Meer rechten bepleit voor psychiatrische patiënten Auto in bocht op bus: drie doden NUTSSPAARBANK LEIDSE SPAARBANK Wereld Veel informatie over havens en vliegvelden Opening schouwburg in Leiden in sfeer van de gemeentepolitiek Trouw BEZORGER Patiëntenraden" komen tot landelijke samenwerking „Eerst kleine dingen, daarna belangrijke" Protesten tegen de vorm Dode op overweg 3e dinsdag in oktober SüSHrtlH^ Ochtendblad vraagt voor Leiden Leuke bijverdienste. Nadere inlichtingen: M. Overvliet, Richard Holstraat 17, Leiden. Tel. 071-761033. ZAKENFLITSEN Te koop wegens omstandighe den 2 pony's en 1 dwergpony Tel. 070-296933 DATSUN DEALER AUTOBEDRIJF BROERTJES SASSENHEIM 02522-1292 Te koop: Bedford bus ingericht «b peerwagen. Bouwj. f 2250 Tel 070-442597. Kade»» 37a, Den Haag. MAANDAG 18 OKTOBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET H door Kees de Leeuw Ada Korstanje onderkent het pro bleem. dat vooral die mensen in een patlëntenraad actief zijn. die er het beste aan toe zijn. Zij zijn betrokken bij hun omgeving en hebben hun eigen moeilijkheden redelijk ver werkt, maar dat betekent tevens dat deze actieve leden binnen afzienbare tijd de inrichting kunnen verlaten. Daarnaast is er de groep van chro nische patiënten, van wie sómmigen <*i meer dan tien jaar in de inrichting verblijven en die weinig of geen be langstelling hebben voor zaken die binnen het patiëntenparlement spe len, zoals inzage in de rapporten, het hoe en waarom van een bepaalde therapie en verdere openheid van de staf naar de patiënten toe. Yvonne Willems: „Het verschijnsel van patiëntenraden is nog erg Jong. Ik heb van het begin al alle acht landelijke bijeenkomsten meege maakt en kan alleen maar zeggen, dat de resultaten sterk wisselend zijn. Het belangrijkste is echter, dat er nu contacten bestaan en dat er een stijgende lijn in het verloop is. „Bij ons (Huize Padua in Boe kei) is er sinds januari 1975 een patlëntenraad Die functio neert behoorlijk, maar we gaan door met de strijd. Er moeten meer rechten komen voor psy chiatrische patiënten". „Bij ons (Duin en Bos in Castri- cum) ls geen patlëntenraad. Wel zijn er achthonderd bewo ners. We zijn hier naartoe geko men om te leren wat we daar aan kunnen doen". Deze en andere geluiden vielen te beluisteren op de landelijke pa- tlêntenradendag. die eind september werd gehouden op het terrein van het Provinciaal Ziekenhuis in eantpoort en waarbij de patiënten staf-raad van de therapeutische ge meenschap Amstelland als gastheer optrad. Het was voor de achtste keer dat een dergelijke dag werd gehou den. maar voor het eerst dat hierbij ook de pers welkom was. Een beslis sing die nogal wat voeten in de aarde heeft gehad, omdat men bang was voor sensationele berichtgeving. Die mening leefde althans bij een min derheid, maar voor- en tegenstan ders van publiciteit vonden elkaar t4>ch in het compromis, dat bij het uitnodigen selectief te werk zou wor den gegaan. Hoewel er nog steeds veel mis is in de psychiatrie, kan men op een dag als deze merken dat de patJB meer bewust zijn van de rechteloze positie waarin zij verkeren. Er is een opvallend streven naar mondigheid en de patiënt Evelyn Paull (van het boek „In het land der blinden") geeft de voorkeur aan de term: erva ringskundige pikt het niet langer, dat er voor. zonder en over hem wordt beslist in een Inrichting die uiteindelijk haar bestaansrecht al leen maar ontleent aan het feit dat er emotioneel ontredderde mensen zijn. Een groep