Ipel van licht en iwegingen in lollandse Manege Tien jaar foto's voor unieke gratis krant "Ik gioeide uit m'n jasje." "Doordat de NMB meer deed dan alleen financieren, zit ik nu in een prima passend pand in het nieuwe centrum'.' enten bij Borzo tributen Drents üseum herinneren Bn 80-jarige oorlog ASKO voorlopig uit financiële nood Werken van Vincent van Gogh naar Japan Studentenorkest bereidt zich voor De NMB denkt met u mee. Probeer't. OKTOBER 1976 BINNENLAND/KUNST TROUW/KWARTET 11 Jongkind; Soleil. couchant Antwerpen) els 1868. Port d'Anvers (Ondergaande zon, ITOGENBOSCH Een goe- ditie, die jaarlijkse prentten- ellingen nu tot 7 november de kunsthandel Borzo, Ver- aat 21 in 's-Hertogenbosch. In gaande jaren was dat vooral andse grafiek, maar nu is )ok een aantal Franse, Engel- Duitse prenten uit de 19de en gin van de 20ste eeuw aan oegd. Nederlandse prenten betreft, ligt de nadruk vooral op de n 19de eeuw, bladen dikwijls in 't algemeen alleen maar in •ntenkabinetten van de musea •,ft, maar die hier dan ook nog e koop zijn. oogtepunt van de 17de-eeuwse tie wordt gevormd door niet dan twintig etsen van randt. Andere grote namen uit id: Jan van de Velde, Jacob ^fcns, Cornells Bega Nicolaes em, Karei Dujardin Jan Saen- Reinier Nooms, de Zeeman ib de Gheyn. Maar ook 16e als Lucas van Leyden en Breughel. Ie eeuw is het rijkste vertegen- |ÏI<7<1 Met beroemde Franse ars als zomaar een paar ird, Corot, Daumier, Manet, t Pisarro, Rodin, Steinlen; i als Kathe Kollwilz en Lie- \nn en een onafzienbare rij Ne- 'ers waarbij zelfs Wilhelmi- |n Oranje-Nassau. [alles is ook echt nog wel het br André Rutten RDAM Het bewegingsthe- dat al sinds jaren een reg gaat in de mime, is met (uwe voorstelling in de be- t Hollandse Manege, Vondel- f140, de komende vier weeken- rijdag, zaterdag en zondag, het 14 november) nog te zien. laat zich telkens opnieuw in- in door de ruimte, waarvoor de een programma maakt. Zulk imma is dan ook zo opge- dat het ook voor de bezoe ken verkenning van die ruimte a>at begint al bij het binnenko- i: het royale poortgebouw is met kers bestraat, maar daarop ligt 1 gespreid. Balen stro leiden je in richtring van de eigenlijke ilhoekige manege, waarvan je tdezandvloer te zien krijgt, waa- in een grote kronkel een is getrokken, die je leidt de trap naar de loge achterin. iedereen daar verzameld is be- ^het langzame spel van licht en fgingen. waarin eerst de aan- ht getrokken wordt naar de ctuur van het in ruwe golfbewe- aangeharkte zand onder ver- ide belichtingen. In telkens ft ere lichtvlakken spelen zich be stogen af. die tegelijkertijd weet en abstract zijn. soms bege- met minimale muziek. een onzer verslaggevers SEN Het Drents Museum te [en zal als eerste enkele pas- Wekte attributen tentoonstellen 'herinneren aan het begin van de totlgjarige oorlog. Dat begin was onthoofding van Egmond en •ojne in 1568 in Brussel. Een geu- tocetting en bedelnap van de graaf "wne blijken nog in bezit te zijn U de Vorst van Bentheim—Stein- J (die van deze graaf afstamt). museum maakt hiervan mel- in de aankondiging van een "toonstelling over de geschiedenis het huis Bentheim, die van 24 'her tot 5 december wordt ge- Aan het einde speelt er licht door de imponerende metalen dakconstruc tie, terwijl er beneden eerst één witte figuur zwierig met een theekopje de vloer oversteekt, gevolgd door in sneller tempo verschijnende witte fi guren met theekopjes, die op de lan ge ballustrade neergezet worden. Gevuld met thee worden zij de be zoekers aangeboden, samen met een fraai opgemaakt koekje, waarna het samenzijn kan worden voortgezet in het restaurapt van de manege, ook een eigenaardige ruimte. Het is een ongewone, kalme, vriendelijke erva ring. AM8TERDAM De Stichting AS KO. de organisatie voor hedendaag se muziek, voortgekomen uit het Amsterdams Studenten Kameror kest. kan voorlopig blijven voortbe staan. De stichting zou met ingang van augustus van dit jaar haar acti viteiten hebben moeten staken in dien rijk en gemeente niet zouden besluiten een ruimere subsidie te geven. Het probleem is nu opgelost doordat via Gaudeamus in Bilthoven het mi nisterie van CRM een subsidie van een ton heeft verstrekt, waaruit de bureauvoorzieningen en de salsris- sen van twee vaste medewerkers be kostigd kunnen worden. Daarbij is er een advies van de Amsterdamse Kunstraad aan de gemeente Amsterdam om ASKO voor het tot stand brengen van diverse projecten een subsidie van vijftigduizend