Duur zandlichaam wordt misschien nooit autoweg mm .yb/'/eié//- "mef'/t 1 Soox>T* 'fAer/rwmeféf ufef' /i/euus dichtbij 'NIEUWE' VERKADE ALBUMS ommentaar Meerderheid Kamer tegen aantasting midden-Delfland eyers Naudé lendement Minister komt tuinbouw iets tegemoet CITROËN MEMO goed nieuws BLONDE DUINEN DE BONTE WEI het bier was niet zo best zalm Krokodillenveld poppaal slapen het weer Droog, droger, droogst (weerrapporten ÜDAG 29 OKTOBER 1976 BINNENLAND i TROUW/KWARTET 5 vorens wij ons bezorgd maken er het lot van dr. Beyers Naudé, gisteren aan een detentie van i maand in de gevangenis in Pre- ia begonnen is, dienen wij te nken aan de honderden zwarten r blanken in Zuid-Afrika, die lan- tijd in de cellen van Vorster -Iten, zonder dat de wereld zich uk over hen maakt. j zouden deze in niet neerge- ireven hebben, wanneer wij niet ten, dat dr. Naudé alvorens aan dertig dagen te beginnen, dit f had gezegd in een verklaring n zijn instituut. Op deze manier lt Naudé zijn straf in een juist der en ontneemt hij het loodzwa- karakter van het martelaarschap n deze gebeurtenis. vrijwillige gevangenisstraf is i drama in het leven van dr. udé, maar meer in het bestaan n blank Zuid-Afrika. De blanke woners van dat land hebben voor Izelf voorrechten geschapen, die niet kunnen vasthouden zonder beste van hun landgenoten te rvolgen. is nog maar enkele weken ge- den dat het Grhsitelijk Instituut, (arvan dr. Naudé de leiding heeft, poging deed blank Zuid-Afrika de werkelijkheid terug te roepen wr er aan te herinneren wat het jn zwarte landgenoten aandoet, eze publicatie waarin de vraag steld werd ,,Is Zuid-Afrika een ilitiestaat" werd onmiddellijk na irschijning verboden. )e houding van de Zuidafrikaanse achthebbers in deze zaak doet een eetje denken aan die van een le- indarische keizer over wie ver- sald wordt dat hij zich tegen hem nwelgevallig nieuws beschermde oor de brenger van dat nieuws nmiddellijk het hoofd af te slaan. voorzitter van de Algemene Ne- irlandse Grafische Bond (ANGB) ie heer H. J. van der Werff, voelt piets voor het idee pensioengelden van werknemers tegen een lage ren- beschikbaar te stellen voor maat schappelijke nuttige zaken zoals so- dile woningbouw. fensioengelden, aldus de ondsvoorzitter, zijn centen van de erknemers die worden opgebracht m tot zo hoog mogelijke pensioen- itkeringen te komen. Om dit te ereiken moet een zo hoog moge- ijk rendement op de voor de pen- ioenen opzij gelegde gelden wor- len bereikt. )at lijkt een redelijk verlangen van deze bond. Wel is het goed op te merken dat dit gerechtvaardigd ver- angcn, een zo hoog mogelijk ren- lement, ook sterk leeft bij de kleine paarder die zijn (spaar)centjes echtstreeks naar de bank brengt, lij de middenstander, de onderne er, ja ook bij de huiseigenaar en t aandeelhouder. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Van der 8tee zal een beetje tegemoetkomen aan de bezwaren, die de Tweede Kamer heeft geuit tegen de sterke stijging van de aardgasprijs voor tuinbouwbedrijven. De minister is weliswaar niet van plan die stijging zelf in te perken, maar wil via verla ging van het vastrecht de tuinders wat financiële verlichting bieden. Voor het lopende seizoen (zojuist begonnen) wordt het vastrecht voor hen verlaagd van 4400 naar 3500 gulden. Deze bescheiden tegemoet koming was gevraagd door de CDA- partijen in de Kamer. Andere partij en, met name CPN en VVD, hadden aangedrongen op verdergaande maatregelen. De liberaal Tuijnman diende