PSYCHISCHE DRUK TE GROOT' Er waren geen problemen' Landelijke Technische Commissie van KNSB in geheel afgetreden Schakers gelijk tegen Argentinië Spanjaarden terecht uitgesloten van voetbalcompetitie Bondsdag praat over transfersommen gun Masman(FC Twente) schrijft brief over scheidsrechters nton Malatinsky hoopt alleen op meer geluk voor FC Den Haag Terugval zwemmen «Australië in Rechter bepaalt in kort geding: V_ Kamerleden willen onderzoek naar dopinggeruchten Zege Amstelveen ftDAG 30 OKTOBER 1976 SPORT 1 ROUW/KWARTET PS 2S/RH 23 CHEDE/ZE1ST Voorzitter Jan Mas- i van FC Twente is van mening dat som- |ge scheidsrechters in het betaalde voetbal zijn opgewassen tegen de psychische Juk, waaraan zij voor, tijdens en na een idstrijd anno 1976 bloot staan. In een brief m de scheidsrechterscommissie betaald lethal van de KNVB schrijft hij, dat de Eessiviteit is toegenomen en de financiële ngen groter zijn geworden. In het kort gd signaleert de heer Masman dat arbi- rs het slachtoffer dreigen te worden van de ilarisatie op de voetbalvelden. a de nederlaag van FC Twente tegen NAC, (gelopen zaterdag in Breda, noemde hij in jn opwelling scheidsrechter Jan Beek een |uisfluiter. In zijn brief aan mr. G. W. ernkamp, voorzitter van de scheidsrech- rscommissie, betreurt Masman die uitdruk- big. Hij gaat ervan uit dat de heer Beek Onbewust en dus onopzettelijk te werk is Daarbij doelt hij op het feit dat de reste beslissingen van Beck in het voordeel n de thhisclub (NAC) zijn uitgevallen. Mas man geeft hiervan in zijn brief een aantal (orbeelden. j schrijft: De heer Beek liet de wedstrijd beginnen loJschoon al voor de aftrap het doel van FC wente was veranderd in een gigantische ipierhoop, een gevolg van het voortdurend met rollen toiletpapier. Onze doelman ross heeft de eerste vijf minuten weinig aders gedaan dan rommel opruimen. Toilet- papier is als werpartikel weliswaar niet ge vaarlijk, uiterst hinderlijk is het wel. 2. De vrije trap, waaruit NAC het eerste doelpunt kon scoren, werd toegekend pas na een dubieus appel van NAC-speler Brouwers. 3. Bij twijfelachtige situaties op de Twente- hclft kreeg NAC voortdurend vrije trappen mee. Op de Bredase helft daarentegen werd steeds van het doel af gefloten. Met andere woorden: ook daar kreeg NAC het voordeel .van de twijfel. 4. Elke overtreding van FC Twente werd bestraft, van het tegendeel kan niet worden gesproken. Voorbeelden: A Tijdens de tweede helft werden Ab Gritter en Piet Wildschut verschil lende keren fors onderuit gehaald. Het lever de geen vrije trappen op. B Frans Thijssen werd in de 41e minuut in een duel met een verdediger van NAC twee keer binnen vijf seconden van achteren on deruit geschopt. Toen Thijssen na de tweede charge met de handen op de bal viel, kreeg hij een vrije trap wegens hands tegen. Toen Thijssen zich daarover nogal opwond en kwaad de bal wegsmeet, werd hij opge schreven. Daarentegen werd enkele minuten voor het einde aan de voor ons linkerkant van het veld op de NAC-helft Thoresen door een NAC-verdediger finaal onderuit gehaald. Ofschoon het spel dood was, de bal niet binnen speelbereik lag en de heer Beek er met JAN MASMAN: bewijzen op tafel. de neus bovenop stond, volstond deze met een vermaning aan het adres van de NAC-speler. Resumerend: NAC mocht steeds meer dan Twente. Een dergelijk ruggesteuntje kan net voldoende zijn om wedstrijden te beslissen. Deze beslissingen in serie genomen bevesti gen bij mij de opvatting van het onbewust onvoldoende weerstand kunnen bieden aan druk van buiten af. Het ligt voor de hand, dat mijn gedachten ook teruggingen naar gelijk gesignaleerde feiten bij de onlangs onder leiding van de heer Beek gespeelde wedstrijd FC Utrecht-PSV, zonder daar overi gens zelf een uitgesproken oordeel over te hebben." Uit