Met King de natuur in. markim Bijna hele Kamer tegen plan Van Huiten Bergen en conserveren van de 'Amsterdam' miljoenenkarwei Bestelbon Deskundigen: stelsel van sociale zekerheid moet op de helling >T In 1749 vergaan voor de kust van Hastings Bouw museum in hoofdstad You can take a White Horse anywhere 120 pagina's, 147 kleurenfoto's. Natuurzuivere pepermunt fr METZLER- „Werklozen naar welzijnswerk" Voorlopig geen voorkeursrecht landbouwgronden NS misschien over tot invoeren groepsabonnement electrische treinen compleet va. 69.75 FNV vreest onrust als werkgevers nee bijven zeggen Sterke verhoging posttarief dagbladen en periodieken maakt weinig kans Beslissing uitgesteld tot dinsdag ET IIJDAG 29 OKTOBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 uit Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Vijftig miljoen gulden ls er minstens nodig om het koopvaardijschip de Amsterdam, dat op 26 januari 1749 op de Engelse kust bij Hastings strandde, te bergen, naar Amsterdam te vervoeren en daar te conserveren. Dit blijkt uit een onderzoek dat de Stichting VOC-schip „Amsterdam" heeft verricht. In een rapport „Bestek voor Thuis vaart". dat dezer dagen is aangebo den aan minister Van Doorn (CRM) en burgemeester Samkalden van Amsterdam, blijkt dat het grootste deel van het geld (ongeveer dertig miljoen gulden) nodig ls om een museum te bouwen, waarin het schip geconserveerd en tentoonge steld kan worden. Volgens het stichtingsbestuur zou een dergelijk museum ln de nabijheid van het huidige scheepvaartmuseum in Amsterdam gevestigd moeten worden. Studie Het rapport is aan de rijksoverheid en de gemeente Amsterdam aange boden met het verzoek de moge lijkheden tot berging en conserve ring te bestuderen. Het bestuur van de stichting, die ln januari 1975 werd opgericht meent dat de moge lijkheid reëel ls. maar acht zich niet ln staat de benodigde vijftig mil joen gulden vla een Inzamelingsac tie onder het bedrijfsleven en het Nederlandse volk bijeen te bren gen. De overheid en Amsterdam zouden garant moeten staan voor de financiën die nodig zijn om de berging uit te voeren en een mu seum te bouwen en in te richten. Een dergelijke oproep vindt het stichtingsbestuur gerechtvaardigd, omdat bij het slagen van de actie een grote winst wordt verkregen voor de historie en de scheeps archeologie. Bovendien zou Amsterdam er een grote toeris tische attractie bljkrijgen wanneer het schip geëxposeerd zou worden. Het bestuur maakt een vergelij king met de berging van de „Wa- sa", in de haven van de Zweedse hoofdstad Stockholm, waarvoor veel belangstelling bestaat. Ook wordt ln het rapport gewezen op de gevolgen voor de werkgele genheid wanneer met de operatie een begin zou kunnen worden ge maakt. Ten slotte zal de redding van „de Amsterdam" Invloed heb ben op de promotie van be drijfstakken als zeesleepvaart en berglngsbedri j ven. Het koopvaardijschip „De Amsterdam" vertrok op 8 januari 1749 als gloednieuw vlaggeschip van de Verenigde Oostindische Compagnie met vijf andere sche pen in konvooi van de rede van Texel voor een reis naar Java. Aan boord waren 335 mensen, onder wie vijf passagiers, 203 bemanningsle den en 127 militairen, bestemd voor de forten van Kaapstad en Bata via. Behalve een lading ongemunt zilver ter waarde van ruim drie ton (waarde van die tijd) en 54 kanon nen op de geschutdekken vervoer de het 47 meter lange schip een grote hoeveelheid stukgoederen, le vensmiddelen, wijn. jenever en huishoudelijke gebruiksvoor werpen. Vrijwel dlrekt na het vertrek raakte de Amsterdam, die zijn eerste reis maakte, ln slecht weer. Op 23 Janu ari verloor het schip haar roer. Na drie dagen besloot kapitein Willem Klomp zijn schip, dat al vijftig man had verloren, op het strand te zet ten. Veel van de lading werd welis waar geborgen maar verwacht wordt dat zich nog vele buitenge woon waardevolle voorwerpen ln het schip bevinden. (ADVERTENTIE) Mensen moeten meer inzicht krijgen ks Van onze sociaal-economische redactie rj AMSTERDAM De structuur van de sociale zekerheid moet op M de helling. Alleen als de mensen meer inzicht hebben in rechten