onden komen in actie egen beknottingen Fraude NK wielrennen komt voor de rechter Schaakteam na winst op Zwitsers op zesde plaats De Graauw brengt successen Q b! I [OC heeft minder geld te verdelen voor topsport f et NOC, dat in het vastgeroeste ederlandse sportbestel tevens de at vreemde functie vervult om de Itelijk uit de toto/lottopot af- imstige subsidiegelden voor de zo- naamde Olympische topsport (of it daar in Nederland dan voor door ;t gaan) te verdelen, kon niet Iers. Het totaal voor verdeling be- ";bare bedrag was volstrekt on- loende om aan de aanvragen van bonden voor 1977 te voldoen en op een extra toewijzing uit de geldruif (met nog altijd een inaamd gereserveerd bedrag van it minder dan 26 miljoen gulden) ind realistisch gesproken niet. ïondeling behandeld gemeenten de scholen Laat er wat gebeuren. Vraag daarbij om hulp Zaak Jef Blatter Na ruzie tussen gemeente en organisator Ton Vissers West-Duitsland leidt bij Olympiade in Haifa EM™opg"eg£Mte Tan Canadese trainer/coach zet Amsterdams ijshockey in de lift KNVB verliest sponsorzaak HjjDAG 29 OKTOBER 1976 SPORT TROUW/KWARTET PS 17/RH 19 d ltj - n^oor ne - Peter Onvlee u* AARLEM Een voor één werden ze de afgelopen periode in ijlen Haag voor een zogenaamde screening op het bureau van het ^Jederlandsch Olympisch Comité geroepen. „Het is slecht", egen ze er te horen. „Uw aanvraag voor topsportactiviteiten ■J in niet geheel worden gehonoreerd. In de toekomst behoeft ook et direct op verbetering te worden gerekend. Integendeel". vertegenwoordigers van de zoge- amde Olympische sportbonden in sderland kodden het er mee doen. regen de kans op weerwoord, maar »rden er een enkele uitzondering aargelaten nauwelijks financieel jv ijzer meer van. Het mes moest in de ibpsportactivitelten. Subsidiegelden (Mi het NOC zouden onvoldoende wjjn om de ingediende programma's 1 het geheel te kunnen realiseren. eperkingen zonder meer akkoord gaan met het gegeven dat het in de toekomst nog slechter zal worden?" De opstand tegen de beknotting is onbewust overigens enkele weken geleden door volleybal-voorzitter De Bruin ingeluid. Onkundig nog van het feit dat ook zijn organisatie een ton zou moeten inleveren op de topsportactiviteiten, rammelde hij tijdens de bondsraadsvergadering in Utrecht met de ketting. Aanleiding daartoe was het in zijn ogen volko men mislukken van de actie Sport- real, waardoor heel Nederland in be weging zou moeten. „Een flop", noemde De Bruin het. En ook: „De ruim vier miljoen gulden worden zo maar in de sloot gegooid." De Bruins woorden, vooraf gesancti oneerd door zijn medebestuursle den, kregen enkele dagen later extra waarde, toen ook de Nederlandse volleybalbond na het bezoek aan het NOC in Den Haag wist, dat de topsportactiviteiten beknot dien den te worden. De Bruin: „Als je dan het één met het ander combineert, dan komt er toch op zijn minst een gevoel van onvrede over." De Bruin rammelde vervolgens nog harder met de ketting. Niet om zo doende de geschrapte honderddui zend gulden te krijgen, maar wel om het verschijnsel aan de kaak te stel len. „Topsport is op het ogenblik zo'n beetje een vies woord gewor den", zegt hij. „Maar topsport is in onze ogen onlosmakelijk verbonden met de overige activiteiten van de bond. Met de breedte- en recreatie sport Ik heb als volleybalman niets tegen ae recreatiesport, integendeel. Ik vind het doodzonde dat er op deze manier zoveel geld over de balk wordt gesmeten. Ook ik