Kabinet: geen uitstel aanleg rijksweg 19 endat drink je. Uit de weekbladen Arts met een kleine praktijk verwijst niet zo snel naar specialist De politiek in de kunst Kans dat motie na aanneming niet wordt uitgevoerd Weinreb Drees jr. Erfelijkheid Bijlmermeer Regeerakkoord Van Agt Drie is te veel Gezondheidszorg wordt niet slechter „Patiënt raakt in de knel door te veel hulp" Veelzijdige aanpak in psychiatrische instituten is nodig DONDERDAG 21 OKTOBER 1^76 TROUW/KWARTET De (on)herkenbaarheid van de wereldpolitiek speelt een belangrijke rol op de derde Internatio nale beurs van eigentijds kunst in Parijs. De beeldhouwer William King stelt zijn Uncle Sam" tentoon (links) en een naamloze sculptuur van Marisol lijkt veel op de Franse staatsman De Gaulle. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het kabinet voelt er niet voor de werkzaamheden voor de aanleg van rijksweg 19 tussen Rotterdam en Den Haag op te schorten. Minister Gruijters zei gisteren in de Tweede Kamer in bedekte termen dat indien de Kamer vanmiddag een motie-Voortman (PvdA) aanneemt, waarin opschorting gevraagd wordt, de regering deze motie niet zal uitvoeren. De minister betoogde gistermiddag In de Kamer bij de behandeling van het wetsontwerp over het recreatie gebied Midden Delfland (waar rijksweg 19 dwars doorheen komt) dat de regering de eventueel aange nomen motie zal betrekken bij de structuurnota verkeer en vervoer, waaraan momenteel de laatste hand gelegd wordt. In die nota, zo zei minister Gruijters alvast, worden al leen argumenten genoemd om rijksweg 19 wél aan te leggen. De weg moet de zesbaans rijksweg 13 tussen Den Haag en Rotterdam gaan ontlasten en zal leiden van de Schledamse Beneluxtunnel naar het RIJswijkse verkeersplein Ypenburg. De weg moet in 1981 gereed zijn. en aan de eerste werkzaamheden er voor zijn al 45 miljoen gulden uitge geven. Niet voorspelbaar In het Kamerdebat van gisteren bleek overduidelijk dat de uitslag van de stemming die vanmiddag plaatsvindt niet te voorspellen valt. omdat er ongeveer evenveel voor- als tegenstanders zijn. Progressieve fracties zijn tegen de weg. evenals DS'70 en waarschijnlijk een klein aantal christen-democraten. Ervóór zijn nu de gehele WD. de CPN. het merendeel van de CDA-fracties en de kleine fracties. Kamer en regering werden het giste ren over het algemeen eens over re gelen voor de inrichting van de buf ferzone Midden Delfland tussen Delft en de Rotterdamse steden band. In de afgelopen maand werden er maar liefst 49 wijzigingsvoorstel len merendeels op details door Kamerleden ingediend, waarvan er zo n dertig door de regering overge nomen werden. Over de overige wordt vanmiddag gestemd. Staatssecretaris Meijer (CRM) deel de de Kamer mee dat de gemeente Rotterdam heeft meegedeeld finan cieel niet in staat te zijn een bijdrage aan de inrichting van het gebied te leveren. Dat betekent dat er een te kort van 20 procent in de exploitatie ontstaat, waarvoor minister Gruij ters nu de gemeente Den Haag wil interesseren, omdat veel Hagenaars van het gebied gebruik zullen gaan maken. Haagse Post: Aad Nuis heeft ernstige kritiek op het rapport Weinreb. In de Haagse Post noemt hij het een „ontzettend unfair, slecht gemaakt, boos en dom stuk proza". „Het wereldbeeld van Weinreb." zo zegt Nuis die vroeger meende dat Weinreb onschuldig was, „ls in dit rapport omgeslagen in een wereld waarin iedereen, tot de SD'ers toe. deugt, deugt van te voren, deugt vooral als hij Iets tegen Weinreb heeft ln te brengen". Overi gens twijfelt Aad Nuis op het ogenblik wel aan Weinreb. Martin Schouten probeert het ge- helm van Theo Thijssen, de schrij ver van onder andere Kees de Jon gen. te ontsluieren. Wat bewoog de ze schoolmeester uit Amsterdam- Oost. deze vakbondsman en poli ticus? „Thuis kreeg ze altijd alles op een presenteerblaadje aangeboden een auto. kleren, ski's, ze kon golfen, zwemmen, alles". Deze zin komt uit de mond van een bedroefd Ameri kaans echtpaar, dat hun dochter achterna ls gereisd naar het verre Amsterdam waar zij ls toegetreden •tot de Jezus-sekte, de „children of God". Jantine van Asch sprak met de ouders en het meisje en keek wat er gebeurde. „Dit kabinet zit hartstikke vol met politieke hobbyisten". Deze uit spraak is van de directeur van Bij