waar hij op dat mo ment ook deel van uitmaakt. De landelijke patiëntenradendagen 'trekken steeds meer de aandacht. In Santpoort waren ruim 160 mensen aanwezig als vertegenwoordigers van 32 afdelingen van psychiatrische Inrichtingen en psychiatrische centra van algemene ziekenhuizen. In totaal zijn er nu 23 patiëntenra den en men kan gerust stellen dat op elke landelijke dag. die zo om de twee. drie maanden dn als het moge lijk is telkens weer een andere inrich- Ung) wordt gehouden, er raden bij komen. In de ene inrichting noemt men het patle of bewonersraad, omdat daarin alleen patiënten zit ting hebben, maar op Amstelland bijvoorbeeld functioneert een pa tiënten-staf-raad. bestaande uit zo wel patiënten als stafleden. Bijna alle raden hebben te kampen met problemen als het grote verloop on der de leden en weerstanden onder sommige stafleden en (vooral) oude re verpleegkundigen, die maar moei lijk kunnen wennen aan deze vorm van inspraak Solidariteit Het regelmatig terugkerende lande lijke overleg van de patiëntenraden is met name bedoeld om Informatie uit te wisselen over werkwijze, sa menstelling van de patleden, de tegen- of medewerking van de staf en de verdere gang van zaken binnen de inrichtingen. Daarnaast moet dit landelijk beraad ook de onderlinge solidariteit bevorderen en dat komt slechts moeizaam op gang. doordat de raden tot voor kort nauwelijks onderling contact onder hielden. Toch is er het streven om te komen tot een bundeling van alle raden om zo eendrachtig de ge meenschappelijke belangen te be hartigen. Een belangrijke rol is daarbij wegge legd voor die patiëntenraden, die al een aantal Jaren goed draaien en door de ergste kinderziekten heen zijn. Voorbeelden zijn de al eerder genoemde patiënten-staf-raad van Amstelland. „Coudewater" in Ros malen en het patiëntenparlement van het Willem Amtszhuis in Utrecht. Sinds een Jaar is daar ook het secretariaat van de landelijke patiëntenraden gevestigd als een soort verzamelpunt, waarheen de ra den informatie kunnen toesturen, die dan weer wordt doorgestuurd naar belangstellenden. Dit secretariaat wordt beheerd door Yvonne Willems. Zij is zelf voorzitter van het patiëntenparlement van het W.A.-huis en tevens ombudsvrouw, een baan waaraan ze een dagtaak heeft en die betaald wordt uit de WSW-pot. Met Yvonne Willems en vormingswerkster Ada Korstanje. die het patiënten-parlement bege leidt en een adviserende stem heeft, spraken we over het verschijnsel van patiëntenraden en de moeilijkheden die zich daarbij voordoen. overgeplaatst en dat je best vragen mag stellen over de behandeling. Ui teindelijk is het jouw leven en ben je er zelf bij betrokken." Belangen Yvonne Willems: „Het doel van de patiëntenraden is het opkomen voor de belangen van de psychiatrische patiënten. Hen ervan bewust maken dat ze binnen de inrichting dingen kunnen veranderen. Dat ze niet alles voetstoots hoeven aan te nemen, wat er in huls en met hen zelf gebeurt, maar dat ze daar wel degelijk een stem in hebben. Dat is het be langrijkste. vind ik". En Ada vult aan: „Daarbij draait het wel degelijk om een bepaalde zeggenschap over eigen leven en behandelingssituaUe. Zo goed en zo kwaad als het gaat willen we ons daarvoor Inzetten. Ei genlijk kun je het beschouwen als een ondernemingsraad voor patiën ten. Er zijn inrichtingen waarbij de directeur het initiatief neemt tot het oprichten van een dergelijke raad Daar is op zich niets op tegen, maar dat hoeft niet in te houden dat