wil me hele maal inzetten voor het recreatiege beuren. Meer nog dan we nu al doen. Maar de wijze waarop het is aange pakt is verkeerd." In mijn functie als bestuurslid van de Europese volleybalfederatie kom ik ook nog wel eens in het buiten land. Daar kun je wat de recreatie sport betreft het nodige van opste ken. Neem bijvoorbeeld Finland. En niet in Helsinki alleen. Sportzalen, hallen en velden zijn er tussen pak weg vier uur en half zes beschikbaar voor de recreatiesport. In die uren, direct na de schooltijd, staan die accomodaties over het algemeen toch leeg. Ook in Nederland. Zorg er dan voor dat er voldoende kader aanwezig is om er activiteiten te - leiden.Speelhetviadebedrijven.de van ook de sportverenigingen. Dan »e beperkingen die de Olympische lortbonden (dat wil zeggen die bon en waarvan de beoefenaren tijdens e Olympische zomer- en winterspe- n kunnen uitkomen) zichzelf moes- en opleggen zijn niet gering. Twee an de vele voorbeelden: de Neder- dse volleybalbond moest van de oting van ruim drie ton er aan- kelijk één schrappen (een situa- die bij uitzondering wel is terug- "raaid) en het Koninklijk Neder- nds Gymnastiek Verbond zag ruim derhalve ton van de totaal aange- agde vijf ton niet gehonoreerd. gang van zaken leidde tot een Ier en daar opklinkend protest. Niet fTte hard, want in sportland doet de el nog altijd opgeld dat een te ilcitrante houding voor de toe- st nadelige gevolgen heelt. Des- idanks: er is een georganiseerde ctie van de tien „grote" bonden gen de beknotting op komst. Tij- ens het geregelde overleg van deze onden zijn door de nood gedre- en deze week de handen ineen eslagen. „Het is schandalig wat er gebeurd is", zegt bijvoorbeeld NGV-directeur De Wolf. En alge- ïeen: „Moeten we dit accepteren en PIET DE BRUIN: „Topsport is in onze ogen onlosmakelijk verbon den met de overige activiteiten van de bond". ZEIST De strafzaak tegen Jef Blatter, de Rodaspeler, die zondag jl. de rode kaart kreeg in de wed strijd tegen AZ'67, zal vanavond mondeling worden afgehandeld. Dan komen eveneens ter sprake de gele kaarten, die werden uitgereikt FC Den Haag-speler Aad Mansveld (tegen Go Ahead) en AZ- speler Hovenkamp (tegen Roda). Bij de schriftelijke behandeling van donderdag werd Helmond Sportspe- ler G. van Berlo, die in de wedstrijd legen Excelsior eerst een gele kaart opliep en vervolgens uit het veld werd gestuurd, drie wedstrijden on- berelk Je de mensen, dan kan er continu iets gebeuren. En, beter dan nu, waarbij je de mensen wat spel letjes laat kopen en af en toe een spotje op de STER of de radio draalt." Topsport zelfs op het Neder landse niveau kan de recreatie sport stimuleren. De Bruin; „Je kunt de mensen zeggen: kom volley bal spelen. Maar als niemand weet wat volleyval is, bereik je ook niets. Heb je een top, die in de belangstel ling staat, dan weet men wat het is, dan komt men ook". Piet de Bruin zegt de beknotting te zien als een voortvloeisel van het door minister Van Doom gevoerde anti-topsport-ad-hoc-beleid. Een mening die na zijn openlijke uitla tingen „Ik ben niet bang om dit openlijk te zeggen; ik verwacht met grote mensen te doen te hebben, die straks niet zeggen: hij was de man die zijn mond open durfde te doen, we zullen hem wel even terugpak ken, dat geloof ik niet, hoewel ik toe moet geven, dat die teneur wel vaak in de sportwereld te beluiste ren valt" adhesie kreeg. Een me ning, die leidde tot het „grote bon- denberaad" van deze