Strijd in 't CDA over keus lijstaanvoerder in der minne geschikt Besmetting drinkwater zou ook in ons land niet uitgesloten zijn Vele eeuwen oude boerderij opgegraven Ger Dassen MIER GELD VOOR Stadskanaal wil opslag radio-actief afval tot het uiterste tegengaan rcuiQN Commentaar Misbruik? (2) Bejaarde vrouw lag dagenlang dood in woning Brand showroom kan veroorzaakt zijn door inbrekers Van Agt stelt zich beschikbaar inderdaad prima mixers Grootste gevaar: de doe-het-zelvers Waarschuwing voor geknutsel met leidingen Boeren willen land „bewaken" er zijn in Nederland Interessante archeologische vondst in uitbreidingsplan Cubanen houden Nederlandse sleepboot vast Specialisten gaan inkomens bekijken inderdaad prima stofzuigers MAANDAG 18 OKTOBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 Misbruik? (1) Niet minder dan 32 procent van ons volk is van mening dat er vaak misbruik wordt gemaakt van de Werkloosheidswet en de Wet Werkloosheidsvoorziening (en ook van andere sociale wetten) Dit ver rassend (en tegelijkertijd teleurstel lend) hoge cijfer kwam aan het licht bij een enquete die het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) na overleg met het Ministerie van Soci ale Zaken heeft gehouden. De uitslag van deze steekproef moet voor de veelgeplaagde minis ter van sociale zaken, de heer Boersma, een bittere teleurstelling zijn. Trouwens voor hem niet alleen. De vraag moet gesteld worden of de ondervraagden wel ter zake kundig zijn. Het cbs heeft zich immers bij de vraagstelling beperkt tot de me ning van de geënqueteerden. Of er ook werkelijk sprake is van misbruik in de mate als uit deze cijfers zou blijken, valt sterk te betwijfelen. Het is nog niet zo lang geleden dat de voorzitter van de Sociale Verzekerings Raad (SVR), en die is bij uitstek deskundig, ver klaarde de indruk te hebben dat het misbruik van sociale verzekeringen enorm wordt opgeblazen. En om een andere ter zake zeer deskundi ge te noemen, de oud-minister van sociale zaken, de heer Roolvink, heeft enkele jaren geleden terecht opgemerkt: ,,Eén geval van fraude (bij de sociale wetten) maakt meer indruk op het publiek dan honderd gevallen waarin dit niet gebeurt." Hij was van mening dat al die verhalen over misbruik schromelijk overdreven zijn. Als nu zulke betrouwbare deskun digen een zo heel ander inzicht hebben dan „leken", moet dan worden geconstateerd dat een der gelijke enquete van weinig waarde is? Die conclusie willen we niet voor onze rekening nemen. Men kan immers niet zo maar voor bijgaan aan de constatering dat het gevoel van misbruik sterk leeft bij een groot deel van ons volk. Het blijkt ook niet alleen uit deze enquete. Om een andere recent voorbeeld aan te halen! Enige tijd geleden kwam een vrijwel gelijke vraag aan de orde bij een uitstekend opgezet sociologisch onderzoek naar opvat ting en oordeel over de kerkdienst (gehouden bij de gereformeerde Kerk van Haarlem-Oost). Met de stelling: ,,Het misbruik van de soci ale wetten is groot" bleek niet min der dan 71 procent van Kuypers' „Kleine Luyden" het ,,mee eens" of „helemaal mee eens" te zijn. Ook hier dus een opvallend hoog percentage dat misbruik veronder stelt, terwijl niet zeker is of de gevraagden ook werkelijk deskun digen zijn. En dat laatste is natuur lijk onmisbaar wil men zeker weten of het er inderdaad zo slecht voor staat met het gebruik van onze sociale wetgeving. Hier ligt een be langrijke taak voor de minister van sociale zaken. Met de terbeschik- kingstaande organisaties en voor lichtingsdiensten moet hij ernaar streven dat er zo spoedig mogelijk meer maatregelen worden genomen