amerlid Scholten wil parte minister voor uimtelijke ordening V? de amro bank «sin kuala lumpur Nieuwe kaas in een zwart jasje Verlengen leerplicht tot achttiende jaar gaat leraren te ver De burger begrijpt vaak niet wat de ambtenaar achter 't loket bedoelt Voor persoonlijke lening tot tien mille na één november vergunning nodig Personalia .Bouwbeleid naar staatssecretaris" „Omgaan met bureaucratie" moeilijk Genoemd naar Zevenaars wapen Het geschreven woord zet zich voort. VeenmanTekst Schrijfautomaten. Verzoek uitwijzing Augustin afgewezen Voor de AAW nu ruim 144.000 aanmeldingen Nieuwe wet op consumptief krediet Tekorten verwacht op eerste gedeelte Schiphol-spoorlijn Meer onderscheid in straffen na wijziging opiumwet CITROEN MEMO goed nieuws ERDAG 21 OKTOBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 or Gerard van der Wulp bouwbeleid zou dan beter bij staatssecretaris kunnen worden lergebracht. Des to meer. omdat pas verschenen nota bouwbeleid minister Gruijters duidelijk akt dat zeer grote aandacht aan bouw moet worden geschonken deze enigszins continuïteit ver en; het gaat om de belangen van bedrijfstak waarbij 600.000 ar- dsplaatsen zijn betrokken. meent het A R.-Tweede- merlid mr. J. N. Scholten. die, nu einde van deze kabinetsperiode I nadert, constateert dat er in de mende Jaren voor de centrale rheld een toenemend brok werk verzetten is op de terreinen van de mtelijke ordening en van de iw. Nu neemt minister Gruijters zowel de ruimtelijke ordening de bouw voor zijn rekening. Wij faken met de heer Scholten omdat meer dan ieder ander Kamerlid totale gebeuren op dit departe- nt ln de afgelopen Jaren heeft olgd, namens de ARP en ook nens het CDA. Is Je de schaarse ruimte in Neder- zo eerlijk mogelijk en htvaardig wil verdelen en het mi ll wil beschermen dan moet dat Chtlg geleld worden", zegt Schol- over de toekomstige over- f"** 'tak ln de ruimtelijke orde- In over de bouw: „De overheid ie kwaliteit van de bouw veel ldiger gaan begeleiden, en *r stimulerend, en begeleidend treden, overigens ln goede samen- rklng met anderen". Deze aanbe- tagen voor de toekomst vormen m kritiek op wat de drie- be- idslieden ln de afgelopen drie-en- B-half jaar hebben gedaan. Inte- ^■Meel, de A.R.-deskundige meent zij een stevige duw Ln de goede üng gegeven hebben. Mr. J. N. Scholten: het is vaak akelig uniform moet zijn voor het wonen, en ook dat de mensen meer geld over moe ten hebben voor kwalitatief goed wonen. Het is beter dat men zijn geld daarin stopt dan ln allerlei rom mel van de consumptiemaatschap pij. Dat Is van onze kant geen con sumptiedwang, maar wel het schep pen van goede condities. In deze Itrap fiolten over het ruimtelijke, orde- ngsbeleld: „Gruijters heeft een nke eerste aftrap gegeven. Het is reds duidelijker geworden dat het k een grote taak heeft bij de ruim- rerdeling. De aanpak van GruiJ- rs met zijn (straks, bij zijn vertrek) gediende drie hoofdnota's over de Imtelijke ordening en het daarbij horende instrumentarium geven eer vertrouwen dan de manier aarop het vóór zijn tijd ging." taak van de overheid in de bouw- ctor is erg aan het veranderen en in de zeer nabije toekomst erg flangrijk zijn. „In het verleden was overheid vooral conditie- heppend. Er was te weinig geld en waren te weinig bouwvakkers. De lerheid verdeelde de schaarste. De lofdtaak was de mensen zo snel (gelijk onder dak te brengen, en er gebouwd, maar vraag niet hoé. et is vaak akelig uniform." woningnood is nu kwantitatiél (gelost, behalve