gister avond een motie in, waarmee hij wil bereiken dat de jongste prijsstijging van gas van bijna twee cent per kubieke meter wordt terugge schroefd naar 0,3 cent. Een verho ging van twee cent betekent voor een gemiddeld tuinbouwbedrijf een verhoging van de stookkosten met tienduizend gulden per seizoen. Over de geleidelijke aanpassing van de aardgasprijzen aan de gestegen Prijzen van olie zal de minister weer gaan praten met het landbouwschap. In die besprekin gen zal het vooral gaan om meerja- rencontracten. waarin wordt vastge legd dat de aanpassing bij sterk gewijzigde omstandigheden zelf ook veranderen zal. Overigens heeft de geleidelijkheid van de prijsstijging veel nijd en onmin veroorzaakt bij oliestokende tuinders, zowel in bin nen- als buitenland, aldus Van der Stee. Door Hans Schmit. DEN HAAG Dwars door de weilanden van Midden- Delfland, de laatste groene buf fer tussen de naar elkaar toe- kruipende flats van Vlaardin- gen, Schiedam, Rotterdam en Delft, ligt een hoge, kale dijk van zand. In de wegenbouw heet dat een zandlichaam en het is dan ook de bedoeling dat er een brede strook asfalt op komt te liggen, zodat rijksweg 19 ook tussen de Beneluxtun- nel en Den Haag kan worden opengesteld voor het autover keer. Ondanks het feit echter dat voor de uitvoering van dat plan al 45 miljoen gulden is uitgegeven, is het sinds een week twijfelachtig of er ooit auto's over het dure zandli chaam zullen razen. Want de Tweede Kamer, althans de meerderheid daarvan, voelt er niets voor de al begonnen aantasting van dit landelijk gebied volgens plan te voltooien. Stop de werkzaamheden, zo zei vorige week de meerderheid van de Tweede Kamer door het aan nemen van een motie van de socia list Voortman, en zoek andere oplos singen voor de mogelijke verkeers problemen. De Kamer zette hiermee echter nog geen definitieve streep door dit omstreden deel van rijksweg 19, want het kabinet hoeft aan dat verzoek geen gehoor te ge ven. Minister Westerterp (verkeer en waterstaat) voelt er niets voor, even min als minister Gruijters, die ver antwoordelijk is voor de inrichting van Midden-Delfland. De komende dagen zal duidelijkheid komen over het standpunt van het kabinet, terwijl voorts nog niet vaststaat of de Kamer zich moet uitspreken over de vraag of nu ook het voor 1977 uitgetrokken geld voor 'het werk aan rijksweg 19 (vijf mil joen gulden) van de begroting moet worden geschrapt. Want als de Ka mer het schrappen van deze post afwijst, zou minister Westerterp dat kunnen aangrijpen om de motie naast zich neer te leggen. Ondanks deze onzekerheden is het veizet van de meerderheid van de Tweede Kamer (die in dit geval be stond uit de PvdA, minus de heer Roels, PPR, D'66, PSP, DS'70, ARP minus de heren Schakel en Van Dam, de KVP'ers Groensmit-Van der Kallen en Lückers-Bergmans en de CHU'er Van Leijenhorst) in zover re van belang, dat het aantoont dat de traditionele opvattingen over de noodzaak van grootscheepse ver- keersvoorzieningen in steeds brede re kring worden aangevochten en dat het behoud van waardevolle ge bieden steeds zwaarder gaat wegen. Het afwijzen van rijksweg 19 door Midden-Delfland duidt op verander ende inzichten. n Actiegroepen Het zandlichaam voor Rijksweg 19 dat dwars door Midden-Delfland loopt, met rechts een oude weg met knotwilgen. rijksweg 19 deel uitmaakt van de internationale verbinding tussen Pa rijs en Amsterdam (via Antwerpen, Bergen op Zoom, de Beneluxtunnel en Rijswijk naar Amsterdam) houdt