hij dan ook automatisch voorzitter wordt. Wij vinden dat de patiënten het zelf moeten doen". Ervaring Yvonne Willems kan uit eigen erva ring spreken „Toen ik werd opgeno men. was ik helemaal niet bewust. Ik was totaal overdonderd door wat er met mij gebeurde en liet het maar over me komen, totdat een medepa tiënt mtj duidelijk maakte dat ik voor mezelf moest proberen op te komen. Dat je het niet zo maar klak keloos hoeft te accepteren, als je van de ene naar de andere afdeling wordt Van een onzer verslaggevers LEIDEN De heropening van de gerestaureerde Leldse Schouwburg heeft ln het teken van de gemeentepolitiek ge staan. Gemeentepolitiek, zoals die vrijdagavond ln de vorm van een musical op het toneel van het theater gespeeld werd en zoals die naar voren kwam ln een tweetal protesten tegen de vorm, waarin de opening gegoten was. De schitterend gerestaureerde schouwburg aan de Oude Vest in Leiden werd vrijdagavond ln het bij zijn van koningin Juliana geopend met de musical „Wie betaalt het ge lach". Het stuk, dat tot 22 oktober in de Leldse Schouwburg speelt, wordt uitgevoerd door een aantal Leldse amateurtoneelspelers en -musici De musical speelt zich af in een „niet ROTTERDAM Het Rijn- mondraadslid F. van Heezlk (PvdA) heeft het dagelijks bestuur van het Openbaar Lichaam Rijnmond vra gen gesteld over het door het Rotter damse bedrijfsleven opgestelde me morandum over de capaciteit van de Rotterdamse haven en de te ver wachten vervoersstromen. Hij vraagt of het dagelijks bestuur de conclusie kan onderschrijven dat van de vier bestudeerde goederenca- tegoriee granen, oliezaden en den- vaten: massagoederen: olie; contai ners de Rotterdamse havencapa citeit tot 1990 voldoende is. ja zelfs tot 2000 nader genoemd" provinciestadje, waar het bestuurlijk en financieel een rommeltje is. Wanneer de minis ter laat weten dat het zo niet langer meer kan. schakelen B en W een publicitelts- en reclamebureau in om de zaak te redden. Op aandringen van de reclameman Rob Ravensteln (op overtuigende wijze gespeeld door Pleter de Jong) wordt niet het beleid van het college gewijzigd, maar de presentatie van het beleid. Onder het mom van in spraak wordt er dan een beleid ge voerd waarbij „mondiaal" gedach^ wordt. B en W streven emaar de macht te krijgen over een moderne wereldstad waartoe het provincie stadje moet uitgroeien. Werd de mu sical met veel inzet gespeeld, jam mer was dat de gezongen nummers niet uit de verf kwamen omdat de stemmen overtroffen werden door het geluidsvolume van het orkest De opening van de Leldse Schouw burg was gegoten ln de vorm van een gala Een aantal deelnemers aan de musical had daartegen geprotes teerd. In een pamflet dat zij vrijdag middag aan de directeur van de schouwburg overhandigden, stelden zij dat de genodigden voor de ope ning niet als representatief voor ae gehele Leldse bevolking konden wor den beschouwd. De samenstellers van bet pamflet vinden dat het orga niseren van een gala ln strijd is met het motto waaronder de musical is gezet ..Voor en door de Leidenaars" Eerder deze week had de Leldse PSP om dezelfde reden de uitnodiging voor de avond teruggestuurd en een protest aan B en W laten horen. Kinderen van tien tot veertien jaar die informatie willen hebben (bijvoorbeeld voor een spreekbeurt op school) over havens en vliegvelden en alles wat daaromheen gebeurt, kunnen terecht bij Elsevier te Amsterdam die twee prentenboeken van Tony Bur- rett en Barry Kemp uitgaf: „Havens