msterdamse prijzen allen mee in EG Engeland in de markt voor lening van 25 miljard Marktberichten Meer aandacht schenken aan middelgrote landbouwonderneming Pond dwingt Norfolk Line tot inkrimping Burgemeester Schijndel wil vestiging houden iderzoek naar 700 artikelen toont aan: Eenmotorig vliegen naar Kenia ran bestelt 160 M6 straaljagers Holland United gaat dicht Duitse economie trekt verder aan Pond kan zich iets herstellen op valutamarkten Vier kopers voor betonfabriek van Nederhorst HAL wil dividendbetaling hervatten ÏÏSSiSSSZSSSSZS* Vandaag gesprek over Jansen de Wit Omvang export 13 procent meer in le halfjaar POMPEN Duitsland wordt zuivelconcurrent Kamervragen over problemen Akzo Vijf miljoen werklozen in EG iRDAG 30 OKTOBER 1976 FINANCIEN/ECONOMIE TROUW/KWARTET PS29/RH27 m een onzer verslaggevers EN HAAG Kopenhagen, Bonn en Parijs zijn steden waar de prijzen betrekkelijk hoog zijn. ublin, Londen en Rome vertonen duidelijk lagere prijsniveau's, terwijl Amsterdam. Brussel en uxemburg een midden-positie innemen. blijkt uit een publicatie van het ureau voor de Statistiek van de uropese Gemeenschappen, dat in tt najaar van 1975 een uitgebreide iquête hield naar de prijzen van ïgeveer 700 artikelen, die door ge- nnen in de negen hoofdsteden van EG kunnen worden gekocht. Aan hand van de verkregen gegevens teft het statistisch bureau de K»pkrachtpariteiten vastgesteld, at wil zeggen: hoeveel kan een con- iment met bijvoorbeeld honderd liden in handen kopen in de ver eende EG-hoofdsteden, reke- ing houdende met verschillen in isselkoersen en natuurlijk de rijzen. In het onderzoek zijn de ourprijzen en de kosten van me- Ische hulp buiten beschouwing elaten. resultaten van het EG-onderzoek onen aan. dat in het najaar van 1975 Amsterdam 94,98 nodig was om ezelfde hoeveelheid identieke goe- eren en diensten te verkrijgen als in onn voor 100 Duitse mark. Dit be tekent, dat 100 marken (op basis van de wisselkoersen in die tijd overeen komen met 102,91) een waarde hadden van 94,98. Het verschil wordt veroorzaakt door het prijsver schil tusen de twee hoofdsteden: in Amsterdam lagen de prijzen 8 pro cent lager dan in Bonn. Amsterdam is verder ook goedkoper dan Parijs (10%), Brussel (2%) en Kopenhagen (23%), maar duurder dan Rome (15%), Luxemburg (5%), Dublin (18%) en Londen (16%). Het Bureau voor de Statistiek van de EG heeft de 700 consumentenarti kelen in een aantal categorieën op gesplitst en het prijsniveau in de verschillende hoofdsteden vergele ken. Dan blijkt dat de Nederlandse huisvrouw (als ze de reiskosten en de eventuele invoerrechten laat voor wat ze zijn) het levensmiddelenpak ket. drank en tabak het voordeligst kan kopen in Rome. In de Italiaanse hoofdstad liggen de prijzen namelijk 11% lager dan in Amsterdam. Goed koper zijn voedingsmiddelen ook in Bonn en Dublin (7%). Londen en Kopenhagen (8%) en in Luxemburg (6%). Duurder zal de huisvrouw uitkomen als ze de boodschappen doet in Pa rijs en Brussel. Ze zal daar resp. 6 en 5% meer moeten uitgeven De prijzen van kleding en schoeisel zijn in Bonn 10%, in Rome 8%. in Kopenhagen 9% en in Londen 6% hoger dan in Amsterdam. Lager zijn ze in Parijsd (8%), Brussel (4%) en Luxemburg (10%). Gelijke kleding en schoeiselprijzen werden in Dublin aangetroffen. De kosten van huisves ting, verwarming en verlichting zijn hoger in Rome (20%), Luxemburg (5%), Londen (13%), Dublin (5%) en Kopenhagen (15%). maar lager in Bonn en Parijs (6%) en in Brussel (14%). Verkeer en vervoer is in de gehele EG, uitgezonderd Dublin, duurder dan in de Nederlandse hoofdstad. Voorzitter CBTB: Van een onzer verslaggevers ARNHEM De voorzitter van de Christelijke Boeren- er» Tuindersbond (CBTB) ziet als kernpunt van het landbouwbeleid het scheppen van meer mogelijkheden voor meer mensen. In de praktijk komt dat neer op een grotere aandacht voor het zogenaamde middenbedrijf. Eenmotorige vliegtuigjes worden doorgaans per schip vervoerd als de koper duizenden kilometers ver weg woont. Het vliegbereik van de toestel letjes is nu eenmaal niet ver. De heer G. Dierijck van Air Service Holland vliegt het eenmotorige Cessna 172 echter van vliegveld Teuge bij Apel doorn naar Kenia. Cessna, de moeder maatschappij van Air Service was bang voor moeilijkheden bij verzen ding en besloot daarom het vliegtuig zelf te laten afleveren. Air Service heeft extra tanks aan boord gemonteerd waardoor het toe stel 13 uur achtereen kan vliegen. Dierijck hoopt de vlucht in vijf dagen tc volbrengen. Het vliegtuig is aange kocht door de organisatie Wereld Wijde Zending". •EN HAAG Het ministerie van lefensie van de Verenigde Staten heeft de Amerikaanse vliegtuigfa briek General Dynamics meege deeld dat Iran 160 F-16 straaljagers heeft besteld. Dit heeft de fabriek aan haar vertegenwoordiging in on der andere Nederland gbericht. Het is de bedoeling dat de aflevering van deze 160 vliegtuigen in het begin van de jaren tachtig zal aanvangen en na vier jaar zal zijn voltooid. Uiteindelijk wil Iran driehonderd vliegtuigen van dit type. De Verenigde Staten hebben in ja nuari van het vorig jaar besloten de F-16 te verkiezen boven de F-17 van Northrop. De VS hebben toen te kennen gegeven in totaal 650 van deze F-16 straaljagers te willen be stellen. IVier Westeuropese landen. België. Noorwegen, Denemarken en Neder land hebben vorig jaar juni het be- sluit genomen samen 348 vliegtui- gen van dit type te bestellen. Neder land heeft daarvan voorlopig 84 be- I steld met een optie op nog eens achttien. Op grond van de contracten die de regeringen van de vier Westeuro pese landen met de regering van de Verenigde Staten hebben gesloten, worden de Nederlandse industrieën, die betrokken zijn bij de contracten met General Dynamics over de bouw van de F-16, ook ingeschakeld bij de produktie van vliegtuigen voor zgn. derde landen, landen bui ten de vijf bovengenoemde. Dit kan betekenen dat in Nederland gebouwde componenten bestemd worden voor F-16's voor Iran, dan wel dat die componenten hun weg vinden in F-16's, die voor de VS zullen worden gebouwd. Naar schatting zullen de vier Wes teuropese landen aan compensatie opdrachten, die voortvloeien uit de bestelling van Iran, voor ongeveer een half miljard gulden kunnen krijgen. 80 tot 100 man zonder werk HEERLEN Het landbouwmachi nes producerende bedrijf „Holland United Heerlen" wordt gesloten. De directie van Trioliet-Losser heeft donderdag aan mr Duynstee, be windvoerder van het in surséance verkerende bedrijf meegedeeld, dat men Holland United niet zal overne men. Volgens mr Duynstee zijn in terne redenen bij Trioliet hiervan de oorzaak. Volgens mr Duynstee betekent deze stap dat 80 tot 100 mensen, nu nog werkzaam bij Holland United, per 31 december zonder werk komen te zit ten. „De mogelijkheid dat een be drijf uit een andere sector in de