week. KNG V-directeur De Wolf: "We heb ben allemaal met de beknotting te maken. Voor de turnbond betekent het schrappen van anderhalve ton dat we de activiteiten voor de heren keurturnploeg wel kunnen vergeten. Je kunt zeggen: maar die stelden prestatief gezien toch niets voor. Maar wanneer je er helemaal geen aandacht meer aan besteedt kom je nooit ergens. Het is voor een bond echter onmogelijk om zelf al die gelden voor de topsport bijeen te brengen. Ten opzichte van je achter ban kun je dat niet doen". En Piet de Bruin: „Realiteit is dat het merendeel van onze ruim 80.000 volleybalbondsleden grotendeels voor hun plezier competitie spelen. Daarop richt je een belangrijk deel van je aandacht. Je kleine top is in verhouding echter ontzettend duur, wil je althans op verantwoorde wijze die zogenaamde topsport beoefe nen. Dat kan een bond alleen niet betalen. En toch is die topsport ook van algemeen belang. Dat kan al leen maar met subsidie van bui tenaf." Actie Het beraad van de grote bonden heeft inmiddels tot een gezamenlij ke aanpak van dit probleem geleid. De Bruin: „We moeten ons nog over de uitwerking beraden. Het is nu een initiatief van de bonden geweest. Het had net zo goed of misschien nog beter een initiatief van de NSF, de Nederlandse Sport Federatie kunnen zijn. We sluiten de NSF trouwens ook zeker niet buiten. Maar als bonden zijn we tot de conclusie gekomen, dat we hier alle maal mee zitten. Dat we er allemaal mee worden geconfronteerd en er door in de problemen komen. Noem wat we nu hebben gedaan, de kat de bel aanbinden. Die bel is nu om. De actie moet nu komen". De komende weken zal het verzet zich verder manifesteren. In de rich ting waarvan is na de woorden van KNGV-directeur De Wolf wel duide lijk: „Dank zij de onnoemelijke in spanningen van de sportwereld draait de toto/lotto in Nederland op het ogenblik met groot succes. Mo gen wij als sportwereld dan ook re kenen op voldoende aandeel van de baten? Moet er dan gereserveerd worden, terwijl we met een actuele nood zitten?" De verantwoordelij ken voor die toto/lotto gelden zijn naast de stichting nationale sportto- talisator instanties als de NSF, CRM en het NOC. OISTERWIJK, (ANP) Een me ningsverschil over een openstaan de telefoonrekening van de somma 706 gulden en 92 cent, heeft tot gevolg dat binnenkort voor de kan tonrechter te Bergen op Zoom de fraude, die twee jaar geleden tij dens de Nederlandse kampioen schappen wielrennen op de weg te Hoogerheide-Woensdrccht werd gepleegd, uit de doofpot komt. Wat is het geval? In het voorbije weekeinde werd bekend dat de ge meente Hoogerheide-Woensdrecht oud-wielerploegleider Ton Vissers uit Oisterwijk voor de kantonrech ter te Bergen op Zoom wil dagen, omdat hij tot nu toe weigerde een openstaande telefoonrekening te betalen. Vissers was in '74 organi sator van de Nederlandse titelstrijd in samenwerking met een plaatse lijke comité. Woensdagavond heeft de gemeenteraad inderdaad tot ge rechtelijke stappen tegen Visser besloten. Christiaan van Kaam, gemeente secretaris te Hoogerheide- Woensdrecht verklaarde gisteren desgevraagd: „Destijds is met Vis sers afgesproken dat de gemeente de telefoon-rekening zou betalen aan de PTT. Dat is inderdaad ge beurd. Hij zou later met de ge meente afrekenen, maar dit is on danks herhaalde verzoeken, aan maningen en het inschakelen van een deurwaarder, nooit gebeurd. Daarom werd goedkeuring van de raad gevraagd en inmiddels verkre