aak tegen röntgenologen op erste dag erg ondoorzichtig sdaad volgde de welgestelden aar de Amerikaanse voorsteden if Personalia iErt mt~wt mtiters INDONESIA S? (Ümiuw iis Nederlander geeft meer geld uit aan bloemen en planten ;n onrechte honoraria berekend aan ziekenfondsen? rif? Officier: juiste rechtsregels zijn opgevolgd Zoetermeer verhoogt tarieven CAI/ Noordwijkerhout bouwt wijk met 750 woningen ewoners reageren met vaak omstreden initiatieven maakt mode betaalbaar Saur )AG 29 OKTOBER 1976 >or Barend Mensen 'l HERTOOENB08CH De strafzaak tegen de aan het Eindhovense St. Jozefziekenhuis Ovprhplaatin? bonden röntgenologen P. N. K. (55) en F. C. W. E. van Z. (60), die in juni 1973 in het nieuws s «men omdat zij zich in het voorgaande Jaar zouden hebben schuldig gemaakt aan een Iselmatlge en in de tonnen lopende benadeling van vijf ziekenfondsen, is op de eerste dag van drie die de rechtbank van Den Bosch ervoor gereserveerd heeft nog volkomen ondoorzichtig lieven. TROUW/KWARTET M 11 doorgaan omdat blijkt dat de pa tiënt niet nuchter is gekomen." bleek uit het verhoor door presi- t mr. Th. Geense van een aantal getuigen optredende perso- Isleden van de röntenafdeling er wonderlijk was omgesprongen t coderingen die de aard van de derzoeken moesten aanduiden en later dienden om de declaraties de artsen samen te stellen. De 8g is maar of het simpel maken i foto's of werkelijke onderzoeken lalend zijn geweest voor de door officier van justitie mr. J. Peijnen- rg gewraakte handelwijze van de sen. officier had zijn dagvaarding so- 1 gehouden in die zin dat hij de dachten primair alleen tenlaste de tezamen en in vereniging ge- egde valsheid in geschrifte, door ten minste 48 declaraties ten on- hte honoraria te berekenen. Sub- liair verweet hij hen door listige nstgrepen vijf ziekenfondsen ermalen te hebben bewogen tot lfte van hun niet toekomende Idbedragen. Peijnenburg zweeg over de om- ng van de schade die in totaal 675 lizend gulden zou hebben belopen, larvan 435 duizend gulden aan ho- iraria en 240 duizend gulden aan sten. In laatstgenoemd bedrag zou genhonderd gulden zijn begrepen or onderzoeken die nooit zijn uit- gevoerd omdat de apparatuur daar voor in het St. Jozefziekenhuis niet aanwezig was. De officier legde na de beëdiging van vier getuigen-deskundigen onder de in totaal elf gedagvaarde getuigen een verklaring af. „Ik wil erop wijzen dat het door het openbaar ministerie Ingestelde opsporingsonderzoek en het daarop op grond van een rapport van een commissie van deskundigen gevolgde gerechtelijk vooronderzoek door de ingewikkeldheid van de ma terie en door het juridisch verzet van de verdachten bijzonder lang heeft geduurd. Dat was onvermijdelijk. Ik wil er echter geen enkel misverstand over laten bestaan dat in het belang van alle betrokkenen ook in deze zaak de juiste rechtsregels zijn ge volgd." De getuigenverklaringen betroffen vrijwel alle de wijze waarop het sys teem van de coderingen werd toege past. Daarbij ging het bijvoorbeeld over maagonderzoeken die steevast met drie code-nummers werden aan geduid. Er werden dan later drie verrichtingen berekend, wat juist zou zijn als behalve de maag ook de slokdarm en de dunne darm zouden zijn onderzocht. Ook de aanvragen voor röntgenolo- gische onderzoeken van schedels, nieren en wervels werden dikwijls van extra code-nummers voorzien. Enkele getuigen hadden dat niet vreemd gevonden omdat zij zich ver re wilde houden van een beoordeling van de medische handel en wandel. Eén laborante zei eens de opmerking te hebben gemaakt niet te begrijpen dat de ziekenfondsen de declaraties altijd maar slikten. Maar daar was het dan ook bij haar bij gebleven. De raadsman van dokter K.. mr. W. ten Bergen uit