fabrieksruimte in Heerlen werkzaam wordt, acht ik wel moge lijk. Ik sluit echter uit dat in de zelfde sector nog een bedrijf te vin den is dat geïnteresseerd is in Hol land United," aldus mr Duynstee. UTRECHT Tussen de voedings bonden van het FNV en de In dustriebond NW is onenigheid ont staan over hun houding tegenover de 8igarettenfabriek Philips Morris, die zoals bekend reorganisatie plannen heeft. De voedingsbonden vinden de opstelling van de Industriebond NW onbegrijpelijk en hoogst onge lukkig. Zij zijn niet boos maar be droefd over wat zij noemen een ge brek aan solidariteit. ADVERTENTIE ADVERTENTIE BONN De opleving van de Westduit- se economie heeft na de zomer maanden, waarin zich een vertra ging voordeed, weer aan snelheid gewonnen. Dat staat in het jongste maandverslag van het Westduitse ministerie van economische zaken. De Westduitse industrie heeft na de zomer verscheidene flinke orders uit het buitenland gekregen. AMSTERDAM Op de internationale valutamarkten was vrijdag sprake van een koersherstel voor het zwaar getroffen pond sterling. Berichten dat Engeland bezig zou zijn met het aantrekken van een lening ter grootte van tien miljard dollar (ongeveer 25 miljard gulden) waren oorzaak" van de betere stemming voor het Britse betaalmiddel. De bedoeling van deze lening zou zijn diegenen, die hun pondentegoe den kwijt willen, daaruit te betalen. Aangenomen wordt, dat zich zowel in het bezit van officiële instanties (regeringen) als in handen van parti culieren in het buitenland voor een bedrag van ongeveer zes miljard aan ponden bevindt Met name Ara bische landen (Koeweit) en andere olielanden (Nigerië) zouden over aanzienlijke pondentegoeden be schikken. Deze grote pondentegoeden zijn in toenemende mate tot een steen ge worden rond de nek van de Britse regering. De verkoop van overzeese pondentegoeden de laatste over blijfselen van de rol van het Engelse pond als één van de leidende reserve- valuta's in de wereld is nl. één van de voornaamste oorzaken voor de huidige duikvlucht van het pond en daarmede voor de toestand van de Britse economie. De lening van ten hoogste 10 miljard dollar, waarover Britse regerings functionarissen al informele bespre kingen zouden hebben gevoerd met o.a. de Ver. Staten, Japan, West- Duitsland en enige Arabische lan den. staat geheel los van de lening van 3.9 miljard dollar (ongeveer 10 miljard gulden) die Engeland heeft aangevraagd bij het Internationale Monetaire Fonds (IMF). Een delega tie van het IMF wordt volgende maand in Londen verwacht om over de voorwaarden van deze lening te spreken met de Britse regering. Offi ciële besprekingen over de lening van maximaal 10 miljard dollar zou den pas daarna kunnen plaatsvinden. Ook EG Ook in EG-verband wordt druk ge studeerd op de mogelijkheden om Engeland te hulp te komen. Er zou den nog geen concrete plannen be staan. maar men zou het in de Euro pese Commissie (het „dagelijks be stuur" van de EG) er wel over eens zijn, dat de Gemeenschap als geheel moet meewerken aan eventuele in ternationale plannen ten doel heb bende Engeland en mogelijk ook Italië voor een economische on dergang te behoeden. De Europese Commissie vreest nl., dat een verdere economische ach teruitgang in deze twee landen het voortbestaan van de hele Ge meenschap op het spel zetten. Vol gens economische deskundigen in Brussel zou de EG de perikelen van Engeland en Italië het