jalen plichten, en in de manier waarop het stelsel van sociale A voorzieningen werkt, zullen ze bereid blijven de hoge premies en A lasten te dragen. .4 Dit was een van de punten waarover K de meeste deskundigen het eens wa ren op het symposium „grenzen aan de solidariteit", dat Elseviers Weekblad gisteren in Amsterdam had georganiseerd. Naar het sympo- ium waren vooral deskundigen uit de hoek van de uitvoeringsorganen van de sociale zekerheid gekomen. ADVERTENTIE De verschillende sociale wetten als AOW. AWW. AWBZ, WW, WAO, Zie kenfondswet, Kinderbijslagwetten, worden nu uitgevoerd door allemaal verschillende instanties die vaak ook nog verschillen per bedrijfstak. In sommige instanties heeft de over heid het meeste te zeggen, maar in andere maken vertegenwoordigers van vakbonden en organisaties van werkgevers samen de dienst uit. CIDI Zojuist verscheen: PROF. B. LEWIS: TERUGKEER VAN DE ISLAM oJ een indringende studie over de politieke bete kenis van de Islam in de wereld van het Midden-Oosten Prijs 3.25 incl porto. Men bestelt door overmaking van dit bedrag op girorek. 3219484 t n v. CIDI Met deze sociale wetten is ongeveer een kwart van het Nederlandse nati onale inkomen gemoeid. Het beheer van en het toezicht op deze miljar- Veldkamp den guldens is echter „een ratjetoe. r met tegenstrijdige belangen," zoals drs Lamers. topman van het ministe rie van sociale zaken, het uitdrukte. Rita „U naait toch niet meer zoveel jurken tegenwoordig. Lamers, die voorzitter was van de commissie van ambtenaren die de bezuinigingen op de sociale voorzie ningen (deel van de „een-percents- operatle") ontwierp, vond dat het ministerie van sociale zaken zelf een plan zou moeten opstellen voor een andere opbouw van de sociale voor zieningen. Dat plan zou dan voor advies kunnen worden voorgelegd aan de Sociaal-Economische Raad. Prof. Halberstadt stelde gisteren voor een rlgoreus einde te maken aan het ontzien van allerlei heilige huisjes. De betrokkenen zelf blijken niet ln staat tot de vereiste verbete ringen te komen. Daarom moeten volgens Halberstadt twee staatscommissies aan het werk wor den gezet. De ene commissie zou binnen een jaar een plan moeten maken voor een vereenvoudigde or ganisatie van de sociale zekerheid. ADVERTENTIE n*WV>t Harwftlh, FINE OLD SCOTCH WHISKY 40 jaar na het verschijnen van de beroemde King Atlas, brengt King nu een boek dat u met meer kennis van de natuur wil laten genieten. Bladert u even mee: Alle bomen in het bos. Een wandeling in het waterland, met zijn knotwilgen en rietpluimen. De boeiende flora en fauna van duinen en Waddengebied. De natuur vlakbij, dus wat in en om het huis groeit en bloeit. De grote en kleine waterbewoners. Zoveel om kennis mee te maken - op vele kleurrijke pagina's. Hoe krijgt u het prachtige en leer zame King Natuurboek in uw bezit? Eenvoudig genoeg: door betaling van f 12,9.5 - u kunt daarvoor een betaal cheque of giro-overschrijving gebruiken - plus precies zeven King- kopjes, die u ons via onderstaande bestelbon opstuurt. Het sparen van de King-kopjes is gemakkelijk (op elke rol staat er een). F Knip de King-kopjes Zend mij binnen A weken het King Natuurboek a f Adres Plaats' (in bloklctterss.v.p.) Het bedrag van f 12,9.» belaal ik f~| per bijgesloten ingevulde en ondertekende l'ostgiro-overfcchri|ving. I n Tiinncma B.V'.Sneek. nr KIM |j. Q per bijgesloten ingev ulde en ondertekende Groene Betaalcheque of Eurocheque. Hok ft dal van toepassing is zu art maken De/e bestelbon, voor/ien van 7 King- kopjes. in een gesloten als brief geflankeerde envelop samen met ingevulde cheque of f'oslgiro-ov er srhrtjving, opsturen aan: Kingfabrteken Tonncma B V..Postbus 201. Snoek. Dr. G. M. J. Veldkamp .nieuw plan. De andere commissie zou binnen twee jaar een serie andere mogelijk heden op tafel moeten leggen voor de financiering. Dr. Veldkamp, oud-minister van so ciale zaken, die al bijna tien jaar in opdracht van de regering werkt aan vereenvoudiging en codificatie van de sociale wetten, lanceerde een nieuw plan. Hij acht een vereenvou digde structuur niet mogelijk zolang de betrokkenen zich