Jelle Troelstra: „Mijn vader was geen revolutionair I Politieke bijscholing Uw probleem ook het onze Wilhelmina vond haar tegenstander een charmante man Bril 1977: dunne en grote monturen MAANDAG 25 OKTOBER 1976 BINNENLAND TROUW-KWART door Fred Lammers AMERSFOORT "Mijn vader was voorstander van buitenpar lementaire acties, maar hij was geen revolutionair, ook niet toen hij In 1918 als zijn mening ver kondigde dat de revolutie die door Europa ging niet bij de Ne derlandse grens zou stoppen. Hoewel hij later heeft moeten toegeven zich daarin te hebben vergist, heeft hij van zijn optre den in november 1918 nooit spijt gehad. Het heeft veel goeds uit gericht. Sociale wetten, waar over in ons land al jaren was ge praat, zijn er na de gebeurtenis sen van november 1918 in een paar maanden doorgekomen. Dat was zonder twijfel aan het optreden van mijn vader te dan ken." De kunstschilder Jelle Troelstra. de 85-Jarige enige zoon van de politi cus, vertelt In zyn flatje aan de Amersfoortse Bosweg met zicht baar plezier over zijn vader. Die her inneringen zijn niet allemaal even plezierig, al zijn de scherpe kantjes er na zoveel Jaren afgegaan. „Vader had alles over voor zijn Ideaal, de SDAP, waarvan hy de grondlegger was. Zijn hele gezin werd daarin betrokken. De partijen stonden fel tegenover elkaar De ke ren dat by ons de ruiten zijn Inge gooid zijn talrijk geweest. Ik denk vaak als ik mensen hoor beweren dat deze tijd zo geweldadig is: vroe ger konden ze er ook wat van. Al leen deden ze het toen op de gemak kelijkste manier door stenen door iemands ruit te gooien. Toen ik een baby van een paar maanden was. kwam er op een dag In ons huls in Leeuwarden een kei naar binnen die in de wieg terechtkwam, een paar centimeter van mijn hoofd vandaan. Moeder was razend. Als ze me Ja ren later over die gebeurtenis ver telde wond zy zich er nog over op." Domineesdochter Die moeder was de Friese dominees- dochter Sjoukje Bokma de Boer, die onder het pseudoniem Nlenke van Hichtum tientallen boeken schreef, waarvan Afke s Tiental nu nóg wordt gelezen. ..Dat Is ook haar belangrijkste boek geweest. Met Afke heeft moeder meer bereikt dan vele poliUcl in de Kamer," vindt haar zoon. „Moeder had veel binding met haar lezers. Als er een boek van haar was uitgeko men kwamen er stapels brieven bin nen. Ik hoor vader nog zeggen, ter wijl hU met een handvol post de ka mer binnenstapte: .Alles voor Nien- ke van Hichtum. Hoe krijg Je dat toch voor elkaar. Je hoeft Je pen maar op papier te zetten en Je hebt contact.' Moeder was een pracht vrouw. ZU schreef niet alleen haar boeken maar zette zich ook in voor het uitdragen van vaders Ideaal, waar zij volkomen achter stond Toen vader een eigen blaadje „De Baanbreker" ging uitgeven, hielp moeder hem dat vol te schrijven, een zware opgave, want een week is snel voorbij. Moeder hielp vader ook bij het uitventen ervan op het Utrechtse Vredenburg. Vaak werden ze dan be kogeld met straatvull." Oranjeka. een vrouw die haar liefde voor het Oranjehuis zover doorvoer- JVlle Troelstra kei in de wieg de dat ze oranje onderbroeken droeg, was in Utrecht de grote tegenstand ster van de Troelstra's. Daarover vertelt Jelle: „Op een dag trok zij met een groep aanhangers op naar ons huis aan de Leidsevaart. In kor te tijd gingen de ruiten eraan. Moe der verwachtte dat ze binnen zouden dringen. Ze bracht mijn zusje en mi) naar boven, stopte ons in bed en ging ervoor