beste kunnen aanpakken door maatregelen te ne men die ertoe leiden, dat het grote betalingsbalanstekort van de twee landen verdwijnt Zou zou de EG bijv. eventuele „stand-by" kredieten van het IMF kunnen aanvullen. In financiële kringen in Londen wor den de schulden van de Britse over heid (regering, staatsbedrijven en gemeenten) op ruim 20 miljard dol lar (50 miljard gulden geraamd). Al leen al de rentekosten van de lenin gen die in binnen- en buitenland opgenomen en die in het begin van de jaren tachtig moeten worden af gelost. bedrag op het ogenblik één miljard dollar (2,5 miljard gulden) per jaar. Wisselmarkten Bij bescheiden affaire stabiliseerde de koers van het pond zich vrijdag op de Londense wisselmarkt op 1,607 dollar, na een slot van 1,5710- 1,5725 dollar van donderdag. Het herstel van het pond, betekende dat andere Europese valuta's ten op zichte van de dollar lager werden genoteerd. In Frankfort steeg de koers vanm het pond eveneens. Ook op de valu- UTRECHT Het betonbedrijf van Van Dijk in Alphen aan de Rijn, behorende tot de failliette boedel van Nederhorst Beton, wordt overge nomen door vier bedrijven. Hiermee is de werkgelegenheid voor de onge veer 80 werknemers gered, zo ver klaarde de heer R. F. van Heusden, president-directeur van de Verenig de Bedrijven Nederhorst. Het ligt in de bedoeling, zo zei hij. dat de betonfabrieken Oosthoek in Zoeterwoude en Atlas in Amsterdam de produktiesector zullen overne men en dat de activa zullen worden overgenomen door het bouwbedrijf Wilma uit Den Haag en Dura uit Rotterdam. Van de 80 personeelsle den kunnen er 55 de eerste twee Jaar in de betonfabriek blijven werken, de anderen zal een funvtie worden aangeboden bij de twee boeuwbe- drijven. Die groep werknemers krijgt daar de gelegenheid zich te laten omscholen, aldus Van Heusden. Het ligt in de bedoeling van Oosthoek en Atlas ook over twee jaar in de regio Alphen de werkgele genheid in de betonindustrie te con tinueren. Als de bouwbedrijven van de betrokken overheidsinstanties toestemming krijgen, zullen zij op de plek waar thans de fabriek van Van Dijk staat, huizen gaan bouwen. Vertegenwoordigers van de be trokken bonden hebben eergisteren met Nederhorst over de stand van zaken gesproken, zo zei Van Heus den. Er zal binnenkort opnieuw over leg met de vakbeweging over de be tonfabriek worden gevoerd- In zijn inleiding herinnerde de CBTB-voorzitter. drs. P. Bukman, zijn gehoor, de algemene vergade ring van de Gelderse CBTB. aan het plan-Mansholt van 1968. Dat plan. gericht op de ontwikkeling van grote bedrijven, was een typisch produkt van de jaren zestig met een snelle economische groei, een uitbreiding van de werkgelegenheid buiten de landbouw en een snelle technische ontwikkeling in de landbouw Volgens drs. Bukman is de proble matiek van de schaalvergroting in de landbouw in een ander licht ko men te staan als gevolg van de stag natie in de economie. Het behouden van arbeidsplaatsen in de landbouw is sterker op de voorgrond gekomen en daarmee ook de grotere aandacht voor het middenbedrijf. In verband hiermee signaleerde de CBTB-voorzitter een aantal verschil lende beleidsombuigingen,-zoals wij ziging van de grondbankvoorwaar- den, subsidieregeling bedrijfswegen. verlaging paritair inkomen, de tankmelkregeling. etc Voor het ko mende jaar zijn er echter geen gel den meer beschikbaar om deze nieu we beleidslijn meer consequent