^Bestuur van kliniek zou onkundig geweest zijn van kritiek personeel hollandse garnalen Nieuwe rentetarieven bij de ABN. Ontwerp voor kerk(je) dat op veel manieren kan worden gebruikt Ministers in beroep over ertsbedrijf Maasvlakte Verpleger: wethouder kwam vooral als er feest was Zitting eindigt met chaotisch verhoor Haalbaar, want betaalbaar? Royal Nederland Vorstelijk zaagkarweitje in Schiedam Rapport over taak inspecteur- generaal van de krijgsmacht ■■nuvólop* Profiteer ervan! Onzeker of Kruwal nog wil bouwen 83/4% (was 9'A 8'/2% (was 9 8 (was8'/2%) 7 (was7'/2%) 6lA% 63/4% 53/4% 5Vi% 5 4!/4% 7-8'A%( was 7'/2-9%) Spaardeposito's met oplopende rente - looptijd 2,3 of 4 jaar Algemene Bank Nederland Neptunes moeten nog drie jaar blijven vliegen lie AViljoeneii- ilniis RIJDAG 29 OKTOBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 door Leo Kleyn MAASTRICHT Het bestuur van de stichting waaronder de Lükerheidekliniek in Kerkrade ressorteert, is altijd geheel onkundig geweest van de ontevredenheid onder de artsen en verplegers over de manier waarop de inrichting functioneerde. Dat moet worden afgeleid uit de verbazing die gisteren aan de dag werd gelegd door drie bestuursleden, die door de Maastrichtse rechtbank als getuigen in de zaak tegen hoofdverpleger Frans H. werden gehoord. Zij zeiden nooit iets gemerkt te hebben van de kritiek waaraan tijdens het proces van verschillende zijden uiting is gegeven. Die kritiek is met name verwoord door de arts J. A. A. F. van Hooft, die van 1973 tot 1975-aan de Lükerheide kliniek verbonden is geweest. Dinsdag zei hij als getuige dat hij ontslag had genomen vanwege de gebrekkige organisatie-structuur van de kliniek en omdat hij er geen vertrouwen in had dat het bestuur daarin verandering zou brengen. Zijn beschuldiging kwam erop neer dat met het bestuur niet te praten viel. De bestuursleden mr. J. O. Smeets en A. Coumans, resp. burgemeester en wethouder van Kerkrade, ver klaarden gisteren dat hen nooit een klacht, van wie dan ook, had bereikt Zij ontkenden dat het bestuur moei- lijk toegankelijk was geweest. Getui ge Smeets, voorzitter van het stich tingsbestuur, sprak in dat verband van „een mythe". Volgens hen was de sociale afstand tussen de bestuurs- en personeelsle den zeer gering. De twee wethouders in het bestuur, zei hij, werden door heel Kerkrade met de voornaam aangesproken. „Deur altijd open" De 63-jarige wethouder Comans ver- door Jac. Lelsz EDE Heeft men in Ede de formule gevonden om kleine kerkgemeenschappen, die er genoeg van hebben om kerk te houden in verenigingslokaliteiten, gymzalen of zelfs gelagka mers met tapkast, aan een aanvaardbaar kerkgebouw te helpen? Aanvaardbaar wat de vormgeving betreft, de doelmatig heid én de prijs? De initiatiefgroep Kerkbouw, die gisteren in Ede haar ontwerp voor een dergelijke kerk presenteerde, is van mening dat dit inderdaad het geval is. De initiatiefgroep Kerkbouw, waarin Meinesz Montagebouw b.v. te Har- I lingen, Electronium b.v. te Ede, Inter State b.v. te Driebergen en architec tenassociatie b.v. te Ede deelnemen, wil met haar kerk in eerste instantie mikken op de vele kleine kerkelijke gemeenten in nieuwe wijken, die niets dan wel nauwelijks een gebouw van de grond kunnen krijgen. Het ontwerp, dat van de tekentafels kwam, is bedoeld voor een gemeente met zo'n 275 tot 300 kerkgangers. Zo'n kerk komt, globaal genomen, op circa vier ton. Vanwege het toege paste systeem en de keuze van de materialen is de bouwtijd slechts drie maanden. Ander gebruik Om te ontsnappen aan het