dan ln sommige toleden van west-Nederland. Daar |n nog wachttijden voor wo- Ungzoekenden van twee jaar. te gek los te lopen. h gaan nu een heel nieuwe fase in overheid moet de bouw veel orgvuldiger gaan begeleiden. De tagen die nu tellen zijn: wóór gaan bouwen? En: hoe bouwen we? bals Schaefer het bij de stadsver- ileuwing doet, zo moet het ook in de ele bouwsector, maar dan wel ln 'auwe samenwerking met de ge- neenten, de provincies, de bouwver- Hgingen en de bedrijfstak zelf. On- angs heeft Gruijters een rondgang «naakt langs middelgrote steden biets moet ln de toekomst veel neer gebeuren. Consumptie maatschappij ;We gaan in de bouw van de kwanti teit naar de kwaliteit. Dat kost geld wij vihden dat er meer aandacht dan anderen, zijn zij ln het voor deel. Kortsluiting Van een verslaggever UTRECHT - Van de mensen die zich in een Nederlandse gemeente bij een ambtenaar vervoegden om zich te laten inschrijven voor een bijstandsuitkering bleek een groot aantal de gang van zaken niet begrepen te hebben. Dertig procent van degenen na het contact met de ambtenaar meenden dat de inschrijving nu een feit was, bleek een verkeerd beeld te hebben: de ambtenaar had hun verteld dat zij niét in aanmerking kwamen voor bijstand terwijl zij meenden dat het tegendeel hun meegedeeld was. Dit voorbeeld gafprof. dr. C. Boe- kestijn, hoogleraar aan de Vrije Universiteit in Amsterdam toen hij sprak op de algemene leden vergadering van de federatie van bedrijfsverenigingen. Prof. Boe- kestijn is al jaren bezig met een onderzoek naar de verhouding tussen bestuur en bestuurder en; het hiervoor weergegeven voor beeld van slecht contact was het resultaat van gesprekken met de betrokken mensen. In het algemeen blijken de bur gers niet bijster goed te kunnen omgaan met de Nederlandse bu reaucratie aldus prof. Boekestijn. (Onder bureaucratie verstaat hij het geheel van overheidsinstellin gen en diensten met de daarbij behorende ambtenaren) Gesprek ken tussen de ambtenaren achter en het loket en Jan met de pet zijn vaak in het algemeen vaak weinig doelmatig, ze zijn vaak een toonbeeld van onbegrip. Het ont breekt de burger aan de vaardig heid met de bureaucratie om te gaan; vaak wordt die vaardigheid overschat. Het onvermogen van veel mensen om zich goed uit te drukken en om zich een weg te banen door het doolhof van de bureaucratie leidt volgens prof. Boekestijn tot de „bureaucratische paradox". De overheid haat er in principe van uit dat iedereen gelijk wordt behandeld maar omdat sommige mensen over meer „bureaucra tische competentie" beschikken De mate waarin het publiek te vreden is over de behandeling van bepaalde zaken is géén goede graadmeter voor een juiste beoor deling van de verhouding tussen „bestuurder" en „bestuurde". Want zo bleek uit het onder zoek het komt de ambtenaar en de burger, terwijl deze laatste zich toch zeer tevreden toont over het gesprek. Pogingen om de gang van zaken voor de mensen wat begrijpelijker te maken via het toezenden van schriftelijk voorlichtingsmateri aal hebben volgens de hoogleraar weinig succes: Het onbegrip wordt er niet minder om. Over het functioneren van instan ties als wetswinkels en belas tingconsulenten, die als het ware een schakel zijn tussen de bu reaucratie en de burger, merkte de hoogleraar op. dat daarmee in feite niets aan de situatie veran dert. De vaardigheid van de bur ger, met de bureaucratie om te gaan wordt er niet door vergroot. In tegendeel: door de bemidde lende rol van consumentenorga