op wacht staan met een broodmes ln de hand. vastbesloten ervoor te zorgen dat niemand ons iets zou doen. Ze hoefde niet op te treden, het bleef by kapotte ruiten, maar dat beeld van moeder met dat broodmes zal Ik nooit vergeten. Moeder heeft het, dat heb ik later pas begrepen, heel moeiiyk gehad. Vader was advocaat, maar hij had het druk met zyn krantje en het houden van lezingen. Wanneer hy als advocaat ln actie kwam was dat ORANJEKA meestal voor mensen die hem daar voor nauweiyks konden betalen. Door dit alles was moeder op vóór haar tyd. Toen zy ln 1907 begreep dat haar gezondheid altyd wankel zou biyven. heeft zy doorgezet dat vader toestemde ln een scheiding. Zy vond dat zy hem in zyn werk on voldoende terzyde kon staan. Na lang praten stemde vader toe. Zy hebben elkaar nadien nooit meer ont moet. Van moeder is dat een gewel dige daad geweest, zy heeft zich echt opgeofferd. Wat een karakter had die vrouw. Het grappige is ach teraf dat moeder vader, die later is hertrouwd, nog negen jaar heeft overleefd. ZU stierf in 1939." Stalen ledlkantje Jelle ging na dit drama, dat hy als zestienjarige als „verschrikkeiyk" ervoer, by zyn moeder wonen, maar kreeg na enige tyd ook weer een hecht contact met zyn vader. „Ik ben vaak met hem meegegaan als hy ergens moest spreken. Het was een boelende tyd. We hebben samen veel beleefd. Zoals die keer toen va der in Lekkerkerk moest spreken. Het was laat geworden en in het plaatseiyk café, waar de byeen- komst was gehouden, hadden ze geen slaapgelegenheid Er waren alleen twee kleedkamertjes aan weerszij den van het podium waar plaatseiyke verenigingen hun uitvoeringen ga ven. In elk kleedkamertje stond een stalen ledlkantje. Daar mochten we tenslotte slapen. De volgende och tend kwamen we tegeiykertyd onze kamertjes uit en ontmoetten elkaar In nachtkleding op het toneel. Vader maakte er meteen een act van. Hy boog voor me en zei: .Wilt u een snuifje' Vader had een geweldig gevoel voor humor. Hy heeft altyd iets studentikoos gehouden. Hy was in zyn hart eigenlijk een artiest." Hoewel Troelstra altyd is afgeschil derd als de grote tegenstander van koningin Wilhelmina enhy haar stel lig moeliyke momenten heeft be zorgd, hadden belden waardering voor elkaar. „Vader achtte Wilhelmina zeer hoog. omdat zy een vrouw met karakter was. en Wilhelmina op haar beurt mocht vader. Tegenover een hofdame liet zy zich eens ontvallen: „Mr. Troelstra is een charmante man". Toen Ik koningin Wilhelmina net na de oorlog ln het Ryksmuseum moest rondleiden op een tentoonstel ling. waar 400 kunstenaars die zich niet by de Kultuurkamer hadden wil len aansluiten exposeerden, vroeg zy nadat ik myn naam had genoemd: „Bent u familie van mr. Troelstra?" Ik antwoordde: „Ja majesteit, ik ben zyn zoon." De spontane reactie van de koningin was: „O, wat vind ik dat heeriyk!" Troelstra heeft veel gedicht, vooral in zyn Jonge Jaren. Daar zyn heel ge voelige gedichten by. gedichten die soms wyzen op een religieuze achter grond Als ik Jelle Troelstra daar naar vraag zegt hy: „Vader behoorde niet tot een kerk, maar hetgeen in de bybel staat betekende veel in zyn le ven. Ik heb zelf gezien dat als hy weer eens erg vermoeid was en een poosje naar Zwitserland ging om op verhaal te komen, hy altyd een bij bel ln zyn koffer stopte en daarin tij dens zijn vakantie regelmatig las. Dat heeft altyd in hem doorgeleefd, nog meer dan by moeder." Lenic had 's middags