gen, zodat de rechter straks gaat bepalen wat er gebeurd." Het nieuws nu, dat hij binnenkort voor de kantonrechter moet ver schijnen, heeft Ton Vissers rond wie het de laatste maanden stil is geweest genoopt tot een reactie. Zijn relaas aangaande de telefoon rekening van 706,92 bracht de des tijds gepleegde en door oud- burgemeester Schram van Chaam bevestigde, fraude aan het licht. Ton Vissers: „Wat betreft die tele foonrekening kan ik zeggen dat leden van het plaatselijke comité die zouden betalen. Dat is afge sproken tijdens en na het kam- TON VISSERS: telefoon niet betaald. pioenschap toen bleek dat een aan tal controleurs entreegelden gesto len hadden. Ze namen wel entree gelden aan van toeschouwers, maar reikten geen kaartjes uit. Het geld staken ze in eigen zak. Oud- burgemeester Schram van Chaam, die zelf in het wielercomitê van de Acht van Chaam zit, is mij, verge zeld van een aantal mede- comiteleden, komen vertellen wat er gebeurde. Enfin, we hebben de hele zaak uitgezocht. De btreffen- de controleurs bekenden en er kwam inderdaad achterover ge drukt geld op tafel. Dat was slechts een schijntje, maar om geen onno dige ellende te veroorzaken, be sloot ik in overleg met het plaatse lijke comité de zaak in de doofpot te stoppen. Dat plaatselijke comité zou echter nog wat financiële zaak jes zoals bijvoorbeeld die telefoon rekening van 706,92 voldoen". Vissers meende dat alles wel gere geld zou worden, kreeg een keer een brief van zijn advocaat die de zaak verder afhandelde, maar werd erg boos toen zijn naam deze week in de pers werd genoemd, omdat hij de bewuste rekening verzuimd had te betalen. Gemeente secretaris Christiaan van Kaam van Hoogerheide-Woensdrecht daarover: „In onze papieren staat letterlijk dat die telefoonverbindin gen in opdracht van en voor reke ning van Ton Vissers zijn aange legd". Reactie van Ton Vissers: „Ik heb de fout gemaakt dat ik die finan ciële afwikkeling niet in het proto col heb laten opnemen, maar des ondanks vind ik deze ontwikkeling niet elegant en zal ik de rechter, als het zo ver is, volledig inlichten over de gebeurtenissen tijdens de kam pioenschappen. Mijn naam is weer aangetast en daar neem ik geen genoegen mee. Oud-burgemeester Schram van Chaam en nog een aantal anderen zijn mijn getuigen. Zij hebben de fraude ontdekt en mij gemeld. Destijds hebben wc het geval in de doofpt gestopt, maar die wordt nu opengetrokken". Oud-burgemeester Schram van Chaam ontkende aanvankelijk al les. Hij verklaarde eerst: „Het eni ge dat ik weet is dat ik op die kampioenschappen geweest ben, omdat ik van wielrennen houd, maar verder weer ik nergens van. Vissers ken ik alleen van vroeger toen hij renners van zijn ploeg begeleidde op onze Acht van Chaam". Dit horende zei Vissers op zijn beurt: „Dit begrijp ik niet. Deze man is zelf naar me toe gekomen om de fraude te melden. Hij ze» erbij dat ik altijd op zijn getuigenis kon rekenen, want bij de Acht van Chaam had hij zelf een hoop pro blemen met frauderende contro leurs". Waarop de heer Schram zijn ver klaring wijzigde: „Het is al weer zo lang geleden. Inderdaad heb ik toen gezien dat toeschouwers aan de kassa's betaalden, maar geen kaartje ontvingen. Ik geloof ook dat we dit gemeld hebben. Ja, en als Vissers mij als getuige wil hebben bij die rechtszaak, moeten we dat maar doen". HAIFA Na de derde ronde in de Schaak Olympiade die in Haifa in Israël wordt gehouden, bezet het Nederlands herenteam de