nauwelijks stand omdat een ander verbindingsdeel van die route, op Oud-Beijerland, voorlopig niet zal worden aangelegd. Daardoor zal ook het zuidelijk deel van de ruit rond Rotterdam belast blijven met ver keer van rijksweg 19. De bezwaren tegen de aanleg van rijksweg 19 richten zich vooral op de aantasting van Midden-Delfland; een groen- en stiltegebied waarvan reeds lang vaststaat dat het tegen de uitbreidende steden moet wor den beschermd. Bijna twintig jaar geleden, in de in 1958 verschenen i Nota ontwikkeling van het westen van het land, werd de noodzaak er kend de naar elkaar toekruipende steden van elkaar te schelden door middel van gebieden waarin het groen in plaats van het beton de hoofdtoon aangeeft. De Randstad moest bufferzones krijgen en Mid den-Delfland is er één van; zo'n zes duizend hectare groot, waarvan on geveer eenderde langs de rand zal worden ingericht voor recreatie. De natuurlijke waarde van het ge bied is groot, zoals een werkgroep van de afdeling bouwkunde van de TH in Delft in een deze zomer ver schenen overzichtsrapport nog eens vaststelde. In het gebied liggen bij voorbeeld de Maaslandse Vlietlan- den. die worden beheerd door Na tuurmonumenten. Verder zijn de veenplasjes langs de spoorlijn Den Haag-Rotterdam (die het gebied doorsnijdt) bekend, zijn er enkele eendekooien en huist er een reiger- ADVERTENTIE van de Citroen agent ■Jfe- géén prijsverhoging 2CV nog steeds vanaf 6.999,- GS nog steeds vanaf 13.180,- modellen 1977 maak een proefrit la Citroen kolonie. Er staan veel oude boerde rijen met erf beplantingen van elzen, populieren en knotwilgen. Door de aanleg van rijksweg 19 wordt het gebied door een niet te passeren barrière doorsneden, wordt een broedgebied van weidevogels aan getast en doet de geluidsoverlast zijn intrede in het nu nog stille, gebied. De meerderheid van de Kamer die deze argumenten met het aannemen van de motie heeft onderstreept, wil echter rijksweg 19 niet zonder meer schrappen. Gezocht moet worden naar een alternatief tracé. En daar voor zijn reeds de nodige oplossin gen aangedragen. Zo heeft de Vereniging Milieudefen sie Delft voorgesteld de weg na Schiedam te laten afbuigen in ooste lijke richting (door de Oost- Abtspolder) en dan voorbij Over- schie op rijksweg 13 aan te sluiten. De weg behoudt zo grotendeels zijn functie, terwijl het niet nodig is de aanzienlijk gecompliceerder aan sluiting bij Rijswijk aan te brengen. Indien rijksweg 19 inderdaad in die zin, naar de wens van de Kamer, wordt omgebogen, is opnieuw een gigantische verkeersvoorziening in dat deel van de Randstad tot realis tischer proporties teruggebracht. DÈ Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent, Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. Hiertoe is veel bijgedragen door een tiental actie- en werkgroepen, die zich al jaren inspannen om rijksweg 19 uit Midden-Delfland te weren en die vorig jaar nog, toen zij een grote demonstratieve fietstocht naar het zandlichaam in aanbouw hielden, voor een hopeloze strijd leken te staan. De overwegingen rijksweg 19 aan te leggen, zijn vooral gebaseerd op verwachtingen, op prognoses over het toenemend autoverkeer. De be staande verbinding tussen Den Haag en Rotterdam, de zes rijstro ken tellende rijksweg 13, zou in de toekomst onvoldoende capaciteit hebben om de toenemende stroom auto's te kunnen verwerken. De prognoses zijn echter opgesteld aan de hand van een verouderde trend, zodat achter de cijfers (120.000 