die het eventuele vermoede misbruik tot een minimum beper ken. En de minister moet niet aar zelen periodiek cijfers en feiten be kend te maken over de werkelijke omvang van het oneigenlijke ge bruik en het misbruik van de sociale wetten. Het unieke gebouw van de sociale wetgeving dat in deze eeuw in ons land werd opgebouwd, is deze extra inspanning meer dan waard. GOES De politie van Ooes heeft zaterdag in haar huls in Goes de tachtigjarige mevrouw T. van Wal lenburg dood aangetroffen De vrouw bleek al enige dagen dood te zijn. Zij Is volgens de politie een natuurlijke dood gestorven. Buren, die mevrouw Van Wallenburg al een paar dagen niet hadden gezien, waarschuwden de politie. SCHIEDAM Een feUe brand in een auto-showroom in de Schie- damse binnenstad heeft gistermor gen voor ongeveer drie ton schade aangericht. Waarschijnlijk is de brand veroorzaakt door inbrekers, aldus de politie, die bij een onder zoek een gebroken ruit aantrof. Twee auto's gingen geheel verloren, een paar andere liepen zware schade op. Ook een deel van het kantoor van het bedrijf ging verloren. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Minister Van Agt heeft zich, na een gesprek met de fractie-voorzitters Andriessen (KVP), Aantjes (AR) en Kruisinga (CHU) alsmede cda-vooreitter Steenkamp definitief bereid verklaard als CDA-lljsttrekker bij de komende verkiezingen op te treden. Zijn lijsttrekkerschap moet komende vrijdag formeel mogen worden goedgekeurd door het algemeen CDA-bestuur en door het CDA-congres dat in december bijeenkomt. Nu de vijf CDA-voormannen het eens zijn geworden, verwacht men daarbij geen problemen. De strijd over de lijstaanvoerder, die openlijk ontbrandde nadat de AR als laatste „Ja" had gezegd tegen de ene lijst bij de verkiezingen, is nu in der minne geschikt. Verleden week donderdag al trok de KVP- fraktieleider Andriessen zijn kandi datuur in gezien de bezwaren die tegen» zijn persoon bestonden met name bij de AR, maar ook binnen de CHU. Voor de CH was de keus voor minister Van Agt. als vice-premler van een kabinet dat de partij niet steunt, ook niet zonder reserves. Het feit echter dat Van Agt een herken bare christen-democraat is die in alle drie de partijen aanvaard en gewaar deerd wordt, gaf voor de CHU- ADVERTENTIE leiding echter de doorslag. In CDA-kring ervaart men het niet als een onoverkomelijk probleem dat minister Van Agt. terwijl het in de verkiezingsstrijd vooral over soci aal-economische punten zal gaan. niet bij uitstek een sociaal- economisch deskundige is. „Wiegel is toch ook geen echte deskundige, maar daar praat niemand over", zo zegt men in CDA-kring. en men wijst er daarbij op dat ook vroegere lijsttrekkers als Biesheuvel en De Jong geen echte deskundigen op so ciaal-economisch terrein waren. Mi nister Van Agt zal in de campagne door deskundigen worden bijges taan. In de campagnestaf, officieel het centraal verkiezingscomité gehe ten. zullen in ieder geval de drie fractievoorzitters van KVP, AR en CHU en de CDA-voorzitter zitting hebben. ken dat hij ook pog wel wat anders te vertellen heeft, waardoor de aan dacht ook naar andere onderwerpen wordt getrokken, zegt men in CDA- kring. Minister Van Agt wil. zolang hij nog niet door het CDA-bestuur officieel als lijsttrekker is aanvaard, geen enkel commentaar geven op zijn komende benoeming. Van Agt is het in het gesprek met Andriessen, Aantjes. Kruisinga en Steenkamp erover eens geworden dat abortus zo mogelijk géén hoofd rol moet gaan spelen in de CDA- campagne Iedereen verbindt de naam van Van Agt momenteel aan het abor tusvraagstuk. maar het zal wel blij- Vervolq