door te voeren. Naast dit veranderde stuctuurbeleid vindt, volgens drs. Bukman, een ge leidelijke beleidswijziging plaats in de richting van een meer gedetail leerd ingrijpen van de overheid en een beperking van de vrijheid van de ondernemers. Als voorbeeld noemt hij het voor nemen van de regering om een glo baal werkend stelsel van investe ringssubsidies. Met spijt constateert de CBTB-voorzitter dat het kabinet nog steeds niet is toegekomen aan een wijziging van het belastingsys teem voor zelfstandigen, in verband met de inflatie. In de werkzaamhe den vnan de commissie-Hofstra. die hiermee bezig is. dient een versnel ling te komen, aldus de heer Bukman. SCHEVENINGEN De Norfolk Line (eigendom van Unilever) stopt met de lijn van Scheveningen op Middlesborough aan de Engelse oostkust. De waardedaling van het Engelse pond is een belangrijke oorzaak van de moeilijkheden. Verder was een algemene achteruitgang van het landingaanbod van nadelige invloed op de resultaten. Het motorschip Duke of Yorkshire, dat de vracht- en passagierslijn op Middlesborough verzorgde zal wor den verkocht. Op het schip werken 35 van de in totaal 500 werknemers van de Norfolk Line en met werkne mers- en werkgeversorganisaties vin den besprekingen plaats over hun positie. De ondernemingsraad is om advies gevraagd. tamarkt in Amsterdam trad een her stel op en wel tot 4,0375, tegen een officieel slot van 3,9190 op don derdag. Volgens valutahandelaren was er in hoofdzaak sprake van een technisch herstel, „Heb is donderdag veel te hard gegaan", zo meende men. Ook werd gewezen op het „gladstrijken" van posities met het oog op het nogal sceptisch uit in Amsterdam.' ,.We horen tegenwoordig zoveel wil de verhalen", zo zei men. Bij vrachtdiensten over de Noordzee waar de vrachtauto's meevaren wordt het zeetraject over het alge meen betaald in harde valuta's (D- mark, gulden) en het wegtraject in Engeland in ponden. Gegeven de waardedaling van het pond is een traject met een relatief lange zeereis en een korte wegroute minder con currerend dan een lange wegroute en een korte zeereis (zoals Oostende- Dover). De route Scheveningen- Middlesborough heeft het nadeel een relatief lange zeereis te hebben. De gunstiger route 8cheveningen- DEN HAAG De Nederlandse uit voer is in de eerste helft van dit jaar naar volume met ongeveer dertien procent toegenomen. Hij bereikte daardoor een recordhoogte na de daling, die in de tweede helft van 1974 was ingezet, aldus een over zicht van het ministerie van econo mische zaken, dat ook rekening houdt met de uitvoer naar Belgie- /Luxemburg. Tot deze gunstige ont wikkeling hebben landbouw en In dustrie gelijktijdig bijgedragen. De handelsbalans was in de eerste helft van dit jaar geheel in even wicht. Voor het eerst in de geschie denis was er geen tekort meer. De verklaring hiervan ligt vooral bij het aardgas. Naast een export van aardgas ter waarde van bijna drie miljard gulden, is er bovendien spra ke van een belangrijke importver vanging hierdoor. De „energieba lans" is daardoor praktisch in even wicht UTRECHT Burgemeester G. M. Scholten van Schijndel (NB) vindt als men uitgaat van economische motiveringen concentratie van de produktie van het textielconcern Jansen de Wit in één vestiging, namelijk die in Schijndel, het meest logisch. Great Yarmouth die met drie sche pen wordt onderhouden, blijft nor maal bestaan. DE HOLLAND AMERIKA