vandaag" en „Vliegvelden vandaag". Ze kosten elk 12.50. Deze voor een groot publiek vrij prij zige boekjes geven een nauwkeurig beeld van wat er in moderne havens en op vliegvelden omgaat. Veel teke ningen en foto's in kleur verlevendi gen de tekst die voor kinderen volle dig toegankelijk is. Een register ach terin maakt de boekjes ook geschikt als naslagwerkje, bijvoorbeeld in een schoolbibliotheek. Eveneens bij Elsevier verschenen vier deeltjes in de serie .Als je goed kijkt naar...". De boekjes, die ook bestemd zijn voor kinderen van tien tot veertien jaar, geven een brok informatie over mensapen, prehisto rische dieren, vogels en het leven in de zee. 8,90 per deeltje). Er zijn honderden leer- en leesboe ken over de ontwikkeling van de dieren. In de genoemde boekjes wordt echter voor kinderen op over zichtelijke wijze een Inzicht gegeven ln de belangrijkste facetten van het leven van mensapen, vogels en zee dieren. Als men weet dat er 8580 verschillende soorten vogels bestaan en ln totaal 100 miljard vogels dan is het duidelijk dat slechts de grote lijnen kunnen worden aangegeven. Het zijn dan ook meer studie- dan leesboekjes. Eén opmerking: we hebben de in druk dat in het boekje over de pre historische zoogdieren wat al te pre cies wordt aangegeven hoe het leven van de dieren er tientallen miljoenen Jaren geleden uitzag: „Het ten einde lopen van de tijd van de dinosaurus sen. 64 miljoen jaar geleden...' en „Tijdens het vijfUen miljoen jaar du rende Eoceen kon de overheersing van het zoogdier eindelijk worden vastgelegd". Enige onzekerheid over de prehistorie bestaat er o.L toch nog weL De Belgische-Nederlandse uitge verscombinatie Dupuis (Brussel- Sittard) presteert het om vrij kostbaar uitziende stripalbums voor een prijs van rondom de 5.- en niet hoger dan een tientje op de markt te brengen. De zogenoemde „science fiction" neemt bij de herfstuitgaven een voorname plaats in. In dit ver band is de Japanse elektronicaspeci- alist weer adembenemend in the picture". Er ontstaan inmiddels hele avonturen, zoals ln de 2e Yoko Tsu- mo-cyclus: „De drie zonnen van Vi- nea en de Blauwhoezenserie, waarin nu „De grote patrouille" en „Blauw en uniformen" zijn uitgekomen, met uitstekende tekeningen van Louis Salverius. In eerstgenoemde uitgave wordt het overlijden van deze tekenaar her dacht. In „Avontuur in de lucht", de meest tragische ballonvaarten, wor de mede vliegende schotels ten tone le gevoerd. In de serie „De avonturen van de mini-meisjes" gaat het dit maal over ..Het oog van de Cycloop". Eenvoudig en heel wat minder ener verend is het album, gewijd aan de avonturen van Poesie, een uitermate ondernemende huis-tuin- en keuken kat. Al deze stripalbums zijn overwe- gens „kijkwerk". rijkelijk fantas tisch en passend in een beeld als dat van „De man van zesmiljoen", de tv-serie. die bij de Jeugd zeer in trek is Natuurlijk hebben we fouten ge maakt door bijvoorbeeld te moeilij ke onderwerpen te kiezen, waarover gediscussieerd moest worden, maar om dat te voorkomen, is er nu een agendacommissie ingesteld, die be trokken wordt bij het opzetten van een dergelijke dag. En zo zijn er meer dingen, die langzaamaan worden verbeterd." Kwetsbaar Ada Korstanje: „Je moet niet verge ten, dat je als patiënt erg kwetsbaar bent. Als Je Je kritisch opstelt, loop je ook het risico, dat je als lastig word ervaren. Je kunt je behandelaars te gen je ln het harnas jagen, waardoor deze kunnen stellen, dat het hoort bij je ziektebeeld. Dat