i taal op Rhodesië-conferentie Mao voorzag val van zijn vrouw Gevechten breken opnieuw uit in Libanese hoofdstad Rechts slaags in Madrid Vrees voor vergelding Italiaanse communist zet zich weer af tegen Kremlin Voorzitter Richard toch bemoedigd OPEN HUIS Pakistan breekt met Amnesty International Honecker staatshoofd 0.-Duitsland Tsjechoslowakije wil uitlevering vliegtuigkaper Thailand bouwt strafkampen voor gevangenen muit rond laatste brief aan Tsjiang Tsjing ERDAG 30 OKTOBER 1971 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 JENeVE (UPI, Reufcr) Op de Rhodesië-conferentie in Genève overheerste gisteren de trachtige taal. De Ieders van de vijf delegaties herhaalden de harde uitspraken die ze de tfgelopen week al enlele malen hebben geuit. Er was bij deze officiële redevoeringen geen teken fan toenadering te bespeuren. Toch was voorzitter Ivor Richard na afloop optimistisch. Hij sprak fan een bemoedigeide bijeenkomst. [et krachtigst weerdensich de zwar- t leider bisschop Moesorewa en de leider Ian tmith. „Van tweeën één: of het volk krijgt nu de macht, of de strijd gaat door", riep Moezorewa. Hij legde uit dat er geen In Noord-Ierland vreesde men gisteravond een nieuwe golf van geweld als gevolg van de moord op Maire Drumm. Het illegale Ierse Republi- kanse Leger (IRA) verklaarde gisteren overtuigd te zijn dat de moord isgepleegd door rechtse protestanten. De politie in Belfast rekende er O) dat de IRA spoedig met een vergeldingsactie zal komen. Fe 53-jarige Maire Drumm werd gistermorgen in een ziekenhuis in lelfast neergeschoten. Zij was tot voor kort vice-voorzitter van de 'rovisional Sinn Fein, dat is de politieie organisatie van de IRA. Zij was kort geleden in het ziekenhuis opgenomen voor een oog-operatie. De drie jongemannen die haar neerschoten, kwamen gekleed in doktersj assen het ziekenhuis binnen. Op de foto: een dochter van mevrouw Drumm verlaat huilend het ziekenhuis. GROEN van PRINSTERERSCHOOL voor MAVO, OMMEN Ter gelegenheid van de opening van zijn nieuwe school gebouw aan de Baron van Fridaghstraat 137 houdt het bestuur een voor oud-leerlingen en wel op zaterdag 20 november a.s. van 14 uur tot 19 uur. Er worden geen persoonlijke uitnodigingen verzonden. Wilt u dit bericht aan u bekende oud-leerlingen zoveel mogelijk doorgeven? Het bestuur zou ter gelegenheid van deze feestelijke gebeurtenis gaarne een flink bedrag overhandigen aan de aktie „Kom op" van de Unie van de school met de Bijbel en hoopt dat veel oud-feerlingen mee willen doen door hun bijdrage te storten op bankrekening 3489.61.111 t.n.v. Christelijke Mavo bij de Rabobank Ommen. sprake kan zijn van geven en nemen op de conferentie. „Wij zijn alleen gekomen om te nemen", aldus Moe-, zorewa. De bisschop was daarmee nog radicaler dan Robert Moegabe, die het grootste deel van het guerril la-leger in Rhodesië beheerst en die vaak als de militantste zwarte leider wordt gezien. Moegabe vroeg in zijn openingsrede onafhankelijkheid binnen een jaar. Ook hij dreigde met een verheviging van de oorlog als er geen bevredigende regeling uit de conferentie komt. Wreedheden De blanke leider Ian Smith hield zijn reputatie van harde onderhandelaar hoog met een toespraak die er niet om loog. Hij wees alle beschuldiging over wreedheden die zijn strijdkrachten zouden hebben be gaan in de strijd tegen de guerrille- ros krachtig van de hand. Daar tegenover zijn er volgens hem „feiten en harde bewijzen" over en voor „ernstige wrede handelingen van ter roristen begaan tegen Rhodesische burgers." Smith herhaalde dat hij naar Ge nève was gekomen om het akkoord dat hij met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kis singer heeft gesloten, uit te werken. Dat plan-Kissinger schrijft voor spoedig een conferentie te beleggen om de samenstelling van een soort Raad van State te regelen, zo herin nerde Smith. De zwarte leiders her haalden gisteren één voor één dat zij juist niet willen praten over wat Kis singer en Smith hebben afgespro ken, maar dat zij in Genève zijn om de dekolonisatie van Rhodesië te regelen. Voorzitter Ivor Richard zei na afloop dat hij het allemaal bemoedigend had gevonden. Hij wees er later