer verslaggevers DRIEBERGEN Ds Pieter Boonsma. gereformeerd predikant op Marken, is benoemd tot alge meen directeur van Youth for Christ-Nederland. Hij zal als zoda nig de Canadeees George Brucks opvolgen. Samen met de adjunct directeuren Arnold van Heusden en Johan Vink gaat ds Boonsma het directieteam vormen. Ds Brucks, die een „sabbatsjaar" in Canada doormaakt, heeft als benoe ming aanvaaard tot directeur van Youth for Christ-Europa. Volgend jaar zal hij wel in Nederland, maar niet in het Nederlandse werk terug keren. Ds Boomsma (34 jaar Jong. drie jaar predikant) is binnen het Youth for Chrlst-werk geen onbekende. Hij is lid van de van de nationale raad van Youth for Christ en bestuurslid van het opvangcentrum van deze orga nisatie in Utrecht Waarschijnlijk zal hij volgend jaar Juni het direc teurschap op zich nemen. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Veenendaal: C. den Boer te Wageningen; te Driesum P. Schalk, kand. te Gorinchem. Aangenomen naar Beerzerveld: B. H. Weegink, kand. te Doorn. Bedankt voor Waddinxveen: G. Broere te 't Harde; voor Voorthuizen en voor Krimpen a.d. Lek: dr J. Broekhuis te Schoonhoven; voor Berkel en Rodenrijs en voor Almkerk: D. D. Lucas te Waarden- burg. GEREF. KERKEN Beroepen te Meppel: J. Nie- mantsverdriet te Zevenhulzen (Gr.). Op verzoek van de kerkeraad en gemeente van de kerk van Huizen zal C. M. Boerma, thans door deze kerk afgestaan aan het ICCO, zich per 1 juli 1977 opnieuw verbinden voor het wijkwerk van deze ge meente. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Oostelijk Flevoland: L. W. de Graaf te Heerde-Wapenveld; te Enschede-Noord (voor miss. dienst op Irian Jaya): J. P. D. Groen Jzn., kand. te Groningen. Aangenomen naar Alphen a.d. Rijn, Bodegraven: J. Borgdorff, kand. te Zwijndrecht die bedankte voor 16 andere beroepen. Beroepbaar: kand. J. P. D. Groen, Coleniusstraat 70, Groningen. CHR. GEREF. KERKEN Intrede op 5 nov. te Zutphen R. W. J. Soeters uit Zwolle. Pater Van Straaten Pater Amatus van Straaten heeft zijn werkzaamheden aan het vor mingscentrum „Vinea Domini" te Witmarsum na 29 jaar beëindigd. Hij heeft zich weer geheel beschik baar gesteld van het oecumenisch werk in Noord-Nederland en blijft wonen in Witmarsum. In 1947 stichtte pater Van Straaten het ka tholieke vormingscentrum in het kader van zijn oecumenisch werk in Friesland. Vinea Domini kreeg lan delijke bekendheid, onder meer door de Witmarsumer Gesprekken, waarin baanbrekende oecume nische thema's aan de orde werden gesteld. Ook het vakantiewerk voor jongeren kreeg veel weerklank. Het vormingswerk ging deze jaren een heel eigen ontwikkeling en slaagde erin, met groepen van verschillende levensbeschouwelijke en politieke richtingen zinvolle relaties te onder houden. Vanaf 1970 was pater Van Straaten directeur-coördinator. Donal Lamont Het verzet van bisschop Donal La mont tegen de politiek van de Rho- desische regering heeft de kerk veel goed gedaan, niet alleen in Rhode- sië, maar in geheel Afrika. Dit heeft de bisschop, die onlangs werd ver oordeeld tot tien jaar dwangarbeid wegens het niet aangeven van guer rillastrijders. verklaard in een lnter- vieuw met het Engelse r.k. weekblad „The Universe". HIJ verwacht, dat het hoger beroep in zijn zaak half december of begin januari zal wor den behandeld. De situtatie ls radi caal aan het veranderen en de zwar te Afrikanen zijn zich bewust van een toekomst ln vrijheid, aldus de bisschop, die al zijn hoop stelt op vreedzame middelen en steeds het geweld, van welke kant dan ook. heeft veroordeeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 2