Eindhoven, had het op deze eerste dag nogal gemakke lijk. Zijn cliënt stelde meermalen zelf vragen aan de getuigen vooral om hun incompetentie aan te tonen. Dokter van Z., wiens naam enkele malen viel als het om aanvankelijk niet maar later wel toegevoegde co deringen ging, trad eenmaal duide lijk geïrriteerd in het krijt met het verweer dat je geen coderingen op aanvragen kunt zetten als de patiënt er nog niet aan te pas is gekomen. „Een maagonderzoek kan wel niet De neuroloog dr. L. H. F. C. Korting gaf de rechtbank een indruk van de overbelasting, waaronder de röntgenologen moesten werken. Ze zaten volgens hem zo vol met me disch werk dat ze aan een doeltref fend bestuur van zo'n afdeling niet toekwamen. Administratie en orga nisatie lieten daardoor wel wat te wensen over. Deze specialist zei dat de onderzoeken doorgaans zeer uit gebreid waren en dat hij dat in het belang van de patiënten erg waar deerde. Het was allemaal nog duide lijk verkenning maar de schermutse lingen tussen openbaar ministerie en verdediging hangen wel in de lucht. Penningmeester FNV De pen ningmeester van de Federqtie Ne derlandse Vakbeweging, de heer J. Kapper, legt zijn functie op 31 de cember van dit jaar neer. Hij wordt directeur van de Centrale Verzeke ringsmaatschappij NV in Den Haag. De heer Kapper is zijn vak bondsloopbaan begonnen als chef- de-bureau en penningmeester bij de metaalbond van het NVV. Van een onzer verslaggevers ZOETERMEER -B.enW. van Zoe termeer zullen de raad voorstellen de tarieven voor de Centrale Anten ne Istallatie per 1 januari te verho gen. De abonnementskosten zullen dan 50.- gaan bedragen. Voor iede re tweede aansluiting zal 12,- moe ten worden betaald. In 1971 besloot de gemeenteraad, dat de prijzen voor de CAI-abonnementen vijf Jaar moesten worden bevroren. Volgens het college zal deze voorgestelde verhoging (met 25 pet.) voldoende zijn. Onderzocht wordt welke verho gingen in de komende jaren noodza- kelijk zullen zijn. De kosten van aansluiting op het CAI bedragen 130.-. I NOORDWIJKERHOUT De ge meente Noordwijkerhout verwacht dat eind volgend jaar kan worden begonnen aan de bouw van de eerste 225 woningen in het zgn. plan Zee burg. De huizen komen te staan op het stuk grond, begrensd door de Dorpsstraat, de Zeestraat en de Schulpweg. De 225 woningen maken deel uit van een totaal-plan van ca. 750 woningen, die in zeven jaar zul len worden gebouwd. 45 procent wordt in de woningwetsector gereali seerd, 40 procent in de premiekoop- en 15 procent in de vrije sector. De woonwijk Zeeburg zal 240.000 ra2 be slaan, waarvan 20 ha voormalige bol- lengrond. De BV Bouwcombinatie Nero te Haarlem heeft het grootste deel van de grond in handen. In het bestemmingsplan is 45.000 m2 voor groenvoorzieningen opgenomen. De wijk wordt via de Dorpsstraat en de Schulpweg toegankelijk gemaakt. een medewerker ntacaw Brook straat in litclair, New Jersey is een Hvarende straat. Achter hoge men liggen de in zachte pas- kleuren geschilderde villa's, eurrijke bloementuinen ringen direct in het oog; ze n goed onderhouden, geen rietje onkruid te bekennen. immer 98, bewoond door de fami- Smith, onderscheidt zich in niets n de andere huizen, of het moet n dat de roodgeschilderde luiken verser in de verf lijken te staan, et is een groot huis, met twee ver epingen. een aangebouwde garage, in de achtertuin een patio met irbecue en een zwembad. et leven is goed op nummer 98: kke tapijten op de vloer, leren fau- Nlls in de televisiekamer en een keuken met de laatste huishoudelij ke snufjes. Maar hoe comfortabel ook, nummer 98 doet denken aan een gevangenis. Tralies voor de kelderramen, een slaapkamerraam zit op slot, en kan alleen met een sleutel geopend wor den, lampen gaan