on economisch gebruik van kerken, die alleen 's zondags dienst doen, is er een gebouw ontwikkeld dat primair kerk is, maar waarin in de week vele andere activiteiten kunnen plaatsvinden. Hierbij wordt gedacht aan een eigen verenigingsleven, aan culturele manifestaties, aan het hou den van kleuterschool enz. De ne venruimten, zo werd gezegd, zijn beïnvloedbaar, daarmee bedoeld wordt, dat ze aan de behoeften kun nen worden aangepast. Trouwens ook de kerkzaal zelf is op verschillen de manieren in te delen. Veel aandacht is geschonken aan de akoestiek. De akoestiek wordt zo danig dat het gebouw zonder technische hulpmiddelen bespreek baar is. Opgemerkt werd dat de kerk „óm de akoestiek is gebouwd". Het orgel speelt hier uiteraard ook een rol van betekenis. In de prijs van de kerk is levering van een elektronisch orgel, een Johannus-orgel begrepen. Wenst men dat niet, dan wordt het een aftrekpost. Ieder ander instru ment óók een pijporgel kan er eveneens geplaatst worden. In Ede denkt men dat er een goede markt zal zijn voor een kerk als hier in samenspel uit de bus is gekomen. Dreigt, als het een succes zou wor den, niet het gevaar van monotonie? Loopt men in Nederland dan niet te vaak tegen hetzelfde type kerk op? Het antwoord was: „het is het begin van een proces. Als er een stuk of tien van gebouwd zijn, komen we met iets anders. Wat we nu lanceren, dat is het idee. Aan de vraag naar andere ontwerpen zal worden tege moetgekomen (er is er ook al een voor een kerk met 500 tot 600 plaatsen). De kerk krijgt funderingsstroken van gewapend beton. Het zichtbare metselwerk wordt baksteen. Een stalen skelet draagt het gebouw. In de wanden wordt veel cederhout verwerkt. De prijs is 1300 gulden per zitplaats. Kansel, meubilair, een keuken en de vloerbedekking zijn in die prijs Inbe grepen. Echter niet de grondkosten, de tuinaanleg en. eventueel, de to ren. Komt men met de gisteren geïntroduceerde kerk uiteindelijk inderdaad voordeliger uit dan met een „traditionele" kerk? De ge meenten, de bouwcommissies, de kerkleden zullen als goede rentmeesters oordelen. klaarde dat hij zich geregeld in de kliniek had laten zien en er de afde lingshoofden meermalen op gewe zen had dat directie en bestuur al tijd openstonden voor klachten en problemen. Dat de hoofden bang waren voor het bestuur, zoals hij van de president van de rechtbank hoorde, kon hij zich naar zijn zeggen niet voorstellen. Op de vraag van de officier van justitie of hij weieens had gezegd: „Jongens, de deur staat altijd voor jullie open", of woorden van gelijke strekking had gebezigd, antwoordde hij bevestigend. De officier bracht in het midden dat de wethouder meer dan 25 jaar vak bondsbestuurder is geweest en zich niet zo lang als zodanig zou hebben kunnen handhaven, als hij blind en doof was geweest voor problemen van werknemers. Frans H. dacht daar kennelijk anders over. Hij wierp de vroegere vakbondsbe- stuurfder voor de voeten zelden de kliniek bezocht te hebben, en dan nog voornamelijk als er een feest gevierd werd. Nooit zou hij meer dan enige formele zinssnede uit de mond van het bestuurslid hebben opge vangen. Brief De verdediger van H. maakte getui ge Coumans opmerkzaam op een brief die de afdelingshoofden eens aan het bestuur geschreven hebben. Daarin beklagen de hoofden zich erover dat het bestuur niet gevoelig was geweest voor een meermalen geuit verzoek om een gesprek. De wethouder merkte slechts op dat hij zich daarvan niets meer kon herin neren. Ook getuige Smeets (53) werd door de raadsman van H. het vuur