Hardon gaat weer praten in Kortenbos Wijziging erfpacht lijkt wel haalbaar Werkgroepen willen schorsing besluit over busbanenplan „Werkgelegenheid i Scheveningen verslechtert snel" 1 Kinderen kiezen hun beste boek B en W: Geen zorgen om Haagse elektriciteit Nog steeds vrijwilligers tekort B.en W.: Samen oplossing zoeken voor drugbeleid SPAARGIRO Uw uitgaven zwart op wit. De vlotste manier van modern betalen. Huur, gas, licht Wethouder: spraakverwarring Haagse raad moet beslissen elni I Kamerlid vraagt Van Agt „Paard" met rust te laten PvdA-raadsleden „Haast geboden met nieuw gebouw streekschool werkende jeugd" Bezwaarschrift naar Oegstgeest Celstraffen geëist voor bezit heroine Initiatiefgroep wil maatregelen Natuurlijk automatisch en abonnementen, als u dat wenst, bedrag naar En elke maand een vast uw spaarrekening. Orde op geldzaken: Salaris en pensioen via de NUTSSPAARBAI LEIDSE SPAARBAI DONOERDAG 21 OKTOBER 1976 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN TROUW/KWARTET f Of Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Wethouder Hardon (stadsontwikkeling) is bereid het overleg tussen het wijkberaad Kortenbos en de gemeente Den Haag weer op gang te brengen. De wethouder betreurt het dat het wijkberaad zoveel ophef heeft gemaakt over het uitblij ven van een gemeentelijke reactie, toen Kortenbos onlangs op een vernieuwd overleg aandrong. Dat de gemeente niet heeft gerea geerd op dit verzoek is volgens wet houder Hardon te wijten aan een spraakverwarring. Zoals bekend heeft Kortenbos het overleg enige maanden geleden opgeschort omdat B. en W. geen gehoor wilden geven aan een aantal (verkeerstechnische) eisen, dat het Wijkberaad stelde. De discussie over de verkeersproble matiek spitst zich volgens wethou der Hardon vooral toe op het ooste lijk deel van de wijk. Binnen het overleg zijn er minder meningsver schillen wanneer het gaat om het westelijk deel van Kortenbos. Dat wordt geïllustreerd door het feit dat het bouwteam, waarin het wijkbe raad naast de gemeente vertegen woordigd is, akkoord Is gegaan met de bouwplannen op het ZHB-terrein en (het al ln uitvoering zijnde) plan Bij de Westermolens. Op het ZHB-terrein wordt de nieuw bouw bijzonder dicht opgetrokken. Er komen maar liefst 100 woningen per hectare. Het bouwplan voorziet totaal ln 320 bataalbare woningen. Het plan staat of valt bij een goede parkeergelegen heid, zo deelde wethouder Hardon gisteren ln de gemeenteraadscom missie voor stadsontwikkeling mee. Het is de bedoeling dat er een par keergarage voor 250 auto's op het ZHB-terrein wordt gerealiseerd. Mutters Op het terrein aan de Piet Hein- straat, waar enkele maanden gele den nog het gebouw van de voorma lige meubelfabriek Mutters stond, worden winkels en woningen ge bouwd. Wethouder Hardon liet giste ren weten, dat het plan van de Bouw en Exploitatiemaatschappij Alke made voorziet in vijf winkels en 109 woningen, deels ln de premiesector, deels in de vrije sector. In het Zeehel denkwartier is destijds nogal wat beroering ontstaan over het verdwij nen van het Mutters-complex, maar de protesten konden deze „slechte kopie van het Mauritshuls" (een ci taat van ex-wethouder Nuij) niet redden. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het ziet er naar uit dat de gemeente Den Ha haar erfpachtsvoorwaarden drastisch gaat wijzigen. De pachtsnota van het college .van B. en W., waarin de wijzi|_ worden voorgesteld, wordt in grote lijnen gesteund door' PvdA. Het CDA heeft moeite met een aantal punten uit de nt maar lijkt niet principieel tegen vernieuwing van de oor Koningspaar uit Zweden Den Haag in DEN HAAG Het Zweedse koningspaar brengt woensdag 27 oktober een bezoek aan Den Haag. Na een tocht door de dui nen «j een kort bezoek aan het Pompstation komen het Zweed se koningspaar, begeleid door prinses Beatrix en prins Claus om 12.15 uur bij het Oude Stad huis aan de Groenmarkt aan. De leden van de gemeenteraad zullen daar aan de koninklijke gasten worden voorgesteld, waarna een aperatief wordt aan geboden en vervolgens een de jeuner plaats vindt in de Bur gerzaal. Daarna vertrekt het ho ge gezelschap. Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG „Den Haag, dank je wel. Vooral voor het feit dat je als koploper in de Kinderboekenweek de scholen een boekenpakket hebt aangeboden". Dit zei Anke de Vries, schrijfster van het boek „Het geheim van Mories Besjoer", in haar dankwoord. Kort tevoren was haar boek be kroond als „het beste kinderboek". Voordat het echter zover was geko men, hadden kinderen van 72 scho len in Den Haag, Leidschendam, Rijswijk, Voorburg, Wassenaar, Wa teringen en Zoetermeer en jeugdige leden van tien filialen van de Open bare Bibliotheek haar boek gelezen om het tot het beste boek uit te roe pen. Dit boek is niet alleen in Den Haag bekroond, ook in Amsterdam (waar Anke de Vries de „zilveren griffel" kreeg), Rotterdam en nog meer steden stond haar boek op de eerste plaats. Bart Krapels (zie foto met rechts Anke de Vries) mocht de schrijfster gistermiddag het juryrapport voor lezen, dat door de lezertjes van de Bibliotheek was opgesteld. Hierin werd kort en krachtig samengevat wat iedereen er van vond: ,,'t Is gewoon goed!". De schrijfster zelf vertelde dat het schrijven van dit boek (haar tweede) haar veel plezier had gedaan. „Maar het doet je als schrijfster nog veel meer plezier als je hoort, dat je boek gelezen wordt." En dat het gelezen wordt, bleek gis teren wel toen na het overhandigen van de oorkonde, de kinderen vra gen mochten stellen aan Anke de Vries. De ruim tweehonderd jeugdi ge aanwezigen hadden het boek al lemaal, en met plezier, gelezen. pachtsvoorwaarden te zijn. Wel is er fel principieel verzet van de VVD. Ook binnen het college van B. en W. hebben de twee VVD-wet- houders (mevrouw Vos-Van Gortel en de heer Wallis de Vries) zich tegen de wijziging uitgesproken. De VVD is tegen, omdat de nieuwe erf pachtsvoorwaarden het onderne mersklimaat in Den Haag te zeer zouden schaden. Zowel in de verga dering van de commissie stads ontwikkeling als van economische zaken sprak wethouder Hardon, die de problemen rond de erfpacht af handelde, die stellingname ten enen male tegen. Volgens Hardon heeft de gemeente het zelf in de hand of Den Haag wel of niet aantrekkelijk voor ondernemers is. De discussie spitste zich gisteren toe op drie punten: De nu plotseling wel zeer sterke stijging van de prijs (erfpachtscanon) die de gemeente voor grond in erfpacht vraagt, de vijfjaarlijkse inflatiecorrectie die de erfpachter bij de nieuwe regeling moet gaan betalen en het plan van het college om na 25 jaar erfpacht de waarde van de grond opnieuw te gaan taxeren. Overgang De plotselinge stijging van het erf pachtscanon is voor verschillende DEN HAAG B en W van Den Haag hebben in een brief aan de gemeenteraad de feitelijke situatie omtrent de elektriciteitsvoorziening van de gemeente uit de doeken gedaan. Aanleiding hiertoe waren enkele berichten uit Haagse kranten waarin met zorg over de brandstofvoorziening van de Haagse elektriciteitscentrale gesproken werd. De overeenkomst met NV Nederlandse Gasunie is inmiddels verlengt tot april 1977, maar B en W kunnen nog geen zekerheid geven of er ook na april volgend jaar aaedgas ten behoeve van de elektriciteitsopwekking geleverd zal worden. De overeenkomst met de Gasunie wordt waarschijnlijk in de toekomst niet meer verlengd, omdat de regering heeft besloten het aardgas, waarvan slechts een beperkte hoeveelheid beschikbaar is, niet langer voor „ondervu- ring" van elektrische centrales beschikbaar