onverwachts aan en uit, op elke buitendeur zitten ten minste drie grendels, en wie 's nachts de trap afsluipt voor een laat bezoek aan de met etenswaren gevulde ijs kast en vergeet een knop in de hal om te draaien, wordt verrast op de loeiende sirene van een alarmsys teem. Net als duizenden andere Amerika nen. kwam de familie Smith naar de suburb omdat ze het grotestadsle ven zat was. De hoge huren voor de kleine appartementen, de rassenpro blemen op de scholen, de vuile stra ten, de hoge belastingen, het dure leven, en vooral de steeds verder dringende misdaad. Het was allemaal teveel. Ze vluchtten naar de suburbs. Ze koch ten of bouwden er hun eigen huizen, ze stuurden hun kinderen naar nieuw gebouwde „blanke" scholen, ze kochten een auto, en een tweede voor mevrouw, en als zoonlief van de middelbare school afkwam, ook één voor hem, ze hielden barbecue's op zaterdag en cocktailparties om het zwembad heen op zondag. Het was het ..suburban life", de droom van iedere middleclass Amerikaan. Maar die droom wordt nu verstoord. De misdaad die ze dachten achter te laten in de vervallen steden, volgde hen tot in de suburbs. AOVERTENTIE Modieuze mohair-rwced mantel in raf en groen. Mt.: 36 t/m 48 Mantel in wollen kamgaren o a. in zwart, bruin en aubergine. Mt.: 40 t/m 52 mantelspecialist Den Haag: Schoolstraat 24, l.eyweg 954, Winkelcentrum Lcidscnhage. Leiden: Haarlemmerstraat 163 a. Statistieken i Het probleem van de misdaad is niet nieuw in Amerika, verre van dat. Ieder jaar stijgt het aantal misda den weer in vergelijking met het afgelopen jaar. De statistieken zijn berucht om hun onbetrouwbaarheid (Ze zijn gebaseerd op gegevens van plaatselijke politiecorpsen en daar door politiek beïnvloedbaar. In een jaar dat er over een nieuwe politie-begroting gestemd moet wor den. blijkt er ineens meer misdaad te zijn. dan in bijvoorbeeld een ver kiezingsjaar. Bovendien worden veel misdaden, zoals bv verkrachtin gen niet gerapporteerd.) Maar uit de statistieken blijkt wel dat er een verschuiving in het patroon plaatsvindt. Zo is de stijging in de grote steden de laatste twee jaar iets afgenomen, maar neemt de misdaad in de suburbs met gemiddeld tien procent per jaar toe. De antwoorden op het waarom ver schillen. Sommige politiemensen wijten het aan jeugdige delinquen ten in de suburbs zelf. anderen en dat lijkt de meerderheid te zijn wijzen de grote steden in de nabij heid van de suburbs als de schuldi gen aan. en spreken van een zogehe ten „spill-over** effect. Hoe groter een suburb, hoe meer wegen er leiden naar de dichtbij gelegen steden. Een gToei in de be volking betekent meer winkels, meer banken, meer motels, een snel veranderende bevolking. Kortom de suburb wordt kwetsbaarder De hoofdinspecteur van politie van Montclair wijt de stijgende misdaad in zijn stad aan het „spill-over" ef fect. ..Wij hebben New York, Pater- son en Newark vlak naast de deur. Iemand kan in zijn auto springen, de snelweg oprijden, in Montclair in een huis inbreken, en binnen een uur weer terug zijn in de stad." Inbraak en autodiefstal zijn de meest voorkomende misdaden in de suburbs. Moord, mishandeling, po ging tot moord en verkrachting, ko men veel incidenteier voor. Ook al zou je uit de verhalen van de bewo ners de indruk krijgen dat je Je huis maar hoeft uit te stappen ol je hebt een mes in je rug. Stadsbewoners zijn laconieker over de dreiging van de misdaad, dan de inwoners van een suburb In New York heb je tralies voor je ramen, vijf sloten op je deur.