op dat de conferentie nog helemaal op gang moet komen. Hij gebruikte daarbij het beeld van een vliegtuig dat moet gaan opstijgen en nog maar enkele meters op de startbaan heeft afgelegd. LAHORE (Reuter) Pakistan wil alle contacten met Amuesty Inter national verbreken omdat deze or ganisatie zich schuldig maakt aan „oneerlijke en boosaardige pogin gen om het land te belasteren", zo heeft de procureur-generaal van Pa kistan gisteren meegedeeld. In Amnesty's jaarverslag staat dat het hooggerechtshof van Pakistan zijn eigen rechtsregels heeft gescha pen om de oppositiepartij, de Natio nale Awami-partij, te kunnen ver bieden. Voor andere rechtbanken in Pakistan zou zo'n uitspraak niet mogelijk zijn geweest. De procu reur-generaal Bakhtiar beschuldig de Amnesty van minachting en ge brek aan respect voor het hoogge rechtshof, en het verdraaien van de feiten. OOST-BERLIJN (AP. Reuter) De Oostduitse partijleider Erich Ho necker is geheel onverwacht door het nieuwe Oostduitse parlement tot staatshoofd van de DDR benoemd. Honecker (65) bezet nu twee van de drie topfuncties in het Oostduitse politieke apparaat. Hij werd boven dien gekozen tot voorzitter van de nationale defensieraad, wat onder meer het opperbevel over de strijdkrachten inhoudt. Willy Stoph. het vroegere staatshoofd, kreeg de derde be langrijke post, die van minister president. De aftredende premier Horst Sin- dermann wordt voorzitter van het parlement. Volgens westerse waar nemers komt dit neer op een degra datie. Alhoewel het 500 zetels tellende par lement gewoonlijk unaniem kiest voor de kandidaten die door de par tij voor dergelijke hoge functies worden voorgedragen waren de ver anderingen van gisteren voor bui tenlandse waarnemers toch een bij zondere verrassing. Honecker. die nauwe banden met Moskou heeft, heeft nu dezelfde sta tus als wijlen Walter Ulbricht, die in de jaren zestig het leiderschap van de partij en de functie van staatshoofd had. De vertrekkende president. Willy Stoph, die nu premier is geworden, was al eens eerder regeringsleider. Dat was in de periode van 1964 tot 1973. Toen Ulbricht overleed werd Stoph diens opvolger. De wijzigingen werden bekendge maakt op de eerste vergadering van de Volkskamer, het Oostduitse par lement. na de verkiezingen van twaalf dagen geleden. ROME (Reuter) De Italiaanse communistenleider Enrico Berlinguer wil voor West-Europa een socialistische maatschappij, die duidelijk anders zal zijn dan het communisme dat in Oost-Europa heerst. Hij schrijft dat in een beschouwing die gisteren in Italië verscheen. In dit stuk van 2000 woorden zet Berlinguer duidelijker dan ooit te voren uiteen, dat hij voor West- Europa een eigen soort socialisme wil. Deze opvatting heeft hem al verschillende keren in moeilijkhe den gebracht met Moskou. „De waarheid is dat democratie, in Ita lië en West-Europa, in leven kan blijven, zich verder kan ontwikke len en een opbouwende in plaats van een verdelende macht kan zijn als er wijzigingen in de sociale en politieke structuren worden aange- bra»*w* Hij vervolgt met: „Wij zijn er van daag de dag meer dan ooit van overtuigd dat toenadering en be grip tussen socialisten en commu nisten. volksbewegingen en pro gressieve groepen, protestanten en katholieken, en de krachten van de .leken-democratie' in West-Europa de enige deugdelijke weg is om het gevaar af te wenden dat ons conti nent geheel zijn specifieke, autono me. historische en politieke rol ver liest." De Italiaanse partijleider herhaalt te geloven dat communisme en de westerse democratie met elkaar te verenigen zijn. Hij merkt op dat ongeveer een derde deel van de mensheid momenteel probeert so cialistische samenlevingen op te bouwen. Het socialisme in de lan den is niet steeds automatisch een afdruk van het Sowjet-model. al dus Berlinguer. Zijn artikel is in Italië al bestem peld als het „manifest" voor het „europ-communisme". met een knipoog naar het oorspronkelijke manifest van Karl Marx. ADVERTENTIE BEIROET. TEL AVIV (AP, UPI. Reuter) In de Libanese hoofdstad Beiroet zijn gisteren opnieuw zware gevechten uitge broken tussen linkse en rechtse militias. PRAAG. MONCHEN (AP. DPA, Reuter) Tsjechoslowakije