van paoina 1 Vooral als Nederlander, die op deze manier zijn land verraadt door met Palestijnen om te gaan. „Ik was niet goed bij mijn hoofd", zo werd mij toegevoegd, aldus Dassen. „Ze wilden weten met welke gangs ters in Beiroet ik contact had gehad en met welke terreurorganisaties in Nederland en West-Duitsland het Palestina Comité contact had. Dit comité werd ervan beschuldigd een mantelorganisatie te zijn van ter reurgroepen. maar van begin tot ein de was dit nonsens", zei Ger Dassen, die bij aankomst werd verwelkomd door familie en een groot aantal le den van het Palestina Comité. Ger Dassen was in Libanon in opdracht van het Palestina Comité om daar te overleggen met de Rode Kruis organisatie Palestijnse Rode Halve Maan over het zenden van medica menten voor de slachtoffers van de burgeroorlog daar en het samenstel len van een lijst van de meest nood zakelijke medicijnen. Daarbij heeft hij ook contact met de president van deze organisatie, een broer van Jas- ser Arafat, die arts is. Aanhouding Over zijn aanhouding merkte Das sen nog op, dat deze buiten de terri toriale wateren van Libanon heeft plaats gehad, maar dat de Is raëlische marine het schip, de „Peacemaker" al een mijl buiten de haven opwachtte. Het schip werd van achteren aangevaren, toen de Libanese kapitein niet wilde voldoen aan het verzoek naar Haifa te varen. Ook werden er schoten voor de boeg gelost, waarna toen het donker was geworden, het schip werd geënterd en opgebracht naar Haifa. Dassen zelf heeft niets overboord gegooid Wel deden dit Libanese vluchtelingen, die doorgangspasjes en andere papieren, die ook maar enigzins met de Palestijnen in ver band konden worden gebracht, in zee gooiden. Na zijn gevangenneming werd Das sen juridische bijstand geweigerd. Ook stonden de Israëlische autori teiten eerst niet toe, dat de Neder landse attaché Van Wageningen met hem sprak. Dat gebeurde pas algelo pen donderdag. Ger Dassen zei ver der. dat men hem vroeg of hij de Nederlandse Ludwina Jansen kende, die door Israël wordt vastgehouden op verdenking van poging tot vlieg tuigkaping. ,ik wist van haar arresta tie niets af. Je moet niet vergeten, dat het in Libanon oorlog is. Mij werd gezegd, dat zij verklaard zou hebben mij te hebben gezien in een opleidingskamp in Zuid-Jemen, maar daar ben ik nooit geweest. „Als het nodig is, ben ik bereid op nieuw naar Libanon te gaan. Ik wil er overigens met nadruk op wijzen, dat ik niet de enige ben. die door Israël is vastgehouden en dat het ook niet de eerste keer is, dat iets dergelijks op deze manier is gebeurd. Ik ben ech ter Nederlander met een Nederlands paspoort, waarop ik me kan beroe pen. Hier is een pers, die deze dingen signaleert. Maar er zijn tienduizen den mensen, die geen Nederlander zijn, geen Palestina Comité achter zich hebben en die ook vastzitten. Vlag-incident Voor de aanvang van de persconfe rentie deed zich nog een incident voor. toen een Schiphol-voorlichter de Palestijnese vlag. die leden van het comité om een schoolbord had den gedrapeerd. verwijderde. „Schiphol is een neutrale ruimte en daar moet je geen etiket opplakken, zo was zijn motivering, maar na enig geharrewar met vertegenwoordigers van het Palestina Comité kon de vlag wQrden opgehangen. Israëlische functionarissen verklaar den zondag, dat de betrekkingen tussen Israël en Nederland vriendschappelijk zijn. Volgens hen is er geen crisis in de betrekkingen tussen beide landen naar aanleiding van de zaak-Dassen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Ondanks alle voorzorgsmaatregelen en controle is het niet uitgesloten dat door verkeerde