LIJN is van plan om over 1976 dividend uit te keren als het posiUef resultaat van voldoende omvang is. De raad van bestuur verwacht dat. De HAL keerde voor het laatst dividend uit in het voorjaar van 1973. In het positie ve resultaat is de boekwinst van 25 miljoen op de verkoop van de Smit belangen niet meegerekend. De winststijging van de eerste negen maanden is te danken aan de betere uitkomsten van de divisie toerisme, met name van het cruisebedrijf. GOOSSENS in Asten (NB) gaat de komende vier k vijf maanden tien miljoen Nederlandse braadkuikens leveren aan de Sowjet-Unie. Deze order zal 30 miljoen opleveren en is de grootste order uit de geschiedenis van de Nederlandse pluimveehou derij. DE TELEGRAAF is voor de helft eigenaar geworden van Drukkerij Noord-Holland in Hoorn. Na afspra ken over handhaving van de werkge legenheid en de zelfstandigheid van de drukkerij hadden ook de vakbon den geen bezwaar. Drukkerij Noord- Holland geeft het Noordhollands Dagblad uit en exploiteert een han delsdrukkerij. Beurs van Londen Als de overheid mocht besluiten om ook de vestiging in Emmen open te houden, is dat een politieke en geen economische beslissing. In dat geval moet de overheid volgens de burge meester ook de politieke consequen ties daarvan met name voor de werkgelegenheid aanvaarden. Burgemeester Scholten zei dat des gevraagd aan de vooravond van het gesprek op het ministerie van econo mische zaken over de problemen bij Jansen de Wit. Aan dat gesprek zaterdag zullen alle belangheb benden deelnemen. Uitgenodigd zijn behalve de eerste burger van Schijn del. ondermeer burgemeester drs. H. A. Beusekamp van Emmen, de direc tie van Jansen de Wit. onderne mingsraadsleden uit beide vestigin gen van het bedrijf en vakbonden. De gemiddelde leeftijd van de werknemers In Schijndel is hoger dan in Emmen. Dat betekent vol gens burgemeester Scholten. dat ontslagen werknemers moeilijk weer aan de slag komen. Inkrimping van het aantal arbeidsplaatsen is echter gemakkelijker op te vangen via na tuurlijk verloop. In Emmen aldus de burgemeester zijn de werkne mers Jonger en komen zij eerder in aanmerking voor omscholing Br Am BrPelr Court Dt-:UI Dunlop CM! GnnEI GrUnSt IC! ImpTob 227»» 227'/i Shell Unilev Vicker» Woolw WsT Bwrj KrITr ABrew VEEMARKT LEEUWARDEN - Totaalaan- vocr 6666 dieren, waarvan 847 gebrullisvee. 2040 slachtvee, 360 kalveren (gras en vette). 1281 nuchtere- en mestkalveren. 1905 schapen en lammeren. 28 paarden en veulens alsmede 105 bokken en geiten. Prijzen in guldens per stuk: nieuwmelke koeien 1500-2075, nieuwmelke vaarzen 1350-1900. kalfkoeien 1600-2275. kalfvaarzen 15OO-205O, gulste koelen 975-1300. pinken 975-1200. en terstieren 975-157S. graskalveren 500-750. mestkalveren 200-420. slachtkalveren 30-55. lokschapen 200-240, weidelammeren 140-190 en geiten 15-55. Prijzen in guldens per kg. geslacht gewicht slachtkoeien le kwal. 5 90 6.55, en 2e kwal. 5 50-5 85. worstkoeien le Lm. 3e kwal. 4 50-5 40. Jonge stieren 6.70-7 15. oudere stieren 6.30-6.80. graskalveren 6.60-7 00. vette schapen 4.15-4.45, vette lammeren 8.00-8.75 en gelten 3 50-4.50. ZUIVELBEURS LEEUWARDEN - Commls- slenoleringen in guldens per kg Goudse kaas 4.95. Edammer kaas 4 82 en broodkaas 4 82. Handel goed. KAASMARKT ALKMAAR - 29 Okt - Com- missienotenngen (per kg i: (abneksedammer 4.96. middelbare 5.01 en Goudse volvette 5.07. HONSELER8DIJK euphorbia 19-58. sntj- groen 