de kamer al gezellig gemaakt voor de vergadering van de kiesvereniging met een. bloemetje hier en daar. Toen ze zich om even acht uur in de keuken terugtrok met haar achterstallige corres pondentie, zat het gezelschap in de huiskamer al aan de koffie. Heel tevreden was ze geweest. Ze had een echte schrijfhui, het vlotte lekker. De brieven namen haar zo in beslag dat haar man naar de keuken moest komen om haar eraan te herinneren dat men binnen graag een tweede kopje koffie wilde. Een veront schuldiging mompelend had ze de thermosfles ter hand genomen om de koppen opnieuw te vullen. Tegen elf uur dropen de mannen af. Lenie spoedde zich naar de kamer, verzamelde het vuile vaatwerk, leegde de asbakken en gooide de ramen open om even te luchten. ,,Moet dat allemaal nu nog?" vroeg Piet, haar man. ,,Ik wil naar bed." „Ga maar vast, ik kom zo." Ze had er een hekel aan 's morgens de troep van de vorige avond op te ruimen. Snel verrichtte ze de noodzakelijke handelingen. Juist toen ze de lichten wilde uitdraaien, kwam# haar achttienjarige dochter Berthe binnen. „Klaar met je werk?" informeerde Lenie. „Ja, u ook, zie ik. De kronen der schepping lieten u weer mooi met de rommel achter zeker?" Lenie wees haar dochter erop dat ze niet zo agressief moest zijn. Vervolgens verdedigde ze de mannen, die na een drukke dagtaak tijd vrij wilden maken om politiek bezig te zijn. Het ene woord lokte het andere uit en het was al ver voorbij het spookuur toen Lenie voor het blok zat. Ze hoorde Berthe vragen: „Wat gaat u in mei 1977 eigenlijk stemmen?" Aarzelend zei ze: „Nou - eh Berthe reageerde fel: „Nou - eh, dat betekent dus dat u op die duffe partij van vader zult stemmen. Op die club van ondermaatse mannetjes van vanavond, die het normaal vinden als u in de keuken blijft. Als ze koffie wensen, hoeven ze hun keel maar te schrapen of allez hop - mijn moeder stort zich dienstbaar in de piste. Dat een vrouw ook denken kan, geloven ze amper, dat ze politiek denken kan komt niet in hun brein op Maar w#o Hat Hip vrouwen door Mink van Rijsdij trouw op hun partij stemmen. Mooie handel is Maar daarvoor hebt u geen stemrecht gekregen.! „Overdrijf niet zo," soebatte Lenie. Was dit h: kind dat zo sprak? Hoelang was het geleden Berthe op haar schoot zat, kindervraagjes stellend de verwachting dat moeder alles wist? Vroegrijp is jeugd en onbarmhartig in hun oordeel, bedacht ze zo jong al betrokken bij de problemen van volwasi^ nen. Zo ernstig ook. Nou ja, dat was wel fi natuurlijk, een oppervlakkige leef-maar-raak docht was ook niet alles. lie Plotseling stond vader Piet in de kamer. Hij zag er zijn gestreepte pyama niet zo erg politiek uit. „Wat dat hier nog zo laat?" vroeg hij gapend. bijscholingscursus," antwoordt „Een politieke Berthe. „Een prima idee dat moeder jouw zogenaami progressieve gedachten eens wat afremt. Maar m- dat nou per se op zo'n gek uur?" „Nou kijk," biechtte Lenie eerlijk, „eigenlijk was de cursusleidster niet, maar Berthe." Vader Piet brabbelde iets over de lamme die de blini leidde, een opmerking die hem noch door zijn vrou' noch door Berthe in dank werd afgenomen. De familie ging naar bed. Berthe dacht nog: schatti zijn het allebei, dat zeker, maar wel gruwelijk vastgef oest. Wat eigenlijk-wel meeviel, want in het echtelijke bi zei Piet: „Ik geloof niet zo in die wilde ideeën v£ Berthe, maar ze moet er thuis wel over kunnq praten." „Ja," beaamde Lenie, „enne - ik