gul den te geven. Een en ander werd met kennelijke voldoening woensdagmiddag mede gedeeld tijdens een persconferentie van het ASKO in Amsterdam. Nog dit seizoen zal in het 8haffy Theater in Amsterdam een aantal concerten worden gegeven met wer ken van Nederlandse en buiten landse hedendaagse componisten. Voorts is het ASKO bezig met het uitwerken van leermethoden voor lagere scholen en met een project voor het ASKO ensemble in samen werking met Jeugd en Muziek Zee land en met het Koninklijk Conser vatorium in Den Haag. /ADVERTENTIE) door Bert Huising AMSTERDAM In het Toneelmuseum kun je over de foto's lopen. Er liggen er duizenden op de vloer, onder een plastic laagje. Ze zijn gemaakt door Kors van Bennekom. Voor de „Uitkrant voor Amsterdam mers", het op vele plaatsen voor niets te halen blad met alles er in voor wie uit wil: voorstellingen, con certen, tentoonstellingen en andere culturele gebeurtenissen. Die Uitkrant bestaat alweer tien jaar en kreeg daarom, terecht, een ten toonstelling in het Toneelmuseum. In september al, toen ik ver en lang van Amsterdam was. maar het duurt nog tot 1 december. We kunnen het er nog best even over hebben. Mensen een en ander te vinden voor de wat meer beperkte beurs. Misschien dat die wetenschap een bezoek aan deze tentoonstelling kan stimuleren. Ook zo maar wat rondkijken is de moeite waard. AMSTERDAM In drie steden in Japan zullen in de komende maan den tentoonstellingen worden ge houden van het werk van Vincent van Gogh. Het Rijksmuseum Vin cent van Gogh in Amsterdam heeft daarvoor stukken uit eigen bezit af gestaan. Het betreft twintig schilderijen en tachtig tekeningen. Ter gelegenheid van deze exposities zijn de boekjes van het Van Gogh Museum over de diverse scheppingsperiodes van Vin cent van Gogh in het Japans ver taald. De exposities worden gehouden in Tokio. Kyoto en Nagoya. Het Mu seum Van Gogh houdt in de periode dat de tentoonstellingen in Japan worden gehouden, zelf een expositie van Japanse tekeningen die destijds door Vincent van Gogh werden ver zameld. Daar zijn dus die foto's op de vloer, waarvoor ik door de knieën ging (te ver voor de lees-, te dicht voor de verkijkbril), en de driehonderdvijftig vergrotingen aan de wanden. Kors van Bennekom fotografeert mensen van, in, bezig met. de cul tuur; actrices, acteurs, musici, dan sers in en aan hun werk; tijdens opvoeringen, op repetities en bespre kingen, of zo maar gewoon. En dat weer niet zo gewoon. Want hij maakt portretten indringend, hij treft ka rakteristieke expressies en acties, hij vindt in een artistiek gebeuren het juiste moment uit de goede hoek. hij haalt uit het. vaak schaarse, kunstlicht de echte theatersfeer. Hij fotografeert zonder omhaal raak. En legde zo tien jaar theaterwerk vast. Daar liggen, en hangen, wat herinneringen. Niet alleen aan to neel, muziek, ballet, cabaret of beel dende kunst. Ook aan wat Amster dammers in die jaren buiten de zalen beleefden. Want de Uitkrant mag dan een neu trale krant zijn met aankondigingen en zonder nabeschouwingen, over kunst die iedereen maar zelf moet verwerken, de redactie Kors. Wim Klinkenberg, Martin van Duynho- ven houdt zich niet afzijdig van wat er behalve kunst nog meer ge beurt. Omdat de kunst daar ook mee te maken heeft, en kreeg. Actie Tomaat, provo's, betogingen, rellen, komst van de Surinamers. tri omfen van Ajax, waren ook drama tische gebeurtenissen waar muziek en verbeelding in zat. Kors van Ben nekom fotografeert op straat al even raak en eerlijk mensen en wat hen beweegt. NET IETS ZACHTER! UIT Voorpagina's Een van de honderden foto's (Aankomst Surinamers op Schiphol, 1975) die Kors van Bennekom voor Uitkrant maakte. Behalve foto's zijn er op deze ten toonstelling ook zo'n ruim honderd voorpagina's van de Uitkrant die „niet 't slechtste" laten zien van de typografische ontwerper (lay- outman) Martin van Duynhoven, die er met kleuren, montages en vondsten telkens weer een andere krant dan andere kranten van maak te. Wim Klinkenberg, de tekstman, gaf op de wanden, in bondige opsom mingen, weer wat er in die tien Amsterdamse culturele jaren alle maal is voorgevallen. Het is boeiend om daar in het To neelmuseum nog eens op terug te zien en dan. in de nieuwe Uitkrant, te ontdekken wat wij de komende maand weer kunnen verwachten. UTRECHT Het Nederlands Stu dentenorkest treft nu al weer voor bereidingen voor de tournee die het elk jaar door Nederland maakt. Voor het opnieuw samenstellen van het orkest worden in de week van 25 tot 30 oktober audities gehouden. Alle studenten die menen redelijk met een muziekinstrument overweg te kunnen zijn op deze auditie wel kom. Na een kennismakingsrepeti tie zullen de nieuwe orkestleden in januari twee weken intensief repete ren waarna concerten worden gege ven in Zaandam, Groningen, Utrecht, Leiden. Den Haag, Arnhem, Middelburg, Rotterdam en Amsterdam. De opbrengsten komen ten goede aan het N8F, een stich ting die invalide studenten helpt, en aan het UAF, een stichting die voor vluchteling-studenten op de bres staat. Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. BIJ publikatle wordt de naam van de schrijver vermeld. VAN LEZERS Ds Ton (1) Ds Ton heeft veel reacties gekregen van bedenkelijk allooi na zijn preek, waarin hij inging op verwikkelingen rondom prins Bernhard. Scheldpar tijen en dreigementen moest hij aanhoren of kreeg hij onder ogen. Die reacties waren afkomstig uit kerkelijke kring. Onlangs gaf de her vormde ds. Schoch ter gelegenheid van zijn emeritaat het volgende te kennen. „Ik heb moeten constate ren. dat wanneer een stuk realiteit de kerk binnenkwam, toegespitst op maatschappelijke verhoudingen, de gemeente bijna breekt." Zaken als deze roepen een klemmende vraag op ten aanzien van de prediking in onze kerken. Zijn deze preken niet al te vaak veel te lief en veel te eenzij dig? Is het niet dringend gewenst, dat mensen, die in de kerk komen, meer met de maatschappelijke wer kelijkheid in aanraking komen? Let wel: hier wordt geen pleidooi gehou den om de verkondiging van de kerk daar in op te laten gaan. Maar ken nelijk zijn we als kerken te lang en te vaak wereldvreemd bezig ge weest. Moeten wij vanuit de wijs heid, die ons in het boek der boeken aangereikt wordt, niet meer moed betonen om de confrontatie aan te durven met de wereld, mitsgaders wat daarin is? Dit terwille van kerk en wereld beide? Wat doen kerken, die samen op weg zijn, om hun leden in deze zin toe te rusten? Kan de christelijke gemeente functioneren als het licht der wereld zonder deze toerusting? Moeten we aan deze vorm van praktisch belijden niet grote aandacht geven? Voorthuizen Dr. J. Bakker Ds Ton (2) Er zijn nogal wat mensen die zeg gen: ds Ton had die preek over prins Bernhard nooit mogen houden. Als of een mens, in dit geval een predi kant, niet verantwoording dient af te leggen aan God over spreken en zwijgen. Ik hoop dat duidelijk wordt dat de grofheden aan het adres van ds Ton door de meeste Nederlanders afgekeurd worden. Leiderdorp G. J. NorbruisDe Wit Knullig De PvdA heeft van tactiek totaal geen kaas gegeten. Gevolg: men laat voor de politieke tegenstanders mo gelijkheden te scoren voor open doel. Voor een „gewoon" lid is dit om het klamme zweet in de hand te krijgen. Wie een zwak hart heeft moet geen PvdA-lid worden. Het laatste stuntje is de stringente over eenkomst met de PPR. Deze over eenkomst is in de afdelingen niet bespreekbaar geweest (PvdA de in tern veruit meest democratische partij), maar Van Thijn bracht het wangedrag wel als onherroepelijk. Bovendien schijnt de zo geroemde solidariteit in de PvdA alleen maar bij de basis te bestaan. Veel halve prominenten lopen met scheermes jes achter de ellbogen. Erg jammer. De PvdA is een toffe partij met een meer dan voortreffelijk lijsttrekker, drs. J. den Uyl, het politieke ideaal is prima alleen de verpakking deugt niet. Tijdens de algemene beschou wingen heeft men kunnen ervaren (via de Idiote verklaringen van het partijbestuur van de PvdA) hoe knullig een partij, met zoveel leuke dingen voor de mensen kan opere ren. Onvergeeflijk. Amsterdam B. Bastiaans (ADVERTENTIE) In mijn pand kon ik geen kant meer uit. Het nieuwe centrum was mijn kans. Ik besprak dat met de man van de NMB die mijn branche goed bleek te kennen. Hij nam met mij de plannen door en maakte een financieringsopzet. Zo kreeg ik een krediet op maat. Bovendien stelde de NMB-man mij voor gebruik te maken van haar computerservice, om voortdurend een goed inzicht te krijgen in het bedrijfsverloop. Dat stelt me dan ook in staat m'n voorraadpositie beter te beheersen en met minder leverancierskrediet te werken. Nu zit ik in het nieuwe centrum. De NMB heeft me goed geholpen. Voor mij is het de bank die kreatieve oplossingen aandraagt voor de problemen van haar klanten. Praat ook nederlandsche eens met de NMB. middenstandsbank

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 11