verbindin gen in het waterleidingnet zich ook in Nederland op grote schaal besmettingen via het drinkwater kunnen voordoen. Bij een onlangs gehouden on derzoek van tweeduizend in stallaties in ons land zijn achthonderd verkeerde verbin dingen aangetroffen, waarvan tien procent levensgevaarlijk bleek. Deze waarschuwing is afkomstig van de „Vewin". de Vereniging van Exploitanten van Waterleidingbe drijven in Nederland, naar aanlei ding van de geheimzinnige „vetera- nenziekte" in de Verenigde Staten, waaraan deze zomer 26 oud-strijders stierven die deelnamen aan een congres in Philadelphia. Deskundigen hebben ontdekt dat ln het hotel waarin de oudstrijders lo geerden, de drinkwaterleiding via een slang verbonden was mtt het koelsysteem. In strijd met de voor schriften was in de leiding geen ven tiel aangebracht om te voorkomen dat het water uit het koelsysteem terugvloeit. In koelsystemen worden giftige chemicaliën gebruikt, die ver antwoordelijk zouden kunnen zijn voor de dood van de oud-strijders. In Nederland is het toezicht op de watervoorziening, aldus de „Vewin". in vergelijking met andere Europese landen bijzonder goed. Desondanks acht ir. W. C. Wijntjes, directeur van het gemeentelijk waterleidingbedrijf in Groningen en voorzitter van het landelijk inspectiecontractact van de „Vewin", de gevaren van besmet ting door verkeerde verbindingen in- het waterleidingnet, reëel aanwezig. In bedrijven, ziekenhuizen, boerde rijen en ook bij de mensen thuis wordt veel geknutseld aan de water leiding en door gebrek aan kennis worden soms onverantwoorde voor zieningen aangebracht. Het grootste gevaar schuilt in de toenemende praktijken van de doe-het-zelvers, aldus de „Vewin". De controle op ht waterleidingnet wordt in Nederland uitgeoefend door enkele honderden inspecteurs. De' laatste jaren zijn ook op grote schaal maatregelen genomen om besmet ting van hët drinkwater te voorko men. De waterleidingbedrijven heb ben de laatste jaren drie miljoen keerkleppen in leidingen in wonin gen aangebracht om de veiligheid te vergroten. Dat dit van groot belang is. bewijst de situatie in de Verenig de Staten, waar zich in tien jaar (1960*1970) 130 epidemieën met 46.000 ziektegevallen hebben voorge daan, die volgens ir. Wijntjes het gevolg waren van besmet drinkwa ter. Opvallend was dat de ziekten vooral voorkwamen in bedrijven met eert eigen waterinstallatie. Van de epidemieën die zich van 1958 tot 1967 iii de Sovjet Unie hebben voor gedaan. was er één op de zes het gevolg van verkeerde verbindingen in de drinkwaterleiding. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN De gemeente Stadskanaal gaat zich desnoods tot voor de Raad van State verzetten tegen opslag van radio actief afval in zoutlagen. De regering moet eens met wat posi tievers voor het Noorden kómen dan met oefenterreinen en radio-actief afval, aldus het gemeentebestuur in een stuk aan de raad. Bovendien verwachten B en W dat massale druk op regering en parlement, door pro vincie- en gemeentebesturen samen met bevolkingsgroepen, effect zal hebben. Inmiddels heeft de afdeling On- stwedde van de christelijke veenko loniale landbouwbond de boeren op geroepen geen proefboringen op hun (ADVERTENTIE) bijna 1600 attente Fleurop-bloemisten Zij weten hoe zij uw bloemengroet moeten verzorgen in Nederland of waar ook ter wereld 'IFleurop Interflora garandeert uw bestelling Koninginnegracht 135. Den Haag land toe te laten, maar in plaats daarvan een centraal alarmnummer te waarschuwen. Een soortgelijke ac tie van Duitse boeren en burgers heeft in het Duitse gebied Lichten- moor onlangs geleid