nisaties, blijkftde bestaande situ atie overigens gelden de onmer- kingen van prof. Boekestijn ook voor niet-overheidsinstellingen, zoals bedrijfsverenigingen. (ADVERTENTIE) Klopt.Dank zij onze belangen in de European Asian Bank aldaar. Adres: 15. Jalan Raja Chulan. Nadere informatie: Amro kantoren of telefoon: 020-28 3684 Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG Nederland heeft er een nieuwe kaassoort bijgekregen. Het nieuw ontdekte zuivelprodukt draagt een zwart jasje en lijkt een beetje op een dikke grammo foonplaat. Onder zijn zwarte uiterlijk gaat een blanke, romige jonge kaas schuil, die een pittige smaak heeft. Fijne tuinkruiden, peterselie, selderij en knoflook geven hem het geurige aro ma. De kaas heet Suben Hara, wat Zeven Aren betekent. Hij is ge noemd naar het oude stadswapen van Zevenaar. In deze plaats heeft namelijk zijn kaaswieg gestaan. Binnen enkele jaren zal hij, hoopt de fabrikant, over het hele land uitzwerven. Voorlopig is hij eehter als proef in Amsterdam en Den Haag verkrijgbaar. Kaasexpert H. van Slageren die in Zevenaar een kleine kaasfabriek be zit, heeft jarenlang aan de nieuwe kaassoort gedokterd. Altijd Goudse, komijnen of smeerkaas leek hem te weinig variatie in het vuistje. Dat -zwarte jasje werd de nieuwe kaas omgedaan om hem tussen de rode en gele Nederlandse kazen te laten op vallen. Het is gemaakt uit een mengsel van medicinale norit. Wie niet van zwart houdt, kan hem ook met een bruin korstje krijgen. Het smakelijkst is deze kaas (48 procent vet) in gezelschap van een glas Gun- tersblumer Steinbeg Kabinett (een wijn uit Rhein-Hessen). De samenvoeging van het kruiden mengsel blijft het geheim van de kaasmaker. ,,De hele straat ruikt ernaar als we deze kaas maken", is het enige wat hij los wil laten. Hij voegt eraan toe: ..Moeilijk hoor, de kaas met die kruiden te mengen. Of ze drijven boven, of ze spoelen weg IADVERTENTIE N HAAG In de volgende kabinetsperiode zou er een minister moeten komen die zich alleen t de ruimtelijke ordening bezig houdt. In de ruimtelijke ordening zou een sterker accent op het leu gelegd moeten worden, waarvoor de coördinerende taak van de minister versterkt dient te jden. visie past ook onze voorkeur voor het eigen woningbeziL" „We hebben in Nederland zo'n 1,6 miljoen huizen van voor de oorlog, waarin zo'n vijf miljoen mensen wo nen. Niet zelden in min of meer slechte huizen. Dat betekent dat we wat de stadsvernieuwing betreft de komende jaren voor een gigantische operatie staan." Scholten is er tot zijn eigen spijt van overtuigd dat de door staatssecreta ris Schaefer ingediende wet op de stadsvernieuwing niet nog volgend jaar ln werking kan treden, omdat de hele parlementaire procedure nog doorlopen moet worden. „En dat is jammer, omdat dit instru ment broodnodig is." Haast huurwetten Dat zelfde geldt voor de huurwetten, die staatssecretaris Van Dam half volgend jaar erdoor wilde hebben, maar die vooral door oppositie van Scholten namens het CDA, nu pas ln 1978 in werking zullen kunnen treden. De AR-man benadrukt nog eens dat hij slechts zakelijke bezwa ren had tegen de haast van Van Dam, en geen politieke tegen het wetsontwerp. „Zijn nieuwe huurwet geving is belangrijk. De regelingen op huurgebied in Nederland vormen nu een ondoorgrondelijk geheel. De voorstellen van Van Dam zullen veel meer systematiek en helderheid brengen." aldus Scholten. 