krantenberichten zegt de heer Masman vernomen te hebben dat de heer Kernkamp en arbiter Beck van oordeel zijn, dat de scheidsrechters wel zijn opgewassen tegen de toenemende psychische belasting. Hij acht dat oordeel.prettig voor het gevoel van eigen waarde" van de betrokkene maar stelt dat daarin wellicht een van de oorzaken van het door hem gesignaleerde probleem schuilt. Masman besluit zijn brief met te zeggen, dat hij naar geen enkele scheidsrechter een be schuldigende vinger heft en dat elke arbiter welkom blijft in het Diekman-stadion. Scheidsrechter Jan Beck, die donderdagmor gen nog geen kennis had genomen van de brief, heeft inmiddels wel een klacht tegen Masman ingediend bij de tuchtcommissie. Over de inhoud van die klacht wilde hij geen commentaar geven. Ook de heer Kernkamp, die de brief inmiddels wel had ontvangen, wilde geen commentaar kwijt. ir Matty Verkamman IN HAAG Wat Anton Malatinsky betreft, is er niets veranderd. Althans, bijna niets. Verhalen x een hardere aanpak zijnerzijds van FC Den Haags selectiegroep, wenst hij zeker niet aan te :ken. Er zijn enkele individuele gesprekjes tussen hem en de spelers geweest, dat wel. En na de itrijd tegen Telstar heeft hij een uitbrander uitgedeeld, die voor het collectief was bedoeld. iar voor het overige wil Anton Malatinsky de trainer van de tot dusverre iets teleurstellend tsterende Haagse eredivisieclub niet over problemen horen. Gewoon, omdat die er volgens niet echt zijn. SYDNEY De Australische zwemsport telt nauwelijks meer i mee bij de internationale top. De beste zwemmers en I zwemsters houden de sport voor gezien en trainers werkeh liever elders aan de opbouw. Het is in feite de oorzaak en het gevolg van verminderde resultaten. In Montreal was het voor de eerste keer sinds 1936 dat Australië geen gouden medaille kon win nen in het zwembad: Ex-wereldrecordhouder. Step hen Holland, de enige, die met zijn bronzen medaille op de 1500 meter in Montreal in de prijzen viel, heeft inmiddels een aan- bod uit de reclamewereld van 150.000 dollar (bijna 400.000 gul den) aangenomen. Ook Jenny Turrall heeft aangekondigd te stoppen. Vorig jaar in Cali werd de toen veertienjarige Austra lische nog wereldkampioene op de 800 meter vrije slag. Tijdens de Spelen dit jaar werd ze slechts achtste en laatste in de finale. Turrall werd toen zelfs voorbijgestreefd door haar landgenote Rosemary Milgate. die als vierde eindigde, maar ook voor de toekomst geen be lofte inhoudt, omdat haar af scheid eveneens vast staat. Al eerder verdween ex- wereldrecordhoudster Sue Loc- kyer. Zij was kwaad, omdat ze niet voor de Spelen was uitver koren. Het begin van het verval kwam met de Spelen in München in 1972. Toen bestond de oogst we liswaar nog uit tien medailles, waarvan zes gouden. Het na tuurtalent Shane Gould had hierin een belangrijk aandeel maar het was niet meer dan de helft van wat was verwacht. Australië, dat met kampioenen als Dawn Fraser. Lorraine Crapp, Murray Rose en Ilsa en Jon Konrads in de vijftiger ja ren voor een revolutie in de zwemsport had gezorgd, behaal de in 1973 bij de eerste we reldkampioenschappen in Belgrado nog maar vijf ereplaat sen. Holland won als enige goud (1500 meter). In Cali was het totaal gereduceerd tot drie met een eerste plaats voor Jenny Turrall (800 meter). De neer gaande lijn werd tot na Montre al voortgezet. Trainer Forbes Carlile. al jaren een roepende in de woestijn, ziet Australië de plaats bij de top voorlopig niet herwinnen. Zijn collega Don Talbot trok al na Münchcn de conclusie dat hij zijn arbeid met meer succes in Canada kon verrichten. Op bet vijfde continent voelden de sportmensen zich in het geheel niet gesteund door de regering. Zij zagen zichzelf als de ..laatste amateurs". De regering en het nationale