tot het tijdig signaleren van „verdachte" wagens met boorapparatuur. De proefboring is toen afgelast omdat de bevolking overging tot een bezetting van de hoorplaats Zaterdag hebben Duitse en Neder landse actiegroepen gewerkt aan plannen voor een sluitende ..alarmketen" om in korte tijd hon derden actie-voerders te kunnen op roepen. Ook worden maatregelen ge troffen voor langdurige „bewaking". Men denkt aan een kern van dertig tot veertig actievoerders die perma nent ergens in tenten kunnen ver blijven. Een soortgelijk kampement is in het Duitse dorpje Lichtenhorst opgezet na het verijdelen van de boorplannen aldaar. Er zullen richtlijnen worden ontworpen voor het voeren van geweldloze acties. Van een onzer verslaggevers OSS Grijsachtige verkleuringen in een zorgvuldig glad afgegraven zandge bied geven in het uitbreidingsplan Ussen van de gemeente Oss de plaats aan. waar in het begin van de jaartelling een boerennederzetting is geweest. De bijzondere archeologische betekenis ervan is onder meer, dat men de platte grond van een boerderij of woning heeft kunnen afbakenen, waarvan de grootte afwijkt van de aftekening van andere behuizingen in het laatst van de prehistorische of in het begin van onze jaartelling. De vondsten zijn te danken aan de activiteiten van de Heemkundige Kring „Maas land". De leden daarvan heb ben het begin van de ontwik kelingswerkzaamheden in het uitbreidingsplan Ussen aangegrepen om een onder zoek in te stellen naar even tuele archeologische verbor genheden. Zij gingen daarbij uit van de wetenschap dat op de hoog in het Maas-systeem gelegen Brabantse „dekzan- den" (dat zijn in de laatste IJstljd opgestoven zanddui nen) al vroeg in de historie van ons land bewoning is geweest. Het resultaat van hun onder zoek was van dien aard, dat zij de provinciale archeoloog op de hoogte' konden stellen van duidelijke aanwijzingen voor het bestaan van een in teressante archeologische lo catie. De archeoloog verzocht daarop het instituut voor prehistorie van de universi teit van Leiden, het door de amateurs ingestelde onder zoek te voltooien. Wat onder de handen van de wetenschappelijke hoofd ambtenaar van de Leidse universiteit dr G J. Verwers (die als projectleider optrad) en zijn assistenten te voor schijn kwam, was in meer dan één opzicht verrassend. De hulsplattegrond bleek ze- veneneenhalve meter breed en vierentwintig meter lang te zijn, wat groter is dan ge woonlijk het geval is. Daarbij kwam het vreemde dat geen sporen van nokpalen bal ken die het dak van het huis hebben gesteund zijn ge vonden. Dat kan wijzen op Romeinse invloed op de in heemse bouwtrant Die Romeinse invloed op de nederzetting, waarvan men gelet op het aantal water putten dat men óf heeft blootgelegd óf waarvan men de sporen heeft aangetroffen vermoedt dat zij uit een stuk of vijf woningen met opstallen heeft bestaan, blijkt ook uit de vele gevon den scherven. Behalve de res ten van Inheems handge- vormd aardewerk heeft men namelijk ook overblijfselen van de fijnere, sterkere en gedraaide Romeinse kera mische produkten aange troffen. Bij de gelokaliseerde boer derij heeft een huisje ge staan. dat vermoedelijk als graanopslagplaats heeft ge diend Dit bouwsel heeft zeer waarschijnlijk een houten vloer gehad, wat ook als een bijzonderheid is aan te merken Dr Verwers en zijn medewer kers moesten dit project als nood-opgraving uitvoeren. De aannemer van de grondwerken had hun name lijk twee weken tijd gegeven om het veld te onderzoeken. Dankzij zijn medewerking gaat het onderzoek volgende week echter nog enkele da gen door. Een naastliggend gebied, waarin