te stellen. B en W willen de Gasunie dringend verzoeken voor de stad een uitzondering te maken, te meer daar de hoeveelheid aardgas die benodigd is, slechts 6% van het totale gasverbruik in het Haagse verzorgingsgebied is. Met het krediet van 4.600.000, dat in het begin van het jaar verstrekt werd, is men inmiddels begonnen om de produktie-eenheden geschikt te maken voor het verstoken van olie, zodat ook in de winter bij hevige vorst de stad van elektriciteit voorzien blijft. DEN HAAG „Al tien jaar wacht de Streekschool voor de Werkende Jeugd op een nieuw gebouw. Het college ondersteunt deze gedachte en heeft al enige malen een plaats aangewezen voor deze school. Deze toezeggingen werden echter steeds weer teruggedraaid." Dit schrijven de PvdA-raadsleden, de heer Duive- teijn en mevrouw Vooys-Bosma, in een brief aan het college. Naar hun mening kan het college nu niet langer wachten met het aanwij zen van een definitieve bouwplaats: de huidige school voldoet op geen enkele manier aan de moderne eisen die gesteld worden om goed onder wijs mogelijk te maken. Bovendien betekent aanwijzing van een bouw- lokatie dat er over drie jaar een aanvang gemaakt kan worden met een verdere, eveneens noodzakelijke vernieuwing van de Schilderswijk. De raadsleden vragen het college of het juist is dat het terrein van het voormalig Poortgebouw, de hofjes van Vredebest en het terrein tussen Falckstraat'Koningstraat als moge lijke nieuwbouwlokatie geldt. Laatste vraag is of het college nog dit jaar een nieuwe bouwplaats kan aanwijzen. Van een onzer verslaggevers OEGSTGEEST „Ons inziens hebt u bij het nemen van uw besluit om akkoord te gaan met het zgn. busbanenplan in strijd gehandeld met een in het algemeen rechtsgevoel levend beginsel van behoorlijk bestuur". DEN HAAG Het Tweede Kamer lid Kosto (PvdA) heeft er bij minis ter Van Agt (justitie) op aan gedron gen een wat soepeler beleid te voe ren ten aanzien van het Haagse jon gerencentrum „Het Paard van Tro- je". In dit centrum werkt namelijk een zogenaamde huisdealer, die soft drugs verhandeld onder de aanwezi ge jongeren. De opzet van het bestuur van „Het Paard" is om door gecontroleerde handel in SQft drugs, de handelaren in hard drugs buiten de deur te houden. De politie heeft echter inge grepen en vervolging ingesteld te gen de handelaar en een bestuurslid. Kosto heeft de bewindsman giste ren. tijdens de beschouwingen over zijn begroting, gevraagd ruimte te scheppen voor dit experiment. Hij PE erfpachters wel zeer pijnlijk. Er Pr voorbeelden van erfpachtscanot va plotseling van enkele tientjes to ge of zeven duizend gulden stij js Wethouder Hardon was het met vrouw Otter (CDA) eens dat er; deze erfpachters een overgangsn Vo! ling moet komen. Deze ontstell» Ko verschillen zijn ontstaan doordj pai canon nobit is aangepast aan mli inflatie. In de erfpachtsnota w filj gesproken over een vijfjaarlijks ook flatiecorrectie. De PvdA en I voc drongen er op aan om de hie pachtscanon binnen nog kortere fsj mijnen bij te sturen. De linkse] het tijen denken aan een Jaarlijkse kri1 flatiecorrectie. VOc Yel De VVD waarschuwde wethot ma Hardon ervoor dat maar weinig nia dernemers „trek zullen hebben een stuk grond in erfpacht, wam p j al na 25 jaar de overeenkomst D nieuw bekeken moet worden He' wethouder wees er echter op da P^1 periode van 25 jaar eerder een roe scherming voor de ondernemen ml' houdt, omdat momenteel de Tsj pacht op ieder moment kan woi ke opgezegd. me De gemeenteraad zal definitie! koi slissen over de wijziging vancor erfpachtsvoorwaarden op maai ösc S november. vai (mn He! vlei die Ma pai wil dat Van Agt de officier vanji vici tie vraagt het centrum ongemoe en laten. Volgens Kosto zou dit exp hui ment een uitweg kunnen biedet par wat hij noemde „een verschrik!» probleem". y Het Kamerlid wees er nog op da: 1 bestuur van „Het Paard van Tr 1 geen voorstander is van het geh van soft drugs en fervent genstander van hard drugs. 