zesde plaats. Nederland won in deze ronde met 2'/t—IV» van Zwitserland. De leiding is in handen van West Duitsland, dat tot nu toe uit twaalf partijen 10 punten verzamelde. Nederland won tegen de Zwitsers twee partijen. Jan Timman kreeg met wit tegen Hug een variant van het koningsindisch op het bord. Die variant had hij vroeger eens uitge breid geanalyseerd. Timman kwam dan ook met groot voordeel uit de opening. Hug probeerde nog meteen pionoffer de kansen te doen keren, maar hij kon niet voorkomen dat hij heel snel daarop toch moest capitu leren. De tweede winstpartij kwam op naam van Hans Ree. Hij kreeg tegen Wirthenson een prettige stelling in een benoni. Ree had actief stuk- kenspel. Dat leidde na een onnauw keurigheid van zijn tegenstander tot de zege van Ree. Jan Hein Donner kwam met zwart tegenover Lombard te staan, die aanstuurde op een nimzo-indisch stelling. Donner kende die steling goed. Tijdens het trainingskamp van het schaakteam was er een dag be steed aan de analyse ervan. Uit angst voor een fantoom deed Donner ech ter niet de zet, die als beste werd beschouwd. Ernstige gevolgen had dat niet. De stelling kreeg nu een statisch karakter waarin geen van beiden nog op winst kon spelen. wcra gestuurd, ane weustrijueu vu- j A j 1 1 1 "1 1 j Van de A-spelers kreeg D. Lodewe- ges (Go Ahead) een wedstrijd on voorwaardelijk en een boete van 150. E. Marijnissen van NEC werd dezelfde straf opgelegd. C. Sweris- sen van FC Amsterdam kreeg een wedstrijd onvoorwaardelijk, een boete van 100 en een voorwaarde lijke straf van nog een wedstrijd. De volgende A-spelers kregen een boeking: J. Hermans (VVV), S. Savic (Eindhoven), N. Vreysen (Feyen- oord), W. Swaan (Willem II), C. van Kooten (Go Ahead) en F. J. Thijssen (FC Twente). Jeugdspeler P. Wijnberg van FC Utrecht werd gestraft met drie wed strijden onvoorwaardelijk, terwijl een voorwaardelijke schorsing werd omgezet in een onvoorwaardelijke. Tegen dit laatste mag hij verweer voeren. Voorts kregen N. Baas (Veendam) en E. Vissers (SW) twee wedstrijden onvoorwaardelijk. Sporttoto UlUlag toto week 43: AuiUl deelnemers: 228 819. Inleg: 7 698221. Prijzenbedrag 7 331.654.98. Ie prtjs. 139 win- Mars. die elk 7 954 ontvangen: 2e prijs: 2316 Wnnaars. die elk 7 55 ontvangen: 3e prijs: 16649 •innaars. die elk 7 6 ontvangen. Uitslag lotto week 43 Aantal deelnemers 843 536 Inleg: 3.372483. "Uzenbedrag: 7 1.630.678.02. Ie prijs: 1 win- Msr, die bruto 7 589 423 ontvangt: 2e prijs: 4 •Jnnaars. die elk 7 40 048 ontvangen. 3e prijs: ««winnaars, die elk 7 502 ontvangen: 4E prijs: V»06 winnaars, die elk bruto 32 ontvangen: 5e PHJs: 13.383 winnaars, die elk 7 23 ontvangen. Van onze ijshockeymedewerker AMSTERDAM Wanneer Gorky de Graauw gewoontegetrouw als hekkesluiter na de dagelijkse ijshockey training zijn spullen opruimt en zich daarna haastig door de Jaap Edenhal naar het restaurant spoedt om voor het slapen nog een verfrissing te nemen heeft de klok al lang twaalf keer geslagen. Trainen rond middernacht. Het typeert de zeker niet altijd rooskleurige situ atie van de Nederlandse ijshockeyer, in dit geval een Amster damse speler/coach die bovendien ook nog zijn sporen in het nationale team verdiend heeft. Met deze problemen worstelt Gorky de Graauw in elk geval niet. Hij staat full-time in dienst van de sponsor (ORWO). Zijn dag wordt bepaald door het uitdokteren van trainings concepten en het analyseren van de laatste wedstrijden. „Na het weekeinde