stellig over eenkomstige vondsten kun nen worden gedaan, blijft voorlopig onaangetast, om dat het uitbreidingsplan niet in bebouwing daarvan, voor ziet. Erg interessant zijn twee blootgelegde waterputten. Déén is ol op vernuftige wijze gemaakt van houten, in el kaar grijpende delen, de an der is een tweeling-put, waar van de wand om opdringend zand tegen te houden, is ge maakt van solide nog steeds intact zijnde vlechtwerk. De onderzoekers hebben geen menselijke res ten gevonden Zij werkten op ëen niveau, dat lager ligt dan waarop de bewoners van de nederzetting hebben geleefd. Jongeren demonstreerden zaterdag in Amsterdam voor de bouw van meer woonruimte die voor hen geschikt is. Op spandoeken eisten zij onder meer ..meer geld voor jongerenhul^ves- ting". In het tv-programma Hier en Nu (NCRV) zei staatssecretaris Van Dam zaterdagavond overigens dat het geld er wel is maar dat de plannen voor deze woningen te traag ingediend worden. Van een verslaggever ROTTERDAM De zeesleepboot „Smit Salvor" van Smit Internatio nale Zeesleepdienst uit Rotterdam wordt in de haven van Isabella de_ Sagua op Cuba door de autoriteiten vastgehouden. De reden is dat de sleper een ln moeilijkheden ge raakte Noorse tanker in de territori ale wateren van Cuba te hulp kwam zonder dat Cuba toestemming had gegeven. Volgens een woordvoerder van Smit heeft de kapitein van de sleper ver ondersteld dat de vergunning om de territoriale wateren binnen te varen al was gegeven. Op de ingediende aanvraag hadden de autoriteiten echter nog niet gereageerd. Bij Smit zegt men niet „erg geluk kig" te zijn met de situatie. „Wij hebben erg goede connecties met Cuba. dit hadden we niet verwacht. aldus een zegsman. Een directeur van Smit is naar Cuba gereisd om te proberen de kwestie zo snel mogelijk in der minne te regelen. De Smit Salvor heeft 22 bemanningsleden en is doorgaans in Kingston (Jamaica) gestationeerd. UTRECHT De medische specia listen houden in eigen kring een enquête naar hun inkomens. De Landelijke Specialistenvereniging LSV wil nagaan in hoeverre nog wordt voldaan aan het uitgangs punt. dat er bij de verschillende specialismen ongeveer dezelfde rela tie moet gelden tussen inspanning en honorering, en dat voor de ver schillende specialisten in beginsel een ongeveer gelijke honorering moet gelden. Al jaren is bekend dat er in de praktijk forse verschillen zijn ge groeid op dit terrein, maar voor zo ver die al principieel ter discussie werden gesteld, leidde dat niet tot ingrijpende maatregelen Maar za terdag zei voorzitter dr A. M. Orün- deman op een ledenvergadering van de LSV dat de specialisten niet zul len moeten schromen, zeil het mes er in te zetten als bij de vergelijking zou blijken dat in bepaalde gevallen sprake is van excessen. Wel hoopte hij. dat de overheid de LSV „enige rust zal gunnen" om haar plannen goed uit te werken. Die gaan in de richting van een tariefsysteem dat een „koppeling" mogelijk maakt van het specialis teninkomen met het salaris van een ambtenaar van vergelijkbaar ni veau. Een dergelijke koppeling be staat voor de huisartsen al jaren. Als toelichting op zijn verlangen naar rust merkte dr Grilndeman op dat het zelfonderzoek van de LSV iets ls „waarvan, als het door andp- ren zou worden ondernomen, de kans op succes bij voorbaat bijzon der twijfelachtig genoemd kan wor den" Vragen over de inkomens structuur. onder andere uit dé com missie voor volksgezondheid van de Tweede Kamer, zijn de afgelopen jaren herhaaldelijk op niets uitgelo pen omdat de nodige inlotmatie ontbrak. IADVERTENTIEl

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3