-en je kijkt 's avonds goed uit. maar verder maak je je niet al te druk. Bewoners in de suburb komen tegen de situatie in opstand en' nemen eigen, soms controversiële, initiatieven. In een suburb van San Francisco hebben 150 bewoners zich in een buurtcomité georganiseerd. Het co mité doet surveillance werkzaamheden. waarbij de bewo ners eikaars huizen in de gaten hou den. Het geeft ook beloningen uit voor informatie, die tot arrestatie van een inbreker kan leiden. Het belangrijkste project van het comité zijn de camera's die ze boven iedere voordeur plaatsten. Als ie mand op de deur klopt of aanbelt, wordt er automatisch een foto van de persoon genomen die dan wordt doorgestuurd naar de politie. Een bordje boven de deur waarschuwt de bezoekers voor de camera. Het camera-projekt was het idee van een meneer Calder. die het zo zat was dat in zijn huis drie keer binnen acht dagen was ingebroken, dat hij dit systeem bedacht. Volgens de heer Calder is het een zeer doeltreffend afschrikkingsmid del. De politie is er minder gelukkig mee. „Ze nemen foto's van de kran tenjongen en van kinderen die snoep verkopen voor een goed doel klaagt een inspecteur. Niet iedere suburb gaat zo ver. Maar veel bewoners gaan over op veilig- heidsmaatregelen die stadsbewo ners al jarenlang gebruiken: fluitjes, zware sloten, waakhonden en vooral alarmsystemen vliegen de toonbank over. Volgens de laatste FBI-statistieken zijn het niet alleen de suburbs die met een stijgende misdaad te kam pen hebben, ook de kleine stéden en het platteland krijgen er steeds J meer mee te maken. In een dorpje van 200 mensen in Massachusetts werd onlangs in de plaatselijke dorpswinkel ingebroken. Het was de eerste keer in dertig jaar, dat dit gebeurde. De schuldigen een groepje jongelui uit een naburige stad. die een week lang van dorp tot dorp reden en een spoor van inbraken achter zich lie ten. Ook de zomerhuizen van rijke Newyorkers zijn herhaaldelijk het doelwit. Niet zelden komen de eige- ik- Het zijn vooral de wat afgelegen villa's in de voorsteden,zoals hier in New Yorkse wijk Riverdale, die een lokker vormen voor inbrekers en dieven. HOTEL REST: BALI Badhuisweg 1 tol. 070-551015 Deo Haag Gelegen Gevers Dey- nootpfem. hoek Bad huisweg (to. Kur- haus). 2 min. van Bou levard en strand. 60 bedden. Alle moderne comfort. Kamers uitsl. met ontbijt. Annex Ba linese Bar. Privé parkeerterrein. Hotel en Restaurant het ge hele jaar geopend. ~TJ(* CX.(H4*C of ^JLcklds Culinair anders Iedere «vond dansen met JAN COOLEN aan de piano Vrijdags en zaterdags wordt hij zoals 5-gangen menu's f 42,50 (mei. apéntief en koffie) Tafel reserve ringen: Tel. 070-644771 Nofafraaf 4, Oen Haag Zondags gestoten Restaurant-Auberge DE CAMPVEERSE TOREN Lang* Voerhout 47. Den Haag EEN TRADITIE VISSPECIALfTEITEN J Restaurant tel. 070-463344 Oesterbar tel. 070-462565 Potssonnerie tel. 070-469222 Partijen tel. 070-461324 't GOLFIE (CR) ROCKANJE, Z.H. Swinse Dreef 22 - Tel. (01884) 1214 Maandag gesloten. Uniek gelegen in bos en duin. SO m van het strand Sfeervol restaurant met vele speci aliteiten, geserveerd in stijlvolle omgeving met antiquiteiten, voor 150 personen Apar te accommodatie voor 120 personen voor parliion enz Goede keuken en wijnkelder, gemoedelijke landelijke steer. Ruime par keergelegenheid Bezoekt tevens ons pannekockenhmsje. - v- 'r- v f- A< A .u y~ - l- Bar-Bistro-Grill Bar-Bistro-Gril Le Gentilhomme De Hooischuur Noordeinde 148 Hooistraat 1a Tel. 070-464664 Tel. 070-643133 Twee namen één begrip voor informeel tafelen in Den Haag. Grote keuze vleesspecialiteiten van de houtskoolgrill tegen redelijke prijzen. Exclusief Restaurant-Bar RODEZAND 34 ROTTERDAM TEL. (010) 148588-128750. SPECIALITEIT: INDONESISCHE RIJSTTAFEL naars voor een weekend naar het platteland om te bemerken dat er zich in hun afwezigheid een feestje heeft plaatsgevonden. Drank- en voorraadkasten zijn leeggeplun derd. Getto's Wie dacht dat de misdaad zich zou beperken tot