ga je bekijken wat er goed of fout zat. Kan je aan wijsbare fouten ontdekken, dan ver ander je in de komende wedstrijd het spelsysteem. Het nieuwe concept moet wel eerst in de trainingen uit getest worden. Als trainer kost dit proces je nauwelijks lichamelijk in spanning maar toch kan je kilo's afvallen. Ik ben dan ook op het ijs de laatste jaren erg achteruit gegaan." De Graauw hoopt aan het eind van dit seizoen een streep te kunnen zet ten onder zijn werk als speler/coach. Want dan wil De Graauw terugkeren naar zijn geboorteland Canada om daar de functie van juniorentrainer te gaan vervullen. De Graauw heeft dan een „stage-periode" van vier jaar achter de rug. „In Canada zijn twee mogelijkheden om ijshockey- trainer te worden. Je kan een trai- Gorky de XJraauw werd vier Jaar geleden door HYS uit Canada naar Nederland overgeheveld, speelde daar anderhalf jaar en verhuisde toen naar Amsterdam om speler- coach van de voormalige Amstel Tij gers te worden. Sindsdien stond hij veertig maal in de aanval van het nationale team. Maar De Graauw houdt zich voorna melijk bezig met het reilen en zeilen van het Amsterdamse ijshockey- teara, dat hij in de zeer late uurtjes aan een forse training onderwerpt. Starend naar bezemwagen „Manus II" die de ijsvloer van de Jaap Eden- hal nog eens extra polijst, zegt Gor ky: „Kijk, die training werken wij niet voor niets op zo'n laat tijdstip al. Dit wordt voornamelijk gedaan om de jeugd van Amsterdam ook een kans te geven. Wij, en daaronder bevinden zich ook de vier Canade zen, hebben het er graag voor over om ten behoeve van de jeugd wat later te trainen. Lastig is het natuur lijk wel. De meeste jongens van ons team moeten de volgende dag ook weer vroeg in hun winkeltje staan of op school zijn." CORKY DE GRAAUW: „We zullen dit seizoen voor nog meer verrassingen zorgen". nerscursus volgen waarin vooral de nadruk op theorie wordt gelegd of je moet vier jaar in Europa speler/- coach zijn geweest. Dat laatste trok mij het meest omdat ik vind dat je door een cursus nog niet in staat bent om iets over te dragen. De beste ijshockey-trainer is Iemand die in de praktijk de kwaliteiten van een ijs hockeyspeler kan uitbuiten. En dat leer je niet uit een boekje." Het bestuur van de ijshockey-club Amsterdam zal overigens niet geluk kig zijn met het vertrek van De Graauw. Vooral nu blijkt dat de re sultaten een gunstige wending gaan nemen. Amsterdam streefde inmid dels op de ranglijst Nijmegen voorbij en heeft zich naast Tilburg, Thialf, en HYS genesteld in de ere-galerij van de nationale ijshockey-top. De weg van de toekomst lijkt geplaveid met nog betere vooruit zichten. De Graauw: „Er komt steeds meer publiek naar de Jaap Edenhal. Dit Is voor ons een geweldi ge stimulans; we gaan dan ook elke week beter draaien. Tegen Tilburg Trappers volgende week zitten hier 4000 mensen. Zij kunnen op sensatie rekenen. Trouwens, we zullen dit sei zoen nog voor meer verrassingen zor gen. Ik voorspel dat Amsterdam op de tweede of de derde plaats ein digt". Wordt deze klassering werkelijk be werkstelligd, dan zal dit vooral ten koste moeten gaan van HYS uit Den Haag. Een extra klap in het gezicht van de Hagenaars want Amsterdam vulde de laatste jaren het spelersar senaal aan met verschillende goede ijshockeyers uit de regeringsstad. Dit seizoen werd Jerry Schöffer inge lijfd, volgens HYS gelokt door „spe ciale" bedragen. Corky de Graauw: „Onze sponsor geeft ons uiteraard