auto's per dag tussen Den Haag en Rotterdam in 1985, tegen 75.000 mo menteel) vraagtekens kunnen wor den gezet. Bovendien betekent rijksweg 19 geen ontlasting voor rijksweg 13, want rijksweg 19 moet in 1985, 40.000 auto's per dag voor zijn rekening nemen. Rijksweg 13 is dan met 80.000 auto's per dag nog druk ker dan nu al het geval is. Ook ande re argumenten vóór de aanleg van rijksweg 19 zijn twijfelachtig. De ge luidshinder in Overschie bijvoor beeld. waar rijksweg 13 Rotterdam binnenkomt, neemt ook bij de aan leg van rijksweg 19 toe. Maar zeifs in het geval dat door rijksweg 19 de geluidshinder in Over schie niet verder zou toenemen, is er wat dat betreft niets opgelost want de geluidshinder in Overschie is nu al te groot. Ook het argument dat (ADVERTENTIE) VAN EEN LEZER- onder redactie van loes smit Het is ons nu duidelijk waarom de slagzin „Het bier is weer best" niet in de Gouden Eeuw werd uitgevonden. Een door het Zuive ringschap Veluwe op de „Kranig- met-water"dag (30 oktoberte lanceren boekje heeft ons weg wijs gemaakt. Het gebruik van vervuild afvalwater kwam ook in de zeventiende eeuw al voor. In Tilburg, lezen we. had men daar voor een heel merkwaardige ma nier: men maakte er een soort bier van. In die tijd werd daar veel wol tot laken verwerkt. Men vermengde de wol met terpentijn, het mengs el van wol en terpentijn werd vervolgens gewassen met zeep en rottende urine en daarna spoelde men de zaak in poelen. Het water werd hiervan zo verontreinigd, dat ook het grondwater er van te lijden had. Dat bepaald niet schone water uit de poelen deed men in potten onder toevoeging van zuurdeeg en roggemeel. Het brouwsel werd gekookt, waarna men het luchtdicht afgesloten, enige tijd liet gisten. Het eind- produkt dronk men onder de naam scherp- of scharrebier. Overigens kan niet zonder meer gesteld worden dat de bierbrou wers in het verleden over de gehe le linie gespeend waren van ook maar de geringste milieubewust- hcid. Ook hier verschaft ons het boekje enig inzicht. Einde zes tiende eeuw gingen veel Vlaamse blekers naar de duinen in Noord- Holland. het gebied tussen Over- veen en Santpoort. Het zachte duinwater was bijzonder ge schikt voor het bleken van hel linnen. De Vlamingen loosden het vuile water op de Rampe vaart. Het water daaruit werd echter ook gebruikt voor het ma ken van bier. De brouwers uit Haarlem namen op een gegeven ogenblik de manier waarop de blekers hun bedrijf uitoefenden niet langer. Zij kregen de steun van de autoriteiten, die de Vla mingen een halt toe riepen. Het op ..kringlooppapier" ge drukte boekje blikt niet alleen terug. In de leuk geïllustreerde brochure, die uitgegeven werd om te laten zien wat een zuivering schap is. wordt ook verteld wat men in de twintigste eeuw kan doen om watervervuiling tegen te gaan. De werkwijze van een ri oolwaterzuiveringsinstallatie wordt uiteen gezet en verder is het Europees Handvest voor het water afgedrukt. Prof. L. de Jongs dikke boeken over de tweede wereldoorlog staan bol van de wetenswaardig heden, die niets (of vrijwel niets) te maken hebben met het krijgsbedrijf. Zo bij voorbeeld zijn mededeling, dat In 1940 per jaar nog geen duizend stuks zalm ln de Nederlandse rivieren werd gevangen, welk aantal in 1944 was gestegen tot 2.315. Die stijging hangt natuurlijk samen met het wegvallen van de zeevisserij en het gebrek aan voedsel dat er toen ln Nederland heerste. Toch sta Je van zo'n getal nog wel even te kijken. Ruim tweedui zend