0 de bezoekers bevinden zich et 1 nu eenmaal druggebruikers. I staf meent dat met de huisdeal hard drughandel kan worden I gegaan en zelfs dat er een begi worden gemaakt met een dru situatie, waarbij de middelen vangen kunnen worden door fm scala van meditatietechnieken dus Kosto. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Volgende week start ook in Den Haag de actie „Vluchteling 1976." Het doel van deze actie is om 30.000 ont heemde vluchtelingen in Azië, Afrika en Latijns Amerika een nieuw bestaan te geven. Een actie, die door regering en ker ken van harte aanbevolen wordt. Nederland heeft zich voorgeno men een bedrag van 15 mil joen bijeen te brengen. Het plaatselijk comité mikt op 7 ton, hetgeen hulp voor 1500 vluchtelingen betekend. Om al de bijdragen van degenen, die begaan zijn met het lot van de vluchtelingen, te verzamelen heeft het comité echter veel vrijwilligers nodig. De actieme thode is als volgt: woensdaga vond 27 oktober worden de gif tenenveloppen met informatie materiaal huis aan huis be zorgd. Vrijdagavond worden deze enveloppen weer opge haald. Het comité komt nog een klei ne duizend vrijwilligers te kort. „Een uur zaaien, een uur oogsten," zo noemde de voor zitter van de Nationale Actie voor Hulp aan Vluchtelingen het vrijwilligerswerk. Meldt u daarom aan: telefonisch kan dat bij nummer 624121, toestel 2095 of 3157. Schriftelijk bij het secretariaat, kamer 2175, Stad huis, Burgemeester de Monchyplein. „Twee uur van uw tijd kan van jarenlange be tekenis zijn voor dertigduizend van uw medemensen," aldus burgemeester Scholz. Dit staat in een bezwaarschrift wat naar de raad van Oegstgeest ge stuurd is over het in de vergadering van 16 september jl. aanvaarde voor stel om akkoord te gaan met de busbanen. Het bezwaarschrift is afkomstig van de Werkgroep Milieubeheer van de Rijksuniversiteit Leiden, de Werkgroep Fiets-E.N.W.B. en de Ver eniging Milieudefensie (kerngroep Leiden). AMSTERDAM Wegens het in be zit hebben van verschillende hoe veelheden heroïne heeft de officier van justitie bij de rechtbank in Amsterdam mr. F. H. von Meyen- feldt, woensdag in drie zaken straf fen geëist van twintig tot twaalf maanden gevangenis. Tegen de 26- jarige Chinese toezichthouder Bun M. eiste hij vijftien maanden met aftrek wegens het in bezit hebben van 280 milligram heroiïne. De indieners van het bezwaarschrift voelen zich rechtstreeks in hun be langen getroffen door dit besluit. De uitvoering voor zover het de Rijn- zichtweg betreft ter hoogte van het kruispunt Leidse Buurt stimuleert volgens hen het openbaar vervoer niet. omdat zowel de reistijden van de bus als van de auto bekort wor den. Men vindt dat zelfs gedeeltelijk maatregelen genomen zijn die het particuliere autoverkeer bevorderen. Verder zijn de indieners het niet eens met de manier waarop de werken in het kader van het busbanenplan uit gevoerd worden. Ze vinden dat deze werken als geheel moeten worden beschouwd en niet af mogen wijken van de doelstellingen en effekten in het zgn. experimenteerproject Leid se Baan. Gezien het feit dat de ge meente Oegstgeest akkoord is ge gaan met het project meent men dat het busbanenplan in strijd is met de beginselen van goed behoorlijk be stuur. De groeperingen verzoeken dan ook het besluit te schorsen. DEN HAAG De Initiatiefgroep Behoud Werkgelegenh Scheveningen dringt er bij de Haagse gemeenteraad op aan to. snel te gaan werken met de aanbevelingen, die zijn gedaan dj de Werkgroep. hoe ger Deze werkgroep werd opgericht na dat in februari de Initiatiefgroep een „zwartboek" over de visserij uitgege ven had. De