olympische co mité hebben zich de kritiek na Montreal toch enigszins aange trokken. Zij hebben een onder zoek aangekondigd. Anton Malatinsky is dan ook nog steeds de zelfde vriendelijke Slo- waak, die op het oog al te veel in de internationale voetballerij heeft meegemaakt om na tien, niet altijd even beste, competitiewedstrijden in paniek te raken. Voor dat laatste is op het ogenblik trouwens helemaal geen plaats. Zijn formatie heeft verleden week im mers met zeer forse cijfers (8—2) van Go Ahead gewonnen. En dat resul taat heeft de langzaam zwellende wolken boven het Zuiderpark voor lopig weer uiteen gedreven. Wellicht toch een verband tussen een gewij zigde aanpak en dat plotselinge re sultaat tegen Go Ahead? Malatinsky: „Ik zie dat niet zo. De training mag dan iets harder zijn geworden, met die hoge uitslag had dat weinig te maken. Het eigenaar dige is namelijk, dat FC Den Haag tegen Go Ahead echt niet veel beter speelde dan in een aantal andere wedstrijden. Het verschil zat 'm in het benutten van de kansen. Dat was eerder steeds de grote moeilijk heid. Neem die wedstrijd tegen Telstar. Voor Telstar de leiding nam. hadden wij vier kansen gemist. Ook in andere wedstrijden was die geringe schotvaardigheid ons pro bleem. Dat zorgde voor een depres sie bij enkele spelers. Ik ben er van overtuigd, dat we zo'n vijf punten meer hadden verzameld, wanneer we maar de kansen hadden benut. Dan had FC Den Haag op een posi tie gestaan, waar het gezien de kwa liteit thuis hoort. Deze ploeg is in staat om bij de eerste vijf te ein digen." Het kan natuurlijk best zijn dat Anton Malatinsky geen trek heeft om het achterste van zijn tong te laten zien; misschien heeft er de laatste weken méér gespeeld bij FC Den Haag. Zo wordt er gefluisterd, dat het de spelers zelf waren, die hunkerend naar de aanpak van Ma- latinsky's voorganger Vujadin Bos- kov om een hardere hand hebben gevraagd. De zwaarlijvige Slowaak ontwijkt evenwel dat thema, komt toch steeds weer terug op al die gemiste kansen. „Dat is het hele punt", zegt hij. Voegt er vervolgens nog wel aan toe: „Na Telstar hebben we de fouten besproken. Met behulp van video beelden is de zaak doorgenomen. Maar verder hebben we een punt achter alle voorgaande wedstrijden gezet. We hebben goede en slechte wedstrijden gespeeld. Tegen FC VW, PSV, FC Twente en natuurlijk Go Ahead ging het goed. De thuis wedstrijd tegen FC Utrecht was bij voorbeeld erg slecht. Maar nu rich ten we ons alleen nog maar op dc komende wedstrijden. Voetbal is vaak een loterij. Ik hoop nu op wat meer geluk." Wel beseft Anton Malatinsky. dat hij met zijn huidige werkgever be perkt is in zijn mogelijkheden. Hij legt dat zelf uit: „In Nederland heb je een bepaalde top met Feyenoord, PSV en Ajax. Dat zijn clubs, die over volledige beroepsvoetballers kunnen beschikken. Die clubs heb ben een belangrijk voordeel op de anderen. In die andere groep, hoeft FC Den Haag echter voor niemand onder toe doen. In vergelijking met mijn werk bij Spartak Trnava is het nadelig dat ik niet op elk moment van de dag over de spelers kan be schikken. Verder is er een licht ver schil in instelling. Ik heb al enkele malen gezien, dat er niet negentig minuten lang met volledige inzet werd gespeeld. Ik ben bezig om daar verbetering in te brengen." Waarna Anton Malatinsky zijn ver haal niet helemaal origineel besluit. „Die kansen, hè. Zoals we van Telstar verloren. Een club, die qua voetbal minder was dan FC Den Haag. En dan toch verliezen, omdat wij weigerden om een goal te ma ken. Dat mag niet meer gebeuren. Misschien heeft die 82 de schut ters meer zelfvertrouwen gegeven. Dat geloof ik ook eigenlijk wel. Zon dag moet dat tegen Feyenoord maar blijken. De inzet van het hele team zal voor die wedstrijd in ieder geval niets te