1926 De naar Amerika geëmigreerde Italiaanse 1071% Fiet Godehef, secretaresse reclamebureau glasblazer Vincenzo Massini ontdekt gaanbrekerontdektdewerkbesparende tijdens een hoestbui de neonletter. Veenman Tekst Schrijfautomaat. Voor meer informatie over al onze schrijfautomaten: even bellen naar VeenmanTekst, tel. 010 13 49 80. Van een verslaggever UTRECHT Het openbaar minis terie van Osnabrück in West- Duitsland heeft een verzoek om Ro nald Augustin naar Nederland uit te wijzen afgewezen. De raadsman van Augustin, mr Bakker Schut, heeft dit meegedeeld. In de motivering zegt het openbaar ministerie dat Augustin na uitwij zing onmiddellijk weer naar de bondsrepubliek zou terugkeren om de illegale strijd weer voort te zet ten. Hij moet nu nog bijna drie jaar gevangenisstraf in Duitsland uitzit ten voor de hem ten laste gelegde acties met de Baader-Meinhofgroep. Een verzoek van Augustlns raadsman om hem door de Neder landse arts prof. dr Sjef Teuns te laten onderzoeken is eveneens afge wezen. volgens Bakker Schut omdat de Duitse justitie de motivering voor dit verzoek deels van beledi gende aard vond. Van een verslaggever UTRECHT Tot nog toe hebben zich ruim 144.000 mensen aange meld voor de algemene arbeidsonge schiktheidswet (AAW), die op 1 ok tober in werking is getreden. Dit heeft voorzitter A. Niemantsverdriet van de federatie van bedrijfsvereni gingen meegedeeld op de algemene vergadering van de federatie in Utrecht. Hoeveel van die ruim 144 000 mensen ook inderdaad recht hebben op een uitkering, wist de heer Niemantsverdriet niet te zeg gen. Wel Is volgens hem al gebleken, dat een niet te verwaarlozen aantal géén aanspraak heeft op uitkering. Van onze parlementsredactle DEN HAAG Wie na één november aan een ander een persoon lijke lening onder de 10.000 gulden wil verstrekken, moet daar voor een vergunning hebben. Op die datum wordt namelijk de geldschieterswet vervangen door de wet op het consumptief geldkrediet. Zij, die beroepsmatig geldkredieten op dit terrein geven kunnen die ver gunning aanvragen bij het ministe rie van CRM. Dit ministerie houdt ook het toezicht op de vergun ninghouders. Evenals bij de geldschieterswet het geval was, zijn ook in de nieuwe wet de in rekening te brengen kredietver goedingen aan maxima gebonden. Die kunnen variëren al naar gelang de hoogte van de rente op de geldmarkt. Ze worden door de minis ter van CRM vastgesteld. Belangrijk is, dat de nieuwe wet uitdrukkelijk verbiedt, dat zij die alleen maar bemiddelen bij het ver krijgen van een lening, zich in adver tenties en folders voordoen alsof ze zelf kredietgever zijn. Voorts mogen kredietbemiddelaars aan mensen die een geldlening via hen willen, geen kosten en vergoedingen meer ln rekening brengen. Tegelijk met de invoering van de nieuwe wet wordt een aantal uitvoe ringsmaatregelen van kracht. Zij be vatten onder meer de bepaling dat personenauto's, caravans en plezier vaartuigen mogen dienen als zeker heden bij de totstandkoming van een geldkrediet. Ook zijn regels vastgesteld voor de inhoud van pros pectussen. advertenties en dergelij ke van de kredietgevers. In dit soort publicaties moeten onder andere kredietsom. kredietvergoeding en betalingsregeling vermeld worden. „Creatieve van kleuterschool bewaren" Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het Nederlandse Genootschap van Leraren vindt verlenging van de leerplicht tot het achttiende jaar te ver ?aan. In haar commentaar op de contourennota stelt het genootschap dan ook dat dit uitgangspunt maar eens opnieuw bekeken moet worden en dat verlaging van de leerplichtige