127-265. amaryllis 59-106. anjers 31-56. anjers tros 164-610. anthurtum 90-330. chrysan ten. tros. normaalcultuur 101-280. chrysanten, gcplnormaalcultuur 28-109. chrysanten, tros. jaarrondcultuur 196-375, chrysanten, gepl Jaarrondcultuur 50-102. fresia, enkel 198-395. fresti, dubbel 490-970. gerbera gemengd 12-15. gerbera op kleur 43-80. Irissen 149-320. leliekci- ken 58-88 lelletakken 31-170. orehideeén 88 340. rozen, groot 36-65. rozen, klein 16-47. streliUia 196-260 Alicante 410-550, PTankethaler 750. Golden Champ 450-740. Tomaten 350-1040. Btnn. 250-1240.81a 13-34"». komkommen 39-106. krom kg 66-71. pepers groen 380-460. pepers rood 140-210, paprika groen 140-285. paprika rood 230-26S. selderij 6-18. krulpeterselle 27-45. Prei 59. Radijs t6-27, Prlnsessebonen 440-580. Snijbo nen 550-650. Rode kool 35. Oroene kool 36-44. Bloemkool 37-84. Aubergines 275-375. Raapste len 13 '/<-25>/i. Ogenmeloen 150-340. Bleekselde rij 16-92 Spruiten AI 110-127, AH 94-98. BI 120-125. Bil 82-91, CII 70-79. AIII 50-61. Bill 45-55. ADI 115. ADII 79-85. ADIII 61-72. DII 73-83. DIII 62-69. witlof AI 360-450. AH 260-380. BII 230-320. DH 280-320. bloemkool 6 97-116, 8 82-88.10 62-67.12 52. 15 35. radijs I 26-44, komkommers 76-91 61-100. 61-76 80-65. 51-61 76-79.41-51 88-70. 36-41 50-57. 31-36 33-45. tomaten A 780 850, B 1020 1080. C490-610.cc 250 komkommers p kg krom 72-78. grol stek 52-86. lijn stek 30. andijvie 48-63. boerenkool 34-71. chin kool 21-48. gele kool 24-46. groene kool 34-55. knolseld 15-60. witte kool 19-53. peterselie 14-49. prei 66-92. rode kool 32-65. selderij 14-37. sla 9-16, snijbonen 540-720. sperciebonen 570-690. spinazie 155-166. spitskool 89-125. uien 85-118. veldsla 250-330. winterpeen 20-45. glassla 9-33. alieante 450-560 VISSERIJNIEUWS IJMUIDEN 3382 kg tong. 84 kisten tarbot en griet. 252 kisten kabeljauw. 93 kisten schelvis. 518 klSten wijting. 2203 kisten schol. 154 kisten schar. 228 lusten makreel. 375 kisten haring. 182 kisten di vi roe Prijzen per kilogram: (tong I dicht 10.88. tongn dicht 10.50) gr. tong 14 35-14. gr.m. tong 12 84- 12 69. kl.m. tong 12 00-11.19. gr tong dicht 13 52. grm. tong dicht 12.10. kim tong dicht tl 19. tong 1 dicht 10.88. tong I! dicht 10 50. Tong I 1146-10 03. tong II 10 56-1036. witte barbot 1260-11 98 Prijzen per 40 kilogram tarbot 371-140. griet 226-60. kabeljauw 1106-90. kabeljauw 11 170-142. kabeljauw III 152-122. kabeljauw IV 150-118. kabeljauw V 130-92. schelvis II 152. schelvis III 100-71. schol I 93-76 schol II 90-61. schol III 84-60. schol IV 73-82. schar 61-34. r poon 100 56. makreel I 60-41. makreel II 52 22, wijting III 70-S2; haring I 51-50, bot 31-27; steenbolk 45-30. kroeb 29-26. haal 70-42. inktvis 104. (int 16-11. BESOMMINGEN KW 34 51.400. LE 63 5 700: UK 149 1230; VD 6 1600. WR 57 60 100. KW 104 73 900; UK 128 7 300; UK 166 1800 VD 19 11200; LE 62 10900; UK 123 4 100 UK 288 880: VD 20: 660 Spanvtssers UK 17 EN UK 56 4 030 UK 48 EN UK 78 4 760: UK 135 EN UK 145 1800 UK 218 EN UK 236 3 500 AARDAPPELBEURS LEEUWARDEN - Prij zen in guldens per 100 kg.: Amaryl 49 00-53 00. Bintjes 52 00-56 00. Irene s 68 00 74 00 en Eigen heimers 70 00-78 oo Voeraardappelen 8 00-9.00. De handel was kalm. s GRAVENZANDE - Sla 10-28"», tomaten 340-1020, snijbonen 600-710. komkommers 53- 87. spruiten 87-110, paprika groen 180-300, pa prika rood 270-285. andijvie 57-60. spinazie 130- 160. radijs 