onkostenvergoe dingen. Voor „Schaffy" betekent dit bijvoorbeeld zijn reiskostenvergoe ding over ritten uit Driebergen waar hij studeert. Het is toch logisch dat die Jongen niet elke dag zo'n reis uit eigen zak gaat betalen. De pers concludeert dan gelijk dat Jerry is geronseld. Onzin natuurlijk, want een dergelijke onkostenvergoeding krijgen we allemaal." Ook is Corky de Graauw nogal geïrri teerd over berichten dat hij pas op het laatste moment zou zijn toege voegd aan de nationale selectie van Hal Laycoe. Als de gedoofde lampen de Jaap Edenhal in het duister hul len, zegt De Graauw tenslotte: „Lay coe heeft mij vanaf het begin bij de selectie gevoegd. Hij heeft dit alleen vergeten aan de pers te melden. Of ik desondanks in de komende inter lands (tegen Noorwegen) meespeel is nog maar de vraag. Laycoe kan mijn krachten nooit voldoende taxeren omdat ik als speler/coach bij Amsterdam altijd een extra belas ting heb. In het Nederlandse team kan ik echter geheel vrijuit spelen". Uitslagen Nederlandse Beker Tilburg Trapper*- Thialf 5-5. Cromngen-Utrecht 8-4. Ntjmegcn- Amsterdam 2-3, HY8-Tilburg Trappers 5-5. Thiall-NIJmegcn 9-2. Utrecht-Brussel 7-7, Amstcrdam-HYS 6-6. Brussel Oroningen 4-7. Thialf7 6 1 0 13 54-22 HY87 4 2 l 10 50-29 Tilburg Trappers6 3 3 0 9 35-20 Amsterdam7 4 1 2 9 45-37 Nijmegen7 3 1 3 7 38-34 Groningen7 3 0 4 6 37-40 Utrecht7 0 1 6 1 24-59 Brussel8 0 1 7 1 29-71 Kuijpers taxeerde de stand niet Juist tegen Hug. Met zwart bereikte de Nederlander in eerste instantie een stand die perspectieven bood. Maar na zijn verkeerde taxatie werd het plotseling lastig voor hem. Op dat moment was de stelling echter nog wel verdedigbaar geweest, als Frans Kuijpers niet een nieuwe en ernstige fout had gemaakt. Het kostte hem vrij veel materiaal. De partij werd in eerste instantie afgebroken. Kuij pers gaf echter zonder verder te spe len op, omdat de situatie nu eenmaal hopeloos was. Bij de dames leidt Nederland in groep B nog steeds. Maar tegen Fin land raakte men wel het eerste halve punt kwijt: 2'It—'li. Denemarken is in deze groep tweede met 7punt Stand aan de kop bij de heren: 1. West Duitsland 10 pnt.. 2. Italië en Noorwegen 9 pnt., 4. Engeland en Philippijnen 87. pnt. 1 afg., 6. Ne derland 8'/., 7. Zwitserland 8. 8. Ar gentinië 77. 1 afg., 9. Zweden 7 2 afg., 10. Oostenrijk 7. AMSTERDAM De Amsterdamse rechtbank heeft beslist dat de firma Goudsmlt-Hoff ls vrijgesteld van de betaling van de 100.000 gulden, die de KNVB ln een gerechtelijke proce dure van deze fabrikant had gevor- derd. De gerechtelijke uitspraak luidde' verder dat de KNVB de kosten van het geding moet betalen. Het gaat om een bedrag van 6285 gulden. Het geschil dateert al van 1973, de periode voor de wereldkampi oenschappen. De KNVB had de pro cedure aangespannen, nadat zij meende dat de firma afspraken aan gaande sponsoring van het Neder lands elftal niet was nagekomen. Via een mondelinge overeenkomst startte Gouds mi t-Hoff een reclame campagne, met medewerking van Oranjespelers. De problemen ont stonden toen bij het schriftelijk vastleggen van de bepalingen, ver' schil van mening ontstond over het exclusieve recht. Daar de KNVB het via een mondelinge overeenkomst gegeven exclusieve recht, later te rugtrok, staakte de firma haar recla mecampagne. Van KNVB-zljde be riep men zich op een misverstand. Dit argument werd door de rechtbank terzijde geschoven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 19