zal in mei strai MIJN stem moeten uitbrengen." Wat ze daar precié mee bedoelde, ontging Piet, maar het was tenslotf ook al volop nacht geworden. '<H J0 Hulp Jelle Troelstra zwygt even om dan te vervolgen: „Ik ben wat dat betreft eigenjyk net zo als myn vader. Ik ben gelovig geworden door de kunst. Als 85-Jarlge kan ik zeggen dat myn werk geslaagd is, maar ik weet dat ik het niet alleen van mezelf heb. Ik heb hulp gehad van boven. By het ou der worden heb ik steeds meer bet gevoel gekregen dat ik niet alleen aan het werk ben maar dat er Iemand achter me staat die my helpt om iets moois tot stand te brengen". Jelle Troelstra schildert nog steeds, hy heeft zelfs nog een tiental leer lingen. „Ik doe geen groot werk meer, zoals portretten. Ik schilder nu alleen nog landschappen. Dat heb ik onlangs in Spanje nog gedaan. Daar mee hoop ik door te kunnen gaan tot het eind van myn leven. Myn vader was er geen voorstander van dat ik kunstschilder werd. Hy wilde dat ik rechten ging studeren om by hem in de zaak te komen. Vader waarschuw de my dat ik het als kunstschilder niet gemakkciyk zou krijgen. Daar heeft hy geiyk in gehad. Gemakke- lijk is het niet, maar wel ryko mdat Je als kunstschlldedr bezig bent het leven uit te beelden. Ik ben ervan overtuigd dat ik een voller leven heb gehad dan wanneer ik voor de advo catuur zou hebben gekozen." door Annemarie Lücker Het aanschaffen van een nieuwe bril is voor de drager een moeilijke zaak. Ten eerste raakt iedereen na een langere periode zo gewend aan een en hetzelfde beeld dat een veran dering daarvan moeilijk te accepte ren valt Het is vaak net zoiets als een nieuw kapsel. Ten tweede is er bijna niets zo per soonlijk als htt kiezen van een nieu we bril. Ooed bedoeld advies van anderen plus het op dat moment glasloze montuur, dat toch al een wazig eigen beeld geeft, maken een mens behoorlijk onzeker. De nieuwe brillen van 1977 zijn groot en hebben zeer dunnen ran den; ze laten het gezicht en de ogen zoveel mogelijk vrij. De monturen zijn vaak transparant van kleur en materiaal, waarbij de lijnen en de zachte kleuren natuurlijk in elkaar overvloeien. Ook de glazen kunnen meedoen in dit verlopend kleu renspel. Berbertinlen, sherry en zacht-bruin zijn de kleuren voor de komende tijd. Dunnen monturen hebben tot nog toe altijd moeilijkheden opgeleverd bi) glazen met een grotere sterkte. Bij deze transparante monturen zijn d$ zijkanten breder, zodat ook dik kere glazen daarin weggewerkt kun nen worden. Helemaal nieuw op dit Twee dunnen metalen brillen links en rechts twee transoarante kunststof glasbrlllé 11 gebied zijn monturen waarvan de bovenkant kunststof is, waaraan de glazen „hangen". Kleine staafjes (op maat te zagen) aan de zijkant zorgen dat de glazen op hun plaats blijven. De metalen brillen (zoals het pilo ten-model) die de laatste jaren in de mode kwamen nemen steeds meerde plaats in van de glasbril in goudkleur. Ze zijn tegenwoordig ge kleurd in brons, bruin, groen, grijs en blauw. Een aantal nieuwigheden zijn geschikt voor mensen die meer dere brillen bezitten: vrij opvallen de monturen die doordat de veren de andere kant omgebogen kunnen worden ook ondersteboven kunnen worden opgezet. Het accent komt zo op de wangen of op de wenkbrau te liggen Transparante mont zijn voorzien van reepjes thai z il streepjes van kleine verf spae Ook modeontwerpers houden bezig met brillen. Emanuella Kw* brengt een collectie