wensen over laten. Jammer alleen, dat Mansveld voor die wed strijd is geschorst.." UTRECHT Het Nederlandse Centrum Buitenlanders (NCB) en de Stichting Buitenlandse Werknemers Midden-Nederland hebben niet on rechtmatig gehandeld door twee elftallen van Spanjaarden, spelend onder de naam 'Casa de Espana', verdere deelneming aan hun voet balcompetitie te ontzeggen. De president van de rechtbank in Utrecht, mr. L. Schuman, heeft dat bepaald na een kort geding, waarin de Spanjaarden eisten dat zij alsnog tot de competitie worden toegelaten. De president overwoog dat de beslis sing van het NCB, beide elftallen (een A- en een B-elftal) uit te sluiten, alleen is ingegeven door bezwaren tegen de naam 'Casa de Espana" en niet tegen de spelers persoonlijk. De raadsman van de voetballende Spanjaarden had tijdens de zitting betoogd, dat het NCB en de Stich ting Buitenlandse Werknemers (die verantwoordelijk is voor de competi tie in de regio Utrecht) zich schuldig maakten aan discriminatie. De president van de rechtbank heeft in zijn overwegingen laten meetel len, dat het welzijnswerk van het NCB volgens zijn statuten is gericht op buitenlanders en hun gezinnen, die terwille van hun werk, opleiding en hun (geestelijke) vrijheid in Ne derland verblijven. Volgens de president is het voldoen de aannemelijk geworden, dat "Casa de Espana' een nauw met de Spaan se overheid gelieerde instelling is. Het NCB wil in het bijzonder belan gen behartigen, die zich niet met. het Spaanse regime verenigen. Met die doelstelling in het achterhoofd zou het NCB zich ongeloofwaardig heb ben gemaakt bij zijn „doelgroep", als de beide elftallen onder de naam 'Casa de Espana" mee zouden doen aan de competitie. De president van de rechtbank vindt dan ook, dat het NCB een en ander bewust heeft afgewogen en dat het in redelijkheid tot de gewraakte be slissing is gekomen. Tegenover het belang van het NCB. zijn doelstellin gen na tekomen, staat immers het enige belang van de Spanjaarden, onder de naam "Casa de Espana' te mogen spelen. Zouden zij een andere naam kiezen, dan worden ze wel toe gelaten. De Spanjaarden hebben dit tot dusver geweigerd. Bij het kort geding speelde ook een ander element een rol, namelijk het feit. dat de Spanjaarden onder de gewraakte naam al twee jaar aan de competitie hadden deelgenomen voordat zij werden uitgesloten. Vol gens de president heeft het NCB eveneens voldoende aannemelijk ge maakt. dat dat op een vergissing berustte. De bezwaren tegen 'Casa de Espana' rezen namelijk pas en '75/'76 toen duidelijk werd, dat het gebouw 'Casa' aan het Domplein in Utrecht door de Spaanse regering werd gebruikt om invloed op de hier wonende Spanjaarden uit te oefenen. Ook in dit opzicht kan aldus de president niet worden gesproken van onrechtmatig handelen. Het NCB heeft het recht om elftallen alsnog uit de competitie te halen. HAIFA Nederland heeft in de vierde ronde van de Schaak Olympiade in Haifa een moeizaam 2-2 gelijkspel behaald tegen Argentinië. Door deze remise bezetten de Nederlanders met 107- punten de zesde plaats, die gedeeld wordt met Noorwegen en Zwitserland. ANTON MALATINSKY: „Deze ploeg is in staat om bij de eerste vijf te eindigen." BONN De regering van West-Duitsland zal zich moeten uitspreken over het probleem of betaling van transfersommen, zoals die gebruikelijk is bij voetbal en ijshockey, wanneer spelers van club veranderen, staatsrechtelijk toegestaan is. Dc bondsdagafgevaardigde Erich Meinikc heeft hierover in het parlement vragen gesteld aan de regering. Mcinike beroept zich op artikel 12 van de grondweg, die vrijheid van beroep en vrije keus van arbeidsplaats garandeert. Tevens vraagt hij aan de regering, welke maatregelen kunnen worden genomen om het systeem van de transfer sommen af te schaffen. Timman