leeftijd ook conse quenties zal moeten hebben voor de voorgestelde onderwijs vormen. Het genootschap in het verleden nogal eens een felle tegenstander van Van Kemenades plannen noemt in een zeer zakelijk commen taar een groot aantal bezwaren tegen de voornemens, die in de contouren nota voor het onderwijs zijn uiteen gezet. Dit mag echter niet tot de conclusie leiden dat in onze kring geen waardering bestaat voor de po ging om door middel van de discus sienota velen bij het overdenken van het overheidsbeleid terzake van het onderwijsbeleid te betrekken, aldus secretaris P J. E. Bootsma. in een begeleidende brief aan de be windsman. Het genootschap is bang dat door de samenvoeging van de kleuterschool en de lagere school, de kleuters nog vroeger zullen worden opgescheept met het schoolse en dat het creatieve van de kleuterschool hiervoor zal moeten wijken. Het genootschap ontleent deze vrees onder andere aan het feit dat in de contourennota wordt gesteld, dat kleuters die daar aan toe zijn. al zullen leren lezen, schrijven en rekenen. Expressie Het genootschap benadrukt dat de aandacht voor expressieve en crea tieve vorming, zoals dat de contou rennota bepleit voor de leerlingen van zes tot twaalf jaar, niet mag betekenen dat de van ouds bekende vakken als lezen, schrijven en reke nen in het gedrang komen. Boven dien vindt het dat de invoering van het vak Engels op de lagere school te ambitieus is. Het genoorschap be twijfelt of dit voor alle leerlingen gewenst en haalbaar is. Het genootschap meent dat de in voering van de Middenschool als het enige schooltype voor alle twaalf tot zestienjarige onjuist is. De overheid moet ook andere schoolvormen toes taan. Het genootschap vindt dit met name van belang, omdat bepaalde groepen uit de bevolking hun eigen visie op leven en maatschappij moe ten kunnen terugvinden in een be paald schooltype, wat met de mid denschool niet altijd mogelijk zal zijn. Bovenschool Tegen de voorstellen met betrekking tot de bovenschool een tussen vorm tussen de middenschool en het hoger onderwijs heeft het ge nootschap ernstige bezwaren. Het feit dat deze vorm van onderwijs zit tussen twee onderwijsvormen die sterk veranderen, maakt dat de bo venschool in de klem komt te zitten Het genootschap vindt dan ook dat de voorstellen met betrekking tot de middenschool herzien moeten wor den. om de bovenschool meer lucht te geven. Het liefst zou het zien dat dan de problematiek van het onder wijs aan twaalf- tot negentienjarigen in zijn geheel werd bekeken Van onze parlementsredactle DEN HAAG Wanneer ln 1979 het deel Amsterdam-Minervalaan- Schiphol van de Schiphol-spoorlijn in gebruik wordt genomen, zal er in dat Jaar een exploitatieverlies op de lijn worden geleden van 20.6 miljoen gulden. In 1980 loopt dat op naar 21.2 miljoen gulden. Inkomsten uit kaartverkoop en dergelijke bedra gen naar verwachting in beide jaren slechts 0,8 miljoen gulden. Die berekening heeft minister Wes terterp de Tweede Kamer voorge houden, nadat hij daarom was ver zocht. In 1981, als ook het deel Schiphol- Leiden ln gebruik komt. zal het te kort dat het rijk moet bijpassen op gelopen zijn tot ruim 27 miljoen gul den. De Inkomsten zullen ln dat jaar gestegen zijn naar ruim vijftien mil joen. Minister Westerterp verwacht dat er een structurele verbetering van de kaartverkoop zal komen als ook het deel vanaf het Mlnervaplein naar het eindpunt aan het Amster damse Museumplein in gebruik zal kunnen worden genomen. Voor de Schlphollijn zullen volgend jaar tussen Eindhoven en Helmond zeven nieuwe intercitytreincn wor den uitgeprobeerd. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Maandag 1 november zal de Opiumwet van 1928 op tal van punten worden gewijzigd. De wijzi gingen hebben in hoofdzaak tot doel grotere verschillen aan te brengen ln de straffen op overtredingen van de ze wet. Straffen die variëren van een maand hechtenis of vijfhonderd gul den boete tot twaalf Jaar gevangenis straf en 250.000 gulden boete, al naar gelang de aard van de stof en de handeling. De oude Opiumwet ken de voor welke overtreding dan ook slechts één maximum straf van ten hoogste vier jaar. Zo wordt bijvoorbeeld het illegaal ln bezit hebben en verkopen van hen nep en hennepprodukten (hasjiesj) met mildere straffen bedreigd dan illegale handelingen met zogenaam de drugs met onaanvaardbaar risico (hard drugs, zoals heroïne). Hiermee wordt het verschil in risico van het gebruik tussen die produkten tot uitdrukking gebracht. Amfetaminen (pepmiddelen), die tot nu toe niet onder de Opiumwet vielen, zijn nu eveneens onder de werkingssfeer van deze wet gebracht en wel als stoffen met een onaanvaardbaar risico. De strafbedreigingen voor het ille gaal aanwezig hebben verschillen nog weer al naar gelang het bezit van een kleine hoeveelheid voor eigen gebruik of een grotere hoeveelheid, die tevens voor de handel kan wor den bestemd. Van iemand die in het bezit is van ten hoogste dertig gram hasjiesj wordt aangenomen, dat deze bestemd is voor eigen gebruik. Dit is een overtreding die wordt bedreigd met hechtenis van één maand of geldboete van ten hoogste vijfhon derd gulden. Het illegaal binnen of buiten Neder land brengen van hennep produkten wordt bedreigd met gevangenisstraf van ten hoogste vier jaar en boete van ten hoogste 50.000 gulden. Be treft het echter hard drugs, dan wor den die activiteiten bedreigd met gevangenisstraf van ten hoogste twaalf jaar en boete van ten hoogste 250.000 gulden. AMBASSADEUR Gisteren Is de nieuwe Canadese ambassadeur mr. Saul F. Rae ln ons land aangeko men. Vandaag brengt hij een be leefdheidsbezoek aan minister Van der Stoel (buitenlandse zaken). De nieuwe ambassadeur, die Thomas Carter opvolgt zal op 22 oktober zijn geloofsbrieven aan koningin Juliana overhandigen. CNV De verbondsraad van het CNV heeft de heer D. de Jong kandi daat gesteld voor de benoeming tot penningmeester van het CNV. De heer D. de Jong (56 jaar) is sinds 1973 penningmeester van de Indus triebond CNV, bij welke bond hij in 1954 als districtsbestuurder ln dienst trad. Het is de bedoeling dat de heer De Jong de opvolger wordt van de heer G. J. Vunderink die op 1 januari a.s. voorzitter wordt van de Raad van Arbeid in Amersfoort. Over de benoeming zal worden be slist in een algemene vergadering van het CNV op 15 november a.s. Orpheus" De raad van commis sarissen van de schouwburg Orpheus in Apeldoorn heeft drs I. Stants (44) uit Den Haag benoemd tot directeur als opvolger van Joop Koopman. Drs Stants is momenteel adjunct-directeur van Het Vader land. HIJ zal per 17 Januari officieel in dienst treden, maar vanaf heden al wel worden betrokken bij de be slissingen die met betrekking tot de schouwburg worden genomen. (ADVERTENTIE) van de Citroen agent géén prijsverhoging 2CV nog steeds vanaf 6 999,- GS nog steeds vanaf 13.180,- modellen 1977 maak een proefrit la Citroën Simpklns „Daar laopt dat meisje met die mooie blauwe ogen weer."

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9