opvallende e te brillen met een afgeplatte bo r kant en een ronde onderk Neusbruggen doen denken aan ln letjes uit de dertiger jaren, de z ,e naamde sleutelgat-neus is terug. niöl Hechter ontwierp een serit derwetse pilotenbrillen met een tig streep dessin. Deze mont\ sluiten weer aan bi) iets wal dt mende jaren op gaat zetten; de I e nere brillen met ronde glazen. n' rel Vraecn (één per brief) tonden na '0l uw probleem ook Vif-t onte, Postbi 'u 507. Voorburg. Naam en adres vt er melden. Eén gulden aan postzege nr bijsluiten. Geheimhouding is verz kerd. Fn: VRAAO: Ik ben 78 en van mijn vriendinnen en kennissen zijn er heel veel overleden. Op mijn leeftijd is uitgaan er niet meer bij, ln mijn eentje. Het Is wel erg stil 's avonds en ik zou zo graag nu en dan eens een gezellig bezoekje willen hebben Wil u een paar mensen vragen eens bij me te komen, om te lezen of te scrabbelen? ANTWOORD: Het Is erg verdrietig, maar u en wij wonen ver van elkaar en dat gaat moeilijk, maar wel wil lk do vraag doorgeven aan de lezers van deze rubriek Eenzame mensen wonen soms heel dicht bij u in de buurt. Denk eens aan hen nu de lange avonden al begonnen zijn. en laat het dan niet bij denken blijven. VRAAO: Heel zelden in een heel bijzonder geval vragen we wel eens naar een speciaal boek, als we zelf geen kans zien het ergens op te duikelen. Een stuurman van de Ned. Koopvaardij zou zo heel graag een boekje hebben, waarin geschreven wordt over schepen, waar hij op gevaren heeft ln oorlogstijd, en over mensen, onder wie hij voer en die onder hem voeren. „Varen in oor logstijd" De lotgevallen van de Ned. Koopvaardij ln de Tweede Werel doorlog. door 8.J. van Limburg Sti- rum De uitgeverij C. de Boer be staat niet meer ANTWOORD: WIJ hopen, dat dit boekje ergens ln een hoekje bij een van onze lezers erop ligt te wachten gevonden en opgestuurd te worden. VRAAO: In onze tuin zijn talloze prachtige rozenbottels. Ze zijn te eten en klaar te maken, maar hoe1 ANTWOORD: Oeconftjte rozenbot te Is kunnen we eigenlijk beter kant en klaar kopen, de zeldzame keren dat ze gebruikt worden, maar jam is gezond en lekker bij elke maaltijd: Was de vruchtje» en kook ze met een bodempje water tot moes. Vervol gens zeven en wegen. Op 1 KG bol- telmoes gaat 1 KO suiker en een dl bessensap. Inkoken en als de Jam dik genoeg is. direct de schone pot jes vullen en afsluiten met de helft van een boterhamzakje of iets derg. en een elastiekje er om heen. Bewa ren ln koelkast of koele en natuur lijk. droge plaats. VRAAO: Wij hebben een heel grote plant, de Dief van Baccia geheten. De hondenmand staat onder die plant en de hond heeft last van haaruitval en uitslag. Is die plant misschien vergiftig? ANTWOORD: Lw plant heeft een naam. die anders geschreven maar ongeveer netzo wordt uitgesproken: Dieffenbachia. Er bestaan zeer veel soorten van deze grote familie, som mige meer. sommige minder vergif tig. Met het sap van de bladeren en stengels moet men wel voorzichtig zijn, want er zit strychnine in. u weet wel. waar vroeger muizen en ratten mee doodgemaakt werden, en waar soms grote ongelukken mee gebeur den Dat betekent nu met dat u die plant meteen de deur uit moet gooi en. maar de hond moet er niet meer onder blijven slapen. Misschien bijt het dier wel eens tegen een wiebe lend blad Een bezoek aan de die- 7renarts lijkt me ook wel aan te raden. DANK van heel oude lezeres. Ver schillende vriendelijke mensen heb