enkorf-Beheer. Het is het eerste van een serie Interviews die Nypels en Tamboer met topondernemers houden. Verder publiceert HP deze week het laatste artikel van de Chileen Orlan do Leteller, oud-minister uit de rege ring Allende die op 21 september werd vermoord ln Washington. Vrij Nederland Bibeb interviewt in Vrij Nederland Willem Drees jr. van DS'70. Drees vindt de PvdA. evenals zijn vader zo beweert hij. helemaal niet progres sief. Het beleid van Den Uyl schil dert hij als volgt af: Mensen die van honden houden, fokken honden en mensen die van zwakken houden, zorgen dat er zwakke groepen ko men". Drees jr. gelooft dat „niemand het zo slecht zal doen als Den Uyl". Het afstotingseffect van net com munisme ligt minder in de offers die je de bevolking om economische re denen gedurende een bepaalde peri ode oplegt, dan in een gebrek aan vrijheid". Deze niet zo kleine kop staat boven een gesprek dat twee VN-redacteuren met de Belgische econoom Ernest Mandel voerden. Hoofdthema: de vrees voor het com munisme. Nog een interview: Ab van Ieperen sprak met de filmactrice Liv Ullmann over het filmen met Ingmar Bergman. „Soms denk ik wel eens dat Ingmar helderziende moet zijn" zegt ze. „Hij schrijft scènes die me een of twee jaar later echt over komen". De sportpagina is drastisch van ui terlijk veranderd. Een collage van allerlei opmaaktechnieken. Zelfs Trouw is erin terug te vinden. Deze week een uitgebreide boekenbijlage: Hierin veel aandacht voor het anarchisme en een groot aantal boekbesprekingen. De Groene Amsterdammer In het middenkatern van De Groene een artikel van twee Groningse bio logen over de risico's bij het .knutse len met erfelijkheid.' Sinds kort kan men erfelijk materiaal (DNA) van verschillende organismen in een rea geerbuis vermengen. Dat biedt on voorziene mogelijkheden (kanker bestrijding. nieuw voedsel), maar wat gebeurt er als een scheiding van miljarden jaren evolutie opeens weer wordt kortgesloten? zo vragen beide biologen zich af. Prof. Jan Tinbergen, hervormer van de wereldorde, gaat in op het rap port dat deze week van zijn hand is verschenen. „We proberen de pu blieke opinie aan de hand van dit rapport te bewerken. We onder scheiden verschillende machtsfac toren: zuiver economische, fysieke en traditionele. Maar dan is er ook nog de macht van het woord, het argument. Wij kunnen niet veel an ders doen dan dat stukje macht proberen te gebruiken," aldus de Nobelprijswinnaar Tinbergen. Selma Leydesdorff mengt zich nu ook in de Weinrebdiscussie, maarzij ziet het niet zitten om daarmee door te gaan. „Laten we alsjeblieft op houden", zegt ze, „en een definitief oordeel aan de rechter overlaten." Verder in deze Groene de slappe thee van minister Pronk, de schaamte van Groene-redactrice Anja Meulenbelt en de open hartchi- rurgie moet zelf onder het mes. De Tijd: De Bijlmermeer heeft de nachtegaal gehoord. De Tijd wijdt een omslag verhaal aan deze Amsterdamse bui tenwijk. Wat is de Bijlmer, een woo nerf voor een wereldstad of gewoon het kreng van hiernaast. De Tijd komt er niet uit. Rob Vermaas vertelt hoe het CDA zijn lijsttrekker kreeg. Een na beschouwing van het touwtrekken bij de drie christelijke partijen. „Van Agt: een onomstreden kandi daat". De katholieken zijn boos, want zij hebben hun ziel verkocht. Deze stel ling was het hoofdthema van een rede van dr. W. J. Berger, lector in de toegepaste godsdienstpsychologie in Nijmegen. „Het lijkt dringend no dig dat wij veel meer gaan weten van de concrete kansen en gevaren voor het ontwikkelen en articuleren van religieuze ervaringen", zo vindt dr. Berger, die tevens pleit voor een grotere bewustwording van de kerk om de religieuze ervaringen van mensen te helpen structureren, ln plaats van ze te wantrouwen en te onderdrukken. Ook De Tijd heeft een gesprek met prof. Jan Tinbergen: „Met pessi misme komen we niet verder." zegt Tinbergen. „Dan maar liever' een droom, waar we over kunnen discus siëren". Mr. Abspoel, hoofdofficier van justi tie in Alkmaar wil graag een andere rolverdeling rond de groene tafel in de rechtzaal. Zijn kritiek uit hij in een verhaal onder de kop: Liever een mensenkenner dan een knap jurist als president. De Nieuwe Linie: Het CDA vraagt om een kabinetscri sis vindt de Nieuwe Linie in haar openingsverhaal. „Het