speelde met wit tegen Naj- dorf een goede partij. Hij speelde een gambietvariant van het Engels en kreeg een uitstekende stelling toen de Argentijnse veteraan een geoffer de pion meteen teruggaf. Tegen de verwachting in ging Timman niet in de aanval. De partij werd afgebroken en vervolgens door Timman be kwaam gewonnen. Jan-Hein Donner had het erg moei lijk tegen Panno. Met zwart in een koningsindische opening had hij al snel een tochtige stelling gekregen. Toen Panno door een schijnoffer een pion won bij goede stelling moest het ergste worden gevreesd. In zijn moeilijke situatie verdedigde Don ner zich echter uitstekend. Tenslotte wist hij af te wikkelen naar een tore neindspel. dat tot remise leidde. Hans Ree behaalde een zeer moeiza me remise tegen Quinteros. Ree be handelde met wit de Pirc-opening niet al te best. Na een pionoffer moest Ree de gehele partij een ver woede verdediging voeren. Nadat de pdrtij afgebroken werd kon Ree ver rassend toch nog een half punt vero veren. Ger Lichterink verloor zijn partij erg gemakkelijk van Bronstein. In de Svesnikov-variant van het Siciliaans liet hij zich direct na de opening verschrikkelijk beetnemen. Dit leid de tot schaak en onvermijdelijk mat West-Duitsland gaat met twaalf punten op kop. gevolgd door de Fili- pijnen met één punt minder. De Nederlandse dames wonnen ook hun vierde wedstrijd in groep B. De nemarken werd met 27.-7: verslagen. Nederland leidt met elf punten. De- Programma Eredivisie r FC Twente- FC WV, FC Utrecht-NAC, Telstar- Ajax, Go Ahead Eagles-Sparta, Feyenoord-FC Den Haag, FC Amsterdam-PSV, Boda JC-Haarlem, NEC-AZ '67. Eindhoven-De Graafschap. DEN HAAG Naar thans blijkt, is donderdagavond de Lande lijke Technische Commissie van de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijdersbond in zijn geheel afgetreden. Aanleiding was de controverse tussen het uitgetreden lid Peter de GroottAnna Paulowna) en de secretaris van de commissie Jan Busscher (Eindhoven). In de bijeenkomst van de LTC met de gewestelijke technische commis sies donderdagavond in Utrecht wei gerden de veertien kiesmannen een opvolger van Peter de Groot (in de vergadering aanwezig als voorzitter van de TC Noord Holland/Utrecht) te benoemen in de landelijke technische commissie. Voiendam-Veendam, Fortuna SC-SC Cambuur, FC Den Bosch-PEC Zwolle, SC Amersfoort- Vitesse, Helmond Sport-SW, Wage- ningen-Excelsior, Willem II-FC Dordrecht, Heerenveen-FC Vlaardin- gen, FC Groningen-MVV. Inplaats daarvan werd unaniem het aftreden geëist van secretaris Jan Busscher. Pogingen van commissie voorzitter Sake Santema en bondsvoorzitter Herman van Laer om beide partijen tot elkaar te bren gen, hadden geen resultaat. Als ge volg daarvan stapten de overgeble ven leden van de LTC (Santema, Busscher, Berend Jansen en Stien Baas-Kaiser), die van mening waren. dat het secretariaat goed werd waar genomen op. Het hoofdbestuur van de KNSB zal zich donderdag 4 november beraden over de vraag hoe het verder moet. De lopende zaken van de LTC zijn voorlopig ondergebracht bij het bondsbureau, dat daarvoor kwalita tief én kwantitatief aldus direc teur Commello onvoldoende is toegerust. Commissie-voorzitter Sake Santema betreurt het uitermate dat het technisch gedeelte van de bond stuurloos is geraakt. Weliswaar be hoeven de kernploegen niet ongerust te zijn de wedstrijdkalender staat vast en ook de trainingskampen zijn geregeld, maar de overige plannen voor hët komende winterseizoen zijn donderdag in Utrecht niet meer ter tafel gekomen. Het betreft hier de mogelijke totstandkoming van een banentoer- nooi en de opvang van degenen, die na de nationale kampioenschappen afvallen. Volgens Santema Is de oor zaak van de moeilijkheden niet zo zeer gelegen in een zakelijk verschil van mening, maar in