na aan de schenen gelegd. Hem presenteer de de verdediger een uit 1971 date rend artikel uit een Limburgse krant, waarin met betrekking tot de Lückerheidekliniek van een „falend bestuursbeleid" werd gesproken. Destijds waren zojuist de genees heer-directeur en twee andere hoge functionarissen ontslagen. (ADVERTENTIE) Praal daarom tijdig mat uw variakarlngaadvisour Bi|voorbaeld over een brand- en inbraakpolla van verzekering maatschappij nv uw schild tegen schade PtTt3 dochter van Royal Insurance Co Lid Kort nadat het officiële Zweedse staatsbezoek aan ons land afgelopen was en koning Carl Gustaf en koningin Silvia in het paleis op de Amsterdamse Dam afscheid genomen hadden van koningin Juliana en prins Bernhard, was er voor de Zweedse monarch al werk aan dc winkel: in Schiedam opende hij de nieuwe fa brieksgebouwen van de Zweedse gereedschappenfa- briek Sandvik Nederland b.v. en ter gelegenheid daar van moest hij een slagboom doorzagen. Daarna bezocht het Zweedse koningspaar nog een bedrijf: de Volvovesti- ging in het Limburgse Born. In de hal van dat bedrijf deed zich een overwachte ontmoeting voor: koningin Silvia zag daar haar in Eupen wonende broer R. de Toledo Sommerlath. Zowel in Schiedam als in Born werd het koninixsnaar vergezeld door prinses Margriet en haar man. Om een uur of drie vertrokken de Zweedse bezoekers van het vliegveld Beek naar Stockholm. In Den Haag is bekend geworden dat bij do voorbereidin gen van het bezoek de vraag aan de orde geweest is of het niet eleganter zou zijn als dc Zweedse koning in burger- costuum in ons land zou aankomen, nu prins Bernhard geen militair uniform meer draagt sinds hij zijn militaire functies moest opgeven. Het bleek echter dat het proto col op dit punt niet meer gewijzigd kon worden: al lang tevoren was geregeld dat het paar per marinefregat naar ons land zou reizen en daarom moest de koning in marine-uniform gekleed zijn. Gedurende de rest van het bezoek was hij echter in burger gekleed. DEN HAAG Luitenant-generaal De Savornln Lohman die prins Bernhard is opgevolgd als Inspec teur-generaal van de krijgsmacht moet minister Vredellng rapporte ren over de vraag of deze functie ln de toekomst gehandhaafd moet blij ven en wat de taak dan moet wor den. Minister Vredellng heeft dit aan de defensiecommissie uit de Tweede Kamer meegedeeld. Het advies van de generaal ls nodig gezien de regeringsplannen tot in stelling van een algemene om budsman (commissaris van onder zoek) die speciaal voor militaire aan gelegenheden een substituut commissaris onder zich zal krijgen. praten. Je gaat naar zo'n feestje om plezier te maken." De president confronteerde de arts ook met de verklaring van diens collega Van Hooft, die heeft gezegd niet naar het bestuur te zijn gegaan, omdat hij bang was dan ontslagen te zullen worden. „Dat verwondert mij ten zeerste," reageerde Van Der Schroeft daarop. Toen de president hem voorhield dat ook de arts me vrouw J. A. Kint gezegd had weinig contact met het bestuur te hebben, antwoordde het bestuurslid: „Dat lag dan aan haar." ADVERTENTIE Dr/-vt-i l-oor on m n I Apotheker Notulen De raadsman wilde weten of toen niet de gemeenteraadsfractie van D'66 de burgemeester had gevraagd of hij en de twee wethouders hun functies als bestuursleden wilden neerleggen. Ook de burgemeester beriep zich op zijn slechte geheugen, waarop zelfs de president van de rechtbank ongelovig vroeg: „Kom, weet u dat echt niet meer?" Getuige Smeets beloofde de notulen van de desbetreffende raadsvergadering er op te zullen naslaan en