heeft gisteren de uitlevering verzocht van een 26-jarige vliegtuigkaper, die donderdag een Tsjechoslowaaks toestel dwong naar München te vlie gen. Volgens het ministerie van bui tenlandse zaken in Praag wordt de man, Rudolf Becvar, gezocht we gens moord op zijn broer. Dagbla den en radio in Tsjechoslowakije maakten eerder deze week al mel ding van opsporingsacties van de politie naar Rudolf Becvar, die zwaar gewapend op de vlucht zou zijn. nadat hij de moord had ge pleegd. Hij zou het vliegtuig ge kaapt hebben om aan de achtervol ging van de politie te ontsnappen. Het is voor het eerst dat West- Duitsland met een vliegtuigkaping te maken krijgt sinds minister Genscher in de algemene vergade ring van de Verenigde Naties een internationale conventie tegen vliegtuigkapingen voorstelde. Een woordvoerder van de Arabische vredesmacht noemde het oplaaien van de gevechten waarbij minstens 45 doden vielen „een ernstige te genslag, die wij proberen onder de knie te krijgen voordat het gehele Arabische vredesplan voor het beëindigen van de Libanese oorlog wordt ondermijnd". De Libanese mi nister van binnenlandse zaken en leider van de rechtse krachten. Ca- mille Chamoen, deed gisteren een beroep op president Elias Sarkis, eenheden van de Arabische vredes macht naar zijn geboortestad Deir al Kamar, dertig kilometer ten zuid oosten van Beiroet te sturen omdat de linkse krachten een aanval zou den hebben gelanceerd. Weggesleept Ondertussen heeft Syrië ten minste twee raketbatterijen van de posities van de rechtse troepen in Libanon weggesleept. Dit zou wijzen op een spanning in de banden tussen Syrië en de rechtse krachten. Waarnemers achten de kans groot dat Syrië de samenwerking met de rechtsen wil beëindigen. De Syrische troepen hebben reeds de Palestijnen toestemming gegeven zich samen te trekken in het zuiden van Libanon, langs de grens met Israël. Het lijkt erop dat Syrië, dat het grootste deel levert voor de uit 30.000 man be staande Arabische vredesmacht, zijn taak serieus wil uitvoeren. De stafchef van het Israëlische leger. Mordechai Goer, heeft gisteren in een vraaggesprek verklaard dat de Arabische vredesmacht in Libanon op militair vlak een ernstig gevaar MADRID (UPI, Reuter) Een bij eenkomst van de extreem rechtse falangisten in Madrid is gisteren uit gelopen op een massale vechtpartij. Daarbij zijn minstens drie mensen gewond geraakt. De falangisten raakten onderling slaags doordat één van de sprekers op hun vergadering iets kritisch zei over het bewind van wijlen generaal Franco. Er steeg ogenblikkelijk een gejoel op. dat overging in een mas saal geroep van „Franco. Franco". Het vechten begon toen enkele tien tallen Franco-aanhangers probeer den het spreekgestoelte te be stormen. De vechtpartij onderstreept een al lang bestaand conflict binnen de fa- langistische beweging, die werd ge sticht door José Antonio Primo de Rivera. Deze werd in 1936 gedood. Sommige stromingen binnen de fa- langistische verwijten Franco dat hij de oorspronkelijke anti kapitalistische uitgangspunten van zijn voorganger heeft los gelaten. Er waren gisteren in Madrid ook botsingen tussen stakende buschauffeurs en politie. Er reden gisteren ongeveer 200 bussen in Ma drid met soldaten als chauffeurs om de staking te breken. voor Israël zou kunnen betekenen als zij zal bestaan uit veel 8yrische. Egyptische, Iraakse of Jordaanse eenheden. Hij meende wel dat als deze macht zou worden gevormd uit eenheden van landen zoals Libië. Algerije. Koeweit. Saoedi-Arabië, zij voor Is raël eerder een gevaar op politiek vlak zou zijn dan een militaire be dreiging. Hij weigerde de zogenaamde rode lijn te definiëren, vanwaar Israël zich door Arabische troepen bedreigd zou voelen. Wel zei hij met nadruk dat de Syrië hebben begrepen dat zij er geen belang bij hadden de Israëli sche grens te veel te naderen. Israël sprak in het verleden steeds van een rode lijn in het zuiden van Libanon waarvan overschrijding door Sy rische troepen niet zou worden geduld. De Israëlische oud-minister van de fensie. Mosje Da jan heeft gisteren verklaard, dat Israël een troepen macht naar Zuid-Libanon zou moe ten sturen om de terugkeer