de persoonlijk heidsstructuur van Peter de Groot en Jan Busscher. „Beiden zeer ambitieus met een enorm grote inbreng, die elk hun eigen ideeën willen laten prevaleren en geen oog hebben voor de belan gen van de minderheden." aldus Santema Schaatsbonddirecteur Wim Comello toonde zich zeer teleurgesteld. Hij had niet verwacht dat het zover zou komen en had, zoals hij zei, „gere kend op meer inzet voor organisatie en sport." „Het aftreden van de LTC komt hoogst ongelegen, nu de be langrijkste periode van het seizoen voor de deur staat. Volgende maand al start het seizoen voor de heren met de interlandwedstrijd Neder land Noorwegen." Het laat zich niet aanzien, dat de schaatsbond tegen die tijd alweer over een goed functionerend technisch apparaat beschikt De procedure om tot de samenstelling van een nieuw vijftal te geraken is tamelijk ingewikkeld en tijdrovend. Twee leden worden aangewezen door het bondsbestuur. Deze zullen wellicht reeds donderdag tijdens de vergadering van het bondsbestuur naar voren worden geschoven. Voor de overige drie ligt de zaak geheel anders. Daarvoor zullen de negen gewesten worden aangeschreven. Deze moeten binnen drie weken elk driemaal twee kandidaten Indienen. Een commissie van vertrou wensmannen zal uit deze 27 koppels het drietal kiezen, dat samen met de twee kandidaten van het bondsbe stuur de nieuwe LTC gaat vormen. nemarken heeft er acht en Finland zeven. De Libisch Arabische schaakbond heeft zich in een communique zeer scherp gekeerd tegen Dr Euwe. voorzitter van de FIDE. Men is van mening dat Euwe door lichthartig wegwuiven van de bezwaren van de Arabische landen tegen het houden van de Schaakolympiade in Israël alle landen van de derde wereld ern stig heeft geschokt. Euwe zou door zijn handelswijze de klok hebben teruggezet naar de tijd waarin het schaken een privilege was van de bourgeoisie van een groepje rijke landen. Tegelijk met de Olympiade in Haifa is de zogenoemde tegenolympiade in Libye van start gegaan. Daar doen 31 landen aan mee', waaronder een aan tal landen die aangesloten zijn bij de FIDE. Twee landen (Italië en De Filippijnen) zijn bij beide evenemen ten vertegenwoordigd. DEN HAAG Kamerleden uit de CDA-fracties (KVP. ARP en CHU) hebben de ministers van justitie, van CRM en van volksgezondheid gevraagd een onderzoek te laten in stellen naar het vermeende do- pinggebruik in de voetbalsport Aanleiding tot dit verzoek is de be schuldiging van de clubarts van AZ'67 dat door een of meer spelers van Roda JC doping zou zijn ge bruikt. Volgens de Kamerleden, de heren Du Chatinier (KVP), De Boer (ARP) en Tllanus (CHU), moet er terzake klaarheid komen omdat de ze geruchten de voetbalsport onno dig in diskrediet brengen De Ka merleden bepleiten ook overleg met de KNVB over het opzetten zonodig van een controle op het eventuele gebruik van doping. In schriftelijke vragen aan de dne bewindslieden verwijzen de kamerleden naar een uitspraak van de betrokken club arts, dat de agressiviteit in de voet balsport veroorzaakt zou worden door het gebruik van stimulerende middelen. AMSTELVEEN - Basketbalkam- pioen Kinzo Amstelveen heeft de derde wedstrijd van het toernooi om de Europa Cup voor landskampioe nen in groep D gewonnen. Na twee nederlagen (Racing Mechelen en Wenen) werd het Franse Tours met 88-85 verslagen. 300 toeschouwers zagen dat bij Amstelveen Wallace topscorer was met 24 punten. Amstelveen heeft nu na drie wed strijden vier punten en staat in groep D derde achter Mechelen en Wenen De Haarlemse basketbalclub Buito ni Flamingo's heeft in Badalona de tweede wedstrijd voor de eerste ron de van het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars tegen Ju- ventud Badalona met 87-115 verlo ren. d

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 23