volgende week het antwoord te komen geven. Een derde bestuurslid, de 66-jarige arts H. M. H. van der Schroeff, secre taris van het stichtingsbestuur, sloot zich bij de verklaringen van zijn medebestuursleden aan door op te merken dat er weinig contact was met de hoofdverplegers, maar dat het verplegend personeel dat con tact ook niet zocht. Toch waren daarvoor, zo meende hij. mogelijk heden genoeg op feestjes, zoals sin terklaas en carnaval. De president van de rechtbank plaatste daar een vraagteken bij. „Ik kan me voorstellen datje op een carnavalsfeest niet denkt: daar staat iemand van het bestuur, daar mee ga ik eens over mijn problemen De zitting eindigde gisteren wat chaotisch met het verhoor van de als getuige decharge gedagvaarde apotheker L. van Wersch (37). Deze getuige, die van 1970 tot 1971 als toezicht houdend apotheker aan de kliniek verbonden is geweest vertel de de rechtbank dat ook hij een zeer slecht contact met de bestuursleden had gehad. Hij slaagde er evenwel niet in duidelijk te maken wat het bestuur feitelijk verweten kon wor den, waarmee hij roet gooide in het eten van Frans H. en diens verdedi ger, die gisteren na de weinig verhef fende getuigenverklaringen van de bestuursleden zelf de rechtbank on getwijfeld de indruk hadden weten te geven dat de hoofdverpleger in elk geval niet de enige is geweest die gefaald heeft. Het proces tegen H., dat maandag zal worden voortgezet, zal nog meer dan een week duren. De officier van justitie mr. J. Booster, die in mei tweemaal levenslange gevangenis straf tegen de verdachte eiste, zal waarschijnlijk maandag over een week een aanvullend requisitoir houden. DEN HAAG Het ministerie van justitie weet niet of het Juist is dat drie zwarte Zuldafrikaanse vrouwen als verstekelingen aan boord van het Franse vrachtschip „La Palice" op weg zijn naar Nederland. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De ministers Boersma en Lubbers willen probe ren via een beroep op de Kroon toch een ertsknikkerfabriek op de Maasvlakte te krijgen. De bewindslieden wensen vernietiging van het besluit van gedeputeerde staten van Zuid Holland, waarbij een vergunning aan Kruwal geweigerd werd. Het ging om een vergunning, die krachtens de wet Inzake de luchtveront reiniging vereist ls. IAOV£RTE»Tiei In verband met de verlaging van dc rente op de geld- en kapitaalmarkt heeft de ABN moeten besluiten een aantal rentetarieven als volgt te wijzigen. Nieuwe spaartarieven. Met ingang van heden geldt de volgende rentevergoeding: 9 (was 9'/2 Spaardeposito 6 jaar vast Spaardepósito 5 jaar vast Spaardeposito 4 jaar vast Spaardeposito 3 jaar vast Spaardeposito 2 jaar vast De volgende tarieven blijven ongewijzigd: 8!/i Jeugdspaarboekje Zilvervloot Spaar-Extra-Boekje/Spaar-Extra-Rekening Spaardeposito met 24 maanden opzegging Spaardeposito met 12 maanden opzegging Spaardeposito met 6 maanden opzegging Spaardeposito met 3 maanden opzegging Spaarrekening/Spaarboekje Dezer dagen liet het bedrijf weten geen belangstelling meer te hebben voor bouw, gelet op de provinciale weigering. Lubbers en Boersma me nen dat gedeputeerde staten te wei nig rekening gehouden hebben „met het belang van het project." Volgens het ministerie van econo mische zaken is het beroep op de Kroon door Boersma en Lubbers een mogelijkheid, „waarmee de directie van Kruwal tot dusverre geen reke ning had gehouden." Het bedrijf had er geen heil in gezien zelf ln beroep te gaan. Een zegsman van Kruwal toonde zich gisteren verrast door de stap van de bewindslieden. Of de Duitse