regeerak koord van PvdA en PPR is een ver antwoord en logisch antwoord op de weigering van de confessionele par tijen om te kiezen voor een progres sief beleid". De duidelijkheid die ontstaan is, moet nu langs de weg van polarisatie worden vergroot. Het defensiebudget en de wet op de vermogensaanwasdeling zijn kwes ties die het uiteengaan van confessi onelen en progressieven rechtvaar digen," aldus DNL. „Vroeger had politiek voor mij niets te maken met mijn kind in de box", zegt Rooie vrouw Riet Hof (45 Jaar, moeder van vijf kinderen en gebo ren in de Rotterdamse Afrikaander wijk). Marjo van Soest sprak met haar over het feminisme. „Ik ben er al lang vanaf om lief te zijn, behalve voor de kinderen", aldus Riet Hof. Het gaat niet goed in Spanje. De democratie komt niet op gang. Rechts hergroepeert zich en het ge weld van de ETA heeft een ave rechtse uitwerking. Jean A. Schale- kamp vertelt in zijn Spaanse dag boek over het £panje van nu. „On derschat de enorme haat niet", zegt Schalekamp. „de haat die in dit! broeit. Spanje is geen Portugal - f) Een interview met cineast Nico - ma, een analyse van de toestan China en lijsttrekker Van Agt andere onderwerpen in het bli Elseviers Magazine: Elseviers Magazine denkt lijsttrekker Van Agt straks h kan scoren. „Bij veel mensen begrip en waardering te signa) voor het geweifel van de min van Justitie", aldus Elsevier. Het blad laat de bij VU-studei niet zo geliefde prof Troost aan woord. De hoogleraar weigert langer colleges in de sociale et) te geven. Troost is „het getreiter de studenten en de weifelende I ding van de universitaire beleid ganen" beu. „Er heerst een ze terreur. Mensen die naar mijne ges willen komen worden we stuurd. Door links-radicale agit kan ik geen les geven", zegt de j keerde hoogleraar. Pier Huyskens ging op zoek i zwartwerkers in Limburg sar d met de sociale reehert „Zwartwerkers zijn een nl volkje. Ze komen vroeg uit de vt We hebben nog wel duizend i nodig om ze op te sporen", zo vei Wiel Wolters, de eerste sociale chercheur die opsporingsbevo* heid kreeg. Elsevier biedt nog reportage uit China en een ver! over het regeerakkoord tussen P en PvdA". Accent Accent volgde het gedrag van schillende politici tijdens de lan| rige algemene beschouwingen, nister Irene Vorrink voelde somber tijdens de debatten. „Ik het gevoel alsof ik Jaren niet in bad ben geweest, terwijl ik een telkamer met bad heb waar ik in lig. Twee dagen heb ik kun luisteren. Die derde dag is nt veel." Het gaat slecht met het voetbi Nederland. De bezoekers komei steeds mindere mate. „Koning d bal is op stervens na dood", con deert Accent Twintig jaar geleden brak opstand in Hongarije uit. Een vlu telinge vertelt over haar ontsn ping, waarvan ze het compl draaiboek al in een droom van voren zou hebben gezien, i merkwaardig verhaal van een vrc die nu al zeventien jaar een rest rant in Amsterdam leidt. 7, Verder: Allard van der Scheer teur), Liza Minelli (filmster), de de toekomst van de auto en bril van beleggers. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Een huisarts die naar verhouding weinig patiënten heeft, stuurt gemiddeld minder vaak mensen door naar specialis ten. Als hij er de tijd voor heeft, kan de dokter kennelijk meer problemen zelf behandelen en begeleiden. Bij een dergelijke aanpak wordt de gezondheidszorg minder duur en naar veler inzicht bepaald niet slechter. aantal specialisten en de stijgende gemiddelde leeftijd van de bevol king DEN HAAG „Men kan de vrijheid van de patiënt beperken door hem zozeer met zorg te overladen, dat hij eronder wordt bedolven. Dat risico is ook aanwezig bij de psycho sociale hulpverlening. De patiënt kan dan te weinig ruimte overhou den om zelf zijn problemen op te lossen". Prof. dr. H.J.J. Leenen, di recteur van het InsUtuut voor socia le geneeskunde, maakte deze op merking gisteren op het jubileum congres van de vijftigjarige Neder landse vereniging tot theumatiekbe- strljding in Den Haag. „Hulpverlening moet de mensen niet hulpelozer maken, wat soms gebeurt, maar vrijer en meer in staat stellen hun eigen problemen op te lossen", aldus prof. Leenen De hoogleraar constateerde, dat er een spanning is ontstaan in de relatie tussen patiënt en hulpverlening. Hij wijt dat aan de afhankelijkheid van