van de Palestijnse guerrillastrijders naar dat gebied te voorkomen. Dajan voegde hieraan echter toe. dat hij niet dacht dat de Israëlische rege ring zijn voorstel in de praktijk zou omzetten. BANGKOK (Reuter) Sinds de militaire staatsgreep in Thailand van 6 oktober zijn in dat land 3.420 mensen gearresteerd, omdat zij ge vaarlijk voor de staat zouden zijn. Een politiefunktionaris heeft dit gis teren in de hoofdstad Bangkok mee gedeeld. De minister van binnenlandse zaken heeft gezegd dat vijf strafkampen worden gebouwd voor de gevange nen. Politie en soldaten hadden voor de coup meer dan 3000 studenten opgepakt tijdens bloedige rellen op de Thammasat-universiteit. De meeste van hen zijn op borgtocht vrijgelaten Tdoor Victor Zorza «(Pekings officiële bewering dat zich oen verwijdering heeft voorgedaan tussen Mao Tse-toeng en TTsjiang Tsjing wordt gelogenstraft door wat Mao's laatste brief aan zijn vrouw zou kunnen blijken te zijn. „Je bent onheus behandeld", zegt hij tegen haar. „Vandaag worden onze wegen gescheiden. Moge op beide werelden de vrede blijven rusten." Deze paar woorden kunnen mijn laatste j Joodschap aan je zijn." ifTsjiang Tsjing liet Mao's brief, ge schreven in de vorm van een gedicht, tldeze zomer onder haar aanhangers ondgaan. Mao leefde toen nog. De strijd tussen de radicalen van Tsji- mg Tsjing en de gematigden onder eiding van Hoea Kwo-feng was toen op zijn felst. Hoea beweert nu dat Mao herhaaldelijk zijn afkeur heeft litgesproken over Tsjiang Tsjing en laar „Wilde ambities''. Maar Mao'? irief laat zien dat hij Tsjiang Tsjing aanmoedigde om zijn strijd voort te setten. „Het menselijk leven is beperkt", zo zegt hij. maar de revolutie kent geen grenzen. In de strijd van de laatste tien jaren heb ik getracht de revolu tie te voltooien maar het is me niet jelukt. Maar jou kan het wel geluk ten." Mao voorzag ook de netelige Jositie, waarin ze nu verkeert. „Als je aalt", zegt hij. stort je in een niet te IfPeilen afgrond. Je lichaam zal wor den verbrijzeld en je beenderen ge broken." IDe brief geeft het beeld van een Mao. Idie het opneemt voor de radicalen en het politieke compromis ver- :rpt. De brief waarschuwt hen. en echt naar gebleken is. dat het t leger zich tegen hen zou kunnen ke ren. „Als dat zou gebeuren", zegt hij, al het nodig zijn een nieuwe par- ijen-oorlog te beginnen, zelfs als dat tekent dat men zich weer moet irugtrekken in de holen van Yenan, van waaruit Mao in de jaren dertig zijn eigen partizanenoorlog begon met het oogpunt het land te verove ren. In 1959 toen hij overhoop lag met de andere leiders en in het bij zonder de militairen, dreigde Mao: „Ik trek het platteland op om de boeren te leiden bij het omverwer pen van de regering". Dit dreige ment voerde hij bijna uit toen hij de Culturele Revolutie begon. De vogel en de beer Mao's bespreking van de buiten landse politiek wordt gekenmerkt door pvantrouwen jegens zowel de Russische beer als de Amerikaanse adelaar. Waarom, vraagt hij, werd Tsjiang Kai-sjeks Kwomintang ver slagen? „Omdat deze de buitenlan ders geloofde", en hij bedoelt dan de Verenigde Staten. Zowel „de vogel als de noordelijke beer" zijn wreed, vertelt Mao zijn opvolgers en hij lijkt zo zijn steun te geven aan de cam pagne. die de radicalen op touw heb ben gezet tegen verdere versteviging van de banden met de Verenigde Staten. Het lijkt vreemd dat Mao. die toch verantwoordelijk is voor China's opening naar de kant van de VS. zijn opvolgers de laatste maanden van zijn leven zou hebben ge waarschuwd voor het vertrouwen op buitenlanders. Maar op dat moment hadden de gematigden binnen de leiding kleur bekend en dreigden ze Mao's radicale binnenlandse poli tiek te ontmantelen. De buiten landse politiek was ook een punt van discussie geworden. De gema tigden wilden een veel bredere rela tie met de VS dan Mao ooit had voorgestaan en de radicalen waren daartegen. Veiligheid Het debat over de buitenlandse poli tiek, waarbij het ging om het hele vraagstuk van China's toekomstige houding tegenover de buitenwereld, kon worden afgeleid uit de verhalen in de Pekingse pers over de verwer ving van moderne Amerikaanse technologie. De