moedermaatschappijen (hoogoven- bedrijven) van Kruwal alsnog zullen proberen het bouwplan door te zet ten hangt volgens de woordvoerder vooral af van de tijd, die met een uitspraak van de Kroon gemoeid zal zijn. Als het een kwestie van vier maanden ls zou dat misschien een nieuwe „opening" betekenen. Maar tot nu toe heeft niemand kunnen vertellen hoe lang de beroepsproce dure zal duren." De raad van state, die het beroep van de ministers zal beoordelen, kan nimmer tevoren zeggen hoeveel tijd het adviseren en beslissen vergt. Veel hangt af van de snelheid, waar mee verzoeken om Informatie inge willigd worden. Voor de raad van state maakt het niet uit, of een be roep wordt ingesteld door particulie ren of vanwege de overheid. ging andere zaken dan milieu bij de Raad van State te berde te bren gen". Hij doelde hiermee, wijzend op de portefeuilles van de ministers, op belangen van werkgelegenheid en nationale economie. De heer En gelsman noemde gisteravond de be slissing van gedeputeerde staten „binnen het raam van de milieuwet geving voldoende onderbouwd". Hij wees er in dit verband op. dat minis ter Vorrink haar collega's Lubbers en Boersma niet ls bijgevallen. DEN HAAG - De Neptune patrouille vliegtuigen van de Marine Luchtvaart Dienst kunnen volgens minister Vredeling nog drie jaar in de lucht worden gehouden. Ze moe ten dan wel minder vliegen maar dat wordt opgevangen door de moderne re Breguet Atlantique vliegtuigen meer vlieguren te laten maken. De vervanging van de Neptunes, waarvan de noodzaak in 1974 al door minister Vredeling werd benadrukt zal naar verwachting een belangrijk onderwerp worden bij de behande ling van de defensiebegroting half november in de Tweede Kamer. Die vervanging is om financiële rede nen steeds uitgesteld en de beslis sing daarover is nu door de minister naar het volgende kabinet doorge schoven. Vredeling meent dat het probleem van de Neptunes opgelost zou kunnen worden indien de NAVO er in slaagt een betere taakverdeling op defensiegebied te bereiken. (ADVERTENTIE) Onthullingen over prins Bernherd. de Lockheed-allaire en andere duistere praktijken uit de zakenwereld •Prins Bernhard de üjckheeu- miljoenen .-n de mmmissie-Donner •Dl- duistere transactie met net landgucd Wamielo .Dc sjah van P. trif als vcrtconp leidei van de vlirtluigindiislne Hoe dc Republiek der 7utd Molukken politieke erkenning moest krijgen via een financiële rnnstiuctic •Het schandaal Vulcaansooru Hoe wn h.tnilige Surinaamse zaken man winst maakt op kosten van dc Nederlandse bijstand •en vele andere onthullingen over omkooppraktijken, belasting- constructies en handigheidjes uit dc internationale zakenwereld 1X4 pap f 17,50 pb Bij dc boekhandel HITGFVFRIJ AGATHON. BÜSSUM Aardgas? Inmiddels wordt door het ministerie van economische zaken onderzocht of niet olie, maar aardgas als energie bron door een ertsknikkerfabriek ge bruikt kan worden. Het gebruik van gas zou aanzienlijk minder luchtver vuiling opleveren dan het stoken op olie. In de plannen van Kruwal ls altijd sprake geweest van oliestook. Volgens milieu-gedeputeerde mr Engelsman van Zuid-Holland lijkt de stap van de ministers „een po- DEN HAAG Minister Westerterp is bereid, om voortaan benzine pomphouders ontheffing te verle nen van de verplichting om langs rijkswegen in de avonduren en 's nachts open te zijn. Dat zei hij in de Tweede Kamer, naar aanleiding van de recente moord op een pompbe diende ln Eindhoven. „Maakt dat lied je je zo droevig. Simpkins?"

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9