zalmen. Dat betekent dat in 1944 de Rijn nog zo schoon was dat en de zalm (én de mens) rustig ln de rivier konden zwemmen. Zo kort geleden nog, maar kom er nu eens om. Overigens is het niet zo vreemd dat deze zalmen een plaatsje heb ben gevonden in De Jongs ver haal. Hij is namelijk zijn maat schappelijke carrière begonnen met een verhaal over zalmen. Toen hij een paar jaar voor de oorlog als historicus afgestudeerd was, stortte de jonge doctorandus zich in de journalistiek en wel bij het weekblad „De Groene Amsterdammer", waar de be faamde Victor E. van Vriesland zo'n beetje als hoofdredacteur fungeerde. „Maak maar eens een mooie re portage over de zalmvisserij op de rivieren," zo luidde de eerste opdracht van Van Vriesland aan De Jong. Een nogal ongewone en niet eens zo eenvoudige opdracht. Een bedrijfstak met een produc tie van nog geen duizend vissen per jaar, verspreid over een vrij poot gebied dat uit te zoeken is toch geen journalistieke appel- lepap en zeker niet voor een debu terend verslaggever. Maar De Jong heeft het werk geklaard en zie nu in deel zeven van zijn le venswerk hoe de ervaringen van toen nog ln het heden door werken. Je ziet toch al zo slecht waar je loopt in zo'n drijfnat, bevloeid rijstveld, maar de rijstboeren in de provincie Nakhon Ratsjasima aan de oostkant van Thailand hebben het nu wel extra moeilijk; tussen hun rijstplanten hebben zich waarschijnlijk krokodillen verstopt. De politie heeft de boe ren al gewaarschuwd dat de die ren ook op hun velden kunnen zitten, want er zijn er een stuk of honderd ontsnapt van een kroko- dillenkwekerij in de buurt, waar ze vanwege hun kostbare huid gefokt worden. Weliswaar houden krokodillen niet van rijst, maar wel van boeren. Zelfs zo'n doodgewoon paaltje wordt met een beetje kunst- en vliegwerk een straatmcubcl dat het aanzien waard is. In New York maakte iemand er een kleurig pop petje met armpjes en een gezicht van. We gaan 's avonds zo laat slapen als we zin hebben, maar staan 's morgens vroeg op omdat we moeten. Sinds de uitvinding van het elektrische licht gaan we pas lang na zonsondergang naar bed en sinds de komst van de t.v. nog veel later. Dat betekent dat er maar een bepaald aantal uren overblijft om te slapen en dat veel mensen het met een gemiddeld „slaapdieet" van zeven tot soms acht uur doen. Vallen die grenzen van naar bed gaan en er uit moe ten weg, dan blijkt heeft een onderzoek uitgewezen dat al die mensen ineens veel langer sla pen. Wat nog niet wil zeggen dat ze nu düs dagelijks slaap tekort komen. Teveel slapen als je de kans daarvoor krijgt, kan net zo goed als teveel eten, als je achter bergen van je lievelingshapjes ge zet wordt. „Onze geregelde portie slaap weerhoudt ons er op een voudige en doeltreffende wijze van dat we ons ..dik slapen", al dus het tijdschrift De Bejaarden, dat ook „goed nieuws voor slape- lozen" brengt: lijders aan slape loosheid slapen twee keer zo vlug in met behulp van een natuurlijk bestanddeeld van ons voedsel, een aminozuur dat onder meer voorkomt in melk. kaas. vlees en groenten. Twaalf vrouwen van 21 tot 45 jaar die aan deze kwaal leden, kregen bij een test op een Amerikaanse universiteit een gro te. bittere pil van dat zuur te slikken. Herhaaldelijk konden ze er mee in slaap gebracht worden en bovendien bleek dat ze op dit natuurlijke middel veel rustiger sliepen dan op een van de gebrui kelijke slaapmiddelen. Regenval is ook in deze okto bermaand onder de maat. Er blijkt uit, dat