alles draagt ertoe bij dat men zich voorzichtig opstelt". HELDEN Drie mensen kwa men om het leven toen in de nacht van zaterdag op zondag in het Limburgse Helden een auto in een flauwe bocht op een autobus botste. De drie omge komenen zaten in de persone nauto. zij kwamen allen uit West-Duitsland. De chauffeur van de bus heeft nog tevergeefs getracht de auto. die een grote snelheid gehad moet hebben te ontwijken. De slachtoffers zijn de zesUenJartge Eric Jafichlm Schulz. de negenUenJarige Winfried Laurens Brouwers en de 24-jarige Christian Krawletz. allen uit Straelen. EMMEN De 61-jarige J. B. Brick uit Groningen botste zaterdagmid dag in Nieuw-Amsterdam met zijn auto tegen de trein Emmen-Zwolle. 's Avonds nog overleed hij in een ziekenhuis in Emmen. Het ongeluk gebeurde op een met automatische knipperlichten beveiligde overweg. Een dochter van de heer Brick, die bij hem in de auto zat. werd licht gewond. DIDAM De negenUenJarige W de Reus is in zijn woonplaats met zijn bromfiets tegen een auto gebotst en omgekomen. HEERLEN De zevenjarige Ivo Zielemans uit Heerlen is. toen hij zaterdagmiddag in zijn woonplaats fietste, door een auto gegrepen en dertig meter meegesleurd. De auto mobilist reed na het ongeluk door maar kon even later worden aange houden. Volgens hem reed het kind plotseling van een parkeerstrook de rijbaan op. AXEL De 76-jarige P. C. van Ben- degem uit Axel is gistermiddag ge dood toen hij met zijn vrouw een zebrapad overstak en door een auto gegrepen werd. Zijn vrouw bleef on gedeerd. METSLAWIER De achtjarige Jan Torensma uit Nijkerk is overleden nadat hij door een auto gegrepen was toen hij met zijn fiets de weg overstak. WESTERBORK De dertigjarige F. Schreuder uit Westerbork is om gekomen toen hij met zijn auto tegen bomen langs de linkerkant van de weg reed. De ooizaak was gisteren nog ongekend. LOPIK De 22-jarige Aagje Stigter uit Lopik is zaterdagavond in haar woonplaats omgekomen toen zij op de fiets door een auto werd geschept. zaken komen op den duur ook de werkelijk belangrijke dingen aan de orde. „Ik zie de patiëntenraden als een soort leerschool, waarin de men sen weerbaar worden gemaakt en hen erop wordt gewezen, dat ze echt niet hun mond hoeven te houden. Toch zijn er gevallen bekend van patiënten, die op een zeker moment weigerden deel te nemen aan de ar- beldstherapie, omdat ze dat niet als heilzaam ervoeren. De paUënten- raad is daar achter gaan staan en zei tegen de staf: maak duidelijk, dat deze therapie inderdaad bijdraagt aan het genezingsproces. Patiënten en staf van de therapeutische gemeenschap Amstelland met elkaar in overleg. Yvonne Willems geeft toe. dat dit nog incidenten zijn en dat het in de patiëntenraden meestal om betrek kelijk „onschuldige" dingen gaat. zo als de koffie-automaat of het krijgen van een telefooncel, maar. zo stelt ze, het begin is er en via deze kleine Het is een moeizaam verlopend p» ces. maar de tendens naar mee mondigheid onder de patiënte neemt toe en dat is een belangriji stap op weg naar een werkelijke ve betering van het klimaat binnen inrichtingen." Kom eens langs op de Wereldspaardag dinsdag 19 oktober of in de week van 18-23 oktober. Voor iedere spaarder ligt in de Wereldspaarweek van 18-23 oktober de fraaie spaarbankkalender 1977 gereed. Tevens ontvangt iedere nieuwe spaarder éénmalig een spaarpremie van f7,50 bij een minimum inleg van vijftien gulden. di E t A V h

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 8