taak was om de werkge legenheid rond de visserij te onder zoeken, wat resulteerde in een in juni j.l. voltooid rapport waarin concrete aanbevelingen gedaan werden. pol De Initiatiefgroep is teleui over het feit dat deze aanbeveli p pas zo laat in de raad gekomen „Al met al betekent deze werk#w een vertraging van tenminste maanden. Daardoor bekruiptL het akelige gevoel dat de weth(|tori het met de zo noodzakelijke niet zo nauw neemt." ges bui Emmanuel en zijn kindje, vluchtelingen uit Burundi, die een nieuw bestaan in Tanzania kunnen beginnen. In het Gemeentelijk Informa tiecentrum aan de Groenmarkt wordt a.s. zaterdag doorlopend eerflilm vertoond over de hulp, die is gegeven aan de vluchte lingen uit Tibet, een actie uit 1966. Het informatiecentrum is van 10.00 tot 16.00 uur geopend. Nieuwe kunstwerken in Den Haag Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG De afgelopen tijd zijn in Den Haag diverse kunstopdrachten gereed geko men in het kader van de Beel dende Kunstenaarsregeling BKR De 30-jarige kunstenaar R. E. van Essen heeft een schilde ring op zes houten panelen van 2.70 bij 1 meter vervaar digd. aangebracht op de speelplaats van de lagere schoolaan de Stevinslraat 65A. De panelen vormen een soort beeldverhaal. Ze bieden de kinderen ook de mogelijk heid voor balspelen (er zitten gaten in uitgespaard) en teke nen. De kunstenaar R. Marti na (32) heeft voor de speelplaats van de openbare lagere school aan de Terwes- tenstraat 105 een muurschilde ring gemaakt met een afme ting van 15 bij 8 meter. Van de hand van A. van Reeu- wijk zijn zeven reliëfs van po lyester aangebracht op de bui tenmuur van het industrieel Toeleveringsbedrijf Zichten- burg. Ze geven een indruk als of de muur waarop ze zijn be vestigd op die plaatsen is op geblazenDe metaalafdeling van hetzelfde Zichtenburg is opgesierd met een reliëf met de titel „Lijnenspel" van de kunstenaar H. J. K. van Dijk- horst (29). Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG B. en W. van Den Haag willen met betrekking tot „Het Paard van Troje" en andere jeugdcentra een beleid gaan voeren, dat erop gericht is in overleg tussen gemeentebestuur, justitie en leiding van het centrum te zoeken naar een hanteerbare werksituatie. Hierbij wordt wel aangetekend dat de wet niet overschreden mag worden. Tevens vinden zij dat hierbij voorwaarden in acht moeten worden genomen, die betrekking hebben op: bescherming van jeugdigen; bescherming van diegenen die niet met drugs in aanraking wensen te komen; voorlichting over de risico's welke verbonden zijn aan het gebruik van drugs; hulp aan gebruikers in moeilijkheden. B. en W. wijzen in hun notitie op de moeilijke werksituatie waarin jongerenwerkers verkeren en dringen dan ook aan op een duidelijk, eenduidig beleid inzake het gebruik van en de handel in soft drugs. Voor de bespreking in de gemeenteraad van deze problematiek hebben B. en W. een aantal deskundigen uitgenodigd, die bepaalde aspecten kunnen toelichten. Deze bijeenkomst van de raad wordt gehouden op 1 november a.s. zet lev lm bai De Initiatiefgroep wijst in haar op de huidige situatie: „Er is na lijks reden tot optimisme. Eenp deel van de tweede haven wordl Ma steeds in beslag genomen doof P« groeiend aantal opgelegde schep Aan de lange lijst van gesani schepen kunnen inmi( waarschijnlijk weer drie sch worden toegevoegd, aldus de tiefgroep. De reorganisatie van de sleephi is thans doorgevoerd, waardoo helft van het personeel op st komen te staan, terwijl de of arbeidsplaatsen geenszins vei# zijn. Al met al meent de li tiefgroep te moeten spreken val snel verslechterende situatie, den temeer om tot een zeer spo uitvoering te komen van de aan! lingen." (ADVERTENTIFI itrz NE An

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 6