ben ons het vers over de Boerenoor log toegezonden, mét heel aardige en Interessante brieven: Een van hen heeft dat lange vers mogen op zeggen. als leerling van de 6de klas lagere school ln 1911! Een ander droeg het. ook ln die tijd voor op een knapenvereniging. enz Dat onze le zers. na zoveel Jaar zoiets nog pre cies kunnen doorgeven en iemand anders daar een groot genoegen meegedaan hebben, willen we graag hier vermelden. VRAAG: Verleden Ja^r heeft ln de krant een artikel gestaan over mi graine in verband met de algehele gezondheidstoestand. Zou u dat voor me willen opzoeken? ANTWOORD: Het is onbegonnen werk een artikel te gaan zoeken als men niet de schrijver en de titel weet. de exacte datum, maar we vonden in een boekhandel het boek je: Hoofdpijn en gezondheid door H. Gould, bewerkt ln het Ned. door de arts E. v.d. Does. We hopen nu maar. dat onze vragenstelster daar mee geholpen la. VRAAO: Hierbij de afdruk van een koperen muntje. In welke tijd en waar werd het gebruikt? Heeft dit nog waarde? ANTWOORD: Het is een Hollandse duit van 1720. Het gewicht was oor spronkelijk 3.84 gram koper Op de voorzijde staat het wapen van het gewest Holland(ia) de klimmende leeuw met de vrijheldshoed op de speer, staande binnen een omhei ning (ook wel ..tuin" genoemd». Op de keerzijde de naam van de provin cie en het Jaartal Deze duiten wer den <5p verschillende plaatsen ln de republiek van de 7 verenigde Neder landen geslagen tussen 1702 en 1780. Elke provincie sloeg het eigen wa pen. Wij kennen de naam Duit nog als oude benaming van het reeds verdwenen halvestulverstuk: Vier- duit. 8 duiten maken samen een stuiver. Met dit kleinste muntje kon men toch wel het een en ander doen. Met die procinciale duiten kon men terecht in de hele republiek. Vóór 1702 waren er ook veel stedelijke muntslagen en daardoor was veel verwarring. In 1702 nam het gewest Holland het initiatief, sloeg andere grotere duiten, terwijl de ln gebruik zijnde munten tot de helft ln waarde verminderden en op den duur ver dwenen. Officieel mochten de mun ten uit de andere provincies niet in Holland worden gebruikt, maar toen het voorbeeld van Holland navol ging vond. zal men daar niet altijd aandacht aan besteed hebben. Er zijn heel wat duiten gevonden en veel waarde hebben ze niet. Als men ze ons toezendt en wij mogen er verder over beschikken, geven we ze meestal aan een onderwijzer, die er wel weg mee weet. VRAAO: Op de mooie dagen die wé nu nog wel eens beleven, hebben honderden langpootmuggen mijn gazon uitgekozen voor het leggen van eieren. Is het waar dat de larven (emelten) zeer schadelijk zijn. daar ze zich voeden met de wortels van het gras? ANTWOORD: De larven van de langpootmug zijn uiterst schadelijk voor het gazon. Ze vreten alles op wat ze tegenkomen. Nat, nog niet koud weer begunstigt de ontwikke ling van deze larven. Bestrijding: Scharrelklppen (o dat arme gazon!). Onkruid uitroeien. Diep spitten in winter en voorjaar. De kippen gaan dan weer in de eigen ren en bij koel weer wordt 's middags een mengsel van zemelen en een insecticide (in mijn handboeken wordt daarbij Pa rijs groen genoemd maar waarschijnlijk heeft uw tuin en plantenleverancier nog wel iets an ders) ingeharkt. Bedek dat spul an ders met wat turfmul. want de vo gels zien die zemelen natuurlijk ook en dat kunnen we niet riskeren. VRAAO: Ik heb mijn auto verkocht, omdat er grote rekeningen kwamen en ik dat niet de moeite