verzetten. Tot 1985 zou hij de bestaande instanties willen handhaven, op voorwaarde dat zowel landelijk als regionaal meer wordt samengewerkt. Na een jaar of tien zal dan vanzelf een een voudiger organisatie ontstaan, zo verwacht Veldkamp. Prof. Douben deed verschillende voorstellen voor een beter systeem van financiering van de sociale ze kerheid. De sociale wetten zouden alleen een pakket minimumvoorzie ningen moeten garanderen, waar aan iedereen verplicht moet mee doen. zoals thans al geldt voor alle sociale wetten. Wie meent dat hij bij werkloosheid, arbeidsongeschikt heid, enzovoort, niet genoeg heeft aan dat minimum, zou vrijwillig een aanvullende verzekering moeten kunnen nemen. Zo wordt, aldus Douben. tegemoetgekomen aan de wens naar meer mondigheid in de bestedingen. (ADVERTENTIE) bril: Ieders oogmerk Van onze sociaal economische redactie AMSTERDAM Werklozen die al meer dan één jaar zonder werk zit ten. zouden zogenaamd niet- produktief werk moeten kunnen gaan doen in gezondheidszorg en welzijnswerk, zonder daarbij hun uitkering te verliezen. Deze sugges tie deed gisteren drs. Lamers, direc teur-generaal sociale voorzieningen van het ministerie van sociale za ken, op een studiebijeenkomst in Amsterdam. Drs. Lamers ziet veel voordelen aan sociaal werk door langdurig werklozen, die ondanks eigen in spanning en hulp van arbeidsbu reaus geen nieuw werk weten te vin den. In bijvoorbeeld ge zondheidszorg of welzijnswerk kun nen zij weer maatschappelijk nuttig bezig zijn en zichzelf ontplooien. Bo vendien raken zij anders het werken ontwend, zodat zij „met de dag moeilijker aan de slag zullen kun nen komen". Lamers vroeg zich af of de regering niet „bijzondere arbeids plaatsen met behoud van werkloos heidsuitkering" zou kunnen bevor deren. Daarvoor zal een wetswijzi ging nodig zijn. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Voorlopig komt er geen voorkeursrecht, dat de over heid voorrang geeft bij de aankoop van landbouwgronden. Dat bleek gisteren uit het antwoord van minis ter Van der Stee op vragen van Kamerleden, gesteld tijdens de be handeling van de landbouwbegro ting. De minister wil eerst een gede gen studie instellen naar de ma nierten) waarop de sterke prijsstij ging van landbouwgrond beteugeld kan worden. Van der Stee zelf lijkt wel te voelen voor een beperkt voorkeursrecht. „Daar kan men tegen zijn, maar tegenstanders moeten dan aange ven hoe het wel moet". Tegen de heer Voortman (PvdA), een duidelij ke voorstander, zei de minister dat „de zaak weerbarstiger is dan hij (Voortman) denkt". Van CDA-zijde zijn deze week nogal wat bezwaren tegen het voorkeursrecht geuit. De angst voor grote invloed van de overheid op agrarische ontwikkelin gen stond centraal in die bezwaren. DEN HAAG De Neder landse Spoorwegen overwegen om over te gaan tot de verkoop aan groepen personen, bijvoor beeld aan een bedrijf, waar door alle werknemers per spoor kunnen reizen. Minister Westerterp zei gisteren in de Tweede Kamer dat die moge lijkheid van vergroting van de belangstelling van het open baar vervoer zal worden bekeken. De minister was op het idee gebracht door het ministerie van defensie, dat overweegt om alle personeel een abonne ment op het spoor te geven. Defensie onderhandelt met de spoorwegen over een dergelijk „groeps-abonnement". Het mi nisterie wil daarmee onder meer het veel werk met zich meebrengende systeem van uitschrijven van „vrlj-vervoer- kaartjes" voor militairen ver simpelen, de autokosten aan banden leggen en het gebruik van het openbaar vervoer sti muleren. (ADVERTENTIE) Van onze sociaal-econ redactie DEN HAAG De leiding van de FNV verwacht acties en onrust in bedrijven, als de werkgevers „nee" blijven zeggen op de wensen van de de vakbeweging, zoals ze ook „nee" hebben gezegd op de FNV-eis van een loontoeslag nog dit najaar van wege de tegengevallen prijsstijging. De FNV-leiding stoelt deze verwach ting vooral op de kadervergaderin gen van het vorige weekeinde. Op die vergaderingen kreeg de FNV- leiding het zwaar te verduren. In een toespraak' voor de grafische bond van het NW. gisteren in Rotterdam bestreed