de getto's en de achter buurten komt bedrogen uit. Ook in New York, waar je vijf keer meer kans hebt om het slachtoffer van een misdaad te worden als je in een getto woont dan in een wijk in goede doen. neemt de misdaad in de rijke re buurten toe. In Queens, het stadsdeel van New York dat het meest op een suburb lijkt, steeg de misdaad vorig jaar met 12 procent. Maar in de armste wijk van Queens, waar grotendeels negers wonen, daalde het misdaad percentage voor het eerst sinds jaren. Dat schijnt de trend In New York te zijn, de misdaad in de getto's neemt af. in de rijke wijken toe. De politie schrijft dat toe aan de stabiliseren de bevolking van de getto's en het feit dat de bewoners zelf zich organi seren om de misdaad in hun wijk te bestrijden De stijging in de rijkere buurten wijt ze aan de slechte eco nomische toestand en het hoge per centage werklozen in New York. Een inspecteur van politie in Queens zegt ..Zeg wel. als je toch uit stelen gaat. kan je beter 50 dollar halen dan vijf." Of het nu in Californië of New Jersey is, voor bewoners van de sub urbs is de idylle voorbij. De misdaad die ze dachten achter zich te laten toen ze de steden de rug toekeerden, heeft ze tot in hun achtertuin ge volgd. Er is een beroemd Ameri kaans lied. dat het treffend zegt: „De folks wid plenty o" plenty. Got a lock on de door. .Fraid somebody's agoin' to rob 'em while dey's out a makin' more. What for?" ii»e lui met een hele hoop poen hebben een slot op de deur. ze zijn bang dat iemand hen komt bestelen terwijl zij bezig zijn nog meer geld te verdienen. Wat heeft het voor zin?) SCHIEDAM 'DJNMO*'0 ten goede accommodatie, iedere kamer heeft een huistelefoon, douche en toilet. Dan de keuken "gastronomie" zoals U maar zelden vindt, met vele specialiteiten Zeer gesch.kt voor zakenlunches an recepties HOTEL-CAFÉ- RESTAURANT R IJ N M O N D Nteuwlandplcin 12 Telefoon OW 706066' J SPECIALITEITEN RESTAURANT BISTRO V. S Zuidkade# Waddinxveen Tel.01828-2026 f ij£, RESTAURANT .Se Huie iflan Sfeervol dineren bij kaarslicht Gerenomm. keuken en wijnkaart Reserveren gewenst (1ste afslag na Heinonoordtunnei richting 's-Gravendeci aan 3e alstag) 's Maandags gestoten. MIJNSHEERENLAND TEL 01862 -1629 WESTLAND In ons land wordt 'stéeds meer geld uitgegeven aan bloemen en planten. Een onder zoek van het Produktschap voor Siergewassen heeft dit uitge wezen. In een periode van 24 weken, welke medio Juli Jl. afliep, werd door ruim een derde (36 pet.) van alle gezinshuishoudingen in Ne derland éénjarige perk planten ge kocht (vorig Jaar zelfde periode door 33 pet Elke kopende huis houding gaf zijn geld uit aan ge middeld 30 planten voor totaal 15.45. Het aantal is gelijk aan vorig Jaar, maar toen waren de kosten hoger 14.10). Volgens het Produktschap oefent de welstandsklasse als het om ko pen van bloemen en planten gaat een gTOte invloed uit. In de A- klasse-met de hoogste inkomens kocht 55 pet. van de gezinnen bloemen en planten, gemiddeld 44 stuks. In de D-klasse met de laagste inkomens kocht 27 pet. (gemiddeld 18 stuks per gezin). De gekochte hoeveelheden liggen In hun totaliteit gezien in de grote steden lager dan in kleine steden en dorpen. Het ligt voor de hand. dat in tulnbezittérs meer kopers van perkplanten worden gevon den. dan niet-tuinbezltters. In het eerste hal'jaar van 1975 werd voor rond 20 min. In ons land aan perkplanten gekocht, dit jaar voor 24 min. De gemid delde prijs per stuk steeg van 46.7 cent tot 52.1 cent. Van de aankoopplaatsen heeft het tuincentrum zijn marktaan deel weten te vergroten tot 34.5 pet. ten koste van weekmarkt en kweker, ondanks de hogere prijs die in het tuincentrum moet wor den betaald.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 11