waard meer vond. De koper zou de wagen laten keuren, zoals lk hem had aangera den. maar heeft dit nagelaten. Nu heeft hij een heel grote reparatie en wil dat op mij verhalen. Ik vind het heel vervelend, maar het zit me toch niet helemaal goed. ANTWOORD: Als de koper de wa gen had laten keuren en het advies was vernietigend geweest, was de koop niet doorgegaan, maar de ko per heeft het niet gedaan en het risico van het rijden meteen afbraa kwagen op zich genomen, hoewel u het hem af heeft geraden. Het be treft een goede kennis en dat is wel verdrietig, maar als de Jonge man een dodelijk ongeluk had veroor zaakt of zelf het slachtoffer was ge worden. was het nog veel erger ge weest. Hij zal de volgende keer wel verstandiger kopen, maar het leer geld was een zure geschiedenis, die hij aan zich zelf te danken had. VRAAG: Toen ik mijn huls met tuin en erf kocht, werd in het contract opgenomen dat de landbouwer, die terrein achter mijn huls heeft recht van overpad heeft om bij dat land te komen. De laatste tijd komt er vrij veel sluipverkeer over dat pad en u begrijpt dat zoiets Zondags en dik wijls 's nachts een bron van ergernis is. Een drempel heeft dat geros en gerij wel wat verminderd en als men nu niet sneller gaat dan bv 15 KM vinden wij het allang in orde. Echter de rechthebber klaagt nu over be perkingen die in strijd zijn met het contract en de eigenaar van het land eist van mij de opheffing van de z.i. onrechtmatige daad, in dit geval de verwijdering van de drempel. ANTWOORD: WIJ kennen de situa tie niet voldoende, maar trekken wel de conclusie dat sedert het kopen van het huis met dit contract er wel iets veranderd is. nl dat er een ande re uitgang bijgekomen is naar de openbare weg. Het beste is deze zaak eens op Openbare Werken op het gemeentehuis te gaan bespre ken. Is de toegang naar de openbare weg via uw erf de kortste, dan zou u kunnen verlangen dat de andere toegang voor doorrijdend verkeer wordt afgesloten. Uw contract ver meldt slechts: de buurman en zijn vee en wat daarvoor nodig is. Voor anderen is dit terrein verboden toe gang. Zolang de buurman niet mee werkt zou ik. als ik u was die drem pel rustig laten zitten. VRAAG: Ais secretaresse midden in de stad Utrecht vind ik mijn werk fijn. maar Zaterdags wil ik er beslist helemaal uit. Worden er bij mij in de buurt dit Jaar weer knotwilgen bij gewerkt. waar kan ik mij opgeven? zei evo aai ANTWOORD: ANWB Den Tel 070-264426. toestel 2197 Ter Btr volging! Hc OPMERKING van een verontw digde lezer: Een pentekening, allerlei slingers en krullen, dU afbeelding vormen, en bestaan teksten en gedichten, met piepje ne lettertjes daartoe uitgevi werd in deze rubriek merkwa meer curieus dan stichtelijke noemd. maar het is een prac Jf* gedicht waarin de grootheid enö< macht van God de Vader wordt schreven, iets om stil van te worÉ °P gr< do ANTWOORD: Men kan over »tj zaken zeer van mening verschil hit Wij kennen de uitdrukking: Mo kenwerk en bedoelen daar te| woordig mee: miniscuul gepet dat zeer veel energie vergt. Re maar dat die mensen hun tijd hun gaven besteed hebben in vaste overtuiging daarmee en G welgevallig werk te doen Graag on ik aannemen dat het een heel vrc en goed vers is en dat het gel aardig is om naar te kijken, nfov bijbelteksten zijn nu eenmaal stemd om gelezen en gekend en leden te worden, maar niet od ogen op te bederven

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 6