FNV-voorzitter Kok echter dat die kritiek zou duiden op een kloof tussen FNV-top en leden. Sug gesties over zo'n kloof komen van buitenaf, en zijn „gelogen" aldus Kok. Het FNV-bestuur kreeg wel „een flinke stoot niet malse kritiek" te verwerken, maar Kok bestreed dat er sprake is van „georganiseerd wantrouwen" van de FNV-leden in de leiding. Kok veroordeelde het ,nee" van de ondernemers tegen een tussentijdse loonopslag scherp. Daarmee hebben zij volgens de FNV-voorzitter ook de deur voor een loonakkoord voor 1977 „al half op slot gedaan Als de ondernemers de deur blijven dichtgooien, dan vragen zij om een fonclit. En dan komt er een conflict ondanks de werkloosheid", voor spelde Kok. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Vrijwel zeker zal de Tweede Kamer dinsdag een streep halen door de plannen van staatssecretaris Van Huiten om de posttarieven voor dagbladen en periodieken in 1977 sterk op te trekken. Vrijwel alle fracties in de Kamer liepen gisteren bij de voortzetting van het debat over de PTT tegen hem te hoop omdat men de prijsstijging te ongenuanceerd acht, en daardoor schadelijk voor sommige toch al in een moeilijke positie verkerende periodieken en dagbladen. van bijna veertig procent. Over enkele jaren wil de staatssecretaris het tarief op getrokken hebben tot ruim 27 cent, waardoor dan de reë le kosten gedekt zouden wor den. Voor periodieken wordt het tarief opgetrokken van 20,3 op 24.5 cent volgens het voorstel van de staatssecre taris. Vooral CPN tegen Het was gisteren en eergiste ren vooral de CPN die hevig tegen deze verhogingen op poneerde. Woordvoerder Dragstra noemde het een De beslissing over de PTT- tarieven werd na een wanor delijke discussie tussen de zich fel verwerende staatsse cretaris en de Kamerleden op voorstel van de socialist Hartmeijer uitgesteld tot dinsdag, om Van Huiten nog gelegenheid te geven overleg te plegen met minister Van Doorn van CRM. Deze is ver antwoordelijk voor het medi abeleid. Van Huiten werd daarbij gedwongen tot de toezegging om al vanmiddag een brief bij de Kamer te laten bezorgen met daarin een verslag van het gesprek tussen de staatssecretaris en de minister. Men wil vooral weten hoe de voorgestelde ta riefsstijgingen te passen zijn in het mediabeleid van Van Doorn. Voor dagbladen wordt nu veertien cent porto betaald. Van Huiten wil dat optrek ken tot 19.4 cent, een stijging maatregel tegen de plurifor miteit van de pers. en hij be toogde met andere fractiege noten dat vooral De Waar heid een grote klap van de verhogingen zou krijgen. De VVD diende, zoals ge meld. eerder deze week al een wijzigingsvoorstel in waar door de tariefsverhogingen tot ongeveer de helft zouden worden teruggebracht. Voor dat amendement lijkt echter vooralsnog geen meerderheid te zijn, omdat de VVD het geld dat de overheid dan te kort zou komen (ongeveer vier miljoen gulden) wil halen uit verhoging van de tarieven voor stadsgesprekken bij de telefoon van 16 naar 16.5 cent. Vooral de PvdA voelt voor dat laatste niets, terwijl de CDA-fracUes daarover twijfelen Telefoon Staatssecretaris Van Huiten Staatssecretaris Van Huiten zette zich ook heftig af tegen verhoging van de telefoonta rieven. en wees erop dat „ge wone burgers" tien maal zo veel gebruik maken van de telefoon dan van de brief, waardoor de kleine man ge troffen zou worden. HIJ zei dat indien de Kamer volgen de week blijkt te vinden dat de dagbladtarieven minder omhoog moeten, hij de vier miljoen liever ergens anders in zijn begroting zal gaan zoeken De PvdA overweegt volgende week voor te stellen om ge koppeld aan de tariefsverho ging op de begroting voor CRM een voorlopige post op te nemen voor specifieke steun aan dagbladen en peri odieken, die door deze maat regel ln gevaar komen. Bij de PvdA is men voor specifieke steun aan in de gevarenzone verkerende dagbladen, en te gen algemene steun door lage posttarieven waarvan ook de goedlopende bladen meege nieten. Een niet evenwichtige maatregel, zoals men het voorstel van Van Huiten vindt, juicht men evenwel niet toe

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3