17-38. pepers groen 350-490. pepers rood 130-210, radijs 7-38. pnnsessebonen 480- 570. boerenkool 23-45, alicanten 470-530. selde rij 21-26. peterselie 28-34. raapstelen 16-21. pret 56-65, bleekselderij 49-82 DE LIER Veilingver. „Delft- Westerlee" aubergines 270-355, aard appelen 30-78. andijvie 48-70, dubbe le bonen 440-625, snijbonen 590-630, alieante 460-540, muscaat 340. sprui ten 82-135. ogen meloenen 60-120, bospeen 110-112, flakkeesepeen 38- 45. rode paprika p kg. 230-260. gr. paprika p kg. 180-280. gr pepers p kg. 275-340, rode pepers p. kg. 105- 150. peterselie 38-44. radijs 56-63. sel derij 6-17. sla 9-30. bloemkool 32-117. tomaten 320-370. Chinese kool 14-21. rode kool 35-39. knolselderij p. st 51-66. kroten p. kg. 33. prei 58-76, komkommers 32-107. krom p. kg 78-82, venkel 63-65 HEERENVEEN De Westduitse concurrentiepositie op de ex portmarkt voor zuivel wordt beter dan de Nederlandse, doordat West- Duitsland voor het opvangen van de monetaire moeilijkheden in de EG een beleid voert, dat voor boeren en zuivelindustrie gunstiger is dan het Nederlandse. Dit verklaarde mr. G. Hepkema, president-directeur van de grote Friese zuivelcoöperatie Fri- co en van de Coöperatieve Con- densfabriek Friesland (CCF). Op die exportmarkt, aldus mr. Hep kema, zijn daardoor tussen beide landen voor Duitsland gunstige kostprijsverschillen van drie tot vijf procent ontstaan. Uit de exportcij fers blijkt dat niet direct, omdat Nederland op de zuivelexportmarkt een overheersende positie inneemt. Toch wordt de concurrentie onder vonden op zogenaamde tender- markten (markten waar voor leve ringen moet worden ingeschreven). Sinds 1973 ligt in Duitsland de aan de boeren uitbetaalde melkprijs al hoger dan bij ons Mr. Hepkema vreesde dat Neder lands kaasexport naar Duitsland in de komende jaren minder snel zal groeien, doordat dit land zijn kaas industrie aan het uitbreiden is. Door de monetaire moeilijkheden, zo meende de heer Hepkema. zal. wat er ook gebeurt, ook de zuivelexport naar Engeland onder druk komen te staan Bij recente peilingen is al een vermindering van de Engelse boter- consumptie geconstateerd van 30 tot 35 procent op jaarbasis. DEN HAAG De Kamerleden Jansen (PPR) en Wierenga (PvdA) hebben maanden overleg gehad met functionarissen van Akzo over de toestand van dit concern. Vraagstel lers willen weten welke problemen daarbij zijn besproken en of er voor steilen op tafel zijn gekomen on deze problemen aan te pakken. Met; name interesseert het hen of het' waar is dat structurele problemen gelegen in te veel oedrijven. relatief te hoge loonkosten en onvoldoende winst voor noodzakelijk geachte-' investeringen zich blijven voordien.' Dit zou steeds weer vooral in perio den met een conjuncturele inzin king tot saneringsvoorstellen blij ven leiden. Jansen en Wierenga menen dat Lub bers zich zal moeten inspannen voor het tot stand brengen van een driezijdig overleg in een „be- leidscommissie-Akzo" waarin de werkgever, de werknemers en de overheid deeelnemen om zo tot een aanvaardbare oplossing van de Ak- zo-problemen te komen. BRUSSEL De Europese Econo mische Gemeenschap telt bijna vijf miljoen werklozen, zo blijkt uit ge gevens die de Europese Commissie gisteren heeft bekendgemaakt In de afgelopen maand is er geen ver betering van betekenis m de werkloosheidssituatie van de EG gekomen

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 27