de paüènt en aan de modernisering van de organisatie van de dienstver lening. Daarbij raakt overigens niet alleen de patiënt in de knel. maar ook de hulpverlener die een radertje in een machine wordt. „Het is niet eerlijk, aldus prof Leenen. alle kriUek op de hulpverlener toe te spitsen, omdat die veelal zelf met handen en voeten is gebonden aan een sterk geregu leerd systeem". Nieuwe gegevens over de ..verwij zingspercentages" zijn door drs. F H. H. Rutten van het ministerie van volksgezondheid gepubliceerd in het Tijdschrift voor sociale geneeskun de Het materiaal heeft betrekking op de Jaren 1971 en 1973. Het onder zoek is de voortzetting van het pro ject ..Makro-rekenmodel" onder lei ding van de Leidse prof. dr. B M S. van Praag. Een eerste rapport, alleen over het Jaar 1969, kwam tot soortge lijke conclusies Bij de verschijning in 1973 is dat rapport vanuit me dische kringen fel aangevallen, on der andere omdat de conclusies al leen gebaseerd waren op een mo mentopname. Vandaar dat de cijfers over volgende Jaren met meer dan gewone belangstelling werden afge wacht Over de hele lijn Ook andere eerder aangegeven ef fecten worden door het nieuwe mate riaal bevestigd. Als in een gebied veel specialisten gevestigd zijn. wor den er ook veel patiënten verwezen. En het ..verwijzingsgedrag" van de hulsarts ls „niet onafhankelijk" van het toepasselijke verzekeringssys teem (Voor ziekenfondsverzekerden krijgt de dokter een vast bedrag per jaar. ongeacht de inspanning die hij daarvoor moet verrichten Voor par ticulier verzekerden wordt hij per consult betaald Een nieuw gegeven is dat het verwijspercentage. afge zien van bijzondere effecten, over de hele Ujn stijgt. De onderzoekers zullen aan de hand van de nu gevonden resultaten ook nagaan, wat de gevolgen zullen zijn van een aantal verwachte ontwikke lingen zoals verkleining van de huis artsenpraktijken. toeneming van het UTRECHT „Juist in een situatie waarin de geestelijke ge zondheidszorg in een voortdurende ontwikkeling verkeert moet er ruim te blijven voor een veelzijdige aan pak en een breed arsenaal van hulpverleningsmogelijkheden voor patiënt en pupil". Ditder voorzitter J. L. van Hasselt op de ledenvergadering van de sec tie psychiatrische instituten van de Nationale Ziekenhuisraad (NZR) in Utrecht. Hij toonde begrip voor het streven naar kostenbeheersing, maar anderzijds is het duidelijk, zei hij, dat de daarmee verband houde uniformaering en normering rem mend werken op kwalitatieve verbe teringen. Van Hasselt herinnerde aan het ver zoek van de sectie aan staatssecre taris Hendriks binnen psychia trische ziekenhuizen kleine afdelin gen te scheppen voor „moeilijke" patiënten die een bedreiging vor men voor derden en door hun agres sief gedrag het personeel zwaar be lasten. De noodzaak van dergelijke speciale afdelingen is volgens Van Hasselt de keerzijde van de vermaatschappelij king van de psychiatrische zieken huizen. die leidt tot een grotere openheid naar de maatschappij toe. Daardoor dreigen mensen, die „bui ten" niet meer worden geaccep teerd. omdat ze ernstig onmaat schappelijk zijn nu ook binnen de psychiatrishce ziekenhuizen geen plaats meer te vinden. De sec tie-voorzitter besteede ook aandacht aan het probleem van de niet-erkende zwakzinnigen inrichtingen. Momenteel maken ruim 550 pupillen gebruik van de zogenaamde 1 oktober-regeling. ter wijl er 1350 pupillen verblijven in niet-erkende inrichtingen die daar met voor in aanmerking komen. De 1 oktober-regeling houdt in. dat de AWBZ de opname in niet-erkende inrichtingen toch vergoedt, indien de betrokkenen geen plaats kunnen vinden in wel erkende inrichtingen. De overheid wil deze regeling nu intrekken in regio's, die inmiddels over genoeg erkende plaatsen be schikken. maar op dit moment kan men zich. aldus de heer Van Hasselt afvragen, of 1900 zwakzinnigen kwa litatief wel die zorg ontvangen, waa rop ze op grond van de AWBZ recht hebben 'tis goed 't is grolsch Dat zeg je bis je grolsch drinkt. Grolsch hier is vers bier op natuurlijke wijze - gebrouwen en daarna lang gerijpt, daarom heeft het die goede smaak en frisheid, v yf fi Grolsch bier is er in pijpjes, beugelflessen en tinnetjes. Vakmanschap is meesterschap

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 14