de blokkering van oceaandepressies door hogedrukgebieden (in Scan dinavië bij IJsland en Rus land) nog altijd niet tot het verleden behoort. Hoewel er in september een groeizame regen is gevallen, blijft de droogte van 1976 nog wel min of meer gesprekson derwerp. De vraag is: zal het kalenderjaar 1976 zich blij ven richten naar het kurkdro ge jaar 1921 toen er landelijk niet meer dan 434 millimeter water viel? We bekijken de stand van dit moment. Als wij oktober op gemiddeld dertig millimeter neerslag stellen, bedraagt het totaal tot nu toe dit jaar 383 milli meter. Redelijkerwijs gespro ken zal er in november en december te zamen meer dan 51 millimeter regen vallen én dus zal het jaar 1921 wel niet van z'n hoge en droge voetstuk worden gestoten. Om in dezelfde droge stijl door te gaan, wil ik u deelge noot maken van enkele mo menten uit het verleden (vaak zeer ver) toen het soms ook bar en boos was. In 1715 viel er van maart tot oktober geen enkele maal regen. Het graan verdroogde en de rivie ren stonden droog. In streken met water bloeiden de tuinen twee keer. In 1615 verdroog den in Frankrijk en Zwitser land bronnen en vijvers. In 1538 droogden de Seine en Loire uit. In 1303 kon men (met droge voeten) door de Rijn en de Donau lopen. In 1152 was het zo heet, dat de mensen eieren in het zand kookten. In oude kronieken staat verder opgetekend, dat de Rijn in het jaar 1132 uitdroogdeIn 1014 ver dwenen in de Elzas en Lotha ringen bronnen en rivieren. Ook in het jaar 1000 ver droogden de rivieren in Frankrijk en stonken de vis sen als de pest. In 993 werden de gewassen te velde geroos terd als in de oven. Ook de vaak zo vochtige Brit se eilanden kregen er soms v#n langs door de droogte en wat dat betreft staat de lang durige regenloze periode van dit jaar per se niet op zichzelf. Zojuist las ik in een Engels tijdschrift voor weera mateurs dat tijdens de grote droogte van 1252 de rivier de Shannon kon worden overge stoken zonder natte voeten op te lopen. De lente en zo mer van 1253 waren ook nog droog (nadat oktober 1252 wel regen had geproduceerd en soms zoveel dat paden en wegen doorweekt en ondoor- gaanbaar waren). De natte ommekeer kwam pas in de herfst 1253, feitelijk al in de late zomer, met als gevolg dat sommige rivieren buiten hun oevers traden door het teveel. De oktoberstormen werden begeleid door over stromingen in Lincolnshire. Eelde Eindhoven Don Helder Luchlh Rld. Athene Barcelona Berlijn Brussel F rankfort Geneve Helsinki Innsbruck Ook dit jaar zagen we in En geland plaatselijk zeer veel regen na de grote zo- merdroogte: in september nabij Newcastle zelfs 209 mil limeter: de grootste maandhoeveelheid daar (in welke maand ook) van de laatste negentig jaar. Nog eenmaal terug naar een ver verleden en wel de droog te van 1325 tot 1326 In die tijd was het zo droog dat de bekende grote rivieren ln En geland nagenoeg droog vie len. De Theems bleef gedu rende bijna het hele Jaar zout HOOGWATER zaterdag 30 oktober: VIlBSlngen 7 03-19 48 Hartngvlletslulzen 7 14 19 «8. Rotter dam 9 03 2155, Schevenlngcn 8 08 20 41. IJmui- den 8.57-21.30, Den Helder 0 09-12 05. Hartlngcn 2 28-14 39. Delfzijl 4 32-17.20 Luxemburg Madrid Maine* Mallorca Nice Osla Parijs Rome Split Stockholm Zuneh Casa Blanca l-,lonbo«l Las Palm as New York geheel bew. r waar bew onbewolkt hou'bcwolkt geheel bew. half bew geheel bew. zibaar bew. zwaar bew. motregen Half bew. licht bew

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5