gematigden voer den aan dat China's economische vooruitgang en militaire veiligheid afhing van de verwerving van zo'n technologie. De radicalen stelden daar tegenover dat China zo de slaaf van de VS zou worden. Geen van deze dingen werd openlijk verklaard en de toespelingen in de Chinese pers waren vaag genoeg om in Washington een soortgeljk debat op gang te brengen. Amerikaanse China-kenners vroegen zich af of er werkelijk sprake was van discussie in Peking en welke invloed het zou kunnen hebben op de Amerikaanse politiek. Op een paar uitzonderin gen na waren de analytici van de Amerikaanse regering het er over eens dat er in Peking geen sprake was van een debat over de buiten landse politiek en de beleidsbepa lers kwamen tot de slotsom dat de VS niets zouden moeten doen wat er maar op leek dat China technolo gische hulp zou kunnen verwachten Het standpunt van de minderheid werd door Michael Pillsbury in het tijdschrift Foreign Policy (Buiten landse Politiek) naar buiten ge bracht en de publicatie werd be treurd door regeringsfunctionaris sen. die van mening waren dat zijn pleidooi voor de verkoop van toe komstige technologie aan China ei genzinnig was. Maar nu zeggen ze dat hij uiteindelijk gelijk had en ze zijn zelfs bereid alle soorten van verontschuldigingen te maken voor de kwade trouw, die hem in de eerste plaats was toegedacht Computer Belangrijker is dat de officiële poli tiek zich langzaam beweegt in de richting, die door Pillsbury is voor gesteld. Regeringsfunctionarissen, die zich nu uitspreken vóór de ver koop aan China van een cyber- computer bruikbaar voor zowel burgerlijke als militaire doeleinden gebruiken als rechtvaardiging de zelfde argumenten, die in Foreign Policy worden aangevoerd. Maar in sommige regeringskringen is men bezorgd dat het „uitlekken" van het besluit de computer aan China te verkopen de hele operatie toch nog zou kunnen schaden. Net als in Peking zijn er ook in Washington groepen tegenstanders en sommige regeringsfunctionaris sen menen dat het nieuws opzette lijk naar buiten is gebracht door tegenstanders van de verkoop. Het is inderdaad mogelijk dat de rege ring van Hoea gedwongen zou kun nen worden de overeenkomst te an nuleren wanneer de voorwaarden van de verkoop in Peking algemeen bekend worden. Eén voorwaarde is dat de Amerikaanse deskundigen vrij grote bevoegdheden zouden krijgen om het gebruik van de com puter in China te controleren. De radicalen zijn altijd tegen iets derge lijks geweest want ze beschouwen dat als de eerste stap op weg naar de onderworpenheid aan de VS. De toon, die de regering van Hoea in haar openbare uitspraken heeft ge bezigd. wekt de indruk dat zij. althans voorlopig, de indruk willen vestigen door te gaan met de radica le politiek, zelfs al zijn Tsjiang Tsjing en de andere radicale leiders in de gevangenis gezet. Links en rechts Nu de radicalen zijn opgeborgen probeert Hoea de flanken van zijn regering te beveiligen tegen hun vol gelingen in het hele land. Daarom veroordeelt hij de linkse radicalen wegens het volgen van „een uiterst rechtse politiek" een motto, dat bij voorgaande machtsstrijd in Peking herhaaldelijk is gebruikt door de overwinnaars, ongeacht de politiek, die op het spel stond. De overwin naars moeten, wat hun eigen politie ke voorkeur ook is. laten zien dat zij de hoofdstroom van de partij tradi tie volgen. Deze is links georiënteerd en daarom wordt links verweten rechts te zijn. Zwart is wit Het wantrouwen jegens de VS, zoals dat blijkt uit Mao's brief aan Tsjiang Tsjing blijft van belang in Peking zelfs al is Mao dood en heb ben de radicalen een nederlaag geleden. Het echtpaar Mao in betere tijden. De arrestatie van Tsjiang Tsjing en haar drie medestanders kunnen de ideeën, die zij en hun volgelingen lange tijd in de interne partijdiscus sies hebben uitgedragen niet zo maar doen verdwijnen Zoals in de officiële verklaringen van de rege- ring-Hoea voor het eerst wordt toe gegeven. is de buitenlandse politiek een van de interne twistpunten. En er is alle reden om aan te nemen dat het een voornaam punt in het debat in Peking zal blijven

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7